Skrót: WP:PInM, WP:PGnM

Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
NoWikimedal3.png

Propozycje ilustracji na medal na Wikipedii

Na tej stronie można głosować nad przyznawaniem, bądź odbieraniem medali ilustracjom. Głosowanie trwa 21 dni zgodnie z zasadami opisanymi w sekcji poniżej.

Jeśli chcesz nominować nową ilustrację, przejdź do sekcji Instrukcja obsługi.

W latach 2004–2010 nazwa strony brzmiała Grafika na medal. 1 marca 2010 przemianowano ją na Ilustrację na medal.

Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Zasady[edytuj]

Przyznawanie medalu[edytuj]

Ilustracje na medal muszą spełniać wszystkie warunki, nominacje muszą spełniać punkt 1. – niespełniające go zostaną usunięte. Jeśli nominacja nie spełnia któregoś z punktów 2-7, należy dokonać stosownych poprawek w ciągu 3 dni od nominowania, w przeciwnym razie nominacja zostanie usunięta z głosowania.

 1. Źródło: Pod uwagę brane będą jedynie prace stworzone przez wikipedystów aktywnych na polskiej Wikipedii. Nie zgłaszamy zdjęć znalezionych w Internecie, innych Wikipediach, starych książkach itd.
 2. Commons: Nominowana ilustracja musi znajdować się na Wikimedia Commons (jeśli nie wiesz, jak ją tam umieścić, zajrzyj do poradnika).
 3. Licencja i status prawny: muszą być w pełni zgodne z zasadami opisanymi na stronie Commons:Nadawanie licencji.
 4. Opis: musi być w pełni zgodny z zasadami przyjętymi w Wikimedia Commons; podstawowy opis powinien być dostępny w języku polskim; dodatkowe informacje (czas i miejsce wykonania zdjęcia, parametry itp.), podobnie jak dane EXIF z aparatów cyfrowych, nie są wymagane, ale mile widziane.
 5. Użycie: Ilustracja powinna być użyta w jakimś artykule w polskiej Wikipedii
 6. Nominowanie: Nominować może każdy (również swoją ilustrację!). Nominujący pracę innego autora winien powiadomić go o nominacji. Nominacje dodajemy na dole strony.
 7. Zasady głosowania: Głosowanie trwa trzy tygodnie. Liczą się głosy wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie od czasu pierwszego logowania minimum nieusuniętych 100 edycji w przestrzeni głównej. Głosy oddane po terminie oraz głosy użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone. Ilustracja otrzymuje medal, jeśli uzyska co najmniej 8 głosów za i jeśli głosy za będą stanowiły co najmniej 80% wszystkich głosów.
  Ilustracja, która po 5 dobach od momentu nominacji nie ma żadnego głosu poparcia (głosy nominującego i autora nie liczą się), zostaje usunięta z listy kandydatów.
  Jeżeli pomiędzy 14 a 21 dniem głosowania ilustracja otrzymała co najmniej 12 głosów za i żadnego przeciw, głosowanie jest kończone, a ilustracja otrzymuje medal.
 8. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed nominowaniem ilustracji, jak i oddaniem głosu, należy zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać ilustracje na medal.
  Jeśli nie jesteś pewien co do jakości swojej ilustracji, możesz zgłosić ją wcześniej na Commons:Kandydatury do grafik wysokiej jakości.
 9. Wycofanie nominacji: W każdej chwili trwania głosowania nominujący ilustrację ma prawo ją wycofać bez podania przyczyny swojej decyzji.
 10. Warianty ilustracji: W każdej chwili trwania głosowania nominujący ma prawo poddać pod głosowanie inne warianty tej samej ilustracji. Każdy z wariantów poddawany jest odrębnej ocenie, jednak w granicach czasu określonych przez pierwszą nominację. Ocena wariantów ilustracji opiera się na zasadach ogólnych wyrażonych w pkt. 8. W przypadku spełnienia wymogów przyznania wyróżnienia przez kilka wariantów, medal przyznawany jest tej ilustracji, która otrzyma więcej głosów poparcia netto (głosy za minus głosy przeciw). Jeżeli to kryterium okaże się być niewystarczające, wówczas decydująca jest liczba głosów popierających. Ostatecznym rozwiązaniem wyniku ex aequo jest decyzja nominującego ilustrację.

Po zakończeniu głosowania należy usunąć podstronę ze strony propozycji, a w przypadku przyznania medalu dodać ilustrację do galerii oraz do kolejki wyświetlania na stronie głównej (szczegółowa procedura).

Zobacz też[edytuj]

Odbieranie medalu[edytuj]

 1. Zgłaszanie: Zgłaszać może każdy. Zgłaszający powinien podać uzasadnienie wraz z odnośnikiem do archiwalnej strony z głosowaniem nad przyznaniem ilustracji medalu oraz powiadomić autora o zgłoszeniu. Zgłoszenia dodajemy na dole strony.
 2. Zasady głosowania: głosowanie trwa trzy tygodnie. Liczą się głosy wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie od czasu pierwszego logowania minimum 100 edycji w przestrzeni głównej. Głosy oddane po terminie oraz głosy użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone. Grafice zostaje odebrany medal, jeśli za odebraniem medalu będzie co najmniej 8 głosów i jeśli będzie to co najmniej 80% wszystkich głosów.
 3. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed zgłoszeniem ilustracji, jak i oddaniem głosu, należy zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać ilustracje na medal.

Po zakończeniu głosowania należy zarchiwizować dyskusję, a w przypadku odebrania medalu usunąć ilustrację z galerii i kolejki wyświetlania na stronie głównej oraz na stronie ilustracji zamienić szablon {{Ilustracja medalowa}} na {{Ilustracji odebrano medal}}.

Instrukcja obsługi[edytuj]

 • Stwórz nową podstronę z nazwą nawiązującą do nazwy ilustracji. Nazwę nowej podstrony wpisz poniżej po ukośniku poniżej i kliknij „Utwórz nową podstronę”.


 • i w sekcji „Głosowania” strony Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje (czyli tej, na której teraz jesteś) wstaw link do nowo utworzonej podstrony, w formacie {{Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje/Nazwa podstrony}} (lub krócej {{/Nazwa podstrony}}). Czyli po zapisaniu podstrony, skopiuj jej tytuł, kliknij tu i wklej z klamrami {{ }}.

Głosowania[edytuj]

Żwir[edytuj]

Żwir ogrodowy szary
Głosowanie trwa jeszcze 20 dni 23 godz. 50 min 56 s odśwież
Rozpoczęcie: 29 sierpnia 2016 13:47:01 Zakończenie: 19 września 2016 13:47:01
 • Autor: Merc777
 • Uwagi: licencja: CC-BY-SA 4.0, użycie: Żwir
 • Zgłaszający/a: Merc777 (dyskusja) 13:47, 29 sie 2016 (CEST)
 • Głosy za:
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:


Masyw Śnieżnika[edytuj]

Masyw Śnieżnika
Głosowanie trwa jeszcze 20 dni 0 godz. 20 min 13 s odśwież
Rozpoczęcie: 28 sierpnia 2016 14:16:18 Zakończenie: 18 września 2016 14:16:18
 1. --Jacek Halicki (dyskusja) 14:16, 28 sie 2016 (CEST)
 2. --Merc777 (dyskusja) 13:54, 29 sie 2016 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:


Kazurka w Warszawie[edytuj]

Góra Kazurka (Wzgórze Trzech Szczytów) na Ursynowie w Warszawie
Głosowanie trwa jeszcze 19 dni 4 godz. 57 min 18 s odśwież
Rozpoczęcie: 27 sierpnia 2016 18:53:23 Zakończenie: 17 września 2016 18:53:23
 • Głosy przeciw:
 1. Uzasadnienie w dyskusji. --Jacek Halicki (dyskusja) 19:09, 27 sie 2016 (CEST)
 2. Zdjęcie jest przede wszystkim kiepskie technicznie - okropnie przeostrzone Kuba (dyskusja) 09:40, 29 sie 2016 (CEST)
 • Dyskusja:
 • Obiekt typowo niefotogeniczny, jakaś pochylona łąka. Są miejsca, których nie da się atrakcyjnie sfotografować. --Jacek Halicki (dyskusja) 19:09, 27 sie 2016 (CEST)
 • Proponuję odciąć skrajnie nieciekawe dolne 25% i będzie znacznie lepiej, ale o medalu, to i tak nie ma co marzyć :) Chrumps 21:09, 27 sie 2016 (CEST)
Hej, dziękuję serdecznie Kamilowi za zgłoszenia moich zdjęć, ale nie są to przecież fotografie medalowe. W Projekcie do wyróżnień zgłaszam wyłącznie swoje artykuły, natomiast tutaj chętnie głosuje. Proponuję zatem zarchiwizować tę dyskusję, i iść dalej. Dzięki:) Boston9 (dyskusja) 11:43, 29 sie 2016 (CEST)


Kościół Ofiarowania Pańskiego w Warszawie[edytuj]

Kościół Ofiarowania Pańskiego w Warszawie
Głosowanie trwa jeszcze 19 dni 0 godz. 43 min 45 s odśwież
Rozpoczęcie: 27 sierpnia 2016 14:39:50 Zakończenie: 17 września 2016 14:39:50
 1. --Jacek Halicki (dyskusja) 15:33, 27 sie 2016 (CEST)
 2. Bonvol zostaw wiadomość 15:36, 27 sie 2016 (CEST)
 3. TharonXX [pogadajmy] 14:18, 28 sie 2016 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:

Dwa elementy są zbędne: reklama zakładu pogrzebowego i lokalny handel pod parasolką Żywca:) Farary (dyskusja) 14:54, 27 sie 2016 (CEST)

 • Z jednej strony tak, ale z drugiej, obydwa elementy ukazują jakiś kontekst, środowisko, otoczenie kościoła. Istotnie z perspektywy samej budowli są one zupełnie zbędne jednak pozostawienie obydwu sprawia, że można coś powiedzieć o środowisku w jakim budowla się znajduje. Nie są one również na tyle dominujące aby przytłaczać sam kościół. Nie jestem pewien, czy jasno się wyraziłem.--Tokyotown8 (dyskusja) 15:09, 27 sie 2016 (CEST)
  o ile reklamę zakładu należałoby wymazać, co można by poczytać za zbyt dużą interwencję w zdjęcie, to handlarza można spokojnie wyciąć. Myślę, że do artykułu bynajmniej nie jest on potrzebny-- Pudelek (dyskusja) 16:22, 27 sie 2016 (CEST)
 • Proponuję, by ktoś dał do porównania tą samą ilustrację...bez tych elementów TharonXX [pogadajmy] 17:14, 27 sie 2016 (CEST).
 • Po co takie mocne wyostrzenie? Generuje grube białe otoczki, widoczne szczególnie na wieży i przy okazji zwiększa szumy na niebie. Pionowa korekcja perspektywy wydaje się lekko przesadzona - wieża wizualnie rozszerza się ku górze, a chmury „rozbiegają się” na zewnątrz. Chrumps 21:00, 27 sie 2016 (CEST)
  Problemy z ostrością wynikają z kiepskiego wywołania pliku raw, program ViewNX użyty przez autora ma ograniczone możliwości jeżeli chodzi o odszumianie i wyostrzanie. A co do chmur to normalne zjawisko, przy używaniu obiektywu szerokokątnego o bardzo krótkiej ogniskowej. Nie uważam tego za wadę, mnie się takie niebo bardzo podoba. Perspektywę poprawiłem. --Jacek Halicki (dyskusja) 22:13, 27 sie 2016 (CEST)
Hej, dziękuję serdecznie Kamilowi za zgłoszenia moich zdjęć, ale nie są to przecież fotografie medalowe. W Projekcie do wyróżnień zgłaszam wyłącznie swoje artykuły, natomiast tutaj chętnie głosuje. Proponuję zatem zarchiwizować tę dyskusję, i iść dalej. Dzięki:) Boston9 (dyskusja) 11:42, 29 sie 2016 (CEST)


Cerkiew Chrystusa Pantokratora w Nesebyrze[edytuj]

Cerkiew Chrystusa Pantokratora w Nesebyrze (Bułgaria) z XIV w.
Głosowanie trwa jeszcze 13 dni 10 godz. 20 min 39 s odśwież
Rozpoczęcie: 22 sierpnia 2016 00:16:44 Zakończenie: 12 września 2016 00:16:44
 1. 1bumer dyskusja 08:54, 22 sie 2016 (CEST)
 2. --Jacek Halicki (dyskusja) 11:03, 22 sie 2016 (CEST)
 3. ładne i bez turystów, co nie jest proste ;) --Pudelek (dyskusja) 13:14, 22 sie 2016 (CEST)
 4. Wulfstan (dyskusja) 12:35, 23 sie 2016 (CEST)
 5. TharonXX [pogadajmy] 21:13, 24 sie 2016 (CEST)
 6. Pit rock (dyskusja) 23:26, 24 sie 2016 (CEST)
 7. Boston9 (dyskusja) 12:17, 29 sie 2016 (CEST)
 8. Merc777 (dyskusja) 13:54, 29 sie 2016 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:


Ratusz w Lądku-Zdroju.[edytuj]

Ratusz w Lądku-Zdroju
Głosowanie trwa jeszcze 8 dni 23 godz. 9 min 49 s odśwież
Rozpoczęcie: 17 sierpnia 2016 13:05:54 Zakończenie: 7 września 2016 13:05:54
 1. --Jacek Halicki (dyskusja) 13:05, 17 sie 2016 (CEST)
 2. Kenraiz (dyskusja) 13:36, 17 sie 2016 (CEST)
 3. TharonXX [pogadajmy] 21:13, 24 sie 2016 (CEST)
 4. The Polish (query) 15:25, 25 sie 2016 (CEST)
 5. Boston9 (dyskusja) 12:16, 29 sie 2016 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:
 • Rozbiegające się chmury na zewnątrz, to efekt korekcji pionowej perspektywy, czy mi się coś wydaje? Chrumps 21:03, 27 sie 2016 (CEST)
  To normalne zjawisko przy używaniu obiektywu szerokokątnego o bardzo krótkiej ogniskowej. --Jacek Halicki (dyskusja) 22:16, 27 sie 2016 (CEST)


Wiatrak w Radzyniu-Wybudowanie[edytuj]

Wiatrak holenderski w Radzyniu-Wybudowanie
Głosowanie trwa jeszcze 8 dni 6 godz. 36 min 51 s odśwież
Rozpoczęcie: 16 sierpnia 2016 20:32:56 Zakończenie: 6 września 2016 20:32:56
 1. Kenraiz (dyskusja) 21:58, 17 sie 2016 (CEST)
 2. Ciekawa kompozycja --Niko2002 (dyskusja) 22:48, 17 sie 2016 (CEST)
 3. Pit rock (dyskusja) 05:28, 18 sie 2016 (CEST)
 4. The Polish (query) 15:25, 25 sie 2016 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:
 • Nie podobają mi się te nieostre kłosy na pierwszym planie i brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego. Poza tym czas naświetlania i przysłona są źle dobrane, za bardzo otwarty obiektyw i niepotrzebnie migawka 1/1000 sek. --Jacek Halicki (dyskusja) 00:17, 18 sie 2016 (CEST)


Kościół św. Jana Ewangelisty w Niedźwiedniku[edytuj]

Kościół św. Jana Ewangelisty w Niedźwiedniku
Głosowanie trwa jeszcze 5 dni 19 godz. 34 min 40 s odśwież
Rozpoczęcie: 14 sierpnia 2016 09:30:45 Zakończenie: 4 września 2016 09:30:45
 1. --Jacek Halicki (dyskusja) 09:30, 14 sie 2016 (CEST)
 2. Kenraiz (dyskusja) 21:59, 17 sie 2016 (CEST)
 3. Pit rock (dyskusja) 05:29, 18 sie 2016 (CEST)
 4. TharonXX [pogadajmy] 21:14, 24 sie 2016 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:


Meteor[edytuj]

Meteor z roju Perseidów
Głosowanie trwa jeszcze 4 dni 7 godz. 21 min 1 s odśwież
Rozpoczęcie: 12 sierpnia 2016 21:17:06 Zakończenie: 2 września 2016 21:17:06
 1. --Jacek Halicki (dyskusja) 21:17, 12 sie 2016 (CEST)
 2. Strazak sam (dyskusja) 02:33, 13 sie 2016 (CEST)
 3. Nawet widziałem je. ~CybularnyNapisz coś ✉ 21:14, 14 sie 2016 (CEST)
 4. --Niko2002 (dyskusja) 01:07, 16 sie 2016 (CEST)
 5. Neonek12 (dyskusja) 12:02, 16 sie 2016 (CEST)
 6. Wulfstan (dyskusja) 17:45, 17 sie 2016 (CEST) Rój, jak się patrzy, tylko osamotniony! ;)
 7. Pit rock (dyskusja) 05:31, 18 sie 2016 (CEST)
 8. Boston9 (dyskusja) 23:43, 19 sie 2016 (CEST)
 9. The Polish (query) 15:25, 25 sie 2016 (CEST)
 10. Pudelek (dyskusja) 10:47, 26 sie 2016 (CEST)
 11. TharonXX [pogadajmy] 14:16, 27 sie 2016 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:
 • Jak na ilustrację do arta Deszcz meteorów to chyba ciut za mało ich złapałeś na jednej fotce ;) 1bumer dyskusja 20:16, 16 sie 2016 (CEST)


Royal Gala[edytuj]

Barwny sport odmiany jabłoni Gala
Głosowanie trwa jeszcze 2 dni 1 godz. 8 min 42 s odśwież
Rozpoczęcie: 10 sierpnia 2016 15:04:47 Zakończenie: 31 sierpnia 2016 15:04:47
 • Autor: Glysiak
 • Uwagi: licencja: CC-BY-SA-3.0, użycie: Gala
 • Zgłaszający/a: Glysiak (dyskusja) 15:04, 10 sie 2016 (CEST)
 • Głosy za:
 1. Tatooine1 (dyskusja) 16:00, 10 sie 2016 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. temat nieostry Czonek (dyskusja) 15:25, 10 sie 2016 (CEST)
 2. Zgadzam się z Czonkiem, poza tym kadr za ciasny od góry. --Jacek Halicki (dyskusja) 21:03, 10 sie 2016 (CEST)
 3. Niczym się nie wyróżnia. Zdjęcie OK, ale za słabe na medal. Neonek12 (dyskusja) 08:14, 12 sie 2016 (CEST)
 4. Zsuetam (dyskusja) 12:44, 15 sie 2016 (CEST)
 5. Nic specjalnego Niko2002 (dyskusja) 22:46, 17 sie 2016 (CEST)
 6. Kiepsko oświetlone, nieostre, słabo skadrowane Kuba (dyskusja) 15:41, 26 sie 2016 (CEST)
 7. Zdjęcie jest nieostre - Merc777 (dyskusja) 13:55, 29 sie 2016 (CEST)
 • Dyskusja:


Odbieranie medalu[edytuj]