Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

29 czerwca

Map of Central America.png

22 czerwca

20 czerwca

 • Wszystkim wikipedystom i sympatykom Wikipedii obecnym na Facebooku chciałbym przypomnieć o naszym oficjalnym profilu, do którego śledzenia serdecznie zapraszamy. Swoje profile ma także Stowarzyszenie Wikimedia Polska, większość polskojęzycznych projektów siostrzanych, a także niektóre inicjatywy realizowane w Stowarzyszeniu, np. GLAM. Zachęcamy Was również do przekazywania wszelkich uwag i pomysłów dotyczących naszej obecności w social media. Głównym adminem profilu polskojęzycznej Wikipedii na FB jest niżej podpisany, natomiast całość zagadnień social media koordynuje w ramach Stowarzyszenia Magalia jako kierowniczka Biura Prasowego. Polecamy się Waszej uwadze i zapraszamy do współpracy! Powerek38 (dyskusja) 14:06, 20 cze 2015 (CEST)

15 czerwca

 • Tegoroczna edycja prowadzonych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska Wikigrantów zbliża się do półmetka. Do tej pory wpłynęło 26 wniosków, z których zdecydowana większość została zaakceptowana. Z Wikigrantów mogą korzystać wszyscy zaangażowani wikimedianie (a więc nie tylko członkowie stowarzyszenia), a procedury tego projektu są naprawdę proste. Zapraszam więc do zapoznania się z podstronami projektu i do składania nowych wniosków. Przypomnę, że Wikigranty zostały właśnie wyróżnione nagrodą ProWikimedia w kategorii „efektywne pozyskiwanie treści”. W imieniu Komisji Wikigrantów dziękuję w tym miejscu wszystkim poprzednim członkom komisji za ich zaangażowanie, a członkom Zarządu Stowarzyszenia za wspieranie projektu i efektywną współpracę. Serdecznie zaś gratuluję dziesiątkom wikimedian, których ciekawe i inspirujące pomysły przy wsparciu Wikigrantów każdego dnia zmieniają projekty Wikimedia na lepsze. Ta nagroda jest przede wszystkim wynikiem pasji i pracy wikigrantobiorców :) Elfhelm (dyskusja) 14:45, 15 cze 2015 (CEST)

14 czerwca

 • Uprawnień CheckUsera pozbawiony został Leinad z uwagi na ponadroczny brak aktywności w korzystaniu z tej funkcji. Wojciech Pędzich Dyskusja 12:59, 14 cze 2015 (CEST)

13 czerwca

11 czerwca

9 czerwca

 • Na pewno zdarza się wam, że próbujecie pomóc nowicjuszowi, ale jak już zaczynacie, to... lista rzeczy, którą chcecie przekazać, robi się strasznie długa. Na razie w kawiarence pojawił się wątek dotyczący kategoryzacji (błe, paskudne, no nie :D). Jeśli udaje się wam łatwo (w miarę szybko) wytłumaczyć kwestie dotyczące dodawania kategorii (nie zawalając dyskusji tysiącem słów), dopiszcie swoje uwagi na linkowanej powyżej stronie. Jak już ten problem w miarę ogarniemy, weźmiemy się za kolejny. Hedger z Castleton (dyskusja) 15:20, 9 cze 2015 (CEST)
 • W dniu 31 maja 2015 zakończyły się wybory w Wikimedia Foundation, a wyniki ogłoszono 5 czerwca. W wyborach do Rady Powierniczej Fundacji oddano 5167 ważnych głosów i wybrano 3 nowych członków: James Heilman – Doc James, Denny Vrandečić – Denny oraz z najlepszym wynikiem, użytkownik z Polski: Dariusz Jemielniak – Pundit. Gratulujemy :) Emptywords (dyskusja) 18:18, 9 cze 2015 (CEST)

5 czerwca

 • Już jutro imieniny miesiąca, a co za tym idzie kolejna edycja Dnia Nowego Artykułu. Zachęcam do wzięcia udziału w akcji. tufor (dyskusja) 00:07, 5 cze 2015 (CEST)

4 czerwca

 • VisualEditor automatycznie generuje poprawne przypisy do większości materiałów, które mają swój URL albo DOI. Innymi słowy, wystarczy wkleić URL albo numer DOI, a parametry dobiorą się same. Zachęcam do korzystania. Dochodzenie pt. „komu to zawdzięczamy” w toku (na pewno przyłożył się do tego Halibutt). Tar Lócesilion (queta) 02:39, 4 cze 2015 (CEST)
Wtyczka Citoid, bo o niej mowa, oparta jest na silniku Zotero, dlatego będzie dobrze współpracować ze wszystkimi stronami, które ten program wychwytuje. Wystarczy w VE kliknąć w przycisk "Cytuj" i wkleić link do źródła. Ze stron nieźle działających warto wymienić Google Books, katalogi Biblioteki Narodowej, Federacji Bibliotek Cyfrowych, Uniwersytetu Pedagogicznego, UJK, czy UAM. Dla pozycji znalezionych w tych katalogach Citoid automatycznie sprawdzi czy dane źródło jest książką czy czasopismem - i wypełni właściwy szablon. Jeśli dla danej strony nie ma gotowego translatora - wtyczka spróbuje wypełnić jak najwięcej pól szablonu {{Cytuj stronę}}. //Halibutt 02:51, 4 cze 2015 (CEST)


28 maja

Flag of Denmark.svg

24 maja

 • W związku z brakiem akcji administracyjnych w okresie dłuższym niż rok, uprawnienia administratora utracił FreeBird. tufor (dyskusja) 23:24, 24 maj 2015 (CEST)

23 maja

 • Przypominam o ogólnoświatowych wyborach przy Wikimedia Foundation.
10 maja zakończyły się wybory przedstawicieli społeczności w Komitecie Finansowym: wybrani zostali: Lorenzo Losa, Michał Buczyński, Liam Wyatt, Michael Peel i Itzik Edri. Pełne wyniki.
Od 17 do 31 maja trwają najważniejsze wybory powszechne w Wikimediach - do Rady Powierniczej Fundacji. Rada jest najwyższą instancją nadzorującą Wikimedia Foundation. Wybieramy troje przedstawicieli społeczności edytorów: strona wyborów na Meta.
Ordynacja wyborcza pozostaje ta sama, co przy wyborach do FDC i kryteria przyznające prawo głosu są łatwe do spełnienia. Głosujemy na bezpiecznej stronie, anonimowo, a wynik będzie znany po zakończeniu. System wyborczy przypomina wybory do Komitetu Arbitrażowego: głosujemy na każdego z kandydatów z osobna, liczy się stosunek głosów pozytywnych do sumy: pozytywnych i negatywnych. Głos neutralny przy danym kandydacie oznacza de facto brak wzięcia udziału w głosowaniu na konkretnego kandydata.
Kandydaci: dwadzieścioro osób z całego świata, w tym jeden kandydat z Polski - kończący kadencję pierwszy przewodniczący Komitetu Finansowego przy WMF, użytkownik @Pundit.
Poza prezentacjami kandydatów można zapoznać się z ich odpowiedziami na publiczne pytania.
Wybory przedstawicieli społeczności w Radzie Powierniczej odbywają się co dwa lata.
aegis maelstrom δ 22:22, 23 maj 2015 (CEST)

16 maja

Levant.gif

15 maja

12 maja

Przypominajka z kilkoma terminami dotyczącymi tegorocznej Konferencji Wikimedia Polska:

 • rezerwacja noclegu w trakcie konferencji - do 15 maja włącznie
 • rezerwacja wyżywienia w trakcie konferencji - do 30 maja włącznie
 • wnioskowanie o dofinansowanie dojazdu na konferencję / zwolnienie z donacji - do 15 maja włącznie
Wojciech Pędzich Dyskusja 21:25, 12 maj 2015 (CEST)

10 maja

aegis maelstrom δ 19:05, 10 maj 2015 (CEST)

9 maja

 • W dniach od 9 do 15 maja 2015. Rozpoczyna się Tydzień Artykułu Austriackiego. Akcja nie ma medali i oznaczeń - ale może ktoś je stworzy. W końcu piszemy artykuły dla siebie a nie dla medali. Zapraszam do udziału w akcji. --Adamt rzeknij słowo 00:17, 9 maj 2015 (CEST)
 • Zapraszam do udziału w akcji pisania i uźródławiania artykułów dotyczących Rosji Wikipedia:CEE Spring 2015/Rosja. Dla najlepszych - przewidziane nagrody nawet do 100zł! Oraz wyjazd Marycha80 (quaere) 10:52, 9 maj 2015 (CEST)

5 maja

4 maja

3 maja

 • Przez cały maj trwa konkurs fotograficzny Wiki Lubi Przyrodę. Tematem konkursowych zdjęć są wybrane formy ochrony przyrody w Polsce. Kenraiz (dyskusja) 17:48, 3 maj 2015 (CEST)
 • Majówka, za tydzień wybory prezydenckie, a tymczasem rozpoczął się sezon wyborów przy Wikimedia Foundation.
  Wybory są trzy:
  • Pięciu nowych członków Funds Dissemination Committee – ciała doradczego przy Wikimedia Foundation zajmującego się wydatkami, w tym opiniującego wnioski o finansowanie organizacji afiliowanych przy WMF.
  • Nowego Ombudsmana przy FDC - zajmującego się skargami na proces wydatkowy.
  • Trzech nowych członków Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.
Wybory na członków FDC oraz Ombudsmana rozpoczęły się dzisiaj i potrwają do 10 maja. Na Ombudsmana startuje dwóch kandydatów. O miejsce w FDC ubiega się jedenaścioro kandydatów.
Wybory do Rady Powierniczej: kandydatury przyjmowane są do 5 maja.
Niniejsze wybory wśród społeczności edytorów odbywają się co dwa lata i dzięki nim uczestnicy projektów mogą wybierać swoich reprezentantów i mieć wpływ na Wikimedia. Rada jest najwyższym ciałem Wikimediów: nadzoruje Fundację i wyznacza priorytety w rozwoju projektu: czy będzie to nowy interface użytkownika, otwieranie i zamykanie projektów, zmiany techniczne czy w zasadach użytkowania. FDC jest ciałem doradczym w sprawach związanych z finansami: m.in. wytyczaniem kierunków rozwoju i oceną działań Fundacji oraz krajowych organizacji przy niej afiliowanych.
W tym roku startuje dwóch kandydatów z Polski: do FDC piszący te słowa aegis maelstrom δ (Wikimedia Polska), do Rady Wikipedysta:Pundit (obecnie: przewodniczący FDC). Pytania w sprawie FDC można kierować do mnie na stronie dyskusji (lub ew. Pundita, który kończy tam kadencję przewodniczącego).
Uprawnienia wyborcze: niewygórowane. Każdy użytkownik, nie bot, zablokowany w najwyżej 1 projekcie i nie głosujący z tego projektu, posiadający co najmniej 300 edycji w całych Wikimediach, w tym co najmniej 20 edycji od 15 października 2014 do 15 kwietnia 2015. Wybory odbywają się za pośrednictwem bezpiecznego łącza.
Z pozdrowieniami, aegis maelstrom δ 16:07, 3 maj 2015 (CEST)
P.S. Przykro mi z powodu braku oficjalnego tłumaczenia prezentacji i odpowiedzi na pytania na polski. Czy to z niewielkiej liczby użytkowników, czy niskiego zainteresowania, język polski nie załapał się do krótkiej listy 18 obsługiwanych języków. Jeśli trzeba, mogę przetłumaczyć swoją prezentację.

1 maja

 • To ogłoszenie dotyczy całego ruchu Wikimedia. Dzięki opisanym niżej zmianom WMF ma być bliżej wikimedian, a nam ma być łatwiej współpracować w międzynarodowym gronie.
  • W lutym powstał dział Community Engagement (Zaangażowanie społeczności), który połączył zespoły pracujące ze społecznością. Jest on drugi co do wielkości (po Engineering), w jego skład wchodzą m.in. zespół wspierający grantami, mentorujący mniejszym organizacjom itd. (Community Resources), łącznicy pracujący w ramach zespołów technicznych (Community Liaisons), łącznicy z prawnikami (Community Advocacy), zespół koordynujący warsztaty edytowania (Wikipedia Education Program), łącznicy developerów WMF z developerami ze społeczności (Community Engineering).
  • 21 kwietnia zmieniono dział Engineering (Inżynieryjny). Jego szefowi podlegają bezpośrednio szefowie 6 dużych zespołów oraz Chief Technical Officer, który kieruje „funkcjami”. Struktura podzielona wg zadań (wyznaczonych wewnętrznie) zmienia się w podzieloną wg potrzeb (zewnętrznych):
   1. Community Tech buduje narzędzia potrzebne wolontariuszom tworzącym rdzeń projektów (np. narzędzia, z których korzystamy do moderacji),
   2. Editing rozwija narzędzia do edytowania (VisualEditor, narzędzia mobilne, Flow i powiadomienia, multimedia itp.),
   3. Reading pilnuje, żeby czytelnicy chcieli odwiedzać Wikipedię, żeby wygodnie się z niej korzystało (dobry interfejs na różnych urządzeniach i w różnych językach),
   4. Search & Discovery bada, jak wyszukuje się informacje, jak porusza się po stronach (poprawa wyszukiwania i nawigacji),
   5. Infrastructure zajmuje się technicznymi fundamentami (analizy, wdrażanie, serwisowanie, Wikimedia Labs itp.),
   6. Fundarising Tech odpowiada za narzędzia do przekazywania i obsługi darowizn.
   „Funkcje” to Architecture, Performance, Privacy, Security i User Experience.
Więcej informacji o Community Engagement tu, a o Engineering tu i tu. Opisałem zmiany w tej części struktury WMF, która ma najbliżej do społeczności. Wcześniej zmieniono dział Fundraising (został poszerzony o partnerstwa strategiczne i nazwany Advancement) oraz działy administracyjno-kadrowe (tymczasowo połączone). Wszystko to wprowadza Lila Tretikov, która przez pierwsze miesiące pracy poznawała WMF i ruch Wikimedia. Warto dodać, że oprócz przeprowadzenia dużych zmian w gronie szefów, WMF oferuje wiele nowych niższych miejsc pracy. Opóźnienie tego komunikatu wynika z opóźnienia na stronie pracowników WMF. Tar Lócesilion (queta) 04:03, 1 maj 2015 (CEST)


30 kwietnia

Flag-map of Poland.svg
Flag map of Romania.svg
 • Od 2 maja 2015 będziemy pisać artykuły o Polsce i Rumunii. Niech obudzą się wszyscy patrioci i napiszą jak najwięcej artykułów na temat naszego pięknego kraju. Artykuły można już tworzyć i poprawiać i wklejać do zrobionych na tej stronie. Oczywiście, tak jak zawsze, do wygrania są nagrody (za 100zł i 60zł), a dla najbardziej aktywnych we wszystkich akcjach WCEE Spring - wycieczka zagraniczna. Nie zawiedźmy! Marycha80 (quaere) 13:47, 30 kwi 2015 (CEST)

29 kwietnia

Tydzień tematyczny logo propozycja.png
 • W Wikiprojekcie Tygodnie tematyczne trwa właśnie małe głosowanie, dotyczące tego, czy powinniśmy robić TT w trakcie WCEE Spring. Proszę wszystkich wikipedystów związanych z tym Wikiprojektem o wyrażenie swojej opinni. Głosowanie trwa do 2 maja 2015 Marycha80 (quaere) 00:01, 29 kwi 2015 (CEST)

28 kwietnia

27 kwietnia

 • Od kilku dni wszystkie konta użytkowników są uniwersalne. Na wszystkich wiki mamy ten sam nick i hasło. Jeżeli odwiedzamy jakąś wiki po raz pierwszy, nie musimy się tam rejestrować, bo mechanizm sam nas loguje. Możemy podawać narzędziom sam nick, a narzędzie nam wyszuka wkład, uprawnienia, rejestry, powiadomienia itp. na wszystkich wiki. Nie ma już przypadków, że 2 osoby z różnych projektów mają taką samą nazwę. Zmianę nazwy użytkownika dokonuje się raz, globalnie, na Meta-Wiki. Droga do bardziej skomplikowanych funkcji, takich jak globalne powiadomienia i listy obserwowanych, stoi otworem. → Więcej informacji na blogu WMF. Tar Lócesilion|queta! 19:37, 27 kwi 2015 (CEST)

21 kwietnia

 • w związku z brakiem akcji administracyjnych w okresie dłuższym niż rok McMonster. Openbk (dyskusja) 23:16, 21 kwi 2015 (CEST)

20 kwietnia

Skrypt uruchomiony na koncie User:Maintenance script przebiegł dzisiaj po naszej wiki, zmieniając nazwy niektórych użytkowników bez konta globalnego, dodając do nich sufiks ~plwiki. SUL finalisation potrwa jeszcze kilka dni. Po jego zakończeniu podamy kolejne informacje. tufor (dyskusja) 20:27, 20 kwi 2015 (CEST)

19 kwietnia

Użytkownik Alan ffm 18 kwietnia utracił uprawnienia administratora polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za utrzymaniem uprawnień oddano 29 głosów
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw utrzymaniu uprawnień oddano 24 głosy
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymało się 6 osób.
Openbk (dyskusja) 20:50, 19 kwi 2015 (CEST)

14 kwietnia

 • Chciałabym Was serdecznie zaprosić do akcji BATUTA 2015, która odbędzie się w dniach 17 kwietnia – 30 kwietnia. Uzbrójcie się wtedy w źródła oraz chęci i uźródławiajcie razem z nami artykuły, które nie są weryfikowalne. W zeszłym roku udało nam się uźródłowić 757 artykułów, ale w tym roku mamy ambicję przekroczyć 1000 uźródłowień. Pomożecie? Marycha80 (quaere) 09:10, 14 kwi 2015 (CEST)

12 kwietnia

 • Domyślnie został włączony gadżet do zgłaszania próśb do POPE. Osoby, dla których ten gadżet jest nieprzydatny (redaktorzy i admini) mogą go wyłączyć w preferencjach, w zakładce Gadżety, w sekcji Inne (na samym dole). tufor (dyskusja) 21:29, 12 kwi 2015 (CEST)

11 kwietnia

 • Informuję o rozpoczęciu głosowania w sprawie weryfikacji moich uprawnień administracyjnych. --Alan ffm (dyskusja) 20:00, 11 kwi 2015 (CEST)
Flag of Estonia.svg
Flag of Georgia.svg
 • Od dzisiaj do 17 kwietnia trwa akcja Wikipedia:CEE Spring 2015/Estonia i Gruzja, która polega na pisaniu artykułów (i poprawianiu) dotyczących Estonii i Gruzji. Dostaliśmy propozycje od Wikipedii z tych krajów i szczególnie potrzebujemy osób, które znają się na literaturze, muzyce, sztuce, filmie, biografiach, polityce, ekonomii. Oczywiście można też pisać artykuły, których nam nie zaproponowano.
Osoba, która napisze najwięcej artykułów powyżej 5kb otrzyma od nas w nagrodę książkę (lub inne źródło informacji) do 100zł, którą sama wskaże.
Osoba, która napisze najwięcej artykułów do CW otrzyma od nas nagrodę, książkę (lub inne źródło informacji) do 60zł, którą sama wskaże.
Osoby, które w całej akcji WCEE Spring napiszą najwięcej dużych artykułów, pojadą w atrakcyjną podróż przez nas sponsorowaną!
Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w akcji! Marycha80 (quaere) 14:18, 11 kwi 2015 (CEST)

9 kwietnia

 • W kawiarence rozpoczęła się dyskusja nad zmianą kryteriów encyklopedyczności artykułów kolejowych. Therud (dyskusja) 19:43, 9 kwi 2015 (CEST)

4 kwietniaProszę też o zgłaszanie i sprawdzanie propozycji do Czywiesza.

2 kwietnia

 • Rozpoczęto zapisy na tegoroczną Konferencję Wikimedia Polska, która odbędzie się w dniach 13-14 czerwca 2015 w grodzie nad Motławą. Zapisy trwają do 15 maja, chętni do przybycia na konferencje znajdą stronę zapisów tutaj. Wojciech Pędzich Dyskusja 21:35, 2 kwi 2015 (CEST)

1 kwietnia


Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.