Wikipedia:Inkluzjonizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Stowarzyszenia Wikipedystów Inkluzjonistów ang. Association of Inclusionist Wikipedians (AIW)
Inne logo zaproponowane przez Merovingian

Inkluzjonizm (z ang. inclusionism) – pogląd części Wikipedystów uważających, że nie powinno się pochopnie kasować artykułów na „nietradycyjne tematy” zawierające informacje poparte weryfikowalnymi źródłami. Inkluzjoniści za wzór do naśladowania często uważają Wikipedię anglojęzyczną.

Inkluzjoniści, w odróżnieniu od delecjonistów, uważają że Wikipedia sensu stricto nie powinna być kopią encyklopedii papierowej. Nie jest drukowana, więc nie ma praktycznych ograniczeń objętości encyklopedii. Wzór wyrażający idee inkluzjonistyczne: [1]

Odwrotną filozofią jest delecjonizm.

Uwaga[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie (od około 2006 roku) inkluzjonizm jest, zdaniem delecjonistów, zagrożony wymarciem i został wpisany do Czerwonej Księgi Wikimedia. Dzieje się tak prawdopodobnie w wyniku usuwania przez delecjonistów przejawów inkluzjonizmu z zasobów Wikipedii. Jednakowoż informacje o wyginięciu wydają są mocno przesadzone, gdyż zgodnie ze stanem aktualnym proporcja inkluzjoniści/delecjoniści (tylko zadeklarowani) wyraża się stosunkiem 10:1, a nawet go przewyższa. 30 lipca 2019 r. było 534 zadeklarowanych inkluzjonistów (dla porównania delecjonizm deklaruje tylko 50 wikipedystów).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zaproponowano [1] wzór, który, używając symboli logiki predykatów, wyraża idee inkluzjonistyczne: