Wikipedia:Flow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flow logo 1.svg

Flow (z angielskiego przepływ) – nowy system zarządzający dyskusjami i współpracą na stronach dyskusji. Rozszerzenie rozwijane jest przez Wikimedia Foundation i wolontariuszy projektów Wikimedia, obecnie znajduje się w fazie beta. System ten ma ułatwiać uzyskanie bezpośredniego linku do poszczególnych wątków i wypowiedzi. Automatyzuje podpisywanie wypowiedzi. Jego dokumentację roboczą można znaleźć na wiki MediaWiki.

Nazwa rozszerzenia nawiązuje zarówno do pojęcia workflow, jak i pojęcia przepływu z zakresu psychologii.

Flow obsługuje zarówno edytor kodu, jak edytor wizualny (VE).

Zasady działania w pigułce[edytuj]

 • Flow jest narzędziem do zarządzania przepływem pracy. Dyskusja jest takim właśnie przepływem (w końcu końcowym efektem dyskusji w Wikipedii są artykuły, poprawki, szablony itd.),
 • Flow istnieje „obok” wszystkich Wikipedii i innych projektów: posiada własną bazę danych. Dzięki temu tę samą dyskusję można będzie wywołać w wielu wiki (Portal:Stosunki między Francją i Polską będzie mógł mieć tę samą dyskusję wyświetlaną na plwiki i frwiki).

Stworzeniu Flow przyświecały trzy cele:

 1. uczynić dyskusję na wiki dostępniejszą dla nowych użytkowników,
 2. uczynić ją wydajniejszą dla użytkowników doświadczonych,
 3. lepiej wspierać osoby chcące prowadzić rzeczową dyskusję nakierowaną na współpracę.

Obecnie często do zarządzania procesami w Wikipedii wykorzystujemy szablony. Na przykład dyskusja nad artykułami na medal toczy się na ich podstronach (choćby Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/SMS Königsberg (1907)), ale jest wywołana za pomocą szablonu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/SMS Königsberg (1907)}} na stronie Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal.

Flow idzie dalej w tym samym kierunku. Z założenia jest dość dynamicznym systemem, by możliwe było jego dostosowanie przez lokalne społeczności do własnych potrzeb, przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności i interoperacyjności w ramach wszystkich wiki.

Ważnym elementem tego systemu jest baza danych Flow, niezależna od MediaWiki i od baz danych wszystkich wiki. Docelowo możliwe będzie prowadzenie tej samej dyskusji w kilku miejscach jednocześnie, jednak możliwość ta zostanie wprowadzona dopiero na dalszym etapie prac nad projektem.

Szczegóły[edytuj]

Flow ma brać pod uwagę nie tylko formę obecnych stron dyskusji, ale też ich kontekst. Choć wyglądają tak samo, strony dyskusji artykułów, użytkowników, strony PUA, dyskusje nad usunięciem czy luźne rozmowy w kawiarence mają zupełnie inny cel, działają wedle nieco innych reguł i wymagają nieco innych rozwiązań.

Obecna wersja (lato 2015) Flow pozwala m.in. na:

 • łatwe rozróżnienie poszczególnych tematów dyskusji,
 • łatwiejsze (szczególnie dla osób nieobeznanych z MediaWiki) rozpoczynanie nowego tematu i prostsze do znalezienia miejsce na odpowiedź,
 • automatyczny podpis i datę,
 • obsługę powiadomień dla łatwiejszej orientacji w obserwowanych wątkach,
 • obsługę zarówno Edytora wizualnego (VE), jak i edytora kodu,
 • opcję wzmiankowania użytkowników (szablon {{re}}) z automatycznym ich wyszukiwaniem,
 • obsługę automagicznego archiwizowania starszych wiadomości,
 • możliwość sortowania wątków wedle najnowszych lub ostatnio aktywnych,
 • dynamiczny spis treści wyświetlany w miarę przewijania strony,
 • oznaczanie zakończonych konwersacji jako rozwiązane/załatwione.

W dalszych planach programiści planują wprowadzić m.in.:

 • osobistą stronę z listą wszystkich konwersacji, w której dany użytkownik bierze udział (coś w rodzaju obserwowanych),
 • wyszukiwarkę wiadomości,
 • wsparcie dla zarządzania przepływem pracy i możliwość dostosowania Flow do konkretnych zastosowań,
 • etykiety i filtry ułatwiające wyszukiwanie wiadomości w obrębie całej wiki.

Moderacja, spam i wandalizm[edytuj]

Jedną z cech Flow jest rozbudowana obsługa narzędzi do walki ze spamem i wandalizmami. Każdy post i wątek może istnieć w jednym z trzech stanów:

Dzięki temu usunięcie wandalizmu, mowy nienawiści czy innych podobnych kwiatków można osiągnąć jednym kliknięciem, bez konieczności szukania danej edycji w historii i naprawiania stron dyskusji jeśli od problematycznego wpisu pojawiło się już kilka kolejnych. Flow obsługuje także globalne filtry AbuseFilter i czarną listę spamu (Spam Blacklist).

Odpowiedzi z wcięciami[edytuj]

Nie każda odpowiedź pojawia się z większym wcięciem. Doświadczeni wikipedyści przyzwyczaili się, że każda odpowiedź musi tworzyć kolejne wcięcie, natomiast w wielu innych serwisach internetowych (fora na phpBB, Facebook, Filmweb itd.) komentarze co do zasady pojawiają się równo jeden pod drugim.

Tak więc kliknięcie w „Odpowiedz” na ostatnim poście (albo na ostatnim poście danego wcięcia) powoduje, że komentarz pojawia się równo pod tym ostatnim postem i temat jest kontynuowany. Kliknięcie „Odpowiedz” na każdym wcześniejszym poście powoduje utworzenie pod-wątku i otwarcie nowego wcięcia.

Wielkość wcięcia nie jest niczym zaskakującym dla użytkownika, ponieważ po kliknięciu „Odpowiedz” pole edycji ładuje się z tym wcięciem, które będzie widoczne po zapisaniu komentarza.

MediaWiki users also use indentations to mark that a message is a direct reply to a specific earlier message, rather than a reply to the ongoing conversation as a whole. This is an important goal for complicated, structured discussions like an RfC, where conversations often diverge into multiple sub-threads. On the other hand, for simpler and shorter discussions, it may be confusing to have to choose between several different ways to "reply". The team is considering ways to simply the interface for simple discussions, and allow for more complexity in more complex, structured discussions. There will be a lot more discussions and experiments on this subject before we're done. :)

— Danny Horn, mw:Flow

Zobacz też[edytuj]