Wikipedia:Inkluzjonizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Inkluzjonizm (z ang. inclusionism) – pogląd części Wikipedystów uważających, że nie powinno się kasować artykułów na nietradycyjne tematy, ponieważ mogą się komuś przydać. A ponieważ Wikipedia nie jest drukowana, nie ma żadnych ograniczeń objętości.

  • (druk nie ma tu nic do rzeczy, ograniczenie objętości istnieje zarówno kiedy jest mowa o formacie papierowym jak i cyfrowym; stwierdzenie: 'nie ma żadnych ograniczeń objętości' jest co najmniej nieprawdziwe).
  • Powyżej wydzielony z treści komentarz niepodpisanego użytkownika z olsztyńskiego IP :) jest w zasadzie zgodny z prawdą, ale tylko teoretycznie: istotnie jakieś ograniczenie zawsze istnieje, niezależnie od formy publikacji. Niemniej w porównaniu z formą papierową (np. ten esej to ok. jedna strona znormalizowanego maszynopisu), zapis cyfrowy praktycznie tego ograniczenia nie ma.

Inkluzjoniści za wzór do naśladowania często uważają Wikipedię anglojęzyczną .

Aktualnie (od około 2006 roku) inkluzjonizm jest, zdaniem delecjonistów, zagrożony wymarciem i został wpisany do Czerwonej Księgi Wikimedia. Dzieje się tak prawdopodobnie w wyniku usuwania przez delecjonistów przejawów inkluzjonizmu z zasobów Wikipedii. Jednakowoż informacje o wyginięciu są mocno przesadzone, gdyż zgodnie ze stanem aktualnym proporcja inkluzjoniści/delecjoniści (tylko zadeklarowani) wyraża się stosunkiem 10:1, a nawet go przewyższa. 24 marca 2016 r. było 496 zdeklarowanych inkluzjonistów (dla porównania delecjonizm deklaruje tylko 46 wikipedystów).

Odwrotną filozofią jest delecjonizm.

Zaproponowano [1] wzór, który, używając symboli logiki predykatów, wyraża idee inkluzjonistyczne:

Zobacz też[edytuj]