Wikipedia:Edyton z okazji Międzynarodowego Dnia Romów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Międzynarodowy edyton o kulturze i historii Romów

7-12 kwietnia 2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów, 8 kwietnia, nasi koledzy i koleżanki z Wikimedia Serbia organizują międzynarodową akcję edycyjną, podczas której wolontariusze Wikipedii na całym świecie będą pisać i ulepszać artykuły na temat mniejszości romskiej, jej tożsamości, historii i kultury. Akcja ma na celu poszerzenie zasobów Wikipedii na temat Romów, a poprzez to popularyzację wiedzy i zwalczanie stereotypów i uprzedzeń z nimi związanych.

Romowie, największa mniejszość w Europie, mają bogatą historię i wnieśli znaczny wkład w społeczeństwo. Ich dziedzictwo artystyczne i kulturowe jest zbyt często ignorowane lub niezauważane, a wiedza o nim nie jest powszechnie dostępna.

Międzynarodowy Dzień Romów to dzień poświęcony kulturze romskiej i podnoszący świadomość problemów, z jakimi codziennie spotykają się Romowie. Został oficjalnie ogłoszony w 1990 roku w Polsce.

Zachęcamy do włączenia się we wspólne pisanie i rozbudowywanie haseł. Bardzo bogatą propozycję tematów do opracowania znajdziecie tutaj. A rezultaty swojej pracy koniecznie udokumentujcie tu.

Wszyscy uczestnicy i uczestniczki z polskiej Wikipedii otrzymają pamiątkową wirtualną gwiazdkę na swoje strony użytkowników i użytkowniczek. Miłego edytowania!

Więcej informacji: meta:International Roma Day Edit-a-thon 2020.