Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

19 maja

Light-Bulb icon by Till Teenck blue.svg
 • Pod koniec marca zostało opublikowane narzędzie Interaction Timeline. Zestawia ono edycje dwóch użytkowników, którzy w podobnym czasie edytowali te same artykuły strony (popr. – narzędzie wyszukuje edycji we wszystkich przestrzeniach). Może pomóc w rozpoznaniu sytuacji konfliktowej między użytkownikami, w podjęciu decyzji co do rozwiązania konfliktu czy co do nałożenia blokady. Może być użyteczne dla adminów, arbitrów, osób, które chcą przedsięwziąć środki przedarbitrażowe albo złożyć wniosek do KA.
  Interaction Timeline powstało w ramach Community Health Initiative („Inicjatywy ws. zdrowia społeczności”), nad którą pracują fundacyjne zespoły: Community Tech (ci od narzędzi dla zaawansowanych użytkowników), Trust & Safety (którzy m.in. reagują na naruszenia dóbr osobistych wolontariuszy), badacze i prawnicy. Tar Lócesilion (queta) 22:49, 19 maj 2018 (CEST)

18 maja

Movement Strategy 2017 - williamsworks final presentation to the Wikimedia Foundation.pdf
 • Utworzyłem stronę Wikipedia:Strategia Wikimedia. Możecie się z niej dowiedzieć jak wyglądały przeszłe procesy strategiczne i jakie są plany dotyczące obecnego procesu. Są też linki do różnych raportów, które polecam przeczytać. Tar Lócesilion (queta) 21:35, 18 maj 2018 (CEST)

17 maja

Zapraszamy do Katowic!
 • Już ponad 50 osób zapisało się na Konferencję Wikimedia Polska 2018, która odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Katowicach. Przyjedź i Ty, jeśli zależy Ci na rozwoju polskich projektów Wikimedia. Poznasz na żywo ludzi znanych Ci dotąd jedynie jako nicki, będziesz mieć okazję wypowiedzieć się na ważne dla wikipedystów tematy, a także wziąć udział w bogatym programie kulturalno–rozrywkowym (Industriada!) i skosztować przysmaków kuchni śląskiej, a jeśli jesteś członkiem Stowarzyszenia Wikimedia Polska również wybrać władze na kolejną kadencję. Do zobaczenia! Gdarin dyskusja 11:05, 17 maj 2018 (CEST)

16 maja

 • 23 maja o godz. 17.00 w rezydencji Ambasadora Szwecji w Warszawie odbędzie się spotkanie edycyjne poświęcone pisaniu haseł o szwedzkich pisarkach. Spotkanie ma charakter zamknięty, ale Ambasada uruchomiła konkurs dla osób, które chciałyby otrzymać zaproszenie. Zachęcam Was serdecznie - to dobra okazja na poedytowanie w interesującym miejscu. Ale jeśli nie możecie tam być, to nie martwcie się - WikiGap to również konkurs edycyjny na hasła biograficzne o szwedzkich pisarkach, który będzie odbywał się online w dniach 23-25 maja. Wygrać będzie można upominki od Ambasady i Stowarzyszenia. Zachęcam do brania udziału! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 14:33, 16 maj 2018 (CEST)
 • 14 maja zakończyło się kolejne Wikiwyzwanie. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i uczestniczkom i podziwiam wysyp nowych haseł. Nagrodę główną otrzymuje ptjackyll, natomiast nagrody tygodniowe powędrują również do Eurohuntera, Zielu20, Delta 51 i katafrakta. Przyznana zostanie jeszcze nagroda za jakość, ale na tę jeszcze chwilę poczekamy. Ze zwycięzcami skontaktuję się prywatnie, wszystkim dziękuję za udział i za napisanie tylu artkułów, że lista zawiesiła mi dziś przeglądarkę :) A botowi Mastiego za sprawne codzienne przeliczanie tego ogromu. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 10:03, 16 maj 2018 (CEST)

14 maja

 • Jeżeli macie niedosyt inicjatyw, to przypominam, że poza TT, CEE i wikiwyzwaniem można się załapać do zabawy edycyjnej. Na razie paręnaście osób przeszło pierwszy etap i część z nich zabrała się za kolejne (dodatkowe zabawy). Przy okazji przypominam, że jedna z nich (Matrix Mistrzów) kończy się w dniu dziecka ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 14:10, 14 maj 2018 (CEST)

13 maja

Flag of IsraelKat.JPG

12 maja

Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do Grup Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal
odbieranieZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.

8 maja

 • Za zgodą autora serdecznie zapraszam do korzystania z nowego gadżetu, który opracował i rozwija Paweł Ziemian. Po jego włączeniu, w każdym artykule pojawia się dodatkowy infobox, zawierający wyłącznie dane z Wikidanych (WD). Pozwala to bardzo wygodnie sprawdzać, jakie informacje na dany temat są już w WD, dzięki czemu widać, co wymaga tam uzupełnienia czy poprawek. Gadżet można włączyć na dwa sposoby:
 1. Zaznaczyć opcję „WDbox [preferencje] – eksperymentalny gadżet do generowania automatycznego infoboksu na podstawie Wikidanych.” na stronie Preferencje/Gadżety oraz funkcję Wyświetlanie testowych infoboksów LUB
 2. Zaznaczyć funkcję Wyświetlanie testowych infoboksów (jak wyżej) oraz wkleić na swoją stronę common.js ten kod:
( function ( mw, $ ) {
	mw.loader.using( ['mediawiki.api'], function(){
		mw.loader.load('/w/index.php?title=Wikipedysta:Pawe%C5%82_Ziemian/wdbox.js&action=raw&ctype=text/javascript');
	});
}( mediaWiki, jQuery ) );

Polecam! Powerek38 (dyskusja) 10:32, 8 maj 2018 (CEST)

5 maja

Algarve - Silves - Portuguese flag at the castle (25803263426).jpg

4 maja

 • W ciągu ostatnich 24 godzin wiele osób dostało informację o próbie zalogowania na ich konto. Fundacja wie o problemie, ale na ten moment przyczyny nie są znane. Źródło. Sidevar (dyskusja) 12:08, 4 maj 2018 (CEST)

1 maja

Propozycje do Dobrych Artykułów
odbieranie
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Grup Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal
odbieranieZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.

30 kwietnia

27 kwietnia

 • Od dziś można rejestrować się na Konferencję Wikimedia Polska 2018, która odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Katowicach. Jedynym kosztem udziału w Konferencji jest 50 zł donacji na Stowarzyszenie, inne koszty (noclegi i wyżywienie) są pokrywane przez SWMPL. Osoby, które chcą zgłosić wykład, prezentację, warsztat, mogą to zrobić poprzez formularz lub na stronie Konferencji. Jeśli chcecie rejestrować sie inaczej niż przez formularz lub macie dodatkowe pytania, prosimy o kontakt przez konferencja@wikimedia.pl Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 13:02, 27 kwi 2018 (CEST)
 • Przypominam, że do dziś przyjmowane są wnioski w ramach programu stypendialnego Stowarzyszenia Wikimedia Polska na konferencję Wikimania 2018, która odbędzie się w dniach 18-22 lipca. Szczegółowy regulamin na wiki SWMPL. Pamiętajcie, że Najważniejszym kryterium wyboru kandydatów będzie wiarygodny opis celu wyjazdu oraz zobowiązanie do wykorzystania zdobytej na Wikimanii wiedzy, doświadczenia, kontaktów i podejmowanych tam czynności do realizacji działań na rzecz rozwoju projektów Wikimedia, w szczególności tych wspieranych przez Stowarzyszenie.
Zatem jeśli zapomnieliście się nad nowym infoboksem czy serią krążowników na medal ;) lub tylko nie wiecie co zrobić z piątkiem wieczór, do klawiatur! :) aegis maelstrom δ 19:55, 27 kwi 2018 (CEST)

26 kwietnia

 • Z kilkudziesięciogodzinnym opóźnieniem informuję, że dziś rozpoczął się Tydzień Geografii Fizycznej w ramach wikiprojektu tygodnie tematyczne. Podczas tej akcji poruszane są zagadnienia związane m.in. z rzekami, jeziorami, wyspami, górami, lasami, osobami zajmującymi się geografią fizyczną. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do udziału! Maattik (dyskusja) 22:25, 26 kwi 2018 (CEST)

24 kwietnia

Propozycje do Artykułów na medal
Odbieranie odznaczenia
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Odbieranie odznaczeniaZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.Jacek555 18:05, 24 kwi 2018 (CEST)

23 kwietnia

21 kwietnia

 • Dziś dowiedziałem się, że istnieje narzędzie Entrez Direct, które może być użyteczne także dla wikipedystów piszących arty z dziedzin biomedycznych. Narzędzia Entrez Direct oferują różne funkcje dające dostęp do baz danych NCBI, np. PubMed. Narzędzia wymagają perla, są przeznaczone przede wszystkim dla Linuksa/Uniksa i MacOS-a, a działają z poziomu terminala (CLI).
Kpjas φ 18:41, 21 kwi 2018 (CEST)

19 kwietnia

 • Do końca dnia 27 kwietnia 2018 przyjmowane są wnioski w ramach polskiego programu stypendialnego na konferencję Wikimania 2018, która odbędzie się w dniach 18-22 lipca w Kapsztadzie. Szczegółowe informacje na temat tego, jakie są wymagania znajdziecie na stronie programu stypendialnego. Zapraszam osoby mające dobry pomysł na swój udział w tym ważnym spotkaniu i na uzasadnienie tego, jakie korzyści będą wynikać z niego dla projektów Wikimedia. Gdarin dyskusja 09:30, 19 kwi 2018 (CEST)

18 kwietnia

 • Hej ho. Może nie wszyscy z Was wiedzą, ale mamy zestaw całkiem fajnych narzędzi usprawniających edytowanie i przeglądanie zawartości Wikipedii. Jeżeli jeszcze tego nie robiliście, warto odwiedzić stronę: Wikipedia:Narzędzia. A jeżeli sami dłubiecie przy jakichś narzędziach usprawniających wyszukiwanie / edytowanie, podzielcie się i dorzućcie je na stronę :)) Hedger z Castleton (dyskusja) 13:53, 18 kwi 2018 (CEST)

16 kwietnia

13 kwietnia

 • Zapraszam do uczestnictwa w WikiWyzwaniu 2018, zaczynamy w niedzielę 15 kwietnia. Akcja potrwa cały miesiąc. Skupiamy się na pisaniu nowych haseł z dużą liczbą interwiki. Sidevar (dyskusja) 17:47, 13 kwi 2018 (CEST) Poprawił Ented (dyskusja) 19:36, 13 kwi 2018 (CEST)
 • Do tego ogłoszenia pozwolę sobie dodać, że w tym roku zasady są nieco inne. Przede wszystkim pojawiła sią nagroda za jakość, która zostanie przyznana decyzją Komisji Wikigrantów temu spośród aktywnych uczestników, kto napisał haseł nie tylko dużo, ale też dobrej jakości i ważnych. Drugą zmianą jest zmiana liczby interwiki, za którą otrzymuje się maksymalną liczbę punktów (rok temu było to 30, w tym roku - 20). A trzecią - zmiana nagrody głównej. Tym razem będzie to specjalny wiki-puchar i spersonalizowany gadżet-zagadka. Aha! Rok temu zwycięzcy tygodniowi otrzymali specjalne kubki ze swoim nickiem. W tym roku otrzymają coś innego, więc warto walczyć ponownie (chyba, że ktoś nie wygrał kubka rok temu, a bardzo go chce i woli od niespodzianki) :) Dodatkowo zliczanie ręczne zastąpi zliczanie botem Mastiego. Zapraszamy! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 20:53, 13 kwi 2018 (CEST)

12 kwietnia

9 kwietnia

 • Zapraszam wszystkich na kolejny Piątek z Wikipedią, 20 kwietnia, do siedziby Regionalnego Instytutu Kultury przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach, początek - godz. 16.30. W programie wspólne edytowanie, wymiana doświadczeń i rozmowy przy kawie. Spotkania odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj EwkaC (dyskusja) 11:19, 9 kwi 2018 (CEST)

5 kwietnia

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Dobrych ArtykułówZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.Jacek555 08:56, 5 kwi 2018 (CEST)

3 kwietnia

31 marca

30 marca

25 marca

Copyleft.svg

24 marca

 • Miłośników sportów zimowych informuję/przypominam, że do 25 marca 23:59 UTC trwa na Meta konkurs dotyczący zimowej olimpiady i paraolimpiady. Konkurs jest organizowany przez iberoamerykanów, ale chyba jest globalny. Przepraszam za ostatniochwilizm: zdrowie + do tej pory nie mam stuprocentowej pewności co do jego działania w kontekście Polski etc,, ale startują ludzie z bardzo różnych wersji językowych więc może warto się i tam pochwalić. :) Powodzenia! aegis maelstrom δ 23:05, 24 mar 2018 (CET)

20 marca

 • Już o północy rozpoczyna się wiki-wiosna, a więc konkurs pisania haseł o Europie Środkowej i Wschodniej - CEE Spring 2018. Co tydzień nagrodzimy autora największej liczby haseł związanych z tematem danego tygodnia, a na koniec rozdamy nagrody dla autorów największej liczby haseł o kobietach i największej liczby haseł wyróżnionych. Ale to nie wszystko - każda osoba, która napisze po 3 hasła w ramach co najmniej 8 tygodni otrzyma wyjątkowe magnesy z fotografiami z Wiki Loves Monuments. Podobnie jak te osoby, które napiszą co najmniej 10 haseł z list tematycznych zaproponowanych przez kraje uczestniczące. A do tego jest jeszcze wyzwanie międzynarodowe, dzięki któremu można dostać pocztówkę od wikimedian z dalekiego świata - wyzwanie CEE Women. No to - do klawiatur :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 22:56, 20 mar 2018 (CET)
 • Minęły trzy miesiące od rozpoczęcia integracji szablonów przypisów. Dziś odblokowałem funkcję upraszczającą podawanie nazwanych zgrupowanych przypisów lub uwag, którą do tej pory wspierał jedynie szablon {{dolne przypisy}}. Przykład edycji, w której to wykorzystałem jest tutaj. Taka forma wywołania powinna zdecydowanie ułatwić podawanie przypisów rzeczowych z odnośnikami do źródeł. Nazwy pól mogą być niemal dowolne. Lista wyjątków, czyli nazw zarezerwowanych, obejmuje pierwotnie dostępne pola używane do sterowania wyświetlaniem lub podawaniem przypisów takie jak przypisy, uwagi, stopień lub grupa. Dla nich jest potrzebna dłuższa kwarantanna. Wywołania z takimi polami będzie można znaleźć w kategoriach technicznych Szablon:Przypisy do sprawdzenia lub Szablon:Uwagi do sprawdzenia. Myślę, że obecny stan de facto kończy techniczny proces integracji szablonów przypisów. Pozostaje mi tylko życzyć przyjemności z ich używania. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:19, 20 mar 2018 (CET)

17 marca

Irish clover.png
Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
odbieranie
Propozycje do Dobrych ArtykułówZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.Jacek555 08:11, 17 mar 2018 (CET)

15 marca

13 marca

 • Zakończyły się wybory do Komitetu Arbitrażowego 22. kadencji. Do Komitetu wybrani zostali: Loraine, Leszek Jańczuk, Wulfstan oraz Jacek555, którzy funkcję będą pełnili do 12 marca 2019 roku. W czasie właściwych wyborów odbyły się również wybory uzupełniające (piątego arbitra), którym został Fafik. Fafik obejmie wakat po ustąpieniu Torrosbaka i funkcję będzie pełnił do 12 września 2018. Wybranym gratuluję. Ented (dyskusja) 00:00, 13 mar 2018 (CET)

9 marca

7 marca

 • Zarząd Stowarzyszenia Wikimedia Polska podjął wczoraj uchwałę, którą rozpoczął proces rekrutacji rzecznika prasowego Stowarzyszenia. Oferta pracy dostępna jest w załączniku do uchwały, a szczegółowych informacji można zasięgnąć u mnie (choć oferta jest moim zdaniem wystarczająco szczegółowa). Na zgłoszenia kandydatów na stanowisko rzecznika prasowego czekamy do 31 marca. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:46, 7 mar 2018 (CET)

6 marca

 • O północy rozpoczęły się wybory do Komitetu Arbitrażowego. Wybieramy czterech arbitrów, których kadencja potrwa do marca 2019 roku oraz, w ramach wyborów uzupełniających, piątego arbitra, którego kadencja potrwa do września 2018 roku. Zapraszam do głosowania. Ented (dyskusja) 00:00, 6 mar 2018 (CET)

5 marca

4 marca

 • W ramach kontynuacji integracji szablonów przypisów wyłączyłem automatyczne dodawanie nagłówków sekcji w szablonach {{przypisy}} i {{uwagi}}. Jednocześnie przypominam o nowej prawidłowej postaci wywołań szablonów:
== Przypisy ==
{{Przypisy}}
== Uwagi ==
{{Uwagi}}
== Przypisy ==
{{Przypisy|
* <ref name="nazwa 1">{{Cytuj...1 źródło}}</ref>
* <ref name="nazwa 2">{{Cytuj...2 źródło}}</ref>
* <ref name="nazwa 3">{{Cytuj...3 źródło}}</ref>
}}
== Uwagi ==
{{Uwagi|
* <ref name="nazwa 1">Uwaga...1</ref>
* <ref name="nazwa 2">Uwaga...2</ref>
* <ref name="nazwa 3">Uwaga...3</ref>
}}
Gwiazdki w przykładzie lub inne ozdobniki są opcjonalne. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:12, 7 lut 2018 (CET)

1 marca

 • 1 marca rozpoczął się proces wyboru czterech nowych członków Komitetu Arbitrażowego. Pierwszym etapem są nominacje, które potrwają do 5 marca 2018. Zapraszam do zgłaszania kandydatur. Ented (dyskusja) 00:01, 1 mar 2018 (CET)
 • Z uwagi na zgłoszoną do mnie niedawno rezygnację Torrosbaka z funkcji arbitra, wybieramy tym razem również piątą osobę, która sprawować będzie urząd przez pół roku. Wojciech Pędzich Dyskusja 09:13, 1 mar 2018 (CET) (Przywróciłem właściwą informację. Wyjaśnienie poniżej. Ented (dyskusja) 01:07, 3 mar 2018 (CET))
 • W związku z niedawno złożoną przez Torrosbaka rezygnacją z zasiadania w Komitecie Arbitrażowym, jego miejsce do końca kadencji, czyli do września 2018, zajmuje Fafik, który we wrześniowych wyborach otrzymał najwięcej głosów spośród tych użytkowników, którzy nie zasilili grona KA. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:52, 1 mar 2018 (CET) Przepraszam, nieprawidłowo zinterpretowałem zapisy wyborcze. Wojciech Pędzich Dyskusja 00:35, 3 mar 2018 (CET)
 • Wyjaśnienie. Sekcja Procedura odwoływania członków Komitetu Arbitrażowego zawiera również punktor „Procedura obsadzania wakatu” a w nim passus mówiący, że Jeśli istnieje taka potrzeba (wakat któregoś z arbitrów) w czasie właściwego wyboru członków Komitetu, odbywają się również wybory uzupełniające w celu obsadzenia wakatów – jednak pod warunkiem że wakat nastąpi najwcześniej na miesiąc przed nominacjami na arbitrów. W każdym innym wypadku obowiązuje zasada, że wakaty obsadzane są kandydatami na arbitrów, którzy podczas ostatnio przeprowadzonych wyborów uzyskali najwięcej głosów popierających netto, spośród tych, którzy nie zostali wybrani do Komitetu. Oznacza to, że w tym przypadku (obecnych wyborów i wakacie, który nastąpił 20 lutego) mamy wybór czterech arbitrów + uzupełniające (piątego arbitra). Ented (dyskusja) 00:43, 3 mar 2018 (CET)

Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.