Wikipedia:Inkluzjonizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo Stowarzyszenia Wikipedystów Inkluzjonistów ang. Association of Inclusionist Wikipedians (AIW)
Inne logo zaproponowane przez Merovingian

Inkluzjonizm (z ang. inclusionism) – pogląd części Wikipedystów uważających, że nie powinno się pochopnie kasować artykułów na „nietradycyjne tematy” zawierające informacje poparte weryfikowalnymi źródłami. Inkluzjoniści za wzór do naśladowania często uważają Wikipedię anglojęzyczną. Przeciwieństwo delecjonizmu.

Inkluzjoniści, w odróżnieniu od delecjonistów, uważają że Wikipedia sensu stricto nie powinna być kopią encyklopedii papierowej. Nie jest drukowana, więc nie ma praktycznych ograniczeń objętości encyklopedii. Wzór wyrażający idee inkluzjonistyczne:

[a]

Od około 2006 roku inkluzjonizm jest, zdaniem delecjonistów, zagrożony wymarciem[potrzebny przypis] i został wpisany do Czerwonej Księgi Wikimedia. Dzieje się tak prawdopodobnie w wyniku usuwania przez delecjonistów przejawów inkluzjonizmu z zasobów Wikipedii. Jednakowoż informacje o wyginięciu wydają się mocno przesadzone, gdyż zgodnie ze stanem aktualnym, proporcja inkluzjonistów do delecjonistów (wyłączne zadeklarowanych) wyraża się stosunkiem 10:1, a nawet go przewyższa.

24 kwietnia 2020 r. zanotowano 541 zadeklarowanych inkluzjonistów (dla porównania delecjonizm deklaruje tylko 49 wikipedystów). Teoretycznie gdyby ten stosunek był zachowany, biorąc pod uwagę liczbę wszystkich Wikipedystów, to w ich gronie byłoby 942 288 inkluzjonistów (91,7%) i 85 346 delecjonistów (8,3%).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  1. Wzór, który, używając symboli logiki predykatów, wyraża idee inkluzjonistyczne: