Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

11 stycznia

9 stycznia

 • Równo 10 lat temu wystartował Wikiprojekt:Botanika. Pod jego opieką w drzewie Kategoria:Botanika jest ponad 14,1 tys. artykułów, z czego 87 wyróżnionych (w tematyce botanicznej jest ich 2,36 razy więcej, niż wynosi ich udział w całej pl.wiki). Ok. 8% artykułów wciąż jeszcze jest bez źródeł lub z szablonami wołającymi o ich uzupełnienie, ale to i tak znacznie mniej niż średnia ogólna. Artykuły botaniczne, mimo że stanowią 1,2% zawartości pl.wiki, sporadycznie są przedmiotem kontrowersji i zgłaszania błędów. Badanie sprzed dwóch lat wykazało, że wikiprojekt jest najbardziej żywotnym/aktywnym w pl.wiki. Wikiprojekt wspierało w minionej dekadzie w sumie 34 edytorów, z czego aktywnych w minionym roku było 19. W imieniu wikibotaników życzę wszystkim podobnych sukcesów, a nam kolejnych pięknych i owocnych jubileuszy! Kenraiz (dyskusja) 19:23, 9 sty 2017 (CET)
 • Informacja o zakończonym głosowaniu w sprawie przyznawania uprawnień
Użytkownik Pit rock 9 stycznia 2017 dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za przyznaniem uprawnień oddano 73 głosy
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 1 głos
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymała się 1 osoba. tufor (dyskusja) 19:41, 9 sty 2017 (CET)

8 stycznia

 • Osoby z Katowic i okolic zapraszam na Dzień Wikipedii 2017, spotykamy się 15 stycznia o 14:00 w siedzibie Medialab Katowice. Będzie tort, ale weźcie laptopy, bo chcemy też coś napisać :). Yarl 19:37, 8 sty 2017 (CET)

6 stycznia

5 stycznia

 • Droga społeczności! Zapraszam serdecznie na spotkanie z okazji dnia Wikipedii, które odbędzie się w Poznaniu 14 stycznia o godz. 17.00 w kawiarni Pora Dnia na ul. Różanej 15. Choć spotkanie odbywa się w Poznaniu, to zapraszamy na nie osoby z każdego zakątka Polski, świata i wszechświata. Bądźcie choć na chwilę, będzie wiki-ciacho, wiki-rozmowy i (najlepsze!) wikipedyści :) Przy okazji przypominam, że Stowarzyszenie Wikimedia Polska oferuje wsparcie dla podobnych spotkań dla Waszych lokalnych społeczności. A więc jeśli macie ochotę spotkać się z wikipedystami z Waszej okolicy, dajcie znać, zobaczymy co da się zorganizować :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 19:02, 5 sty 2017 (CET)

4 stycznia

 • W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska (WMPL) chciałbym oficjalnie powiadomić, że od 1 stycznia 2017 @Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) jest w Stowarzyszeniu specjalistką ds. wspierania społeczności - czyli wspierania właśnie Was! (Wcześniej miała w WMPL nieco inne stanowisko). Śmiało zgłaszajcie się do Natalii ze wszelkimi sprawami, pomysłami, bolączkami itd., w których Stowarzyszenie mogłoby Wam pomóc. Jednym z kluczowych elementów misji WMPL jest wspieranie i pobudzanie rozwoju polskojęzycznych projektów Wikimediów. Oczywiście do Waszej dyspozycji jesteśmy niezmiennie my wszyscy w Zarządzie WMPL, a także wszyscy pracownicy Stowarzyszenia. Ale jeśli nie wiecie, do kogo z nas pójść ze swoim pomysłem czy problemem - idźcie do Natalii, a ona na pewno doradzi, jak działać dalej. Z najlepszymi życzeniami noworocznymi: Powerek38 (dyskusja) 14:40, 4 sty 2017 (CET)

3 stycznia

 • Szanowne wikipedystki, szanowni wikipedyści. Stowarzyszenie Wikimedia Polska również w 2017 roku kontynuuje program Wikigrantów, w ramach którego wikimedianie (nie tylko członkowie stowarzyszenia) mogą ubiegać się o dofinansowanie (do 1500 zł) działań mających na celu poprawę jakości lub dodanie nowych treści w projektach Wikimedia. Może to polegać w szczególności na pokryciu kosztów podróży, zakupie biletów do muzeum lub na wydarzenie kulturalne, opłaceniu kosztów kopiowania (kserowania, skanowania) materiałów archiwalnych, nabyciu wartościowych pozycji bibliograficznych, uzyskaniu dostępu do elektronicznych baz danych. Przykłady projektów, na rzecz których przyznano dofinansowanie, znajdują się w archiwum Wikigrantów (polecam zwłaszcza najnowsze lata). Skorzystanie z programu jest łatwe i przyjemne, a refundacja kosztów odbywa się na bieżąco. Zachęcam do zapoznania się z programem, a następnie do składania nowych wniosków. Ewentualnej pomocy czy wyjaśnień udzielą w miarę potrzeby członkowie Komisji Wikigrantów, w tym niżej podpisany jej przewodniczący. Elfhelm (dyskusja) 21:38, 3 sty 2017 (CET)

2 stycznia

 • Zmiany, zmiany w konkursie Tygodni Tematycznych. Od trwającego właśnie Tygodnia Artykułu Serbskiego zmienił się nieco sposób przyznawania nagród. Nagrodę główną będzie otrzymywać osoba, która stworzy lub rozbuduje najwięcej haseł. Druga nagroda będzie rozlosowana spośród wszystkich uczestników danego tygodnia. Szczegółowy regulamin znajdziecie tutaj. Zmienił się także koordynator konkursu - od 1 stycznia został nim Tournasol7. Powodzenia w nowej roli będziecie mu życzyć najlepiej poprzez liczne uczestnictwo w obecnie trwającym TT :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 10:47, 2 sty 2017 (CET)
 • Rozpoczęło się głosowanie nad przyznaniem uprawnień administratora wikipedyście Pit rock. Torrosbak (dyskusja) 19:37, 2 sty 2017 (CET)
 • Od ok. miesiąca w Kawiarence (Zasady) znajduje się wątek dot. uznania strony WP:Zalecenia dotyczące nazewnictwa chemicznego za zalecenie edycyjne (6 głosów poparcia, brak uwag dot. treści). Sprawa dotyczy stosunkowo wąskiego tematu, dość specjalistycznego i w dodatku są to reguły w praktyce funkcjonujące, co do których nie było w wikiprojekcie żadnych zastrzeżeń. O ile nie pojawią się żadne uwagi dot. treści tej strony bądź trybu przyjęcia tego zalecenia, po 17 stycznia uznam, że Społeczność nie ma żadnych zastrzeżeń i strona stanie się zaleceniem. Wostr (dyskusja) 20:16, 2 sty 2017 (CET)

1 stycznia

31 grudnia

 • Drogie wikipedystki, drodzy wikipedyści. Ponieważ to kolejny rok, w którym nie udało nam się zakończyć pisania Wikipedii ;) zamieszczam ogłoszenie o nieco zapomnianej kwestii. W kategorii Artykuły bez infoboksu, a właściwie w jej podkategoriach, znajduje się blisko 8 000 stron dyskusji z szablonem informującym, że do artykułu należałoby dodać infobox. Nie jest to specjalnie trudne (aczkolwiek i tu można się pomylić). Wystarczy wejść na stronę infoboksu (wyświetlanego w szablonie na stronie dyskusji), przejść do sekcji "Użycie", skopiować kod infoboksu, wkleić go do artykułu i wypełnić tyle pól, ile jest możliwe. Jeżeli nie ma danych w artykule, przy dodawaniu ich do infoboksu też należy podać źródła. Najlepiej, gdy co najmniej trzy parametry są wypełnione. W razie wątpliwości najlepiej pytać na stronie dyskusji odpowiedniego wikiprojektu, a gdyby się coś psuło od strony technicznej, można sprawę przedstawić w dziale technicznym. Aaa, jeszcze ważna rzecz - gdyby się ktoś chciał mocniej zaangażować w uzupełnianie artykułów o infoboksy, można się dopisać do listy uczestników tego wikiprojektu. Uwaga - w infoboksach biograficznych nie dodaje się ikon flag. Do siego roku! Hedger z Castleton (dyskusja) 10:32, 31 gru 2016 (CET)

29 grudnia

 • Dziś w nocy artykuł o lekkoatlecie Józefie Isenko powstał jako 1 200 000 w polskojęzycznej Wikipedii. Wraz z początkiem Nowego Roku mamy konkretny powód do konsumpcji szampana. Możemy sobie pogratulować. Kenraiz (dyskusja) 01:34, 29 gru 2016 (CET)

28 grudnia

 • Osoby, które chciałyby (a kto by nie chciał!) wybrać się na Zlot Zimowy 2017 mają jeszcze czas do końca tego tygodnia na rezerwację miejsc. Niezbędnym potwierdzeniem rezerwacji jest wpłacenie donacji na Stowarzyszenie w wysokości 50 zł (ta donacja to jedyna opłata, pokrywa noclegi i wyżywienie). Dokładną instrukcję znajdziecie tutaj. Proszę nie zapomnijcie potwierdzić rezerwacji. I dołączcie do nas na Zlocie Zimowym 2017 (są jeszcze miejsca!). W razie pytań, próśb, skarg i zażaleń - piszcie :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 18:39, 28 gru 2016 (CET)

25 grudnia

Od nowego roku zastąpię Torrosbaka w tworzeniu stron nowych TT. Jednocześnie chciałbym zasugerować, aby Tydzień republik byłego ZSRR zakończył się zgodnie z planem 31 grudnia 2016 roku. Pozwoli to uniknąć kilku problemów. Tournasol Słucham :) 16:19, 28 gru 2016 (CET)

23 grudnia

 • 27 grudnia obchodzimy 98. rocznicę powstania wielkopolskiego. W związku z powyższym zachęcam do udziału w dość spontanicznej akcji Powstanie wielkopolskie 98 lat później. Chodzi, jak zwykle, o tworzenie nowych i poprawianie starych haseł związanych ze zrywem z 1918 roku. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 14:23, 23 gru 2016 (CET)

21 grudnia

 • Zachęcam do wzięcia udziału w toczącej się dyskusji na temat encyklopedyczności części miejscowości. Po Nowym Roku chciałbym poddać głosowaniu propozycje kryteriów, zatem czas na dyskusję i zgłaszanie propozycji jest właśnie teraz. Lajsikonik Dyskusja 12:27, 21 gru 2016 (CET)

16 grudnia

 • Pojawiła się nowa funkcja eksperymentalna – „Nowy tryb wikitekstu”, do włączenia tutaj. Więcej informacji w języku angielskim znajduje się tutaj. tufor (dyskusja) 00:11, 16 gru 2016 (CET)
 • Wczoraj ogłoszono wyniki Badania Życzeń Społeczności 2016, ankiety, w której każdy może zaproponować, a potem zagłosować za albo przeciw, co Wikimedia Foundation ma poprawić w technikaliach. W zwycięskiej dziesiątce spośród 265 propozycji znalazły się m.in.: globalne gadżety (1. miejsce), globalne ustawienia (4. miejsce) i kolorowanie składni w edycji wikitekstu (6. miejsce). Miejsca 2. i 3. zajęły propozycje usprawnień dla alfabetów niełacińskich. Tar Lócesilion (queta) 22:21, 16 gru 2016 (CET)

14 grudnia

 • Stowarzyszenie poszukuje osoby, która chciałaby podjąć się koordynowania konkursu działającego przy Tygodniach tematycznych. Jej zadaniem byłoby głównie ustalanie zwycięzcy i kontaktowanie go/jej z biurem. Resztą zajmować się będzie biuro Stowarzyszenia. Dotychczasowa koordynatorka Soldier of Wasteland nie będzie mogła dłużej pełnić tej roli (to więc dobra okazja, żeby jej podziękować za fantastyczną pracę). Jednocześnie w kawiarence otworzyłam dyskusję na temat dalszego rozwoju konkursu. Ogromnie zależy mi na Waszych wypowiedziach, pomysłach, refleksjach. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 13:46, 14 gru 2016 (CET)

12 grudnia

7 grudnia

 • Ruszyły zapisy na Zlot Zimowy 2017, który odbędzie się 27-29 stycznia w okolicach Koluszek. To spotkanie poświęcone praktycznemu zdobywaniu i rozwijaniu wiki-wiedzy i wiki-umiejętności, dyskusjom, edytowaniu i integracji społeczności. Czekamy na Wasze zapisy, ale też na Wasze pomysły i oczekiwania związane z programem. Zapisy trwają do 31 grudnia. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 11:14, 7 gru 2016 (CET)
 • Jeżeli wydawało wam się, że wszystkie ważne tematy są już w Wikipedii podjęte, a teraz trzeba się tylko skoncentrować na ich rozbudowie, to możecie się mocno zdziwić. Wczoraj w ramach mikołajkowego prezentu na stronę z ostatnimi zmianami i w ogłoszeniach lokalnych @Teukros wrzucił linijkę z czerwonymi linkami (czyli kilka artykułów do utworzenia), które już od dawna opisane są w innych wiki (literka "d" kieruje do interwiki poprzez Wikidane). Jeżeli pomysł się wam spodoba, a te czerwone linki będą się zaniebieszczać, to pewnie jeszcze jest tego sporo w zanadrzu. Szkoda byłoby tracić okazję i nie wziąć udziału w opracowywaniu "zapomnianych haseł". Liczę na nas :) Hedger z Castleton (dyskusja) 11:05, 7 gru 2016 (CET)
 • Dodam, że od jakiegoś czasu pracujemy nad konkursem powiązanym właśnie z takimi hasłami. Start już w styczniu, więc bądźcie czujni, zwłaszcza, że nagroda będzie zupełnie wyjątkowa :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 11:09, 7 gru 2016 (CET)

3 grudnia

 • witam, właśnie reaktywowałem Wikiprojekt:Mikrobiologia. Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy i pomocy przy projekcie i przy rozwoju haseł związanych z mikrobiologią bo ich ilość oraz jakość jest pozostawiająca wiele do życzenia -- lansinho (dyskusja) 19:29, 3 gru 2016 (CET)

2 grudnia

1 grudnia30 listopada

 • Dzisiaj ostatni dzień akcji BATUTA 2016. Zapraszam wszystkich do uźródłowienia jak największej liczby artykułów, Marycha80 (quaere) 12:57, 30 lis 2016 (CET)

25 listopada

24 listopada

Moi Drodzy, Akcja BATUTA jest dla Wikipedii bardzo ważnym projektem. Mimo to widzę niskie zaangażowanie społeczności w poprawę artykułów w ramach tej akcji. W zeszłym roku akcja trwała dwa tygodnie, a poprawiliśmy wówczas 2,5 raza więcej artykułów niż w tegorocznej miesięcznej akcji (co widać na załączonym wykresie)!
Zostało jeszcze 6 dni. Proszę więc o mobilizację i o uźródłowienie w miarę możliwości jak największej liczby artykułów.

Jeśli nie wiecie, od czego zacząć, proponuję poklikać w linki na tych podstronach: tabelka I i tabelka II. Można również przeglądać interesujące Was kategorie i uźródławiać artykuły wg tematów.
Trzymajmy kciuki za powodzenie akcji :) Marycha80 (quaere) 11:14, 24 lis 2016 (CET)

21 listopada

 • Ze względu na brak aktywności i czasu złożyłem na Meta-Wiki wniosek o odebranie moich uprawnień administratora. Dziękuję wszystkim za świetną współpracę przez mniej lub bardziej burzliwe lata. Edytować jeszcze będę :) ToSter→¿? 07:22, 21 lis 2016 (CET)

20 listopada

 • Witam, niemiecka wikipedia ma już 2 miliony artykułów. Może jakieś gratulacje z naszej strony? Pamiętam, że oni nam też gratulowali, gdy osiągnęliśmy poziom 1 mln artykuów. Pozdrawiam Biało-Zielony (dyskusja) 11:56, 20 lis 2016 (CET)

16 listopada

 • Mój pseudo-bot Halibott (AWB) wraca do życia po dekadzie nieaktywności. Jeśli coś sknoci - proszę mnie kopać w kostkę. //Halibutt 20:46, 16 lis 2016 (CET)

15 listopada

 • W związku z rocznym okresem braku widocznej w rejestrach akcji związanej z posiadanymi uprawnieniami, narzędzi admina zostali pozbawieni Nova i Karol007. Tar Lócesilion (queta) 21:08, 15 lis 2016 (CET)

13 listopada

 • Rozpoczął się Tydzień Artykułu Francuskiego III, który potrwa do 19 listopada. Jego poprzednia edycja odbyła się w 2013 i zakończyła się olbrzymim sukcesem (m.in. powstaniem 730 nowych artykułów związanych z Francją). Pobicie tego rekordu to tylko mirage (fr.), ale ważne aby pisać encyklopedycznie i ze źródłami. Wszystkich zainteresowanych tematyką zachęcam gorąco do udziału w akcji. W imieniu uczestników Wikiprojektu, RoodyAlien (dyskusja) 01:12, 13 lis 2016 (CET)

10 listopada

 • Słuchajcie, mamy 10. dzień akcji BATUTA i jesteśmy ostro do tyłu względem poprzedniej akcji. Czy moglibyśmy jako społeczność, skupić się w tym miesiącu na intensywnym poprawianiu artykułów? Dobrze by było powtórzyć sukces zeszłorocznej akcji - było to 1272 poprawionych artykułów. Marycha80 (quaere) 13:46, 10 lis 2016 (CET)
 • Już jutro, 11 listopada, kolejna odsłona Dnia Nowego Artykułu. Przyłącz się i tego dnia dodaj do Wikipedii nowe artykuły. Serdecznie wszystkich zachęcam do udziału. Pozdrawiam, Tournasol Słucham :) 16:37, 10 lis 2016 (CET)
 • Nie mam technicznej możliwości edytować ze swego poprzedniego konta Wikipedysta:Kriis, dlatego jakiś czas temu założyłem nowe konto (pacynkę?), nazywając je Blot-Sueno, które w zamierzeniu miało pełnić inną rolę niż poprzednie (dużo mniej wszelakich dyskusji, głównie main). Poniewczasie uznałem, że dość zabaw w ciuciubabkę, dlatego po zmianie nazwa mojego nowego konta nawiązuje do wcześniejszego. Zamiar jest ten sam. Z ukłonami dla społeczności. --Kriis bis (dyskusja) 21:15, 11 lis 2016 (CET)

9 listopada

 • Zmieniwszy nazwę użytkownika (z Laforgue), podpisuje się Henryk Tannhäuser (...) 10:53, 9 lis 2016 (CET)
 • W związku z moją minimalną aktywnością w projekcie zrzekłem się dziś uprawnień administratora. Dziękuję wszystkim, z którymi miałem przyjemność mieć do czynienia podczas pełnienia tej funkcji :) Żbiczek Mrau 16:56, 9 lis 2016 (CET)

8 listopada

 • Od wczoraj do 20 listopada trwa badanie, w którym można składać propozycje funkcji oraz ulepszenia już istniejących. --Wargo (dyskusja) 15:50, 8 lis 2016 (CET)

4 listopada

 • Rozpoczął się Tydzień Artykułu Tajwańskiego, który potrwa do 10 listopada. To doskonała okazja dla pasjonatów Dalekiego Wschodu na pokazanie swojej wiedzy i zgromadzonych źródeł. Skomplikowana sytuacja polityczna i wyjątkowe położenie geograficzne sprawiają, że jest wiele ciekawych tematów do opisania. Połamania klawiatury! Torrosbak (dyskusja)

3 listopada

1 listopada

 • Henryk Batuta
  Szuka rekruta
  Do Armii Batuty
  Zapisz się tutaj
Jeżeli nie zauważyliście, nie wiedzieliście, zapomnieliście, przegapiliście tegoroczne rozpoczęcie Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów (BATUTA 2016), to jeszcze nic straconego. Tym razem potrwa ona do końca listopada. H. Batuta (dyskusja) 12:21, 1 lis 2016 (CET)

Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.