Wikipedia:Kategorie do zgłoszenia w ODP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hasła Wikipedii można i należy zgłaszać do DMOZ – Open Directory Project (ODP).

Od lipca 2004 ODP uznaje Wikipedię za bratni projekt i poleca ją w stopce wszystkich swoich stron. W ODP jest zalecane wpisywanie w poszczególnych kategoriach odpowiedniego hasła z Wikipedii, jeśli takie istnieje i ma dostecznie obszerną i oryginalną treść. Wikipedia uznana została za jeden z nielicznych wyjątków od zasady unikania tzw. deeplinków, a więc wpisów prowadzących do poszczególnych podstron wpisywanych serwisów.

Z drugiej strony redaktorzy polskiej gałęzi ODP (wśród których jest kilku wikipedystów) sądzą, że celowe byłoby uzupełnianie haseł Wikipedii o odsyłacz do odpowiedniej kategorii w ODP (wśród odsyłaczy zewnętrznych). Pozwala to użytkownikowi dotrzeć do zestawionej i opisanej przez ochotnika-redaktora ODP listy stron poświęconych danemu tematowi lub problemowi.

Hasła, które redaktorzy Wikipedii uważają za warte wpisania do ODP, powinny być zgłaszane za pomocą formularza, dostępnego jako odsyłacz "Zaproponuj URL" na górnej listwie strony odpowiedniej kategorii. Proponowane hasła powinny opisywać temat danej kategorii ODP i być na tyle obszerne oraz dopracowane, aby mogły być uznane za wzorcowe źródło podstawowej wiedzy o danym temacie. Spis kategorii w dziale World:Polska dostępny jest pod adresem http://dmoz.org/World/Polski/.

Równolegle ze zgłoszeniem hasła do ODP warto wpisać je poniżej – przyspieszy to ich wpisanie, jeśli trafią do zaniedbanej kategorii z długą kolejką oczekujących. Z zasady w jednej kategorii wpisywana jest tylko jedna strona z danego serwisu, ale dla Wikipedii został zrobiony wyjątek.

Zgłoszone hasła[edytuj | edytuj kod]

  • Zgłaszam hasło Mariusz Gulczyński w kategorii Polscy politolodzy
  • Zgłaszam Kategorię Polscy politolodzy
  • Zgłaszam Kategorię Dolina Pałaców i Ogrodów w kategorii Architektura

(hasło – proponowana kategoria) Zgłaszam Kategorię Zespół Szkół Specjalnych. Kawalerowie Orderu Uśmiechu. Pieśń Lodu i Ognia.

  • zgłaszam kategorię Nowe Miasto Lubawskie
  • Zgłaszam podkategorię "Pomniki przyrody województwa śląskiego" w kategorii "Pomniki przyrody"
  • Proponuję dodać podkategorie - podział na województwa w kategorii "Użytki ekologiczne" oraz "Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe w Polsce"
  • Zgłaszam podkategorię "Obszary chronionego krajobrazu województwa śląskiego" w kategorii "Obszary chronionego krajobrazu"

Przykładowe hasła wprowadzone do ODP[edytuj | edytuj kod]

W istocie wpisanych jest znacznie więcej haseł miejskich i regionalnych, kilka wymienionych wyżej to jedynie przykłady.