Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły dyskusja/Archiwum/01

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Wolbórz[edytuj | edytuj kod]

W FireFox linki do edycji 3 pierwszych sekcji wyświetlają się pod drugim zdjęciem na linii oddzielającej sekcję zabytki. Sprawdzałem na dwóch niezależnych instalacjach, jest tak samo. Pod IE (a fuj!) jest dobrze. Ma ktoś jakiś pomysł na poprawkę? - Klisu 15:18, 20 kwi 2006 (CEST)

 • Poprawiłam - powinno być mniej więcej ok. Zmniejszyłam trochę te obrazki; na rozdzielczości 800 x 600 za bardzo rozpychały artykuł (a jak ktoś będzie chciał obejrzeć większe, to zawsze może sobie kliknąć). --czupirek 01:31, 25 kwi 2006 (CEST)

Szablony-listy: czyste zło[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Anatomia >> mięśnie grzbietu
Mięśnie powierzchowne grzbietu Mięśnie kolcowo-ramienne: Mięsień czworoboczny - Mięsień najszerszy grzbietu - Mięsień równoległoboczny - Mięsień dźwigacz łopatki

Mięśnie kolcowo-żebrowe: Mięśnie zębate tylne

Mięśnie głębokie grzbietu Mięśnie długie grzbietu:

Mięśnie kolcowo-poprzeczne: Mięśnie płatowate

Mięsień krzyżowo-grzbietowy: Mięsień biodrowo-żebrowy - Mięsień najdłuższy

Mięsień kolcowy: Mięsień kolcowy klatki piersiowej - Mięsień kolcowy szyi - Mięsień kolcowy głowy

Mięśnie poprzeczno-kolcowe: Mięsień półkolcowy - Mięsień wielodzielny - Mięśnie skręcające

Mięśnie krótkie grzbietu:

Mięśnie międzykolcowe - Mięsień krzyżowo-guziczny tylny - Mięśnie międzypoprzeczne - Mięsień krzyżowo-guziczny przedni - Mięśnie dźwigacze żeber

Mięśnie podpotyliczne:

Mięsień skośny górny głowy - Mięsień prosty tylny mniejszy głowy - Mięsień prosty tylny większy głowy - Mięsień skośny dolny głowy - Mięsień prosty boczny głowy

Wiem, że jest to walka przegrywana na Wikipedii codziennie kilka razy, ale może uda mi się trafić chociaż do części z Was.

Dlaczego szablony zawierające listy są złe:

 1. szablony-listy psują, i to drastycznie, funkcję "linkujące". Nie można już sprawdzić, w których hasłach jest coś o Witoldzie Wielkim, bo lista linkujących zapchana jest wszystkimi stronami, na których ktoś wkleił szablon z listą zawierającą jego imię
 2. szablony-listy, ze względu na krzykliwą kolorystykę, wybijają się w hasłach i wyglądają na najważniejsze informacje artykułu umieszczone w ramce; pierwsze przyciągają wzrok - a tymczasem nie zawierają NIC na temat samego hasła... Często bywają główną częścią krótszych haseł. (Polimerek swego czasu miał doskonały pomysł, aby zakazać dodawania szablonów-list do stubów; niestety, nic z tego nie wyszło).
 3. szablony-listy psują wygląd haseł wydrukowanych, zabierają niepotrzebnie miejsce na stronach, marnują toner/atrament (są bezużyteczne). Śmieszne? Ale pomyślcie o kimś, kto np. interesuje się Władcami Krainy Deszczowców i drukuje sobie ich biogramy; zapewne bardzo się cieszy, że oprócz 15 biogramów na wydrukowane również 15 identycznych list tych biogramów
 4. szablony-listy nie są "wspaniałym ułatwieniem nawigacji": po pierwsze dlatego, że coraz powszechniej już składają się z czerwonych linków (jak tu nawigować po nieistniejących hasłach), dlatego, że powstają masowo hasła-preteksty do wstawienia szablonu ("nawigacja" sprowadza się tu do zobaczenia tego samego szablonu z innym jednozdaniowym tekstem u góry), wreszcie: sam pomysł, że jeśli ktoś czyta o Szwecji, to chce czytać zaraz o Cyprze, jeśli czyta o Mieszku I, to zaraz się zainteresuje Aleksandrem Kwaśniewskim, etc, jest wybitnie naciągany. W praktyce...
 5. ...szablony-listy nieudolnie, bo bezmyślnie i hurtem, powielają funkcję sekcji "zobacz też" i linkowania w ciele tekstu; czasem powielają też tabelki "poprzednik-następca"
 6. szablony-listy spowalniają serwer: aby otworzyć hasło z szablonem "duże miasta Polski", serwer musi dodatkowo sprawdzić wszystkie hasła wymienione w szablonie: czy istnieją (aby wybrać kolor linka, czerwony lub niebieski) oraz jeśli istnieją, to jakie są długie (aby wybrać kolor linka: stubowy lub normalny). Z tego powodu developerzy zastanawiali się nawet swego czasu, czy nie wyłączyć szablonów w ogóle (z wyłączeniem to był ich żart, ale irytacja niepotrzebnym obciążeniem była prawdziwa).
 7. szablony-listy spowalniają komputer użytkownika, szczególnie starszy sprzęt: strona z dużą liczbą linków i tabel wolniej się renderuje, przeglądarki wolniej też nimi manipulują
 8. szablony powielają funkcję list (po co wklejać zawartość listy do wszystkich haseł tej listy?)
 9. szablony-listy powielają funkcję kategorii (po co wklejać zawartość kategorii do wszystkich haseł tej kategorii?) Szablony te wymyślone zresztą zostały przed wprowadzeniem kategorii jako jej substytut.

Apeluję: nie twórzcie tych szablonów-list, nie dodawajcie ich do haseł, nie twórzcie substubów tylko po to, by wrzucić tam szablon, głosujcie za usuwaniem szablonów na SdU... Mieliśmy kiedyś głosowanie nad całkowitym zakazem tworzenia tych szablonów - okazało się, że ludzie generalnie ich nie lubią, ale boją się rozwiązania "całościowego". Jak inaczej do tego podejść? tsca @ 15:27, 29 mar 2006 (CEST)


Niestety tsca nie wymienił wszystkich wad tego typu szablonów:

 1. Większość z tych szablonów jest koszmarnie brzydka:
  • Kolory szablonów są tak paskudne, jak ten zalinkowany u góry (ten fioletowy jest najczęstszy)
  • Wiele szablonów zawiera jakieś tam logo (herb, flaga, itp.) jednak dla większości to, że te logo rozwala nagłówek tabelki na wysokość nikomu nie przeszadza (kiedyś jak było ich ze 3-4 razy mniej próbowałem z tym walczyć, ale autorzy protestowali, że przecież inne szablony tak maja, więc jest OK)
  • Sposób separowania elementów za pomocą | to typograficzna porażka - kreska jest bardzo cieńka i dzięki czcionkom proporcjonalnym wygląda to gorzej, niż brak separatorów (kiedyś próbowałem z tym walczyć, ale dowiedziałem sie, że powinienem się leczyć na głowę)
  • Wielu autorów uważa, że szerokości 50%, 55%, 60%, itd sa lepsze, niż 100% (zwłaszcza jak takich szablonół jest 5 pod rząd i każdy ma inną szerokość)
  • no i kultowy już font-size:90% lub mniej. Mam -7 Dioptrii i na moim 15 monitorze muszę przystawiać nos do monitora, żeby przeczytać te napisiki, no ale przecież to jest takie cool
 2. Większość tych szablonów jest napisana w takim pseudo-HTML, z totalnym zignorowaniem CSS2, powielaniem tych samych atrybutów, itp.
 3. 90% tych szablonów ma nazwę wygenerowaną losowo, co idealnie zaśmieca przestrzeń nazw szablon: i dodatkowo utrudnia z nimi pracę
 4. Skrypt JavaSrcipt do obsługi szablonów rozwijanych, to wg mnie największa porażka techniczna wikipedii - jest to paskudny hack, który spowalnia ładowanie stron i zażyna przeglądarki na słabych komputerach
 5. W niektórych artykułach (nie-stubach) wszystkie szablony łacznie maja dwa razy większą powierzchnie niż treść artykułu

Skasowanie wszystkich tych szablonów byłoby pewnei baaardzo drastycznym posunięciem, ale faktycznie TRZEBA coś z tym zrobić.

Pozdrawiam --WarX <talk> 15:43, 29 mar 2006 (CEST)


Wydaje mi się, że szablony nie powinny być kasowane, tylko co najwyżej przenoszone do osobnych artykułów jako tabele przeglądowe. Ewentualnie można zastanowić się nad przenoszeniem ich do opisu odpowiednich kategorii, co by je doskonale uzupełniało i eliminowało większąść niedogodności, o których już było przy okazji dyskusji o samych kategoriach.

Moim zdaniem szablon na górze tej strony niesie wiele informacji dostępnej niejako na pierwszy rzut oka, dlatego uważam, że ogólnie są one bardzo wartościowe.

Jeśli istnieje techniczny problem dołączania ich do treści artykułu, to proponuję wstawiać do nich linki. Zresztą nie wydaje mi się to jakimś gigantycznym problemem, można go spokojnie rozwiązać albo przez niekolorowanie linków (kolorowanie np. wszystkich na jakiś około fioletowy), albo przez opóźnianie aktualizacji (cache'owanie).

Co do JavaScriptu, to nie wiem jak to jest zrobione, ale u mnie taki kod ma cztery linijki, może sześć z aktualizacją nazwy. Także jeśli już to jest po prostu do poprawienia. Poza tym JS można po prostu wyłączyć w ustawieniach przeglądarki, więc nie widzę problemu.

Nux >dyskusja< 16:10, 29 mar 2006 (CEST)

 1. A jakie indormacje z niego wyciągnałeś ? (i dlaczego mają one być zawarte we wszyskich artykułach)
 2. To oczym tsca mówi, to jest normalna własność softawre'u i nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić
 3. Ukyj/odkryj diva zająć może jedną linijkę JS, ale kod do obsługi tego na wikipedii zajmuje kilkaset (bo nie można zrobić <a href="></a>)
 4. Opowiedz nam, jak ci się edytuje bez javascript oraz ile % użytkowników internetu wie co to jest i jak to wyłączyć w przeglądarce
 5. Pozdrawiam --WarX <talk> 16:53, 29 mar 2006 (CEST)
ad.1. A chociażby takie, że mięśnie grzbietu dzielą się na: Mięśnie powierzchowne grzbietu, Mięśnie głębokie grzbietu..., a te pierwsze na: Mięśnie kolcowo-ramienne, Mięśnie kolcowo-żebrowe... i to od razu widać bez czytania artykułów o tych mieśniach. Ponadto dowiedziałem się, że tych artykułów nie ma na Wikipedii, więc nie ma sensu męczyć się wyszukiwarką. Dlaczego moim zdaniem to powinno być we wszystkich artykułach związanych z tematem? - bo to ułatwia nawigację. Mógłbym zadać pytanie - a po co się robi menu na stronach internetowych. Poza tym dzięki temu masz dużo informacji z jednego kliknięcia.
ad.2. W zasadzie wszystko o czym pisze Tsca jest do ominięcia dzięki zmianom w mechanizmach wiki lub stylach (np. styl przeznaczony dla drukarki bez zbędnych kolorków itp.), a cześć jest możliwa już teraz (np. nie wydrukuje się szablon jeśli zostanie ukryty poprzez JavaScript).
ad.3. No nawet jeśli tak jest (że nie da się inaczej), to jest potrzebna zmiana w tym mechaniźmie. Poza tym można przecież wstawić id i name dla odpowiedniegiego diva i potem tylko robić zmianę display none <> display block.
ad.4. Odpowiem na to inaczej - a ile osób (jakie osoby) tak naprawdę się przejmuje, że strona im się ładuje trochę wolniej? Moim zdaniem są to praktycznie te same osoby. Zresztą przy ładowaniu strony i tak decydująca jest ilość obrazków (można wyłączyć ich ładowanie w FF i Operze jak ktoś ma potrzebę).
ad.5. Ja również :) Nux >dyskusja< 18:12, 29 mar 2006 (CEST)

Szablony a linkujące[edytuj | edytuj kod]

Większość z tych zarzutów, które przedstawił tsca jest do takiego lub innego ominięcia. Jednak jeden zarzut jest moim zdaniem

 • nie do ominięcia,
 • bardzo dużej wagi.

Mianowicie, szablony-listy psują, i to drastycznie, funkcję "linkujące". Ja bardzo często korzystam z tej funkcji, gdy chcę się dowiedzieć czegoś szerzej o danym temacie. Obecność szablonu narusza strukturę powiązań w danej dziedzinie wiedzy. alx D 17:08, 30 mar 2006 (CEST)

A tego to właśnie nie kumałem, bo ostatnio trafiłem na pewną starą stronkę...

 Wikipedia:Tworzenie automatycznych komunikatów
Jeśli stosowana jest metoda msg a w tekście komunikatu jest umieszczony link do innej strony typu jakaś strona to link ten nie jest rejestrowany na stronie specjalnej Linkujące jako linkujący do jakaś strona ze strony w której jest umieszczony dany komunikat, lecz jest rejestrowany jakby był linkowany bezpośrednio ze strony źródłowej komunikatu - czyli ze strony MediaWiki:Nazwa_komunikatu.

Jeśli powtasły bo głosowanie o usunięcie wszytich szblonów, to napwno byłbym przeciw, ale należały dodać pare zasad robienia szablonów.

 1. Nie można stworzyć szablonu-listy, w którym mniej niż 25% linków jest aktywnych (niebieskich), z wyjątkiem sytuacji, gdy ktoś jest pewny że w najbliżeszym czais e swtorzy te artykuły.
 2. Nie można stworzyć szablony-listy, który ma więcej niż załózmy 10 linijek lub przy szablonach powyżej 10 linijek, obowiżwkowo dołączyć opcje "ukryj".
 3. Usuwac pstrokate szablony
 4. Nie można stworzyć szablonu-listy, z grafiką, wyjątkowo jeśli będzie mała i umieszczona w dobrym miescu to można przymknąć oko.
 5. W jednym artykule nie może byc więce niż dwa szblony-listy

Anne Borecka i inne ciekawe stwierdzenia[edytuj | edytuj kod]

z w/w art. ...Ps. Pomocnica Łukasza Rozmiarka. Miała bardzo dużo szczęścia, że go spodkała.

z Czysta substancja węglowa Czysta substancja węglowa (Csw) jest to węgiel bez wody i popiołu.

Hackney straszy od 29.03.2006

Strefy czasowe[edytuj | edytuj kod]

Wydaje się, że należy uporządkować informację o strefach czasowych w artykułach o państwach.

W infoboxach czasy podane są w sposób niespójny. Dla Polski podano UTC+1 - czas zimowy, dla Portugalii i Wielkiej Brytanii również UTC+1 - czas letni.

Moim zdaniem powinno się przyjąć jednolity zapis, jaki wynika z podstawowego podziału stref czasowych, z ewentualną informacją, że w danym państwie jest również stosowany czas letni. Wymaga to jednak wprowadzenia odpowiednich zmian do infoboxu.

Takie rozróżnienia jest np. w en Wiki [1], ptWiki [2].

--PawełMM 18:31, 1 kwi 2006 (CEST)

Wszystkie kraje, dla których podano w art. strefy czasowe, że korzystają z czasu letniego mają wpisaną tę informację do infoboxu. --PawełMM 17:47, 4 kwi 2006 (CEST)

Łacina[edytuj | edytuj kod]

Proszę o wypowiedzenie się wikipedystów w sondażu. Sondaż dotyczy artykułów biologicznych, medycznych itp., a konkretnie o sposób pisania nazw łacińskich. Sprawa jest IMO ważna, ze względu na ogromną ilość artykułów, w których łacina jest podana w nawiasie. W tej sprawie widzę 2 rozsądne stanowiska, problem, które uznać za bardziej pożądane na Wikipedii. Podaję na przykładzie:

1) Krtań (łac. Larynx) - część układu oddechowego...

2) Krtań (Larynx) - część układu oddechowego...

Ewentualne inne pomysły proszę zamieszczać w części dyskusja. Oczywiście w przypadku gdy artykuł zawiera wiele nazw łacińskich tworzymy tylko jeden link, reszta bez tego (spowalnia ładowanie się artykułu) - tak jak jest to np. w artykule Pozycja anatomiczna. str13 hm? 01:24, 4 kwi 2006 (CEST)

Bardzo proszę jeszcze o dopisanie swojego zdania w tej kwestii: Co gdy w artykule występuje więcej nazw łacińskich. Naturalnie pierwsze łac. jako hiperłącze (tak jak chcecie), ale czy przy następnych nazwach A)łac. bez hiperłącza czy B)w ogóle bez łac. w nawiasie. str13 hm?

Opcja 1[edytuj | edytuj kod]

 1. Bansp 02:55, 4 kwi 2006 (CEST) Sądzę, że nie wszyscy mają ogólną wiedzę na temat systematyki (czy może raczej metodologii systematyki) w biologii/medycynie. Niewiele ten odsyłacz kosztuje przecież, a niepewnym pomoże. I jasne, że nie przy każdym wystąpieniu "łac.".
 2. Ausir 07:40, 4 kwi 2006 (CEST)
 3. 3 godej 10:03, 4 kwi 2006 (CEST)
 4. aegis maelstrom δ 10:51, 4 kwi 2006 (CEST) Ładniej. A z tym "każdy wie" bym uważał, bo olbrzymia porcja terminologii med. angielskiej jest prosto z łaciny.
 5. Roo72 Dyskusja Oczywiste, nad czym tu głosować, zdroworozsądkowe rozwiązanie.
 6. Kondzio1990 12:09, 4 kwi 2006 (CEST)
 7. Eteru 13:17, 4 kwi 2006 (CEST)
 8. D_T_G 16:21, 4 kwi 2006 (CEST) głos przeniesiony (zob. dyskusję): D_T_G 18:26, 8 kwi 2006 (CEST)
 9. odder  ?? 16:22, 4 kwi 2006 (CEST)
 10. --Artur Lion DYSKUSJA 17:21, 4 kwi 2006 (CEST) - np. tylko w pierwszym zdaniu (vide dyskusja i "od ogółu do szczegółu" ;) lub ew. pierwszy nawias w każdej większej sekcji, gdy artykuł długi...
 11. Kpjas 19:59, 4 kwi 2006 (CEST)
 12. Xabi talk 07:42, 5 kwi 2006 (CEST) bardziej jasne
 13. Nux >dyskusja< 19:51, 5 kwi 2006 (CEST) tak samo jak w różniastych artykułach tłumaczących skróty, albo pochodzenie jest ang. gr. itp.
 14. Kro * 02:05, 14 maja 2006 (CEST) Spójne, czytelne, nie pozostawia wątpliwości.
 15. Marcimon 18:23, 28 cze 2006 (CEST)

Opcja 2[edytuj | edytuj kod]

 1. str13 hm? 01:23, 4 kwi 2006 (CEST) Wydaje mi się, że link łac. jest zbyt rzadko używany, a więc nie warto się trudzić i wpisywać w każdym artykule tego. Poza tym każdy chyba wie, ze w nawiasie jest nazwa łacińska a nie angielska.
 2. D_T_G 18:26, 8 kwi 2006 (CEST) (głos przeniesiony, zob. dyskusję)

Dyskusja[edytuj | edytuj kod]

 • Wszelkie głosowania, jeśli mają cokolwiek rozstrzygać, powinny być poprzedzone rzeczową dyskusją.  Przeciw temu głosowaniu. Shaqspeare 01:27, 4 kwi 2006 (CEST)
  • Dokładniej - rzecz w tym, że sprawa nie ogranicza się do nazw łacińskich i biologii. Nie możemy widzieć wszystkiego oddzielnie. Shaqspeare 01:30, 4 kwi 2006 (CEST)
   • Co do dyskusji, próbowałem to już załatwić w czterech miejscach, ale ani razu na dużą skalę. Chcę, zeby wypowiedziała się duża część społeczności - szczególnie ci którzy buszują w hasłach o tej tematyce. str13 hm? 01:40, 4 kwi 2006 (CEST)
    • Jeśli to sondaż, to ok, nie mam zastrzeżeń. Shaqspeare 02:10, 4 kwi 2006 (CEST)
 • Do Str13 (sorki, że publicznie, ale... ;) - Poza tym każdy chyba wie, ze w nawiasie jest nazwa łacińska a nie angielska - Ekhem... na tym chyba polega Wikipedia, by Czytelnik niezwiązany niemal kompletnie z medycyną o takim nawet drobiazgu się kiedyś w końcu dowiedział... od nas. Frazę "każdy chyba wie" możemy raczej używać do nieco bardziej upowszechnionej wiedzy w stylu "potrafię czytać/pisać, umiem odczytać godzinę z zegarka ze wskazówkami, północ jest na mapie zazwyczaj u góry" itp. równie oczywiste sprawy. Czy to, że terminologia medyczna pochodzi z greki i łaciny jest aż tak oczywistą sprawą? Mamy już spaczone myślenie i "dla nas", nazwijmy to "dumnie", ekhem, "medyków" - tak, jest to oczywiste. Dla innych już nie. Moim prywatnym zdaniem Wiki powinna zawierać wiedzę z wszystkich dziedzin w formie przedstawionej od ogółu - pierwsze zdania dla laików, do szczegółu - kolejne sekcje dla osób bardziej związanych z tematem. Jeśli się mylę, proszę, poprawcie mnie... --Artur Lion DYSKUSJA 17:21, 4 kwi 2006 (CEST)
 • Muszę powiedzieć, że bardzo mnie zaskoczyły tak jednostronne głosy. Dla przeciwwagi proponuję zajrzeć tutaj: Dyskusja wikipedysty:Tomski. Chodzi o topic łac. Objaśniam sytuację: Tomski skasował w jakimś artykule biologicznym to łac. czyli postąpił wg opcji2. Zagadałem do niego, on odpowiedział: Dyskusja wikipedysty:Str13, po czym ja znowu do niego, a on znowu mi odpowiedział. Prosiłbym o zapoznanie się z tą wymianą zdań i skomentowanie tego tutaj. Potem jeszcze raz spotkałem się z tym, że ktoś usuwał to łac.. Próbowałem poruszyć temat bodajże w wikiprojekcie medycyna, tam z kolei chciano odwrotnie. Więc nie wydaje mi się to takie oczywiste jakim jest to np. dla Roo72. Stąd ten sondaż. str13 hm? 18:18, 4 kwi 2006 (CEST)
  • Faktycznie na en: raczej nie podają żadnych łac. tudzież lat., ciekawe... D_T_G 18:45, 5 kwi 2006 (CEST)
 • W WE PWN nie ma łac. przy nazwach biologicznych. Midge 20:57, 5 kwi 2006 (CEST)
 • Przypominam, że enwiki nie jest wyrocznią, a papierowe encyklopedie muszą pewien zasób wiedzy oferować w określonej objętości papieru -- to kwestia mniej więcej opłacalności. I żeby wypracować optymalne przełożenie wiedzy na objętość będą się łapać nawet takich oszczędności, nie wspominając o skracaniu lub eliminowaniu innych informacji. My nie jesteśmy ograniczeni ilością arkuszy wydawniczych i możemy sobie pozwolić na nieco głębszy ukłon w stronę czytelnika. Bansp 22:05, 8 kwi 2006 (CEST)

Teksty piosenek[edytuj | edytuj kod]

W haśle Król szamanów, a pewnie w i innych, jest trochę tekstów piosenek - czy nie jest to NPA? Roo72 Dyskusja

Ja jak się natykałem na wiersze, cięłem bezlitośnie. Cytat: OK, cały utwór: do wycięcia. A.J. 11:38, 4 kwi 2006 (CEST)
Tajest, ciąć do gołych cytatów. Fani zwłaszcza nie mają wyczucia, że jak mogą sobie sami kopiować teksty i obrazki, a nawet odcinki z TV, to już nie mają prawa tego dalej rozprowadzać. -- kocio 12:06, 4 kwi 2006 (CEST)
A co z tłumaczeniami mojego autorstwa? --kirq dyskusja 13:20, 4 kwi 2006 (CEST)
Pobnie, to tak, jakbyś próbował przetłumaczyć książkę obcego autora... Mlepicki Dyskusja 17:10, 4 kwi 2006 (CEST)

Serbochorwacki[edytuj | edytuj kod]

Zauważyłem, że linki język bośniacki, język serbski i język chorwacki przekierowują do artykułu o języku serbochorwackim. Wszystkie inne Wikipedie, na których omówiono ten temat mają oddzielne artykuły. I w przeciwieństwie to tego co jest napisane w artykule, to ON a nie cztery mniejsze języki są sztucznymi tworami. Potworzę trzy oddzielne artykuły, chyba że ktoś ma coś przeciwko. Michał¿?

Od razu zastrzegam się, że miałem poważniejsze kontakty jedynie z językoznawcami chorwackimi i bośniackimi, ale z tego, co pamiętam z lektur, to już od dawna w literaturze pisze się "SCB" (Serbian/Croatian/Bosnian), gdy chce się pisać ogólnie o cechach wspólnych tych języków, ale już się ich od dawna nie traktuje jako jeden serbskochorwacki, jest to wręcz źle widziane. Sam chorwacki ma kilka dialektów, serbski niewątpliwie też. Poza tym, "język to dialekt w połączeniu z armią i marynarką wojenną" (wstyd, że nie pamiętam z kogo ten cytat, oryg. language is a dialect with an army and (a) navy), a pominąwszy już różnice leksykalne, składniowe i fonetyczne, to o osobnych armiach już na szczęście od dawna tam można mówić. Fajnie, że to wyłapałeś. Bansp 19:22, 6 kwi 2006 (CEST)
Inna sprawa, byśmy nie przesadili w drugą stronę. O ile się dowiedziałem od Słowenów, różnice między serbskim i chorwackim są minimalne i to młodym państwom zależy na podkreślaniu różnic. Oczywiście osobnym językom hasła się należą. :) aegis maelstrom δ 20:54, 6 kwi 2006 (CEST)
Na pewno zależy. SIL wyróżnia te języki jako odrębne: [3]. alx D 16:53, 7 kwi 2006 (CEST)
To nie fair, to etnolekt śląski się już bardziej różni od polskiego niż serbski od chorwackiego a miana "język" przyznać się mu nie chce ;P D_T_G 18:16, 8 kwi 2006 (CEST)
 :/ Język chorwacki zapisujemy zawsze alfabetem łacińskim, a serbski cyrylicą... Myślę, że to dobry argument, żeby (nawet nie patrząc na inne różnice) uznać języki za odrębne...
AFAIK serbski można pisać, *jak się chce*, alfabetem łacińskim. Ale teraz się nie chce. aegis maelstrom δ 18:47, 13 kwi 2006 (CEST)
Są inne języki pisane dwoma alfabetami, np. mongolski, dla którego Rosjanie wprowadzili (między innymi ze względów politycznych) cyrylicę. Podobnie było też w Polsce, gdy Niemcy, bez alfabetu wprawdzie, chcieli, aby wyodrębnić jako inny naród Górali - Goralenvolk, z własnym, innym od Polskiego językiem. Serbski i chorwacki różnią się między sobą regionalizmami, ale to za mało, aby mówić o odrębnym języku. Lansowany w obu krajach podział ma, jak na razie, podłoże głównie o charakterze politycznym. --PawełMM 15:08, 23 kwi 2006 (CEST)

Problem jest dość złożony, jednak wśród językoznawców panuje pogląd, że terminu "serbochorwacki" nie należy stosować, ze względu na jego sztuczność - NIE było narodu serbochorwackiego, byli tylko Serbi i Chorwaci. Na wyodrębnianie bośniackiego może rzeczywiście jeszcze za wcześnie ale po rozpadzie Jugosławii Chorwaci i Serbowie wystarczająco swoje dialekty zróżnicowali. Wiem, że nie to decyduje o identyczności języków, ale nawet nazwy 12 miesięcy są zupełnie inne (Chorwaci używają tradycyjnych nazw słowiańskich, Serbowie pozostali przy zapożyczeniach z łaciny). Poza tym, jeśli mielibyśmy uznać, że serbski i chorwacki to jeden język, powinniśmy zrobić też przekierowanie z macedońskiego na bułgarski...Avtandil 16:27, 23 kwi 2006 (CEST)

Prekaria a prekarium[edytuj | edytuj kod]

Nie wiem czy zgodzicie się ze mną ale uważam, że w pewien sposób trzeba byłoby połączyć dwa artykułu : prekaria i prekarium w jeden, gdyż znajdują się na nich zbliżone rzeczy.

Czy istnieje możliwość stworzenia jednego z nich artykułu pod hasłem np: prekaria ( prekarium) lub odwrotnie??

I teraz jeszcze mi się przypomniało : 5 dni po moim napisaniu w artykule prekarium o rodzajach prekarii niemalże identyczne informacje znalazły się na stronce prekaria. Czyli po prostu przepisanie lub zgapienie.

lucify

Pamiętajcie o MBE![edytuj | edytuj kod]

Zauważyłem, że przy snookerowych graczach (np. Stephen Hendry nie było po nazwisku MBE, jest to błąd i to dosyć poważny, gdyż nawet na rankingu snookerowym na worldsnooker.com podają nazwiska razem z MBE, na angielskiej wikipedii po nazwisku tych czterech graczy o których wiem jest MBE, dlatego należy o tych tytułach pamiętać i zawsze je dodawać przy osobach, które się nimi ligitymują. Andrzej19 @ 21:06, 20 kwi 2006 (CEST)

Oczywiście - można dodawać, choć ta tytułomania jest specyficzna dla brytyjczyków (no i chyba w Krakowie). Jednak, jeśli tak, to powinniśmy też umieszcać w podobny sposób informacje o Virtuti Militari, czy też Polonia Restituta, nie zapominając również o np. Orderze Zasług dla Ojczyzny, czy Krzyża Żelaznego--PawełMM 14:50, 23 kwi 2006 (CEST)
Bez przesady. To polska wikipedia, dlatego nie ma sensu dodawanie post-nominal letters. Informacje o odznaczeniach są na końcu we wszystkich artykułach. U nas nie ma tradycji pisania np. "Stanisław Maczek VM, PR" - dlatego nie powinniśmy robić wyłomu dla Brytyjczyków. Takie samo zdanie zresztą, ale z innych powodów, mam na temat "Jego mość król jakiśtam" czy "Aleksander hrabia jakiśtam". Pibwl « 22:30, 5 maja 2006 (CEST)

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec[edytuj | edytuj kod]

Jestem w trakcie rozbudowy artykułu o SPD, w razie posiadania dodatkowych iformacji, bardzo proszę o powiadomienie :) Hmmm ale się tu pozmieniało :) ¢ubuz'84 Σ 02:06, 25 kwi 2006 (CEST)

Nowe strony niezalogowanych[edytuj | edytuj kod]

Próbuję właśnie znaleźć sposób na to, żeby na nowych stronach oglądać tylko artykuły niezalogowanych użytwkowników. Wstawienie na końcu adresu /hideliu, /hideliu=1, czy tym podobnych nie działa. Może ktoś sie zna na tym? Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki.. kirq dyskusja 21:39, 27 kwi 2006 (CEST)

Krótko mówiąc: nie da się. stv 08:41, 28 kwi 2006 (CEST)

{{ICD}} a {{Choroba infobox}}[edytuj | edytuj kod]

Czy w przypadku zaburzeń psychicznych (jak fobia społeczna czy ADHD) używać szablonu {{ICD}} czy {{Infobox_Choroba}}? W końcu to też są choroby i nie widzę przeszkód w używaniu {{Infobox_Choroba}}, a obecnie używane są oba rodzaje szablonów. Schylałbym się też ku opcji, aby wszystkie szalbony z {{ICD}} zastąpić {{Infobox_Choroba}}. Bartosz Marcin Kojak (BrokenglaSS) Dyskusja 15:41, 1 maj 2006 (CEST)

Jeśli nie chcesz się bawić w szczegóły, to pewnie lepszy jest ICD, Jeśli masz bardziej szczegółowe informacje, to używaj Infobox Choroba. Wydaje mi się, że docelowo wszędzie powinien być ten drugi, bo jest dokładniejszy. --Nux >dyskusja< 17:20, 1 maj 2006 (CEST)

Pluton[edytuj | edytuj kod]

Chcialbym poprosic chetnych o wypowiedzienie sie na temat czy strona Pluton powinna być:

 1. hasłem o planecie (jak było poprzednio)
 2. stroną ujednoczniającą (jak jest teraz)

Argumenty za haslem o planecie[edytuj | edytuj kod]

 1. Wszystkie inne planety mają swoje hasła pod ich własnymi nazwami (Wenus, Mars, Ziemia itd.)
 2. Znaczenie "planeta" jest naturalnym znaczeniem tego hasła, jest najbardziej prawdopodobne iż osoba szukająca tego słowa będzie szukała informacji o planecie, a nie innego znaczenia – w www.google.com.pl cztery pierwsze linki podają informację o planecie
 3. Do strony Pluton (ktora obecnie jest disambigiem!) prowadzi juz ponad 200 linkow z innych stron o tematyce astronimicznej, a wiec takie znacznie wydawalo sie juz wczesniej oczywiste dla duzej grup osob
  Pkt 3. jest nieprawdą - Specjalna:Whatlinkshere/Pluton, tylko kilka dyskusji i brudnopisów. tsca @ 03:13, 2 maj 2006 (CEST)
  Byl prawda w momencie kiedy haslo przeniosles, dla wielu osob takie bylo naturalne znacznie tego slowa i tak je linkowalo. Michał "Stalowy Kangur" Rosa  03:17, 2 maj 2006 (CEST)
  Linkowali do Pluton, bo w listopadzie 2005 przeniosłeś tam to hasło o planecie - to gdzie mieli linkować? tsca @ 03:20, 2 maj 2006 (CEST)
  Do naturalnego znaczenia tego hasla, tam gdzie bylo i tam gdzie powinno byc... Michał "Stalowy Kangur" Rosa  05:35, 2 maj 2006 (CEST)

Argumenty za strona ujednoznacznajaca[edytuj | edytuj kod]

 • IMO przesłanką aby strona hasła była główną zamiast ujednoznaczniającej jest sprawdzenie czy liczba linkujących >= 50% ogólnej liczby linkujących wszystkich znaczeń danego słowa. Czyli, że jest to bezwzględnie dominujące znaczenie. Nie jest to prawdą w przypadku Pluton (planeta). Równie dużo ma Pluton (pierwiastek), a Pluton (wojsko) też niemało. --Wanted 03:27, 2 maj 2006 (CEST)
 • Sprawa nie jest oczywista i dotyczy większości planet: na moje oko tylko w przypadku Saturna (no i oczywiście Ziemi) sprawa jest w miarę jednoznaczna. Mars, Wenus, Uran, Neptun, Pluton powinny mieć stronę ujednoznaczniającą, można się wahać przy Jowiszu i Merkurym. Nazwy planet powstawały od rzymskich bogów, nie na odwrót; Mars, Wenus i Neptun to bardzo znane i utrwalone w literaturze boskie postacie, Uran i Pluton to dodatkowo znane pierwiastki, w przypadku Plutona dochodzi jeszcze utrwalone znaczenie wojskowe (pomijam mniej znane użycia). Szwedzki 03:35, 2 maj 2006 (CEST)

Glosowanie[edytuj | edytuj kod]

Planeta[edytuj | edytuj kod]

 1. Michał "Stalowy Kangur" Rosa  03:03, 2 maj 2006 (CEST)
 2. --WarX <talk> 16:48, 4 maja 2006 (CEST)

Strona ujednoznaczniajaca[edytuj | edytuj kod]

 1. tsca @ 03:14, 2 maj 2006 (CEST)
 2. Beno @ 03:24, 2 maj 2006 (CEST)
 3. --Wanted 03:27, 2 maj 2006 (CEST)
 4. Szwedzki 03:35, 2 maj 2006 (CEST)
 5. --Artur Lion DYSKUSJA 04:31, 2 maj 2006 (CEST)
 6. Lzur odpisz 09:37, 2 maj 2006 (CEST)
 7. Polimerek 10:07, 2 maj 2006 (CEST)
 8. uz. w dys. --Sobol 10:19, 2 maj 2006 (CEST)
 9. kkic dyskusja 10:54, 2 maj 2006 (CEST)
 10. Gdarin dyskusja 10:58, 2 maj 2006 (CEST) Pluton nie jest nawet tak naprawdę planetą tylko planetoidą...
 11. Jerry 11:55, 2 maj 2006 (CEST)
 12. Basik07 13:28, 2 maj 2006 (CEST) nie widzę powodu, dlaczego planeta miałaby być wyróżniona wśród wszystkich znaczeń podanych na stronie ujednoznaczniającej.
 13. To czywiste. Wystarczy "zdrowy rozsądek" po co głosowanie. popszes 15:15, 2 maj 2006 (CEST)
 14. A dlaczego nie rzymskie bostwo, od ktorego nazwa sie pierwotnie wywodzi? alx D 21:36, 2 maj 2006 (CEST)
 15. Maire 23:18, 2 maj 2006 (CEST) Trudno w tym wypadku określić, które znaczenie jest najważniejsze.
 16. Wulfstan 16:51, 4 maja 2006 (CEST)
 17. Andrzej z Helu LIST 17:44, 8 maja 2006 (CEST)
 18. Marcimon 18:31, 28 cze 2006 (CEST)

Dyskusja[edytuj | edytuj kod]

przeważnie nie zgadzam się z Roo i tutaj znowu moje zdanie nie jest takie jak jego (choć wahałem się bardzo bardzo mocno). Nazwy planet (bowiem dyskusja ta dotyczy tak naprawde wszystkich planet, nie tylko plutona) są znacznie ważniejsze od nazw batoników i programów komputerowych, ale co do tego czy hasło wenus powinno przedstawiać piękną boginie czy ciało niebieskie mam już wątpliwości. Dlatego strona ujednoznaczająca--Sobol 10:20, 2 maj 2006 (CEST)

Na pohybel śmieciom na Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Apel do adminów i innych ludzi dobrej woli patrolujących ostatnie zmiany!
Wejdźcie, proszę, na SDU i zobaczcie jakie bzdetne artykuły dziś zgłosiłem do usunięcia. Ile takich perełek jeszcze mamy? Ile podobnych śmieci czeka bezskutecznie miesiącami na dopracowanie? Proponuję w ramach wiosennych porządków baczne przeglądanie istniejących artykułów i zgłaszanie wszelkich urągających encyklopedyczności na SDU (ewidentne wypadki wylecą w trybie 24 h, proszę nie bać się, że SDU się zaflooduje). Pamiętajcie, że wiarygodność i prestiż Wikipedii zależy od jakości artykułów. Lepiej przyciąć długaśne potwory (często NPA) do małych stubów, mogących się rozwinąć, lub zupełnie wyciąć, gdy nie ma co ratować. Spytacie może skąd wziąłem te cuda. Bardzo proste: Kategoria:?. Tam jest siedlisko różnych niedobrych artykułów, których nie wyłapano na OZ, dlatego warto tam zaglądać i dodawać kategorię dobrym artykułom i pacyfikować niedobre.
Pozdrawiam, Gdarin dyskusja 12:20, 2 maj 2006 (CEST)

Zamiana i/lub - sondaż[edytuj | edytuj kod]

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest Wasza opinia o sprawie omawianej tutaj. Nie będę się już rozpisywał, żeby nie rozpraszać dyskusji.

Po krótce problem jest taki: czy "i/lub" znaczy potocznie to samo co logiczne "lub" i czy powinno się rzeczywiście zamienić "i/lub" na "lub"?

(poniżesze jest sondażem)

Nux >dyskusja< 12:39, 2 maj 2006 (CEST)

Tak, zamieniamy i/lub na lub[edytuj | edytuj kod]

 1. kb 12:52, 2 maj 2006 (CEST) uzasadnienie na stronie Zadania dla botów
 2. Redaktor każdego szanującego się wydawnictwa zmieniłby bez wahania. Nie sądzę też, żeby autorzy różnicowali dla dokładności — podejrzewam, że napatrzyli się na angielskie „and/or” (gdzie różnicę między kontrawalencją a alternatywą zawrzeć w jednym spójniku troszkę trudniej). Wiem, że słowo „lub” nie jest w swojej „alternatywności” tak jasne jak „albo” w swej „kontrawalencyjności”, jednak w tekstach na poziomie encyklopedycznym powinno się (IMHO) takie rzeczy ściśle i konsekwentnie rozróżniać. Żeby uniknąć nieporozumień proponuję zmieniać to wyrażenie na link do hasła (lub), gdzie ten niuans polszczyzny (tak, polszczyzny, nie logiki) byłyby wyjaśniony mniej więcej tak jak w artykule wykładnia prawa.--Emil B.W. 02:06, 4 maja 2006 (CEST)
  W to, że ja jestem skrzywiony angielszczyzną, to nie wątpię i pamiętam też, że czytałem o rozbieżnościach pomiędzy spójnikami języka naturalnego a spójnikami logicznymi nie po polsku i nie na polskim materiale językowym. O polszczyźnie znalazłem tak na szybko, w Wykładach z polskiej składni Grzegorczykowej, że "nie ma ostrego wykluczania się obu stanów, zwłaszcza przy użyciach ogólnych i nieokreślonych czasowo, np. Chodziliśmy na wycieczki lub zbieraliśmy grzyby. Obie czynności mogły mieć miejsce." (str. 104, wyd. II) To wskazuje na Twoją interpretację, tyle że niepokojące jest trochę to zastrzeżenie do użyć ogólnych i nieokreślonych czasowo i odniesienie tego do precyzji wypowiedzi (bo "i/lub" stawia sprawę jasno: OR, podczas gdy "lub" każe Ci jednak zgadywać). Nigdy na to w polskich wydawnictwach nie zwracałem uwagi -- zafrapowałeś mnie i zaciekawiłeś, fajnie, popytam. Bansp 04:42, 4 maja 2006 (CEST)
  Otrzymałem właśnie odpowiedź od znajomej redaktorki -- to nie ma być w żadnym sensie argument z autorytetu, bo cóż to za anonimowy autorytet, ale raczej opinia do wzięcia pod uwagę: na pytanie o to, czy w tekście technicznym/precyzyjnym dopuściłaby "i/lub", gdyby piszącemu zależało na wyraźnym zaznaczeniu logicznego OR, odpowiedziała, że tak, i że sama by tak zrobiła. To oczywiście nie wyklucza, że inny redaktor mógłby to widzieć inaczej, ale pokazuje, że sprawa nie jest aż tak oczywista. Jako dodatkowy argument od siebie dodam, że R. Grzegorczykowa w wyżej cytowanej książce, oprócz przytoczonego fragmentu dodaje jeszcze takie Grice'owskie stwierdzenie, że przy zdaniach rozłącznych mówiący przekazuje jeszcze dodatkową informację o tym, że sam nie wie, który człon alternatywy jest prawdziwy. W sytuacji naszych autorów "technicznych", np. medyków, oczywiście chodzi o to, żeby jasno i precyzyjnie stwierdzić, że może być albo P, albo Q, albo także, bez żadnych domysłów, P i Q naraz. W tekście prawniczym przez Ciebie cytowanym, "lub" (wbrew ładnej deklaracji o zachowaniu znaczeń spójników) jest eksplicytnie dodefiniowane jako OR na potrzeby grupy osób, które ten żargon tworzą i które mają za zadanie go jednoznacznie :-) interpretować. Nie możemy narzucać takich zasad naszym czytelnikom, ponieważ tutaj nie obowiązuje reguła, że jak ktoś nie zna zasad odczytywania haseł, to jego wina, bo mógł wynająć prawnika. Nie mamy sposobu na ogólne "przycięcie" znaczeń, musimy posługiwać się tym, co mamy dane, w niektórych sytuacjach na siłę niejako doprecyzowując wypowiedzi. Bansp 22:01, 5 maja 2006 (CEST)

Nie, nie zamieniamy i/lub na lub - zostawiamy jak jest[edytuj | edytuj kod]

 1. formalnie (logicznie) "i" jest tu oczywiście zbędne, ale jeśli ktoś będzie źle, potocznie rozumiał "lub" jako "albo", to niektóre informacje może nieprawidłowo zinterpretować. Swoiste karanie kogoś za nieznajomość logiki, wydaje mi się niepotrzebne. Nux >dyskusja< 12:39, 2 maj 2006 (CEST)
 2. Nie zamieniamy, bo sens w wikipedii powinien mieć wartość najwyższą. Logika ponadto nie ma nic do języka. Traktujmy formę i/lub po prostu jako skrót, dopuszczalny w każdej encyklopedii i słowniku. Dla świętego spokoju można zamieścić w widocznym miejscu wzmiankę - pouczenie dla użytkowników na ten temat. W każdym razie wyrzucanie z "i/lub" słówka "i" uważam za niedopuszczalną ingerencję w sens wypowiedzi wikipedysty. Jeszcze cytat - szablon wikipedii:
  "Ten artykuł wymaga sprawdzenia ortografii i/lub dodania polskich znaków diakrytycznych.
  Jeśli możesz, popraw go teraz. Najłatwiej zrobić to używając edytorów tekstu, które podkreślają nieznane słowa." Encepence User 37150 16:46, 2 maj 2006 (CEST)
 3. Oj, tu nie ma co sondować. lub w języku naturalnym zachowuje się jak XOR (albo ... albo ...). Próbowano to opisywać różnie: albo argumentowano, że "tak naprawdę" to spójniki języka naturalnego zachowują się jak logiczne, ale dochodzi do tego wiedza pozajęzykowa (pragmatyczna) i w rezultacie obserwujemy XOR (chyba Grice m.in. tak chciał), albo wprost twierdzono, że językowe lub nie odpowiada logicznemu. Ale jakkolwiek to implementować teoretycznie, fakt obserwowany jest taki sam: XOR. Stąd "i/lub" jest jak najbardziej poprawne językowo, odpowiadając logicznemu OR. Nie ma co zmieniać. Bansp 02:47, 3 maja 2006 (CEST)
 4. Po to ludzie to różnicują, aby było dokładniej. Oczywiście, że zostawić. Beno @ 02:53, 3 maja 2006 (CEST)
 5. i/lub oznacza albo "i" albo "lub". Dodaj cukru i/lub śmietany. Dodaj cukru i śmietany (jednego i drugiego); Dodaj cukru lub śmietany (śmietany jak nie masz cukru albo cukru jak nie masz śmietany). Dwia różne znaczenia. Ja bym chyba zostawił na zasadzie, że my (wikipedia) jesteśmy nowocześni. A propos, to się wzięło z angielskiego and/or i ma w nim naprawdę różne znaczenie. Z tym, że w formalnym (np New York Times, ksiązki, artykuły naukowe) języku angielskim nie jest używane. Natomiast jest używane w żargonie naukowym. CumulusHumilis 22:19, 5 maja 2006 (CEST)
 6. Nie wolno zamieniać, ponieważ to, czy lub jest logicznym lub, czy też logicznym albo zależy od przyjętej konwenji. Dlatego sformułowanie i/lub nie pozostawia cienia wątpliwości w jakim kontekście jest używane. Jest oczywiście inna możliwość - przeczytać całą wikipedię i każde lub, które zostało użyte w sensie albo zamienić na albo. Ochotnicy? 200 000 artykułów x 10 minut /artykuł = 91 osobolat. aaa... bym zapomniał - ktoś jeszcze musi pilnować nowych wpisów :-) Midge 23:00, 1 cze 2006 (CEST)

Zamieniamy na poprawną gramatycznie konstrukcję bez zmiany sensu[edytuj | edytuj kod]

Ja chętnie za tą opcją, ale nie wiem czego dotyczy ;) - poproszę o wyjaśnienie. Nux >dyskusja< 17:35, 2 maj 2006 (CEST)

no..., ja podobnie str13 hm? 08:20, 3 maja 2006 (CEST)

Kto ma czas to do dzieła! (snooker)[edytuj | edytuj kod]

Chciałbym poprosić osoby, które mają czas a interesują się snookerem o porobienie opisów Mistrzostw Świata. 2006 już zrobiłem: Mistrzostwa Świata w snookerze 2006, przeniosłem szablon a także go przetłumaczyłem, trzeba by jeszcze zrobić 2005, 2004, 2003,2002,2001 w formie taką jak mają na en i wcześniejsze (ale już bez diagramu). Gdyby nie matura to bym się tym ostro zajął, ale niestety muszę się teraz na czymś innym skoncentrować.


A niech to - znowu przegaiłem :(, ale coś mogę poredagować. --Nux >dyskusja< 23:25, 2 maj 2006 (CEST)

Jak rodzili sie, i jak umierali?[edytuj | edytuj kod]

Wiec w niektorych obserwowanych przeze mnie biogramach zamieniono "ur." i "zm." na gwiazdke i krzyzyk - wezmy chocby Moore'a pod uwage, czy tez Hutchesona. Faktycznie, nie za bardzo podoba mi sie ta wersja, ze wzgledu chocby na symbolike krzyza. Wikipedia:Standardy artykułów/biogram tez sugeruje inna wersje. Czy winnam tedy odwracac te zmiany, czy zdaniem Waszym nie ma to specjalnego znaczenia ? Pozdrawiam, Ziel 20:56, 2 maj 2006 (CEST)

Odwracać, ustaliliśmy swego czasu, że nie używamy tej symboliki w biogramach. tsca @ 21:03, 2 maj 2006 (CEST)
Odwracać bez pardonu :-) Wulfstan 23:05, 2 maj 2006 (CEST)
W polskiej typografii nie ma tradycji dla stosowania specjalnych znaczków tego typu. Tępić bez pardonu. To się u nas stosuje tylko w nekrologach. Beno @ 02:55, 3 maja 2006 (CEST)

Polskie miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Wrzuciliśmy do Wiki te 40.000 polskich wiosek, i chyba sprawa rozwija się bardzo dobrze - codziennie pojawiają się w tych hasłach liczne edycje IP i czerwonych nicków.

Ale tym ludziom trzeba pomagać, przyciągnięci na Wikipedię nazwą swojej miejscowości nie wiedzą, jak edytować, wikizować, linkować; na oko ponad 60% edycji wymaga natychmiastowych poprawek. Szczególnie często (zazwyczaj?) nowi mają problem z infoboksami - po której stronie znaczka "|" wstawiać dane. Nierzadko też pojawiają się wpisy typu "tam mieszka Stacha Węglara" itd.

Dlatego: zachęcam zaawansowanych Wikipedystów do codziennego przeglądania strony Ostatnie Zmiany w hasłach o polskich wioskach i wikizacji zmian, poprawek, napraw źle wypełnionych infoboksów i pomocy początkującym. To wymaga regularnej pracy, nie jednokrotnego zajrzenia - codziennie mnóstwo błędnych edycji prześlizguje się przez "zwykłe" OZ.

tsca @ 21:38, 2 maj 2006 (CEST)

A możliwe byłoby przestawienie tego "|" na początek linijki - botem? Wersja z | na końcu była używana dawniej, a teraz można bez problemu używać tej drugiej wersji i technicznie niczego to nie zmienia, a chyba mocno ułatwia. --Nux >dyskusja< 03:16, 3 maja 2006 (CEST) (zob. też Wikipedia:Uczłowieczanie instrukcji infoboksów ;))

W połowie już jest przestawione - i w tych przestawionych ludzie problemu nie mają. tsca @ 03:34, 3 maja 2006 (CEST)

Dyskusja kategorii:Prusy[edytuj | edytuj kod]

Zapraszam do debaty na temat rozdzielenia raz na zwasze ciągle mylonych dwóch pojęć: Prusy i Prusy. Link powyżej, będę wdzięczny przede wszystkim za uwagi historyków, geografów i etnologów. Wulfstan 22:22, 3 maja 2006 (CEST)

Drzewa_genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne dyskusja--WarX <talk> 16:52, 4 maja 2006 (CEST)

Kaczyni na stronie głównej Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Chcę poruszyć kwestię szablonu Czy wiesz że... w którym to pojawiła się pozycja Kaczyni. Nie umieszczam swoich przekonań w dyskusji szablonu, ponieważ chcę by szersze grono Wikipedystów ustosunkowało się do tego. Jestem za usunięciem tej pozycji z tego szablonu. Aluzja jest tu oczywista. Tym bardziej, że właśnie teraz mówi się o braciach Kaczyńskich bardzo dużo w mediach. Chcę by Wikipedia była ostoją neutralnego punktu widzenia, by liczyła się tu tylko Informacja, by Wiki nie stała się areną polityczną. Ja wiem że artykuł Kaczyni jest encyklopedyczny i z pewnością nadawałby się do tego szablonu. Pytam tylko po co w obecnej sytuacji politycznej ma to być w tak bardzo widocznym miejscu. Wydaje mi się że wszyscy się zgodzą co do jednoznaczności tej aluzji. Był kiedyś taki dowcip, który skopiuję tu w wersji najkrótszej jaką znalazłem:

Edek ma papugę, którą codziennie zostawia na oknie. Gdy dzielnicowy przechodzi pod oknem papuga mówi. - Policjant, ty głupku! Drugiego dnia znowu przechodzi, a papuga mówi: - Policjant, ty głupku! Trzeciego dnia policjant patrzy w okno, a papuga znowu: - Policjant, ty głupku! Dzielnicowy wchodzi do Edka do domu i mówi: - Proszę pana, jeżeli ta papuga jeszcze raz to powie, to pan dostanie mandat a jej ukręcę łeb! Czwartego dnia przechodzi policjant, a papuga mówi: - Policjant! - Co? - Ty wiesz co!

Właśnie podobnie jest z tymi Kaczynami. Niby to w porządku, a jednak... Od razu poinformuję, że obecna sytuacja polityczna w kraju nie podoba mi się i najchętniej spakowałbym się, wyjechał daleko za granicę. Także w wyborach nie głosowałem na żadną z partii koalicji większościowej. Chodzi mi tylko o to by tutaj nie wkradała się polityka. str13 hm? 19:56, 6 maja 2006 (CEST)


W sumie na początku myślałem, że chodzi o Kaczyzm na stronie głównej, więc faktycznie coś w tym jest, ale z drugiej strony, to w sumie jest zabawne przecież.

mitologiczne nadprzyrodzone istoty z legend Indian Hopi, Zuni i innych Indian Pueblo, duchy natury. Niektóre źródła kojarzą Kaczynów z kultem przodków.

Fantastyczne :).

Jeśli któryś z Kaczyńskich obraziłby się na taki artykuł w ciekawostkach na Wikipedii, to życzyłbym tylko więcej poczucia humoru - np. tego jakim ostatnio wykazał się George W. Bush. Obu nie popieram osobiście, ale nie widzę nic złego w odnoszeniu się do życia ciekawostek - w końcu dzięki temu są ciekawe.

Nux >dyskusja< 02:50, 7 maja 2006 (CEST)

nie chodzi o obrażanie Kaczyńskich, bo zapewne by się nie obrazili. Chodzi właśnie o tę satyrę której IMO powinniśmy się wystrzegać str13 hm? 09:34, 7 maja 2006 (CEST)
Mam wrażenie, że straszenie Kaczyńskimi odniosło skutek. Autocenzurze wikipedia powinna powiedzieć stanowcze NIE, co z tego, że się kojarzy? wiele rzeczy się kojarzy i jakoś nadal w Wikipedii funkcjonują. - Klisu 10:44, 7 maja 2006 (CEST)

taby gitarowe[edytuj | edytuj kod]

taby gitarowe

np tu : http://pl.wikipedia.org/wiki/Raining_Blood

Postuluję jednoznaczne wypowiedzenie się w tej sprawie. Moje argumenty przeciw:

 • jak prawdziwy muzyk to widzi to mu się wyć chce i potem jeszcze ma prawo powiedzieć że na wiki pierdoły piszą
 • nie ma żadnych oznaczeń, ani podziału, ani tempa, ani, co najważniejsze, strojenia!
 • taby są fajne, ale wybitnie nie ency, gdyż niejednoznaczne, że o pogardzie wobec nich "prawdziwych muzyków" nie wspomne
 • istnieje pięć milionów stron specjalizujących się w tabach...
 • zawsze się znajdzie ktoś grający dany utwór w "orientalnym" strojeniu, i się czepiać będą

Rnm 09:02, 9 maja 2006 (CEST)

 1. Też uważam, że a) nie jest to poziom encyklopedyczności wystarczający; b) pomysł na co najwyżej nowy projekt: Wikitabs. Wulfstan 09:07, 9 maja 2006 (CEST)
  • Z tabulaturami i tekstami piosenek jest jeszcze jeden problem - objęte są prawami autorskimi. Powinny zniknąć z WP. Kro * 00:56, 14 maja 2006 (CEST)
 1. Pomijając kwestie praw autorskich, to tabulatury nie są zapisem nutowym - tzn. z tabulatur nie da się zagrać żadnego utworu, którego się wcześniej nie słyszało (po prostu zapis ten jest ułomnym zapisem dla tych, którym nie chciało się nauczyć nut). Jest Lilypond http://www.lilypond.org i jeśli ktoś chce, to może umieszczać ładnie sformatowane nuty zrobione lilypondem. Jedyne miejsce, jakie widzę dla tabulatur to artykuł o tabulaturach (jako przykład). A jeszcze czepiając się do artykułu, to o ile mi wiadomo, to w języku polskim nie ma takiego wyrazu jak cover Midge 23:06, 14 maja 2006 (CEST)
 1. uważam że ogólnie taby na wikipedii są niepotrzebne, zwłaszcza że są zdaje się objęte prawem autorskim (ostatnio sie nawet moje ukochane [4] zwinelo z tego powodu), aczkolwiek w przypadku kultowych riffów (takich jak 'smoke on the water', 'nothing else matters', 'stairway to heaven', czy właśnie rzeczone 'raining blood') hasło powinno być okraszone taką małą ładną poglądową tabulaturką CaiN 15:43, 22 cze 2006 (CEST)

Na pomoc czaszce[edytuj | edytuj kod]

Popatrzcie na disambig Czaszka. Moim zdaniem - lekko niepoważne podejście. Wśród linkujących znajdziecie np. Hipopotamowate, Żaba, Krowa morska... Aż wypadałoby dodać do disambigu pozycje czaszka (hipopotam), czaszka (krowa morska) itd. To oczywiście absurd. Kolejny to umieszczenie w artykule Czaszka (człowiek) zdjęcia czaszki hipopotama. Pewnie, jeden ruch i zdjęcia nie będzie, ale warto to zobaczyć, żeby docenić potrzebę uregulowania sprawy czaszki. 83.17.226.74 11:19, 9 maja 2006 (CEST)

Już jest dobrze. Michał "Stalowy Kangur" Rosa  11:21, 9 maja 2006 (CEST)
Dzięki! Sam miałem ochotę tak zrobić, ale bałem się, że ktoś mnie obruga :-) 83.17.226.74 11:58, 9 maja 2006 (CEST)

Rozszerzenia plików w Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Zauważyłem, że w Wikipedii jest bardzo mało artykułów na temat rozszerzeń plików, a jak są to są przeróżnie ponazywane. Proonowałbym coś z tym zrobić np. stworzyć wikiprojekt lub coś takiego. Trzeba to uparządkować. Markgo 21:13, 12 maja 2006 (CEST)

Podróż(e) w czasie...[edytuj | edytuj kod]

es:Viaje a través del tiempo - zajrzyjcie na INTERWIKI. Brak czwartej Wiki "trąci myszką", nie uważacie? ;) Wiem, że temat bardzo rozbudowany i trudny do napisania, ale jak widać po hiszpańskiej wersji... możliwy, a jeśli już przy rankingu, hiszpańska Wiki to nr... 10 ;P --Artur Lion DYSKUSJA 03:48, 14 maja 2006 (CEST)

Flagi i herby[edytuj | edytuj kod]

Wygenerowałem dzisiaj listy artykułów o miastach, gminach i powiatach, które nie zawierają herbów i flag:

 1. Wikiprojekt:grafiki wektorowe/powiaty bez herbu
 2. Wikiprojekt:grafiki wektorowe/powiaty bez flagi
 3. Wikiprojekt:grafiki wektorowe/gminy bez herbu
 4. Wikiprojekt:grafiki wektorowe/gminy bez flagi
 5. Wikiprojekt:grafiki wektorowe/miasta bez herbu
 6. Wikiprojekt:grafiki wektorowe/miasta bez flagi

Uwagi:

 • teoretycznie herby i flagi na stronach urzędowych są PD i można je oznaczać {{symbol}}
 • Może warto podczas szukania popisać maile do urzędó w sprawie artykułów o herbach i flagach
 • Proste do wektoryzacji herby proszę wrzucać na pl.wiki - tak będzie prościej z późniejszą podmianą
 • Warto na tych listach odhaczać znalezione herby i flagi
 • Jeżeli jakieś miasto/gmina/powiat nie występuje na tych listach pomimo tego, że nie posiada odp. graficzek, oznacza to, że nie wykorzystuje odpowiedniego szablonu infobox (na podstawie których były generowane te listy)
 • Listy te będą co jakiś czas uaktualniane :)
 • Zapraszamy do Wikiprojekt:grafiki wektorowe

Pomocne linki

Zachęcam wszystkich do szukania brakujących grafik :) --WarX <talk> 11:47, 15 maja 2006 (CEST)

Przekierowania[edytuj | edytuj kod]

Miałem dziś szczęście trafić na artykuły Backup oraz Lightscribe i chciałem je trochę porozwijać. Niestety po pewnym czasie dopiero zorientowałem się, że istniały już odpowiednio: Kopia zapasowa i LightScribe. Niby nic takiego - szybkie zintegorwanie i redirecty, ale... Ale w gruncie rzeczy zorientowałem się całkiem przypadkowo (wyszukiwanie z googla) i wydaje mi się, że takich sytuacji może być więcej.

Z tego powodu prosiłbym o tworzenie redirectów z do nowo powstałych haseł i traktowanie tego jak czegoś w rodzaju synownimów. Wydaje mi się, że dzięki temu unikniemy marnowania energii na zastanawianie się na tworzeniem linków, albo co gorsza nowych haseł idących dwoma równoległymi ścieżkami.

Dodatkowo apeluję do administratorów o nie kasowanie żadnych w miarę sensowanych przekierowań. Sensoność jest tu oczywiście uznaniowa, ale chyba warto stworzyć nawet dziwaczne przekierwonia i uniknąć problemów o których piszę. Bonusowo mamy tutaj też usprawnienie działania wyszukiwarki, która - jak już często słyszałem i sam doświadczyłem - mocno kuleje (czasem się zastanawiam, czy jest w czymkolwiek lepsza od googla ;)).

Oczywiście pojawią się problemy z tym, że przekierowania zaczną się zazębiać, ale to nie stanowi chyba problemu, skoro mamy {{Ujednoznacznienie}}. Dzisiaj zresztą trafiłem na pojemność "10TB" -> gruźlica :), ale uważam, że to mały koszt, bo już jest wsio OK.

Pozdrawiam wszystkich, Nux >dyskusja< 22:22, 16 maja 2006 (CEST).

 • Popieram. W informatyce to pół biedy, ale w religiach dalekiego Wschodu, to dopiero jest szopka. Dane pojęcie może mieć kilka synonimów, a każdy różne transkrypcje. Patrz np. [5]. Dobrze chociaż, że jest jedno miejsce (glosariusz buddyjski), gdzie są wszystkie hasła buddyjskie w różnych wersjach, bo przynajmniej wiadomo, że trzeba im wszystkim redirecty zrobić. Pozdrawiam, Markotek 22:30, 16 maja 2006 (CEST)
 • Sprawdziłem działanie wyszukiwarki Wiki i okazuje się, że artykuły pojawiają się dopiero po jakichś 2 miesiącach (sprawdzałem własne utworzone artykuły i ich datę "zaistnienia" w wyszukiwarce Wiki) - tak tylko dla informacji. --Zureks 23:04, 16 maja 2006 (CEST)
 • Z moich (ponad dwumiesięcznych) obserwacji wynika, że głównymi "sprawcami" dublowania haseł są nowi wikipedyści i IPki, czyli osoby nie znające lub słabo znające mechnizmy wiki. W tej chwili mechanizm działa w ten sposób, że:
IPek lub świeżo upieczony wikipedysta pisze hasło nie nadając mu kategorii
bot dodaje hasło do kategorii ?
wikipedyści z większym doświadczeniem patrolujący tą/tę :) kategorię wrzucają hasła do jednej z głównych kategorii
wikipedyści specjalizujący się w danej kategorii (dziedzinie wiedzy) przenoszą hasło do odpowiedniej podkategorii

IMHO cały mechanizm zacina się w ostatnim punkcie, tam najczęściej można znaleźć zdublowane hasła.

PS. Hasło LightScribe było zdublowane już drugi raz :) trzeba było wtedy, po skasowaniu lightscribe zrobić od razu przekierowanie, ale kto mógł przewidzieć, że znowu powstanie hasło ze złą nazwą. Pozdrawiam Adzinok 00:35, 17 maja 2006 (CEST)

 1. Absolutnie popieram. Ja zawsze jak pisze o jakiejś koloni fenickiej to robie przekierowania (Palermo - Panormos)Sobol 16:54, 17 maja 2006 (CEST)
 2. ja również jestem za tym, żeby do danego hasła kierowało jak najwięcej haseł potenacjalnie równoważnych - po prostu, czasem nie wiemy jaki konkretny tytuł artykułu ktoś akurat wybrał dla zilustrowania hasła, które teoretycznie może mieć kilka brzmień i nie zawsze możemy trafić na tę jedyną prawidłwą, np. wpisująć nazwę w pole "przejdź/szukaj"... - Blueshade 22:27, 5 cze 2006 (CEST)

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Witam! Przeglądałem ostatnio katalog stron i natknąłem się na dziwny twór. Artykuły o liniach autobusowych miast. O ile nic dziwnego nie widzę w podawaniu historii, nazwy i ewentualnie ospisu stacji pierwszych - historycznych przystanków to zastanawiam się nad dodawaniem rozpiski wszystkich linii uzupełnionej o każdy przystanek, jak to ma miejsce w art. Autobusy miejskie w Świnoujściu. O ile taki zabieg ma sens przy opisie linii kolejowych to każdy wie, że linie autobusowe i tramwajowe obecnie zmieniając się średnio raz w miesiącu, może nie wszystkie, ale i tak nie mamy pewności czy obecna wersja jest aktualna.

Podobnymi artykułami do wymienionego tutaj są: Autobusy miejskie w Opolu, Autobusy miejskie w Warszawie, Autobusy miejskie w Świnoujściu, Autobusy w Chorzowie.

Podobnie mają się artykuły z listy: Tramwaje Warszawskie, Tramwaje warszawskie, Tramwaje w Bydgoszczy, Tramwaje w Chorzowie Tramwaje w Częstochowie, Tramwaje w Elblągu, Tramwaje w Gdańsku, Tramwaje w Gorzowie Wielkopolskim, Tramwaje w Grudziądzu, Tramwaje w Krakowie Tramwaje w Olsztynie, Tramwaje w Pilznie, Tramwaje w Poznaniu Tramwaje w Pradze, Tramwaje w Sarajewie, Tramwaje w Sosnowcu, Tramwaje w Szczecinie, Tramwaje w Słupsku, Tramwaje w Toruniu, Tramwaje w Łodzi, Tramwaje we Wrocławiu, Tramwaje Śląskie.

Pozdrawiam MonteChrist... DMC 20:15, 19 maja 2006 (CEST)

Czy czytałeś artykuł tramwaje we Wrocławiu? Jestem pewien, że nie, skoro takie rzeczy piszesz. Shaqspeare 21:14, 19 maja 2006 (CEST)
Wczytaj się w treść moich słów Shaq, a potem przemyśl to o co mi chodziło... Dałem listę wszystkich artykułów w domyśle dla porównania - a szczególnie tych o tramwajach (bo główna wypowiedź tyczyła się autobusów), jednakowoż nie wszystkie zawierają to czego się "czepiam". Wyżej napisałem do czego mam objekcje a przypadek artykułu o komunikacji Wrocławskiej postawiłbym za wzór tworzenia innych artykułów tego typu. (Więc nie bój żaby - że będę chciał coś kasować). Poprostu zauważam fakt spłycania artykułów do postaci tabel. Pomieszkuję we Wrocławiu i wiem jak ma sięsprawa komunikacji - zapewne twórcy tego artykułu mieli o tym również pojęcie i nie próbowali nawet rozisywać się o liniach tramwajowych w sposób zrobiony tu: Tramwaje w Chorzowie bo wylistowanie przystanków Trasy współczesnej jest mylące. Kto choć raz mieszkał np. we Wrocławiu wie że co najmniej kilka linni zmienia się miesięcznie - a na przystankach zawsze wiszą żółte karteczki (dla niewtajemniczonych dodam że oznaczają one zmianę trasy danej linii czy to tramwajowej czy autobusowej). MonteChrist... DMC 16:59, 20 maja 2006 (CEST)

Pytanie brzmi czy jest sens robić artykuły nad którymi góruje tablica zawierająca półaktualny plan jazdy? Czy raczej dać link do aktualnego planu - jak to ma miejsce w artykule o Wrocławskich tramwajach? A jeśli już koniecznie robićtalbice to można porozmawiać o standardach ich utworzenia - by nie było robienia na styl: "bo ja sobie tablice zrobie" (jeśli już bablice miałyby zostać utworzone to chyba w osobnych stronach typu "Linie komunikacji miejskiej Miasta" a nie jako główna część artykułów. Już sama nazwa "Tramwaje w Mieście" daje nam do zrozumienia że w domyśle będzie więcej o samych tramwajach niż o torach... A dyskusje są od tego by dyskutować - więc piszę... MonteChrist... DMC 17:09, 20 maja 2006 (CEST)

Tramwaj ma tak na marginesie dwa znaczenia: pojazd (wagon tramwajowy), oraz rodzaj środka komunikacji (czyli cały system, pojazd+tor+obsługa itd.) Shaqspeare 18:50, 20 maja 2006 (CEST) P.S. A samo szczegółowe opisywanie tras jest zupełnie bez sensu, przede wszystkim właśnie z tej przyczyny, że nie daje żadnej informacji poza dostępnymi już w sieci rozkładami jazdy. Opisywanie przebiegu linii z grubsza, jeśli podany jest czas istnienia danej struktury sieci linii, jest moim zdaniem jak najbardziej ok. Shaqspeare 18:53, 20 maja 2006 (CEST)
No nie wiem, jak jest we Wrocławiu, ale w Poznaniu ten szablonowy przebieg tras jest dosyć stały... Przykładowo trasa dwójki właściwie sę nie zmieniła od... 1898 roku (sic!), jedynie ją wydłużono w obu kierunkach. Zaś co do zmianw trakcie remontów... ten sam zarzut można postawić liniom kolejowym (nagle dwutorowa staje sie jednotorową itd.). W mniejszych miastach trasy są pewnie jescze bardziej konserwatywne (weźmy Częstochowę, dwie krzyzujące sie trasynie daja zbytwielu możliwości w zmianach linii) Radomil dyskusja 09:43, 23 maja 2006 (CEST)

W jakim formacie publikować wykresy funkcji matematycznych itp.?[edytuj | edytuj kod]

Przy okazji głosowania nad przyznaniem medalu jednej grafice (Wikipedia:Grafika na medal - propozycje/pętla histerezy) pojawił się pewien problem: Czy wykresy funkcji matematycznych, fizycznych i podobnych powinny być publikowane w formacie SVG czy PNG?

Wszyscy chyba znają zalety formaty SVG (może nie wszyscy się z tym zgadzają, ale nie o tym będzie teraz mowa), ale moim zdaniem wykresy powinny być przedstawiane jednak w formacie PNG. Dlaczego?

 • Krzywe na rysunkach SVG są krzywymi kawałkami wielomianowymi trzeciego stopnia sklejanymi z gładkością drugiego stopnia. Jest to bardzo konkretna rodzina krzywych, a wykresy przedstawianych funkcji żadko (praktycznie nigdy) nie należą do tej rodziny, zatem przybliżenie ich takimi krzywymi nie będzie miało istotnej wyższości nad przybliżeniem ich rodziną pikseli.
 • Weźmy sobie taki przykład:
  otóż powiększenie obrazka SVG (1) wcale nie jest lepsze od powiększenia obrazka PNG (2)... obydwa są równie niepoprawne, bo PNG jest spikselowany a SVG ma pogrubioną linię, pod którą i tak ukrywają się szczegóły (3).

Wnioskuję zatem, żeby ustalić zasadę (zalecenie), żeby wykresy były przesyłane jako grafiki PNG w odpowiednio durzej rozdzielczości (żeby nadawały się np do wydrukowania gdzieś... powiedzmy 2500px w większym wymiarze), z odpowiednim antialiasingiem. Ss181292 15:45, 23 maja 2006 (CEST)

odpowiedź WarX[edytuj | edytuj kod]

Ja osobiście specjalnie pogrubiałem linie na wykresach symbolicznych (czyli takich, które miały tylko pokazywać kształt funkcji, a nie np. być zgodne z wynikami doświadczeń), natomiast wykresy funkcji dobrze zdefiniowanych (funkcje specjalne) robiłem cienką kreską. Co do SVG to osobiście nawet nie wiem, czy np. gnuplot już takie rzeczy potrafi robić ...--WarX <talk> 10:32, 24 maja 2006 (CEST)

odpowiedź MonteChristof[edytuj | edytuj kod]

Lenistwo - czyste lenistwo. Tak bym to określił :D Fakt faktem że miłobyłoby, aby wykresy były dużej rozdzielczości ale większość ma charakter poglądowy, a kiedy będziemy kasować wykresy bo mają mniejszą rozdzielczość niż 2500 punktów to małe przegięcie. Wiele wykresów zależy od danego zjawiska i możń je w zasadzie tylko uogólnić do tak zwanych rodzin charakterystyk opisujących dane zjawisko i nie czułbym się urażony gdyby ktoś zadał wykres rysowany cienką kreską. Gorzej byłoby żeby z tego względu miał zostać usunięty. Ale jeśli istnieje możliwość tyczenia wykresów z pomocą programów graficznych i zapisu ich do ogólnie przyjmowalnego formatu, bez strat informacji to można byłoby o tym pomyśleć - jednak napewno nie jako o zasadzie a co najwyżej sugestii (Czyli czymś mniej radykalnym niż zalecenie - bo z doświadczenia wiem że grafiki niezgodne z zaleceniami kasowane są w przeciągu dnia - i połowę wykresów trzeba byłoby chyba pokasować - ponieważ są mniejsze niż 2500px). Pozdrawiam MonteChrist... DMC 15:09, 24 maja 2006 (CEST)

odpowiedź Ss181292[edytuj | edytuj kod]

Ależ nikt nie mówi o kasowaniu, tylko o pozastępowaniu starych nowymi, o opracowaniu zaleceń dla robiących wykresy, o stworzeniu jakiegoś zbioru zaleceń, a nie ścisłych reguł. Ss181292 23:01, 24 maja 2006 (CEST)

odpowiedź Nux[edytuj | edytuj kod]

To ja bym jeszcze tylko wtrącił, że w niektórych przypadkach nadmierna dokładność może być szkodliwa. To znaczy wszelkie wykresy wyników eksperymentalnych można rysować "grubą" kreską, bo i tak są obarczone jakimś błędem (podobnie jak nie ma sensu podawać wyniku 5,173, jeśli błąd jest +/- 0,01). Generalnie uważam, że jeśli ktoś potrafi zrobić ładny wykres poglądowy w SVG, to czemu nie, ale chyba nawet nie ma sensu się w to bawić. Nux zostaw notkę 10:13, 29 maja 2006 (CEST)

odpowiedź Midge[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na możliwość późniejszej edycji wykresów jestem zdecydowanie za tym, by wykresy te były w fomatach wektorowych (svg, eps, pdf). Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o same krzywe ale także o opisy na osiach oraz same osie. Można wtedy bez większego problemu zmienić grubość osi, wielkość liter, przenieść je w inne miejsce, etc. Możliwości edycyjne wykresów svg są dużo większe niż obrazków rastrowych (przy podobnym wysiłku). Dla chętnych - proszę zmienić grubość linii w obrazku rastrowym. Jest to dość nietrywialne zadanie, natomiast przy dobrze zrobionym svg trwa to chwilę.

Oczywiście zamiana obrazków rastrowych na wektorowe poprzez ,,odmalowanie" punkt po punkcie bitmapy ma niewielki sens - jeśli zamieniać raster na wektor to przez specjalne programy (zwykle płatne).

Możliwości konwersji są kolejnym argumentem za skalowalnymi obrazkami. Przejście

SVG -> PNG/JPG/BMP jest trywialne

natomiast w drugą stronę jest to w ogólnym przypadku bardzo trudne.

W związku z tym uważam, że obrazki wektorowe są bardziej rozwojowe (łatwe do ponownego użycia, poprawienia, etc.) i w związku z tym powinny być preferowaną formą zapisu wykresów. Midge 15:23, 30 maja 2006 (CEST)

odpowiedź Ss181292[edytuj | edytuj kod]

Problemy o których wspomniałeś dotyczące osi, wielkości liter, opisy można łatwo rozwiązać przy użyciu mechanizmu warstw (layers). O ile się nie mylę PNG, tak jak ogry, ma warswy ;)

Jeśli chodzi o zmianę grupości linii, to zwróćmy jeszcze raz uwagę na poprawność wykresu. Otóż każdy wykres jest zrobiony w pewnej skali. Każdy jest obarczony pewnym błędem i sztuczne poprawianie poprzez wzięcie powiększenia i pocienienie linii powoduje jego zafałszowanie.

Moim zdaniem formaty wektorowe nie są poprawne dla wykresów. Po odrzuceniu SVG sprawa konwersji robi się prostrza, gdyż przejście

PNG -> JPG/BMP jest trywialne... i niepotrzebne.

Ss181292 20:56, 2 cze 2006 (CEST)

odpowiedź Midge[edytuj | edytuj kod]

Nie zgadzam się z przedpiścą. Nie ma też tam żadnego argumentu za tym, że format SVG jest niepoprawny.

1. Dokładność wykresu zależy od tego, jak został wykonany, a nie w jakim formacie został zapisany. Mam tutaj na myśli dokładność matematyczną. To prawda, że programy łącząc punkty wykorzystują metodę dopasowywania tak, by krzywa była gładka drugiego rzędu. Jednak jeśli robimy wykres, który ma być oglądany w rozdzielczości 1600x1200, to musimy w poziomie obliczyc 1600 wartości funkcji (mniej więcej po jedną na piksel.

2. Każdy, kto używał LaTeX-a i produkował pdf-y z fontami bitmapowymi wie, jak koszmarnie na monitorze wyglądają fonty bitmapowe. Wystarczy, że obrazek rastrowy jest niedopasowany do rozdzielczości urządzenia, na którym wyświetlamy/drukujemy/etc o np. 10% i jest tragedia. Proponuję chętnym powiększać obrazek rastrowy (z wykresem)o 20%, 30%. Wychodzi straszna sieczka, bo nie daje się zrobić 1/3piksela.

3. Pamiętać trzeba, że jeśli już poświęcamy czas na zrobienie obrazka, to warto go zrobić tak, by można było go do różnych rzeczy używać. W tym wypadku obrazek zrobiony wektorowo można także przerobić na obrazek rastrowy w wymaganej rozdzielczości (bez większych ograniczeń tzn. równie dobrze 1000x800 co 1010x801).

Czyli 1 obrazek SVG/EPS/PDF to jednocześnie z automaty odpowiedni obrazek BMP/PNG/JPG

1 obrazek PNG/BMP/JPG to ..... tylko jeden obrazek PNG/BMP/JPG o zadanej rozdzielczości.

4. Rysunki do encyklopedii mają charakter poglądowy, nikt nie będzie ich digitalizował, by odczytywać z nich wartości jakiejś funkcji.

Mógłbym tak długo, jednak po co. Zamiast tego zaapeluję: Róbmy rysunki w formatach wektorowych, a będzie z nich więcej pożytku.

Midge 12:12, 3 cze 2006 (CEST)

Ilustracja tego, o czym pisałem wcześniej.

Przede wszystkim dałem naturalne tło (białe) - rysunek jest taki sam.


A tutaj obrazek zwiększony o 10% !!!


Midge 12:38, 3 cze 2006 (CEST)

odpowiedź Ss181292[edytuj | edytuj kod]

OK, tylko pojawia się pewien problem. Chyba nie spotkałem się z żadnym programem do rysowania wykresów, który by dawał wykres w formacie SVG. Wektoryzacja ręczna, o ile dla rysunków, diagramów itp. daje dobre efekty, to dla wykresów da nam coś (moim zdaniem) mocno niepoprawnego. Są programy dające na wyjściu format wektorowy (Super Mongo), ale jest to co najwyżej EPS, który dość trudno przerabia się na SVG (zna ktoś jakiś dobry program do przeróbki EPS->SVG?). Ss181292 17:07, 9 cze 2006 (CEST)


Już się chciałem rozpisywać i kombinować, ale poszukałem w sieci i okazuje się, że gnuplot obsługuje już SVG :D. Patrz: Wikipedia:How to create graphs for Wikipedia articles (SVG). --Nux zostaw notkę 22:36, 9 cze 2006 (CEST)

Taaa obsługuje, ale prócz kształtu krzywej, to i tak cała reszta do ręcznego przerysowania :(

Pozdrawiam --WarX <talk> 22:58, 9 cze 2006 (CEST)

Pod Linuksem/Uniksami jest xmgr, Grace, Ace/gr (to są różne nazwy prawie tego samego) http://plasma-gate.weizmann.ac.il/Grace

Można też zrobić sam wykres w czymś, co eksportuje do eps i potem dodać opisy osi w

 • inkscape
 • sodipodi

Inkscape wczytuje eps i zapisuje jako svg. Jeśli eps jest dobrze zrobiony, to powinno to dać dobre efekty. Poza wydaje mi się, że poniższe (nie sprawdzałem dokładnie wszystkich) mają funkcję exportu do SVG

Openoffice/gnumeric może służyć do samego rysowania danych wygenerowanych innym programem.

Jeśli ktoś ma wektoryzować obrazek rastrowy tylko po to, by wektoryzować, to lepiej wrzucić do wikipedii grafikę rastrowąo bardzo dobrej rozdzielczości. Natomiast wszędzie tam, gdzie istnieje wybór (mamy narzędzie) należy stosować formaty wektorowe. To samo dotyczy sytuacji, w której obrazek wektorowy z jakichś przyczyn miał byc merytorycznie gorszy (z przyczyn narzędzia) od obrazka rastrowego (np. zdecydowanie lepsze narzędzie, które generuje lepsze opisy osi, krzywych, etc.).

Midge 20:04, 11 cze 2006 (CEST)

Ustrój arystokratyczny (?)[edytuj | edytuj kod]

Witam. Pierwszy raz spotkałem się z takim terminem (w artykułach Syrakuzy i Republika Dubrownicka). Czy ktoś z wiedzą historyczną może się wypowiedzieć? Czy nie powinno się raczej stosować terminu ustrój oligarchiczny? -wdev- 23:15, 23 maja 2006 (CEST)

Pictures of the Pope from website of the Polish President[edytuj | edytuj kod]

At http://commons.wikimedia.org/wiki/Pierwsza_podróż_apostolska_Benedykta_XVI_do_Polski there are a couple of photos from the website of the Polish President, for example [6]. I see that www.prezydent.pl has even more pictures of the Pope. May we use all of them? Could someone upload all photos to commons from www.prezydent.pl that we are allowed to use? Miss Carpenter 06:37, 29 maja 2006 (CEST)

http://www.prezydent.pl/x.node?id=1011893
"Zezwala się na używanie, kopiowanie oraz wykorzystanie materiałów znajdujących się w serwisie internetowym Prezydenta RP, z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia." - it's OK to use and copy the images from this website as long as the source is acknowledged. Michał "Stalowy Kangur" Rosa  06:42, 29 maja 2006 (CEST)
I would say this is CC-BY :). Nux zostaw notkę 10:01, 29 maja 2006 (CEST)

Szczegółowa interpretacja zasad kategoryzacji, zwłaszcza ludzi[edytuj | edytuj kod]

Witam. Zgłaszam się z wątpliwościami dotyczącymi ścisłej interpretacji zasad kategoryzacji haseł i samych kategorii. Wydaje mi się że moje opinie są w duchu zaleceń kategoryzacji, ale w niektórych przypadkach (przytłaczająca mniejszość!) niezgodne z praktyką. Omówię kilka przykładów pozytywnych i negatywnych, by zobrazować moje wątpliwości. Tekst jest trochę zagmatwany, ale dyskusja jest przecież o architekturze kategorii. Wszelkie uwagi mile widziane!

A temat wynikł w wyniku mojej niezgody z postulatami Wikipedysty:Margoz, który domagał się ode mnie zrevertowania zmian, które wydawały mi się sensowne. Uległem chwilowo, bo zauwazyłem, że to szerszy problem. Jest to tym bardziej pilne, że Margoz w czwartek dostanie uprawnienia administratorskie. Nawiasem mówiąc popieram jego kandydaturę.

 • Negatywny - Podobny problem jak z Matejką występuje np. z artykułami o Benedykcie XVI, Janie Pawle II (artykuł zawarty tylko we własnej kategorii) i jeśli chcę porównać sobie młodość 3 ostatnich papieży, no to jest problem. Problem jest szerszy, patrz np. Stanisław Lem, Edyta Górniak.
 • Pozytywny - angielska Wikipedia i papież Benedykt XVI, który jest w 15 kategoriach: en:Pope Benedict XVI. Zwróćcie uwagę, że jest równocześnie w kategorii "Niemieccy papieże" i równorzędnej do niej "Papieże". Popieram!
 • Tak pozytywny, że aż negatywny - spójrzcie na angielską Wikipedię i wpis en:Michael Jackson. Facet jest aż w 37 kategoriach, w tym własnej! To jest już przegięcie, ale jeśli zbieram dane o laureatach nagród Grammy, szukam różnych słynnych skandalistów, albo wykonawcach którzy zadebiutowali jako dzieci, to jest to świetne.


--Ryzykfizyk 14:17, 30 maja 2006 (CEST)


  • Wygląda na to, że niemal siłą zmusiłem Cię do autorevertów, grożąc, że jak (jeśli) zostanę sysopem, to dopiero zobaczysz... ;-). Mam nadzieję, że tak tego nie odebrałeś. A poważnie: zgodnie z zaleceniami Wikipedia:Kategorie artykuł należy umieszczać, w najbardziej specyficznej kategorii jak to możliwe, a więc Doktorzy honoris causa UMK powinni być w kategorii o tej samej nazwie, a dopiero ta kategoria jest umieszczona w kategorii:Doktorzy honoris causa, bo o tym też dyskutowaliśmy. I tego bym się trzymał, żeby artykuł nie wystepował zarówno w kategorii nadrzędnej, jak i podrzędnej.
W przypadku artykułów biograficznych typu Jan Paweł II najbardziej specyficzną kategorią jest kategoria:Jan Paweł II (i tym się kierowałem prosząc Cię o zmianę edycji), ale faktycznie pojawia się pytanie, czy ta kategoria nie jest zbyt wąska. Nie ma to IMHO wielkiego znaczenia, bo do dowolnego poszukiwanego artykułu i tak można dotrzeć (ale faktycznie przejscie z Jan Matejko do Jacek Malczewski będzie wymagało maksymalnie czterech kliknięć zamiast dwóch). Warto jednak sprawę omówić, żeby zapobiec kolejnym przekategoryzowywaniom artykułów. Margoz 17:35, 30 maja 2006 (CEST)
Spokojnie, mam dostatetczny staż w Wikipedii, żeby nie dać się nawet starym wyjadaczom. Gdybym uznał że w Twoim stylu wypowiedzi jest coś nie tak, napisałbym to głośno i wyraźnie. Skoro nadal Cię popieram na PUA, tzn. że wszystko gra. Napisałem że się domagałeś autorevertów, bo się domagałeś, ale decyzję żeby powrócić do stanu początkowego podjąłem sam - bo jeśli kwestia jest niejasna, należy ją omówić przed wprowadzaniem zmian. I tyle. Cieszę się, że dostrzegłeś na czym moje wątpliwości polegają. A co do Twojego PUA - po prostu uważam, że Twoim poglądom należy się szczególnie uważnie przyjrzeć, skoro masz w sumie wyznaczać kierunek rozwoju WP. --Ryzykfizyk 18:38, 30 maja 2006 (CEST)

Jeśli ktoś na podstawie powyższego chciałby zacząć formułować zalecenia, to warto wziąć pod uwagę także wcześniejszą króciutką wymianę zdań na temat kategoryzacji, skupiającą się na nieco innym jej aspekcie niż ten poruszany powyżej: Wikipedia:Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą/Polscy ekonomiści itd. Mignęła mi jakiś czas temu dyskusja, w której sprawa stanęła na nowo. Może warto do niej wrócić, jeśli nie wszyscy się z takim podejściem zgadzają (a chodzi o to, jak dobierać kategorie -- czy dawać każdą jak leci, czy tylko te, w których dana osoba się wyróżnia). Bansp 05:06, 31 maja 2006 (CEST)

 • Zerknąłem na tamtą dyskusję, ale dotyczy chyba czego innego. Tam zastanawiasz się kogo do której kategorii wrzucić, czyli problem dotyczy kategoryzacji jako takiej, natomiast ja się zastanawiam nad architekturą rozwiązania, tzn. czy fakt że ktoś ma własną kategorię eliminuje go z możliwości wpisywania do innych kategorii. Innymi słowy zastnawiam się, czy Jan Paweł II musi należeć wyłącznie do kategorii Kategoria:Jan Paweł II, czy też można go dopisać do Kategoria:Papieże i Kategoria:Polscy kardynałowie. To czy wpisywać go, powiedzmy, do kategorii "znani duchowni" to zupełnie odrębny problem.
  • Tak, tak, zgoda, może powinienem był to mocniej podkreślić. Mój wtręt ma rangę przypisu :-) Chciałem jedynie dać znać komuś, kto ewentualnie będzie próbował sporządzić jakieś zalecenia dotyczące kategoryzacji, żeby i tamten aspekt wziął pod uwagę. Przepraszam za zamieszanie. Bansp 13:36, 31 maja 2006 (CEST)

Podejrzewam, że jak wcześniej ustalano, żeby wrzucać do najbardziej szczegółowej, to rzeczywiście nikt nie wziął pod uwagę wspomianych problemów. Także, ze względów różnorodnych ograniczeń technicznych, jak najbardziej popieram wstawianie artykułów z małych kategorii do większych. Jak się kategorie rozrosną, i artykuły jednak zostaną, to według mnie też się świat nie zawali.

Dodam jeszcze jedną kwestię techniczną niewspomnianą wyżej: żeby obserwować kategorię papieży nie wystarczy obserwować "Zmiany w dolinkowanych" do jednej kategorii, ale do tej i wszystkich pod kategorii papieży. Czyli generalnie za dużo zaklikiwania siebie i serwera w tym wszystkim i lepiej zapewne dodawać większą nadkategorię.

Pozdrowienia, Nux zostaw notkę 02:12, 1 cze 2006 (CEST).

Zasada wrzucania artykułów do jak najbardziej szczegółwej kategorii jest słuszna. Kategorie nie nadają się jako najbardziej poręczny mechanizm do wyszukiwania artykułów ale za to pokazują powiązania i dlatego należy dopisywać jak naniżej. popszes 03:39, 1 cze 2006 (CEST)
No właśnie ja mam całkiem inne przyzwyczajenia i kategorie wykorzystuję bardzo intensywnie do wyszukiwania artykułów! Nie tylko w przypadkach opisanych wyżej. Jak na przykład nie pamiętam pisowni hasła albo czyjegoś nazwiska, to wstukuję coś bardzo pokrewnego, przechodzę do kategorii i natychmiast odnajduję cel. Przykład: W grupie wysp hiszpańskich, tam gdzie jest Ibiza, jest taka cichutka wysepka co mi się kojarzy z formaliną. Nie zastanawiam się jak się te wyspy nazywają, tylko wpisuję Ibizę, a przez kategorię Baleary (aha!) trafiam od razu na Formenterę. To ogromna przewaga Wikipedii! --Ryzykfizyk 17:24, 1 cze 2006 (CEST)

Zgadzam się z Ryzykfizykiem. Osobiście wolę, kiedy hasło jest w dwóch kategoriach - swojej i nadrzędnej - bo to ułatwia nawigację, użytkownik może też podkategorii niezauważyć (AFAIK dość częste), co najważniejsze, łatwiej pełni funkcję pewnej listy. Oznacza to, że trzeba będzie ostrożniej linkować kategorie typu Michael Jackson do kategorii głównych. Trzeba to przemyśleć i przyjąć jakieś zalecenie.

Obecność w kategorii nadrzędnej i nadrzędniejszej - tu trzeba uważać, ale czasem ma bardzo ważny sens: np. Chicago powinno być i w kategorii miasta Illinois jak i miasta USA - po pierwsze - prędzej się trafi, po drugie - jaki % użytkowników wie, że to w Illinois? Każdy taki przypadek wymaga odrobiny wyobraźni, nie usuwajmy więc automatycznie takich kategorii. aegis maelstrom δ 20:53, 5 cze 2006 (CEST)

Na boku[edytuj | edytuj kod]

Dałem dziś EK-a hasłu bok, bo było nieency i wyrzuciłem je z propozycji tematów, bo wydało mi się czysto słownikowe, ale póżniej spojrzałem na linkujące i po pierwszym impulsie, żeby te linki pozdejmować, pomyślałem, że lepiej zapytam: czy nasi matematycy uważają, że takie hasło jest potrzebne, czy jest to pojęcie tak podstawowe, że aż/jedynie słownikowe? Jeśli niesłownikowe jednak, to może ktoś dałby się zachęcić do zrobienia stuba? Nie jestem pewien, czy nie musiałby to być disambig, z uwagi na bok jako hasło związane z łowiectwem, najwyraźniej. Odwołanie do boku kaczki, być może krzyżówki, wydrążonej, polakierowanej i wypieczonej (patrz kaczka po pekińsku) pozostawiam jako element rozweselający :-) Dzięki, Bansp 04:38, 31 maja 2006 (CEST)

Polskie nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Przy okazji jeszcze o tym. Wkurza mnie to hasło niemiłosiernie. Nie wiem, skąd się wzięły liczby i kiedy były prawdziwe, nie widzę żadnych kryteriów określenia nazwisk jako polskie lub niepolskie i w związku z tym nie widzę żadnego usprawiedliwienia dla tej potwornej listy, z większością niebieskich linków zupełnie od czapy i polinkowanymi literami alfabetu w indeksie. Nie chciałbym go ciąć sam, bo co i raz widzę w nim ruch, więc wydaje się, że są osoby, dla których jest ono w porządku, no i pojawia się pytanie o wartość mojego osądu. Stąd niniejszy wpis i prośba o opinie. Dzięki, Bansp 04:52, 31 maja 2006 (CEST)

Taki atykuł jest potrzebny i mógłby być naprawdę fajny i wartościowy. Niestety w naszej paraencyklopedii zmierza z z oczywistych powodów w kierunku śmienitnika. popszes 03:14, 1 cze 2006 (CEST)

Te liczby nie mają żadnej wartości merytorycznej. Musiałyby mieć źródło i datę zbierania danych. Poza tym należałoby określić na jakiej podstawie są np. przyporządkowane województwa (wg meldunku, miejsca zamieszkania, miejsca przebywania?). Nie mówiąc już o tym, że nie jest podany błąd tych danych, a jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś mógł przeprowadzić takie badanie z dokładnością jednej tysięcznej procenta(!). Po prostu śmietnik. Midge 23:13, 1 cze 2006 (CEST)

To są dane z ewidencji ludności (RCI PESEL); publikacja książkowa była w 1995 r.; kilka lat temu wyszło uaktualnienie (według nowego podziału kraju). kaszkawal 02:53, 3 cze 2006 (CEST)

Grand Prix - Formuła 1 a żużel[edytuj | edytuj kod]

Mamy w Wikipedii serię artykułów dotyczących zawodów Grand Prix Formuły 1 pod ogólnymi nazwami, nieprecyzującymi o jaką dyscyplinę sportu chodzi, np. Grand Prix Australii. Tymczasem nie tylko kierowcy mają swoje Grand Prix - zaryzykowałbym twierdzenie, że dużo popularniejszym cyklem Grand Prix w świadomości polskich kibiców są żużlowe Grand Prix, organizowane m.in. dwa razy do roku w Polsce. Powstał właśnie pierwszy artykuł opisujący poszczególne "odcinki" cyklu żużlowego GP: Grand Prix Australii na Żużlu. Wkrótce haseł będzie więcej, przez co pojawia się problem dotyczący ujednoznacznienia kilku artykułów (GP Australii, GP Europy, GP Wielkiej Brytanii, GP Włoch, oraz jeśli cofniemy się parę lat wstecz - także GP Niemiec). Są dwie opcje:

 • pozostawić F1 pod obecnymi nazwami, dodając jedynie {{Inne znaczenia}} - dzięki temu zachowana zostanie spójność nazewnictwa haseł o F1
 • przenieść hasła o GP Formuły 1 pod jednoznaczną nazwę typu "Grand Prix Australii Formuły 1" i stworzyć zwykły {{Ujednoznacznienie}} - głównym argumentem za tym rozwiązaniem jest z kolei znaczna popularność żużlowych GP w Polsce, na pewno nieodbiegająca od popularności F1.

Które z rozwiązań wydaje się Wam rozsądniejsze? --A. 22:00, 2 cze 2006 (CEST)

 • w moim przekonaniu drugi pomysł jest "sprawiedliwszy" - żadna dyscyplina nie będzie ważniejsza --Stanley1986 23:03, 2 cze 2006 (CEST)
 • Bezpieczniejsza jest opcja nr 2. Wiele różnych dyscyplin może mieć swoje Grand Prix, używając więc precyzyjnego nazewnictwa unikniemy ew. wpadek. Także z błędnymi linkami - linki do disambigów łatwiej znaleźć niż do nie tego hasła. aegis maelstrom δ 20:58, 5 cze 2006 (CEST)
 • nr 2.Tyle że więcej roboty z tym... str13 hm? 07:46, 6 cze 2006 (CEST)

Szablony i standardy[edytuj | edytuj kod]

Pozwoliłem sobie przenieść całą dyskusję na stronę Dyskusja Wikipedii:Szablony i standardy. Adzinok 17:17, 8 cze 2006 (CEST)

Psy, koty i inne[edytuj | edytuj kod]

Witam! Prosze sobie spojrzec na hasla Pies domowy, Kot domowy, Owczarek niemiecki. Pewnie jest jeszcze wiele hasel. Czy potrzebujemy az tylu zdjec? Nie lepiej przeniesc je na commons, a w artykule wybrac 1-2 najlepsze? Teraz wiki jest chyba jakims miejscem, gdzie ludzie sobie wsadzaja zdjecia pieskow, zeby byly popularne... Herr Kriss 21:46, 9 cze 2006 (CEST)

W pierwszym jest wkomponowane w artykuł, więc moim zdaniem może być. W drugim i trzecim wypadku galeria wydaje mi się zupełnie niepotrzebna - możesz spokojnie wykasować (jeśli jest na commons). Generalnie jeśli zdjęcia w jakiś sposób przedstawiają ogólnie różnorodność i są wpasowane w treść, to nie widzę problemu. Nux zostaw notkę 22:46, 9 cze 2006 (CEST)

Doskonała obserwacja, wszystkie trzy nadają się do przetrzebienia. Co do pierwszego, to dwa ostatnie zdjęcia do wyrzucenia na pewno -- pierwsze do hasła "panele podłogowe" albo "wnętrza w drewnie", a drugie do hasła "kundel". Te hasła pełnią podobną rolę jak hasło polskie nazwiska -- każdy zainteresowany dorzuca swoje. Bansp 01:26, 10 cze 2006 (CEST) PS. Jeszcze drobna uwaga: ten wątek chyba bardziej pasuje do Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły.

hej, od poczatku na wiki głównie zajmuję się artykułami związanymi z psami i przyznam szczerze, że poruszałam temat o nadmiarze niektórych grafik z tym, że na commons. Wiem że commons jest po to żeby grafiki wszelkie wrzucać, ale co powiecie na to commons:Golden Retriever (na samym dole strony)? Jest dokładnie tak jak Herr Kriss napisał, ludzie wrzucają swoje psy by się pochwalić :/ W niektórych rasach jakiś typ umaszczenia jest rzadki, to jestem za tym żeby taki przykład osobnika zostawić (czarny owczarek niemiecki). Myślę, że zdjęcia pokazujące szczenię danej rasy też są wartościowe, pod warunkiem, że nie pokazują połowy pokoju z poduszkami a gdzieś pod oknem pies. Miałam taka rekordzistkę (w sensie nieency) z owczarkiem szetlandzkim pod choinką. Trzy godziny psa na zdjęciu szukałam. Co sądzicie o tym artykule: Beagle (rasa psów)? Rozstawiłam tam grafiki w taki sposób, aby komponowały sie z treścią, którą ilustrują (galeria - rozkład plam na beaglach). Czy takie zostawiamy? :)

Ale generalnie jestem za przenoszeniem na commons pozdrawiam Pleple2000 08:38, 10 cze 2006 (CEST) .

No generalnie to przy Golden Retriever rozumiem, tak samo przy Owczarek niemiecki jesli chodzi o zdjecie tego czarnego owczarka. Z kolei przy Beagle (rasa psów) - pierwsze i drugie zdjecie imo moga byc, trzecie i czwarte nic nowego nie wnosza, a piate... no w hasle czlowiek chyba nie mamy zdjec anorektyk i czlowiek z nadwaga... Herr Kriss 14:31, 10 cze 2006 (CEST)
Przepraszam, złego linka podesłałam, chodziło mi o commons:Golden Retriever, a jeśli chodzi o Beagla, to spoko można okroić z grafik, i jeśli się nie mylę to wszystkie i tak wrzuciłam na commons. pozdr (i jeszcze raz sorki za pomyłkę:)) Pleple2000 22:22, 10 cze 2006 (CEST)

Osiedla[edytuj | edytuj kod]

Powstało ostatnio sporo artykułów na temat różnych osiedli i w wielu powtarza się to samo - wymienianie różnych lokali usługowych, barów, solariów, sklepów (często wraz z nazwami) itd. itp. Przykład (z artkułu Osiedle Niepodległości (Kraków)):

 Osiedle Niepodległości (Kraków)
"Blok nr 3 – pawilon, w którego skład wchodzi szereg placówek użyteczności publicznej:
 • solarium „Ergoline”
 • apteka
 • salon fryzjerski
 • sklep spożywczy
 • klub „Enklawa” (powstały rok temu w miejscu starego klubu „Tropicana”)
 • salon meblowy
 • Pizza Hut
 • sklep mięsny
 • pralnia
 • wypożyczalnia video i DVD „Falcon”
 • poczta
 • pasmanteria"

Moje pytanie do szacownego grona Wikipedystów brzmi: czy coś takiego jest ency? IMHO nie i dlatego próbowałam tego typu rzeczy usuwać, ale po paru próbach zaczęłam mieć wątpliwości, bo to się powtarza w wielu artykułach i po moim usunięciu ktoś z uporem maniaka przywraca. Cancre 10:58, 13 cze 2006 (CEST)

 • Faktycznie przychyliłbym się do prośby utworzenia wspólnym gronem zaleceń edycyjnych co do artykułów, gdyż o ile same opisy nowopowstałych osiedli mogą mieć sens niemalże tylko geograficzny to faktycznie stają się pewnego rodzaju reklamówką zawierającą wpisy małoencyklopedyczne - takie jak przytoczony tutaj fragment przez Cancre (oznaczyłem go cytatem). W moim mniemaniu zagnieżżanie się w nazbyt wyspecjalizowane artykuły na temat osiedli, zawierające obecnie listy firm usługowych jakie można znaleźć w konkretnych budynkach jest reklamą tychże firm skierowaną w szczególności do mieszkańców tychże osiedli jak i okolicy. A reklam na Wikipedii nie tolerujemy. W tym przypadku wzmianka iż osiedle składa się z tylu a tylu bloków wystarczy. Rozdrabnianie się na listy usług, bądź niedajboże list mieszkańców jest nie na miejscu. Pozdrawiam MonteChrist... DMC 11:45, 13 cze 2006 (CEST)
 • imo powinny byc opisywane tylko osiedla, ktore maja cos ciekawego w swojej historii OR sa historyczne OR sa duze i wazne dla miasta i mozna cos wiecej o nich napisac niz tylko to, ze sobie sa. Herr Kriss 13:29, 13 cze 2006 (CEST)
 • Oczywiście, że pewien poziom encyklopedyczności zakłada, że nie opisujemy sklepu z pasmanterią, pani sprzedawczyni kiosku i godzin otwarcia skelpu z piwem. Czytelnicy haseł chcieliby się może dowiedzieć coś o założeniach urbanistycznych, o latach powstania osiedla, o głównych architektach, o strukturze społeczno-zawodowej mieszkańców, o istnieniu bądź nie lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego. Ale główny nacisk winien iść na tytuł haseł, bo znajdują się regularnie takie miernoty jak Osiedle Tysiąclecia bez wymienienia w nawiasach miasta, którego to dotyczy. Nie wiem, czy pewnym rozwiązaniem nie byłby jakiś szablon wskazujący ludziom, jaka wiedza jest niezbędna do minimalnego przedstawienia danego osiedla. Wulfstan 13:35, 13 cze 2006 (CEST)
 • Jak to ładnie Wulfstan ująłeś ;-). W takim razie należy powziąć dzieło i zacząć sporządzać system zaleceń. Wierw w wersji poglądowej.


Reasumując, będzie trzeba określić:
sposoby nazewnictwa osiedli,
sposoby tworzenia artykułów,
sporządzić szablony propagujące dany ujednolicony schemat,
poprawić dotychczas powstałe hasła (kasując zbędne opisy i o ile są możliwości dopisać historię)
oraz poprzenosić je pod odpowiednie miejsca
Utworzyć stronę z zaleceniami, ewentualnie otworzyć projekt
Zebrać i przyjąć ochotników którzy mieliby oko na sprawy projektu lub powstające artykuły o osiedlach.

... itd. itp. lista może być dłuższa :-) ale nie musi. Poprostu trzeba się tym powoli zacząć zajmować. Kto chętny - niech się wypowie. Czekamy na propozycje. Pozdrawiam MonteChrist... DMC 20:22, 13 cze 2006 (CEST)

 • część z tych osiedli przerobiłem na disambigi.. Os. Tysiąclecia czy Oświecenia są przecież w co najmniej kilku miastach.... Radomil dyskusja 21:48, 13 cze 2006 (CEST)

Przejrzałam kilkanaście artkułów na temat osiedli i schamat nasunął się sam, ale nadal mam parę wątpliwości:

 1. Osiedle xyz w mieście abc, w dzielnicy klm. (liczba mieszkańców - jesli da sie ustalić)
 2. Dokładniejsza lokalizacja - np. główna ulica (jesli jest); położenie względem innych osiedli/ulic/charakterystycznych punktów; rzeki; czy ma sens wypisywanie wszystkich ulic wchodzących w skład osiedla (patzr: Lipowy Dwór (osiedle w Iławie)? IMHO nie
 3. Czas powstania, historia
 4. Typ zabudowy, układ przestrzenny
 5. Obiekty na terenie osiedla (jakie? na pewno zabytki, dworce, kościoły, szkoły wyższe. Wyrzucamy sklepiki, zakłady usługowe. A co ze złobkami, przedszkolami, szkołami, domami kultury, basenami, kuchniami dla ubogich, szpitalami, supermarketami?)
 6. Komunikacja - tu zazwyczaj następuje lista tramwajów i autobusów, dojeżdżających do danego osiedla.

Przeszukując różne osiedla natrafiłam na anomalię dotyczącą zapisu nazw osiedli w Iławie (np. Osiedle Podleśne (osiedle w Iławie)), czego jest mnóstwo i jeszcze więcej linkujących, w związku z czym poprosiłam bota, mam nadzieję, że pomoże w tej kwestii :-)
Kwestia druga - jest masa artykułów jak ten: Osiedle Willowe - czy jest sens to trzymać?

A zatem liczę na Wasze opinie na temat schematu i wątpliowości w nim zawartych oraz na każdy inny temat Cancre 09:06, 14 cze 2006 (CEST)

 • Jestem zwolennikiem - i realizatorem - całkiem innej koncepcji, niż przywołany wyżej przykład Osiedle Willowe, przeciwny też jestem watowania haseł o osiedlach zbędnymi (bo szybko przemijającymi) informacjami o sklepach, knajpach itp. Moim zdaniem nie do zaakceptowania są hasła dotyczące osiedli, w których nie ma choć pół zdania o ich historii. Nawet jeśli są to osiedla całkiem nowe, to coś było przedtem na ich miejscu. Przykładami mojej koncepcji są hasła z Wrocławia mego autorstwa, choćby Biskupin (Wrocław), Sępolno (Wrocław), Tarnogaj i wiele innych z kategorii Kategoria:Podział administracyjny Wrocławia (choć nie wszystkie), por. też zestawienie Podział administracyjny Wrocławia. Julo 09:23, 14 cze 2006 (CEST)
  • Popieram w całej rozciągłości, genialnym anty-przykładem są Maślice, a przynajmniej ta wersja: [7] :-) Cancre 09:35, 14 cze 2006 (CEST)

Stworzyłam coś na kształt szkieletu zaleceń dot. artykułów o osiedlach (tutaj), rzecz jest do obgadnia, jeśli uznacie, że wogóle jest sens tworzenia tego typu zaleceń. Proszę o uwagi, poprawki etc. etc. Cancre 20:26, 17 cze 2006 (CEST)

Przy braku sprzeciwu powstała strona: Wikipedia:Zalecenia edycyjne (wersja robocza)/osiedla, potrzebna dyskusja etc. Cancre 10:51, 19 cze 2006 (CEST)