Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Transport i podróże w czasach I Rzeczypospolitej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


[[Plik:Lubieniecki Mountain landscape.jpg|100px|right]]
'''[[Transport i podróże w czasach I Rzeczypospolitej|Podróże w I Rzeczypospolitej]]''' pomimo bardzo złego stanu dróg i mostów były częste, zwłaszcza wśród przedstawicieli stanu [[szlachta|szlacheckiego]]. Odwiedzano krewnych i znajomych, jeżdżono na [[postępowanie sądowe|procesy]] [[sąd]]owe, a także na [[Sejmiki ziemskie|sejmiki]] i [[popis|okazowania]]. Szczególnie okazałe były orszaki [[magnat|magnackie]], często liczące kilkadziesiąt wozów i kilkaset koni. Chłopi i mieszczanie podróżowali rzadziej, przede wszystkim w interesach. Pieszo lub wozem wyruszali na [[targ]]i i [[jarmark]]i. Ze względu na jakość szlaków lądowych duże znaczenie w transporcie masowym miał [[flis|spław rzeczny]]. [[Polacy]] podróżowali także po [[Europa|Europie]] – zarówno w celach edukacyjnych, jak i krajoznawczych bądź [[dyplomacja|dyplomatycznych]]. Od XVII wieku zaczęła się ujawniać widoczna [[ksenofobia]] i ignorancja polskich podróżników, uznających odwiedzane kraje za gorsze, a ich mieszkańców za „prostaków”. ''[[Transport i podróże w czasach I Rzeczypospolitej|Czytaj więcej …]]''
Podróże w I Rzeczypospolitej pomimo bardzo złego stanu dróg i mostów były częste, zwłaszcza wśród przedstawicieli stanu szlacheckiego. Odwiedzano krewnych i znajomych, jeżdżono na procesy sądowe, a także na sejmiki i okazowania. Szczególnie okazałe były orszaki magnackie, często liczące kilkadziesiąt wozów i kilkaset koni. Chłopi i mieszczanie podróżowali rzadziej, przede wszystkim w interesach. Pieszo lub wozem wyruszali na targi i jarmarki. Ze względu na jakość szlaków lądowych duże znaczenie w transporcie masowym miał spław rzeczny. Polacy podróżowali także po Europie – zarówno w celach edukacyjnych, jak i krajoznawczych bądź dyplomatycznych. Od XVII wieku zaczęła się ujawniać widoczna ksenofobia i ignorancja polskich podróżników, uznających odwiedzane kraje za gorsze, a ich mieszkańców za „prostaków”. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2007-01-14[edytuj | edytuj kod]

Podróże w I Rzeczypospolitej pomimo bardzo złego stanu dróg i mostów były częste, zwłaszcza wśród przedstawicieli stanu szlacheckiego. Jeżdżono do krewnych i znajomych, na procesy sądowe, a także na sejmiki i okazowania. Szczególnie okazałe były orszaki magnackie, często liczące kilkadziesiąt wozów i kilkaset koni. Ze względu na jakość szlaków lądowych duże znaczenie w transporcie masowym miał spław rzeczny. Polacy podróżowali także po Europie – zarówno w celach edukacyjnych, jak i krajoznawczych bądź dyplomatycznych. Od XVII wieku zaczęła się ujawniać widoczna ksenofobia i ignorancja polskich podróżników, uznających odwiedzane kraje za gorsze, a ich mieszkańców za "prostaków" i "chłopów".

2014-01-07[edytuj | edytuj kod]

Podróże w I Rzeczypospolitej pomimo bardzo złego stanu dróg i mostów były częste, zwłaszcza wśród przedstawicieli stanu szlacheckiego. Odwiedzano krewnych i znajomych, jeżdżono na procesy sądowe, a także na sejmiki i okazowania. Szczególnie okazałe były orszaki magnackie, często liczące kilkadziesiąt wozów i kilkaset koni. Chłopi i mieszczanie podróżowali rzadziej, przede wszystkim w interesach. Pieszo lub wozem wyruszali na targi i jarmarki. Ze względu na jakość szlaków lądowych duże znaczenie w transporcie masowym miał spław rzeczny. Polacy podróżowali także po Europie – zarówno w celach edukacyjnych, jak i krajoznawczych bądź dyplomatycznych. Od XVII wieku zaczęła się ujawniać widoczna ksenofobia i ignorancja polskich podróżników, uznających odwiedzane kraje za gorsze, a ich mieszkańców za „prostaków”. Czytaj więcej…

2014-01-14[edytuj | edytuj kod]

Pomimo bardzo złego stanu dróg i mostów, podróże w I Rzeczypospolitej były częste, zwłaszcza wśród przedstawicieli stanu szlacheckiego. Odwiedzano krewnych i znajomych, jeżdżono na procesy sądowe, a także na sejmiki i okazowania. Szczególnie okazałe były orszaki magnackie, często liczące kilkadziesiąt wozów i kilkaset koni. Chłopi i mieszczanie podróżowali rzadziej, przede wszystkim w interesach. Pieszo lub wozem wyruszali na targi i jarmarki. Ze względu na jakość szlaków lądowych duże znaczenie w transporcie masowym miał spław rzeczny. Polacy podróżowali także po Europie – zarówno w celach edukacyjnych, jak i krajoznawczych bądź dyplomatycznych. Od XVII wieku zaczęła się ujawniać widoczna ksenofobia i ignorancja polskich podróżników, uznających odwiedzane kraje za gorsze, a ich mieszkańców za „prostaków”. Czytaj więcej…

2015-12-04[edytuj | edytuj kod]

Podróże w I Rzeczypospolitej pomimo złego stanu dróg i mostów odbywano często; podróżowali cudzoziemcy, duchowni, mieszczanie i chłopi, najczęściej jednak udawali się w drogę przedstawiciele stanu szlacheckiego. Jeździli do krewnych i znajomych, na procesy sądowe, a także na sejmiki i okazowania. Szczególnie okazałe były orszaki magnackie, często liczące kilkadziesiąt wozów i kilkaset koni. Ze względu na jakość szlaków lądowych duże znaczenie w transporcie masowym miał spław rzeczny towarów i ludzi. Polacy podróżowali także po Europie – zarówno w celach edukacyjnych, jak i krajoznawczych bądź dyplomatycznych. Od połowy XVII wieku zaczęła się jednak ujawniać ksenofobia i ignorancja polskich podróżników, uznających odwiedzane kraje za pośledniejsze względem Rzeczypospolitej, a ich mieszkańców za „prostaków”. Czytaj więcej…
Artykuł, którego głównym współtwórcą był niedawno zmarły Belissarius