Wikipedia:Encyklopedyczność/programy telewizyjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Programy telewizyjne – propozycja ostateczna by Stoigniew (& Wulfstan)

  1. Żaden program telewizyjny nie jest encyklopedyczny, dopóki nie zostanie to dowiedzione w treści hasła, np. poprzez a) wyjątkową oglądalność; b) wpływ na kulturę; c) znaczenie społeczno-polityczne itd.
  2. Zasięg i oglądalność może mieć wpływ na encyklopedyczność programów telewizyjnych. Nie jest to jednak wpływ automatyczny i encyklopedyczność programu o wysokiej oglądalności lub szerokim zasięgu wymaga nadal uzasadnienia.
  3. Jeśli dany program encyklopedyczny był wyświetlany lub miał lokalne edycje w różnych państwach lub telewizjach, to owe lokalne edycje nie zasługują na osobne hasła, chyba, że wykaże się czym istotnym, encyklopedycznym, owe lokalne edycje się charakteryzują, zwłaszcza względem reszty produkcji.
  4. Hasła o programach telewizyjnych powinny zawierać zdefiniowane minimum informacji – daty, opis, informacje o podstawie encyklopedyczności, szablon informacyjny. Zalecane jest podanie twórców i prowadzących programów.
  5. Programy telewizyjne uznane za encyklopedyczne powinny być opisane w jednym haśle. Poszczególne odcinki, edycje, serie, wydania danego programu encyklopedycznego nie są encyklopedyczne same z siebie, dopóki nie zostanie dowiedzione, dlaczego akurat ten odcinek (seria, edycja itp) ma wyjątkowe znaczenie względem całości.
  6. W przypadku encyklopedycznych programów konkursowych skład uczestników i jego punktacja, ewolucja, ranking itp. nie mają znaczenia encyklopedycznego. Podany może być jedynie zwycięzca, chyba, że absolutna wyjątkowość sytuacji uzasadnia inne rozwiązanie.
  7. Treść opisu nie powinna zawierać "reklamy" programu, należy stosować encyklopedyczny język i formę.
  8. Udział tzw. "gwiazd" w danym programie encyklopedycznym – jako część posunięć marketingowych promotorów tychże "gwiazd" – nie ma charakteru encyklopedycznego, ze względu na reklamowe podłoże.
  9. Nie są encyklopedyczne programy interaktywne, audiotele, reklamy, przerywniki ramówek, prognozy pogody i inne podobne krótkie produkcje właściwe programom telewizyjnym, chyba, że w danym przypadku zostaną ujawnione unikatowe względy encyklopedyczne.