Przejdź do zawartości

Wikipedia:100 tysięcy artykułów w polskojęzycznej Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polskojęzyczna Wikipedia, wolna encyklopedia, 16 września 2005 roku, około 4 lata po jej założeniu, w godzinach nocnych przekroczyła barierę 100 tysięcy haseł. Zajmowała ona wówczas siódme miejsce na świecie pod względem liczby artykułów, z anglojęzyczną Wikipedią na czele, która miała wówczas ponad 700 tysięcy haseł. W 2005 roku Wikipedia była największą i najszybciej rozwijającą się encyklopedią na świecie, zaliczając około stu milionów odwiedzin dziennie, z czego polskojęzyczna Wikipedia zaliczała niespełna milion odwiedzin dziennie. Historyczny artykuł o francuskiej wiosce Lafarre (Górna Loara) wprowadził do Wikipedii Tsca.bot − bot internetowy programowany przez Tomka „tsca” Sienickiego.

Wzrost polskojęzycznej Wikipedii

Polska Wikipedia ma więcej artykułów, niż wersja hiszpańska oraz niektóre inne wersje językowe, z których korzystają większe od polskiej populacje użytkowników. Czyni to ją jedną z najbardziej udanych edycji Wikipedii − powiedział prezes Fundacji Wikimedia, sprawującej opiekę nad projektami Wikimedia, Jimmy Wales.

W 2005 roku polskojęzyczna Wikipedia niemal podwoiła swoją liczbę haseł z 50 tysięcy. Nadal jednak była w tyle za innymi popularnymi encyklopediami, m.in. nową encyklopedią powszechną PWN z 1998 roku (140 tysięcy haseł) oraz internetową encyklopedią WIEM (125 tysięcy haseł).

Witryna internetowa www.wikipedia.org została nominowana do konkursu web star festival w kategorii Najlepsza strona www − wybór internautów jako jedna spośród 100 polskojęzycznych stron o najwyższej oglądalności w Internecie według badań PBI Panel/Gemius. Głosować można było do 8 grudnia 2005 roku, do godziny 17:30.

Wkrótce odbyć się miała także rejestracja stowarzyszenia Wikimedia Polska, polskiego oddziału międzynarodowej Fundacji Wikimedia. W połowie sierpnia 2005 roku w Krakowie odbyło się spotkanie założycielskie, podczas którego 26 wikipedystów powołało stowarzyszenie do życia i wybrało tymczasowy zarząd. Stowarzyszenie, oprócz projektów polskojęzycznych, miała wziąć pod swoje skrzydła również Wikipedię w języku kaszubskim.

Polskojęzyczna Wikipedia została założona 26 września 2001 roku przez Pawła T. Jochyma i Krzysztofa Jasiutowicza. Jej treść jest w całości dostępna na wolnej licencji GNU FDL, dzięki czemu może ona być dowolnie rozpowszechniana oraz modyfikowana, przy zachowaniu tekstu oryginalnej licencji. Twórcą Wikipedii może zostać każdy, kto tylko ma dostęp do Internetu − nie jest wymagana nawet rejestracja, wystarczy trochę wiedzy i chęć pomocy. Nazwa Wikipedia wywodzi się od hawajskiego słowa wiki, które oznacza w tym języku szybko − właśnie to jest główną zaletą Wikipedii, szybkość w aktualizowaniu nowych, encyklopedycznych informacji. Oprócz otwartości i szybkości jedną z największych zalet Wikipedii jest neutralny punkt widzenia, dzięki czemu wszystkie materiały na niej zamieszczone są pozbawione komentarzy autorów, a w przypadku jakichkolwiek kontrowersji autorzy dążą do osiągnięcia konsensusu, albo dokładnego zaprezentowania zdań obu stron sporu.

Fundacja Wikimedia jest niedochodową organizacją mającą swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych na Florydzie. Została założona w 2003 roku z inicjatywy twórcy Wikipedii, Jimmy'ego Walesa. Sprawuje opiekę nad wieloma projektami, m.in.: Wikipedią, wolną encyklopedią; Wikinews, serwisem informacyjnym; Wikisłownikiem, wielojęzycznym słownikiem; Wikicytatami, kolekcją cytatów; Wikibooks, darmowymi podręcznikami; Wikiźródłami, tekstami źródłowymi; Commons, repozytorium mediów; Wikispecies, katalogiem gatunków.

Inne informacje i materiały[edytuj | edytuj kod]

Kontakt[edytuj | edytuj kod]