Skrót: WP:PInM, WP:PGnM

Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
NoWikimedal3.png

Propozycje ilustracji na medal na Wikipedii

Na tej stronie można głosować nad przyznawaniem, bądź odbieraniem medali ilustracjom. Głosowanie trwa 21 dni zgodnie z zasadami opisanymi w sekcji poniżej.

Jeśli chcesz nominować nową ilustrację, przejdź do sekcji Instrukcja obsługi.

W latach 2004–2010 nazwa strony brzmiała Grafika na medal. 1 marca 2010 przemianowano ją na Ilustrację na medal.

Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Zasady[edytuj]

Przyznawanie medalu[edytuj]

Ilustracje na medal muszą spełniać wszystkie warunki, nominacje muszą spełniać punkt 1. – niespełniające go zostaną usunięte. Jeśli nominacja nie spełnia któregoś z punktów 2-7, należy dokonać stosownych poprawek w ciągu 3 dni od nominowania, w przeciwnym razie nominacja zostanie usunięta z głosowania.

 1. Źródło: Pod uwagę brane będą jedynie prace stworzone przez wikipedystów aktywnych na polskiej Wikipedii. Nie zgłaszamy zdjęć znalezionych w Internecie, innych Wikipediach, starych książkach itd.
 2. Commons: Nominowana ilustracja musi znajdować się na Wikimedia Commons (jeśli nie wiesz, jak ją tam umieścić, zajrzyj do poradnika).
 3. Licencja i status prawny: muszą być w pełni zgodne z zasadami opisanymi na stronie Commons:Nadawanie licencji.
 4. Opis: musi być w pełni zgodny z zasadami przyjętymi w Wikimedia Commons; podstawowy opis powinien być dostępny w języku polskim; dodatkowe informacje (czas i miejsce wykonania zdjęcia, parametry itp.), podobnie jak dane EXIF z aparatów cyfrowych, nie są wymagane, ale mile widziane.
 5. Użycie: Ilustracja powinna być użyta w jakimś artykule w polskiej Wikipedii
 6. Nominowanie: Nominować może każdy (również swoją ilustrację!). Nominujący pracę innego autora winien powiadomić go o nominacji. Nominacje dodajemy na dole strony.
 7. Zasady głosowania: Głosowanie trwa trzy tygodnie. Liczą się głosy wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie od czasu pierwszego logowania minimum nieusuniętych 100 edycji w przestrzeni głównej. Głosy oddane po terminie oraz głosy użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone. Ilustracja otrzymuje medal, jeśli uzyska co najmniej 8 głosów za i jeśli głosy za będą stanowiły co najmniej 80% wszystkich głosów.
  Ilustracja, która po 5 dobach od momentu nominacji nie ma żadnego głosu poparcia (głosy nominującego i autora nie liczą się), zostaje usunięta z listy kandydatów.
  Jeżeli pomiędzy 14 a 21 dniem głosowania ilustracja otrzymała co najmniej 12 głosów za i żadnego przeciw, głosowanie jest kończone, a ilustracja otrzymuje medal.
 8. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed nominowaniem ilustracji, jak i oddaniem głosu, należy zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać ilustracje na medal.
  Jeśli nie jesteś pewien co do jakości swojej ilustracji, możesz zgłosić ją wcześniej na Commons:Kandydatury do grafik wysokiej jakości.
 9. Wycofanie nominacji: W każdej chwili trwania głosowania nominujący ilustrację ma prawo ją wycofać bez podania przyczyny swojej decyzji.
 10. Warianty ilustracji: W każdej chwili trwania głosowania nominujący ma prawo poddać pod głosowanie inne warianty tej samej ilustracji. Każdy z wariantów poddawany jest odrębnej ocenie, jednak w granicach czasu określonych przez pierwszą nominację. Ocena wariantów ilustracji opiera się na zasadach ogólnych wyrażonych w pkt. 8. W przypadku spełnienia wymogów przyznania wyróżnienia przez kilka wariantów, medal przyznawany jest tej ilustracji, która otrzyma więcej głosów poparcia netto (głosy za minus głosy przeciw). Jeżeli to kryterium okaże się być niewystarczające, wówczas decydująca jest liczba głosów popierających. Ostatecznym rozwiązaniem wyniku ex aequo jest decyzja nominującego ilustrację.

Po zakończeniu głosowania należy usunąć podstronę ze strony propozycji, a w przypadku przyznania medalu dodać ilustrację do galerii oraz do kolejki wyświetlania na stronie głównej (szczegółowa procedura).

Zobacz też[edytuj]

Odbieranie medalu[edytuj]

 1. Zgłaszanie: Zgłaszać może każdy. Zgłaszający powinien podać uzasadnienie wraz z odnośnikiem do archiwalnej strony z głosowaniem nad przyznaniem ilustracji medalu oraz powiadomić autora o zgłoszeniu. Zgłoszenia dodajemy na dole strony.
 2. Zasady głosowania: głosowanie trwa trzy tygodnie. Liczą się głosy wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie od czasu pierwszego logowania minimum 100 edycji w przestrzeni głównej. Głosy oddane po terminie oraz głosy użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone. Grafice zostaje odebrany medal, jeśli za odebraniem medalu będzie co najmniej 8 głosów i jeśli będzie to co najmniej 80% wszystkich głosów.
 3. Kryteria oceny: W celu zapewnienia możliwie wysokiego poziomu prac, zarówno przed zgłoszeniem ilustracji, jak i oddaniem głosu, należy zapoznać się z kryteriami, jakie powinny spełniać ilustracje na medal.

Po zakończeniu głosowania należy zarchiwizować dyskusję, a w przypadku odebrania medalu usunąć ilustrację z galerii i kolejki wyświetlania na stronie głównej oraz na stronie ilustracji zamienić szablon {{Ilustracja medalowa}} na {{Ilustracji odebrano medal}}.

Instrukcja obsługi[edytuj]

 • Stwórz nową podstronę z nazwą nawiązującą do nazwy ilustracji. Nazwę nowej podstrony wpisz poniżej po ukośniku poniżej i kliknij „Utwórz nową podstronę”.


 • i w sekcji „Głosowania” strony Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje (czyli tej, na której teraz jesteś) wstaw link do nowo utworzonej podstrony, w formacie {{Wikipedia:Ilustracja na medal - propozycje/Nazwa podstrony}} (lub krócej {{/Nazwa podstrony}}). Czyli po zapisaniu podstrony, skopiuj jej tytuł, kliknij tu i wklej z klamrami {{ }}.

Głosowania[edytuj]

Kościół św. Antoniego w Lasówce[edytuj]

Kościół św. Antoniego w Lasówce
Głosowanie trwa jeszcze 19 dni 12 godz. 56 min 31 s odśwież
Rozpoczęcie: 16 sierpnia 2017 22:52:09 Zakończenie: 6 września 2017 22:52:09
 1. Jacek Halicki (dyskusja) 22:52, 16 sie 2017 (CEST)
 2. Anagram16 (dyskusja) 23:00, 16 sie 2017 (CEST)
 3. ~CybularnyNapisz coś ✉ 23:37, 16 sie 2017 (CEST)
 4. IMnext (dyskusja) 01:22, 17 sie 2017 (CEST) "za".
 5. Neonek12 (dyskusja) 21:00, 17 sie 2017 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:
 • Po pierwsze jest krzywo, wieża leci z lewo, po drugie nie podoba mi się kompozycja. Dałbym więcej wolnego z prawej. Rozumiem, że pewnie nie ma tam nic ciekawego, więc może w pionowym kadrze byłoby lepiej..? 1bumer dyskusja 09:41, 17 sie 2017 (CEST)
  Masz rację, że wieża jest pochylona w lewo o około 0,3 stopnia, ale jest to zabieg celowy ze względu na złudzenie optyczne wynikające z tzw. efektu Zollnera. Tak powinno się robić w wypadku odwzorowywania budynków leżących na pochylonym terenie, aby naturalnie wyglądały, każdy plastyk Ci to powie. Jakoś nikt z głosujących przed tobą ani nikt na QI nie zauważył tego, że wieża jest pochylona. Zaś co do kompozycji pionowej to staram się ich unikać, bo takie zdjęcia gorzej wyglądają na Wikipedii i gorzej się je rozmieszcza. --Jacek Halicki (dyskusja) 16:14, 17 sie 2017 (CEST)
  Ważnym elementem kompozycji jest łuk obłoków. Przy pionowym kadrze nie będzie go widać. (Anagram16 (dyskusja) 12:19, 17 sie 2017 (CEST))
 • jest przyjęte by autor sam głosował na siebie? Kiedyś pisano, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. --Piotr967 podyskutujmy 01:15, 17 sie 2017 (CEST)
  A czy jest gdzieś to wprost zabronione? Reguły głosowania nie wykluczają autora zdjęcia/zgłaszającego z głosowania. IMnext (dyskusja) 01:22, 17 sie 2017 (CEST)
  Wszyscy politycy biorą udział w wyborach i głosują na siebie, chyba, że startują w innym okręgu i wtedy głosują na kolegę i vice versa. (Anagram16 (dyskusja) 01:29, 17 sie 2017 (CEST))
  user:Anagram16 nie mów proszę o czymś, o czym nie możesz mieć wiedzy. Głosowania wyborcze są tajne i nie wiesz jak głosują politycy, tym bardziej wszyscy. Poza tym to nie na temat. Zabronione nie jest, ale to jednak brak kindersztuby. --Piotr967 podyskutujmy 11:46, 17 sie 2017 (CEST)
  Masz rację, nie wiem na pewno, ale tak zakładam. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której lider prawicy zagłosuje na lidera lewicy, albo na odwrót, liberał na socjalistę, a anarchista na zwolennika dyktatury. Piotr, masz pełne prawo zgłosić wniosek o zmianę zasad głosowania, ale dopóki nie zostanie przegłosowany taki zakaz, to on nie obowiązuje. Jeśli sam zgłosisz jakieś zdjęcie, też będziesz mógł na nie zagłosować. Nawiasem mówiąc, liczba głosujących jest niewielka. (Anagram16 (dyskusja) 12:11, 17 sie 2017 (CEST))


Zabudowa Jodłowa[edytuj]

Zabudowa Jodłowa
Głosowanie trwa jeszcze 12 dni 4 godz. 7 min 38 s odśwież
Rozpoczęcie: 9 sierpnia 2017 14:03:16 Zakończenie: 30 sierpnia 2017 14:03:16
 1. Jacek Halicki (dyskusja) 14:03, 9 sie 2017 (CEST)
 2. Anagram16 (dyskusja) 20:06, 9 sie 2017 (CEST)
 3. Henryk Bielamowicz (dyskusja) 13:21, 10 sie 2017 (CEST)
 4. Stary Chemik (dyskusja) 13:55, 10 sie 2017 (CEST)
 5. ~CybularnyNapisz coś ✉ 18:38, 10 sie 2017 (CEST)
 6. Neonek12 (dyskusja) 20:32, 10 sie 2017 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. Czonek (dyskusja) 22:45, 9 sie 2017 (CEST) jak niżej, nic takiego
 2. 1bumer dyskusja 09:58, 17 sie 2017 (CEST) j. w.
 3. Strazak sam (dyskusja) 21:33, 17 sie 2017 (CEST) To, że zdjęcie prawdziwe nic nie oznacza. Tym razem na nie. Za dużo się dzieje na tym kadrze (oczywiście to nic złego, ale w tym wypadku mi to przeszkadza). Ostatecznie uwagę skupiam głównie na antenie Polsatu, wszystko przez ten kabel i jego odbicie.
 • Dyskusja:
 • Zaraz się pojawią głosy, że to nic takiego, że zwykły obrazek, że nie na medal. I że płot jest krzywy. Ale przez to zdjęcie jest prawdziwe. (Anagram16 (dyskusja) 20:06, 9 sie 2017 (CEST))
 • Jakoś szczególnie to nie razi, ale chyba wszystkie domy są lekko pochylone w lewo. Ujęcie moim zdaniem mogłoby być ciekawsze. Chrumps 15:34, 15 sie 2017 (CEST)
  @Chrumps Faktycznie miałeś rację, był lekki tilt ale po poprawieniu - chociaż piony są w porządku - wydaje mi się, że zdjęcie leci górą w prawo. To złudzenie optyczne wynikające z sąsiedztwa krzywego płotu. --Jacek Halicki (dyskusja) 21:50, 15 sie 2017 (CEST)
  Płot jak płot, ale ten widziany z boku dach chyba rzeczywiście lekko się wznosi. (Anagram16 (dyskusja) 11:34, 17 sie 2017 (CEST))


Pod trzema orłami[edytuj]

Głosowanie trwa jeszcze 3 dni 2 godz. 29 min 59 s odśwież
Rozpoczęcie: 31 lipca 2017 12:25:37 Zakończenie: 21 sierpnia 2017 12:25:37
 1. Albertus teolog (dyskusja) 12:25, 31 lip 2017 (CEST)
 2. Anagram16 (dyskusja) 15:26, 31 lip 2017 (CEST)
 3. IMnext (dyskusja) 20:51, 31 lip 2017 (CEST)
 4. Tomasz Wachowski (dyskusja) 06:18, 2 sie 2017 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 1. Czonek (dyskusja) 16:19, 31 lip 2017 (CEST)
 2. niestety, również tutaj widzę dystorsję (co nie jest wcale takie trudne), do tego zdjęcie jest niezbyt ostre --Pudelek (dyskusja) 19:51, 31 lip 2017 (CEST)
 • Dyskusja:
 • Ponieważ jest głos przeciwny, uzasadnię swój: zdjęcie jest po pierwsze na temat, po drugie idealnie skadrowane. (Anagram16 (dyskusja) 16:23, 31 lip 2017 (CEST))
 • Jakaś dziwna dystorsja panuje na tym zdjęciu, filary jakby szły łukiem 1bumer dyskusja 16:35, 31 lip 2017 (CEST)
 • Masz bardzo bystry wzrok. Ja jakoś nie widzę geometrii nieeuklidesowej w tym zdjęciu.(Anagram16 (dyskusja) 17:20, 31 lip 2017 (CEST))
 • Po krawędzi trzeciego pilastra poprowadzony jest odkształcony przewód elektryczny, który powoduje optyczny dyskomfort ;-) Albertus teolog (dyskusja) 22:53, 31 lip 2017 (CEST)
Nie, to nie wina kabla ;) Moim zdaniem była zrobiona korekcja perspektywy zanim wyprostowano zdjęcie i to spowodowało deformację. 1bumer dyskusja 06:53, 1 sie 2017 (CEST)
 • A więc to nie wada obiektywu, tylko krzywy kabel? (Anagram16 (dyskusja) 00:18, 1 sie 2017 (CEST))
  a co ma kabel do np. górnej części zdjęcia, gdzie wyraźnie widać dystorsję? --Pudelek (dyskusja) 19:32, 2 sie 2017 (CEST)


Kościół Wniebowzięcia NMP w Jedlinie-Zdroju[edytuj]

Kościół Wniebowzięcia NMP w Jedlinie-Zdroju
Głosowanie trwa jeszcze 2 dni 13 godz. 56 min 56 s odśwież
Rozpoczęcie: 30 lipca 2017 23:52:34 Zakończenie: 20 sierpnia 2017 23:52:34
 1. Jacek Halicki (dyskusja) 23:52, 30 lip 2017 (CEST)
 2. Anagram16 (dyskusja) 23:55, 30 lip 2017 (CEST)
 3. IMnext (dyskusja) 20:47, 31 lip 2017 (CEST)
 4. ~CybularnyNapisz coś ✉ 20:06, 1 sie 2017 (CEST)
 5. Neonek12 (dyskusja) 20:55, 4 sie 2017 (CEST)
 6. Stary Chemik (dyskusja) 13:57, 10 sie 2017 (CEST)
 7. Lahcimpytaj (?) 08:32, 14 sie 2017 (CEST)
 8. Hermod (dyskusja) 22:26, 16 sie 2017 (CEST)
 • Głosy przeciw:
 • Dyskusja:
 • Przypuszczam, że niektórym będzie brakować na tym zdjęciu fajerwerków i orkiestry strażackiej, ale mnie się podoba tak, jak jest. (Anagram16 (dyskusja) 23:57, 30 lip 2017 (CEST))
 • Eh, gdyby nie te kable na pierwszym planie... Ci elektrycy (łącznościowcy) psują cały krajobraz miejscowości ;) --Pudelek (dyskusja) 11:08, 2 sie 2017 (CEST)
 • No tak, telegraf bez drutu to jednak z punktu widzenia estetyki krajobrazu wynalazek epokowy. (Anagram16 (dyskusja) 22:05, 2 sie 2017 (CEST))


Odbieranie medalu[edytuj]