Wikipedia:Kawiarenka/Nazewnictwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – dyskusje o nazewnictwie


Tu dyskutujemy nad kwestiami związanymi z nazwami używanymi w artykułach: nazwami stron, spolszczeniami, terminologią fachową, nazwami geograficznymi itp. Zwróć się tutaj, jeśli nie wiesz, jakich słów użyć przy pisaniu artykułu.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: Wikipedia:NAZ, Wikipedia:BAR:NAZ


Nieistniejące versus dawne[edytuj kod]

Mamy rozbudowane drzewo kategorii o "nieistniejących" obiektach (Kategoria:Nieistniejące obiekty budowlane). W nazwach podkategorii powtarza się określenie 'nieistniejące', rzadziej 'byłe', 'zniszczone', 'wyburzone' coś tam. Moim zdaniem dominujące określenie jest uderzająco nietrafne, bowiem obejmować mogłoby również obiekty fantastyczne (tu jednak nie zaliczane), a w przypadku podkategorii krajowych (np. Kategoria:Nieistniejące obiekty budowlane w Polsce) zaliczyć należałoby podkategorie obiektów... istniejących w innych krajach. Wszelkie kłopoty interpretacyjne znikają, gdyby słowo 'nieistniejące', tudzież 'byłe, zniszczone' itp. zastąpić słowem 'dawne'. Kenraiz (dyskusja) 15:40, 3 maj 2015 (CEST)

 • Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ale czy naprawdę umieszczenie wyburzonych pomników niemieckich w Poznaniu w kategorii Nieistniejące pomniki w Poznaniu naprawdę grozi interpretowaniem owych nieistniejących jako fantastycznych? Wątpię. Hoa binh (dyskusja) 15:58, 3 maj 2015 (CEST)
  Zaliczenie ich do 'dawnych pomników w Poznaniu' jest logiczne, podczas gdy do nieistniejących pomników w Poznaniu zaliczyć można równie dobrze wyburzone pomniki z Wrocławia, a co gorsza nawet istniejące w Nowym Jorku... Kenraiz (dyskusja) 16:27, 3 maj 2015 (CEST)
  Takimi zabawami językowymi można wszystko zakwestionować. Nie bawmy się w gierki semantyczne. Hoa binh (dyskusja) 17:11, 3 maj 2015 (CEST)
  Zacząłem dyskusję nie dla zabawy, a dlatego że dopiero teraz zauważyłem takie kategorie i zaintrygowało mnie jak coś nieistniejącego może być encyklopedyczne. Okazało się że chodzi o dawne budowle, cmentarze itd. Coś "nieistniejącego" rozciąga się w czasie i w moim odczuciu odnosi się w przypadku budowli tylko do obiektów planowanych lub fantastycznych. Bardziej zrozumiałe byłyby kategorie o "dawnych obiektach" z adnotacją że chodzi o obiekty niezachowane, zburzone, zniszczone, rozebrane, istotnie przekształcone. Kenraiz (dyskusja) 20:04, 3 maj 2015 (CEST)
 • słowno dawne sugeruje również istniejące do dziś pomniki XVIII w., XIX w. i starsze --Piotr967 podyskutujmy 17:07, 3 maj 2015 (CEST)
 • moja interpretacja: „nieistniejące” oznacza nieistniejące fizycznie obiekty, a „dawne” oznacza, że taki obiekt wciąż może istnieć, ale ma już np. inne przeznaczenie np. dawny klasztor, obecnie gimnazjum. – Blackfish (dyskusja) 17:21, 3 maj 2015 (CEST)
  Podpisałbym się pod takim rozróżnieniem--Felis domestica (dyskusja) 17:51, 3 maj 2015 (CEST)
 • od dawna nie mogę przełknąć rozmaitych „nieistniejących” w Wikipedii SpiderMum (dyskusja) 17:53, 3 maj 2015 (CEST)
 • A czy wśród nieistniejących nie ma przypadkiem poza wyburzonymi/zniszczonymi też planowanych? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 19:25, 3 maj 2015 (CEST)
 • Wszelkie wątpliwości można rozwiać dodając odpowiedni opis na stronie kategorii. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:43, 3 maj 2015 (CEST)
 • Oba pojęcia mają wady niejednoznaczności, ale 'dawny' jest krótszy, co przy wielu kategoriach ma znaczenie. Ponadto z czysto edytorskiego punktu widzenia wyrazy zaprzeczone są mniej polecane, a gorsze są zawsze wtedy, gdy zaprzeczony wyraz można zastąpić niezaprzeczonym - szczególnie w hasłach, tytulariach itp. Beno @ 21:08, 3 maj 2015 (CEST)
  • Ale wyrazy te nie są tożsame, nie oznaczają tego samego i nie należy używać ich wymiennie. I tu jest właśnie problem. Blackfish (dyskusja) 11:18, 4 maj 2015 (CEST)
 • Te wyrazy w historii i historii sztuki (a więc tam, gdzie byłyby potencjalnie używane) znaczą coś innego. Nieistniejący oznacza brak materialnych pozostałości dzieła, natomiast dawny stosuje się przy określaniu wcześniejszego przeznaczenia budynku, np. dawny klasztor franciszkanów - zabudowania istnieją, ale są np. zabudowaniami szpitalnymi. Jeszcze co do pierwszego określenia, stanowczo ładniej jest opisywać takie dzieło określeniami temporalnymi, czyli istniejący w XVI-XVIII w., istniejący do 1945, itd. — Paelius Ϡ 12:44, 4 maj 2015 (CEST)
 • Przejrzałem sobie niektóre kategorie. Niestety osoby kategoryzujące nie są świadome, że wyrazy nieistniejący i dawny znaczą coś innego i m.in. Germania Hotel w Gdańsku funkcjonuje w kategorii nieistniejącego obiektu budowlanego, chociaż budynek jak najbardziej istnieje. Te pojęcia trzeba wreszcie zacząć traktować rozłącznie, bo robi nam się nieporządek. — Paelius Ϡ 12:55, 4 maj 2015 (CEST). Dopowidając, jest takie piękne słówko niegdyś, moim zdaniem kategoria niegdyś istniejące obiekty budowlane załatwiłaby sprawę. — Paelius Ϡ 15:59, 4 maj 2015 (CEST)
 • Jak Paelius. Dodam, że w DNU mamy zgłoszenie w jednej z tych "błędnych" form: Wikipedia:Poczekalnia/kwestie techniczne/2015:02:20:Kategoria:Byłe lotniska, gdzie zastosowanie "dawne" lub "nieistniejące" rozwiązało by sprawę. Stanko (dyskusja) 15:15, 4 maj 2015 (CEST)
 • Popieram zmiane na "dawne". Jak pisalem w dyskusji o lotniskach, tak dziala en wiki ("former"). "Nieistniejące" jest problematyczne, gdyz faktycznie mozna tam umiescic takze fikcyjne czy planowane byty. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 05:20, 12 maj 2015 (CEST)
 • A może dodać słowo "już" po nieistniejący, np. nieistniejący już pomnik - co sugeruje, że wcześniej był, ale w tej chwili już go nie ma. Rychozol (dyskusja) 14:43, 5 cze 2015 (CEST)
 • To samo z "nieistniejącymi" wsiami, np. zniszczonymi podczas rzezi wołyńskiej. Ktoś sugerował "wyludnione" jako ponoć termin fachowy używany w demografii. Miałem wątpliwości co do "wyludnionych", konsultowałem się z jednym z historyków od rzezi wołyńskiej i dla niego też brzmi to dziwnie. Glaube (dyskusja) 19:05, 23 cze 2015 (CEST)
  • Historycy używają na takie przypadki określenia pusta wieś. — Paelius Ϡ 13:41, 24 cze 2015 (CEST)
Nazewnictwo zależy tu zapewne w dużym stopniu od specyfiki danego zagadnienia i wymaga raczej nazywania tego każdorazowo "z głową" stosownie do specyfiki zagadnienia, bo trudno byłoby tu cokolwiek ustalić/ujednolicić hurtem, nie wiedząc za bardzo czego to ma w praktyce dotyczyć.
Stosunkowo złożoną i wymagającą przemyślanego uporządkowania kwestią jest to np. w przypadku statusu obiektów budowlanych. "Nieistniejące" może oznaczać oprócz "dawnych" również zagadnienia "planowane/porzucone projekty/postulowane/w trakcie budowy/tworzenia/organizacji" itp. Przy "dawnych/byłych" mogą to być "wyburzone", "zniszczone", "zlikwidowane" (decyzją administracyjną) ale w praktyce jako budynki/budowle nadal stojące (np. budynki lotnisk, stacji, przejść granicznych, szkół, uczelni itp.). Mogą też być "odbudowane", "zrekonstruowane" lub też nigdy w rzeczywistości nie zaistniałe zagadnienia fikcyjne (patrz też struktura gałęzi en:Category:Buildings and structures by condition i zinerlinkowanych).
Bywają też zagadnienia "byłe", które logicznie nie sposób "zlikwidować" czy uznać za "nieistniejące", np. kategoryzacyjny dziwoląg -> Kategoria:Zlikwidowane marki samochodów.
Kwestia dyskutowana była też już m.in. w Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły dyskusja/Archiwum/2014-kwiecień#Dawne polskie przejścia graniczne z Niemcami, czy też w Dyskusja_wikiprojektu:Kategoryzacja#Kategorie do naprawy w pkt. 14. --Alan ffm (dyskusja) 20:59, 26 wrz 2015 (CEST)

Wolfgang Mozart[edytuj kod]

Z pewną taką nieśmiałością..., że zacytuję tutaj Annę Patrycy i wcale nie będąc pewnym czy robię to we właściwej formie, zwracam się do Szanownej Społeczności o pomoc. Chodzi o ustalenie tytułu wiadomego artykułu. Niedawne w nim zmiany (Wikipedysta:Andrzei111, Wikipedysta:Khan Tengri) wywołały u mnie bowiem co najmniej mieszane uczucia. Otóż osobiście stoję na stanowisku, że wskutek pewnych uwarunkowań, forma Wolfgangus Theophilus Mozart aczkolwiek zasadna, nijak dobra tutaj nie jest, wszelkie inne formy typu Gottlieb, czy Amadé, też brzmią u nas raczej kuriozalnie, a formy łacińskiej Amadeus sam Mozart nigdy nie używał, najbardziej zasadne jest ustalenie tytułu tego biogramu na Wolfgang Amadeusz Mozart.

Takie brzmienie imion kompozytora podyktowane jest długą tradycją muzyczną i specyfiką języka polskiego. Tradycja ta ma już swój wymiar przecież i w Wikipedii. Artykuły dotyczące dzieł Mozarta mówią bowiem nam i o Wolfgangu Amadeuszu, nie Wolfgangu Amadeusie. Piotr Kamiński, co prawda, stosuje w Tysiąc i jednej operze wersję francuską (Amadé), jednak na szerszą skalę stosowanie tego w dziełach pisanych jest słabo użytkowe. Imię Amadeusz jest używane choćby w polskim wydaniu monografii autorstwa Alfreda Einsteina. Twórczość Mozarta zapewne doczeka się jeszcze i tutaj większych opracowań – gdzie sam zamierzam dołożyć swoją wcale niemałą i niemal gotową już „cegiełkę” – i odmiana formy łacińskiej będzie wtedy naprawdę dość karkołomna (aktualne opracowanie dokończę tak, czy tak, ale nie ukrywam, że cokolwiek ponad, to może już być niezły odjazd). Zaznaczam, że kompozytor należy przecież do kultury Zachodu, będąc jednym z jej czołowych przedstawicieli, nie jest zatem nam potrzebna żadna transkrypcja. Mozart nie jest także postacią nam współczesną... Jego wpływ na współczesność jest jednak nadal względnie duży. Wielu artystów związanych z operą nadal jest związanych z Mozartem (linkowanie), wielu pianistów, skrzypków, muzyków i muzykologów. Stosowanie łacińskiego Amadeusa wymagałoby zatem zmiany w dużej liczbie artykułów i ciągłego pilnowania, czy nowe artykuły są poświęcone jednak Wolfgangowi Amadeusowi, natomiast niekonsekwencja byłaby rzeczą pewną. Zupełnie czymś innym są tutaj takie przypadki jak Ryszard Wagner i Jakub Offenbach, których odmiana w języku jako Richard i Jacques jest w zasadzie „bezbolesna”, niepowodująca jakichś większych zgrzytów. Dyskusję rozpoczynam teraz. Wikipedysta:Andrzei111 zastanawiając się nad tymi kwestiami, chciał ją rozpocząć w sierpniu, natomiast sam nie zrobiłem tego wcześniej także ze względu na jego PUA. Możliwe, że ktoś będzie miał mi za złe wakacyjny termin omawiania tej dosyć ciekawej kwestii, powiem jednak, że ja właśnie w lipcu/sierpniu mam na pewno czas, by się jeszcze czymś z twórczości Mozarta zająć, potem może być z tym gorzej, komputer, niby jeszcze nowy, też często bywa w serwisie i niedawno stamtąd wrócił, więc chyba będę na bieżąco. Zresztą wspominane już PUA zebrało ponad osiemdziesiątkę głosujących, ufam zatem, że niektórzy swoje wakacje spędzają również tutaj. Mam nadzieję na jakieś szybkie i sprawne zakończenie tematu i proszę innych zainteresowanych o zabranie głosu w tej sprawie. --Mozarteus (dyskusja) 20:15, 28 lip 2015 (CEST)
 • Laicki OR: zawsze w polskim użyciu słyszałem wersję Wolfgang Amadeusz. Khan powołuje się na Encyklopedię PWN, co jest solidnym źródłem, ale myślę że decydujące winny być źródła muzykologiczne. A one co mówią...?--Felis domestica (dyskusja) 20:44, 28 lip 2015 (CEST)
 • @Mozarteus, dziękuję, że podniosłeś temat. Jeśli chodzi o termin dyskusji, wydaje mi się równie dobry jak każdy inny, liczę, że wywiąże się dyskusja, która przyniesie konkretne wnioski.
 • Tak jak wspominałem w dyskusji Mozarteusa, czy w późniejszej dyskusji przy okazji mojego PUA - moja zmiana na Wolfgang Amadeus Mozart była wynikiem ujednolicania do panującego konsensusu, że imiona i nazwiska zapisujemy w oryginalnym brzmieniu - oczywiście zapisywane alfabetem łacińskim - poza wyjątkiem dot. głów panujących. Stąd w pl. Wiki są (aby pozostać przy tematyce muzycznej): Johann Sebastian Bach, a nie Jan Sebastian, Joseph Haydn, a nie Józef, czy Richard Strauss lub Wagner a nie Ryszard. Przed zmianą sprawdziłem jeszcze PWN, oraz WikiData, wszędzie było Amadeus, stąd też zmiana. Oczywiście dostrzegam niedogodność odmiany Amadeus, i przyzwyczajenie do "starych znanych form", ale generalna reguła powinna być moim zdaniem utrzymana. Andrzei111 (dyskusja) 22:49, 28 lip 2015 (CEST)
  Takie właśnie kwiatki wynikają z upartego trzymania się owego "konsensusu", nie mającego nic wspólnego z polską tradycją. Ostatnio ktoś przemianował Verne'a na "Żula", bo to chyba rzeczywiście był żul jakich mało ;) Ech, Polacy, Polacy, papuga Europy... Electron   02:22, 29 lip 2015 (CEST)
 • No tak (widzicie zielone linki?): Gajusz Juliusz Cezar czy Caius Iulius Caesar? To może też, by iść za ciosem, zamiast Mikołaj Kopernik pisać Nicolaus Copernicus? Przestańmy się wygłupiać, bo to do niczego nie prowadzi. Wolfgang Amadeusz Mozart to przyjęta forma, podobnie jak Armia Czerwona, a nie poprawna, ale bez związku z tradycją Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, jak to ktoś próbował niedawno zmienić (nawet w Rosji nazywa się ją powszechnie kраснoй армей, choć oficjalnie to wciąż РККА). Formalizacja nie boli co prawda, ale trzymajmy się raczej tradycji, tyle... Belissarius (dyskusja) 07:04, 29 lip 2015 (CEST)
Tylko, że od tej tradycji się właśnie zdecydowanie w środowisku naukowym odchodzi. — Paelius Ϡ 11:54, 29 lip 2015 (CEST)
Jeśli o mnie osobiście chodzi, nie ma sprawy trzymajmy się tradycji (też czytałem Karola Maya), ale bądźmy w tym spójni. I jeśli ma być Wolfgang Amadeusz Mozart to powinien być Jan Sebastian Bach etc, etc... Andrzei111 (dyskusja) 10:48, 29 lip 2015 (CEST)
 • Wikipedysta, który przeniósł tego nieszczęsnego Amadeusza, prowadzi bardzo ciekawą działalność. Potrafi np przenieść arabskiego polityka używając formy, nie arabskiej ale angielskej, mimo że w polskiej literaturze to nazwisko ma tradycyjną stosowaną od lat formę. Zmienia nazwy geograficzne, nazwiska według własnego widzimisię, nie dodając żadnych źródeł. I sa tego dziesiątki. Przecież są polskojęzyczne książki, atlasy, mapy, słowniki. No chyba, że w Wiki nie musi byc źródeł. Czekam aż przeniesie związki rtęci pod związki merkurego, bo przeciez tak jest po angielsku, a jego zmiany są tego typu. Zetpe0202 (dyskusja) 11:38, 29 lip 2015 (CEST)
 • Bardzo proszę o konkretne przykłady błędnych edycji, o których mówisz. Andrzei111 (dyskusja) 11:45, 29 lip 2015 (CEST)
 • Tytuł artykułu to jedno – on jest do dyskusji. Ale dla czego w artykułach typu Mozart, czy Bach w ogóle nie ma podanej polskiej pisowni? Skoro jest powszechnie stosowana, to powinna być podana w pierwszym zdaniu artykułu. Dlaczego w takim artykule o Chemnitz może być uwzględniana niemal archaiczna polska nazwa Kamienica Saska, a tu polskiej nazwy brak? Obecnie to wygląda na jakieś kompletne rugowanie polskiej tradycji w imię jakiejś naukowej "lepsiejszości"! -- niepodpisany komentarz użytkownika 194.165.48.90 (dyskusja | wkład) 12:19, 29 lip 2015‎ (CEST)
  • Pisałem już powyżej. Od tradycyjnego tłumaczenia imion nie-Polaków (poza imionami władców) w nauce się odchodzi już latami, tylko opór laików jest dość poważny. Ale, że opieramy się na źródłach naukowych, to na szczęście w dłuższym okresie czasu da się to wyprostować. Co do miast - tam akurat nazewnictwo jest niezbędne, bo kto się domyśli, że Kamienica Saska to Chemnitz? — Paelius Ϡ 13:36, 29 lip 2015 (CEST)
   • Co to znaczy, że „Od tradycyjnego tłumaczenia imion nie-Polaków (poza imionami władców) w nauce się odchodzi już latami”? Czy oznacza to, że pożegnamy się np. z Józefem Stalinem, czy Włodzimierzem Leninem, i będziemy mieli Iosifa Stalina i Władimira Lenina? Bo jak wszystkich to wszystkich... No a jeśli mówimy o nauce to także zrezygnujmy z takich form jak Mu’ammar al-Kaddafi – jaka szanująca się arabistyczna praca naukowa stosuje transkrypcję? Toż to zapis dla laików – naukowo to będzie wyłącznie Muʿammar al-Qaḏḏāfī! I analogicznie wszelkie nazwiska rosyjskie, greckie, perskie, hindi itd., należy zapisywać wyłącznie w transliteracji, zapominając w ogóle o transkrypcji – jeżeli idzie się zgodnie ze standardem wyznaczanym przez publikacje naukowe, to należy się go trzymać ściśle, do każdego imienia i nazwiska. W przeciwnym razie będzie kompletna uznaniowość, że Mozarta zapiszemy wg reguł naukowych, a np. As-Sādāta już wg zapisu dla laików. -- niepodpisany komentarz użytkownika Wojtek2006 (dyskusja | wkład) 17:46, 29 lip 2015‎ (CEST)
    • Rosyjską i grecką transliterację to stosuje wyłącznie z tego, co wiem, tylko informacja naukowa. — Paelius Ϡ 11:57, 30 lip 2015 (CEST)
     • I jak zgrabnie pominąłeś kwestie tysięcy nie naukowo zapisywanych na Wikipedii nazwisk arabskich, perskich, czy bengalskich. Zgodnie z zasadą, tam gdzie coś jest zgodne z moimi poglądami to powołam się na dana zasadę (w tym przypadku zasada odchodzenia w nauce od spolszczonych zapisów imion i nazwisk), a tam gdzie nie po drodze mi z taką zasadą, to powołam się na inną (zapis nazwisk arabskich stosowany w publikacjach naukowych nie odpowiada mi bo jest koszmarny, to powołamy się na zasadę stosowania uproszczonej polskiej transkrypcji preferowanej w publikacjach bardziej popularnych). To się nazywa naginanie zasad do własnych poglądów i nie ma wiele wspólnego z jakąkolwiek rzetelnością naukową. Zatem albo stosowany jest konsekwentnie zapis naukowy (a więc zarówno Amadeus, ale i też Al-Qaḏḏāfī, czy Iosif Stalin), albo jednak powszechnie uzywany zapis spolszczony (bo jak Kaddafi i Józef Stalin, to i Amadeusz). Wojtek2006 (dyskusja) 09:11, 31 lip 2015 (CEST)
 • Moim zdaniem nie można wytyczyć sztywnych reguł dotyczących pisowni tradycyjnych nazwisk. Powinno leżeć to w gestii tych, którzy czytają literaturę polską poświęconą danej osobie i tworzą hasło. Oni wiedzą najlepiej, jaka forma przeważa. Wśród naukowców często też nie ma zgody, ale zazwyczaj jakaś forma uważana jest za standardową. Jestem przeciwny temu, aby ktoś brał jedno źródło (nawet encyklopedię PWN) i hurtem zmieniał nazwiska czy imiona na jej podstawie. Ponieważ na mojej półce leżą książki i płyty z "Amadeuszem" a również bibliografia hasła zawiera pozycje wyłącznie z "Amadeuszem" i tak ustaliły osoby tworzące to hasło, to nie należało zmieniać tytułu na podstawie dwóch jedynie źródeł. Definicja powinna, IMO, brzmieć: Wolfgang Amadeusz Mozart (niem. Wolfgang Amadeus Mozart) - a w treści powinna być dobrze napisana sekcja z wyjaśnieniem wszystkich wariantów imion i nazwiska. Augurmm (dyskusja) 13:59, 29 lip 2015 (CEST)
 • @Augurmm: taka sekcja jest. @Paelius: akurat w przypadku tego nie-Polaka trudno ustalić jakąś dobrą formę, sam Mozart może się nią posłużył na audiencji u papieża, zresztą nawet Kamiński nie używa imienia Amadeus, a dla wszystkich mniej zorientowanych... jego Tysiąc i jedna opera to obecnie najpełniejsza pozycja na świecie, drugą jest (choć pierwszą w kolejności) Mille et un opéras, ale to... też nasz Kamiński i tam francuską wersję imienia też ma na pewno, za co ręczę głową, chociaż książki na oczy nie widziałem. --Mozarteus (dyskusja) 19:19, 29 lip 2015 (CEST)
  • U Niemców (a Niemcem był) figuruje jako Wolfgang Amadeus i to jest forma wyjściowa, oczywiście zupełnie umowna. Pozwala jednak przejść do porządku dziennego nad kwestiami teofilów i gottliebów. — Paelius Ϡ 12:07, 30 lip 2015 (CEST)
   • Problem w tym, że Mozart był na tyle Niemcem, na ile Jezus był Żydem. Mówiąc zaś serio – niemieckojęzyczna wersja ma tutaj może też pewien problem, bo Mozart to światowiec i na pewno trudno przyjąć im tego Theophilusa, a i własnego Gottlieba też nie chcą, bo im wygodniej. Oni mają wtedy tak, jak to jest w większości źródeł, u nas niestety wymaga to i tak, i tak odmiany. Twoje argumenty są jednak takie jak przenoszących hasło Andrzeia111 i Khana Tengri. Zauważ jednak, że i my mamy o wiele większy problem, panowie Quintus Horatius Flaccus czy Publius Vergilius Maro chyba mają we własnym języku artykuły pod takimi tytułami, a po polsku nie. Jednak wcale nie chciałbym przenosić ani Horacego, ani Wergiliusza i to właśnie z tego powodu, że łacina jest tutaj strasznie nieużytkowa. --Mozarteus (dyskusja) 18:14, 30 lip 2015 (CEST)
 • Ja pozwolę sobie jedynie nieśmiało zacytować sjp: Wiele nazw własnych zostało spolszczonych już dawno i ta pisownia, niezależnie od tego, czy jest zgodna z zasadami transkrypcji lub transliteracji, czy nie, musi zostać zaakceptowana przez wszystkich użytkowników języka polskiego. W tej grupie możemy wymienić takie nazwiska, jak Szekspir, Waszyngton, Szopen, Russo, Wolter, Molier, Balzak. Natomiast wśród nazw geograficznych Paryż, Londyn, Akwizgran, Rzym, Mediolan, Wenecja i wiele innych. Podobnie jest z imionami. Dodam tylko, że wiele nazw pisanych w oryginale, w polskojęzycznej Wikipedii brzmi pretensjonalnie żeby nie napisać śmiesznie. Markiel Odpisz 18:36, 30 lip 2015 (CEST)
  • Ale tam chodzi o coś innego: piszemy Szekspir, a nie Szejkspir, Waszyngton, a nie Łoszington. To nie znaczy, że nie należy pisać Shakespeare czy Washington. (air)Wolf {D} 19:39, 30 lip 2015 (CEST)
   • I oczywiście nie oznacza, że nie należy pisać Paris, Roma, London... Naprawdę oryginalna interpretacja! Zgodnie z nią to możemy pisać, że "w Washingtonie mają White Housa", a "jadąc do Londonu warto obejrzeć znajdujący się tam pomnik Shakespeare'a". No chyba, że sobie wybieramy z reguły to co jest zgodne z naszymi poglądami, a co nie zgodne ignorujemy. Tyle, że to wtedy nazywa się "własne widzi mi się", a nie działanie zgodnie z regułami. Wojtek2006 (dyskusja) 09:02, 31 lip 2015 (CEST)
    • Ależ oczywiście, że nie oznacza. Jasne, są teksty, w których takie formy byłyby skrajnie komiczne, ale są i takie, w których byłyby do obronienia. To zresztą jest stuprocentowo oczywiste. No bo co, nie wolno pisać Shakespeare? Absurd. Żeby się o tym przekonać, wystarczy kliknąć tutaj albo tutaj. A przede wszystkim należy kliknąć tutaj. (air)Wolf {D} 21:34, 1 sie 2015 (CEST)
    • Odpowiadając Wam obydwu – dyskutowanie o nazwach geograficznych jest dyskusją jednak trochę obok. Tutaj chciałbym mimo wszystko mieć rozstrzygniętą w miarę szybko sprawę tytułu biogramu Mozarta. Miasta (zdaje się) w tym artykule są akurat OK. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do innych osób, to już temat na ewentualną nową dyskusję. --Mozarteus (dyskusja) 21:50, 1 sie 2015 (CEST)
 • Mamy sobotę i sporą ilość kilobajtów tutaj i już w miarę to wszystko ukierunkowane, choć może ze względu na weekend dyskusja rozwinie się jeszcze bardziej – zatem jeszcze dwa słowa o Niemcach. Oni nie obchodzą mnie w ogóle i papugowanie akurat ich (jasne Austriaków i innych użytkowników tamtego języka zresztą też) żadnego sensu nie ma, chyba że komuś podobają się takie kwiatki jak ein polnischer Komponist Frédéric Chopin. Proponuję zatem jeszcze raz, albo raz na zawsze (a co najmniej do kolejnej większej dyskusji) przyjąć wersję polską Wolfgang Amadeusz Mozart, co ułatwi mi pracę i uspokoi mnie choćby tylko co do samego Czarodziejskiego fletu (dla zainteresowanych: mój brudnopis), albo poprawnie i awangardowo Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, z "wariacjami na temat", ale tylko w zakresie Joannes Chrysostomus Mozart lub Wolfgangus Theophilus Mozart, co z kolei pracę wszystkim edytującym w temacie ubarwi. Wszelkie inne opcje są niezgodne z jakimikolwiek zasadami. Zaznaczam, że czym szybciej cokolwiek ustalimy, tym lepiej. Naprawdę, jak już to gdzieś powiedziałem, pisanie o Wolfgangu Amadeusie Mozarcie słabo mnie rajcuje, a niedługo mogę już naprawdę nie mieć czasu, bo praca zawodowa faktycznie czasu wymaga, natomiast tutaj jestem dla przyjemności, odskoczni, żeby coś fajnego zrobić. --Mozarteus (dyskusja) 10:19, 1 sie 2015 (CEST)
  I dla przyjemności psujesz przyjemność wielu innym osobom? — Paelius Ϡ 16:10, 1 sie 2015 (CEST)
  Wybacz, ale nie rozumiem? --Mozarteus (dyskusja) 20:55, 1 sie 2015 (CEST)
  Naprawdę [...] pisanie o Wolfgangu Amadeusie Mozarcie słabo mnie rajcuje. Mnie nie podoba się pisanie o Janie Bugenhagenie, ale fochów nie czynię. — Paelius Ϡ 21:57, 1 sie 2015 (CEST)
  To żaden foch i sorry, ale jeżeli się coś Tobie tutaj nie podoba, to też możesz zmieniać, dyskutować... Jeśli chodzi o mnie, to po prostu chcę wiedzieć, jak mam pisać i tyle, dlatego ta dyskusja. Zmiany tego typu, że ktoś wymyśli sobie, że ma być taki i taki tytuł, nie zmieniając linkujących, mi się ewidentnie nie podobają, a Ty jak dotąd chyba raczej jesteś za tym, by zostawić imię niepasujące ani do obecnych reguł, ani do realiów języka polskiego, zatem kto tutaj komu psuje przyjemność? --Mozarteus (dyskusja) 23:00, 1 sie 2015 (CEST)
  To ty próbujesz wymuszać jedyne właściwe nazewnictwo, na dodatek z jakiejś przyczyny negując nazewnictwo chociażby Karla Amadeusa Hartmanna. — Paelius Ϡ 23:18, 1 sie 2015 (CEST)
  Ależ niczego nie próbuję wymuszać, jednak pisałem już wyżej – nie podoba mi się to, że ktoś sobie cośtam zmienia według własnego widzimisię a reszta niech wisi. Otóż nie – pisałem uczciwie od razu po przeniesieniu, jeśli ktoś ma sensowny powód do zmian, to OK, niech to zrobi całościowo. Natomiast jeśli chodzi o każdego z nas, edytujących – obowiązku, by pisać Wikipedię nie ma, ale reguły, jeśli się już tutaj edytuje, chyba jakieś są... Ponadto są też pewne uniwersalne reguły mówiące tyle, że nie przerzucamy na innych pracy, nie tylko w necie, w życiu. Trzeba więc wiedzieć, jakie dana zmiana będzie pociągała konsekwencje. Zatem jeszcze raz: w przypadku imion chrzcielnych Mozarta będzie zabawnie i awangardowo, ale taka zmiana wynika z reguł, a tak w ogóle, to jeszcze jest choćby i Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, którego też nie mam zamiaru zmieniać. --Mozarteus (dyskusja) 23:54, 1 sie 2015 (CEST)
  Ja tylko dodam, że wyniki niniejszej dyskusji wcielę w życie. Poprawię botem wszelkie linkujące w jedną, drugą bądź w drugą stronę ujednolicając pisownie i linkujące. Andrzei111 (dyskusja) 11:31, 2 sie 2015 (CEST)
  Ale co to takiego ten bot? ;-) I tak musiałbyś decydować Ty, kiedy się nim znowu przejechać, chyba, że będzie miał za zadanie już non-stop szukać i zmieniać. Taki PerpetuumMozartbot by się chyba musiał nazywać ;-) a i tak odpalający zajmowałby się sprawdzaniem jego działalności. Poza tym – coś ustalić jednak powinniśmy. --Mozarteus (dyskusja) 11:50, 2 sie 2015 (CEST)
  Ciekawe, bo dopiero co negowałeś niemieckość imienia Amadeus, a tu patrz, tyle tych Niemców jakoś Amadeusami się zwie. Znasz moje stanowisko. Mozart - może i obywatel świata, ale Niemiec. Niemcy używają formy Amadeus. We współczesnej nauce dąży się (fakt opornie), aby nie tłumaczyć/spolszczać mian nie-Polaków. Resztę sobie dopowiedz, nie widzę w moim rozumowaniu jakiejś niespójności. — Paelius Ϡ 00:08, 2 sie 2015 (CEST)
  Uparty jesteś... szkoda tylko, że... - ale OK. To co mówią Niemcy, raczej nie jest jakimkolwiek dogmatem, bo jeśli jest, to natychmiast należy przenieść i Chopina ;-) Mozart imienia Amadeus nie używał i to najprawdopodobniej nigdy. W Rzymie w czasie audiencji u papieża mógł się posłużyć przecież normalnie swoimi imionami chrzcielnymi (nie byłem tam z nim niestety), a to była jedyna większa okazja, by chciał ewentualnie użyć formy łacińskiej. O jejku – przecież możnowładcą w Salzburgu był arcybiskup i to nieważne nawet czy Schrattenbach, czy Colloredo, a jednak. Einstein to chyba też jeden z największych fachowców w temacie, zatem tłumaczony w PWM szczególnie uważnie... Naprawdę nie napisałem nigdzie, że jest to ustalenie na amen, jeśli kolejne polskie wydanie Einsteina będzie jednak używało łacińskiego imienia Amadeus, albo urodzi się jakiś nowy Kamiński, to przecież dyskutować można zawsze. Innych pozycji (zwłaszcza beletrystycznych) nawet nie wymieniam, ale jakoś sobie nie przypominam nawet jakiejś polskojęzycznej, w której byłoby Amadeus. --Mozarteus (dyskusja) 00:45, 2 sie 2015 (CEST)
  Mieszasz dwie rzeczy. Nieistotnym jest na wikipedii jakie imiona nosił Mozart, nieistotne jest tym bardziej, jakiego imienia używał. To co jest istotne to pod jakim mianem funkcjonuje w literaturze przedmiotu. Można uznać, że jedyną właściwą formą (dla nieznanej mi przyczyny niektórzy muzykolodzy stają tutaj okoniem, nie mając jednakowoż obiekcji przed Richardami Wagnerami i innymi osobnikami) jest forma Amadeusz, niemniej niezbędne jest podbudowanie tego twierdzenia naukowymi pozycjami w haśle. Osłabia nieco Twoją argumentację fakt, że nie jest to forma, jak to próbujesz wmówić, jedyna (Krzysztof Bilica, Katarzyna Janczewska-Sołomko, sama BN i pewnie jeszcze kilka innych instytucji zapatruje się na to inaczej). A skoro nie jest tak różowo, to lepiej zastosować umowne nazewnictwo oryginalne (niemieckie). — Paelius Ϡ 01:15, 2 sie 2015 (CEST)
  Takich pozycji w biogramie Mozarta zwyczajnie nie widzę, natomiast Max Becker, czy Alfred Einstein (dwie pierwsze pozycje źródłowe Dokładniej: przypisy. --Mozarteus (dyskusja) 09:50, 2 sie 2015 (CEST)) spokojnie u mnie leżą i używają imienia Amadeusz. Jasne – polska wersja imienia mogła znaleźć się w nich przypadkowo, omyłkowo, jest przestarzała – wiesz lepiej, to przenieś też wszystko inne i tego pilnuj, tym bardziej, że jesteś adminem i Tobie jest łatwiej. Jeśli o mnie chodzi, to jestem jednak za Amadeuszem i to tym bardziej, że według mnie ta polska wersja imienia będzie pilnowała się sama, a ludzie obeznani w temacie jeśli kiedyś zechcą przenosić znowu pod łacińską, to pewnie, jak mówię, zrobią to po kolejnej większej dyskusji, ewentualnie zmienią wszystkie linki, użycia, szablony kategorie... Uwierz mi – nawet potrojenie wielkości tej dyskusji w kontekście przyszłej oszczędności pracy (i normalności Wikipedii) jest naprawdę opłacalne. --Mozarteus (dyskusja) 09:40, 2 sie 2015 (CEST)
  Ani Becker, ani Einstein nie mogli pisać o Amadeuszu. Co najwyżej tak to ktoś przetłumaczył. Więc co najwyżej ten ktoś uważa, że właściwą formą jest Amadeusz. A powyżej podałem Ci polskich myzykologów, którzy używają formy Amadeus w pozycjach (popularno)naukowych. Ignorowanie takich głosów w myśl zasady tradycyjne nazewnictwo jest lepsze uważam za poważny błąd, zwłaszcza w połączeniu z siłą oddziaływania wikipedii. — Paelius Ϡ 10:21, 3 sie 2015 (CEST)
  Naprawdę czytam Twój podpis z dużym zdziwieniem... Gdyby to napisał ktoś inny, to jeszcze bym starał się go zrozumieć, bo może zaczął to czytać teraz i odniósł się po prostu do ostatniego wpisu, ale wyżej napisałem chyba wystarczająco jasno: dwie pierwsze pozycje – zatem masz tutaj pewne uproszczenie, Einstein to chyba też jeden z największych fachowców w temacie, zatem tłumaczony w PWM szczególnie uważnie – czyli masz napisane wyraźnie, że odnoszę się do tłumaczenia i jego (w moim przekonaniu) jakości. Ktoś też ponadto przez lata istnienia Wikipedii sporo już tutaj (albo raczej wielu "ktosiów") napisał stosując właśnie imię w wersji polskiej. Administratorzy naprawdę nie są jakimiś "kierownikami projektu", których zadaniem jest tutaj zlecanie roboty innym. Jeżeli uważasz, że powinna być wersja łacińska, to zamiast klepać tutaj głupoty(Zbyt emocjonalnie, ale chodzi o to, że w przypadku gdy jesteś pewien i masz źródła, lepiej pisać w przestrzeniach encyklopedycznych niż dyskusyjnych. --Mozarteus (dyskusja) 11:06, 3 sie 2015 (CEST)), weź się za klawiaturę i zrób co trzeba, ale już na poważnie. Chyba powinieneś najlepiej wiedzieć, jak to zrobić. Jeśli zaś chodzi o mnie, to uważam, że zmiany były niepotrzebne, więc dlatego klepię tutaj. Pierwszym i najważniejszym powodem tej dyskusji jest ten, że tego typu zmiany (gdziekolwiek, nie tylko u Mozarta) winny być uzasadnione i całościowe. Napisałem przecież, że bot sam też niewiele zrobi... --Mozarteus (dyskusja) 10:59, 3 sie 2015 (CEST)
  1. Wypowiadam się tutaj jako zwykły użytkownik. 2. Powołujesz się błędnie na autorytet Beckera i Einsteina, a powinieneś na autorytet tłumacza (żaden z tych pierwszych nie miał bowiem powodu, by odnosić się do formy Amadeusz, co najwyżej odnosili się do formy Amadeus). 3. Forma Amadeus nie jest łacińską wersją imienia, jest jedną z niemieckich odmian imienia (patrz wyżej Hartmann, który nie ma na imię Gottlieb tylko właśnie Amadeus). 4. Właśnie takie tradycyjne podejście powoduje niemożność działań całościowych, o które się upominasz. — Paelius Ϡ 11:56, 3 sie 2015 (CEST)
  1) Jesteś – czy tego chcesz, czy nie – użytkownikiem zaawansowanym, od którego należy wymagać, że będąc za jakimiś zmianami powinien wprowadzić je sam. 2) Tak, odwołuję się do tłumaczenia i w przypadku Mozarta A. Einsteina jest to Polskie Wydawnictwo Muzyczne, o czym mówię zresztą przez cały czas. 3) Jasne imię Amadeus jest równie niemieckie jak polskimi imionami są Piotr albo Teresa, tylko w tym zakresie należy poprawić Wikipedię, która jednak twierdzi coś innego... 4) Zupełnie nie rozumiem, co znaczy niemożność podjęcia działań całościowych, mówisz o pstrokaciźnie w encyklopedii? Raz będziemy mieć tak, raz tak i linkowanie do przekierowań? Czy na pewno o to tutaj chodzi? --Mozarteus (dyskusja) 12:56, 3 sie 2015 (CEST)
  1) Nic nie muszę, bo hasło znajduje się pod Wolfgang Amadeus Mozart, a to jest najistotniejsze, kwestie techniczne (podnoszone przez Ciebie w punkcie czwartym) są stanowczo mniej istotne, poprawi się to w tzw. wolnym czasie. 3) Nigdzie nie negowałem, że Amadeus jest imieniem pierwotnie łacińskim, to Ty negowałeś, że jest to imię niemieckie, ciągle pisząc, że Mozart nie używał łacińskiej formy imienia. — Paelius Ϡ 13:16, 3 sie 2015 (CEST)
  Nigdzie nie napisałem, że cokolwiek musisz. Jasne, że nic nie musisz, ale też konsensusu, by to jednak było Wolfgang Amadeus Mozart też jakoś nie widzę..., a tzw. wolny czas - hmm... nieźle powiedziane. --Mozarteus (dyskusja) 13:36, 3 sie 2015 (CEST)
  Moim zdaniem robimy polską wersję wikipedii, i głównie dla Polaków i powinniśmy używać najczęściej spotykanej polskiej pisowni nazwisk (jeśli takowa istnieje). Kto z Polaków będzie tu szukał Amadeusa, pytam się ja was (chyba, że zrobi niechcący literówkę)? Jakim celem jest powodowanie niepotrzebnych przekierowań z polskie nazwy, którą używa większość? Utylitaryzm ma wartość samą w sobie; wszystkie inne wymysły poparte pseudonaukowością tylko powodują niepotrzebny zamęt. Szanujmy nasze tradycje a będziemy szanować przede wszystkim samych siebie. Electron   00:27, 3 sie 2015 (CEST)
  Przywracaj ten kwasoród, w końcu tradycja ponad wszystko! — Paelius Ϡ 10:21, 3 sie 2015 (CEST)
  Pisanie o tlenie, że to kwasoród naprawdę w tym kontekście zbyt miłe nie jest (przekierowanie owszem sensowne dla bardzo starych książek i bardzo młodych ich czytelników), chyba że sam faktycznie powołując się na naukowe podejście i stawiając za przykład niemieckojęzyczną Wikipedię jesteś za tytułem wspomnianego już tutaj artykułu w formie Frédéric Chopin, zatem mówię wprost: nie bądź niepotrzebnie złośliwy. --Mozarteus (dyskusja) 11:40, 3 sie 2015 (CEST)
  Wolałbym francuską, w końcu był pół-Francuzem. Ale był też (w przeciwieństwie do Mozarta) pół-Polakiem. — Paelius Ϡ 11:56, 3 sie 2015 (CEST)
  Nie bójta się, wójta, k. Paelius. Przywrócę, gdy większość Polaków będzie używać tego określenia. Obecnie większość nie używa słowa Amadeus przy nazywaniu Wolfganga Amadeusza Mozarta... Raczej traktuje to jako przeoczoną literówkę lub dziwoląg, który wprowadził jakiś użytkownik, próbujący być bardziej papieski od Papieża. Czyżbyś Ty prywatnie też tak mówił (Amadeus z "s" na końcu)? Przypominam, że my tu opisujemy jak jest, a nie jak (wg co poniektórych) powinno być. Electron   11:59, 3 sie 2015 (CEST)
  Może tradycjonalista wreszcie nauczyłby się pisać polskie wyrazy? Ale rozumiem pisanie poprawnie jest passe w przeciwieństwie do Tucydydesa. — Paelius Ϡ 12:04, 3 sie 2015 (CEST)
  Nie rozumiem czemu nie może być Amadeusz? To jest polskojęzyczna wikipedia, więc polska utrwalona nazwa powinna być nazwą artykułu. Dopiero później w tekście można by wyjaśnić wszelkie odmiany i nieścisłości. W końcu takich "kwiatków" nie ma wcale tak dużo... Tournasol Demande-moi! 22:02, 3 sie 2015 (CEST)
  A ja tam chyba już jestem przekonany do tego (a jakże – niemieckiego) Amadeusa, bo jak będzie z powrotem ten nieszczęsny Amadeusz, to znowu ktoś niepotrzebnie się zaangażuje i znów będzie musiał przenosić. Tak w ogóle to zostawmy Mozarta w spokoju, na, jak to napisał wyżej Kolega Paelius, wolne chwile, bo po co niby się zajmować takimi kompozytorami, skoro znawcy tematu i tak na razie mają na głowie poważniejsze sprawy (zresztą od nastu lat). Muzykolodzy zresztą dwoją się i troją nad medalem dla Chopina, zresztą pół-Francuza, a jeszcze to rozdrapywać, przeszkadzać i przyjemność im psuć... Chyba nie warto. --Mozarteus (dyskusja) 08:35, 4 sie 2015 (CEST)
  „«Naprawdę [...] pisanie o Wolfgangu Amadeusie Mozarcie słabo mnie rajcuje». Mnie nie podoba się pisanie o Janie Bugenhagenie, ale fochów nie czynię. — Paelius Ϡ 21:57, 1 sie 2015 (CEST)” — Paelius Ϡ 10:29, 4 sie 2015 (CEST)
  Gdzieś to już widziałem... Zresztą – od kiedy to dyskutowanie na dany temat jest fochem? Osobiście do Bugenhagena nic nie mam, moja wiedza o nim skupia się do tego, że po raz kolejny widzę nazwisko i nie dokonałem w związku z nim żadnej edycji w przestrzeni głównej. Zresztą Electron też chyba tlenu nie przenosił pod kwasoród, a i jemu się oberwało. Natomiast Ty – raz, że przekonałeś mnie, że imię Amadeus jest niemieckie, podobnie jak polskimi imionami są Xavier, Vivienne, Fabienne albo Etiennette (w końcu nasi Wiśniewscy, dzieciaki Michała je noszą), to dwa, że przekonałeś mnie, by nie przenosić powrotnie Mozarta. Taki jest mój dotychczasowy wniosek z tej dyskusji. Naprawdę ja już tak uważam – i to nie jest żaden przytyk. --Mozarteus (dyskusja) 12:20, 4 sie 2015 (CEST)
  Co do pytania, tak zrozumiałem Twoją wypowiedź powyżej, zakończoną teatralnym chyba nie warto, które zrozumiałem jako odpuszczenie pisania. Źle zrozumiałem, jak rozumiem? — Paelius Ϡ 12:37, 4 sie 2015 (CEST)
  Wiesz... Pogubiłem się trochę w tej Twojej wypowiedzi... Mówię zatem jeszcze raz: najlepiej zostawmy status quo, niepotrzebnie ruszałem tego Mozarta. --Mozarteus (dyskusja) 13:24, 4 sie 2015 (CEST)
  Ponieważ po przenosinach chciałbym posprzątać, to chciałem się upewnić, że jest konsensus i hasło pozostaje pod Wolfgang Amadeus Mozart i w związku z tym mogę poprawić linkujące? @Mozarteus?. Oczywiście stosownych zmian będzie wymagało jeszcze hasło i linkujące: Śmierć Wolfganga Amadeusza Mozarta - też się tym zajmę. Ostatnia sprawa Mozart jest obecnie przekierowaniem, a mamy jeszcze Mozart (ujednoznacznienie), IMHO należałoby przenieść ujednoznacznienie pod Mozart, czy są jakieś powody by tego nie zrobić? Andrzei111 (dyskusja) 09:58, 5 sie 2015 (CEST)
  Z tym sprzątaniem, to się jeszcze trochę wstrzymaj, to że ja ostatecznie jestem za pozostawieniem tego, jak jest obecnie, jeszcze nie znaczy, że za tym są wszyscy. Zresztą nie, nie tylko jest Śmierć Wolfganga Amadeusza Mozarta, roboty jest znacznie więcej i jak już pisałem wyżej – ciągłe pilnowanie. Natomiast co do Mozart/Mozart (ujednoznacznienie) owszem, byłyby powody, jednak jeszcze mniej istotne i bardziej OR-owe niż tytuł Wolfgang Amadeusz Mozart, więc zrób, jak uważasz. --Mozarteus (dyskusja) 10:35, 5 sie 2015 (CEST)
  Być może się nauczy... Wypominanie literówek, nie jest tym czego by się oczekiwało od admina... I nie jest też w dobrym guście. To tak co do nauki dobrych manier. Electron   00:44, 5 sie 2015 (CEST)
  W mojej szkole nie uznawano błędów ortograficznych za literówki. — Paelius Ϡ 10:24, 5 sie 2015 (CEST)
  W Wikipedii za błędy ortograficzne uznaje się te w artykułach, w przestrzeniach dyskusyjnych w ferworze wymiany słów dopuszczalna (ale masz rację, niekoniecznie wskazana) jest większa swoboda języka. Poza tym, chcę zauważyć, że to już mocno odbiega od tematu obecnej dyskusji. --Mozarteus (dyskusja) 10:49, 5 sie 2015 (CEST)
  Masz rację. Kolega Paelius wytknął mi błąd ortograficzny (co też nie jest w dobrym tonie, zwłaszcza na forach dyskusyjnych), i nie odpowiedział na zadane pytanie. Tak też można próbować odwrócić uwagę od meritum sprawy. Przy okazji próbować zdyskredytować interlokutora. I oczywiście nie odpowiadać na niewygodne pytania. Ot, mała próbka socjotechniki. Electron   13:19, 5 sie 2015 (CEST)
  Chcąc operować słowem, trzeba mieć szacunek do języka (w tym m.in. do zapisu graficznego tegoż). Popełnianie błędów świadczy o braku szacunku do tegoż, należy to więc szczególnie piętnować u osób chcących operować słowem. Obniżanie standardów będzie skutkować upadkiem kultury języka, a tym samym degeneracją kultury (w tym przypadku: polskiej) in gremio. — Paelius Ϡ 17:20, 5 sie 2015 (CEST)
  Tyle, że my tutaj nie rozmawiamy o wierszu Jana Brzechwy Kwoka, ale o imionach Mozarta. Kolejny raz proszę o to, by nie zaciemniać tej dyskusji. Być może ktoś jeszcze zechce się do niej włączyć, więc dlaczego (i tak jest długa) miałby czytać rzeczy niezwiązane? Naprawdę dyskutowanie wymaga przede wszystkim szacunku dla rozmówców. W "realu" gdyby ktoś seplenił, "połykał słowa" czy się jąkał, też miałby być z tego powodu ignorowany? Błędy się zdarzają każdemu i właśnie dlatego najważniejszymi tutaj zakładkami są "edytuj". I mówi się: czym więcej, tym lepiej, nawet jeśli jesteś wandalem, to ktoś to poprawi, a ty się znudzisz, albo nauczysz. Chyba tutaj się nie mylę... ? --Mozarteus (dyskusja) 18:41, 5 sie 2015 (CEST)
  Masz rację i jej nie masz. Otóż przyznaję się bez bicia: nie jestem prof. Miodkiem i popełniam czasami błędy (także ortograficzne). Z czego nie jestem dumny ale nikt nie jest doskonały (jak mawiają Anglicy). Resztę wyłożył ci już k. Mozarteus, więc nie ma sensu tego powtarzać. Kto chciał - zrozumiał. Zakończmy już te żenujące wywody, które niepotrzebnie zacząłeś. Tym bardziej żenujące, że ciągnie je admin Wikipedii...
  Ad rem.: Ja uważam, że należy szanować naszą tradycję i stosować polskie formy, tam, gdzie jest to uzasadnione. A nie na upartego używać form obcych, nie przystających do naszych tradycji językowych. I nie stosowanych w innych sytuacjach (kto np. z Polaków używa w rozmowie formy nazwiska Jules Verne (Żuls Verne chyba, bo nie znam francuskiego i nie jestem nawet pewien jak to się po francusku poprawnie wymawia - dochodzi tu więc jeszcze niezamierzone kaleczenie form obcych, a nie wszyscy tak jak (przypuszczam) k. Paelius znają wszystkie języki świata)? Praktycznie nikt. I niech tak zostanie.). To zawsze wydaje się naciągane, dziwne i nie potrzebne. I powoduje tylko dezorientacje i chaos. Rzekłem. Electron   11:26, 6 sie 2015 (CEST)
  Akurat w tym przypadku (nazwiska "Jules Verne"), jak i w przypadku Masseneta wyboru w zasadzie nie ma, a to francuskie u czytasz jak i (z językiem w trąbkę, kto o tym wie, nic trudnego), zatem raczej coś w rodzaju: Żil Wern, Żil Masne (no żaden zapis mniej lub bardziej fonetyczny melodii języka nie odda, trzeba się osłuchać) i prywatnie Juliusz zamiast Jules Tobie w rzeczywistości wystarczy. Natomiast u Mozarta problem jest o wiele bardziej złożony, ale i tak czekam jeszcze na wypowiedzi. Może ktoś rzeczywiście jeszcze zechce głos zabrać? --Mozarteus (dyskusja) 12:45, 6 sie 2015 (CEST)
 • Moje stanowisko tutaj już się praktycznie zupełnie wyklarowało. Zatem, również żeby zakończyć niepotrzebne, niezwiązane z tematem dywagacje... Dziękuję wszystkim Wikipedystom, którzy dotychczas zabrali głos w tej dyskusji. Mimo, iż na początku byłem za zmianą powrotną na Wolfgang Amadeusz Mozart, obecnie jestem za tym, by tytuł artykułu pozostał bez zmian (Wolfgang Amadeus Mozart). Nadal nie zmieniło się u mnie to, że za najważniejsze pozycje literatury poświęconej kompozytorowi w języku polskim (którymi zresztą dysponuję) uważam monografię Alfreda Einsteina Mozart. – Człowiek i dzieło (Mozart: His Character, His Work ew. Mozart. Sein Charakter, sein Werk ) oraz dwutomowe dzieło Piotra Kamińskiego Tysiąc i jedna opera – obie wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (!) zatem przez wydawnictwo specjalistyczne z najlepszymi tradycjami muzycznymi w języku polskim. Pierwsza z tych pozycji (Einstein) używa imienia Amadeusz (polskie tłumaczenie: Adam Rieger) czyniąc to konsekwentnie, druga (Kamiński) – formy Amadé – okazjonalnie, przy przedstawieniu kompozytora, natomiast państwo Anna Maria i Leopold Mozartowie chrzcząc syna użyli imienia Theophilus. Drobniejsze pozycje pomijam. Natomiast do tytułu Wolfgang Amadeus Mozart przekonały mnie zarówno obecny stan artykułów poświęconych dziełom Mozarta, podwójne przenosiny (Andrzei111, Khan Tengri), ale przede wszystkim argumenty Paeliusa. Niejednorodność artykułów sugeruje, że rzeczywiście artykuły te były tworzone przez wielu autorów, często pewnie znających dzieła raczej ze źródeł pisanych niż ze słyszenia (o Czarodziejskim flecie, czy Weselu Figara mało kto nie słyszał, ale z kolei chyba mało kto słyszał same te opery, jeśli chodzi o redagujących Wikipedię), okazjonalnie, w wolnym czasie. Dodatkowo wszystko nam tu gmatwają pozycje płytowe (dostępne zachodnie przecież w sposób oczywisty mają Amadeusa, nie Amadeusza) i paru autorów polskojęzycznych piszących również Amadeus. Dlatego też nie chcąc tutaj ciągłych przenosin, jestem za wyżej wspomnianym brzmieniem tytułu biogramu (imion Mozarta). Jednak chcę zaznaczyć, że wymusi to nie tylko zmiany we wszystkich obecnych, ale i przyszłych artykułach odnoszących się do Mozarta, gdzie używane jest lub będzie imię Amadeusz i jego odmiana (deklinacja), co jest zadaniem dla bota nie tylko na teraz, ale również tak samo na przyszłość. Dlatego też proszę, by z tymi działaniami zaczekać co najmniej do końca przyszłego tygodnia, jeśli nie będzie żadnych głosów przeciwnych. Mam też nadzieję, że kogoś mogłem tutaj zainteresować i zachęcić do edytowania artykułów związanych z Mozartem na dłużej. Równocześnie sam obiecuję dostosować się do Wikipedii w całym tym temacie. Jeśli zaś chodzi o hasła poświęcone Bugenhagenowi, o których też tutaj dyskutowaliśmy, to chcę zauważyć, że moja wiedza tutaj jest zerowa i niczego tam nie edytuję. Zaznaczam jednak, że oczywiście doceniam wkład Sz. K. Paeliusa w artykuły Bugenhagenowi poświęcone. --Mozarteus (dyskusja) 18:20, 6 sie 2015 (CEST)
 • OK, a zatem jeżeli nie będzie wyraźnych merytorycznych głosów sprzeciwu to w przyszłym tygodniu przystąpię do półautomatycznego „sprzątania” - poprawienia linkowań. @Mozarteus - pisałeś, że poza Śmierć Wolfganga Amadeusza Mozarta "roboty jest znacznie więcej" - czy zatem jakieś jeszcze hasła wymagają zmiany nazwy? Andrzei111 (dyskusja) 13:20, 7 sie 2015 (CEST)
 • Właśnie po to była/(nadal jest) cała ta dyskusja... i się nie myliłem, jak widać, jeśli chodzi o przypuszczenie, że przeniosłeś to zupełnie bez uwzględnienia specyfiki przypadku. Jeśli coś będziesz miał zamiar jeszcze przenosić, to powinieneś (tak na przyszłość) wiedzieć, jakie to pociąga konsekwencje. Wywołań Wolfgang Amadeusz Mozart masz dość dużo, nie tylko dwa artykuły czy minus trzy bajty...
  Żeby to sprawdzić, wpisz najlepiej w tutejszą wyszukiwarkę (ewentualnie podaj botowi):

  Amadeusz Mozart

  Amadeusza Mozarta

  Amadeuszowi Mozartowi

  Amadeuszu Mozarcie

  Amadeuszem Mozartem

  i pamiętaj, że forma Wolfgang Amadeusz (bez Mozart) też może być używana. Wszystko w zarówno tutaj już istniejących, jak też i przyszłych artykułach, więc bot powinien to już mieć też w zadaniach stałych. I na pewno nie każdy Amadeusz to Amadeus, bo, jak już ustaliliśmy z Paeliusem, Amadeusz to także może być polskie imię. Ludzie (także ci naprawdę zorientowani w temacie) pewnie nagle zupełnie nie przestaną pisać Wolfgang Amadeusz Mozart, a oprócz Czarodziejskiego fletu, który i tak dokończę, inne opery (i nie tylko} nadal wymagają pracy. Proszę Cię również o to, byś przez ten przyszły tydzień jeszcze się wstrzymał (chyba, że rzeczywiście nie możesz). Napisałem moją długą wypowiedź celowo w czwartek, bo z doświadczenia wiem, że w weekend łatwiej usiąść przed komputerem, zatem, żeby już to właśnie na weekend było, ale niech pobędzie jeszcze przez cały kolejny tydzień i ewentualnie pozmieniasz wszystko dopiero w następnym, jeśli już zgłosiłeś się na ochotnika.
  --Mozarteus (dyskusja) 14:45, 7 sie 2015 (CEST)
 • Nie wiem jaką specyfikę tu widzisz. Wiadomo, że imiona odmieniają się przez przypadki i przy przebotowaniu trzeba to uwzględnić. Spoko, poczekam tydzień jeszcze Andrzei111 (dyskusja) 22:02, 7 sie 2015 (CEST)
 • To akurat, że nie wiesz, jest dla mnie oczywiste. Masz tutaj ponad pół tysiąca wywołań, kategorie, szablony, itp. Zaś przede wszystkim nie zmieni się tak łatwo przyzwyczajeń ludzi (dlatego też bot powinien sprawdzać to regularnie). Wiem, część z haseł poświęconych Mozartowi została dodana tutaj na zasadzie: nieważne, że nie widziałam/(nie widziałem), nieważne, że nie słyszałam/(nie słyszałem), no ale coś takiego przecież jest, to wypada do encyklopedii dodać – dowód na taką śmiałą tezę – Czarodziejski flet (KV 620). Jednak zamiast czekać do jakichś grantów, po prostu Czarodziejski flet mam tutaj niemal ukończony w brudnopisie (może nawet zbyt długi) na podstawie własnych źródeł i IMHO powinny być wystarczające. Teraz pracuję tylko nad podsumowaniem, dopracowaniem i uwierz mi, to bym pilnował się z tym Amadeusem (a trochę innych dzieł też napisał), naprawdę wymaga ogromnego skupienia. Jestem jednak za pozostawieniem tego wszystkiego jak jest, przecież i tak to ktoś pod tego Amadeusa przeniesie, argumentując na przykład, że tak ma PWN. Impas, nie da się zrobić nic. Zatem dalsza dyskusja żadnego sensu nie ma. Może kiedyś znajdzie się ktoś inny, komu mocniej będzie się chciało walczyć o tego Amadeusza, jeżeli zaś chodzi o mnie, to wolę jednak mieć spokój niż rację. --Mozarteus (dyskusja) 23:10, 7 sie 2015 (CEST)
Nie zapomnijcie zmienić tytuł filmu Formana :) Ulice też przejrzyjcie. Gdy ostatnio Kataryna et consortes kpili na TT z reformatorów polszczyzny na WP, trochę się wdałem w dyskusję, ale argumentów brakowało. Bronić tej decyzji nie będę, bo poza ogólnikami nie padł w powyższej dyskusji żaden poważny argument, aby zgermanizować tradycyjne w języku polskim i literaturze polskiej, a także w uzusie, imię kompozytora. Augurmm (dyskusja) 23:14, 7 sie 2015 (CEST)
Żeby to chociaż (re)germanizacja była. O Hoffmannie najczęściej widziałem też E. T. A. ;-) Film Formana ma (zdaje się) przyjęty tytuł, tym bardziej ulice (oj... dyskusja wyżej), ale – jak już powiedziałem: wolę jednak mieć spokój niż rację ;-) --Mozarteus (dyskusja) 23:24, 7 sie 2015 (CEST)
E.T.A., a film ma polski tytuł, a ulice oficjalne nazwy. — Paelius Ϡ 23:31, 7 sie 2015 (CEST)
Btw. Kiedyś germanizowano na siłę (i opór był, patrz: Września, wóz Drzymały, nie będzie Niemiec pluł... i dzieci nam germanił, potem co bardziej oporni wylatywali kominem, itp., itd.). Obecnie wystarczy tylko poczekać, a sami się zgermanizujemy i rozpuścimy w masie (podpierając się autorytetem naukowości). Dla świętego spokoju, bo tak jest wygodniej. Gorzkie to, ale jak się okazuje jednak jak najbardziej prawdziwe. Electron   00:05, 8 sie 2015 (CEST)
Przyzwalając na pisanie w Twoim stylu, na pewno wystarczy... Swoją drogą, jaką belkę trzeba mieć w oku, by nieomal w jednym zdaniu używać brzydkiego anglicyzmu (germanizmu) i cytować Rotę. — Paelius Ϡ 09:06, 8 sie 2015 (CEST)
@ Electron Teraz to już jesteś zupełnie obok, choć chciałeś zakończyć żenujące wywody, a tam, gdzie się jeszcze odnosisz do tematu, to nie tylko święty spokój – zawsze znajdzie się ktoś, kogo wkładem będzie jedynie przeniesienie, ale to przeniesie. --Mozarteus (dyskusja) 11:11, 8 sie 2015 (CEST)
@Paelius (do wpisu wyżej): To już takie moje luźne dywagacje. Zresztą Hoffmann to Wilhelm nawet, takie trzecie imię właściwie miał ;-) ale nie o tym. Najważniejsze jest chyba to, że – jak tyle razy powiedziałem – jestem już przecież za tytułem biogramu: Wolfgang Amadeus Mozart, no chyba Tobie o to chodziło, a że ta moja argumentacja inna niż Twoja... – potraktuj to jako drobny, nieistotny szczegół. Naprawdę niepotrzebnie tutaj chciałem rozgrzebywać tego Mozarta. Lepiej wszystko zostawić, jak było. Cieszę się natomiast, że Ciebie w jakiś sposób Mozartem zainteresowałem.
--Mozarteus (dyskusja) 11:11, 8 sie 2015 (CEST)
Biję się w piersi - jak widać plaga szerzy się wzdłuż i wszerz. Jest jednak "drobna" różnica między nami - co innego używać "makaronizmów" od czasu do czasu prywatnie, nawet na forum (z braku polskiego krótkiego zamiennika), a co innego popierać je "systemowo" w encyklopedii, podpierając się autorytetem "naukowości". I kto tu mąci "maluczkim" w główkach?... I na tym zakończę, bo to wołanie na puszczy. Electron   01:37, 10 sie 2015 (CEST)
Tym razem ja odbiegnę od tematu... @Paelius – uprzejmie proszę o nieodpowiadanie na wpis powyżej, któryś z Was niech rzeczywiście przestanie, a po naszej krótkiej wymianie zdań, mam nadzieję, że jesteś w stanie odpuścić. Nawet liczę na Ciebie. Jeszcze raz powtarzam, to dyskusja na temat imion Mozarta i wyboru ich na nagłówek biogramu. Zatem kolejny raz proszę – jeśli ktoś ma coś do powiedzenia na TEN temat, to będzie mile widziane, na inny – jednak mniej mile. Chcę mieć naprawdę jasność i te dwa tygodnie poświęcić na ukończenie Czarodziejskiego fletu, albo na choćby zbliżenie się do końca tej pracy. Czegoś innego już raczej i tak zrobić się nie da... :-( --Mozarteus (dyskusja) 07:46, 10 sie 2015 (CEST)
 • Agnieszka Nożyńska-Demianiuk w swojej książce: Wielcy kompozytorzy też używa imion: Wolfgang Amadeusz Mozart (IBIS, 2013), to tak na marginesie, ale tutaj, bo akurat Polka pisała, dodatkowo w XXI wieku (nawet dwa lata temu), a dzisiaj ta pozycja akurat wpadła mi w ręce. Nadal jednak jestem za wersją Wolfgang Amadeus Mozart z wyżej wymienionych powodów. --Mozarteus (dyskusja) 13:50, 10 sie 2015 (CEST)
  • A może Wolfgang Bogumił. r. 159.205.142.104 (dyskusja) 16:40, 10 sie 2015 (CEST)
   • A jak to będzie po polsku (oj gdyby to ktoś przetłumaczył – i wcale nie musi być Stanisławem Barańczakiem tłumaczącym Figara)? Chociaż w sumie ;-) gdyby Jan III Sobieski żył i panował sto lat później, to niewykluczone, że taką formę mielibyśmy jako obowiązującą dla świata ;-) Zresztą – przez te upały spowolniło mi reakcje, zatem (nieco się ochłodziło i) zobaczmy jak to mają prowincjonalne teatry: Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław i na przykład Rafał Olbińskilink tutaj. Dobrze, że chociaż Białystok trzyma światowy fason. Dalej więc jestem za Wolfgang Amadeus Mozart, bo może ktoś zainteresowany edytowaniem tutaj opery Mistrza będzie poznawał akurat w stolicy Podlasia... --Mozarteus (dyskusja) 19:55, 10 sie 2015 (CEST)
    • A czy czasem te prowincjonalne teatry nie tworzą polskiej tradycji? Co jeśli będzie to poznawał w Bydgoszczy, Bytomiu, Wrocławiu? --79.187.247.81 (dyskusja) 15:50, 12 sie 2015 (CEST)
     • Tak – tworzą, zwłaszcza polską tradycję operową, dlatego słowo: prowincjonalne pisane kursywą, jednak część teatrów jak Warszawa czy właśnie Białystok używają Wolfgang Amadeus Mozart, zatem, jak to powiedział Paelius: nie jest tak różowo. Tradycję w tym zakresie tworzy zresztą wszystko, co zostało po polsku w jakiś sposób zapisane. Oczywiście, można argumentować, że czymś dziwnym jest pisanie w taki sposób nazwiska, a tytułu po polsku, ale co ja na to poradzę? Nowoczesny Białystok aspiruje zresztą do roli międzynarodowego centrum muzycznego (Litwa, Białoruś i nie tylko, przecież i sam chór taki, który dałby radę wszędzie), więc może stąd (?), ale to i tak nadal szczegół, a nauka... kiedyś mówiło się tam po łacinie, dzisiaj po angielsku - i tak, i tak jest Amadeus. Najciekawszym przypadkiem jest jednak Wrocław, leżący przecież na naszych Kresach Zachodnich, czyli z ludnością napływową, ale z gośćmi z Niemiec, tam językiem wśród gości opery co najmniej równoprawnym jest właśnie niemiecki, a jednak mają Amadeusza (w Gdańsku zresztą Niemców też niemało). Odpowiadając zaś na drugie pytanie, powiem po prostu: nic. Jeśli ktoś będzie naprawdę zdeterminowany, to i tak znajdzie jeszcze silniejsze argumenty za tym Wolfgangiem Amadeuszem. Pisałem zresztą trochę wyżej, żeby ustalić pisownię: raz na zawsze, dodając zaraz: (a co najmniej do kolejnej większej dyskusji) [kursywa i pogrubienie nałożone teraz]. Sam mam tej dyskusji naprawdę już tutaj dosyć i jestem pewien, że i tak doszlibyśmy do pisowni, za którą obecnie jestem, bo i tak ludzie wolą dzisiaj iść na łatwiznę i "poznawać" Mozarta poprzez PWN, nie przez PWM, słuchać zachodnich nagrań, zamiast wybrać się "na żywo" do tej opery w Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi... Chcę jednak zostawić te moim zdaniem silne argumenty temu komuś, kto się Mozartem zechce tutaj zająć. Sam gdy dokończę zupełnie nowy Czarodziejski flet, to obiecałem dostosować się do reszty Wikipedii, a że dominuje tutaj postawa wiem, ale nie powiem i jeszcze znajdę milion utrudnień dla innych, a z drugiej strony swoista grafomania typu: nieważne, że nie jestem w temacie, ale edycje ponad wszystko, to pewnie dobrego z tego wyjdzie i u mnie niewiele. Mozarta kocham, ale od racji spokój naprawdę jest lepszy. W innych tematach, nawet tych muzycznych, operowych nasza polskojęzyczna wersja ma może hasła na ilość, ale nie na głębokość, więc pewnie znajdzie się coś i dla mnie. Żadnych zobowiązań wynikających tutaj z jakichś na przykład grantów nie mam, a jednak wystarczy spojrzeć jak dziś wygląda mój brudnopis. Chociaż wiem, jak już to wkleję, to znowu będę miał wiele porad w celu oczywiście tylko ulepszenia, więc szkoda, że nikt tego nie chciał ulepszać do dziś. --Mozarteus (dyskusja) 21:15, 12 sie 2015 (CEST)
 • Poprawione i przeniesione wszystkie kategorie i szablon związane z Mozartem (przy okazji również z Bachem). Poprawione wszystkie linkujące w przestrzeni głównej oraz każdorazowe występowanie obu imion i nazwiska we wszystkich przypadkach, o ile nie chodzi o nazwę ulicy. Takoż poprawiony Bach. Oczywiście coś mogło mi umknąć ale większość roboty jest wykonana. Poza przestrzeń główną zaglądałem w wyjątkowych przypadkach. Andrzei111 (dyskusja) 16:32, 16 sie 2015 (CEST)
  • Dzięki ;-) Miejmy nadzieję, że samorządowcy to u nas zauważą i zmienią sami, a w razie czego to przecież można o to do nich wystąpić, bo wydawnictwa i dyrektorzy prowincjonalnych (jak sobie pozwoliłem się o nich wyrazić) oper, (co tam, choćby i Ewa Michnik) raczej tu nie mają wyboru i zrobią to już na pewno. Zastanawiam się zresztą, czy i tytułów dzieł na oryginalne tutaj nie pozamieniać, bo teraz tak jakoś słabo to pasuje, no ale to już raczej temat na kolejną dłuższą dyskusję. --Mozarteus (dyskusja) 20:40, 16 sie 2015 (CEST)
   • @Mozarteus nie bądź tak złej myśli. Ta przejściowa moda na cudzoziemszczyznę skończy się na WP za kilka lat i będziemy wówczas tytuły haseł przywracać do języka polskiego. Opiera się owa moda na fałszywej przesłance, że w nauce przeważa obecnie odwrót od tradycyjnych imion i nazwisk. Występuje taka tendencja, rzeczywiście, ale u niektórych tylko autorów, a nie powszechnie. Równocześnie mamy silny trend do dalszego spolszczania. Na przykład w ostatnim przekładzie dzieł Cycerona Marek Tulliusz został głębiej spolszczony na Marka Tuliusza, wbrew dotychczasowej tradycji literackiej. Takich przykładów jest więcej a toczenie edycyjnych wojen z amatorami cudzoziemszczyzny mija się z pogodnym usposobieniem miłośników muzyki Amadeusza. Więc, parafrazując Belissariusa, dajmy se siana. Augurmm (dyskusja) 23:59, 17 sie 2015 (CEST)
    • @Augurmm Niżej odnoszę się do MET i Don Giovanniego, gdzie tytułową rolę śpiewa nasz niesamowity Mariusz Kwiecień i nie sposób nie odpowiedzieć i Tobie. Amerykańskie przedstawienie pokazuje, że Europa ma czego się uczyć, nawet, a może zwłaszcza (?), Salzburg i Mediolan, ale przecież i sama Praga poprzedniego Giovanniego miała o wiele ładniejszego (przede wszystkim wizualnie). Obawiam się jednak, że niczym nieuzasadniona moda na ekstremalne wygłupy w operze minie dużo szybciej, niż u nas ta na angielszczyznę. Szczególnie przy nietrzymaniu poziomu przez całe pokolenia (i starszych, i młodszych) kombinatowych anglonaukowców mogących zarzucić polszczyznę jeszcze naprawdę wieloma-wieloma takimi Amadeusami. Tylko ja już naprawdę nie protestuję. Swoje argumenty podałem. --Mozarteus (dyskusja) 07:25, 19 sie 2015 (CEST)
 • To kpina i paranoja, kpina z encyklopedii. Teatry operowe i ludzie teatru jeśli nie jest to na "eksport" (Warszawa, Kraków i ten nieszczęsny Białystok) mówią: AMADEUSZ. Argumenty wyżej są i dalej to zmieniać? Naukowcy to dzisiaj po angielsku częściej piszą niż po polsku, a po angielsku rzeczywiście jest Amadeus, tylko tutaj nie mamy wersji angielskiej. --Wajdeler (dyskusja) 10:20, 18 sie 2015 (CEST)
Miałem już się nie odzywać, ale trudno nie zauważyć, że to święte słowa. Electron   23:51, 18 sie 2015 (CEST)
Tym razem przecież mówisz na temat. Zaś jeśli chodzi o Kraków, to nie śmiałbym nazwać go prowincjonalnym ;-) jednak nawet w takiej obsadzie i u nich jest, jak jest ;-) Kwiecień zresztą i MET zrobili w NY z DG taki spektakl, że kto nie widział, niech żałuje, więc każdy jego występ, to naprawdę wydarzenie. Tylko argumenty nie trafiają. --Mozarteus (dyskusja) 06:50, 19 sie 2015 (CEST) Dodam jeszcze tylko, dla uzupełnienia, że i Szczecin też się dołącza do tych oper prowincjonalnych (wcześniej znalazłem tylko u nich: W.A.), choć to już absolutny zachód kraju (przynajmniej geograficznie). Zatem wśród samych ludzi opery naukowe anglozepsucie nie poczyniło jeszcze takiego spustoszenia. Można oczywiście mi zarzucać, że koncentruję się na operze i nic nie mówię o filharmoniach ;-) To prawda. Tutaj jednak raz, że mam lepsze rozeznanie, dwa, że filharmonie mają jednak innych odbiorców i tam muzyka jest ponad słowem. --Mozarteus (dyskusja) 08:30, 19 sie 2015 (CEST)
Tak na marginesie (aby znów nie użyć tego strasznego btw): o innych nie będę się wypowiadał, ale co do Szczecina: Szczecin (i Wrocław) to obecnie miasta w Polsce, które mówią na co dzień językiem najbardziej zbliżonym do polskiego języka literackiego (ot, taka powojenna prowincjonalna przypadłość ;), patrz -> tygiel językowy. Być może i moje skrzywienie językowe i wyczulenie na niepotrzebne wtrącanie form obcych (tam gdzie można z powodzeniem użyć polskiego, w miarę krótkiego odpowiednika) z tego właśnie się bierze, bo mieszkam na tym absolutnym zachodzie kraju (tak absolutnym, że jak się czasem rozpędzę i nie wyhamuję w porę, to mogę głęboko wdepnąć do kraju, językowo bliskiego, krajowi Wolfganga Amadeusza ;). A wiadomo co zachód to nie wschód. A obecnie tzw. centalna Polska leży jednak bardzo na wschodzie (wystarczy rzucić okiem na mapę naszego pięknego kraju) i z tego być może bierze się ta chorobliwa moda na cudzoziemszczyznę ;). Żeby nie było: lubię także wschodnie rubieże i ich niepowtarzalne klimaty. No dobrze, zakończę, bo znowu wyszło jakby nie całkiem na temat. Electron   11:44, 19 sie 2015 (CEST)
W Filharmonii Narodowej od przynajmniej 20 lat w programach widnieje Wolfgang Amadeus. Kiedyś była inna tradycja, w starych programach z lat 50. był Amadeusz a także Szopen :). Może zastosować dwie pisownie: obiegową i oryginalną, albo przekierowanie z Amadeusza na Amadeusa? W podręcznikach szkolnych dla podstawówki raczej Amadeusz, jest kilka piosenek oraz opowiastek-przygód o Amadeuszu - co oczywiście nie może być kryterium dla wikipedii, ale zaglądają tu często uczniowie i należałoby to im wyjaśnić, dlaczego jest inna pisownia.--|'''|''|'''|Rosewood (dyskusja) 19:54, 19 sie 2015 (CEST)
Rozumiem, że dyskusja rozrosła się już do ogromnych rozmiarów, ale... Takie przekierowanie oczywiście jest. Rozmawiamy o artykule głównym i tutaj argument z FN IMHO (tak, IMHO używam świadomie i nawet celowo) słabo trafiony. Ta filharmonia jest zwyczajnie nie tylko narodową, ale międzynarodową, tak samo jak i wspomniane już wielokrotnie wyżej opery w Warszawie czy Białymstoku. Ponadto to filharmonia ;-) a o tych też już się wypowiadałem. Cóż, właśnie dlatego wiem, że mimo głosów powyżej i chyba niesłabych argumentów zawsze znajdzie się ktoś, kto to przeniesie na tego Wolfganga Amadeusa Mozarta. --Mozarteus (dyskusja) 23:15, 19 sie 2015 (CEST)
Moim skromnym zdaniem należy kieorwać się utartym zwyczajem i zdrowym rozsądkiem. Zwyczajowo, najczęściej używama formą jest "Wolfgang Amadeusz". A i "Janie Sebastianie" należy pamiętać. Pamiętać też należy, że encyklopedię piszemy nie dla siebie, a dla NICH - czytelników znaczy się. Przeciętny czytelnik będzie się kierował raczej w swoich poszukiwaniach tą formą, którą zna ze słyszenia, pamięta z podręcznika, a raczej nie formy oryginalnej, używanej w Polsce z rzadka, a i to w literaturze fachowej. Ponadto odmiana imion w ich oryginalnej formie często nastręcza problemów i wygneneruje kolejne megabajty dyskusji - czy odmieniać, a jeśli tak, to jak. To, moim zdaniem, zupełnie zbędne i niepotrzebne, niewnoszące żadnej wartości dodanej. Ponadto zmiana takowa znów zeżre nasze zasoby - zamist pisać coś sensownego zajmiemy się porawianiem tysięcy linkowań, wyszukiwaniem w innych artykułach i poprawianiem na jedynie słuszne i naukowe zagraniczne wersje, tych obrzydliwych, nienaukowych i utrwalonych zwyczajem polskich wersji. Podsumowując - nie widzę celu ani sensu, ani wartości dodanej. Widzę za to komplikowanie, zbędny wysiłek i marnowanie czasu na, padon pour le mot, duperle. Pawel Niemczuk (dyskusja) 00:26, 21 sie 2015 (CEST)
Dla takich właśnie słabo wyrobionych czytelników stosuje się przekierowania. Właśnie po to, by uzmysłowić im, że popularne określenie jest nienaukowe i jako takie nie może w encyklopedii funkcjonować jako to lepsze, bardziej właściwe. — Paelius Ϡ 00:41, 21 sie 2015 (CEST)
Tylko, że tak ostro postawioną tezę ("Amadeusz" jest "nienaukowy") należałoby wpierw "naukowo" udowodnić, czego nie zrobiliście. Zamiast tego mamy w tym haśle fałszowanie źródeł. Np. przypis 1: Max Becker: Biografia ilustrowana – Wolfgang Amadeus Mozart. Warszawa: Muza SA, 2006, s. 18. ISBN 83-7319-911-X.. W rzeczywistości jest to Wolfgang Amadeusz Mozart: Biografia ilustrowana. Zmienianie tytułów publikacji, żeby udowodnić, że coś jest "naukowe", nie jest przekonujące. Augurmm (dyskusja) 01:09, 21 sie 2015 (CEST)
@Augurmm Dzięki, nawet na to nie zwróciłem uwagi, jak widać botem da się przebotować wszystko i to w zgodzie z nauką ;-)
@Paelius W imieniu tych słabo wyrobionych czytelników pytam, dlaczego jednak może funkcjonować zwłaszcza w Operze Krakowskiej z taką obsadą? Bo im jakoś tego nie umiałbym wytłumaczyć... a ponieważ jestem też za formą – Wolfgang Amadeus Mozart, to chyba powinienem. Jestem za tą formą tutaj z takich powodów, że, jak widać, można zmienić na Amadeusa wszystko, nawet źródła, ale napisać komuś dociekliwemu, że ja jednak wolę spokój, to chyba byłoby zbyt mało, a to przecież Ty do tego najmocniej cały czas przekonywałeś. Mam też tutaj okazję zapytać Ciebie, dlaczego niżej (Odmiana imion i nazwisk japońskich) jesteś już zdecydowanie przeciw temu, by "naukowcy" pisali byle jak? Przecież takie odmienianie-nieodmienianie japońskich nazwisk to też "w imię nauki" dążącej do tego, by i u nas ujednolicić pojęcia z tymi angielskimi... --Mozarteus (dyskusja) 07:00, 21 sie 2015 (CEST)
@Augurmm „Fałszowanie” to bardzo mocne słowo. Po prostu przy podmianie botem byłem niewystarczająco uważny, choć starałem się wszędzie pilnować by tytułów książek, czy też np. nazw ulic, nie zmieniać, tutaj nie zauważyłem, dziękuję za poprawkę Mozarteusie. Andrzei111 (dyskusja) 11:13, 21 sie 2015 (CEST)
 • W programie trwającej właśnie X Mozartiany w Gdańsku zapisano Amadeus...5.172.247.224 (dyskusja) 11:03, 21 sie 2015 (CEST)
  • Tylko właśnie do tego rodzaju eventów wyraźnie się tutaj odnosimy. Otóż czymś innym jest międzynarodowe wydarzenie, gdy ktoś... gdzieś..., czymś innym polska tradycja. To, że ktoś mówi przylukać, jeszcze nie znaczy tyle, byśmy normalnie przestali używać słów zobaczyć, obejrzeć, a do tego niestety to się sprowadza. Jeśli chodzi o to, co mówi Belissarius, to zabiera on głos stosunkowo (zbyt) rzadko, jednak obserwując wiele jego wypowiedzi w Wikipedii, trzeba przyznać, że praktycznie zawsze są one wyważone i trafne. Gdyby więc dzisiaj anglonaukowe kombinaty zaczęły śmielej używać tego Nicolaus Copernicus, to też mielibyśmy tutaj Mikołaja Kopernika zmieniać? Chyba tylko ze względu na takie wypowiedzi, jak Twoja. Tak zwana nauka dąży do tego, by wszystko teraz było po angielskiemu, kiedyś były makaronizmy, francuszczyzna, niemczyzna, teraz mamy kolejną modę. Jasne, czasami na Mozartianach i innych tego typu wydarzeniach chodzi bardzo wyraźnie o to, by impreza miała wymiar międzynarodowy. Tutaj, w polskojęzycznej Wikipedii obcokrajowcy są mile widziani, jednak pod warunkiem odpowiedniej znajomości języka polskiego, a bywa, że i stąd ludzie języka też się uczą (jeśli chodzi o mnie, to np. czeski i rosyjski jakoś od biedy ogarniam). Naprawdę tylko czekać jak Erazma z Rotterdamu zastąpimy jeszcze Erasmusem (nawet jest taki akademicki program)... Ręce opadają, kropka. --Mozarteus (dyskusja) 12:20, 21 sie 2015 (CEST)
 • Przywołany niejako do tablicy pragnę zauważyć, że nie tylko o nazwiska chodzi. Dlaczego używamy starożytnej i w polskiej kulturze obecnej nazwy miasta Akwizgran zamiast oryginalnego Aachen lub francuskiego Aix-la-Chapelle. Dlaczego Pekin, Nowy Jork, Lipsk, dlaczego Wyspy Tomasza i Książęca itp., itp., itd.? Bo tradycja. Jedynie w Azji zapaleńcom udało się wyrugować Bombaj, Kalkutę czy Rangun, a to pewnie tylko dlatego, że w Azji jakoś zbt się nie zasiedzieliśmy (czyli – dla ogółu – wsio rawno). Turcja przez stulecia walczyła z Europejczykami, by przestali używać nazwy Konstantynopol i w końcu jej się udało, ale tamta, tradycyjna nazwa, nadal istnieje w świadomości i kulturze europejskiej, utrwalone na zawsze. Reasumując: każdy naród ma prawo nazywać powszechnie znane rzeczy i ludzi tak, jak chce jego język i jak zacementowała to jego tradycja. Nie mam obowiązku nazywać Akwizgranu Aachen, bo Akwizgran istnieje w języku polskim od XVI wieku, a Aachen jedynie na nowożytnych mapach. Zupełnie tak samo, jak Niemcy mają prawo nazywać Wrocław Breslau, Szczecin Stettin czy Gdańsk Danzig... Belissarius (dyskusja) 17:24, 21 sie 2015 (CEST)
  Czym innym są nazwy miast, czym innym nazwiska. Nie mam ni krztyny wątpliwości, że polskie nazwy starych miast niemieckich, angielskich, amerykańskich (czy różnych innych) powinny pozostać w formie nie zmienionej. Na Wiki trzymamy się KSNG, która - poza wspomnianą przez Ciebie Azją - jest dość konserwatywna w swych działaniach, więc nie oczekiwałbym tu zmian. Inna sprawa jest z nazwiskami. Ja patrzę na to w taki sposób, że cieszy mnie, że w angielskiej wikipedii jest Władysław Jagiełło a nie Vladislav Jagiello. Wychodzę z założenia, że nazwiska powinniśmy zapisywać w takiej formie jaka jest w języku oryginalnym (z użyciem znaków odpowiednich dla danego języka), a w przypadku języków zapisanych w innych alfabetach niż łaciński - w odpowiedniej transliteracji, zgodnej z polskimi zasadami. Oczywiście są wyjątki, np. cała starożytność :) pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 14:23, 25 sie 2015 (CEST)
  Andrzeju, to bądź konsekwentny i zmień Desiderius Erasmus jak trzeba, ja niestety tego nie zrobię... --Mozarteus (dyskusja) 20:15, 25 sie 2015 (CEST)
  To miło, że enwiki jest w haśle Jagiełło polonocentryczna, ale to raczej błąd. Był on przecież po ojcu Litwinem, po matce Rusinem. Władcą Polski został dzięki małżeństwu. Według zasad stosowanych do Mozarta, powinien mieć chyba na enwiki lekcję litewską – wychowany jako Litwin był władcą Litwy. Tylko, że nie znana jest, o ile dobrze pamiętam, żadna lekcja polska czy litewska z epoki, są jedynie zapisy łacińskie i ruskie. Więc może powinien być pod hasłem z imieniem pochodzącym z oficjalnych zapisów dokumentowych po łacinie? Piszę to, aby uzmysłowić dyskutantom, że z imionami i nazwiskami historycznymi zawsze będzie kłopot i nie da się tego uregulować jakąś jedną zasadą. Augurmm (dyskusja) 18:51, 26 sie 2015 (CEST)
 • Gwoli uzupełnienia, to jeszcze na temat tego Gdańska tyle: Festiwal Mozartiana prezentuje utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta – żeby mieć jasność i pełniejszy obraz. Tylko to zapewne dla takich właśnie słabo wyrobionych i być może nawet [od] takich właśnie słabo wyrobionych... --Mozarteus (dyskusja) 23:20, 23 sie 2015 (CEST)

Dalej to samo? Poznański festiwal też poświęcony Wolfgangowi Amadeuszowi, nie Wolgangowi Amadeusowi Mozartowi. Skoro to polskojęzyczna Wikipedia dla polskojęzycznego czytelnika, to powyższe argumenty moim zdaniem wystarczają i jeśli jest jakikolwiek konsensus, to ja tu widzę tylko taki, by był WOLFGANG AMADEUSZ MOZART. I proszę się nie zgrywać. --Wajdeler (dyskusja) 20:29, 11 wrz 2015 (CEST)

 • Ablakok w mojej dyskusji (konkretnie tu) mówi, że wszystkie powojenne encyklopedie podają formę właśnie Amadeus, choć dodaje, że wszyscy mogą mieć rację, bo spora część właśnie teatrów w swoich programach, jak również literatura tematu używa imienia w polskim brzmieniu Amadeusz. Trudno zatem rozstrzygnąć to jednoznacznie, zresztą według niego: kwestia pewnie będzie wracać bumerangiem przy wielu innych nazwiskach, co wyżej już powiedziałem czy to sam, czy zrobili to inni. --Mozarteus (dyskusja) 10:35, 14 wrz 2015 (CEST)

Nazewnictwo linii kolejowych zarządzanych przez PKP PLK[edytuj kod]

Kilka dni temu z kolejowych zasad nazewnictwa został usunięty zapis o tym jak należy nazywać linie kolejowe w Polsce - [1]. Zasady te są powszechnie stosowane (mamy Linia kolejowa nr 1, Linia kolejowa nr 2 ... Linia kolejowa nr 999) i całkowicie nie zgadzam się z usunięciem tych zasad i chciałbym je przywrócić. Jednakże zanim to uczynię chciałbym poznać opinie reszty społeczności. PS. Linki w starych zasadach wygasły, żywe linki to [2] i [3]. Therud (dyskusja) 12:39, 5 sie 2015 (CEST)

Standardowo, bo już nie pierwszy raz, mamy tu do czynienia z nieprzedyskutowaną samowolką użytkownika Alan ffm. Jak mniemam zasady te zostały kiedyś ustalone przez większość i skoro system się sprawdza, to nie ma podstaw do jego zmiany. Powtarzające się działania tego typu coraz bardziej skłaniają mnie do podjęcia pewnych kroków przeciwko autorowi tychże zmian. Muri (dyskusja) 12:54, 5 sie 2015 (CEST)
 • Hmm, niedawno zwracałem Wam na to uwagę, ale widzę, że jest tak nadal. Stąd moje pytanie: dlaczego tak ważne zasady odwołują się do czterech martwych linków? Skąd nowy redaktor mam wiedzieć jak ma nazywać przystanki i stacje kolejowe? Boston9 (dyskusja) 13:44, 5 sie 2015 (CEST)
  Zbyt często zmianom ulegają strony portali branżowych, przewoźników, producentów i innych przedsiębiorstw kolejowych. Mamy wystarczająco dużo pracy z martwymi linkami w artykułach. Dokonamy niezbędnej aktualizacji po wyjaśnieniu ww. sprawy (kwestia revert czy nie revert). Muri (dyskusja) 13:51, 5 sie 2015 (CEST)
"...zasady te zostały kiedyś ustalone przez większość" - te eufemistyczne jakoby "ustalone przez większość zasady" stanowią w praktyce jedynie nie wiadomo przez kogo w zamierzchłych czasach zeszłej dekady zainicjowany, nieprzemyślany, bo ewidentnie sprzeczny z mocno weryfikowalną nazewniczą rzeczywistością (np. dla PLK w http://www.plk-sa.pl/files/public/user_upload/pdf/Akty_prawne_i_przepisy/Instrukcje/Wydruk/Wykaz_linii_Id-12.pdf ), nazewniczy wybryk natury.
Kwestia ta była przed laty kilkakrotnie już dyskuskutowana (np. w Wikipedia:Kawiarenka/Nazewnictwo_dyskusja/Archiwum/4#Nazewnictwo_linii_kolejowych, Dyskusja_wikiprojektu:Transport_szynowy/Archiwum/2#Nazewnictwo linii kolejowych nie będących pod zarządem PLK), ale że ówczesne dyskusje na ten temat od lat już zamarły bez konstruktywnego wyniku, "zaklamrowałem" w dotychczasowym zapisie mającym status "propozycji zaleceń" pozostałości wówczas zainicjowanej i do dziś nieuporządkowanej kwestii, bo nigdy nie było znamion konsensusu dla takowego zalecenia i zapis w tej formie dezorientował jedynie postronnych użytkowników.
Inicjatorom niniejszej akcji protestacyjnej wyżej wymieniony (i przemilczany tu) konsultacyjny stan rzeczy w tym zakresie jest przy tym dobrze znany, bo potwierdzili to m.in. własnoręcznie tyldami choćby np. w dyskusji -> Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Linia kolejowa nr 158/Odbieranie (pkt. 9).
Tak więc niniejsza zwodnicza akcja argumentacyjnej nobilitacji do "ustalonych zasad" ma znamiona zamierzonej manipulacji, mającej na celu wmanewrowanie tu postronnych użytkowników, nieświadomych wcześniejszych dyskusji na ten temat i przedstawianych tam argumentów, w spontaniczne głosy poparcia na rzecz "obrony ustalonych zasad", z których to głosów niezręcznie byłoby potem się tu rakiem wycofywać, niezależnie od stanu poznanych dopiero ex post, bo celowo przemilczanych tu wcześniejszych dyskusji na ten temat.
Mimo wielokrotnie zgłaszanych uwag co do OR-owego charakteru takowego nazewniczego stanu rzeczy, ze strony aktywnych tu oponentów nie przedstawiono dotychczas w stosownych ku temu typu dyskusji miejscach jakichkolwiek konstruktywnych (=weryfikowalnych) kontrargumentów uzasadniających takowy, sprzeczny z weryfikowalną rzeczywistością, stan rzeczy. W zamian podejmowane są "działania osłonowe" mające na celu pozyskanie tu poparcia w formie liczby użytkowników (nieświadomych ww. dyskusyjnego i argumentacyjnego stanu rzeczy) optujących za takowym sprzecznym z weryfikowalną rzeczywistością poglądem, poprzez stwarzanie pozorów wcześniejszego już istnienia i naruszania "ustalonych przez większość zasad" w tym zakresie. --Alan ffm (dyskusja) 13:58, 6 sie 2015 (CEST)
Po to zostały wprowadzone unikalne numery linii kolejowych, żeby mówiącym czy piszącym o nich było łatwiej. Wprowadzenie potworków typu Linia kolejowa nr 9 Warszawa Wschodnia Osobowa – Gdańsk Główny zamiast Linia kolejowa nr 9 utrudni życie edytującym, wprowadzi ogromną liczbę przekierowań w artykułach, zepsuje szablon {{LK-linia}}, a wartość dodana z tego jest praktycznie zerowa. Jakoś w żadnych innym obszarze Wikipedii nikt nie wpadł na to, żeby stosować w nazwie artykuły zarówno numer/identyfikator danej rzeczy i jednocześnie jej nazwę. Therud (dyskusja) 14:49, 6 sie 2015 (CEST)
"Jakoś w żadnych innym obszarze Wikipedii nikt nie wpadł na to, żeby stosować w nazwie artykuły zarówno numer/identyfikator danej rzeczy i jednocześnie jej nazwę" - ani murzynów tu nie biją, ani format takowy nie wynika z przytoczonych źródeł, ani go ktokolwiek w takowej formie proponował gdziekolwiek w podlinkowanych dyskusjach. Natomiast w większości innych edycji jęz. mimo ograniczonej znajomości tutejszego języka na tyle swojego rozumu mieli, by dojść jak te linie zwą w polskojęzycznych źródłach, jak np. w przypadku d:Q2006205. --Alan ffm (dyskusja) 00:15, 7 sie 2015 (CEST)
Czy we wszystkich wersjach językowych Wikipedii musi być tak samo? Inne mają swoje zasady, a polska ma swoje. Chciałbym zaznaczyć, że w czasie tej nazewniczej dyskusji i wszystkich innych ostatnio przez Ciebie rozpoczętych mógłbyś rozwinąć merytorycznie kilkadziesiąt artykułów o liniach zamiast upierać się, że mają one błędne nazwy. Od niespełna tygodnia nie wykonałeś edycji w przestrzeni głównej. Proponuję na niej skupić swe siły. Muri (dyskusja) 01:16, 7 sie 2015 (CEST)
Właściwe nazewnictwo (niekoniecznie spójne) obowiązuje zawsze, a nazewnictwo na wikipedii nie jest po to, by pomagać edytującym, lecz by przekazać czytelnikom właściwą formę. — Paelius Ϡ 14:47, 7 sie 2015 (CEST)
A cóż niewłaściwego jest w identyfikowanie linii kolejowych poprzez ich unikalny, niezmienny numer? Nazwy linii to wymysł PKP PLK i nie wszędzie są one stosowne, np. w Atlas Kolejowych Polski są tylko numery. Do tego dochodzi jeszcze sprawa, że nadane nazwy linii przez PKP PLK bywają dziwaczne i bardzo długie, kilka przykładów:
 1. Zamiast Linia kolejowa nr 59 powinniśmy mieć Linia kolejowa nr 59 Granica Państwa (Svislac) - Chryzanów (SZ) lub Linia kolejowa Granica Państwa (Svislac) - Chryzanów (SZ)
 2. Zamiast Linia kolejowa nr 118 powinniśmy mieć Linia kolejowa nr 118 Kraków Mydlniki - Kraków Balice (Międzynarodowy Port Lotniczy) lub Linia kolejowa Kraków Mydlniki - Kraków Balice (Międzynarodowy Port Lotniczy)
 3. Zamiast Linia kolejowa nr 23 powinniśmy mieć Linia kolejowa nr 23 Warszawa Główna Osobowa - Warszawa Zachodnia T2/1g, 12/2g lub Linia kolejowa Warszawa Główna Osobowa - Warszawa Zachodnia T2/1g, 12/2g
Stosowanie tak fikuśnych nazw nie uczyni Wikipedii lepszej dla czytelników, przypuszczam że nikt nigdy nazwy takiej linii nawet nie wpisze w jej oryginalnym brzmieniu w wyszukiwarce. Therud (dyskusja) 22:29, 7 sie 2015 (CEST)
Stosowanie nieoficjalnego nazewnictwa, mimo że takie istnieje, również. — Paelius Ϡ 23:35, 7 sie 2015 (CEST)

Przyjętym zwyczajem jest aby istotne zmiany wprowadzać po konsultacji z innymi zaangażowanymi w daną sprawę wikipedystami. Zmiana zaleceń, jak najbardziej, jest istotną zmianę. Alan, najwyraźniej, wie jednak lepiej i jest ponad innymi użytkownikami. Nie uważa za stosowne zasięgnięcia opinii innych, kieruje nim niezawodnie i zawsze w jedynie słusznym kierunku besserwisseryzm. Alan uważa, że ma być tak, jak on uważa, to tak ma być i basta. Nawet słowniki i literatura fachowa nie mają tu wielkiego znaczenia. Jeśli to, co w nich napisano nie jest zgodne z mniemaniem Alana, to bym gorzej dla nich. Absolutnie i całkowicie nie zgadzam się z takim sposobem postępowania na Wikipedii. Takie postępowanie doprowadziło Alana do utraty uprawnień administratora, ale, najwyraźniej, nie zrozumiał, co społeczość chciała mu powiedzieć. Tyle mam do powiedzenia na temat tego, co myślę o postępowaniu naszego, muszę to przyznać, zasłużonego kolegi w zakresie kolejnictwa.

A co do meritum - domyślam się, jaka idea Alanowi przyświecała - uznał, jak sądzę, że sam numer linii nieczego potencjalnemu użytkownikowi nie mówi, że nie jest on znawcą tematu. Problem w tym, że dodatkowe określenia uzywane przez PLK w stosownej instrukcji (określenie punktu początkowego i końcowego linii) są niejednokrotnie tak samo nieczytelne i tajemnicze, jak sam tylko numer. Są długie, zawiłe, zawierają niejenokrotnie tajemnicze kolejowe oznaczenia (numer rozjazdu, numer toru, oznaczenie posterunku ruchu itd.) - sądzę, że na palcach jednej ręki drwala po wypadku można by znaleźć osoby, które są w stanie coś takiego wpisać w okienko wyszukiwarki. Używanie samych tylko numerów też nie jest rozwiązaniem doskonałym, ale jest zwarte, konkretne i jednoznaczne. Jeśli komuś zależy na tym, aby zlokalizowac linię według nazw punktów końcowych, to, jak sądzę, prędzej skorzysta on/a z listy linii kolejowych w Polsce (mamy taką listę na pl-wiki), niż będzie posługiwał się tajemniczymi kolejowymi określeniami. Poza tym wprowadzenie takiej zmiany spowoduje konieczność poprawiania niezliczonej liczby artykułów (linki do artykułach o liniach), przeniesienia wszystkich istniejących artykułów o liniach, wygenerowania niezliczonej liczby przekierowań i tak dalej. Uważam, że mamy lepsze rzeczy do roboty niż takie zabawy. Ani system samych numerów nie jest doskonały, ani system z niejasnymi nazwami nie jest doskonały. Jednak zmiana wygeneruje niesamowicie wiele zbędnej roboty nie wnosząc przy okazji żadnej wartości dodanej.

Podsumowując - uważam to, co zrobił Alan za niesłuszne i szkodliwe. Po pierwsze ze względu na to, że jest samowolką niepoprzedzoną konsultacjami naruszającą zwyczaj i obyczaj, a po drugie - ze względu na to, że jest to działanie najzwyczajniej w świecie zbędne, niczego niewnoszące i generujące ogrom zbędnej pracy. Pawel Niemczuk (dyskusja) 23:39, 8 sie 2015 (CEST)

Podsumowując podsumowanie; z całym szacunkiem dla (najwyraźniej brakującego choćby i na przeczytanie argumentów w podlinkowanych wcześniejszych dyskusjach na dyskutowany tu temat) cennego czasu, ale rozwiązanie na skróty w postaci turystyki personalnej jest generalnie stosunkowo kiepskim substytutem dla przedstawienia rzeczowo konstruktywnych (kontr)argumentów, choć niewątpliwie alternatywą niezmiernie kuszącą niskimi czasowymi i kompetencyjnymi barierami argumentacyjnego wejścia, w tej będącej w dyskusji od ładnych już kilku lat kwestii :)
Już przy pobieżnym rzucie oka na wcześniejsze dyskusje na ten temat nie sposób przeoczyć, że przytaczanych tu jakoby "zasad nazewnictwa" i konsensusu w tej formie nigdy w praktyce nie było. Co najwyżej z dyskusji tych przy nieco głębszej ich analizie wywnioskować można mocne poparcie dla nazewniczego rozwiązania zgodnego z weryfikowalnym stanem zewnętrznej rzeczywistości w tym zakresie, a co jedynie ze względu na dalekie zakorzenienie tegoż OR-owego problemu nie zostało do dziś poprawione.
Przy tym spostrzeżenie, że takowe oparte na źródłach nazewnicze rozwiązanie, gdzieś tam w szczegółach może sprawiać problemy z jednoznacznością czy poręcznością, nie będzie stanowić tu zapewne wiekopomnego odkrycia, bo podobnie sprawa ma się z weryfikowalnym nazewnictwem niemal w każdym innym obszarze tematycznym. Co jeszcze dalece nie znaczy, że stanowi to wystarczający argument do zmiany takowych nazw na jednoznacznie wydumaną formę, np. typu "Obywatel_nr_PESEL", "Organizacja_nr_KRS", "Budynek_ulica_nr_domu" itp.
Co do zarzutu samowolki niepoprzedzonej konsultacjami - przyznam rację, owszem proceder dodawania źródeł czy też nawet i treści potwierdzonych takowymi rzetelnymi źródłami ma cechy samowolki:) Nie słyszałem dotychczas jednak o regulacji nakładającej obowiązek pytania tu kogokolwiek o pozwolenie na dodanie w informacji w takowej rzetelnie uźródłowionej formie. Nie przypominam sobie też by istniał obowiązek konsultacyjnego pozyskiwania większościowego poparcia dla dodania informacji popartych rzetelnymi źródłami. Gdybym był gdzieś w błędzie w powyższym toku rozumowania chętnie dam się wyprowadzić z błędu, przy tym w miarę możliwości trybem rzeczowej siły argumentów:) --Alan ffm (dyskusja) 02:35, 9 wrz 2015 (CEST)

Nazewnictwo artykułów o systemach tramwajowych[edytuj kod]

Mamy w Wikipedii 2 sposoby nazewnictwa systemów tramwajowych:

To jaką konwencję należy stosować nie zostały nigdy nigdzie spisane (przynajmniej nie ma tego w Wikiprojekt:Transport szynowy/Zalecenia edycyjne) i dobrze byłoby spisać zasady i przenieść artykuły, który mają złe nazwy (ja się mogę tego podjąć jak tylko jakaś opcja zostanie wybrana). Ponieważ mamy 2 opcje do wyboru i żadnych potencjalnych sytuacji wyjątkowych, to wydaje mi się, że najlepszą formą będzie głosowanie połączone z ewentualną dyskusją.

Jestem za opcją Tramwaje w
 1. Therud (dyskusja) 14:46, 13 sie 2015 (CEST)
 2. Muri (dyskusja) 15:50, 13 sie 2015 (CEST)
 3. Pawel Niemczuk (dyskusja) 02:25, 9 wrz 2015 (CEST)
Jestem za opcją Transport tramwajowy w
Dyskusja

Nie rozumiem sensu dyskusji, skoro stosunek jest kilkaset do kilku. Beno @ 15:04, 13 sie 2015 (CEST)

Staram się unikać niekonsultowanych akcji porządkowych, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Therud (dyskusja) 17:37, 13 sie 2015 (CEST)
Niestety przy proporcji 100:1 wyszła z tego raczej biurokracja. Beno @ 19:03, 13 sie 2015 (CEST)
Chciałbym też dodać do Wikiprojekt:Transport szynowy/Zalecenia edycyjne regułę, że artykuły o systemach tramwajowych mają się zaczynać tak czy siak, a takich rzeczy to już całkiem sobie bez dyskusji w Kawiarence/Wikiprojekcie nie wyobrażam. Therud (dyskusja) 19:36, 13 sie 2015 (CEST)
Bardzo słusznie że dyskusja została podjęta. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 20:56, 13 sie 2015 (CEST)
Trzeba było od razu w ten deseń zacząć, czyli podjąć zwykłą dyskusję zamiast głosowania 100:1. Natomiast jeśli nikt inny się nie poświęci, to ja postaram się zagłosować przeciw, żeby głosowanie w ogóle miało sens :-))). Beno @ 20:59, 13 sie 2015 (CEST)
Te ww. kilka nazewniczych wyjątków stanowią przeglądowe opisy zagadnienia ograniczonego do określonego obszaru (administracyjnego) i nie opisują odrębnych "systemów tramwajowych", tak więc i nie mają nazwnictwa charakterystycznego dla systemów tramwajowych.
Kwestia ta dyskutowana była m.in. w Dyskusja_wikiprojektu:Czy_wiesz/ekspozycje/2014-05-14#1.
Poza tym w zamierzchłych czasów powstało też coś takiego -> Wikiprojekt:Transport szynowy/Zalecenia edycyjne/Tramwaje. --Alan ffm (dyskusja) 21:36, 1 wrz 2015 (CEST)
Te wyżej podlinkowane zalecenia są oznaczone jako {{Archiwum}}, więc chyba nie są obowiązujące? Therud (dyskusja) 22:55, 8 wrz 2015 (CEST)
Jak najbardziej uważam, że dyskusja jest potrzebna. Nie dawniej niż miesiąc temu inny zasłużony (i mówię to bez ironii) kolejowy Wikipedysta zaczął wprowadzać porządki na własną rękę i zrobił się dym. Skoro oczekujemy dyskusji w przypadku nazewnictwa linii kolejowych i nie nazywamy tego "zbędną biurokracją", to nie wiem, dlaczego taka sama dyskusja w odniesieniu do transportu tramwajowego nagle jest ową "zbędną biurokracją". Pawel Niemczuk (dyskusja) 02:25, 9 wrz 2015 (CEST)

Nieaktualne ujednoznacznienia gmin[edytuj kod]

Ponieważ hasła odnoszące się do gmin zmieniły swoją nazwę z np. Gmina Kolno (powiat kolneński) na Kolno (gmina wiejska w województwie podlaskim), całkiem tracą sens ujednoznacznienia typu Gmina Kolno, ponieważ hasła w nim wymienione zmieniły już nazwę. Zatem odnośniki do tych haseł powinny znaleźć się w ujednoznacznieniach Kolno (ujednoznacznienie), a nie w Gmina Kolno, ponieważ de facto takie hasła nie istnieją. Chciałabym zrobić porządek i polikwidować te - w moim odczuciu - zbędne ujednoznacznienia (jednocześnie oczywiście umieszczając zawarte w nich hasła w odpowiednich ujednoznacznieniach). W związku z tym mam pytanie czy Społeczność się na to zgadza? AldraW (dyskusja) 10:17, 21 sie 2015 (CEST)

 • Do tego nadmiar ujednoznacznień nie jest potrzebny. Do Kolno (ujednoznacznienie) można dodać znaczenia z Gmina Kolno. Można też zostawić redir z Gmina Kolno do Kolno (ujednoznacznienie) (a nawet do sekcji, Kolno (ujednoznacznienie)#Gminy). Ogólnie pomysł AldryW uporządkowania tej kwestii jest b. dobry. Elfhelm (dyskusja) 20:24, 21 sie 2015 (CEST)
 • Fajnie, że chce Ci się tam sprzątać. Przy czym jestem za opcją pozostawienia dawnych ujednoznacznień jako przekierowań. Andrzei111 (dyskusja) 20:56, 21 sie 2015 (CEST)
 • Lubię sprzątanie ujednoznacznień :) Ok, zatem zabieram się za porządki w gminach. Zgodnie z Waszymi sugestiami dawne ujednoznacznienia pozostawię jako przekierowania. Dzięki za opinie. AldraW (dyskusja) 17:07, 24 sie 2015 (CEST)

Czyszcząc (z wolna) ujednoznacznia gmin, napotkałam na następujący problem: Gmina Szczuczyn (ujednoznacznienie). Ustaliliśmy że ujednoznacznienia gmin zmieniamy na przekierowanie do hasła. Co robić w sytuacji, gdzie po "rozebraniu" ujednoznacznienia pozostanie i hasło czyli w tym wypadku Szczuczyn i hasło Gmina Szczuczyn (województwo nowogródzkie). Według mnie najlogiczniej byłoby przekierować ujednoznacznienie na Gminę Szczuczyn (województwo nowogródzkie), ale jest to wbrew poczynionym wcześniej ustaleniom. AldraW (dyskusja) 17:18, 5 wrz 2015 (CEST)

 • Pytanie, czy dawne gminy też nie będą w swoim czasie przenoszone pod nowe nazwy (?). Tu bym tylko usunął jako zbędne Gmina Szczuczyn (ujednoznacznienie). Elfhelm (dyskusja) 19:06, 5 wrz 2015 (CEST)
  • Widzisz ja też bym usunęła, ale to chyba stoi w sprzeczności z ustaleniem powyżej, że nie likwidujemy ujednoznacznień tylko robimy z nich przekierowania? AldraW (dyskusja) 09:30, 8 wrz 2015 (CEST)

Jeszcze jedna kwestia. W przypadku gdy dla danej nazwy występuje tylko jedna gmina, chyba warto stworzyć przekierowanie bezpośrednio do hasła XYZ (gmina), a nie do ujednoznacznienia całej nazwy XYZ, prawda? Np. w sytuacji Gnojnika widzę, że bot już wcześniej stworzył przekierowanie z Gmina Gnojnik na Gnojnik (gmina), dlatego sensownie byłoby usunąć zbędne ujednoznacznienie, ponieważ przekierowanie już istnieje. W pozostałych przypadkach proponuję postąpić analogicznie. AldraW (dyskusja) 14:03, 14 wrz 2015 (CEST)

Łacina[edytuj kod]

Jeden z kolegów przeniósł łacinę pod język łaciński. Do samej zmiany mam stosunek ambiwalentny, bo oba pojęcia używane są w polskiej nauce zamiennie i oba są poprawne. Zmiana spowodowała jednak, że zazieleniły się dziesiątki a może i setki tysięcy stron. Korekty wymagają szablony. Jeżeli jest konsensus co do tego przeniesienia, to prosiłbym kogoś biegłego przeprowadzenie zmian w szablonach i uruchomienie bota. Augurmm (dyskusja) 01:51, 7 wrz 2015 (CEST)

 • Zdaje się, że chociażby w tytułach i treści publikacji stricte językoznawczych (typu Gramatyka opisowa języka łacińskiego), a także podręczników do nauki języka (ale publ. leksykograficznych już jakby mniej), forma "język łaciński" przeważa i w hasłach językoznawczych widziałbym ją jako preferowaną. Poza nimi "łacina" brzmi czasem bardziej naturalnie. Zgłoszę zaraz do Wikipedia:Zadania dla botów. Laforgue (niam) 02:03, 7 wrz 2015 (CEST) A zresztą jeszcze dla porządku poczekajmy ze dwa dni, chociaż dalsza dysk. chyba jest zbędna. Laforgue (niam) 02:08, 7 wrz 2015 (CEST)
 • Nie wiem jak będzie najlepiej ale wydaje mi się że tak szeroka zmiana powinna być poprzedzona większą dyskusją. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 03:32, 7 wrz 2015 (CEST)
 • Mam obiekcje. Odpowiednikiem łaciny nie jest język grecki, tylko starogrecki. Język grecki to ogólna nazwa różnych faz i odmian tego języka. Z kolei język łaciński też jest pojęciem pojemnym, aczkolwiek z innego punktu widzenia - można pod ten termin zakwalifikować romańską grupę języków, a patrząc typograficznie - wszystkie języki oparte na alfabecie łacińskim łącznie z polskim i... wietnamskim. Wycofałem zmianę @Wipura. Beno @ 04:05, 7 wrz 2015 (CEST)
  • Nie mieszajmy języka z pismem. Łacina/język łaciński zapisany cyrylicą nie przestanie być łaciną/językiem łacińskim. Pismo nie ma tu akurat nic do rzeczy--Felis domestica (dyskusja) 06:20, 7 wrz 2015 (CEST)
  • Chodziło mi tylko o to, że nie istnieje artykuł Greka (to, czy greka powinna przekierowywać na język grecki, czy język starogrecki, to w tym momencie kwestia akcydensowa) – dodam jeszcze, że nie ma też artykułu polszczyzna. Ponieważ „łacina” i „język łaciński” to synonimy (nie widzę dowodów na to, że różnią się one znaczeniem; poza tym zgadzam się z przedmówcą), moim zdaniem nazwę tego artykułu można i należy ujednolicić z tytułami pozostałych artykułów o poszczególnych językach. Wipur (dyskusja) 22:54, 7 wrz 2015 (CEST)
 • Termin "język grecki" ma co najmniej dwa znaczenia, mówić tak, prócz wszystkich faz rozwojowych języka, na sam starogrecki także jest częste wśród filologów (niemal powszechne i w żadnym stopniu nie potoczne) i poprawne. Nawet Jurewicz napisał knihę "Gramatyka historyczna języka greckiego", a nie starogreckiego. Natomiast na "nowogrecki" mówi się "grecki" właśnie rzadziej, a często nieco potocznie. Laforgue (niam) 04:17, 7 wrz 2015 (CEST)

Tadmur i Palmyra (Syria)[edytuj kod]

Pierwszy z tych artykułów dotyczy współczesnego miasta, które, według opinii KSNG, powinno się w języku polskim określać nazwą Palmyra ([4] s. 478, [5] s. 2). Drugi dotyczy miasta starożytnego.

Jeszcze miesiąc temu pierwszy artykuł miał tytuł Palmyra (Syria), a drugi Palmyra (miasto). Drugi był istotnie dość absurdalny, ale pierwszy, o ile się orientuję, był zgodny z zasadami ujednoznacznień (w tym przypadku chodzi o odróżnienie od Palmyr w USA). Co robić? Rechta [dyskusja] 13:49, 9 wrz 2015 (CEST)

Oczywiście przenieść – jedno pod Palmyra (miasto), a drugie pod Palmyra (ruiny).
Poprzednie rozwiązanie KSNG było lepsze, to jest dosyć absurdalne. Poprzednie nazewnictwo było jak wskazał Rechta nietrafione, dlatego przeniosłem pod nazewnictwo wedle wykazu KSNG z 2004 r. Teraz rozwiązania mamy dwa - albo opracować jakąś formę rozróżnienia, albo obydwa hasła połączyć. @Khan Tengri? Hoa binh (dyskusja) 15:01, 9 wrz 2015 (CEST)
Palmyra (miasto) i Palmyra (ruiny) to kiepski pomysł o czym wspominał wyżej Rechta. Można by ewentualnie dać Palmyra (miasto w Syrii) i Palmyra (ruiny), chociaż chyba najlepiej będzie te hasła połączyć w jedno Palmyra (Syria), zwłaszcza że o współczesnym mieście są raptem dwa zdania. Khan Tengri (dyskusja) 15:17, 9 wrz 2015 (CEST)
Dlaczego znowu oceniacie KSNG, które miało być wyrocznią w nazwach? Czy to w związku z obecną wojną oba miasta chcecie przenieść pod jeden link Palmyra (ruiny miasta)? Paweł Ziemian (dyskusja) 15:34, 9 wrz 2015 (CEST)
Dlaczego, nikogo nie obowiązujące, wymyślanki KSNG obowiązują w Wikipedii ? Ciekawe czy ktoś potrafi sensownie odpowiedzieć ? W ich nazewnictwie jest mnóstwo nazw bezsensownych i różnych bzdur. Gdybyście w angielskiej Wiki znaleźli miasto Łódź jako Boat bylibyście pewno zaskoczeni. A KSNG stosuje tego typu nazewnictwo. Ja wiem że od pani od polskiego (czy kto tam kieruje tym ciałem) trudno wymagać znajomości geografii, ale KSNG reprezentuje poziom Państwowej Komisji Wyborczej. Nazewnictwo geograficzne w Wikipedii mogłoby być sensowne, źródeł nie brakuje.
To znajdź proszę jakiś inny oficjalny organ normalizacyjny, którego ustalenia możemy stosować dla utrzymania w Wikipedii jednolitego nazewnictwa geograficznego dla całego świata. Bo jak na razie proponowałeś zmieniać nawet nazwy terytoriów na według "tak mi wydaje, tak ma być, a KSNG to bzdury". Do twojej wiadomości - przewodniczącym KSNG jest profesor językoznawstwa, członek Grupy Ekspertów ONZ ds. Nazw Geograficznych, Komisji Onomastycznej Komitetu Językoznawstwa PAN, Fundacji Slawistycznej. Hoa binh (dyskusja) 18:19, 9 wrz 2015 (CEST)
... a jej zastępcą - przewodniczący Rady Języka Polskiego. KSNG nie jest idealna ale tworzy standardy, na których możemy się opierać. Inaczej mielibyśmy totalną wolną amerykankę. Andrzei111 (dyskusja) 20:04, 9 wrz 2015 (CEST)
 • Spróbowałem zintegrować (efekty widać tu: Wikipedysta:Rechta/brudnopis2). Mam problem z przeniesieniem tego do przestrzeni głównej, bo Szablon:UNESCO infobox najwyraźniej nie może żyć bez mapy (więc nie można jej wyłączyć), ale też nie może żyć z mapą obok szablonu Miejscowość infobox, bo wówczas (o ile rozumiem współczesną Wikipedię) współrzędne gryzą się z współrzędnymi z Wikidata. Może ktoś z Was potrafi ten problem rozwiązać. Rechta [dyskusja] 22:40, 15 wrz 2015 (CEST)
kod mapy = żadna ~malarz pl PISZ 22:57, 15 wrz 2015 (CEST)
Ale współrzędne ruin są nieco inne niż miejscowości. Można więc dodać współrzędne do infoboksu oraz skorzystać z kod mapy = osobna. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:59, 16 wrz 2015 (CEST)
Zintegrowałem. Dzięki za pomoc. Rechta [dyskusja] 20:13, 16 wrz 2015 (CEST)

Według Encyklopedii archeologicznej Ziemi Świętej A. Negeva (s. 424) Tadmor i Palmira to jedno miasto, co potwierdziły badania archeologiczne, przeprowadzone w oazie, gdzie jest położone. Na s. 344 znajduje się przekierowanie z Palmiry do Tadmora. Farary (dyskusja) 19:58, 16 wrz 2015 (CEST)

Daewoo/FSO/Chevrolet Matiz/Spark[edytuj kod]

Witam. Mam mały problem z rozgraniczeniem gdzie "kończy się" Matiz a zaczyna Spark. Chciałem rozbudować hasło o Daewoo Matizie, ale nie wiem do kiedy sięga to nazewnictwo - czy do M150 czy do M200 czy może wszystko powinno zostać przeniesione pod Chevrolet Spark i tam opisana cała historia i wersje? Na tę chwilę mamy 3 artykuły - Daewoo Matiz (opisana tylko wersja M100), FSO Matiz (produkowana przez FSO na licencji wersja Matiza M100) i Chevrolet Spark (od M150 "w górę"). Będę wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu tej "zagadki". Flyz1 (dyskusja) 21:41, 13 wrz 2015 (CEST)

Twierdzenie o zardzewiałym cyrklu?[edytuj kod]

Twierdzenie geometrii klasycznej o rówoważności cyrkla o stabilnym rozwarciu z cyrklem samoskładającym się, po angielsku en:‎Compass equivalence theorem aka 'The Rusty Compass Theorem' [6] – ma toto jakąś polską nazwę? --CiaPan (dyskusja) 10:46, 15 wrz 2015 (CEST)

 • Raczej nie o zardzewiałym cyrklu bo ten rusty compass to właśnie cyrkiel o stałym rozwarciu. Mariusz, kurzy Ci się jakaś "Planimetria" na półce ? Doctore→∞ 22:12, 15 wrz 2015 (CEST)
Ok, wiem że nie zardzewiały, to mała sztuczka gwoli zwrócenia uwagi Big smile.png
Ale ma toto jakąś nazwę? Konstrukcje klasyczne rozumiem dość dobrze ale nigdy tego obszaru nie studiowałem systematycznie, więc i źródeł poważnych w ręce nie miałem i nie wiem czy to twierdzenie jest gdzieś formalnie przedstawione. A jeśli tak, to czy ma jakąś nazwę własną, na podobieństwo zacytowanych powyżej angielskich.
A pytam, bo może warto je w Wikipedii umieścić – ale przecież nie można samemu mu nazwy dać, bo to OR będzie... --CiaPan (dyskusja) 08:48, 16 wrz 2015 (CEST)
Przykro mi, ale nie potrafię pomóc. Takie konstrukcje to nie moja bajka. Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 11:44, 16 wrz 2015 (CEST)
Szkoda. Dziękuję za szybką odpowiedź. --CiaPan (dyskusja) 13:52, 16 wrz 2015 (CEST)
Zagadkowe jest to twierdzenie. Długo grzebałem w Google i Books ale nawet ani grama polskiego nazewnictwa nie znalazłem. Ostatecznie można umieścić pod nazwą ze źródeł czyli angielską. Doctore→∞ 20:09, 16 wrz 2015 (CEST)
User:Kpalion wskazał mi w en-wiki (en:Wikipedia:Reference desk/Mathematics#Compass equivalence theorem – in Polish?), że jest to po prostu "drugie twierdzenie księgi pierwszej Elementów" Euklidesa, więc brak szczególnej nazwy niekoniecznie musi dziwić. Anglojęzyczni lubią każdą rzecz z osobna nazwać, to i nazwę dorobili, a u nas widocznie nie ma takiego zwyczaju. Tylko jak w tej sytuacji możnaby nazwać odnośny artykuł w pl-wiki (gdyby ktoś się w końcu zebrał do napisania go), aby tytuł (nazwa twierdzenia) nie był OR-em...? --CiaPan (dyskusja) 12:14, 17 wrz 2015 (CEST)
Drugie twierdzenie księgi pierwszej Elementów. :). — Paelius Ϡ 18:48, 17 wrz 2015 (CEST)
Księga pierwsza Elementów Euklidesa jest tutaj i nie ma w niej mowy o cyrklach i rdzy. Może chodzi o trzeci postulat i zdanie "it is possible to construct a circle of equal radius, centered at any given point on the plane". Rechta [dyskusja] 23:12, 17 wrz 2015 (CEST)
Nie bardzo rozumiem gdzie by to zdanie miało być... Ono jest po angielsku,a strona którą wskazujesz, jest po polsku, więc chyba to nie tam...?
Nie, chodzi o 'Twierdzenie 2' tutaj:
Skonstruuj odcinek równy danemu odcinkowi którego koniec jest zadanym punktem.
Tzn. mając dany odcinek (w domyśle: przez parę punktów, powiedzmy B i C, będących końcami tego odcinka) oraz dowolny punkt A, można skonstruować odcinek AL taki (tzn. znaleźć konstrukcyjnie taki punkt L), że długość AL równa jest długości BC.
Konstrukcja Euklidesa tutaj: http://farside.ph.utexas.edu/Books/Euclid/Elements.pdf strony 8–9.
Oczywiście mając już odcinek AL możemy nakreślić okrąg o środku A, przechodzący przez L, i odwrotnie: mając okrąg możemy wziąć dowolny jego punkt jako L i w ten sposób mieć odcinek równy BC. Tym samym mamy obustronne wynikanie, czyli równoważność tw. o równoważności cyrkli z drugim twierdzeniem Euklidesa. --CiaPan (dyskusja) 23:50, 17 wrz 2015 (CEST)
OK, racja. Zdanie jest w artykule en:‎Compass equivalence theorem i istotnie jest trzecim postulatem. Rechta [dyskusja] 00:21, 18 wrz 2015 (CEST)
Niekoniecznie. Postulat trzeci rozumiem tak, że mając dowolnie dany środek i odległość od tego środka możemy narysować okrąg; innymi słowy, dla dowolnych dwu punktów A≠B możemy narysować okrąg o środku A przechodzący przez B.. Czyli jest to postulat posiadania cyrkla (i równocześnie jego definicja), znacznie "bardziej pierwotne" od twierdzenia o możliwości skonstruowania innego okręgu, przystającego do danego. --CiaPan (dyskusja) 09:45, 18 wrz 2015 (CEST)

Człowiek z jaskini Denisowa czy Człowiek z jaskini Denisowej[edytuj kod]

Powszechna nieznajomość języka rosyjskiego wśród młodego pokolenia i wtórny analfabetyzm wśród pokolenia starszego skutkuje poznawaniem nazewnictwa w tym języku za pośrednictwem języka angielskiego, co ma często opłakane konsekwencje. Tak było z pewnym kopalnym gatunkiem człowieka - odkryty został w jaskini Denisowej, jednak forma przymiotnikowa została błędnie potraktowania jako dopełniaczowa i zrobił się z tego powszechnie w mediach a nawet publikacjach archeologicznych "człowiek z jaskini Denisowa". Tak też jest na Wiki, chociaż uchwała KSNG jasno wskazuje na błędność takiej formy.

W dyskusji hasła mamy spór, w którym jedni byli za trzymaniem się reguł językowych i poprawnej odmiany nazwy, inni byli zdania że nie jest naszą kompetencją korygowanie i mamy "odzwierciedlać rzeczywistość", a więc nie poprawiać nic nawet jeśli jest to używane błędnie. Efekt dyskusji jak na razie jest tylko taki, że mamy kuriozalną sytuację z oszablonowaniem w nagłówku nazwy hasła jako niepotwierdzonej...

Proponuję więc zdecydować się na jedną formę i albo to przenieść, albo zostawić jak jest i ściągnąć ten szablon, ew. dodać jakiś komentarz w uwagach. Hoa binh (dyskusja) 09:35, 17 wrz 2015 (CEST)

 • IMHO to jakiś popis KSNG, przepraszam wszystkich za mój rosyjski, ale to oni mają rację co do szyku (i to nie tylko dlatego, że akurat u nich): Denisowa pjeszczjera, czyli po (staro)polsku Denisowa jaskinia i wszystko wtedy byłoby jasne, a tak – powinniśmy się trzymać KSNG, jednak zdrowy rozsądek jest ważny. Skoro gość, od którego pochodzi nazwa był Denisem, nie Denisowem, to odmiana według mnie jest oczywista. Akurat tutaj bym dopuścił też może i to, by szerzej opisać problem mediów i źródeł, tzn. podać: często błędnie Człowiek z Jaskini Denisowa, choć pewnie to OR, bo na słowo błędnie źródeł raczej nie znajdziemy. --Mozarteus (dyskusja) 12:29, 17 wrz 2015 (CEST) W sumie to nawet nie żałuję tego co napisałem wcześniej, ale jak widzę, mówię to samo co KSNG ;-) Jedyna konkluzja obecnie, to poprawić, o to im przecież chodzi w uchwale i tak samo jak u Rosjan jednak mamy normalną nazwę. Jedynie dopisać: często błędnie Człowiek z Jaskini Denisowa. Ba! Byłbym nawet w nagłówku za wersją Człowiek z Denisowej Jaskini ;-) --Mozarteus (dyskusja) 12:46, 17 wrz 2015 (CEST)
 • Samą jaskinię też przeniosłem pod nazwę zgodną z uchwałą KSNG. --Mozarteus (dyskusja) 12:58, 17 wrz 2015 (CEST)
 • Naprawdę..., może doczekamy się wreszcie kiedyś, aż ktoś odstrzeli to całe towarzystwo z KSNG. Szyk odwrócony, czyli Denisowa(2) Jaskinia(1) jest w Polsce dopuszczalny, ale w tytułach bajek dla dzieci, a nie w profesjonalnym nazewnictwie. Beno @ 08:01, 18 wrz 2015 (CEST)
 • Po konflikcie edycji. @Beno. 1. Ekhmm.. Czy naprawdę uważasz, że zwrot "ktoś odstrzeli to całe towarzystwo" jest najsłuszniejszy? 2. KSNG nie jest idealna, ale wykonuje kawał dobrej roboty standaryzując tysiące nazw z całego świata. Oczywiście popełnia błędy, ale któż kto coś robi ich nie popełnia? 3. Co do odwróconego szyku zaś to oczywiste - jest dopuszczalny i stosowany. Oczywiście częściej w stosunku do nazw polskich- por. nazewnictwo polskich szczytów z Wierch, Szczyt w nazwie, czy choćby nazwy większości tatrzańskich przełęczy. Ale pojawia się także w nazwach dotyczących innych, zwłaszcza słowiańskich, języków. A wyjaśnienie KSNG dlaczego akurat w przypadku tej jaskini zdecydowano się na odwróconą formę w zupełności mnie przekonuje. Andrzei111 (dyskusja) 10:03, 18 wrz 2015 (CEST)
 • @Andrzei111 Wierchy to góralszczyzna, a ta jest pokrewna składni południowych sąsiadów. Co do przekonujących argumentów, to dlaczego Komisja nie stosuje tego argumentu globalnie? Odstrzelić może się zaś kojarzyć ze łbami, ja tu miałem jednak raczej na myśli stołki. Beno @ 10:55, 18 wrz 2015 (CEST)
 • I kogo byś na nich posadził w miejsce profesorów PAN-u i członków komisji onomastycznych ONZ? Dwudziestokilkuletnich hunwejbinów po socjologii, jak to zrobiono kilka lat temu z IPN-em czy wymiarem sprawiedliwości? :P Hoa binh (dyskusja) 11:05, 18 wrz 2015 (CEST)
 • @Hoa binh Posadziłbym zdecydowanie więcej językoznawców-polonistów, których niedobór jest tam IMO rażący. Pomijam fakt, że tego typu gremia, mające wpływ na całą Polskę, powinny być z natury liczniejsze. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przerobienie Komisji na Sekretariat, a prawa głosu miałyby np. wszystkie uniwersytety, PAN i może kilka innych instytutów czy uczelni komercyjnych wytypowanych choćby z rankingu Perspektyw. A decyzje powinny być ogłaszane z liczbą głosów przeciwnych. Beno @ 15:20, 18 wrz 2015 (CEST)
  • @Beno A któż to był Pieskow? Byłaby przecież i Skała Pieskowa. --Mozarteus (dyskusja) 09:23, 18 wrz 2015 (CEST)
   • @Mozarteus Ale tego jest mało i jest to zaszłość historyczna mocno utrwalona w języku, a przy wprowadzaniu nazw zagranicznych takich metod nie powinno się stosować, poprzestając tylko na składni poprawnościowej. Omawiana jaskinia nigdy nie była w Polsce szerzej znana, by zasłużyć sobie na specjalne traktowanie, a KSNG nie jest od ustalania wzorców odmienności. Beno @ 09:49, 18 wrz 2015 (CEST)
    • Oj tam, oj tam, nie oni, to RJP by się mocno zdenerwowała (?) i byśmy i tak mieli jak jest. IMHO raczej możemy narzekać na słabiutkich dziennikarzy, którzy ruski uważają za gorszy od angielskiego i cieszmy się raczej, że Moskwę mamy ustaloną i utrwaloną od dawna, bo tak przez głupawe kalki byśmy i po polsku coś w stylu Moskow mieli ;-) --Mozarteus (dyskusja) 10:00, 18 wrz 2015 (CEST)

Tak w ogóle to przeniosłem jak mówiłem, dając przypis do uchwały KSNG. --Mozarteus (dyskusja) 10:11, 18 wrz 2015 (CEST)

Tomasz Helwys czy Thomas Helwys? I inni reformatorzy[edytuj kod]

Pytanie dotyczące nazwisk cudzoziemców. Mamy bowiem Marcina Lutra i Jana Kalwina ale mamy Thomasa Helwysa a nie Tomasza, chociaż mamy równocześnie Jana Wesleya a nie Johna, ale jego brat to już Charles a nie Karol. Jaka więc jest reguła spolszczania imion? Jaubree (dyskusja) 20:44, 23 wrz 2015 (CEST)

Zanim się dyskusja znowu rozwinie to poczytaj wyżej o Mozarcie. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:50, 23 wrz 2015 (CEST)

Literaturnaja Gazieta czy Gazeta?[edytuj kod]

Występują tu obydwie wersje.Xx236 (dyskusja) 08:16, 25 wrz 2015 (CEST)

Obie błędne. Prawidłowo "Litieraturnaja Gazieta". Przy okazji guglarnia z ustawieiem "Tylko język polski" daje takie wyniki:
 • "litieraturnaja gazieta" 1550
 • "literaturnaja gazeta" 944
 • "literaturnaja gazieta" 632
 • "litieraturnaja gazeta" 308
I oczywiscie zdarza się "literaturnaya gazeta" :-) . Ency (replika?) 09:37, 25 wrz 2015 (CEST)

Wyższa szkoła rolnicza[edytuj kod]

W tekście po Wyższa szkoła rolnicza jest skrót WSR. Dlaczego? Xx236 (dyskusja) 12:50, 25 wrz 2015 (CEST)

 • Bo "Wysrol" to niekulturalny kolokwializm, a WSR to prawidłowy i często używany skrót? Oczywiście tylko zgaduję ;)--Felis domestica (dyskusja) 14:31, 25 wrz 2015 (CEST)
 • Bo taki miało to skrót. — Paelius Ϡ 14:33, 25 wrz 2015 (CEST)
Skrót od wyższa szkoła rolnicza nie jest WSR. Xx236 (dyskusja) 11:20, 29 wrz 2015 (CEST)
Jest, tak samo jak WSP od Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Ency (replika?) 12:09, 29 wrz 2015 (CEST)
No bo WSR jest skrótem od Wyższa Szkoła Rolnicza (czyli jakaś konkretna, np. WSR w Żabikowie k. Poznania, WSR w Olsztynie, WSR we Wrocławiu). Na marginesie, WSR może tez oznaczać: Wyższa Szkoła Rehabilitacji albo Warszawska Szkoła Reklamy --WTM (dyskusja) 11:40, 29 wrz 2015 (CEST)
To zgodnie z tym tokiem rozumowania skrót PGR jest niepoprawny w odniesieniu do jakiegoś państwowego gospodarstwa rolnego... No i jeszcze skrót ten może oznaczać Profesjonalna Grupa Rowerowa (sorry za reklamę), wiec a kysz z nim. A tak na marginesie skrót WSR dla tego rodzaju szkół podaje nawet Słownik języka polskiego PWN

Usunąłem skrót z treści artykułu, ponieważ termin 'wyższa szkoła rolnicza' jako taki nie ma żadnego ustalonego skrótu, skróty mogą mieć co najwyżej konkretne szkoły. Beno @ 11:40, 29 wrz 2015 (CEST)

Mnie to usunięcie ani ziębi ani buja, ale twierdzenie "termin 'wyższa szkoła rolnicza' jako taki nie ma żadnego ustalonego skrótu" jest zbyt bezapelacyjne. Ency (replika?) 12:09, 29 wrz 2015 (CEST)
Wskazany tekst bezapelacyjnie podaje WSP (= Wyższa Szkoła Pedagogiczna), nie wyższa szkoła pedagogiczna.Xx236 (dyskusja) 13:18, 29 wrz 2015 (CEST)
Ten sam słownik wprost podaje ten skrót: http://sjp.pwn.pl/szukaj/wsr.html
Wyższa Szkoła Rolnicza Xx236 (dyskusja) 13:20, 29 wrz 2015 (CEST)
Państwowy Ośrodek Maszynowy ale Państwowe gospodarstwo rolne. Chyba jednak Państwowy ośrodek maszynowy?Xx236 (dyskusja) 13:28, 29 wrz 2015 (CEST)

Gdy piszemy PGR, OSP itp., to wiadomo o co chodzi, POM także - przynajmniej dla starszego pokolenia, natomiast WSR jest zbyt uniwersalnym skrótem, by umieszczać w artykule, bo to nie jest Wikisłownik, tylko Wikipedia. W artykułach można podawać skróty jednoznacznie kojarzące się z jakimś bytem, utrwalone w świadomości społecznej. Ponadto rzeczony artykuł do tylko linkownia. Beno @ 15:46, 29 wrz 2015 (CEST)

A gdy piszemy RP, to wiadomo o co chodzi i nie jest to uniwersalny skrótowiec? Bez kontekstu nic nie wiadomo. Może to być Rada Rodziców :-P . Ency (replika?) 23:59, 29 wrz 2015 (CEST)
Rada Potomków raczej... --CiaPan (dyskusja) 10:10, 30 wrz 2015 (CEST)
WSR-y to są te szkoły, które były uczelniami rolniczymi w latach 1950-1972, następnie przekształconymi w akademie rolnicze. I jak najbardziej skrót był używany nagminnie (podobnie jak PGR-y, AR-y, WSP, AM-y itp.). — Paelius Ϡ 23:23, 29 wrz 2015 (CEST)
To wyjdź na ulicę i spytaj przechodnia co znaczy PGR i WSR. Beno @ 00:17, 30 wrz 2015 (CEST)
Przecież napisałem powyżej. W odniesieniu do lat 50. i 60. XX wieku był to skrót używany nagminnie (także w aktach prawnych). Co ma do tego fakt, że dziś (po ponad 40 latach nieistnienia tego typu instytucji) jest to skrót niemal nieznany? — Paelius Ϡ 01:50, 30 wrz 2015 (CEST)

Gimnazjum w Mitawie[edytuj kod]

Wydaje mi się, że ten artykuł nie jest zatytułowany zgodnie ze standardami narzuconymi przez KSNG, gdyż miasto jest tam podmienione pod Jełgawę. Z drugiej strony nie wiem, czy samo zmienienie nazwy miasta wystarczy. Nie trzeba dodać numerku? Nazwa strony w lv to lv:Jelgavas akadēmiskā ģimnāzija, a w internetach znalazłem nazwę Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola więc nie wiem jaka powinna być nazwa u nas. PuchaczTrado (dyskusja) 10:26, 27 wrz 2015 (CEST)

A co ma KSNG do szkoły nieistniejącej od 70 lat? — Paelius Ϡ 11:29, 27 wrz 2015 (CEST)
Dobra, jeśli szkoła rzeczywiście nie funkcjonuje, jak sugeruje nieuźródłowiony wstęp, to w takim razie strona internetowa gimnazjum na dole strony to jakiś hoax, znaczy strona zupełnie innego bytu. W takim razie może hasło powinno nosić tytuł Academia Petrina, jako że to była pierwsza nazwa tej placówki edukacyjnej. PuchaczTrado (dyskusja) 11:48, 27 wrz 2015 (CEST)
Tytuł powinien być taki jak w literaturze o tym tworze. — Paelius Ϡ 12:09, 27 wrz 2015 (CEST)
Czyli? Literatura w języku polskim, podaje wiele nazw, jakie kolejno były mu nadawane. Pierwsza czy ostatnia? PuchaczTrado (dyskusja) 12:24, 27 wrz 2015 (CEST)
Przejrzałem artykuł pl i en wiki i wydaje mi się, że artykuł mimo niektórych elementów opisuje szkołę istniejącą do 1915 roku. Być może późniejsze szkoły odwołują się do historii wczesniejszej ale chyba nie jest to właściwe. Ja bym przyjął jako nazwę artykułu nazwę szkoły z polskiej literatury odnoszącą siedo 1915roku, zaś starsze nazwy zostawił jako przekierowania. ~malarz pl PISZ 13:00, 27 wrz 2015 (CEST)

Niemieckie obozy dla Polaków (Polenlager) na Śląsku[edytuj kod]

O czym mowa - Polenlager.

W Wikipedii jest opisanych kilka z nich, jest szansa, że zostanie opisanych więcej, jednakże tytuły artykułów są niekonsekwentne. Mamy Polenlager nr 7 (z „nr”), Polenlager 10 (bez „nr”), a dalej Obóz niemiecki dla Polaków (Polenlager) w Raciborzu i Obóz niemiecki dla Polaków (Polenlager) w Pogrzebieniu. Widzicie tu potrzebę ujednolicenia? --WTM (dyskusja) 19:08, 29 wrz 2015 (CEST)

Ja zawsze za ujednolicaniem. Co do tego do jakiej formy - to do takiej jaka dominuje w literaturze przedmiotu. Przy czym z podanych powyżej to forma Obóz niemiecki dla Polaków (Polenlager) wydaje się błędna, albo: Obóz niemiecki dla Polaków w...' albo Polenlager w.. Andrzei111 (dyskusja) 10:25, 30 wrz 2015 (CEST)

Kategoria:Nrdowskie filmy[edytuj kod]

Różne zapisy od nazwy tego państwa widziałem, ale nie wiem, czy ta forma jest poprawna. @Starscream? Ciacho5 (dyskusja) 16:00, 5 paź 2015 (CEST)

Muzyka w średniowieczu[edytuj kod]

Całkiem, jak mi się laikowi zdaje, przyzwoity artykuł pod złą nazwą. Bo choć średniowiecze odnosi się do Europy, więc nie spodziewam się uwag dotyczących muzyki dynastii Song, no ale w Bizancjum się chyba łapie? A tu ani słowa. Najprościej byłoby artykuł przemianować. Muzyka w średniowiecznej Europie Zachodniej? Kto się na tym zna i podpowie? --Felis domestica (dyskusja) 20:34, 5 paź 2015 (CEST)

 • Tylko czy muzyka tworzona w Bizancjum łapie się w historii muzyki pod pojęcie "muzyka średniowieczna"? Ichnia muzyka była raczej mocno zachowawcza i nie pojawiały się w niej jakieś nowe prądy. Hoa binh (dyskusja) 20:41, 5 paź 2015 (CEST)
  Nie mam pojęcia. Jedyne co mi się zdaje, to że Bizancjum i obszary pod jego wpływem (Bałkany itp.) łapią się pod średniowiecze, więc nawet brak zmian i kontynuację tradycji antycznej należałoby skomentować (chyba). Nie wiem, jak ze światem arabskim. Ale może właśnie wystarczy zawęzić nazwę, a może i to niepotrzebne, bo bzdurzę ;)--Felis domestica (dyskusja) 04:17, 6 paź 2015 (CEST)
 • A przynajmniej wyraźnie zaznaczyć Europę w artykule, jak czynią to np. en-, de- czy es-wiki. Doctore→∞ 16:32, 6 paź 2015 (CEST)