Wikipedia:GDJ/Matecznik/MAC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matecznik, tworzony na bazie Inkubatora z ruwiki, ma odmienić odbiór Wikipedii przez nowicjuszy. Ma to być zintegrowany system pomocy osobom wykonującym pierwsze kroki, uwzględniający specyfikę grup nieznających świata wiki lub niesamodzielnych w świecie wiki: specjalistów (osób posiadających wiedzę w wąskiej dziedzinie, w tym osób wykształconych), „osób wykluczonych cyfrowo” (np. osób starszych) itp.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło konkurs ofert na realizację zadania publicznego pt. „Upowszechnianie korzystania z Internetu i rozwój kompetencji cyfrowych”.

Możemy wziąć udział w tym konkursie i otrzymać grant w maksymalnej wysokości 90% kosztów związanych z wprowadzeniem Matecznika. Termin wnoszenia ofert to 22 sierpnia!


Poszukujemy chętnych, którzy dołączą do zespołu.[edytuj | edytuj kod]

Co chcemy zrobić? 
Chcemy powołać zespół wikipedystów (być może i specjalistów spoza wiki), których zadaniem będzie odpłatne (lub z możliwością zrzeczenia się?[1]) zbudowanie Matecznika i systemowa, zintegrowana przebudowa powiązanych metastron (stron pomocy, MediaWiki i części stron Wikipedia:), a zarazem upowszechnienie postaw życzliwych nowicjuszom.
Dlaczego potrzebujemy pieniędzy? 
Wiki świetnie rozwija się dzięki pracy wolontariuszy. Czasem jednak wolontariusze widzą problemy, których nie potrafią rozwiązać sami z powodu braku kompetencji, albo nie mogą poświęcić się wykonaniu określonych zadań, ponieważ muszą skupić się na pracy zarobkowej. Świat wiki korzysta więc z pracy osób opłacanych (sekretarka i księgowa WMPL, koordynatorzy i jury Wiki Lubi Zabytki, pracownicy Fundacji Wikimedia). Matecznik jest takim właśnie trudnym i czasochłonnym zadaniem.
Jakie umiejętności są potrzebne? 
Najmilej widziane będą umiejętności budowania systemu metastron, tworzenia ikon wektorowych (próbka), znajomość pierwszych kroków w Wikipedii, pomysły na przeciwdziałanie wadom komunikacji wikipedystów i wzmocnienie WikiLove, znajomość web accessibility i web usability, a także posługiwanie się językami rosyjskim (np. do tłumaczenia Inkubatora) i angielskim.
Kto kieruje przedsięwzięciem? 
Zespołem będzie najprawdopodobniej[1] koordynował Tar Lócesilion, być może w ścisłej współpracy z rosyjskojęzycznym wikipedystą Samalem.
Jakie formy współpracy są przewidywalne? 
Potrzebujemy kilku osób, które wzięłyby na siebie główny ciężar wykonania zadania. Przewidujemy też możliwość podjęcia mniej lub bardziej luźnej współpracy z zespołem (opinie, konsultacje, wsparcie programistyczne).
Jakich korzyści się spodziewamy? 
Skutkiem doraźnym ma być lepsza (bardziej użyteczna, skuteczna, sympatyczna) pomoc w edytowaniu Wikipedii. Na dłuższą metę spodziewamy się łatwiejszego przyciągania nowych użytkowników i ich zatrzymania w społeczności Wikipedii (retencja).
Co uznamy za mierzalny sukces? 
Sukcesem będzie przebudowa stron w kategorii Pomoc i zwiększenie liczby przewodników.
Terminy 
Wniosek o grant („ofertę”) musimy wysłać do 22 sierpnia. Przedtem musimy mieć ustalone mniej więcej, kto jest chętny i jak konkretnie to zrobimy, na co pójdzie ile pieniędzy itd. Samo przedsięwzięcie planujemy rozpisać na rok pracy[2].
Kontakt 
Zainteresowani mogą napisać maila do Tar Lócesiliona, w treści podając numer telefonu komórkowego lub adres Skype[3].
wikipedyści Ency i Tar Lócesilion

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Szczegóły są ustalane, trwają konsultacje.
  2. OR i POV Tara
  3. Większość szczegółów przedstawię na wybranym kanale prywatnym. Preferuję Skype. TL