Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zastępcze logo akcji

15 stycznia 2001 roku powstała Wikipedia, 26 września tego samego roku powstała wersja Wikipedii w języku polskim. Ponieważ we wrześniu obchodzić będziemy dziesięciolecie polskojęzycznej Wikipedii, przez wakacje możemy (przez najbliższe 10 tygodni) popracować nad jej hasłami. Wiele z nich trzeba by doprowadzić do pionu. Poniżej znajduje się przygotowana akcja na najbliższy tydzień, możesz też zaproponować prace na kolejne tygodnie. Kilka lat temu zachęcaliśmy do wzięcia udziału także osoby będące czytelnikami - zobacz Wikipedia:Wakacje z Wikipedią.

W poprzednich odcinkach[edytuj | edytuj kod]

1. (24 - 30 czerwca) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/stylowa encyklopedia - poprawianie stylu artykułów, czyli poprawa haseł znajdujących się obecnie w kategorii: Kategoria:Artykuły wymagające poprawy stylu, 2085 haseł w tej kategorii w dniu 24 czerwca rano, na zakończenie tygodnia 2059, a obecnie - 2866
2. (1 - 7 lipca) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/encyklopedia hipertekstowa - dodawanie linków do innych haseł w artykułach, które ich nie posiadają: Kategoria:Linki wewnętrzne do dodania, 695 haseł w tej kategorii w dniu 1 lipca rano, na zakończenie tygodnia było ich 502 a obecnie - 153
3. (8 - 14 lipca) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/encyklopedia zrozumiała - dodawanie definicji do haseł, które ich nie posiadają oraz poprawianie w tych, w których są napisane niezrozumiale. Zajmujemy się hasłami z kategorii Kategoria:Artykuły wymagające podania definicji. 273 hasła w tej kategorii w dniu 8 lipca rano, obecnie - 359
4. (15 - 21 lipca) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/encyklopedia rozwijająca się - poszerzanie zalążków z list substubów (bardzo krótkich haseł), znajdujących się na stronie Wikiprojekt:Sprzątanie stubów i jej podstronach. 15 lipca rano na głównej liście znajdowały się 744 hasła mające znacznie mniej niż 500 znaków (znaczna część nie miała nawet połowy z tego).
5. (22 - 28 lipca) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/encyklopedia konkretna - czyszczenie haseł ze zwodniczych, próżnych wyrażeń i zbędnych trywializmów. W kategoriach Kategoria:Artykuły z próżnymi wyrażeniami, Kategoria:Artykuły z trywialnymi ciekawostkami i Kategoria:Artykuły z wyrażeniami zwodniczymi. Łącznie w tych kategoriach w dniu 22 lipca były 423 hasła.
6. (29 lipca - 4 sierpnia) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/encyklopedia napisana poprawną polszczyzną - przeglądanie artykułów pod kątem błędów językowych – interpunkcyjnych, fleksyjnych i stylistycznych, czasem ortograficznych, dostosowywanie haseł do zasad polszczyzny pisanej (literackiej). Będziemy zajmować się hasłami z kategorii Kategoria:Artykuły niezgodne z normami polskiego języka literackiego. 326 haseł w tej kategorii w dniu 30 lipca, obecnie - 188
7. (5 - 11 sierpnia) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/encyklopedia wiarygodna - dodawanie źródeł do haseł, w których wstawiono szablony {{źródła}} bądź {{fakt}}, czyli mała BATUTA.
8. (12 - 18 sierpnia) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/encyklopedia zestandaryzowana - dodawanie infoboksów do artykułów, w których powinny one się znaleźć.
9. Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/encyklopedia internetowa - jako, że Wikipedia jest częścią internetu i czerpie też ze źródeł internetowych, ciągle wymaga ona pracy przy sprawdzaniu, czy linki do źródeł internetowych nie są martwe. Wskazówki, jak się do tego zabrać, znajdują się na stronie: Wikipedia:Weryfikacja martwych linków.
10. (26 sierpnia - 1 września) Wikipedia:10 prac na 10 lat Wikipedii/polska Wikipedia - poprawa haseł z kanonu polskiej Wikipedii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]