Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Wojna na Pacyfiku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Wojna na Pacyfiku


[[Plik:Pacific-War---tile-picyture.png|100px|left]]
'''[[Wojna na Pacyfiku]]''' – całokształt działań militarnych w czasie [[II wojna światowa|II wojny światowej]] w [[Daleki Wschód|Azji Wschodniej]], [[Azja Południowo-Wschodnia|Południowo-Wschodniej]] i na obszarach [[Ocean Spokojny|Pacyfiku]] w okresie od 1937 do 1945 r., które przybrały formę szczególnie natężonego konfliktu w okresie od 7 grudnia 1941 ([[atak na Pearl Harbor]]) do 15 sierpnia 1945 (bezwarunkowa [[kapitulacja Japonii]]). Wojna toczyła się między [[Japonia|Cesarstwem Japonii]] i jego nielicznymi sojusznikami a [[Alianci (II wojna światowa)|siłami alianckimi]] ze [[Stany Zjednoczone|Stanami Zjednoczonymi]] na czele.  Od 1937 r. trwała [[Wojna chińsko-japońska (1937–1945)|wojna chińsko-japońska]], w której, po początkowych sukcesach armii cesarskiej, sytuacja ustabilizowała się aż do sierpnia 1945 r. Od 7 grudnia 1941 r. ([[atak na Pearl Harbor]]) do 4 czerwca 1942 r. ([[Bitwa o Midway|bitwy o Midway]]) trwał „japoński [[blitzkrieg]]”, w czasie którego Japonia osiągnęła prawie wszystkie z wcześniej zakładanych celów. Po utracie przez Japonię w bitwie o Midway dużej liczby [[lotniskowiec|lotniskowców]] odgrywających główną rolę w działaniach na Pacyfiku, nastąpił okres względnej równowagi w zmaganiach wojennych, których etapami były [[walki o Guadalcanal|walki o wyspę Guadalcanal]] i o Nową Gwineę. Wygrana Amerykanów na [[Guadalcanal]]u (8 lutego 1943) sprawiła, że Japończycy stracili całkowicie inicjatywę i przeszli do obrony. Odtąd Amerykanie zaczęli zajmować kolejne wyspy znajdujące się w rękach japońskich i stopniowo zbliżali się do Wysp Japońskich. Od chwili uzyskania możliwości bezpośredniego bombardowania terytorium przeciwnika alianci mieli całkowitą przewagę. ''[[Wojna na Pacyfiku|Czytaj więcej …]]''
Wojna na Pacyfiku – całokształt działań militarnych w czasie II wojny światowej w Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i na obszarach Pacyfiku w okresie od 1937 do 1945 r., które przybrały formę szczególnie natężonego konfliktu w okresie od 7 grudnia 1941 (atak na Pearl Harbor) do 15 sierpnia 1945 (bezwarunkowa kapitulacja Japonii). Wojna toczyła się między Cesarstwem Japonii i jego nielicznymi sojusznikami a siłami alianckimi ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Od 1937 r. trwała wojna chińsko-japońska, w której, po początkowych sukcesach armii cesarskiej, sytuacja ustabilizowała się aż do sierpnia 1945 r. Od 7 grudnia 1941 r. (atak na Pearl Harbor) do 4 czerwca 1942 r. (bitwy o Midway) trwał „japoński blitzkrieg”, w czasie którego Japonia osiągnęła prawie wszystkie z wcześniej zakładanych celów. Po utracie przez Japonię w bitwie o Midway dużej liczby lotniskowców odgrywających główną rolę w działaniach na Pacyfiku, nastąpił okres względnej równowagi w zmaganiach wojennych, których etapami były walki o wyspę Guadalcanal i o Nową Gwineę. Wygrana Amerykanów na Guadalcanalu (8 lutego 1943) sprawiła, że Japończycy stracili całkowicie inicjatywę i przeszli do obrony. Odtąd Amerykanie zaczęli zajmować kolejne wyspy znajdujące się w rękach japońskich i stopniowo zbliżali się do Wysp Japońskich. Od chwili uzyskania możliwości bezpośredniego bombardowania terytorium przeciwnika alianci mieli całkowitą przewagę. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2007-12-20[edytuj | edytuj kod]

Wojna na Pacyfiku - określenie obejmujące całokształt działań militarnych w Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i na obszarach Oceanu Spokojnego w okresie od 1937 do 1945 r., które przybrały formę szczególnie natężonego konfliktu w okresie od 7 grudnia 1941 (Atak na Pearl Harbor) do 2 września 1945 (bezwarunkowa kapitulacja Japonii). Wojna prowadzona była z jednej strony przez Cesarstwo Japonii i jej nielicznych sojuszników i siły alianckie – ze Stanami Zjednoczonymi na czele z drugiej. Wojnę można podzielić na kilka etapów. Od 1937 r. miała miejsce wojna chińsko-japońska, gdzie po początkowych sukcesach armii cesarskiej sytuacja ustabilizowała się aż do sierpnia 1945 r. Od 7 grudnia 1941 r. – atak na Pearl Harbor do 4 czerwca 1942 r. – bitwy o Midway trwał "japoński blitzkrieg", w czasie którego Japonia osiągnęła prawie wszystkie z wcześniej zakładanych celów. Po utracie przez Japonię dużej liczby lotniskowców w czasie bitwy o Midway nastąpił okres względnej równowagi w zmaganiach wojennych, który znaczyły walki o Wyspę Gudalcanal i o Nową Gwineę. Od wygranej Amerykanów na Guadalcanalu (8 lutego 1943) Japończycy stracili całkowicie inicjatywę i przeszli do obrony. Amerykanie zaczęli zajmować wówczas kolejne wyspy znajdujące się w rękach japońskich i stopniowo zbliżali się do Wysp Japońskich.

2015-11-13[edytuj | edytuj kod]

Wojna na Pacyfiku – całokształt działań militarnych w czasie II wojny światowej w Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i na obszarach Pacyfiku w okresie od 1937 do 1945 r., które przybrały formę szczególnie natężonego konfliktu w okresie od 7 grudnia 1941 (atak na Pearl Harbor) do 15 sierpnia 1945 (bezwarunkowa kapitulacja Japonii). Wojna toczyła się między Cesarstwem Japonii i jego nielicznymi sojusznikami a siłami alianckimi ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Od 1937 r. trwała wojna chińsko-japońska, w której, po początkowych sukcesach armii cesarskiej, sytuacja ustabilizowała się aż do sierpnia 1945 r. Od 7 grudnia 1941 r. (atak na Pearl Harbor) do 4 czerwca 1942 r. (bitwy o Midway) trwał „japoński blitzkrieg”, w czasie którego Japonia osiągnęła prawie wszystkie z wcześniej zakładanych celów. Po utracie przez Japonię w bitwie o Midway dużej liczby lotniskowców odgrywających główną rolę w działaniach na Pacyfiku, nastąpił okres względnej równowagi w zmaganiach wojennych, których etapami były walki o wyspę Guadalcanal i o Nową Gwineę. Wygrana Amerykanów na Guadalcanalu (8 lutego 1943) sprawiła, że Japończycy stracili całkowicie inicjatywę i przeszli do obrony. Odtąd Amerykanie zaczęli zajmować kolejne wyspy znajdujące się w rękach japońskich i stopniowo zbliżali się do Wysp Japońskich. Od chwili uzyskania możliwości bezpośredniego bombardowania terytorium przeciwnika alianci mieli całkowitą przewagę. Czytaj więcej…
Artykuł, którego głównym współtwórcą był niedawno zmarły Belissarius