Skrót: WP:PInM, WP:PGnM

Wikipedia:Propozycje do Ilustracji na Medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Propozycje do Ilustracji na medal w Wikipedii

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych ilustracji jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 21 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej.

Jeśli chcesz nominować nową ilustrację, przejdź do rozdziału „Instrukcja obsługi”.

W latach 2004–2010 nazwa strony brzmiała Grafika na medal. 1 marca 2010 przemianowano ją na Ilustrację na medal.
Regulamin
 1. Nominować ilustrację może każdy zalogowany użytkownik, edytujący co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej.
 2. Nominowane ilustracje oceniane są przez 21 dni.
 3. Nominowana do wyróżnienia ilustracja uzyska wyróżnienie, jeżeli:
  • zostanie rzetelnie sprawdzona i pozytywnie oceniona (wpisem w rubryce Sprawdzone przez) przez minimum ośmiu zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), których sprawdzenia (wpisy w rubryce Sprawdzone przez) będą stanowiły co najmniej 80% wszystkich wpisów. Zgłaszający nie może występować jako sprawdzający. Wpisy pacynek o sprawdzeniu są nieważne.
  • zgłoszone w toku dyskusji istotne przeszkody formalne (usterki i braki) w ocenianej ilustracji – wymogi zostały przedstawione w sekcji „Kryteria oceny” – zostaną usunięte, uznane za bezzasadne lub nienaruszające kryteriów.
 4. Jeśli w podstawowym czasie zgłoszenie nie uzyska wymaganej liczby wpisów potwierdzających sprawdzenie i akceptację przyznania wyróżnienia, przy jednoczesnym braku istotnych i niepoprawionych zastrzeżeń – dyskusja może zostać przedłużona o 21 dni. Przedłużenie dyskusji jest możliwe w odniesieniu do zgłoszeń, w których:
  • podczas dyskusji nie pojawiły się zastrzeżenia do przyznania wyróżnienia ilustracji, ale nominacja została w tym czasie sprawdzona przez minimum jednego uprawnionego edytora,
  • zgłoszono zastrzeżenia w ostatnim momencie trwania dyskusji,
  • sprawdzający zgłosili, że na poprawę zastrzeżeń potrzeba więcej czasu,
  • zgłoszono poważne zastrzeżenia, ale ilustracje aktualnie nie są poprawiane z powodu nieaktywności w projekcie zaangażowanych wikipedystów.
  Przedłużenia dokonuje opiekun danego rodzaju wyróżnień (w ramach WP:WZW). W uzasadnionych przypadkach opiekun może przedłużyć dyskusję o okres krótszy niż 21 dni.
 5. Decyzja o tym, że usterki lub braki zostały usunięte, są bezzasadne lub nie naruszają kryteriów oceny podejmowana jest przez sprawdzających, a w przypadku dalszych wątpliwości decyzja należy do opiekuna.
 6. Ilustracje niesprawdzone przez wskazaną powyżej minimalną liczbę wikipedystów lub z poważnymi zastrzeżeniami są po terminach ustalonych w pkt. 2 i 4 usuwane z listy kandydatów.
 7. Po zakończeniu dyskusji informacja o wyniku jest umieszczana na stronie dyskusji ilustracji, strona nominacji jest archiwizowana, a na stronie ilustracji umieszcza się odpowiedni symbol wyróżnienia.
 8. Od biorących udział w dyskusji wymaga się rzetelnego przeanalizowania całej ilustracji.
 9. Od osób wskazujących braki i zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny. W przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 10. Każdą ilustrację można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 11. Zabrania się wypowiedzi niemających związku z treścią merytoryczną bądź aspektami technicznymi ilustracji, szczególnie noszących znamiona ataków osobistych i nacisków na sprawdzających. Wypowiedzi te powinny być skreślane.
Kryteria oceny
Wymagania do uznania ilustracji za medalową
 1. Źródło: Pod uwagę brane będą jedynie prace stworzone przez wikipedystów aktywnych w polskojęzycznej Wikipedii. Nie zgłaszamy zdjęć znalezionych w Internecie, innych Wikipediach, starych książkach itd.
 2. Commons: Nominowana ilustracja musi znajdować się na Wikimedia Commons (jeśli nie wiesz, jak ją tam umieścić, zajrzyj do poradnika).
 3. Licencja i status prawny: muszą być w pełni zgodne z zasadami opisanymi na stronie Commons:Nadawanie licencji.
 4. Opis: musi być w pełni zgodny z zasadami przyjętymi w Wikimedia Commons; podstawowy opis powinien być dostępny w języku polskim; dodatkowe informacje (czas i miejsce wykonania zdjęcia, parametry itp.), podobnie jak dane EXIF z aparatów cyfrowych, nie są wymagane, ale mile widziane.
 5. Użycie: Ilustracja powinna być użyta w jakimś artykule w polskojęzycznej Wikipedii
 6. Nominowanie: Nominować może każdy (również swoją ilustrację!). Nominujący pracę innego autora winien powiadomić go o nominacji.
 7. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed nominowaniem ilustracji, jak i jej sprawdzeniem, należy zapoznać się z kryteriami, które powinny spełniać Ilustracje na Medal.
  Jeśli nie jesteś pewien co do jakości swojej ilustracji, możesz zgłosić ją wcześniej na Commons:Kandydatury do grafik wysokiej jakości.
 8. Wycofanie nominacji: W każdej chwili trwania dyskusji nominujący ilustrację ma prawo ją wycofać bez podania przyczyny swojej decyzji.
Instrukcja obsługi
Pierwsze zgłoszenie do przyznania wyróżnienia
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę pliku (bez nazwy przestrzeni Plik:/File:) wpisz po ukośniku.

 • Na tej stronie – na górze sekcji „Propozycje” – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{/Nazwa}}.
 • Poinformuj autora ilustracji o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do przyznania wyróżnienia
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Ilustracji na Medal/Nazwa/2}}. Analogicznie tworzy się podstronę dyskusji, gdy ilustracja jest zgłaszana po raz trzeci i następny.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w ilustracji od ostatniej oceny.


Propozycje[edytuj | edytuj kod]

2016 Schronisko na szczycie Ślęży 3.jpg[edytuj | edytuj kod]

Dom Turysty PTTK na Ślęży
Głosowanie trwa jeszcze 16 dni 5 godz. 1 min 54 s odśwież
Rozpoczęcie: 24 listopada 2022 01:24:47 Zakończenie: 15 grudnia 2022 01:24:47
Autor
Jacek Halicki
Użycie
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Osoba nominująca
Jacek Halicki (dyskusja) 01:24, 24 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
Uwagi
Sprawdzone przez
Za
 1. Hedger z Castleton (dyskusja) 16:06, 24 lis 2022 (CET) Jest schronisko, są turyści, dobry kadr. Pewnie dałoby się pocukrować filtrem, ale takie sauté lepiej oddaje rzeczywistość :) Hedger z Castleton (dyskusja) 16:06, 24 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
 2. Czonek (dyskusja) 19:31, 24 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
 3. Hermod (dyskusja) 00:47, 26 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
 4. Henryk Bielamowicz (dyskusja) 20:22, 28 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
Przeciw


Warszawa - Kolonia Praussa - Typy budynków - Typ A.png[edytuj | edytuj kod]

Render modelu przedstawiającego typ A domów znajdujących się na Kolonii Praussa
Głosowanie trwa jeszcze 6 dni 23 godz. 41 min 17 s odśwież
Rozpoczęcie: 14 listopada 2022 20:04:10 Zakończenie: 5 grudnia 2022 20:04:10
Autor
123kwiatek
Użycie
Kolonia Praussa
Osoba nominująca
123kwiatek (dyskusja) 20:04, 14 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
Uwagi
 1. Wykonałem jeszcze 3 podobne rendery dla pozostałych typów domków: 2A, B i 2B
 2. bardzo fajne, zastanawiam się tylko, czy nie lepiej by było aby cień na bryle przerzucić, ale tak aby pozostał widoczny bo daje głębię, na którąś ze stron "od widza", bo dominujący na pierwszym planie daje, to jest moje czysto estetyczne odczucie, wrażenie mroczności. Czonek (dyskusja) 22:38, 14 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
  Nie do końca rozumiem z której strony miałby się znajdować cień. Zapytam od drugiej strony - gdzie znajdować miałoby się źródło światła? Z przodu domu, z tyłu domu, od strony kamery? 123kwiatek (dyskusja) 15:00, 15 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
  Ja bym spróbował dać źródło światła dokładnie po drugiej stronie niż jest teraz. Czonek (dyskusja) 19:47, 15 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
  Coś takiego? link 123kwiatek (dyskusja) 00:04, 21 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
  w sumie nawet lepiej niż ja to sobie wyobrażałem, wyraźny cień ładnie rysuje bryłę trójwymiarową i nie jest tak mroczne jak pierwsza wersja Czonek (dyskusja) 21:07, 21 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
  Podpytałem jeszcze kilka osób co myślą i wychodzi, że chyba wersja "środkowa" będzie najlepsza. link 123kwiatek (dyskusja) 22:16, 21 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
  Tak, ten daszek na godzinie 4 się trochę spłaszczał. Teraz nie jest buro, a bryłę lepiej widać. Podmieniaj śmiało, bo chciałbym tyldki postawić :) Hedger z Castleton (dyskusja) 15:57, 24 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
  Podmienione wszystkie cztery obrazki. 123kwiatek (dyskusja) 18:27, 25 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
Sprawdzone przez
Za
 1. Czonek (dyskusja) 00:16, 26 lis 2022 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]
Przeciw


Dyskusje przedłużone[edytuj | edytuj kod]

Informacje o dyskusji

Tutaj znajdują się zgłoszenia, w których:

 1. podczas dyskusji nie pojawiły się zastrzeżenia do przyznania wyróżnienia ilustracji, nominacja została w tym czasie sprawdzona przez minimum jednego uprawnionego edytora, ale nie uzyskała wymaganej liczby wpisów potwierdzających sprawdzenie i akceptację przyznania wyróżnienia,
 2. zgłoszono zastrzeżenia w ostatnim momencie trwania dyskusji,
 3. sprawdzający zgłosili, że na poprawę zastrzeżeń potrzeba więcej czasu,
 4. zgłoszono poważne zastrzeżenia, ale ilustracja aktualnie nie jest poprawiana z powodu nieaktywności w projekcie zaangażowanych wikipedystów.
Dyskusja może zostać przedłużona o 21 dni. Przedłużenia dokonuje opiekun. W uzasadnionych przypadkach opiekun może przedłużyć dyskusję o okres krótszy niż 21 dni.


Weryfikacja wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Regulamin weryfikacji wyróżnienia
 1. Od zgłaszającego do weryfikacji wyróżnienia wymaga się podania argumentów, z powodu których zgłosił propozycję.
 2. Zgłoszona ilustracja traci wyróżnienie, gdy w momencie zakończenia dyskusji nie spełnia standardów wyróżnienia i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiona.
 3. W przypadku odebrania wyróżnienia usuwany jest jego symbol z ilustracji.
 4. Pozostałe ustalenia regulaminu przyznawania wyróżnień stosuje się odpowiednio do ich weryfikacji.
Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji wyróżnienia
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad weryfikacją wyróżnienia. W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce „Nazwa” wpisz nazwę pliku (bez nazwy przestrzeni Plik:/File:), który chcesz zgłosić do weryfikacji.

 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że ilustracja nie zasługuje na wyróżnienie.
 • Na tej stronie – na górze sekcji „Weryfikacja wyróżnienia” – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{/Nazwa/weryfikacja}}.
 • Poinformuj autora ilustracji o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji wyróżnienia
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Ilustracji na Medal/Nazwa/weryfikacja/2}}. Analogicznie tworzy się podstronę dyskusji nad weryfikacją, gdy ilustracja jest zgłaszana po raz trzeci i następny.