Wikipedia:1Lib1Ref

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyobraź sobie świat, w którym każdy bibliotekarz dodaje jeden przypis do Wikipedii.

W podróży do wiedzy Wikipedia często jest pierwszym przystankiem. Wspólnie zróbmy ją jeszcze lepszą! Sercem Wikipedii są przypisy bibliograficzne: to dzięki nim czytelnicy mają dostęp do rzetelnej, weryfikowalnej wiedzy. Każde wiarygodne źródło użyte w haśle tej encyklopedii służy jej czytelniczkom i czytelnikom na całym świecie.

1Lib1Ref (ang. 1 librarian 1 reference) to coroczna, międzynarodowa akcja, zachęcająca bibliotekarzy z całego świata, aby włączyli się w tworzenie Wikipedii, dodając do haseł wirtualnej encyklopedii przypisy do wiarygodnych źródeł. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki z całego świata zyskają więcej zweryfikowanej i wiarygodnej wiedzy. Zapraszamy do udziału!

Daty:

 • od 15 stycznia do 5 lutego
 • i od 15 maja do 5 czerwca (Wiosenne porządki) ...kampania wspierana jest, podobnie jak w latach ubiegłych, przez Bibliotekę Wikipedii oraz wiele organizacji Wikimediów z całego świata. W Polsce akcję wspiera Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie.

Kiedy w ramach Konkursu, dodajesz przypis do artykułu pamiętaj, żeby wpisać jednocześnie hasztagi #1Lib1Ref oraz #1Lib1RefCEE w ramce opisu zmian, dzięki temu będziemy mogli śledzić postęp akcji.

Wikipedyści i bibliotekarze to naturalni sojusznicy – łączy ich miłość do wiedzy i chęć ułatwienia dostępu do niej jak największej liczbie ludzi. Co więcej, ich znakomite umiejętności wyszukiwania informacji i pracy ze źródłami, czynią z nich znakomitych edytorów i edytorki Wikipedii. Stąd pomysł zaproszenia ich do uzupełniania źródeł w Wikipedii.

Dlaczego źródła? Ponieważ to na nich wspiera się wiarygodność Wikipedii. W encyklopedii, którą każdy może edytować, zamieszczanie przypisów do książek, publikacji, czasopism, stron, na których można znaleźć informacje potwierdzające te zawarte w hasłach, jest najlepszą metodą weryfikacji treści. Każdy czytelnik może sięgnąć po wskazane źródło i sprawdzić, czy faktycznie potwierdza to, co zapisano w artykule. Albo może wykorzystać go jako drogowskaz do poszerzania wiedzy ponad to, co w samej Wikipedii można znaleźć.

Dowiedz się więcej o tym, jak bibliotekarze na całym świecie łączą siły, aby wzbogacić Wikipedię – przeczytaj międzynarodową stronę akcji!

Jak wziąć udział?
 • zamień szablon potrzebne źródło na przypis! Jak to zrobić? Zerknij tutaj lub na krótki filmik instruktażowy.
 • Pamiętaj, by dodać w opisie zmian dwa hasztagi #1Lib1Ref , #1Lib1RefCEE - dzięki temu prześledzimy efekty akcji, a w edycji zimowej zgodnie z Regulaminem będziemy mogli przyznać nagrody.
 • przyjdź na organizowane przez nas spotkanie: online i na żywo - dowiedz się więcej o Wikipedii i edytuj pod opieką doświadczonych wikipedystów. Listę spotkań znajdziesz na tej stronie.
link Jak uczestniczyć: pięć podstawowych kroków
Jak uczestniczyć: pięć podstawowych kroków
 1. Znajdź artykuł, w którym brakuje przypisów. Jest na to wiele sposobów, tu znajdziesz kilka sugestii.
 2. Znajdź wiarygodne źródło, które pomoże ulepszyć artykuł
 3. Dodaj przypis do publikacji. Kliknij tu aby dowiedzieć się więcej o dodawaniu przypisów i edytowaniu Wikipedii
 4. Dodaj hasztagi #1Lib1Ref oraz #1Lib1RefCEE w opisie swojej edycji
 5. Pochwal się swoim wkładem w mediach społecznościowych i dowiedz się więcej na temat bibliotek i Wikipedii.
link Dlaczego mam się włączyć?
Biblioteka Narodowa Izraela prowadzi regularną pomoc dla edytorów i czytelników Wikipedii odpowiadając na pytania o źródła. Dowiedz się więcej jak biblioteki mogą współpracować z Wikipedią! (tekst póki co tylko w wersji angielskiej)

Wikipedia jest nieocenionym elementem kwerendy każdego badacza. Więcej przypisów uczyni ją jeszcze lepszym narzędziem. Dołącz do nas, i dodaj swój własny mały wkład do sumy całej ludzkiej wiedzy!

Jako że Wikipedię edytować może każdy, jej społeczność wytworzyła strategię zapewnienia wysokiej jakości informacji podawanych w jej artykułach. Jej kluczowym elementem jest wymóg podawania przypisów bibliograficznych do wiarygodnych źródeł, które pozwalają czytelnikom Wikipedii „zweryfikować” treść haseł. Dzięki tej strategii światowa społeczność wolontariuszy może efektywniej działać na rzecz realizacji misji Wikipedii: zebrania w jednym miejscu „sumy ludzkiej wiedzy”.

Czytelnicy i twórcy Wikipedii, kiedy nie dowierzają podanej w tekście artykułu informacji, dodają obok niej znacznik „potrzebny przypis” (lub „citation needed” w angielskiej Wikipedii). Takie oznaczenie to prośba o odnośnik do wiarygodnej publikacji potwierdzającej, że to co czytelnicy mają przed oczyma to prawda.

Tysiące artykułów wymagają uzupełnienia przypisów; w samej tylko polskojęzycznej Wikipedii ponad 32 tysiące haseł nie ma ani jednego przypisu, w angielskiej jest takich artykułów ponad 380 000. Wyobraź sobie, co by było gdyby każdy bibliotekarz na świecie poświęcił 15 minut na dodanie jednego tylko przypisu! Wikipedia nie miała by już niemal żadnych braków[a].

Uwagi:

 1. W Polsce w placówkach bibliotecznych zatrudnionych było w 2015 roku niemal 35 tys. osób, z czego prawie 20 tysięcy to bibliotekarze z wykształcenia[1], w Stanach Zjednoczonych bibliotekarzy jest przeszło 166 000[2].

Przypisy:

 1. Biblioteka Narodowa (autor korporatywny), Stan bibliotek w Polsce 2015. Wybrane dane i wskaźniki, Barbara Budyńska, Małgorzata Jezierska (oprac.), Biblioteka Narodowa w Warszawie, 20 stycznia 2017 [dostęp 2017-12-19] (pol.).
 2. ALA (autor korporatywny), ALA Library Fact Sheet 2: Number Employed in Libraries [online], American Library Association, kwiecień 2015 [dostęp 2017-12-19] (ang.).
link Co inni Bibliotekarze robią w Wikipedii?

Biblioteki są podstawowymi sprzymierzeńcami w realizowaniu misji Wikipedii: zbierania i upowszechniania sumy całej wiedzy Dowiedz się więcej o tych wspaniałych strategiach rozwiniętych przez biblioteki na całym świecie, które uczestniczą w realizowaniu tej misji!

Na naszej stronie „Skontaktuj się z nami” znajdziesz dane kontaktowe do bibliotek i do liderów bibliotecznych w Twojej okolicy, którzy mogą Ci pomóc w edytowaniu i wesprzeć współpracę Twojej biblioteki z Wikipedią.