Wikipedia:Artykuły na Medal/kolejka

Ta strona służy do przygotowywania starszych Artykułów na medal (dalej oznaczanych AnM) do ekspozycji na stronie głównej polskojęzycznej wersji Wikipedii. Jest to lista uzupełniająca, mająca zwiększyć częstotliwość rotacji artykułów medalowych eksponowanych na stronie głównej, w sytuacji, gdy liczba nowych artykułów medalowych jest mniejsza niż 7 tygodniowo. Starsze artykuły medalowe można wybierać z archiwum. Zgłaszając propozycję należy sprawdzić, czy aktualny stan artykułu jest zgodny z obecnie obowiązującymi kryteriami dla artykułów medalowych. Jeśli nie – należy raczej zgłosić artykuł do odebrania medalu – lub lepiej – naprawić przed zgłoszeniem zauważone niedociągnięcia. Osoby gotowe do pomocy zapraszamy do zgłaszania propozycji i sprawdzania zajawek i haseł. Po sprawdzeniu prosimy o dodanie komentarza lub przynajmniej podpisu wyrażającego aprobatę pod propozycją zajawki. W przypadku jeśli zajawka ma się ukazać w konkretny dzień (np. jakąś rocznicę), prosimy w dyskusji podać, kiedy by to miało nastąpić.
Propozycje zajawek[edytuj | edytuj kod]
Walery Sławek - medal od 2008-11-12[edytuj | edytuj kod]
Wojna Szczecina ze Stargardem o handel morski - medal od 2014-04-29[edytuj | edytuj kod]
Wojna Szczecina ze Stargardem o handel morski (zwana wojną pszenną) – konflikt zbrojny o prymat w handlu morskim, trwający od 1454 do 1464 roku, o podłożu sięgającym połowy XIV wieku. Wojna została spowodowana przez wzajemne nierespektowanie de facto sprzecznych ze sobą przywilejów. Szczecin miał prawo składu (wszystkie statki, wypływające z księstwa, winny zawinąć do szczecińskiego portu), natomiast Stargard posiadał prawo wolnej i bezcłowej żeglugi aż do Bałtyku. W czasie konfliktu dochodziło do licznych potyczek przeciwników, z czego najtragiczniejszy był atak stargardzian na Szczecin 22 lutego 1460 roku, kiedy to śmierć poniosło 6 strażników mostu Celnego, a kilkadziesiąt osób wzięto do niewoli. Wojna zakończyła się w wyniku mediacji miast hanzeatyckich w listopadzie 1464 roku. Czytaj więcej …
- Zajawka przygotowana w maju 2014 jednak nigdy nie opublikowana na SG. ~malarz pl PISZ 09:17, 15 kwi 2020 (CEST)
- Nie ma grafiki + wg obecnych kryteriów art ma liczne niedoróbki - w tym w szczególności źle dobrane i niedokładnie podane źródła. Polimerek (dyskusja) 23:43, 26 kwi 2020 (CEST)
- Grafika to najmniejszy problem. Gorzej w kwestii źródeł, bo główny autor jest aktywny niezwykle rzadko. Może znajdzie się jakiś chętny do dopracowanie tego hasła. Kobrabones (dyskusja) 00:54, 27 kwi 2020 (CEST)
- Nie ma grafiki + wg obecnych kryteriów art ma liczne niedoróbki - w tym w szczególności źle dobrane i niedokładnie podane źródła. Polimerek (dyskusja) 23:43, 26 kwi 2020 (CEST)
Przygotowanie do publikacji[edytuj | edytuj kod]
- Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę nowej zajawki. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.
- Na tej stronie w sekcji „Przygotowanie do publikacji” wstaw link do nowo utworzonej zajawki w formacie
* [[Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Nazwa]]
.
- Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Podsumowanie startów zespołu March w Formule 1
- Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/ORP Burza
- Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Lubrza (województwo lubuskie)
Aktualnie publikowane[edytuj | edytuj kod]
AHS Krab – polska współczesna armatohaubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Stanowi polską adaptację produkowanego na licencji brytyjskiego systemu wieżowego AS90/52 Braveheart. Wyboru systemu wieżowego dokonano w 1999 roku, a prototyp skompletowano w 2001 roku. Broń budowana była początkowo na polskim podwoziu UPG-NG produkowanym przez Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy”, z którym skompletowano osiem pojazdów serii wdrożeniowej. Po długim etapie rozwoju oraz kilkuletnim wstrzymaniu programu, pierwszych osiem dział przekazano wojsku do prób w 2012 roku. Z uwagi na problemy z podwoziem, w grudniu 2014 roku podjęto decyzję o zamianie w pojazdach seryjnych podwozia UPG-NG na południowokoreańskie K9PL produkcji Samsung Techwin, stosowane w armatohaubicy K9 Thunder, którego produkcję podjęto następnie w Polsce na licencji. Od 2017 roku sukcesywnie działa te wchodzą na uzbrojenie dywizjonów artylerii dywizyjnej Wojsk Lądowych. W 2022 roku partia Krabów została przekazana Ukrainie, gdzie zadebiutowały bojowo. Czytaj więcej…
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Inne strony przygotowujące materiały na stronę główną Wikipedii: