Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

16 maja

Levant.gif

15 maja

12 maja

Przypominajka z kilkoma terminami dotyczącymi tegorocznej Konferencji Wikimedia Polska:

 • rezerwacja noclegu w trakcie konferencji - do 15 maja włącznie
 • rezerwacja wyżywienia w trakcie konferencji - do 30 maja włącznie
 • wnioskowanie o dofinansowanie dojazdu na konferencję / zwolnienie z donacji - do 15 maja włącznie
Wojciech Pędzich Dyskusja 21:25, 12 maj 2015 (CEST)

10 maja

aegis maelstrom δ 19:05, 10 maj 2015 (CEST)

9 maja

 • W dniach od 9 do 15 maja 2015. Rozpoczyna się Tydzień Artykułu Austriackiego. Akcja nie ma medali i oznaczeń - ale może ktoś je stworzy. W końcu piszemy artykuły dla siebie a nie dla medali. Zapraszam do udziału w akcji. --Adamt rzeknij słowo 00:17, 9 maj 2015 (CEST)
 • Zapraszam do udziału w akcji pisania i uźródławiania artykułów dotyczących Rosji Wikipedia:CEE Spring 2015/Rosja. Dla najlepszych - przewidziane nagrody nawet do 100zł! Oraz wyjazd Marycha80 (quaere) 10:52, 9 maj 2015 (CEST)

5 maja

4 maja

3 maja

 • Przez cały maj trwa konkurs fotograficzny Wiki Lubi Przyrodę. Tematem konkursowych zdjęć są wybrane formy ochrony przyrody w Polsce. Kenraiz (dyskusja) 17:48, 3 maj 2015 (CEST)
 • Majówka, za tydzień wybory prezydenckie, a tymczasem rozpoczął się sezon wyborów przy Wikimedia Foundation.
  Wybory są trzy:
  • Pięciu nowych członków Funds Dissemination Committee – ciała doradczego przy Wikimedia Foundation zajmującego się wydatkami, w tym opiniującego wnioski o finansowanie organizacji afiliowanych przy WMF.
  • Nowego Ombudsmana przy FDC - zajmującego się skargami na proces wydatkowy.
  • Trzech nowych członków Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.
Wybory na członków FDC oraz Ombudsmana rozpoczęły się dzisiaj i potrwają do 10 maja. Na Ombudsmana startuje dwóch kandydatów. O miejsce w FDC ubiega się jedenaścioro kandydatów.
Wybory do Rady Powierniczej: kandydatury przyjmowane są do 5 maja.
Niniejsze wybory wśród społeczności edytorów odbywają się co dwa lata i dzięki nim uczestnicy projektów mogą wybierać swoich reprezentantów i mieć wpływ na Wikimedia. Rada jest najwyższym ciałem Wikimediów: nadzoruje Fundację i wyznacza priorytety w rozwoju projektu: czy będzie to nowy interface użytkownika, otwieranie i zamykanie projektów, zmiany techniczne czy w zasadach użytkowania. FDC jest ciałem doradczym w sprawach związanych z finansami: m.in. wytyczaniem kierunków rozwoju i oceną działań Fundacji oraz krajowych organizacji przy niej afiliowanych.
W tym roku startuje dwóch kandydatów z Polski: do FDC piszący te słowa aegis maelstrom δ (Wikimedia Polska), do Rady Wikipedysta:Pundit (obecnie: przewodniczący FDC). Pytania w sprawie FDC można kierować do mnie na stronie dyskusji (lub ew. Pundita, który kończy tam kadencję przewodniczącego).
Uprawnienia wyborcze: niewygórowane. Każdy użytkownik, nie bot, zablokowany w najwyżej 1 projekcie i nie głosujący z tego projektu, posiadający co najmniej 300 edycji w całych Wikimediach, w tym co najmniej 20 edycji od 15 października 2014 do 15 kwietnia 2015. Wybory odbywają się za pośrednictwem bezpiecznego łącza.
Z pozdrowieniami, aegis maelstrom δ 16:07, 3 maj 2015 (CEST)
P.S. Przykro mi z powodu braku oficjalnego tłumaczenia prezentacji i odpowiedzi na pytania na polski. Czy to z niewielkiej liczby użytkowników, czy niskiego zainteresowania, język polski nie załapał się do krótkiej listy 18 obsługiwanych języków. Jeśli trzeba, mogę przetłumaczyć swoją prezentację.

1 maja

 • To ogłoszenie dotyczy całego ruchu Wikimedia. Dzięki opisanym niżej zmianom WMF ma być bliżej wikimedian, a nam ma być łatwiej współpracować w międzynarodowym gronie.
  • W lutym powstał dział Community Engagement (Zaangażowanie społeczności), który połączył zespoły pracujące ze społecznością. Jest on drugi co do wielkości (po Engineering), w jego skład wchodzą m.in. zespół wspierający grantami, mentorujący mniejszym organizacjom itd. (Community Resources), łącznicy pracujący w ramach zespołów technicznych (Community Liaisons), łącznicy z prawnikami (Community Advocacy), zespół koordynujący warsztaty edytowania (Wikipedia Education Program), łącznicy developerów WMF z developerami ze społeczności (Community Engineering).
  • 21 kwietnia zmieniono dział Engineering (Inżynieryjny). Jego szefowi podlegają bezpośrednio szefowie 6 dużych zespołów oraz Chief Technical Officer, który kieruje „funkcjami”. Struktura podzielona wg zadań (wyznaczonych wewnętrznie) zmienia się w podzieloną wg potrzeb (zewnętrznych):
   1. Community Tech buduje narzędzia potrzebne wolontariuszom tworzącym rdzeń projektów (np. narzędzia, z których korzystamy do moderacji),
   2. Editing rozwija narzędzia do edytowania (VisualEditor, narzędzia mobilne, Flow i powiadomienia, multimedia itp.),
   3. Reading pilnuje, żeby czytelnicy chcieli odwiedzać Wikipedię, żeby wygodnie się z niej korzystało (dobry interfejs na różnych urządzeniach i w różnych językach),
   4. Search & Discovery bada, jak wyszukuje się informacje, jak porusza się po stronach (poprawa wyszukiwania i nawigacji),
   5. Infrastructure zajmuje się technicznymi fundamentami (analizy, wdrażanie, serwisowanie, Wikimedia Labs itp.),
   6. Fundarising Tech odpowiada za narzędzia do przekazywania i obsługi darowizn.
   „Funkcje” to Architecture, Performance, Privacy, Security i User Experience.
Więcej informacji o Community Engagement tu, a o Engineering tu i tu. Opisałem zmiany w tej części struktury WMF, która ma najbliżej do społeczności. Wcześniej zmieniono dział Fundraising (został poszerzony o partnerstwa strategiczne i nazwany Advancement) oraz działy administracyjno-kadrowe (tymczasowo połączone). Wszystko to wprowadza Lila Tretikov, która przez pierwsze miesiące pracy poznawała WMF i ruch Wikimedia. Warto dodać, że oprócz przeprowadzenia dużych zmian w gronie szefów, WMF oferuje wiele nowych niższych miejsc pracy. Opóźnienie tego komunikatu wynika z opóźnienia na stronie pracowników WMF. Tar Lócesilion (queta) 04:03, 1 maj 2015 (CEST)

30 kwietnia

Flag-map of Poland.svg
Flag map of Romania.svg
 • Od 2 maja 2015 będziemy pisać artykuły o Polsce i Rumunii. Niech obudzą się wszyscy patrioci i napiszą jak najwięcej artykułów na temat naszego pięknego kraju. Artykuły można już tworzyć i poprawiać i wklejać do zrobionych na tej stronie. Oczywiście, tak jak zawsze, do wygrania są nagrody (za 100zł i 60zł), a dla najbardziej aktywnych we wszystkich akcjach WCEE Spring - wycieczka zagraniczna. Nie zawiedźmy! Marycha80 (quaere) 13:47, 30 kwi 2015 (CEST)

29 kwietnia

Tydzień tematyczny logo propozycja.png
 • W Wikiprojekcie Tygodnie tematyczne trwa właśnie małe głosowanie, dotyczące tego, czy powinniśmy robić TT w trakcie WCEE Spring. Proszę wszystkich wikipedystów związanych z tym Wikiprojektem o wyrażenie swojej opinni. Głosowanie trwa do 2 maja 2015 Marycha80 (quaere) 00:01, 29 kwi 2015 (CEST)

28 kwietnia

27 kwietnia

 • Od kilku dni wszystkie konta użytkowników są uniwersalne. Na wszystkich wiki mamy ten sam nick i hasło. Jeżeli odwiedzamy jakąś wiki po raz pierwszy, nie musimy się tam rejestrować, bo mechanizm sam nas loguje. Możemy podawać narzędziom sam nick, a narzędzie nam wyszuka wkład, uprawnienia, rejestry, powiadomienia itp. na wszystkich wiki. Nie ma już przypadków, że 2 osoby z różnych projektów mają taką samą nazwę. Zmianę nazwy użytkownika dokonuje się raz, globalnie, na Meta-Wiki. Droga do bardziej skomplikowanych funkcji, takich jak globalne powiadomienia i listy obserwowanych, stoi otworem. → Więcej informacji na blogu WMF. Tar Lócesilion|queta! 19:37, 27 kwi 2015 (CEST)

21 kwietnia

 • W związku z okresem nieaktywności dłuższym niż rok uprawnienia administratora utracił McMonster. Openbk (dyskusja) 23:16, 21 kwi 2015 (CEST)

20 kwietnia

Skrypt uruchomiony na koncie User:Maintenance script przebiegł dzisiaj po naszej wiki, zmieniając nazwy niektórych użytkowników bez konta globalnego, dodając do nich sufiks ~plwiki. SUL finalisation potrwa jeszcze kilka dni. Po jego zakończeniu podamy kolejne informacje. tufor (dyskusja) 20:27, 20 kwi 2015 (CEST)

19 kwietnia

Użytkownik Alan ffm 18 kwietnia utracił uprawnienia administratora polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za utrzymaniem uprawnień oddano 29 głosów
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw utrzymaniu uprawnień oddano 24 głosy
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymało się 6 osób.
Openbk (dyskusja) 20:50, 19 kwi 2015 (CEST)

14 kwietnia

 • Chciałabym Was serdecznie zaprosić do akcji BATUTA 2015, która odbędzie się w dniach 17 kwietnia – 30 kwietnia. Uzbrójcie się wtedy w źródła oraz chęci i uźródławiajcie razem z nami artykuły, które nie są weryfikowalne. W zeszłym roku udało nam się uźródłowić 757 artykułów, ale w tym roku mamy ambicję przekroczyć 1000 uźródłowień. Pomożecie? Marycha80 (quaere) 09:10, 14 kwi 2015 (CEST)

12 kwietnia

 • Domyślnie został włączony gadżet do zgłaszania próśb do POPE. Osoby, dla których ten gadżet jest nieprzydatny (redaktorzy i admini) mogą go wyłączyć w preferencjach, w zakładce Gadżety, w sekcji Inne (na samym dole). tufor (dyskusja) 21:29, 12 kwi 2015 (CEST)

11 kwietnia

 • Informuję o rozpoczęciu głosowania w sprawie weryfikacji moich uprawnień administracyjnych. --Alan ffm (dyskusja) 20:00, 11 kwi 2015 (CEST)
Flag of Estonia.svg
Flag of Georgia.svg
 • Od dzisiaj do 17 kwietnia trwa akcja Wikipedia:CEE Spring 2015/Estonia i Gruzja, która polega na pisaniu artykułów (i poprawianiu) dotyczących Estonii i Gruzji. Dostaliśmy propozycje od Wikipedii z tych krajów i szczególnie potrzebujemy osób, które znają się na literaturze, muzyce, sztuce, filmie, biografiach, polityce, ekonomii. Oczywiście można też pisać artykuły, których nam nie zaproponowano.
Osoba, która napisze najwięcej artykułów powyżej 5kb otrzyma od nas w nagrodę książkę (lub inne źródło informacji) do 100zł, którą sama wskaże.
Osoba, która napisze najwięcej artykułów do CW otrzyma od nas nagrodę, książkę (lub inne źródło informacji) do 60zł, którą sama wskaże.
Osoby, które w całej akcji WCEE Spring napiszą najwięcej dużych artykułów, pojadą w atrakcyjną podróż przez nas sponsorowaną!
Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w akcji! Marycha80 (quaere) 14:18, 11 kwi 2015 (CEST)

9 kwietnia

 • W kawiarence rozpoczęła się dyskusja nad zmianą kryteriów encyklopedyczności artykułów kolejowych. Therud (dyskusja) 19:43, 9 kwi 2015 (CEST)


4 kwietniaProszę też o zgłaszanie i sprawdzanie propozycji do Czywiesza.

2 kwietnia

 • Rozpoczęto zapisy na tegoroczną Konferencję Wikimedia Polska, która odbędzie się w dniach 13-14 czerwca 2015 w grodzie nad Motławą. Zapisy trwają do 15 maja, chętni do przybycia na konferencje znajdą stronę zapisów tutaj. Wojciech Pędzich Dyskusja 21:35, 2 kwi 2015 (CEST)

1 kwietnia


24 marca

 • Jak zapewne zauważyliście, ruszył konkurs CEE Spring, który będzie składał się z szeregu edycji. Przypominam zatem, że ciekawe pomysły na pozyskanie źródeł do wykorzystania np. w tym konkursie, w tygodniach tematycznych, w innych akcjach lub planach edycyjnych w Wikipedii można zgłaszać do dofinansowania w ramach Wikigrantów prowadzonych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Zapraszam więc do zapoznania się z regulaminem, aktualnymi i archiwalnymi projektami, zadawania pytań członkom Komisji Wikigrantów, a przede wszystkim do składania wniosków. Elfhelm (dyskusja) 18:14, 24 mar 2015 (CET)

20 marca

 • VisualEditor został włączony na stronach wikiprojektów. Spośród przestrzeni, które możemy normalnie edytować, VE jest nieobecny w trzech: szablon, portal i Wikipedia. Co do szablonów, VE jeszcze długo nie zostanie włączony, ponieważ zawierają one skomplikowany kod. Sytuacja portali jest podobna (ich szkielety są pisane w skomplikowanym kodzie – chyba że Społeczności zależy, wtedy można będzie VE włączyć na potrzeby edycji podstron takich jak ta). Co do przestrzeni Wikipedia, tam jak na razie często trzeba się podpisywać, a VE nie zna podpisów, bo będą one automatycznie wstawiane przez Flow.
 • Przy okazji porcja aktualizacji o Flow: dodano kilka kluczowych funkcji, czekamy na jego wyszukiwarkę i bezstratne przełączanie wikikod-VE-wikikod (które nastąpi szybciej we Flow niż poza nim). Myślę, że w okolicach kwietnia-maja będziemy prosili o zgodę na włączenie go na 2–3 ogólnodostępne strony (1. testy, 2. opinie, może 3. Pomoc:Pytania nowicjuszy).
Tar Lócesilion|queta! 01:13, 20 mar 2015 (CET)
 • Członkowie Komitetu Arbitrażowego wybrali ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza na okres XVI kadencji. Funkcję przewodniczącego będzie pełnić Wpedzich, a funkcję sekretarza Bukaj. W imieniu Komitetu Bukaj (dyskusja) 13:59, 20 mar 2015 (CET)
 • Dzisiaj włączony został gadżet do badania stron pomocy. Dzięki niemu na stronach przestrzeni Pomoc: wygenerowany został formularz, w którym użytkownicy proszeni są o odpowiedź na dwa pytania. Mogą też wyrazić swoją opinię dotyczącą zawartości danej strony pomocy. Badanie jest skierowane głównie do osób z niewielkim stażem na Wikipedii, jednak każda uwaga jest mile widziana. Skrypt można wyłączyć w preferencjach, w zakładce gadżety, w sekcji Inne. W imieniu zespołu R&D, tufor (dyskusja) 22:49, 20 mar 2015 (CET)

18 marca

 • 21 marca 2015 roku zaczyna się dwumiesięczna akcja WCEE Spring 2015 i dotyczy ona pisania i poprawy artykułów dotyczących państw Europy Środkowej i Wschodniej (tych państw, które się czują członkami tego regionu). Pierwszym tygodniem akcji będzie tydzień Albanii i Armenii (21–27 marca 2015). Dostaliśmy propozycje artykułów do napisania od Wikipedii z tych państw, dlatego nie możemy zawieść oczekiwań i napisać jak najwięcej artykułów związanych z tym tematem (zarówno spośród propozycji, jak i spoza tej listy). Serdecznie zapraszam Was do udziału w tym tygodniu oraz w całej akcji. Żeby się dopisać do uczestników WCEE Spring 2015, wystarczy wpisać się do tabelki tutaj: klik. Najbardziej aktywni uczestnicy będą nagradzani wybranymi przez siebie książkami (lub innymi źródłami przydatnymi do pisania Wikipedii). Nagrodą specjalną jest wyjazd do jednego z krajów, biorących udział w akcji.
  Zapraszam zatem do współpracy, Marycha80 (quaere) 18:26, 18 mar 2015 (CET)

14 marca

Zachodnie Wybrzeże

13 marca

11 marca

10 marca

Użytkownik Paweł Ziemian 10 marca dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za przyznaniem uprawnień oddano 109 głosów
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 0 głosów
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymało się 0 osób. PG (dyskusja) 20:06, 10 mar 2015 (CET)
Dziękuję wszystkim za zaufanie i przepraszam za naruszenie etykiety tablicy ogłoszeń tą dyskusją. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:47, 10 mar 2015 (CET)

6 marca

5 marca

 • malarz pl odpalił dziś bota upraszczającego {{język infobox}}. Tylko kilka parametrów wpisujemy ręcznie, reszta informacji jest pobierana z Wikidanych. To pierwszy infoboks wykorzystujący głównie Wikidane. Pracowaliśmy nad tym (głównie malarz i Paweł Ziemian z moim okazjonalnym udziałem) od początku września, samo botowanie jest wisienką na torcie. Zapraszam do dyskusji Wikiprojektu Infoboksy, gdzie można pomóc w przygotowaniach do „zwikidanowania” następnego infoboksu. Tar Lócesilion|queta! 17:52, 5 mar 2015 (CET)
  • Niniejszym informuję, że to był falstart (źle uruchomiłem bota) i zaraz wycofam te zmiany. Za zamieszanie przepraszam. Szablon nie jest jeszcze gotowy. ~malarz pl PISZ 18:41, 5 mar 2015 (CET)

3 marca

2 marca

1 marca

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Wikipedia:Propozycje do List na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
 • Użytkownik KillFighter zmienił nazwę konta na Cybularny. Nedops (dyskusja) 19:18, 1 mar 2015 (CET)
 • Osoby zainteresowane Stowarzyszeniem Wikimedia Polska informuję, że co niedzielę zwięzłe raporty z życia SWMPL, raporty te otrzymują też subskrybenci listy dyskusyjnej Stowarzyszenia. Zachęcam do lektury. Magalia (dyskusja) 23:06, 1 mar 2015 (CET)

Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.