Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

23 maja

20 maja

 • Uprzejmie zawiadamiam, że w ostatnich kilkunastu tygodniach nastąpiła stopniowa zmiana głównego administratora strony (fanpage) polskojęzycznej Wikipedii na Facebooku. Przez poprzednie blisko trzy lata obowiązki te wypełniałem głównie ja, natomiast obecnie przejęła je Magalia w ramach swoich zadań jako płatnego pracownika Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Moja decyzja o "oddaniu fartucha" wynika głównie z faktu, że od 1 kwietnia zmieniła się nieco moja sytuacja zawodowa (zajmuję teraz bardziej odpowiedzialne, ale też bardziej czasochłonne stanowisko w firmie). Mam w związku z tym mniej czasu na Wikimedia i chcę go poświęcać głównie na edycje merytoryczne w projekcie. Dziękuję wszystkim za całe wsparcie, pochwały, ale i uwagi krytyczne, jakie trafiały do mnie przez ten czas. Liczę też na ciekawą dyskusję na temat przyszłości naszego Stowarzyszenia, w tym jego strategii komunikacyjnej, na zbliżającym się Walnym. Powerek38 (dyskusja) 15:51, 20 maj 2016 (CEST)

17 maja

 • Muzeum Motoryzacji w Nieborowie zaprasza w sobotę 28 maja na oprowadzanie po ekspozycji i fotografowanie zabytkowych pojazdów. Ci, którym uda się dotrzeć między godz. 9 a 10, będą mieli Muzeum do wyłącznego fotograficzno-wikimediowego użytku :-) Zdjęcia udostępnimy w Commons, a najlepsze przekażemy Muzeum. Przy okazji możemy również odwiedzić i również uzupełnić braki fotograficzne tuż obok - Muzeum Pałac w Nieborowie - oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Zainteresowanych proszę o kontakt :-) --Marta Malina Moraczewska (dyskusja) 21:41, 17 maj 2016 (CEST)

16 maja

11 maja

WMPL Lublin.svg
 • Do 26/27 maja Stowarzyszenie może anulować koszt 20 noclegów dla uczestników Konferencji Wikimedia Polska 2016, a zapłacić za 80 osób. Na razie, w połowie okresu między ustaleniem miejsca konferencji a tym terminem, tylko 30 osób zgłosiło chęć skorzystania z noclegu. Jest jeszcze przynajmniej 50 miejsc! 4 osoby zgłosiły 5 propozycji punktów programu. Brakuje jeszcze ponad 10! Bardzo proszę, zapisujcie się, zgłaszajcie propozycje programu. Można nie tylko zgłaszać propozycje swoich „wykładów”, ale także warsztatów, dyskusji i zabaw, w których chce się wziąć udział. Tar Lócesilion (queta) 20:16, 11 maj 2016 (CEST)

9 maja

5 maja

2 maja

1 maja

30 kwietnia

 • Kobiety Środkowej i Wschodniej Europy w nauce i edukacji - to temat międzynarodowego wyzwania edycyjnego, które będzie trwało od 2 do 8 maja. Osoby, które w tym czasie napiszą najwięcej kobiecych biogramów dłuższych niż 300 słów i związanych z wyżej wymienionym tematem otrzymają przyjemne nagrody. Wyzwanie jest dodatkową częścią konkursu CEE Spring 2016, nagrody będą zliczane na podstawie szablonu tego konkursu. Szczegółowe zasady, informacje o nagrodach i instrukcja wzięcia udziału znajdują się meta:Wikimedia CEE Spring 2016/Week of Women in Science and Education Magalia (dyskusja) 22:09, 30 kwi 2016 (CEST)

27 kwietnia

 • Zarząd Stowarzyszenia podjął uchwałę o organizacji Konferencji Wikimedia Polska 2016 w Lublinie. Zachęcam do zgłaszania propozycji wystąpień – na razie mamy tylko jedną. Możemy zgłaszać nie tylko takie punkty programu, które chętnie poprowadzimy, ale też takie, w których chętnie weźmiemy udział. Wkrótce ukażą się wiadomości nt. rezerwacji miejsc hotelowych i dofinansowania dojazdu. Pytania prosimy kierować do komitetu organizacyjnego, do którego należą Maire, Polimerek i tyldujący Tar Lócesilion (queta) 02:34, 27 kwi 2016 (CEST)

25 kwietnia

 • Wczoraj rozpoczął się kolejny tydzień konkursu CEE Spring 2016, tym razem dotyczący Azerbejdżanu, Polski i Kazachstanu. Serdecznie zachęcam was do wzięcia udziału, szczególnie, że dotychczas powstało w ramach konkursu stosunkowo niewiele haseł o Polsce (poza pierwszą 10 najchętniej opisywanych krajów!), dlatego warto wykorzystać okazję, aby popracować nad tym wynikiem! (miłośnicy Tygodni Tematycznych mogą pisać o polskiej fantastyce :) ) Magalia (dyskusja) 23:35, 25 kwi 2016 (CEST)

23 kwietnia

22 kwietnia

 • Wikipedystki i wikipedyści. Poinformuję również w tym miejscu, że tegoroczna Konferencja Wikimedia Polska odbędzie się w dniach 3–5 czerwca 2016 w Lublinie. Szczegóły już wkrótce na wskazanej stronie. Elfhelm (dyskusja) 19:44, 22 kwi 2016 (CEST)

20 kwietnia

19 kwietnia

 • W najbliższym czasie narzędzie CatScan zostanie zastąpione przez unowocześniony gadżet PetScan. Więcej informacji w języku angielskim na metawiki oraz na stronie domowej autora: [1]. Sir Lothar (dyskusja) 11:56, 19 kwi 2016 (CEST)

18 kwietnia

 • Zaczynamy kolejny tydzień konkursu CEE Spring 2016, tym razem poświęcony Gruzji, Bułgarii i Chorwacji. Szczególnie polecam Gruzję, która jest też tematem trwającego tygodnia tematycznego, można więc za jednym zamachem powalczyć o nagrody w dwóch konkursach :) Przypominam też, że w wyniku dyskusji w CEE Spring nie ma już wymogu minimalnej liczby słów dla zgłaszanych haseł - liczy się każde, które jest na temat i spełnia podstawowe zasady Wikipedii, z weryfikowalnością na czele. Magalia (dyskusja) 14:35, 18 kwi 2016 (CEST)
 • 19 i 21 kwietnia około godziny 16:00, przez około 30 minut nie będzie można edytować Wikipedii. Więcej informacji w kawiarence technicznej. tufor (dyskusja) 14:44, 18 kwi 2016 (CEST)

17 kwietnia

16 kwietnia

 • Jakiś czas temu powstało nowe narzędzie dostępne dla administratorów i operatorów botów pod nazwą Quick ReCat. Umożliwia ono w bardzo szybki sposób, przy użyciu kilku kliknięć przenoszenie kategorii pod nowe nazwy wraz ze znajdującymi się w nich artykułami. Narzędzie jest raczej sprawne, przy jego użyciu zostało wykonanych już kilka tysięcy edycji, jednak w przypadku wystąpienia błędów – prosimy o zgłaszanie autorowi. Tym szczęśliwcem jest Tufor, za co ma m.in. moją wdzięczność :) Zachęcam też innych użytkowników do zgłaszania takich przenosin do poprawnych kategorii, o ile oczywiście jest to w jakiś sposób uzasadnione (błędne nazwy kategorii, literówki, zbyt ogólne kategorie itd.). Emptywords (dyskusja) 14:47, 16 kwi 2016 (CEST)

15 kwietnia

12 kwietnia

 • Kaszubska Wikipedia ma już 5000 haseł! Jako pięciotysięczne zostało napisane hasło Adam Hebel.
  Kaszëbskô Wikipediô mô ju 5000 artiklów! Jakò piãctësãczny òstôł napisóny artikel Adóm Hébel.

11 kwietnia

9 kwietnia

 • Medal PL.svg
  W związku z tym, że na stronie głównej, obok świeżo odznaczonych AnM, zaczęły być też prezentowane artykuły na medal odznaczone wcześniej, byłoby wskazane, aby autorzy lub współautorzy haseł medalowych zaglądnęli do haseł i na stronę dyskusji, aby sprawdzić w jakim są stanie, i ewentualnie poprawili niedziałające linki czy zgłoszone błędy, chodzi o taki mały lifting artykułu. Hortensja (dyskusja) 17:38, 9 kwi 2016 (CEST)

4 kwietnia

 • Rozpoczął się kolejny tydzień w ramach konkursu CEE Spring 2016. W tym tygodniu piszemy hasła o Serbii, Republice Serbskiej i o Rosji. Trzy osoby, które dodadzą najwięcej treści w nowych lub rozbudowywanych hasłach w tym tygodniu wygrają odpowiednio 60, 80 i 100 zł na wybrane przez siebie źródła wiedzy. Magalia (dyskusja) 14:51, 4 kwi 2016 (CEST)

1 kwietnia31 marca

 • Do uczestników CEE Spring 2016 dołączyły kolejne kraje - Bośnia i Hercegowina, Turcja i Kazachstan. Wprowadziło to konieczność uaktualnienia kalendarza i wprowadzenia w nim zmian. Uczestników proszę o zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy i aktywny udział w konkursie (jesteśmy na 4 miejscu wśród uczestniczących projektów, niewiele brakuje nam do miejsca 3, zajmowanego obecnie przez Rosjan). Magalia (dyskusja) 14:10, 31 mar 2016 (CEST)

29 marca

 • CEE Spring 2016. Ze względu na zgłaszane uwagi oraz na fakt, że wasza fatalna lokalna koordynatorka CEE Spring 2016 (ja) nie dopełniła obowiązku ogłoszenia szczegółowego sposobu zliczania punktów, trzy ważne informacje: na stronie konkursu szczegółowy sposób zliczania punktów już się pojawił, dodano dodatkowe wymogi dla haseł, w tym minimalną długość 250 słów. Ponieważ ten ostatni wymóg pojawił się dopiero teraz, a wielu z was już krótsze hasła napisało, więc liczy się on dopiero dla haseł, które powstaną od następnego tygodnia, czyli od 4 kwietnia. Pozostałe wymogi liczą się od 1 dnia konkursu. Minimalna długość dotyczy także nagród specjalnych za hasła o kobietach i za aktywność. W razie pytań i (słusznych) pretensji zapraszam stronę dyskusji konkursu. Magalia (dyskusja) 16:54, 29 mar 2016 (CEST)

28 marca

25 marca

24 marca

22 marca

 • Rozpoczyna się Tydzień Stolic Państwowych, który potrwa do 28 marca. Jest to tydzień szeroki tematycznie, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Proszę zwrócić uwagę, że tydzień dotyczy aktualnych stolic państw świata. Zachęcam gorąco do tworzenia nowych artykułów. W imieniu uczestników Wikiprojektu Tygodnie Tematyczne, Torrosbak (dyskusja) 00:09, 22 mar 2016 (CET)
 • Od kilku dni narzędzie konwerter szablonów (autorstwa Beau) obsługuje – dla szablonu cytowania {{cytuj stronę}} – parametry „archiwum” (zarchiwizowana strona www) i „zarchiwizowano” (data archiwizacji). Wcześniej przy alternatywnych nazwach parametru z anglojęzycznej Wikipedii, konwerter ten nie uwzględniał go w wyniku. Pit rock (dyskusja) 22:36, 22 mar 2016 (CET)

20 marca

 • Już 21 marca rozpocznie się międzynarodowy konkurs CEE Spring 2016. W ramach tego konkursu do 31 maja piszemy i poprawiamy hasła dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej. Każdy tydzień poświęcony jest innym krajom. Pod koniec każdego tygodnia 3 najaktywniejsze osoby otrzymują nagrody. Pod koniec konkursu nagrodzimy też autorów największej liczby haseł wyróżnionych i biogramów kobiet oraz wszystkich, którzy w każdym tygodniu napiszą co najmniej 10 haseł. Pierwszy tydzień poświęcony jest Austrii, Węgrom i Słowacji. Zapraszamy! Magalia (dyskusja) 18:24, 20 mar 2016 (CET)

19 marca

 • Członkowie Komitetu Arbitrażowego wybrali ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza na okres XVIII kadencji. Funkcję przewodniczącego będzie pełnić Adamt, a funkcję sekretarza Ented. Ented (dyskusja) 11:23, 19 mar 2016 (CET)

15 marca

 • Rozpoczął się Tydzień Artykułu Himalajskiego, który potrwa do 21 marca. Podczas akcji skupiamy się na dodawaniu haseł bezpośrednio związanych z najwyższymi górami świata. Każdy znajdzie coś dla siebie – od geografów, przez historyków, po antropologów. Zapraszam serdecznie w imieniu Wikiprojektu Tygodnie Tematyczne, Torrosbak (dyskusja) 08:26, 15 mar 2016 (CET).
zrzut ekranu z preferencji
 • Działa już pojedyncza zakładka edycji. Teraz możemy albo mieć dwie zakładki: „Edytuj” i „Edytuj kod źródłowy”, albo jedną (domyślnie), która albo uruchamia ostatnio używany edytor (domyślnie), albo zawsze kod źródłowy, albo zawsze wizualny – o ile dostępny w danej przestrzeni nazw. Opcje wybieramy w preferencjach. Przystępny opis w Kawiarence, dokumentacja techniczna na MediaWiki.org. Tar Lócesilion (queta) 16:52, 15 mar 2016 (CET)

13 marca

 • Zakończyły się wybory do Komitetu Arbitrażowego polskojęzycznej Wikipedii. Ustępujących arbitrów (Mpn, Myopic pattern, Openbk oraz niżej podpisany) zastąpią Pit rock, Wiktoryn, Soldier of Wasteland i Jacek555. W imieniu Komitetu Arbitrażowego, Wojciech Pędzich Dyskusja 09:08, 13 mar 2016 (CET)
 • Dziś o północy (czy jutro o północy - w każdym razie, w nocy z 13 na 14 marca) rozpoczniemy przyjmowanie wniosków o stypendium Stowarzyszenia Wikimedia Polska na udział w konferencji Wikimania 2016, która odbędzie się pod koniec czerwca w Esino Lario we Włoszech. Procedura składania wniosków jest bardzo zbliżona do tej z lat poprzednich, zaś ostateczny termin upływa w ostatniej sekundzie dnia 27 marca. Zapraszam do aplikowania i powodzenia! W imieniu Komisji Stypendialnej - Powerek38 (dyskusja) 20:28, 13 mar 2016 (CET)

12 marca

 • Jako, że nie każdy czyta komunikaty techniczne to informuję również tutaj, że w dniach 22 marca (wtorek) oraz 24 marca (czwartek) wszystkie wiki (Wikipedie i inne projekty) mogą być przez pewien czas dostępne tylko do odczytu (nie da się zapisać edycji). Nie wiadomo jeszcze o której godzine to może nastąpić ale ta tragedia nie będzie trwała dłużej niż 15 minut. Przy okazji: limit wielkości pliku na Commons został zwiększony do 2 GB (gdyby ktoś się nie mieścił w dotychczasowym 1 GB). Doctore→∞ 21:55, 12 mar 2016 (CET)
 • Reaktywowałem wikiprojekt Unia Europejska. Zapraszam wszystkich chętnych do aktywnego uczestnictwa. Eurohunter (dyskusja) 00:17, 12 mar 2016 (CET)

11 marca

Główna zasada powiadomień cross-wiki: dostajesz powiadomienie na tej wiki, na której jesteś, ze wszystkich innych wiki. Masz podane szczegóły i trochę opcji do wyboru
 • Pojawiła się nowa funkcja eksperymentalna – „rozbudowane powiadomienia”, a technicznie ujmując, powiadomienia cross-wiki. Działa ona tak, że jeżeli jest włączona tutaj, to wyświetla powiadomienia, które dostaliśmy na innych wiki. Więcej informacji na MediaWiki.org. Niektórym użytkownikom, którzy włączą sobie tę funkcję, mogą pojawić się powiadomienia o rzeczach, które miały miejsce dość dawno temu (np. ja dostałem witajkę wklejoną przez bota na jakiejś egzotycznej wiki, na której byłem najwyżej raz w życiu). Rozbudowane powiadomienia istnieją dzięki finalizacji wprowadzania kont uniwersalnych i są dziełem zespołu Collaboration, tworzącego także Flow. Tar Lócesilion (queta) 01:40, 11 mar 2016 (CET)
 • Tymczasową dyrektorką wykonawczą (ED) Wikimedia Foundation, wybraną przez szefów działów Fundacji, będzie szefowa działu PR, Katherine Maher. Obowiązki ED będzie pełniła od 14 marca. Komunikat przewodniczącego Rady Powierniczej Patricio Lorente i odpowiedź Katherine dostępne tutaj, więcej w tym wątku. Dokumentacja procesu wyboru nowego ED tutaj. Tar Lócesilion (queta) 04:20, 11 mar 2016 (CET)
 • Wszystkich zainteresowanych zapraszam do nowo utworzonego wikiprojektu Azja Środkowa, w ramach którego będą rozwijane artykuły dotyczące Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. The Orbwiki107 (dyskusja) 17:24, 11 mar 2016 (CET)
 • W najbliższy wtorek, 15 marca, wchodzi w życie nowa zasada dotycząca haseł niektórych grup użytkowników: mających dostęp do wrażliwych danych (admini, biurokraci, CU, OS) lub do interfejsu MediaWiki. Użytkownicy z tych grup będą musieli używać haseł co najmniej ośmiobajtowych. Ci, którzy mają za słabe hasła, będą poproszeni o zmianę przy następnym logowaniu. Tar Lócesilion (queta) 22:47, 11 mar 2016 (CET)

9 marca

 • Jotempe stracił uprawnienia administratora z powodu braku akcji administracyjnych w okresie dłuższym niż 1 rok. Openbk (dyskusja) 00:27, 9 mar 2016 (CET)

7 marca

 • 5 marca Zarząd Stowarzyszenia Wikimedia Polska ustanowił strategię Stowarzyszenia. Będzie ona punktem wyjścia przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu nowych projektów SWMPL lub ocenie zakończonych oraz przy ocenie działań pracowników. Magalia (dyskusja) 16:08, 7 mar 2016 (CET)

6 marca

5 marca

Luminol-3D-xray.png
 • Niebawem rozpoczyna się kolejny tydzień tematyczny. Tym razem nieco odmienny, nie ukierunkowany geograficznie, tydzień chemiczny. Zapraszamy każdego chętnego. Stanko (dyskusja) 20:44, 5 mar 2016 (CET)

2 marca

 • Rozpoczęło się przyjmowanie ofert od osób, które chciałyby w swoim mieście zorganizować Konferencję Wikimedia Polska 2016. Konferencja odbędzie się 3–5 czerwca 2016. Wymagania ofertowe i szczegóły znajdziecie na stronie SWMPL. Magalia (dyskusja) 18:40, 2 mar 2016 (CET)
 • Już jutro kolejna edycja Dnia Nowego Artykułu (03.03). Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w akcji. tufor (dyskusja) 22:03, 2 mar 2016 (CET)

1 marca

 • 1 marca rozpoczął się proces wyboru czterech nowych członków Komitetu Arbitrażowego. Pierwszym etapem są nominacje, które potrwają do 5 marca 2016. Zapraszam do zgłaszania kandydatur. Ented (dyskusja) 00:00, 1 mar 2016 (CET)
 • Rozpoczęła się akcja Wikipedia też jest kobietą! Przez cały marzec zapraszamy was do pisania i poprawiania kobiecych biogramów. Z inicjatywy Lantuszki szczególnie zachęcamy do tworzenia biogramów kobiet związanych ze sztuką, ale mile widziane są wszystkie biografie. Pamiętajcie dodawać utworzone i poprawione hasła do list zamieszczonych na stronie, najaktywniejsi zostaną nagrodzeni wikiniespodziankami! :) Magalia (dyskusja) 08:27, 1 mar 2016 (CET)
Flag map of Bulgaria.svg
 • Zachęcam do udziału z rozpoczynającym się właśnie Tygodniu Artykułu Bułgarskiego. Akcja potrwa do 7 marca. W tym czasie mile widziane będą nowe artykuły tematycznie związane z Bułgarią. W imieniu uczestników Wikiprojektu - Torrosbak (dyskusja) 10:21, 1 mar 2016 (CET).
VE SET - 2 zakładki.png
Użytkownik The Polish 1 marca dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za przyznaniem uprawnień oddano 87 głosów
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 3 głosy
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymały się 2 osoby.

PG (dyskusja) 21:17, 1 mar 2016 (CET)


Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.