Wikipedia:Artykuły na medal/Styczeń 2010

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Lista najdłużej urzędujących przywódców państwowych: Przywódcą najdłużej sprawującym urząd jest obecnie król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, który zasiada na tronie nieprzerwanie od 1946. W Europie najdłużej funkcję szefa państwa pełni królowa brytyjska Elżbieta II (od 1952). W Afryce najdłużej rządzi przywódca Libii Muammar al-Kaddafi (od 1969). W Ameryce Północnej najdłużej pełni urząd gubernator generalny Belize Colville Young (od 1993). Najdłużej panującym monarchą w historii był prawdopodobnie władca starożytnego Egiptu Pepi II, który według części badaczy rządził przez 94 lata.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Państwa uczestniczące w zimowych igrzyskach olimpijskich: do 2006 w zimowych igrzyskach olimpijskich uczestniczyło 96 państw. Pomiędzy 1924 a 2006 z 205 Narodowych Komitetów Olimpijskich 96 brało udział przynajmniej raz w zimowych igrzyskach; dodatkowo dwanaście państw (Austria, Finlandia, Francja, Kanada, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy oraz Wielka Brytania) wysłało swoich reprezentantów na wszystkie dwadzieścia zimowych igrzysk olimpijskich. Warunek ten spełniają też Czechy i Słowacja zakładając, że kontynuują one osiągnięcia Czechosłowacji.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia zespołu Perfect, polskiego zespołu rockowego powstałego na przełomie 1977 i 1978 w Warszawie, obejmuje sześć albumów studyjnych (w tym Schody wydane oryginalnie w wersji internetowej), dwadzieścia singli (w tym jeden oficjalnie wydany teledysk), sześć albumów koncertowych i dwa wydania DVD: Z wtorku na środę oraz Perfect Symfonicznie, wydane również w edycjach limitowanych wraz z bonusowymi płytami CD.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie istnieje 21 państw nieposiadających sił zbrojnych. Część spośród tych państw zawarło długoletnie porozumienia z dawnymi państwami okupującymi lub zarządzającymi nimi. Inne oddawały prowadzenie polityki obronnej państwom trzecim, by zachować swoją niezależność. Pozostałe państwa są odpowiedzialne za swoją obronę oraz działania wojenne, nie posiadając przy tym jednak żadnych sił zbrojnych lub w bardzo małej ilości, bądź to w efekcie suwerennej decyzji, tradycji historycznej, bądź w wyniku wymuszonej zewnętrznie demilitaryzacji.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Okręty podwodne typu Ohio (inaczej Trident) – amerykańskie atomowe okręty podwodne skonstruowane do przenoszenia 24 pocisków balistycznych SLBM typu Trident II D-5 z głowicami termojądrowymi. Osiemnaście wybudowanych okrętów Trident zastąpiło w amerykańskim systemie strategicznego odstraszania nuklearnego czterdzieści jeden okrętów systemu rakietowego Polaris-Poseidon. Po roku 2003 cztery okręty tego typu wycofano ze służby strategicznej, po czym przystosowano je do przenoszenia 154 pocisków manewrujących Tomahawk SLCM z konwencjonalnymi głowicami bojowymi, a także do wsparcia operacji sił specjalnych.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Józef Beck (ur. 4 października 1894 w Warszawie, zm. 5 czerwca 1944 w Stăneşti) – polski polityk, dyplomata, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego. Rozpoczął karierę jako adiutant Józefa Piłsudskiego. W 1926 w czasie zamachu majowego opowiedział się po stronie Józefa Piłsudskiego. W latach 1926–1930 szef gabinetu ministra spraw wojskowych, od 25 sierpnia do 4 grudnia 1930 – wicepremier w rządzie Józefa Piłsudskiego. Od 2 listopada 1932 minister spraw zagranicznych, samodzielnie kierował polską polityką zagraniczną aż do wybuchu II wojny światowej. Po agresji sowieckiej na Polskę, w nocy z 17 na 18 września 1939 ewakuował się wraz z rządem do Rumunii, gdzie został internowany.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie – od 1999 siedziba niemieckiego parlamentu – Bundestagu. Od 1994 miejsce obrad Zgromadzenia Narodowego, które odbywa się co pięć lat, by wybrać prezydenta Niemiec. Gmach znajduje się w dzielnicy Berlin-Mitte. Neorenesansowy budynek został wzniesiony w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Do 1918 obradował tu parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach został poważnie uszkodzony wskutek pożaru w 1933 oraz w wyniku działań wojennych. Odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60. XX w. przez Paula Baumgartena, przebudowany po zjednoczeniu Niemiec w latach 1991–1999 według projektu Normana Fostera.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Gramoty na brzozowej korze (ros. Берестяные грамоты, biał. Берасцяныя граматы, ukr. Берестяні грамоти) – teksty spisane na korze brzozy, zabytki piśmiennictwa Rusi i jej spadkobierców od XI do XV stulecia. Są najstarszymi zachowanymi źródłami pisanymi do badań zarówno dziejów Rusi, jak i historii średniowiecznego społeczeństwa oraz życia codziennego, a także historii języka ruskiego, a później również języka rosyjskiego.