Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Stożek rogówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Stożek rogówki


'''[[Stożek rogówki]]''' - ('''keratoconus''' [[język grecki|gr.]] ''kerato - róg'', [[łacina|łac.]] '' conus - stożek'') to degeneracyjna, [[zapalenie|niezapalna]] [[choroba]] [[rogówka|rogówki]] [[oko|oka]], której przebieg charakteryzują zmiany w strukturze rogówki prowadzące do jej ścieńczenia i nadmiernego uwypuklenia. W wyniku choroby krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt. Stożek rogówki może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku – pacjenci często skarżą się na niewyraźne lub mnogie widzenie obrazu oraz [[Światłowstręt|nadwrażliwość na światło]]. Wbrew powszechnemu przekonaniu o rzadkości choroby, stożek jest najczęściej spotykaną [[dystrofia|dystrofią]] rogówki, która występuje z taką samą częstotliwością we wszystkich [[Grupa etniczna|grupach etnicznych]] na całym świecie i dotyka około jedną na tysiąc osób. ''[[Stożek rogówki|Czytaj więcej …]]''
Stożek rogówki - (keratoconus gr. kerato - róg, łac. conus - stożek) to degeneracyjna, niezapalna choroba rogówki oka, której przebieg charakteryzują zmiany w strukturze rogówki prowadzące do jej ścieńczenia i nadmiernego uwypuklenia. W wyniku choroby krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt. Stożek rogówki może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku – pacjenci często skarżą się na niewyraźne lub mnogie widzenie obrazu oraz nadwrażliwość na światło. Wbrew powszechnemu przekonaniu o rzadkości choroby, stożek jest najczęściej spotykaną dystrofią rogówki, która występuje z taką samą częstotliwością we wszystkich grupach etnicznych na całym świecie i dotyka około jedną na tysiąc osób. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2007-03-11[edytuj | edytuj kod]

Stożek rogówki - (keratoconus gr. kerato - róg, łac. conus - stożek) to degeneracyjna, niezapalna choroba rogówki oka, której przebieg charakteryzują zmiany w strukturze rogówki prowadzące do jej ścieńczenia i nadmiernego uwypuklenia. W wyniku choroby krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt. Stożek rogówki może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku – pacjenci często skarżą się na niewyraźne lub mnogie widzenie obrazu oraz nadwrażliwość na światło. Wbrew powszechnemu przekonaniu o rzadkości choroby, stożek jest najczęściej spotykaną dystrofią rogówki, która występuje z taką samą częstotliwością we wszystkich grupach etnicznych na całym świecie i dotyka około jedną na tysiąc osób.