Wikipedia:Pyrlandia/Dzień Wikipedii 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikipedia Day 2011 in Poznan.png

Drogie Pyry!

Tym razem przygotowania do zlotu z okazji urodzin anglojęzycznej Wikipedii zaczynamy znacznie wcześniej niż zwykle. A to dlatego że przed nami okrągła rocznica założenia Wikipedii.

Zapraszam wszystkich, którzy chcą w radosnym towarzystwie na rozmowach o Wikipedii spędzić miło czas. Wszystkich, czyli również osoby, które nie czują się Pyrami, i które nie wykonały w projekcie tysięcy edycji, ale fascynuje ich idea wolnej encyklopedii. Wpadajcie, bo będziecie mieli czego żałować :). W końcu 10 urodziny ma się tylko raz ;).

Spotykamy się w kawiarni Republika Róż, która mieści się przy placu Kolegiackim 2a (dokładniej piwnica, gdzie chowają się potwory). Dzień spotkania jest oczywisty – w końcu urodziny obchodzi się dokładnie w dniu urodzin, nie wcześniej ani nie później – 15 stycznia 2011 (sobota), godz. 18.00.

Proszę nie czekać z zapisami na ostatnią chwilę, gdyż wówczas nie zostanie dla Was przygotowana niespodzianka o ile uda się ją przygotować....

Korzystając z okazji, zachęcam do zapisywania się na listę Pyr na stronie Pyrlandii, jak i – żeby być na bieżąco z wikiwydarzeniami w Poznaniu – na listę dyskusyjną pyrlandia-l.

Zachęcam również do dodania strony Pyrlandii, jak i strony tego zlotu do listy stron obserwowanych.

Wiktoryn <odpowiedź> 22:22, 19 gru 2010 (CET)

Lista obecności[edytuj | edytuj kod]

Spóźnione zdjęcie rodzinne, dlatego też niekompletne. Na górze od lewej: JDavid, Magul, Kobra x, Flyz1, Wiktoryn, Kotniski, Hazardius, Antoni i Vladimir28. Na dole od lewej: Awersowy, Leinad, Magalia, Odder, Rzuwig
Drużyna poznańskich wikipedystów uzupełniających płyny
w kolejności alfabetycznej
 1. Awersowy
 2. Cień
 3. Flyz1
 4. Hazardius
 5. JDavid
 6. Klondek
 7. Kobra x
 8. Kotniski
 9. Leinad
 10. Magalia
 11. Magul
 12. Maikking
 13. MOs810
 14. NH2501
 15. Odder
 16. Rzuwig
 17. Sylwia Ufnalska
 18. TOR
 19. Vladimir28 z bratem Antonim
 20. Wiher
 21. Wiktoryn
 • dziennikarze Radia Afera Mateusz i Kasia

Relacja ze spotkania[edytuj | edytuj kod]

Organizatorzy: Leinad i Maikking
Magalia udzielająca wywiadu dziennikarzowi „GW”. Tradycyjny model dziennikarza – z notesikiem i długopisem (ołówek byłby lepszy)
Klondek zafascynowany edycją książki o Chopinie
Okolicznościowy tort
Wikipediowa kulka – marzenie wszystkich wikipedystów, każdy chciałby choć przez chwilę ją potrzymać

Już truizmem jest twierdzenie, że wikipedyści z Poznania uwielbiają spotykać się w świecie rzeczywistym. Po wrześniowych urodzinach polskojęzycznej Wikipedii należało się spodziewać, że i tym razem świętujący 10 rocznicę założenia Wikipedii zapełnią salę. Liczba wikipedystów przybyłych na spotkanie przekroczyła jednak wyobrażenia organizatorów. Po raz kolejny w sposób znaczący został pobity absolutny rekord liczby wikipedystów uczestniczących w poznańskim zlocie lokalnym. Przypomnijmy, że przed rokiem świętujących było 10 (według odpowiedzialnych za PR Pyrlandii – 11), zaś we wrześniu spotkaliśmy się w gronie 17-osobowym.

Zaraz po przywitaniu się każdy nowo przybyły zlotowicz rzucał się na kanapę, na której rozłożone były okolicznościowe koszulki, buttony i wlepki – urodzinowe prezenty od Fundacji Wikimedia. Tym samym uczestnicy spotkania stawali się łatwym celem dla dziennikarzy, od tej chwili z łatwością odróżniających użytkowników Wikipedii od innych gości Republiki Róż, którzy zeszli do zajętej przez nas piwnicy, aby umyć rączki w znajdującej się na naszym poziomie toalecie. Następnie organizatorzy zlotu Maikking i Leinad przywitali wszystkich przybyłych zlotowiczów. Moment ciszy i skupienia wykorzystano na złożenie specjalnych podziękowań dla Kotniskiego, który za przeprowadzenie zakończonej ogromnym sukcesem akcji odbicia przez polskojęzyczną Wikipedię z rąk włoskiej wersji językowej 4 miejsca w klasyfikacji liczby haseł otrzymał słodki upominek. Urodziny uświetnił tort, który również został zaskoczony liczbą przybyłych na zlot wikipedystów, co dało się poznać, po tym że zabrakło go dla wydzielającego porcje Maikkinga. Po konsumpcji tortu zaproponowano zabawę integracyjną. Każdy ze zlotowiczów podawał swój nick i pokrótce opowiadał, czym zajmuje się w Wikipedii.

Kiedy już każdy wiedział, kto jest kim, uczestnicy spotkania podzielili się na mniejsze grupy i rozpoczęli dyskusje na przeróżne tematy. Po około trzech godzinach spotkania w Republice Róż pozostali głównie wikipedyści wykazujący się największą aktywnością w projekcie, jak i społeczności. W wąskim gronie zaufanych osób rozpoczęto spiskowanie, o którym – co jest jasne – nic więcej nie zostanie wyjawione.

Polska społeczność wikipedystów stoi w uprzywilejowanej pozycji względem wikipedystów anglojęzycznej Wikipedii, gdyż my 10 urodziny obchodzimy dwukrotnie. Pokładamy nadzieję, że we wrześniu na zlocie ogólnopolskim wikipedystów z Poznania będzie jeszcze więcej niż w sobotni wieczór. Tymczasem przed nami całe osiem miesięcy, w trakcie których również będziemy się spotykać. Jeszcze tej zimy planowany jest drugi WikiJam (spotkanie, na którym wspólnie edytujemy Wikipedię). TOR, organizujący spotkania z tego cyklu, na szczęście nie przeraził się liczbą osób przybyłych do Republiki Róż i wszystkich serdecznie zaprosił. Natomiast na wiosnę z pewnością udamy się na wycieczkę rowerową, aby sfotografować miejscowości w Poznańskiem, które w Wikipedii posiadają niezilustrowane hasła. Warto więc dopisać się do listy Pyr, a stronę Pyrlandii dodać do listy stron obserwowanych, jak również zapisać się na listę dyskusyjną Pyrlandii, aby być na bieżąco z wydarzeniami w społeczności poznańskich wikipedystów i – niepodobna – nie przegapić żadnego spotkania.

Na koniec należy podziękować organizatorom zlotu. W pierwszej kolejności dziękujemy Maikkingowi, który w pełni profesjonalnie zorganizował spotkanie, a nawet zadbał o dobre stosunki z gospodarzami miejsca, tak że możemy przy dźwięku fanfar ogłosić, iż poznańska arka wikipedystów po rozroście eksmitującym ją z kawiarni „U Przyjaciół” zakończyła tułaczkę po miejskich lokalach. Podziękowania kierujemy również do Leinada, dzięki któremu każdy uczestnik wyniósł ze zlotu wspaniałą okolicznościową pamiątkę z Kalifornii, a właściwie – jak można przeczytać na metce – z Pakistanu.

A nam wszystkim pozostaje przyjąć życzenia od redaktora Michała Siegiedy z Wiadomości TVP1 „kolejnych 100 lat” :).

Komentarze[edytuj | edytuj kod]

wpisz swój komentarz po spotkaniu
 • Sprawa wyszła w trakcie rozmowy z Kobrą x. Jest to informacja dla uczestników spotkania, którzy jeszcze nie dość dobrze orientują się w Wikipedii. Otóż warto, aby użytkownicy, którzy dobrze znają jakiś język obcy i szukają pomysłów na edytowanie, włączyli się w inicjatywę Tłumaczenie miesiąca. Cała akcja polega na przetłumaczeniu wyróżnionego hasła w innej wersji językowej Wikipedii na język polski. Dzięki temu polskojęzyczna Wikipedia zyskuje dobrze opracowane hasło, które w bliższym (a może i dalszym) okresie nie będzie podlegało większym zmianom merytorycznym i redakcyjnym, a zatem będzie to stabilny artykuł. Zachęcam więc również do takiej formy uczestnictwa w tworzeniu Wikipedii. Wiktoryn <odpowiedź> 01:52, 17 sty 2011 (CET)
 • W ramach dbania o dobry PR warto dodać, że poznańskie spotkanie miało charakter nie tylko ponadregionalny, a wręcz międzynardowy (dzięki obecności na wskroś brytyjskiego Kotniskiego oraz czysto białoruskiego duetu Włodzimierz & Antoni), że zaowocowało rejestracją nowego użytkownika (Vladimir28) i że zanim ostatni jego uczestnicy wrócili do domów, to inni już zdążyli wykorzystać twórczo rozdawane na spotkaniu (a zbędne anonimowym darczyńcom) encyklopedyczne "prezenty dla Wikipedii" (np. tworząc z ich pomocą hasło Stanisław Wójtowicz). Kreatywne poznańskie podejście do wiki-spotkań warto więc kultywować i naśladować. Cień (Pisz) 02:02, 18 sty 2011 (CET)

Sprawy organizacyjne przed spotkaniem[edytuj | edytuj kod]

Lista osób deklarujących przybycie[edytuj | edytuj kod]

 1. Wiktoryn <odpowiedź> 22:22, 19 gru 2010 (CET)
 2. Awersowy (dyskusja) 22:24, 19 gru 2010 (CET)
 3. Magalia (dyskusja) 22:41, 19 gru 2010 (CET)
 4. TOR (dyskusja)
 5. Klondek dyskurs 07:07, 20 gru 2010 (CET)
 6. Hubert Bartkowiak (dyskusja) 07:21, 20 gru 2010 (CET)
 7. LeinaD dyskusja 16:35, 20 gru 2010 (CET) ja, ja! :-))
 8. odder (dyskusja) 18:00, 21 gru 2010 (CET)
 9. maikking dyskusja 20:09, 23 gru 2010 (CET) ZUO.
 10. Sylwia Ufnalska (dyskusja) 02:51, 28 gru 2010 (CET)
 11. Rzuwig 17:21, 29 gru 2010 (CET) jednak tak :-)
 12. JDavid dyskusja 19:25, 1 sty 2011 (CET)
 13. Flyz1 (dyskusja) 16:16, 7 sty 2011 (CET) Na razie tutaj, nie wiem czy mi coś nie wypadnie...
 14. Kotniski (dyskusja) 10:45, 8 sty 2011 (CET)
 15. DJ Karmi
 16. Będę --Magul (dyskusja) 10:01, 10 sty 2011 (CET)
 17. MOs810 (dyskusja) 22:54, 10 sty 2011 (CET)
 18. Kobra x (dyskusja) 02:38, 13 sty 2011 (CET) (będę na 80%)
 19. Cień (Pisz) 12:59, 14 sty 2011 (CET)
 20. Wiher dyskusja 20:58, 14 sty 2011 (CET) rzutem na taśmę się dopisuję i mam nadzieję, że nic już mnie nie powstrzyma...
 21. Haz (dyskusja) 12:27, 15 sty 2011 (CET) Może jeszcze nie jest za późno na dopisanie się. :P
 22. Vladimir28 (dyskusja) 16:10, 15 sty 2011 (CET)

Osoby niemogące się stawić[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja przed spotkaniem[edytuj | edytuj kod]

Netmosty

Bydgoszcz zapraszaEncy (replika?) 22:27, 13 sty 2011 (CET)

Media[edytuj | edytuj kod]

 • W sobotę o 14:30 Maikking udzieli wywiadu w Radiu Afera, zamierza go wspierać Wiher.
 • Obecność na samym spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele Radia Merkury, lokalnego oddziału „Gazety Wyborczej”, telewizji TVN24.
 • W międzyczasie przyjedzie także TVP nagrać materiał do Wiadomości.

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Jeśli masz pytanie, napisz na adres pyrlandia-lAtwikimedia.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]