Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Sulima (herb szlachecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Sulima (herb szlachecki)


[[Plik:Sulima herb.svg|100px|left]]
'''[[Sulima (herb szlachecki)|Sulima]]''' (''Sulimita'') — [[Polska|polski]] [[herb szlachecki]] po raz pierwszy wymieniony z nazwy w średniowiecznych księgach sądowych w [[1397]] roku, ale używany również wcześniej (najstarsze pieczęci z Sulimą są datowane na 1352 rok). Najsłynniejszym przedstawicielem rodu pieczętującego się herbem Sulima był [[Zawisza Czarny z Garbowa]]. Według opisu [[XVIII wiek|XVIII-wiecznego]] [[heraldyka|heraldyk]]a - [[Kasper Niesiecki|Kaspra Niesieckiego]], herb Sulima prezentował się następująco: ''Herbu tego tarcza wszerz na dwie części podzielona, na wierzchniej dzielnicy pół Orła czarnego, w żółtem polu, z skrzydłami rozciągnionemi, z pyskiem w lewą stronę tarczy obróconym, w spodniej zaś trzy kamienie w czerwonem polu, na hełmie z korony pół Orła czarnego, takiego jak na tarczy''. ''[[Sulima (herb szlachecki)|Czytaj więcej …]]''
Sulima (Sulimita) — polski herb szlachecki po raz pierwszy wymieniony z nazwy w średniowiecznych księgach sądowych w 1397 roku, ale używany również wcześniej (najstarsze pieczęci z Sulimą są datowane na 1352 rok). Najsłynniejszym przedstawicielem rodu pieczętującego się herbem Sulima był Zawisza Czarny z Garbowa. Według opisu XVIII-wiecznego heraldyka - Kaspra Niesieckiego, herb Sulima prezentował się następująco: Herbu tego tarcza wszerz na dwie części podzielona, na wierzchniej dzielnicy pół Orła czarnego, w żółtem polu, z skrzydłami rozciągnionemi, z pyskiem w lewą stronę tarczy obróconym, w spodniej zaś trzy kamienie w czerwonem polu, na hełmie z korony pół Orła czarnego, takiego jak na tarczy. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2007-11-03[edytuj | edytuj kod]

Sulima (Sulimita) — polski herb szlachecki po raz pierwszy wymieniony z nazwy w średniowiecznych księgach sądowych w 1397 roku, ale używany również wcześniej (najstarsze pieczęci z Sulimą są datowane na 1352 rok). Najsłynniejszym przedstawicielem rodu pieczętującego się herbem Sulima był Zawisza Czarny z Garbowa. Według opisu XVIII-wiecznego heraldyka - Kaspra Niesieckiego, herb Sulima prezentował się następująco: Herbu tego tarcza wszerz na dwie części podzielona, na wierzchniej dzielnicy pół Orła czarnego, w żółtem polu, z skrzydłami rozciągnionemi, z pyskiem w lewą stronę tarczy obróconym, w spodniej zaś trzy kamienie w czerwonem polu, na hełmie z korony pół Orła czarnego, takiego jak na tarczy.