Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

24 marca

 • Jak zapewne zauważyliście, ruszył konkurs CEE Spring, który będzie składał się z szeregu edycji. Przypominam zatem, że ciekawe pomysły na pozyskanie źródeł do wykorzystania np. w tym konkursie, w tygodniach tematycznych, w innych akcjach lub planach edycyjnych w Wikipedii można zgłaszać do dofinansowania w ramach Wikigrantów prowadzonych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Zapraszam więc do zapoznania się z regulaminem, aktualnymi i archiwalnymi projektami, zadawania pytań członkom Komisji Wikigrantów, a przede wszystkim do składania wniosków. Elfhelm (dyskusja) 18:14, 24 mar 2015 (CET)

20 marca

 • VisualEditor został włączony na stronach wikiprojektów. Spośród przestrzeni, które możemy normalnie edytować, VE jest nieobecny w trzech: szablon, portal i Wikipedia. Co do szablonów, VE jeszcze długo nie zostanie włączony, ponieważ zawierają one skomplikowany kod. Sytuacja portali jest podobna (ich szkielety są pisane w skomplikowanym kodzie – chyba że Społeczności zależy, wtedy można będzie VE włączyć na potrzeby edycji podstron takich jak ta). Co do przestrzeni Wikipedia, tam jak na razie często trzeba się podpisywać, a VE nie zna podpisów, bo będą one automatycznie wstawiane przez Flow.
 • Przy okazji porcja aktualizacji o Flow: dodano kilka kluczowych funkcji, czekamy na jego wyszukiwarkę i bezstratne przełączanie wikikod-VE-wikikod (które nastąpi szybciej we Flow niż poza nim). Myślę, że w okolicach kwietnia-maja będziemy prosili o zgodę na włączenie go na 2–3 ogólnodostępne strony (1. testy, 2. opinie, może 3. Pomoc:Pytania nowicjuszy).
Tar Lócesilion|queta! 01:13, 20 mar 2015 (CET)
 • Członkowie Komitetu Arbitrażowego wybrali ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza na okres XVI kadencji. Funkcję przewodniczącego będzie pełnić Wpedzich, a funkcję sekretarza Bukaj. W imieniu Komitetu Bukaj (dyskusja) 13:59, 20 mar 2015 (CET)
 • Dzisiaj włączony został gadżet do badania stron pomocy. Dzięki niemu na stronach przestrzeni Pomoc: wygenerowany został formularz, w którym użytkownicy proszeni są o odpowiedź na dwa pytania. Mogą też wyrazić swoją opinię dotyczącą zawartości danej strony pomocy. Badanie jest skierowane głównie do osób z niewielkim stażem na Wikipedii, jednak każda uwaga jest mile widziana. Skrypt można wyłączyć w preferencjach, w zakładce gadżety, w sekcji Inne. W imieniu zespołu R&D, tufor (dyskusja) 22:49, 20 mar 2015 (CET)

18 marca

 • 21 marca 2015 roku zaczyna się dwumiesięczna akcja WCEE Spring 2015 i dotyczy ona pisania i poprawy artykułów dotyczących państw Europy Środkowej i Wschodniej (tych państw, które się czują członkami tego regionu). Pierwszym tygodniem akcji będzie tydzień Albanii i Armenii (21–27 marca 2015). Dostaliśmy propozycje artykułów do napisania od Wikipedii z tych państw, dlatego nie możemy zawieść oczekiwań i napisać jak najwięcej artykułów związanych z tym tematem (zarówno spośród propozycji, jak i spoza tej listy). Serdecznie zapraszam Was do udziału w tym tygodniu oraz w całej akcji. Żeby się dopisać do uczestników WCEE Spring 2015, wystarczy wpisać się do tabelki tutaj: klik. Najbardziej aktywni uczestnicy będą nagradzani wybranymi przez siebie książkami (lub innymi źródłami przydatnymi do pisania Wikipedii). Nagrodą specjalną jest wyjazd do jednego z krajów, biorących udział w akcji.
  Zapraszam zatem do współpracy, Marycha80 (quaere) 18:26, 18 mar 2015 (CET)

14 marca

Zachodnie Wybrzeże

13 marca

11 marca

10 marca

Użytkownik Paweł Ziemian 10 marca dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 109 głosów
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 0 głosów
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymało się 0 osób. PG (dyskusja) 20:06, 10 mar 2015 (CET)
Dziękuję wszystkim za zaufanie i przepraszam za naruszenie etykiety tablicy ogłoszeń tą dyskusją. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:47, 10 mar 2015 (CET)

6 marca

5 marca

 • malarz pl odpalił dziś bota upraszczającego {{język infobox}}. Tylko kilka parametrów wpisujemy ręcznie, reszta informacji jest pobierana z Wikidanych. To pierwszy infoboks wykorzystujący głównie Wikidane. Pracowaliśmy nad tym (głównie malarz i Paweł Ziemian z moim okazjonalnym udziałem) od początku września, samo botowanie jest wisienką na torcie. Zapraszam do dyskusji Wikiprojektu Infoboksy, gdzie można pomóc w przygotowaniach do „zwikidanowania” następnego infoboksu. Tar Lócesilion|queta! 17:52, 5 mar 2015 (CET)
  • Niniejszym informuję, że to był falstart (źle uruchomiłem bota) i zaraz wycofam te zmiany. Za zamieszanie przepraszam. Szablon nie jest jeszcze gotowy. ~malarz pl PISZ 18:41, 5 mar 2015 (CET)

3 marca

2 marca

1 marca

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Wikipedia:Propozycje do List na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
 • Użytkownik KillFighter zmienił nazwę konta na Cybularny. Nedops (dyskusja) 19:18, 1 mar 2015 (CET)
 • Osoby zainteresowane Stowarzyszeniem Wikimedia Polska informuję, że co niedzielę zwięzłe raporty z życia SWMPL, raporty te otrzymują też subskrybenci listy dyskusyjnej Stowarzyszenia. Zachęcam do lektury. Magalia (dyskusja) 23:06, 1 mar 2015 (CET)

28 lutego

Tydzień Artykułu Północnoafrykańskiego

23 lutego

19 lutego

17 lutego

 • Od dzisiaj do 10 marca można składać wnioski o stypendium Stowarzyszenia Wikimedia Polska na udział w Wikimanii 2015, która odbędzie się od 15 do 19 lipca w mieście Meksyk. Generalnie zasady przyznawania stypendiów są bardzo podobne do ubiegłorocznych, podobnie procedura aplikacyjna, natomiast ze względu na dość egzotyczne miejsce i związane z tym wyższe koszty, w tym roku mamy tylko 8 miejsc dla edytorów z Polski. Tylko osiem lub aż osiem - ktoś je przecież dostanie i to możesz być też Ty :) Szczegóły tutaj. Zapraszam, sekretarz Komisji Stypendialnej Powerek38 (dyskusja) 22:24, 17 lut 2015 (CET)
 • Komitet Arbitrażowy rozpatrzył łącznie wnioski 7/2014 oraz 8/2014 i wydał końcową decyzję (dostępna na stronie pierwszego z wniosków). W imieniu Komitetu, Loraine (dyskusja) 23:12, 17 lut 2015 (CET)

16 lutego

WMF Quarterly Report, FY 2014-15 Q2
 • Kiedy Lila Tretikov została dyr. wykonawczą WMF, wprowadziła zasadę, że cele i sprawozdania z prac WMF powinny obejmować okresy kwartalne. Pierwsze takie ogólne sprawozdanie właśnie się ukazało, obejmuje ono okres od października do grudnia 2014. Zachęcam do zapoznania się. Ciekawe wydają się wątki urządzeń mobilnych, mikrokontrybucji i WikiGrok, którym zajmuje się dział Engineering (wyniki badań są bardzo pomyślne). Sprawozdanie obejmuje też wiele innych kwestii z prac pozostałych działów WMF (np. granty tylko pod temat niedoreprezentacji kobiet). Jest dużo linków. Szczegółowe sprawozdania zespołów WMF są dostępne → tutaj (uwaga, nowe na dole). Tar Lócesilion|queta! 02:27, 16 lut 2015 (CET)

11 lutego

 • Dziś o 21:00 rozpoczyna się pierwsze z cotygodniowych spotkań, na których wolontariusze mogą powiedzieć, czego wg nich brakuje, żeby VE był domyślny dla nowych i anonimowych. Najlepiej, jeśli na spotkaniu będą ci, którzy prowadzili/prowadzą warsztaty dla nowych. Więcej informacji tutaj. Tar Lócesilion|queta! 18:52, 11 lut 2015 (CET)

8 lutego

7 lutego

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Wikipedia:Propozycje do List na medal
Propozycje do Ilustracji na medal

6 lutego

Użytkownik Wpedzich 6 lutego dołączył do grona CheckUserów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 73 głosy
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 2 głosy
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymały się 2 osoby. Openbk (dyskusja) 23:08, 6 lut 2015 (CET)

1 lutego

 • Zbliżają się imieniny miesiąca więc także i Dzień Nowego Artykułu w polskojęzycznej Wikipedii. Przypominam, że na zwycięzców, którzy utworzą w ciągu tego dnia jak największą liczbę artykułów, czekają różne ciekawe pozycje książkowe. Więcej informacji na temat wymogów i zasad udziału w konkursie znajduje się tutaj. Życzę powodzenia! --Kszapsza (dyskusja) 13:35, 1 lut 2015 (CET)


31 stycznia

 • Zapraszam do udziału w dyskusji na temat kryteriów encyklopedyczności polityków. Powerek38 (dyskusja) 13:21, 31 sty 2015 (CET)

30 stycznia

 • Przypominamy, że z okazji Dnia Wikipedii zapraszamy wszystkich wielkopolskich wikipedystów 31 stycznia br. o godz. 16:00 do kawiarni Munchies Deli Cafe, która mieści się w Poznaniu przy ul. Taczaka 22. Poza tortem na gości czekać będą też przekąski, napoje i wikipedyjne gadżety. Swój udział można zgłosić tutaj. Sylwia Ufnalska (dyskusja) 20:57, 30 sty 2015 (CET)
 • Rozpoczęło się głosowanie w sprawie przyznania uprawnień Checkusera Wpedzichowi. Einsbor (dyskusja) 22:58, 30 sty 2015 (CET)

29 stycznia

 • Liczba zgłoszeń znowu rośnie, lecz liczba sprawdzających nie bardzo, dlatego ponownie zapraszam wszystkich do przejrzenia którychś ze zgłoszeń z poniższych stron:
 1. artykuły na medal
 2. dobre artykuły
 3. listy na medal
 4. zgłoszenia do czywiesza.

Stanko (dyskusja) 18:17, 29 sty 2015 (CET)

28 stycznia

 • Komisja Wikigrantów podsumowała rok 2014 i przyjęła stosowny raport roczny. Zapraszam do zapoznania się z tym sprawozdaniem, złożonymi w zeszłym roku wnioskami i regulaminem projektu, a także do składania nowych wniosków o granty. W razie potrzeby przewodniczący oraz pozostali członkowie Komisji są do dyspozycji zainteresowanych i udzielą porad lub pomogą w doprecyzowaniu wniosku. Elfhelm (dyskusja) 15:00, 28 sty 2015 (CET)
 • Z okazji Dnia Wikipedii, zapraszamy wszystkich wielkopolskich wikipedystów 31 stycznia br. o godz. 16:00 do kawiarni Munchies Deli Cafe, która mieści się w Poznaniu przy ul. Taczaka 22. Poza tortem na gości czekać będą też przekąski, napoje i wikipedyjne gadżety. Swój udział można zgłosić tutaj. Sylwia Ufnalska (dyskusja) 13:46, 28 sty 2015 (CET)

25 stycznia

Tydzień Artykułu Indyjskiego II

24 stycznia

23 stycznia

 • Pewnie większość już zauważyła baner na górze, pozostałych może zainteresować, że do końca stycznia można głosować na Picture of the Year. Yarl 19:25, 23 sty 2015 (CET)

21 stycznia

 • Zgodnie z dyskusją wprowadzono nowe magiczne słowo służące do sortowania haseł w kategoriach: {{SORTUJ:}}, które jest polskim odpowiednikiem {{DEFAULTSORT:}}. Ma ono w domyśle stopniowo zastępować angielski odpowiednik. Stare wersje, a więc {{DEFAULTSORT:}} i {{DOMYŚLNIESORTUJ:}} wciąż będą działać. Zmianę wprowadzono także do narzędzi: WP:SK i defaultsort.js, zmieniono dolny pasek wspierający edycję. Zachęcam do używania nowej wersji, mamy nadzieje, że prostszej i łatwiejszej do zapamiętania :) Emptywords (dyskusja) 10:17, 21 sty 2015 (CET)
 • W związku z kończeniem prac nad procesem unifikacji loginów, jeden ze stewardów, DerHexer, informował ostatnio niektórych użytkowników o konieczności tworzenia kont globalnych. Osoby te proszone są o wejście na stronę Specjalna:Łączenie kont i poprzez wpisanie swojego hasła, utworzenie konto globalnego. Na stronie Specjalna:Zarządzanie kontem uniwersalnym można zobaczyć stan swojego konta, wystarczy wpisać swój nick. W przypadku braku konta globalnego wyświetlona zostanie informacja: „Brak konta uniwersalnego [nazwa_użytkownika]”. Jeśli w dowolnym wierszu tabeli w kolumnie „czas dołączenia” jest informacja: „niedołączone”, oznacza to, że konto jest częściowo globalne. W kwietniu nazwy użytkowników na innych projektach, o ile nie należą do nas, zostaną automatycznie przejęte (nazwa użytkownika zostanie zmieniona na „[nazwa_użytkownika]-[projekt]”), a nasze konto będzie już w pełni globalne, więc nie ma czym się martwić. W razie pytań lub problemów proszę zwracać się do mnie lub do Einsbora. Pomóc też mogą global renamerzy: Masti oraz Maire. Dziękuję, tufor (dyskusja) 23:10, 21 sty 2015 (CET)

20 stycznia

 • Ukazała się nowa wersja aplikacji Wikipedii dla urządzeń mobilnych. Służy do czytania, ale też do edytowania. Pojawił się pierwszy news na ten temat i co mi się rzuciło w oczy – autor trzykrotnie pisze o „konsumpcji treści”. Mimo że globalnie wzrasta udział urządzeń mobilnych wśród urządzeń, z których ludzie wchodzą do Wikipedii, i mimo że kilkanaście największych wiki ma spory wzrost edytujących z urządzeń mobilnych, to mobilni użytkownicy plwiki skupiają się na czytaniu i to widać w statystykach. Zachęcam do sprawdzenia jak wygląda mobilna Wikipedia i do brania pod uwagę, że piszemy nie tylko dla użytkowników komputerów. Dla zaawansowanych: dlaczego naszej wiki ludzie nie edytują z urządzeń mobilnych? (Komentarze piszcie tu albo tu). Tar Lócesilion|queta! 14:28, 20 sty 2015 (CET)
 • Uprawnienia bota otrzymał The Polish Bot, którego opiekunem jest The Polish. Bot będzie wykonywał drobne i techniczne edycje. --The Polish (query) 15:00, 20 sty 2015 (CET)

18 stycznia

 • Założyłem konto Wikipedysta:Brudnopis gościnny. Do przestrzeni tego "Wikipedysty" będę przenosił artykuły stworzone przez IP, które będą wymagały dopracowania. Zachęcam wszystkich, aby napotkawszy artykuł od IP bez źródeł, źle poformatowany lub tp, a zawierający sporo dorzecznej treści, opisujący byt encyklopedyczny lub prawdopodobnie ency, przenosili takowy do brudnopisu tego "Wikipedysty". Ciacho5 (dyskusja) 21:36, 18 sty 2015 (CET)

16 stycznia

 • Od wczoraj do 28 stycznia można zgłaszać własne kandydatury na stewardów projektów Wikimedia. Na tej stronie przedstawione zostały wymagania wobec kandydatów i głosujących. Właściwe głosowanie na kandydatów na stewardów odbędzie się w dniach 8–28 lutego. W tym samym czasie obecni stewardzi poddadzą w procesie potwierdzenia ocenie społeczności swe zeszłoroczne działania. tufor (dyskusja) 17:55, 16 sty 2015 (CET)
 • Zapraszam chętnych do kolejnej serii artykułów Wyróżnionej zawartości Wikipedii jak i przeglądnięcia zgłoszeń w Czywieszu. Miłego czytania :) Stanko (dyskusja) 20:49, 16 sty 2015 (CET)

15 stycznia

Moulin Saulnier (Engines) 6.jpg
 • 17 stycznia rusza tydzień techniczny. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji. Stanko (dyskusja) 21:23, 15 sty 2015 (CET)
 • Jimmy Wales and Max Sparreboom at the KNAW symposium "Wikipedia as a research tool".jpg
  Tegoroczna Nagroda Erazma została przyznana Wikipedii, a szczególnie Społeczności Wikipedii, czyli ochotnikom, którzy ją redagują, za przyczynianie się do szerzenia dostępnej dla każdego wiedzy za pomocą encyklopedii obecnej w sieci internetowej. Nagroda w wysokości 150 tysięcy euro zostanie przekazana reprezentantom Wikipedii jesienią. Na podstawie [1]. Hortensja (dyskusja) 13:13, 16 sty 2015 (CET)

13 stycznia

 • W Kawiarence rozpoczęła się dyskusja dotycząca propozycji korekty nazw 15 polskich portów lotniczych. Serdeczna prośba o wyrażenie opinii w tej sprawie. Boston9 (dyskusja) 11:07, 13 sty 2015 (CET)

12 stycznia

9 stycznia

Treslemont.png

7 stycznia

 • Droga Społeczności, świetna wiadomość: jeżeli macie uwagi pod adresem WMF dotyczące tego, jak sobie poczynają z użytkownikami oprogramowania, co mogą poprawić, a czego mają nie psuć, to teraz jest super moment, żeby wrzucić komentarze w samą paszczę lwa!
Quote-alpha.png
Zespół Design Research szuka chętnych do udziału w badaniu nt. edytowania. Szukają zarówno doświadczonych, jak i nowych wikipedystów, żeby zrozumieć co i jak robimy, co w narzędziach edytowania chodzi ciężko, a co dobrze. Abbey i Daisy robią godzinne wywiady przez Google Hangouts. [Wywiad = ustnie = wyłącznie po angielsku]. W przyszłości zorganizują też badanie wykorzystujące sortowanie kart (takie jak to, do którego zachęcam szczególnie okazjonalnych użytkowników, przy czym kart będzie ok. 3x mniej). Jeżeli chcecie podzielić się z Abbey i Daisy swoimi uwagami, zapiszcie się tutaj. To ankietka ułożona tak, żeby dziewczyny wiedziały, do której grupy Was wstępnie przypisać. Zawsze możecie się wycofać, a zapisanie się nie zmusza do uczestnictwa.
Tar Lócesilion|queta! 01:30, 7 sty 2015 (CET)

6 stycznia

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Wikipedia:Propozycje do List na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
 • Będąc pod wrażeniem dopiero co ukończonej ankiety o kolorach infoboksów i dyskusji odbytych w jej trakcie, napisałem esej o odległej przyszłości Wikipedii i tym, co dla nas dzisiaj z tego wynika. Strona dyskusji stoi otworem dla chętnych do wypowiedzenia się. Gżdacz (dyskusja) 18:46, 6 sty 2015 (CET)
 • Wikidane wspierają już cechę zawierającą identyfikator bazy kartoteki wzorcowych haseł formalnych z Biblioteki Narodowej. Pozwoliłem sobie na jego implementację w {{Kontrola autorytatywna}} i pierwsze wyniki można obejrzeć w hasłach Barbara Gawryluk, Jan Stanisław Skorupski oraz Piers Anthony pod etykietą NLP. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:39, 6 sty 2015 (CET)
 • Komisja Wikigrantów wybrała przewodniczącego na rok 2015, będzie nim Elfhelm. Przypominam, że w tym roku mamy 25 tys. PLN do rozdysponowania w ramach zwrotu kosztów ponoszonych w celu wzbogacania Wikimediów (zakup książek, ksero, dostęp do baz danych itp.). Rok 2014 przyniósł dokładnie 250% wzrost liczby wniosków, wzrosła też liczba osób wnioskujących. W tym roku zależy nam na przekonaniu większej liczby osób do składania wniosków. Tar Lócesilion|queta! 23:10, 6 sty 2015 (CET)

3 stycznia

2 stycznia

1 stycznia

 • Kazano mi ;) tutaj to ogłosić, więc ogłaszam, że wraz z dniem dzisiejszym ja, niżej podpisana, Remedios44, zmieniłam nazwę użytkownika na Salicyna. Salicyna (dyskusja) 11:33, 1 sty 2015 (CET)
 • Dziś otwarty został nowy kanał IRC #cvn-wp-pl (na serwerze freenode) pozwalający patrolować ostatnie zmiany w następujących projektach: pl.wikibooks, pl.wikinews, pl.wikipedia, pl.wikiquote, pl.wikisource, pl.wikivoyage, pl.wiktionary oraz na wiki Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Kanał ten działa wg formuły cvn - nie pokazuje zatem wszystkich zmian, lecz tylko takie, które algorytm uznał za potencjalnie niebezpieczne. Einsbor (dyskusja) 19:01, 1 sty 2015 (CET)

Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.