Skrót: WP:PInM, WP:PGnM

Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
NoWikimedal3.png

Propozycje ilustracji na medal na Wikipedii

Na tej stronie można głosować nad przyznawaniem, bądź odbieraniem medali ilustracjom. Głosowanie trwa 21 dni zgodnie z zasadami opisanymi w sekcji poniżej.

Jeśli chcesz nominować nową ilustrację, przejdź do sekcji Instrukcja obsługi.

W latach 2004–2010 nazwa strony brzmiała Grafika na medal. 1 marca 2010 przemianowano ją na Ilustrację na medal.

Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Przyznawanie medalu[edytuj | edytuj kod]

Ilustracje na medal muszą spełniać wszystkie warunki, nominacje muszą spełniać punkt 1. – niespełniające go zostaną usunięte. Jeśli nominacja nie spełnia któregoś z punktów 2-7, należy dokonać stosownych poprawek w ciągu 3 dni od nominowania, w przeciwnym razie nominacja zostanie usunięta z głosowania.

 1. Źródło: Pod uwagę brane będą jedynie prace stworzone przez wikipedystów aktywnych na polskiej Wikipedii. Nie zgłaszamy zdjęć znalezionych w Internecie, innych Wikipediach, starych książkach itd.
 2. Commons: Nominowana ilustracja musi znajdować się na Wikimedia Commons (jeśli nie wiesz, jak ją tam umieścić, zajrzyj do poradnika).
 3. Licencja i status prawny: muszą być w pełni zgodne z zasadami opisanymi na stronie Commons:Nadawanie licencji.
 4. Opis: musi być w pełni zgodny z zasadami przyjętymi w Wikimedia Commons; podstawowy opis powinien być dostępny w języku polskim; dodatkowe informacje (czas i miejsce wykonania zdjęcia, parametry itp.), podobnie jak dane EXIF z aparatów cyfrowych, nie są wymagane, ale mile widziane.
 5. Użycie: Ilustracja powinna być użyta w jakimś artykule w polskiej Wikipedii
 6. Nominowanie: Nominować może każdy (również swoją ilustrację!). Nominujący pracę innego autora winien powiadomić go o nominacji. Nominacje dodajemy na dole strony.
 7. Zasady głosowania: Głosowanie trwa trzy tygodnie. Liczą się głosy wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie od czasu pierwszego logowania minimum nieusuniętych 100 edycji w przestrzeni głównej. Głosy oddane po terminie oraz głosy użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone. Ilustracja otrzymuje medal, jeśli uzyska co najmniej 8 głosów za i jeśli głosy za będą stanowiły co najmniej 80% wszystkich głosów.
  Ilustracja, która po 5 dobach od momentu nominacji nie ma żadnego głosu poparcia (głosy nominującego i autora nie liczą się), zostaje usunięta z listy kandydatów.
  Jeżeli pomiędzy 14 a 21 dniem głosowania ilustracja otrzymała co najmniej 12 głosów za i żadnego przeciw, głosowanie jest kończone, a ilustracja otrzymuje medal.
 8. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed nominowaniem ilustracji, jak i oddaniem głosu, należy zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać ilustracje na medal.
  Jeśli nie jesteś pewien co do jakości swojej ilustracji, możesz zgłosić ją wcześniej na Commons:Kandydatury do grafik wysokiej jakości.
 9. Wycofanie nominacji: W każdej chwili trwania głosowania nominujący ilustrację ma prawo ją wycofać bez podania przyczyny swojej decyzji.
 10. Warianty ilustracji: W każdej chwili trwania głosowania nominujący ma prawo poddać pod głosowanie inne warianty tej samej ilustracji. Każdy z wariantów poddawany jest odrębnej ocenie, jednak w granicach czasu określonych przez pierwszą nominację. Ocena wariantów ilustracji opiera się na zasadach ogólnych wyrażonych w pkt. 8. W przypadku spełnienia wymogów przyznania wyróżnienia przez kilka wariantów, medal przyznawany jest tej ilustracji, która otrzyma więcej głosów poparcia netto (głosy za minus głosy przeciw). Jeżeli to kryterium okaże się być niewystarczające, wówczas decydująca jest liczba głosów popierających. Ostatecznym rozwiązaniem wyniku ex aequo jest decyzja nominującego ilustrację.

Po zakończeniu głosowania należy usunąć podstronę ze strony propozycji, a w przypadku przyznania medalu dodać ilustrację do galerii oraz do kolejki wyświetlania na stronie głównej (szczegółowa procedura).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Odbieranie medalu[edytuj | edytuj kod]

 1. Zgłaszanie: Zgłaszać może każdy. Zgłaszający powinien podać uzasadnienie wraz z odnośnikiem do archiwalnej strony z głosowaniem nad przyznaniem ilustracji medalu oraz powiadomić autora o zgłoszeniu. Zgłoszenia dodajemy na dole strony.
 2. Zasady głosowania: głosowanie trwa trzy tygodnie. Liczą się głosy wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie od czasu pierwszego logowania minimum 100 edycji w przestrzeni głównej. Głosy oddane po terminie oraz głosy użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone. Grafice zostaje odebrany medal, jeśli za odebraniem medalu będzie co najmniej 8 głosów i jeśli będzie to co najmniej 80% wszystkich głosów.
 3. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed zgłoszeniem ilustracji, jak i oddaniem głosu, należy zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać ilustracje na medal.

Po zakończeniu głosowania należy zarchiwizować dyskusję, a w przypadku odebrania medalu usunąć ilustrację z galerii i kolejki wyświetlania na stronie głównej oraz na stronie ilustracji zamienić szablon {{Ilustracja medalowa}} na {{Ilustracji odebrano medal}}.

Instrukcja obsługi[edytuj | edytuj kod]

 • Stwórz nową podstronę z nazwą nawiązującą do nazwy ilustracji. Nazwę nowej podstrony wpisz poniżej po ukośniku poniżej i kliknij „Utwórz nową podstronę”.


 • i w sekcji „Głosowania” strony Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje (czyli tej, na której teraz jesteś) wstaw link do nowo utworzonej podstrony, w formacie {{Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje/Nazwa podstrony}} (lub krócej {{/Nazwa podstrony}}). Czyli po zapisaniu podstrony, skopiuj jej tytuł, kliknij tu i wklej z klamrami {{ }}.

Głosowania[edytuj | edytuj kod]

Kaplica na Wielkiej Sowie[edytuj | edytuj kod]

Kaplica na Wielkiej Sowie
Głosowanie trwa jeszcze 15 dni 6 godz. 56 min 32 s odśwież
Rozpoczęcie: 11 czerwca 2018 21:28:56 Zakończenie: 2 lipca 2018 21:28:56
 1. Anagram16 (dyskusja) 16:31, 12 cze 2018 (CEST)
 2. LadyDaggy (dyskusja) 21:31, 14 cze 2018 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. Jacek Halicki (dyskusja) 16:53, 14 cze 2018 (CEST)
 2. Krzych.w (dyskusja) 08:08, 15 cze 2018 (CEST)
 3. IMnext (dyskusja) 14:41, 15 cze 2018 (CEST)
 • Dyskusja:
 • Moim zdaniem zdjęcie nie zasługuje na medal z powodu kiepskiego oświetlenia. Brak światła słonecznego, wszystko jest szarobure i bez kontrastów. --Jacek Halicki (dyskusja) 16:53, 14 cze 2018 (CEST)
  @Jacek Halicki, po Twojej wypowiedzi właściwie moglibyśmy to głosowanie zakończyć, tym bardziej, że zgłaszająca @LadyDaggy formalnie nie zagłosowała, co - o ile pamiętam - ma prawo zrobić. Ogólnie można powiedzieć, że nie zawsze artysta decyduje, które z jego dzieł zyska sympatię publiczności. Jak doskonale wiesz, czasem poeta, który napracował się nad obszernym eposem, obecnie uważanym za zakalcowatego gniota, pozostaje w pamięci ludzi za sprawą jakiegoś krótkiego liryku napisanego na marginesie tamtego dzieła. Gdybym sam zgłaszał, wybrałbym raczej
  Propozycja
  to ujęcie, na którym widać wyraźnie te dwie ślimacznice (chyba prawidłowo używam tego słowa?), prowadzące do wejścia do kaplicy. Kaplica jako obiekt sakralny i architektoniczny zasługuje na uwagę, a może i medal. (Anagram16 (dyskusja) 21:06, 14 cze 2018 (CEST))
  Zdjęcie wymagałoby skadrowania LadyDaggy (dyskusja) 21:31, 14 cze 2018 (CEST)
  Moim zdaniem drugie zdjęcie również nie zasługuje na medal z tego samego powody co pierwsze. Co prawda widok z góry jest znacznie ciekawszy, ale podobnie jak w pierwszym jest beznadziejne światło. Poza tym ten nadajnik komórkowy w tle całkowicie dyskredytuje ilustrację. --Jacek Halicki (dyskusja) 21:49, 14 cze 2018 (CEST)
  Fotograf nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieestetyczne obiekty w polu widzenia, jak ten pylon. W panoramie Krakowa też dominuje komin elektrociepłowni Łęg górujący nad Wawelem. W filmie pylon zakryto by zasłoną dymną, można też wyretuszować, ale po co fałszować rzeczywistość? Na starożytnych zabytkach wiszą reklamy Coca-Coli i jakoś to uchodzi. (Anagram16 (dyskusja) 23:04, 14 cze 2018 (CEST))
  Oczywiście nie jest winą fotografa otoczenie i zawsze można zrobić dobre zdjęcie dokumentacyjne. Tu jednak rozmawiamy o najlepszych zdjęciach spośród ładowanych przez polskich autorów na Commons, a nie o najlepszych na miarę możliwości jakie stwarzają otoczenie i warunki. Zajrzyj na POTY2017, tam nie ma żadnych siatek, pylonów i innych problemów w kadrze. Są po prostu piękne zdjęcia, bez kompromisów. Kenraiz (dyskusja) 23:24, 14 cze 2018 (CEST)
 • Żadna z tych fotografii nie powinna znaleźć się w tym miejscu. Nie mają cech wyjątkowości a takie powinny być zdjęcia medalowe. Kiepskie światło i ,,bałagan" w tle. Poprawne naświetlenie w dobie fotografii cyfrowej jest sprawą banalnie prostą.--Krzych.w (dyskusja) 08:16, 15 cze 2018 (CEST)


Wieża widokowa na Wielkiej Sowie[edytuj | edytuj kod]

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Głosowanie trwa jeszcze 10 dni 19 godz. 31 min 51 s odśwież
Rozpoczęcie: 7 czerwca 2018 10:04:15 Zakończenie: 28 czerwca 2018 10:04:15
 1. Jacek Halicki (dyskusja) 10:04, 7 cze 2018 (CEST)
 2. Anagram16 (dyskusja) 10:12, 7 cze 2018 (CEST)
 3. Lahcimpytaj (?) 10:09, 9 cze 2018 (CEST)
 4. LadyDaggy (dyskusja) 20:24, 11 cze 2018 (CEST) Super! Szkoda tylko że nie pomyślałeś też o medalowym zdjęcia kapliczki z tyłu.
 5. ~CybularnyNapisz coś ✉ 09:56, 14 cze 2018 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. Czonek (dyskusja) 21:01, 15 cze 2018 (CEST)


Odbieranie medalu[edytuj | edytuj kod]