Wikipedia:Dziewiąte urodziny polskojęzycznej Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Public domain Uwaga: Poniższy tekst dostępny jest w domenie publicznej co oznacza, że możesz cały ten tekst oraz wybrane jego fragmenty wykorzystywać do dowolnych celów nie podając nawet autorów ani źródła.

9 ostatnich zmian w polskiej Wikipedii z okazji 9. urodzin
Polskojęzyczna Wikipedia powstała 26 września 2001 roku, nieco ponad pół roku po wersji anglojęzycznej. Jest jedną z najstarszych i najbardziej obszernych wersji językowych projektu. Tegorocznym obchodom urodzinowym towarzyszyły nie tylko lokalne spotkania (w Poznaniu, Olsztynie i Częstochowie), ale także na dziewiąte urodziny przygotowano 9 zmian poprawiających wizerunek i funkcjonalność projektu.

  1. Panel kontrolny Wikipedii - jak to działa?
    Wszystkie działania podejmowane w projekcie widoczne są na specjalnej stronie ostatnich zmian. Ze względu na to, że z czasem przybywało różnych funkcji przydatnych w śledzeniu tego, co się w projekcie dzieje, dla nowicjuszy stawały się one coraz trudniejsze do zrozumienia. Dlatego też powstała strona pomagająca zrozumieć, jak działa "panel kontrolny" Wikipedii.
  2. Nowa strona główna
    Strona główna polskiej Wikipedii kilka lat temu była jedną z lepszych, ale od tego czasu inne Wikipedie znacznie poprawiły swój wizerunek. Co więcej, w tym roku po zmianie skórki (czyli ogólnego wizerunku stron Wikipedii) w kilku wersjach dostosowano wygląd strony domowej do tego nowego interfejsu. Dyskusje na temat potrzeby zmiany strony głównej trwały od kilku lat, ale dopiero latem tego roku pojawiły się pomysły, które zaczęły zyskiwać większą akceptację. Głowna zmiana polega na tym, że strona jest bardziej przejrzysta dla czytelnika. Dodany został też (na próbę) pasek z wyszukiwarką, która po zmianie skórki przestała być dobrze widoczna dla części czytelników.
  3. Przewodnicy po Wikipedii - bardziej dostępni
    Nowicjusze, którzy chcieliby lepiej poznać internetową encyklopedię, często kierowani byli na stronę tzw. przewodników, gdzie mogli zamieścić informacje o tym, ze potrzebują pomocy w postaci wsparcia od strony bardziej doświadczonych użytkowników. Nierzadko bywało tak, że na część zgłoszeń przez długi czas nikt nie odpowiadał. Dlatego też teraz ukrócona została ta biurokracja, a nowicjusz może zgłosić się bezpośrednio do jednego z kilkunastu przewodników oferujących pomoc w różnych kwestiach dotyczących Wikipedii.
  4. Usprawnienie interaktywnego samouczka
    Rok temu w polskojęzycznej Wikipedii wprowadzony został specjalny samouczek (tutorial), dzięki któremu w kilku krokach poznać można jak edytuje się strony wiki - przynajmniej podstawowe kwestie dotyczące mechanizmu wiki. Przy okazji także przetestować można było znajomość zasad projektu. Jednakże niewiele osób, które zaczynały od pierwszego kroku w tym wprowadzeniu, kończyło go. Nieco mylące były tytuły stron oraz prawdopodobnie nie do końca jasne wskazówki. Znaczna część błędów została naprawiona.
  5. Nowy sposób promowania treści Wikipedii
    Czasami ilość materiałów z konkretnego tematu, spokojnie wystarcza do napisania... książki. Tak też się stanie z serią artykułów o Fryderyku Chopinie. Rok 2010 jest rokiem poświęconym Fryderykowi Chopinowi i w Polsce prowadzona jest na szeroką skalę akcja promocyjna muzyki, osoby, a także zdarzeń związanych z kompozytorem. W związku z tym Stowarzyszenie Wikimedia Polska postanowiło utworzyć publikację w całości poświęconą temu kompozytorowi. Ponadto wiosną powstał portal i projekt związany z życiem i twórczością polskiego kompozytora.
  6. Szybsze rozeznanie, kto się czym zajmuje
    Wikipedia to przede wszystkim pisanie nowych artykułów, ale także dbanie o jakość tych, które już istnieją. Dzięki powstałym userboxom skupionych w Wieży aktywności, które zamieszczane są na stronach Wikipedystów, można się zorientować, czym dany użytkownik się zajmuje. Pomoże to nowicjuszom dowiedzieć się, do kogo powinni się zwrócić z prośbą o pomoc w konkretnej sprawie.
  7. Uaktualnienie ilustracji na stronach pomocy
    W związku z wprowadzeniem nowej skórki Vector, poprzednie skany stron pomocy okazały się mało przydatne, a nawet mogły być mylące. Dlatego strony pomocy dla nowicjuszy zostały wzbogacone o nowe ilustracje. Dzięki temu, strony pomocy będą obrazowo pomagać nowicjuszom, co, miejmy nadzieję, przyczyni się do zwiększenia liczby edytorów.
  8. Przeniesienie wszystkich plików do repozytorium Wikimedia Commons
    Z polskiej Wikipedii przeniesiono wszystkie pliki do repozytorium mediów Wikimedia Commons. Dzięki temu pliki przesyłane na Commons, będą mogły być wykorzystywane na wszystkich projektach Wikimedia - nie tylko w wersji Wikipedii pisanej po polsku, ale także w innych wersjach językowych Wikipedii, Wikinews, Wikicytatów, Wikibooks, Wikisłownika czy Wikiźródeł.
  9. Czas wyścigu na liczbę haseł przeminął
    Włoska Wikipedia wyprzedzi polskojęzyczną prawdopodobnie dzisiaj. Nie ma to już znaczenia. Odejście od wyścigu, mimo sentymentu do ścigania się z innymi, pojawiło się już jakiś czas temu. Niebawem wyżej będą też wersje hiszpańsko- i rosyjskojęzyczna. Wprowadzenie w wersji pl szeregu działań mających na celu poprawienie jakości, automatycznie spowodowało spadek tempa tworzenia nowych haseł. Za to wzrosła liczba wykonywanych edycji, hasła stały się objętościowo większe. Oczywiście setki tysięcy pozostają do napisania. To jest projekt, który tworzony będzie pewnie przez dziesięciolecia.

Ponadto z okazji urodzin część wikipedystów tradycyjnie uczestniczyła w towarzyskich spotkaniach. W tym roku w Poznaniu i Częstochowie

Zobacz też