Wikipedia:1Lib1Ref

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikipedia Library owl.svg


Wyobraź sobie świat, w którym każdy bibliotekarz dodaje jeden przypis do Wikipedii.

W podróży do wiedzy Wikipedia często jest pierwszym przystankiem. Ulepszmy ją! Sercem Wikipedii są przypisy bibliograficzne, to dzięki nim czytelnicy mają dostęp do rzetelnej, weryfikowalnej wiedzy. Zadanie na dziś: dodać do wiki choć jeden przypis. Każde wiarygodne źródło użyte w haśle tej encyklopedii służy jej czytelniczkom i czytelnikom na całym świecie. Kiedy dodajesz przypis do artykułu, pamiętaj, żeby dodać hasztag #1Lib1Ref w opisie zmian, dzięki temu łatwiej będzie nam śledzić postęp akcji.

Trwająca od 15 stycznia do 5 lutego kampania #1Lib1Ref wspierana jest, podobnie jak w latach ubiegłych, przez Bibliotekę Wikipedii oraz wiele organizacji Wikimediów z całego świata. W Polsce akcję wspiera m.in. Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie oraz Katedra Informatologii WDIB Uniwersytetu Warszawskiego. Na całym świecie w akcji biorą udział dziesiątki lokalnych organizacji i sieci bibliotek, sprawdź kto już bierze udział i dopisz swoją organizację.

W ramach kampanii lokalne biblioteki, wielkie i zupełnie małe, organizują wiele wydarzeń mających na celu promowanie przedsięwzięcia: rzuć okiem! Jeśli chcesz zorganizować coś w swojej okolicy, sprawdź ten zestaw pomysłów i narzędzi!

Jeśli potrzebujesz pomocy, zawsze możesz skontaktować się z innymi bibliotekarzami lub zostawić wiadomość na stronie dyskusji


Jak uczestniczyć: pięć podstawowych kroków[edytuj | edytuj kod]

  1. Znajdź artykuł, w którym brakuje przypisów. Jest na to wiele sposobów, tu znajdziesz kilka sugestii.
  2. Znajdź wiarygodne źródło, które pomoże ulepszyć artykuł
  3. Dodaj przypis do publikacji. Kliknij tu aby dowiedzieć się więcej o dodawaniu przypisów i edytowaniu Wikipedii
  4. Dodaj hasztag projektu #1Lib1Ref w opisie swojej edycji
  5. Pochwal się swoim wkładem w mediach społecznościowych i dowiedz się więcej na temat bibliotek i Wikipedii.


Biblioteka Narodowa Izraela prowadzi regularną pomoc dla edytorów i czytelników Wikipedii odpowiadając na pytania o źródła. Dowiedz się więcej jak biblioteki mogą współpracować z Wikipedią! (tekst póki co tylko w wersji angielskiej)

Dlaczego mam się włączyć?[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia jest nieocenionym elementem kwerendy każdego badacza. Więcej przypisów uczyni ją jeszcze lepszym narzędziem. Dołącz do nas, i dodaj swój własny mały wkład do sumy całej ludzkiej wiedzy!

Jako że Wikipedię edytować może każdy, jej społeczność wytworzyła strategię zapewnienia wysokiej jakości informacji podawanych w jej artykułach. Jej kluczowym elementem jest wymóg podawania przypisów bibliograficznych do wiarygodnych źródeł, które pozwalają czytelnikom Wikipedii „zweryfikować” treść haseł. Dzięki tej strategii światowa społeczność wolontariuszy może efektywniej działać na rzecz realizacji misji Wikipedii: zebrania w jednym miejscu „sumy ludzkiej wiedzy”.

Czytelnicy i twórcy Wikipedii, kiedy nie dowierzają podanej w tekście artykułu informacji, dodają obok niej znacznik „potrzebny przypis” (lub „citation needed” w angielskiej Wikipedii). Takie oznaczenie to prośba o odnośnik do wiarygodnej publikacji potwierdzającej, że to co czytelnicy mają przed oczyma to prawda.

Tysiące artykułów wymagają uzupełnienia przypisów; w samej tylko polskojęzycznej Wikipedii ponad 32 tysiące haseł nie ma ani jednego przypisu, w angielskiej jest takich artykułów ponad 380 000. Wyobraź sobie, co by było gdyby każdy bibliotekarz na świecie poświęcił 15 minut na dodanie jednego tylko przypisu! Wikipedia nie miała by już niemal żadnych braków[a].


Co inni Bibliotekarze robią w Wikipedii?[edytuj | edytuj kod]

Biblioteki są podstawowymi sprzymierzeńcami w realizowaniu misji Wikipedii: zbierania i upowszechniania sumy całej wiedzy Dowiedz się więcej o tych wspaniałych strategiach rozwiniętych przez biblioteki na całym świecie, które uczestniczą w realizowaniu tej misji!

Na naszej stronie „Skontaktuj się z nami” znajdziesz dane kontaktowe do bibliotek i do liderów bibliotecznych w Twojej okolicy, którzy mogą Ci pomóc w edytowaniu i wesprzeć współpracę Twojej biblioteki z Wikipedią.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W Polsce w placówkach bibliotecznych zatrudnionych było w 2015 roku niemal 35 tys. osób, z czego prawie 20 tysięcy to bibliotekarze z wykształcenia[1], w Stanach Zjednoczonych bibliotekarzy jest przeszło 166 000[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biblioteka Narodowa (autor korporatywny), Stan bibliotek w Polsce 2015. Wybrane dane i wskaźniki, Barbara Budyńska, Małgorzata Jezierska (oprac.), Biblioteka Narodowa w Warszawie, 20 stycznia 2017 [dostęp 2017-12-19] (pol.).
  2. ALA (autor korporatywny), ALA Library Fact Sheet 2: Number Employed in Libraries, American Library Association, kwiecień 2015 [dostęp 2017-12-19] (ang.).