Wikipedia:Dlaczego Wikipedia jest wyjątkowa

Skrót: WP:DWJW
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Może ją redagować każdy.
Każdy po wejściu na stronę natychmiast może ją zmienić. Nie potrzebuje żadnych uprawnień, może pozostać anonimowy (jeśli chce), nie potrzebuje żadnego nowego oprogramowania (wystarczy przeglądarka, nawet tekstowa). Każdy jest autorem, edytorem, recenzentem, komentatorem i odbiorcą tekstów zawartych w Wikipedii. Nikt nie może sobie rościć praw do danego tekstu – jest on własnością ogółu. Każdy musi się zgodzić na to, że jego tekst może zostać zmieniony przez każdego (w dobrej wierze), ale ma również absolutne prawo zmieniać teksty wpisane przez innych.
Sprzyja współpracy.
W przypadku typowych stron internetowych autorem jest zwykle jeden człowiek, jeżeli jest ich więcej, trzeba ręcznie rozstrzygać konflikty edycyjne i dostępu do miejsca na serwerze. W Wikipedii nie ma ograniczeń w ilości osób pracujących nad danym tekstem, może być ich sto lub tysiąc. Konflikty edycyjne i dostępu do serwera są rozstrzygane przez oprogramowanie.
Jest największą pod względem liczby artykułów encyklopedią w historii.
Jest zbiorem wiedzy.
Tak jak Internet uważa się za epokowe osiągnięcie cywilizacyjne, tak Wikipedia ma szansę stać się dostępnym dla każdego zbiorem ludzkiej wiedzy.
Jest pierwszym na świecie eksperymentem, który łączy w sobie całkowitą swobodę edycji stron (wiki), wolność (Creative Commons) i zawartość ściśle encyklopedyczną.
Jest aktualna.
W porównaniu z tradycyjnymi encyklopediami znacznie szybciej reaguje na zachodzące w świecie zmiany. Dzięki możliwości szybkiego edytowania można w niej modyfikować artykuły dotyczące bieżących wydarzeń w chwilę po ich wystąpieniu. Ponadto dzięki temu, że nowe artykuły są pisane spontanicznie przez osoby zainteresowane ich tematyką, w Wikipedii można często znaleźć opisy zagadnień, które są całkowicie pomijane przez tradycyjne encyklopedie. Dlatego opracowane w Wikipedii hasła mogą bardziej przypominać artykuły na dany temat, niż podawać suche dane.