Wikipedia:Bibliografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
 1. Napisany artykuł powinien zawierać pełną listę książek, artykułów, stron www lub publikacji elektronicznych, na podstawie których został napisany lub na podstawie których jego treść została zweryfikowana.
 2. Lista ta powinna obejmować wyłącznie te pozycje, z których rzeczywiście korzystało się przy pisaniu lub weryfikacji artykułu. Pozostałe pozycje można wymienić na stronie dyskusji artykułu (przy pomocy szablonu {{Literatura-lista}}), a link do strony dyskusji podać w sekcji Zobacz też za pomocą {{Literatura}}
 3. Opis bibliograficzny wykorzystanych źródeł powinien być możliwie najpełniejszy, tak aby każdy mógł zidentyfikować i odnaleźć każdą z pozycji źródłowych. Dla książek zaleca się podawać numer ISBN i zakres stron, na których znajdują się wykorzystane informacje. Przykładowo:
  Jan Kopcewicz, Stanisław Lewak, Halina Gabryś, Fizjologia roślin, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, s. 120–122, ISBN 978-83-01-13753-3.
  Sarawut Jitrapakdee i inni, Structure, mechanism and regulation of pyruvate carboxylase, „Biochemical Journal”, 413 (3), 2008, s. 369–387, DOI10.1042/BJ20080709, PMID18613815, PMCIDPMC2859305 (ang.).
 4. Materiały źródłowe w postaci stron www powinny zawierać linki prowadzące bezpośrednio do wykorzystanych materiałów, możliwie pełny opis bibliograficzny oraz datę dostępu. Zaleca się upewnić, że linki do tych źródeł nie zmienią się po jakimś czasie. Jeśli dokument posiada identyfikator DOI należy go podać. Opis bibliograficzny powinien zapewnić odnalezienie strony nawet bez linku. Przykładowo:
  Struktura organizacyjna [online], Polskie Towarzystwo Chemiczne [dostęp 2023-07-24].

Używając źródeł opublikowanych w formie elektronicznej (np. wiadomości na portalach, artykułów w internetowych wersjach gazet), oprócz podania do nich linku internetowego, warto także dodać informację o klasycznej, „papierowej” edycji tych źródeł (co jest możliwe dla większości gazet), a gdy to nie jest możliwe (np. portale informacyjne), dodać źródło pierwotne (np. PAP, którego notatki prasowe są bazą artykułów zamieszczanych w większości polskich portali informacyjnych). Taka informacja powinna zawierać datę ukazania się materiału i miejsce (np. wspomniany PAP, czy „Gazeta X” nr Y, Miasto). W ten sposób uniknie się dezaktualizacji linków internetowych, gdyż portale zwykle nie archiwizują swoich doniesień pod takimi samymi linkami, a gazety udostępniają archiwa internetowe tylko za opłatą.

Szablony cytowania

W celu ułatwienia sporządzenia opisu bibliograficznego oraz zapewnienia jednorodnego sposobu jego formatowania zostały przygotowane szablony, które można wypełnić po kliknięciu ikonki „cyt” lub „CYTUJ” nad paskiem edycji.

Ułatwienia
Tworzy automatycznie wypełniony szablon {{Cytuj}} na podstawie adresu URL, numeru DOI lub PMID (PubMed). Działa w edytorze wizualnym i nowym trybie wikitekstu[1]. Uruchamia się go kombinacją klawiszy Ctrl+K lub przez kliknięcie przycisku „Przypis” w górnej wstędze.
Przetwarza popularne formaty cytowań BibTeX i RIS (Reference Manager) na szablon „Cytuj pismo”. Wygenerowany szablon cytowania należy skopiować i wkleić do artykułu.
Tłumaczy angielskie szablony cytowania na polskie.

Odnośniki

Zgodnie z zasadą weryfikowalności edytorzy powinni umieszczać odnośniki bibliograficzne w tekstach artykułów. Opis sposobu umieszczania odnośników znajduje się na stronie Pomoc:Przypisy.

Zalecenia dotyczące umieszczania spisu twórczości autorów zawarte są w Wikipedia:Zalecenia edycji artykułów biograficznych oraz Wikipedia:Standardy artykułów/biogram

Zobacz też

Przypisy

 1. Nowy tryb wikitekstu włącza się w preferencjach, zakładka „Funkcje eksperymentalne”.
 2. W celu zainstalowania skryptu należy dodać w swoim common.js linię:
  importScript("Wikipedysta:Kaligula/js/citejournal.js");
  Po instalacji nad okienkiem edycji powinien pojawić się dodatkowy guzik „Bib”, którego naciśnięcie wywołuje okienko konwertera.