Wikipedia:Kawiarenka/Nazewnictwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – dyskusje o nazewnictwie


Tu dyskutujemy nad kwestiami związanymi z nazwami używanymi w artykułach: nazwami stron, spolszczeniami, terminologią fachową, nazwami geograficznymi itp. Zwróć się tutaj, jeśli nie wiesz, jakich słów użyć przy pisaniu artykułu.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: Wikipedia:NAZ, Wikipedia:BAR:NAZ


Wolfgang Mozart[edytuj kod]

Z pewną taką nieśmiałością..., że zacytuję tutaj Annę Patrycy i wcale nie będąc pewnym czy robię to we właściwej formie, zwracam się do Szanownej Społeczności o pomoc. Chodzi o ustalenie tytułu wiadomego artykułu. Niedawne w nim zmiany (Wikipedysta:Andrzei111, Wikipedysta:Khan Tengri) wywołały u mnie bowiem co najmniej mieszane uczucia. Otóż osobiście stoję na stanowisku, że wskutek pewnych uwarunkowań, forma Wolfgangus Theophilus Mozart aczkolwiek zasadna, nijak dobra tutaj nie jest, wszelkie inne formy typu Gottlieb, czy Amadé, też brzmią u nas raczej kuriozalnie, a formy łacińskiej Amadeus sam Mozart nigdy nie używał, najbardziej zasadne jest ustalenie tytułu tego biogramu na Wolfgang Amadeusz Mozart.

Takie brzmienie imion kompozytora podyktowane jest długą tradycją muzyczną i specyfiką języka polskiego. Tradycja ta ma już swój wymiar przecież i w Wikipedii. Artykuły dotyczące dzieł Mozarta mówią bowiem nam i o Wolfgangu Amadeuszu, nie Wolfgangu Amadeusie. Piotr Kamiński, co prawda, stosuje w Tysiąc i jednej operze wersję francuską (Amadé), jednak na szerszą skalę stosowanie tego w dziełach pisanych jest słabo użytkowe. Imię Amadeusz jest używane choćby w polskim wydaniu monografii autorstwa Alfreda Einsteina. Twórczość Mozarta zapewne doczeka się jeszcze i tutaj większych opracowań – gdzie sam zamierzam dołożyć swoją wcale niemałą i niemal gotową już „cegiełkę” – i odmiana formy łacińskiej będzie wtedy naprawdę dość karkołomna (aktualne opracowanie dokończę tak, czy tak, ale nie ukrywam, że cokolwiek ponad, to może już być niezły odjazd). Zaznaczam, że kompozytor należy przecież do kultury Zachodu, będąc jednym z jej czołowych przedstawicieli, nie jest zatem nam potrzebna żadna transkrypcja. Mozart nie jest także postacią nam współczesną... Jego wpływ na współczesność jest jednak nadal względnie duży. Wielu artystów związanych z operą nadal jest związanych z Mozartem (linkowanie), wielu pianistów, skrzypków, muzyków i muzykologów. Stosowanie łacińskiego Amadeusa wymagałoby zatem zmiany w dużej liczbie artykułów i ciągłego pilnowania, czy nowe artykuły są poświęcone jednak Wolfgangowi Amadeusowi, natomiast niekonsekwencja byłaby rzeczą pewną. Zupełnie czymś innym są tutaj takie przypadki jak Ryszard Wagner i Jakub Offenbach, których odmiana w języku jako Richard i Jacques jest w zasadzie „bezbolesna”, niepowodująca jakichś większych zgrzytów. Dyskusję rozpoczynam teraz. Wikipedysta:Andrzei111 zastanawiając się nad tymi kwestiami, chciał ją rozpocząć w sierpniu, natomiast sam nie zrobiłem tego wcześniej także ze względu na jego PUA. Możliwe, że ktoś będzie miał mi za złe wakacyjny termin omawiania tej dosyć ciekawej kwestii, powiem jednak, że ja właśnie w lipcu/sierpniu mam na pewno czas, by się jeszcze czymś z twórczości Mozarta zająć, potem może być z tym gorzej, komputer, niby jeszcze nowy, też często bywa w serwisie i niedawno stamtąd wrócił, więc chyba będę na bieżąco. Zresztą wspominane już PUA zebrało ponad osiemdziesiątkę głosujących, ufam zatem, że niektórzy swoje wakacje spędzają również tutaj. Mam nadzieję na jakieś szybkie i sprawne zakończenie tematu i proszę innych zainteresowanych o zabranie głosu w tej sprawie. --Mozarteus (dyskusja) 20:15, 28 lip 2015 (CEST)
 • Laicki OR: zawsze w polskim użyciu słyszałem wersję Wolfgang Amadeusz. Khan powołuje się na Encyklopedię PWN, co jest solidnym źródłem, ale myślę że decydujące winny być źródła muzykologiczne. A one co mówią...?--Felis domestica (dyskusja) 20:44, 28 lip 2015 (CEST)
 • @Mozarteus, dziękuję, że podniosłeś temat. Jeśli chodzi o termin dyskusji, wydaje mi się równie dobry jak każdy inny, liczę, że wywiąże się dyskusja, która przyniesie konkretne wnioski.
 • Tak jak wspominałem w dyskusji Mozarteusa, czy w późniejszej dyskusji przy okazji mojego PUA - moja zmiana na Wolfgang Amadeus Mozart była wynikiem ujednolicania do panującego konsensusu, że imiona i nazwiska zapisujemy w oryginalnym brzmieniu - oczywiście zapisywane alfabetem łacińskim - poza wyjątkiem dot. głów panujących. Stąd w pl. Wiki są (aby pozostać przy tematyce muzycznej): Johann Sebastian Bach, a nie Jan Sebastian, Joseph Haydn, a nie Józef, czy Richard Strauss lub Wagner a nie Ryszard. Przed zmianą sprawdziłem jeszcze PWN, oraz WikiData, wszędzie było Amadeus, stąd też zmiana. Oczywiście dostrzegam niedogodność odmiany Amadeus, i przyzwyczajenie do "starych znanych form", ale generalna reguła powinna być moim zdaniem utrzymana. Andrzei111 (dyskusja) 22:49, 28 lip 2015 (CEST)
  Takie właśnie kwiatki wynikają z upartego trzymania się owego "konsensusu", nie mającego nic wspólnego z polską tradycją. Ostatnio ktoś przemianował Verne'a na "Żula", bo to chyba rzeczywiście był żul jakich mało ;) Ech, Polacy, Polacy, papuga Europy... Electron   02:22, 29 lip 2015 (CEST)
 • No tak (widzicie zielone linki?): Gajusz Juliusz Cezar czy Caius Iulius Caesar? To może też, by iść za ciosem, zamiast Mikołaj Kopernik pisać Nicolaus Copernicus? Przestańmy się wygłupiać, bo to do niczego nie prowadzi. Wolfgang Amadeusz Mozart to przyjęta forma, podobnie jak Armia Czerwona, a nie poprawna, ale bez związku z tradycją Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona, jak to ktoś próbował niedawno zmienić (nawet w Rosji nazywa się ją powszechnie kраснoй армей, choć oficjalnie to wciąż РККА). Formalizacja nie boli co prawda, ale trzymajmy się raczej tradycji, tyle... Belissarius (dyskusja) 07:04, 29 lip 2015 (CEST)
Tylko, że od tej tradycji się właśnie zdecydowanie w środowisku naukowym odchodzi. — Paelius Ϡ 11:54, 29 lip 2015 (CEST)
Jeśli o mnie osobiście chodzi, nie ma sprawy trzymajmy się tradycji (też czytałem Karola Maya), ale bądźmy w tym spójni. I jeśli ma być Wolfgang Amadeusz Mozart to powinien być Jan Sebastian Bach etc, etc... Andrzei111 (dyskusja) 10:48, 29 lip 2015 (CEST)
 • Wikipedysta, który przeniósł tego nieszczęsnego Amadeusza, prowadzi bardzo ciekawą działalność. Potrafi np przenieść arabskiego polityka używając formy, nie arabskiej ale angielskej, mimo że w polskiej literaturze to nazwisko ma tradycyjną stosowaną od lat formę. Zmienia nazwy geograficzne, nazwiska według własnego widzimisię, nie dodając żadnych źródeł. I sa tego dziesiątki. Przecież są polskojęzyczne książki, atlasy, mapy, słowniki. No chyba, że w Wiki nie musi byc źródeł. Czekam aż przeniesie związki rtęci pod związki merkurego, bo przeciez tak jest po angielsku, a jego zmiany są tego typu. Zetpe0202 (dyskusja) 11:38, 29 lip 2015 (CEST)
 • Bardzo proszę o konkretne przykłady błędnych edycji, o których mówisz. Andrzei111 (dyskusja) 11:45, 29 lip 2015 (CEST)
 • Tytuł artykułu to jedno – on jest do dyskusji. Ale dla czego w artykułach typu Mozart, czy Bach w ogóle nie ma podanej polskiej pisowni? Skoro jest powszechnie stosowana, to powinna być podana w pierwszym zdaniu artykułu. Dlaczego w takim artykule o Chemnitz może być uwzględniana niemal archaiczna polska nazwa Kamienica Saska, a tu polskiej nazwy brak? Obecnie to wygląda na jakieś kompletne rugowanie polskiej tradycji w imię jakiejś naukowej "lepsiejszości"! -- niepodpisany komentarz użytkownika 194.165.48.90 (dyskusja | wkład) 12:19, 29 lip 2015‎ (CEST)
  • Pisałem już powyżej. Od tradycyjnego tłumaczenia imion nie-Polaków (poza imionami władców) w nauce się odchodzi już latami, tylko opór laików jest dość poważny. Ale, że opieramy się na źródłach naukowych, to na szczęście w dłuższym okresie czasu da się to wyprostować. Co do miast - tam akurat nazewnictwo jest niezbędne, bo kto się domyśli, że Kamienica Saska to Chemnitz? — Paelius Ϡ 13:36, 29 lip 2015 (CEST)
   • Co to znaczy, że „Od tradycyjnego tłumaczenia imion nie-Polaków (poza imionami władców) w nauce się odchodzi już latami”? Czy oznacza to, że pożegnamy się np. z Józefem Stalinem, czy Włodzimierzem Leninem, i będziemy mieli Iosifa Stalina i Władimira Lenina? Bo jak wszystkich to wszystkich... No a jeśli mówimy o nauce to także zrezygnujmy z takich form jak Mu’ammar al-Kaddafi – jaka szanująca się arabistyczna praca naukowa stosuje transkrypcję? Toż to zapis dla laików – naukowo to będzie wyłącznie Muʿammar al-Qaḏḏāfī! I analogicznie wszelkie nazwiska rosyjskie, greckie, perskie, hindi itd., należy zapisywać wyłącznie w transliteracji, zapominając w ogóle o transkrypcji – jeżeli idzie się zgodnie ze standardem wyznaczanym przez publikacje naukowe, to należy się go trzymać ściśle, do każdego imienia i nazwiska. W przeciwnym razie będzie kompletna uznaniowość, że Mozarta zapiszemy wg reguł naukowych, a np. As-Sādāta już wg zapisu dla laików. -- niepodpisany komentarz użytkownika Wojtek2006 (dyskusja | wkład) 17:46, 29 lip 2015‎ (CEST)
    • Rosyjską i grecką transliterację to stosuje wyłącznie z tego, co wiem, tylko informacja naukowa. — Paelius Ϡ 11:57, 30 lip 2015 (CEST)
     • I jak zgrabnie pominąłeś kwestie tysięcy nie naukowo zapisywanych na Wikipedii nazwisk arabskich, perskich, czy bengalskich. Zgodnie z zasadą, tam gdzie coś jest zgodne z moimi poglądami to powołam się na dana zasadę (w tym przypadku zasada odchodzenia w nauce od spolszczonych zapisów imion i nazwisk), a tam gdzie nie po drodze mi z taką zasadą, to powołam się na inną (zapis nazwisk arabskich stosowany w publikacjach naukowych nie odpowiada mi bo jest koszmarny, to powołamy się na zasadę stosowania uproszczonej polskiej transkrypcji preferowanej w publikacjach bardziej popularnych). To się nazywa naginanie zasad do własnych poglądów i nie ma wiele wspólnego z jakąkolwiek rzetelnością naukową. Zatem albo stosowany jest konsekwentnie zapis naukowy (a więc zarówno Amadeus, ale i też Al-Qaḏḏāfī, czy Iosif Stalin), albo jednak powszechnie uzywany zapis spolszczony (bo jak Kaddafi i Józef Stalin, to i Amadeusz). Wojtek2006 (dyskusja) 09:11, 31 lip 2015 (CEST)
 • Moim zdaniem nie można wytyczyć sztywnych reguł dotyczących pisowni tradycyjnych nazwisk. Powinno leżeć to w gestii tych, którzy czytają literaturę polską poświęconą danej osobie i tworzą hasło. Oni wiedzą najlepiej, jaka forma przeważa. Wśród naukowców często też nie ma zgody, ale zazwyczaj jakaś forma uważana jest za standardową. Jestem przeciwny temu, aby ktoś brał jedno źródło (nawet encyklopedię PWN) i hurtem zmieniał nazwiska czy imiona na jej podstawie. Ponieważ na mojej półce leżą książki i płyty z "Amadeuszem" a również bibliografia hasła zawiera pozycje wyłącznie z "Amadeuszem" i tak ustaliły osoby tworzące to hasło, to nie należało zmieniać tytułu na podstawie dwóch jedynie źródeł. Definicja powinna, IMO, brzmieć: Wolfgang Amadeusz Mozart (niem. Wolfgang Amadeus Mozart) - a w treści powinna być dobrze napisana sekcja z wyjaśnieniem wszystkich wariantów imion i nazwiska. Augurmm (dyskusja) 13:59, 29 lip 2015 (CEST)
 • @Augurmm: taka sekcja jest. @Paelius: akurat w przypadku tego nie-Polaka trudno ustalić jakąś dobrą formę, sam Mozart może się nią posłużył na audiencji u papieża, zresztą nawet Kamiński nie używa imienia Amadeus, a dla wszystkich mniej zorientowanych... jego Tysiąc i jedna opera to obecnie najpełniejsza pozycja na świecie, drugą jest (choć pierwszą w kolejności) Mille et un opéras, ale to... też nasz Kamiński i tam francuską wersję imienia też ma na pewno, za co ręczę głową, chociaż książki na oczy nie widziałem. --Mozarteus (dyskusja) 19:19, 29 lip 2015 (CEST)
  • U Niemców (a Niemcem był) figuruje jako Wolfgang Amadeus i to jest forma wyjściowa, oczywiście zupełnie umowna. Pozwala jednak przejść do porządku dziennego nad kwestiami teofilów i gottliebów. — Paelius Ϡ 12:07, 30 lip 2015 (CEST)
   • Problem w tym, że Mozart był na tyle Niemcem, na ile Jezus był Żydem. Mówiąc zaś serio – niemieckojęzyczna wersja ma tutaj może też pewien problem, bo Mozart to światowiec i na pewno trudno przyjąć im tego Theophilusa, a i własnego Gottlieba też nie chcą, bo im wygodniej. Oni mają wtedy tak, jak to jest w większości źródeł, u nas niestety wymaga to i tak, i tak odmiany. Twoje argumenty są jednak takie jak przenoszących hasło Andrzeia111 i Khana Tengri. Zauważ jednak, że i my mamy o wiele większy problem, panowie Quintus Horatius Flaccus czy Publius Vergilius Maro chyba mają we własnym języku artykuły pod takimi tytułami, a po polsku nie. Jednak wcale nie chciałbym przenosić ani Horacego, ani Wergiliusza i to właśnie z tego powodu, że łacina jest tutaj strasznie nieużytkowa. --Mozarteus (dyskusja) 18:14, 30 lip 2015 (CEST)
 • Ja pozwolę sobie jedynie nieśmiało zacytować sjp: Wiele nazw własnych zostało spolszczonych już dawno i ta pisownia, niezależnie od tego, czy jest zgodna z zasadami transkrypcji lub transliteracji, czy nie, musi zostać zaakceptowana przez wszystkich użytkowników języka polskiego. W tej grupie możemy wymienić takie nazwiska, jak Szekspir, Waszyngton, Szopen, Russo, Wolter, Molier, Balzak. Natomiast wśród nazw geograficznych Paryż, Londyn, Akwizgran, Rzym, Mediolan, Wenecja i wiele innych. Podobnie jest z imionami. Dodam tylko, że wiele nazw pisanych w oryginale, w polskojęzycznej Wikipedii brzmi pretensjonalnie żeby nie napisać śmiesznie. Markiel Odpisz 18:36, 30 lip 2015 (CEST)
  • Ale tam chodzi o coś innego: piszemy Szekspir, a nie Szejkspir, Waszyngton, a nie Łoszington. To nie znaczy, że nie należy pisać Shakespeare czy Washington. (air)Wolf {D} 19:39, 30 lip 2015 (CEST)
   • I oczywiście nie oznacza, że nie należy pisać Paris, Roma, London... Naprawdę oryginalna interpretacja! Zgodnie z nią to możemy pisać, że "w Washingtonie mają White Housa", a "jadąc do Londonu warto obejrzeć znajdujący się tam pomnik Shakespeare'a". No chyba, że sobie wybieramy z reguły to co jest zgodne z naszymi poglądami, a co nie zgodne ignorujemy. Tyle, że to wtedy nazywa się "własne widzi mi się", a nie działanie zgodnie z regułami. Wojtek2006 (dyskusja) 09:02, 31 lip 2015 (CEST)
    • Ależ oczywiście, że nie oznacza. Jasne, są teksty, w których takie formy byłyby skrajnie komiczne, ale są i takie, w których byłyby do obronienia. To zresztą jest stuprocentowo oczywiste. No bo co, nie wolno pisać Shakespeare? Absurd. Żeby się o tym przekonać, wystarczy kliknąć tutaj albo tutaj. A przede wszystkim należy kliknąć tutaj. (air)Wolf {D} 21:34, 1 sie 2015 (CEST)
    • Odpowiadając Wam obydwu – dyskutowanie o nazwach geograficznych jest dyskusją jednak trochę obok. Tutaj chciałbym mimo wszystko mieć rozstrzygniętą w miarę szybko sprawę tytułu biogramu Mozarta. Miasta (zdaje się) w tym artykule są akurat OK. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do innych osób, to już temat na ewentualną nową dyskusję. --Mozarteus (dyskusja) 21:50, 1 sie 2015 (CEST)
 • Mamy sobotę i sporą ilość kilobajtów tutaj i już w miarę to wszystko ukierunkowane, choć może ze względu na weekend dyskusja rozwinie się jeszcze bardziej – zatem jeszcze dwa słowa o Niemcach. Oni nie obchodzą mnie w ogóle i papugowanie akurat ich (jasne Austriaków i innych użytkowników tamtego języka zresztą też) żadnego sensu nie ma, chyba że komuś podobają się takie kwiatki jak ein polnischer Komponist Frédéric Chopin. Proponuję zatem jeszcze raz, albo raz na zawsze (a co najmniej do kolejnej większej dyskusji) przyjąć wersję polską Wolfgang Amadeusz Mozart, co ułatwi mi pracę i uspokoi mnie choćby tylko co do samego Czarodziejskiego fletu (dla zainteresowanych: mój brudnopis), albo poprawnie i awangardowo Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, z "wariacjami na temat", ale tylko w zakresie Joannes Chrysostomus Mozart lub Wolfgangus Theophilus Mozart, co z kolei pracę wszystkim edytującym w temacie ubarwi. Wszelkie inne opcje są niezgodne z jakimikolwiek zasadami. Zaznaczam, że czym szybciej cokolwiek ustalimy, tym lepiej. Naprawdę, jak już to gdzieś powiedziałem, pisanie o Wolfgangu Amadeusie Mozarcie słabo mnie rajcuje, a niedługo mogę już naprawdę nie mieć czasu, bo praca zawodowa faktycznie czasu wymaga, natomiast tutaj jestem dla przyjemności, odskoczni, żeby coś fajnego zrobić. --Mozarteus (dyskusja) 10:19, 1 sie 2015 (CEST)
  I dla przyjemności psujesz przyjemność wielu innym osobom? — Paelius Ϡ 16:10, 1 sie 2015 (CEST)
  Wybacz, ale nie rozumiem? --Mozarteus (dyskusja) 20:55, 1 sie 2015 (CEST)
  Naprawdę [...] pisanie o Wolfgangu Amadeusie Mozarcie słabo mnie rajcuje. Mnie nie podoba się pisanie o Janie Bugenhagenie, ale fochów nie czynię. — Paelius Ϡ 21:57, 1 sie 2015 (CEST)
  To żaden foch i sorry, ale jeżeli się coś Tobie tutaj nie podoba, to też możesz zmieniać, dyskutować... Jeśli chodzi o mnie, to po prostu chcę wiedzieć, jak mam pisać i tyle, dlatego ta dyskusja. Zmiany tego typu, że ktoś wymyśli sobie, że ma być taki i taki tytuł, nie zmieniając linkujących, mi się ewidentnie nie podobają, a Ty jak dotąd chyba raczej jesteś za tym, by zostawić imię niepasujące ani do obecnych reguł, ani do realiów języka polskiego, zatem kto tutaj komu psuje przyjemność? --Mozarteus (dyskusja) 23:00, 1 sie 2015 (CEST)
  To ty próbujesz wymuszać jedyne właściwe nazewnictwo, na dodatek z jakiejś przyczyny negując nazewnictwo chociażby Karla Amadeusa Hartmanna. — Paelius Ϡ 23:18, 1 sie 2015 (CEST)
  Ależ niczego nie próbuję wymuszać, jednak pisałem już wyżej – nie podoba mi się to, że ktoś sobie cośtam zmienia według własnego widzimisię a reszta niech wisi. Otóż nie – pisałem uczciwie od razu po przeniesieniu, jeśli ktoś ma sensowny powód do zmian, to OK, niech to zrobi całościowo. Natomiast jeśli chodzi o każdego z nas, edytujących – obowiązku, by pisać Wikipedię nie ma, ale reguły, jeśli się już tutaj edytuje, chyba jakieś są... Ponadto są też pewne uniwersalne reguły mówiące tyle, że nie przerzucamy na innych pracy, nie tylko w necie, w życiu. Trzeba więc wiedzieć, jakie dana zmiana będzie pociągała konsekwencje. Zatem jeszcze raz: w przypadku imion chrzcielnych Mozarta będzie zabawnie i awangardowo, ale taka zmiana wynika z reguł, a tak w ogóle, to jeszcze jest choćby i Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, którego też nie mam zamiaru zmieniać. --Mozarteus (dyskusja) 23:54, 1 sie 2015 (CEST)
  Ja tylko dodam, że wyniki niniejszej dyskusji wcielę w życie. Poprawię botem wszelkie linkujące w jedną, drugą bądź w drugą stronę ujednolicając pisownie i linkujące. Andrzei111 (dyskusja) 11:31, 2 sie 2015 (CEST)
  Ale co to takiego ten bot? ;-) I tak musiałbyś decydować Ty, kiedy się nim znowu przejechać, chyba, że będzie miał za zadanie już non-stop szukać i zmieniać. Taki PerpetuumMozartbot by się chyba musiał nazywać ;-) a i tak odpalający zajmowałby się sprawdzaniem jego działalności. Poza tym – coś ustalić jednak powinniśmy. --Mozarteus (dyskusja) 11:50, 2 sie 2015 (CEST)
  Ciekawe, bo dopiero co negowałeś niemieckość imienia Amadeus, a tu patrz, tyle tych Niemców jakoś Amadeusami się zwie. Znasz moje stanowisko. Mozart - może i obywatel świata, ale Niemiec. Niemcy używają formy Amadeus. We współczesnej nauce dąży się (fakt opornie), aby nie tłumaczyć/spolszczać mian nie-Polaków. Resztę sobie dopowiedz, nie widzę w moim rozumowaniu jakiejś niespójności. — Paelius Ϡ 00:08, 2 sie 2015 (CEST)
  Uparty jesteś... szkoda tylko, że... - ale OK. To co mówią Niemcy, raczej nie jest jakimkolwiek dogmatem, bo jeśli jest, to natychmiast należy przenieść i Chopina ;-) Mozart imienia Amadeus nie używał i to najprawdopodobniej nigdy. W Rzymie w czasie audiencji u papieża mógł się posłużyć przecież normalnie swoimi imionami chrzcielnymi (nie byłem tam z nim niestety), a to była jedyna większa okazja, by chciał ewentualnie użyć formy łacińskiej. O jejku – przecież możnowładcą w Salzburgu był arcybiskup i to nieważne nawet czy Schrattenbach, czy Colloredo, a jednak. Einstein to chyba też jeden z największych fachowców w temacie, zatem tłumaczony w PWM szczególnie uważnie... Naprawdę nie napisałem nigdzie, że jest to ustalenie na amen, jeśli kolejne polskie wydanie Einsteina będzie jednak używało łacińskiego imienia Amadeus, albo urodzi się jakiś nowy Kamiński, to przecież dyskutować można zawsze. Innych pozycji (zwłaszcza beletrystycznych) nawet nie wymieniam, ale jakoś sobie nie przypominam nawet jakiejś polskojęzycznej, w której byłoby Amadeus. --Mozarteus (dyskusja) 00:45, 2 sie 2015 (CEST)
  Mieszasz dwie rzeczy. Nieistotnym jest na wikipedii jakie imiona nosił Mozart, nieistotne jest tym bardziej, jakiego imienia używał. To co jest istotne to pod jakim mianem funkcjonuje w literaturze przedmiotu. Można uznać, że jedyną właściwą formą (dla nieznanej mi przyczyny niektórzy muzykolodzy stają tutaj okoniem, nie mając jednakowoż obiekcji przed Richardami Wagnerami i innymi osobnikami) jest forma Amadeusz, niemniej niezbędne jest podbudowanie tego twierdzenia naukowymi pozycjami w haśle. Osłabia nieco Twoją argumentację fakt, że nie jest to forma, jak to próbujesz wmówić, jedyna (Krzysztof Bilica, Katarzyna Janczewska-Sołomko, sama BN i pewnie jeszcze kilka innych instytucji zapatruje się na to inaczej). A skoro nie jest tak różowo, to lepiej zastosować umowne nazewnictwo oryginalne (niemieckie). — Paelius Ϡ 01:15, 2 sie 2015 (CEST)
  Takich pozycji w biogramie Mozarta zwyczajnie nie widzę, natomiast Max Becker, czy Alfred Einstein (dwie pierwsze pozycje źródłowe Dokładniej: przypisy. --Mozarteus (dyskusja) 09:50, 2 sie 2015 (CEST)) spokojnie u mnie leżą i używają imienia Amadeusz. Jasne – polska wersja imienia mogła znaleźć się w nich przypadkowo, omyłkowo, jest przestarzała – wiesz lepiej, to przenieś też wszystko inne i tego pilnuj, tym bardziej, że jesteś adminem i Tobie jest łatwiej. Jeśli o mnie chodzi, to jestem jednak za Amadeuszem i to tym bardziej, że według mnie ta polska wersja imienia będzie pilnowała się sama, a ludzie obeznani w temacie jeśli kiedyś zechcą przenosić znowu pod łacińską, to pewnie, jak mówię, zrobią to po kolejnej większej dyskusji, ewentualnie zmienią wszystkie linki, użycia, szablony kategorie... Uwierz mi – nawet potrojenie wielkości tej dyskusji w kontekście przyszłej oszczędności pracy (i normalności Wikipedii) jest naprawdę opłacalne. --Mozarteus (dyskusja) 09:40, 2 sie 2015 (CEST)
  Ani Becker, ani Einstein nie mogli pisać o Amadeuszu. Co najwyżej tak to ktoś przetłumaczył. Więc co najwyżej ten ktoś uważa, że właściwą formą jest Amadeusz. A powyżej podałem Ci polskich myzykologów, którzy używają formy Amadeus w pozycjach (popularno)naukowych. Ignorowanie takich głosów w myśl zasady tradycyjne nazewnictwo jest lepsze uważam za poważny błąd, zwłaszcza w połączeniu z siłą oddziaływania wikipedii. — Paelius Ϡ 10:21, 3 sie 2015 (CEST)
  Naprawdę czytam Twój podpis z dużym zdziwieniem... Gdyby to napisał ktoś inny, to jeszcze bym starał się go zrozumieć, bo może zaczął to czytać teraz i odniósł się po prostu do ostatniego wpisu, ale wyżej napisałem chyba wystarczająco jasno: dwie pierwsze pozycje – zatem masz tutaj pewne uproszczenie, Einstein to chyba też jeden z największych fachowców w temacie, zatem tłumaczony w PWM szczególnie uważnie – czyli masz napisane wyraźnie, że odnoszę się do tłumaczenia i jego (w moim przekonaniu) jakości. Ktoś też ponadto przez lata istnienia Wikipedii sporo już tutaj (albo raczej wielu "ktosiów") napisał stosując właśnie imię w wersji polskiej. Administratorzy naprawdę nie są jakimiś "kierownikami projektu", których zadaniem jest tutaj zlecanie roboty innym. Jeżeli uważasz, że powinna być wersja łacińska, to zamiast klepać tutaj głupoty(Zbyt emocjonalnie, ale chodzi o to, że w przypadku gdy jesteś pewien i masz źródła, lepiej pisać w przestrzeniach encyklopedycznych niż dyskusyjnych. --Mozarteus (dyskusja) 11:06, 3 sie 2015 (CEST)), weź się za klawiaturę i zrób co trzeba, ale już na poważnie. Chyba powinieneś najlepiej wiedzieć, jak to zrobić. Jeśli zaś chodzi o mnie, to uważam, że zmiany były niepotrzebne, więc dlatego klepię tutaj. Pierwszym i najważniejszym powodem tej dyskusji jest ten, że tego typu zmiany (gdziekolwiek, nie tylko u Mozarta) winny być uzasadnione i całościowe. Napisałem przecież, że bot sam też niewiele zrobi... --Mozarteus (dyskusja) 10:59, 3 sie 2015 (CEST)
  1. Wypowiadam się tutaj jako zwykły użytkownik. 2. Powołujesz się błędnie na autorytet Beckera i Einsteina, a powinieneś na autorytet tłumacza (żaden z tych pierwszych nie miał bowiem powodu, by odnosić się do formy Amadeusz, co najwyżej odnosili się do formy Amadeus). 3. Forma Amadeus nie jest łacińską wersją imienia, jest jedną z niemieckich odmian imienia (patrz wyżej Hartmann, który nie ma na imię Gottlieb tylko właśnie Amadeus). 4. Właśnie takie tradycyjne podejście powoduje niemożność działań całościowych, o które się upominasz. — Paelius Ϡ 11:56, 3 sie 2015 (CEST)
  1) Jesteś – czy tego chcesz, czy nie – użytkownikiem zaawansowanym, od którego należy wymagać, że będąc za jakimiś zmianami powinien wprowadzić je sam. 2) Tak, odwołuję się do tłumaczenia i w przypadku Mozarta A. Einsteina jest to Polskie Wydawnictwo Muzyczne, o czym mówię zresztą przez cały czas. 3) Jasne imię Amadeus jest równie niemieckie jak polskimi imionami są Piotr albo Teresa, tylko w tym zakresie należy poprawić Wikipedię, która jednak twierdzi coś innego... 4) Zupełnie nie rozumiem, co znaczy niemożność podjęcia działań całościowych, mówisz o pstrokaciźnie w encyklopedii? Raz będziemy mieć tak, raz tak i linkowanie do przekierowań? Czy na pewno o to tutaj chodzi? --Mozarteus (dyskusja) 12:56, 3 sie 2015 (CEST)
  1) Nic nie muszę, bo hasło znajduje się pod Wolfgang Amadeus Mozart, a to jest najistotniejsze, kwestie techniczne (podnoszone przez Ciebie w punkcie czwartym) są stanowczo mniej istotne, poprawi się to w tzw. wolnym czasie. 3) Nigdzie nie negowałem, że Amadeus jest imieniem pierwotnie łacińskim, to Ty negowałeś, że jest to imię niemieckie, ciągle pisząc, że Mozart nie używał łacińskiej formy imienia. — Paelius Ϡ 13:16, 3 sie 2015 (CEST)
  Nigdzie nie napisałem, że cokolwiek musisz. Jasne, że nic nie musisz, ale też konsensusu, by to jednak było Wolfgang Amadeus Mozart też jakoś nie widzę..., a tzw. wolny czas - hmm... nieźle powiedziane. --Mozarteus (dyskusja) 13:36, 3 sie 2015 (CEST)
  Moim zdaniem robimy polską wersję wikipedii, i głównie dla Polaków i powinniśmy używać najczęściej spotykanej polskiej pisowni nazwisk (jeśli takowa istnieje). Kto z Polaków będzie tu szukał Amadeusa, pytam się ja was (chyba, że zrobi niechcący literówkę)? Jakim celem jest powodowanie niepotrzebnych przekierowań z polskie nazwy, którą używa większość? Utylitaryzm ma wartość samą w sobie; wszystkie inne wymysły poparte pseudonaukowością tylko powodują niepotrzebny zamęt. Szanujmy nasze tradycje a będziemy szanować przede wszystkim samych siebie. Electron   00:27, 3 sie 2015 (CEST)
  Przywracaj ten kwasoród, w końcu tradycja ponad wszystko! — Paelius Ϡ 10:21, 3 sie 2015 (CEST)
  Pisanie o tlenie, że to kwasoród naprawdę w tym kontekście zbyt miłe nie jest (przekierowanie owszem sensowne dla bardzo starych książek i bardzo młodych ich czytelników), chyba że sam faktycznie powołując się na naukowe podejście i stawiając za przykład niemieckojęzyczną Wikipedię jesteś za tytułem wspomnianego już tutaj artykułu w formie Frédéric Chopin, zatem mówię wprost: nie bądź niepotrzebnie złośliwy. --Mozarteus (dyskusja) 11:40, 3 sie 2015 (CEST)
  Wolałbym francuską, w końcu był pół-Francuzem. Ale był też (w przeciwieństwie do Mozarta) pół-Polakiem. — Paelius Ϡ 11:56, 3 sie 2015 (CEST)
  Nie bójta się, wójta, k. Paelius. Przywrócę, gdy większość Polaków będzie używać tego określenia. Obecnie większość nie używa słowa Amadeus przy nazywaniu Wolfganga Amadeusza Mozarta... Raczej traktuje to jako przeoczoną literówkę lub dziwoląg, który wprowadził jakiś użytkownik, próbujący być bardziej papieski od Papieża. Czyżbyś Ty prywatnie też tak mówił (Amadeus z "s" na końcu)? Przypominam, że my tu opisujemy jak jest, a nie jak (wg co poniektórych) powinno być. Electron   11:59, 3 sie 2015 (CEST)
  Może tradycjonalista wreszcie nauczyłby się pisać polskie wyrazy? Ale rozumiem pisanie poprawnie jest passe w przeciwieństwie do Tucydydesa. — Paelius Ϡ 12:04, 3 sie 2015 (CEST)
  Nie rozumiem czemu nie może być Amadeusz? To jest polskojęzyczna wikipedia, więc polska utrwalona nazwa powinna być nazwą artykułu. Dopiero później w tekście można by wyjaśnić wszelkie odmiany i nieścisłości. W końcu takich "kwiatków" nie ma wcale tak dużo... Tournasol Demande-moi! 22:02, 3 sie 2015 (CEST)
  A ja tam chyba już jestem przekonany do tego (a jakże – niemieckiego) Amadeusa, bo jak będzie z powrotem ten nieszczęsny Amadeusz, to znowu ktoś niepotrzebnie się zaangażuje i znów będzie musiał przenosić. Tak w ogóle to zostawmy Mozarta w spokoju, na, jak to napisał wyżej Kolega Paelius, wolne chwile, bo po co niby się zajmować takimi kompozytorami, skoro znawcy tematu i tak na razie mają na głowie poważniejsze sprawy (zresztą od nastu lat). Muzykolodzy zresztą dwoją się i troją nad medalem dla Chopina, zresztą pół-Francuza, a jeszcze to rozdrapywać, przeszkadzać i przyjemność im psuć... Chyba nie warto. --Mozarteus (dyskusja) 08:35, 4 sie 2015 (CEST)
  „«Naprawdę [...] pisanie o Wolfgangu Amadeusie Mozarcie słabo mnie rajcuje». Mnie nie podoba się pisanie o Janie Bugenhagenie, ale fochów nie czynię. — Paelius Ϡ 21:57, 1 sie 2015 (CEST)” — Paelius Ϡ 10:29, 4 sie 2015 (CEST)
  Gdzieś to już widziałem... Zresztą – od kiedy to dyskutowanie na dany temat jest fochem? Osobiście do Bugenhagena nic nie mam, moja wiedza o nim skupia się do tego, że po raz kolejny widzę nazwisko i nie dokonałem w związku z nim żadnej edycji w przestrzeni głównej. Zresztą Electron też chyba tlenu nie przenosił pod kwasoród, a i jemu się oberwało. Natomiast Ty – raz, że przekonałeś mnie, że imię Amadeus jest niemieckie, podobnie jak polskimi imionami są Xavier, Vivienne, Fabienne albo Etiennette (w końcu nasi Wiśniewscy, dzieciaki Michała je noszą), to dwa, że przekonałeś mnie, by nie przenosić powrotnie Mozarta. Taki jest mój dotychczasowy wniosek z tej dyskusji. Naprawdę ja już tak uważam – i to nie jest żaden przytyk. --Mozarteus (dyskusja) 12:20, 4 sie 2015 (CEST)
  Co do pytania, tak zrozumiałem Twoją wypowiedź powyżej, zakończoną teatralnym chyba nie warto, które zrozumiałem jako odpuszczenie pisania. Źle zrozumiałem, jak rozumiem? — Paelius Ϡ 12:37, 4 sie 2015 (CEST)
  Wiesz... Pogubiłem się trochę w tej Twojej wypowiedzi... Mówię zatem jeszcze raz: najlepiej zostawmy status quo, niepotrzebnie ruszałem tego Mozarta. --Mozarteus (dyskusja) 13:24, 4 sie 2015 (CEST)
  Ponieważ po przenosinach chciałbym posprzątać, to chciałem się upewnić, że jest konsensus i hasło pozostaje pod Wolfgang Amadeus Mozart i w związku z tym mogę poprawić linkujące? @Mozarteus?. Oczywiście stosownych zmian będzie wymagało jeszcze hasło i linkujące: Śmierć Wolfganga Amadeusza Mozarta - też się tym zajmę. Ostatnia sprawa Mozart jest obecnie przekierowaniem, a mamy jeszcze Mozart (ujednoznacznienie), IMHO należałoby przenieść ujednoznacznienie pod Mozart, czy są jakieś powody by tego nie zrobić? Andrzei111 (dyskusja) 09:58, 5 sie 2015 (CEST)
  Z tym sprzątaniem, to się jeszcze trochę wstrzymaj, to że ja ostatecznie jestem za pozostawieniem tego, jak jest obecnie, jeszcze nie znaczy, że za tym są wszyscy. Zresztą nie, nie tylko jest Śmierć Wolfganga Amadeusza Mozarta, roboty jest znacznie więcej i jak już pisałem wyżej – ciągłe pilnowanie. Natomiast co do Mozart/Mozart (ujednoznacznienie) owszem, byłyby powody, jednak jeszcze mniej istotne i bardziej OR-owe niż tytuł Wolfgang Amadeusz Mozart, więc zrób, jak uważasz. --Mozarteus (dyskusja) 10:35, 5 sie 2015 (CEST)
  Być może się nauczy... Wypominanie literówek, nie jest tym czego by się oczekiwało od admina... I nie jest też w dobrym guście. To tak co do nauki dobrych manier. Electron   00:44, 5 sie 2015 (CEST)
  W mojej szkole nie uznawano błędów ortograficznych za literówki. — Paelius Ϡ 10:24, 5 sie 2015 (CEST)
  W Wikipedii za błędy ortograficzne uznaje się te w artykułach, w przestrzeniach dyskusyjnych w ferworze wymiany słów dopuszczalna (ale masz rację, niekoniecznie wskazana) jest większa swoboda języka. Poza tym, chcę zauważyć, że to już mocno odbiega od tematu obecnej dyskusji. --Mozarteus (dyskusja) 10:49, 5 sie 2015 (CEST)
  Masz rację. Kolega Paelius wytknął mi błąd ortograficzny (co też nie jest w dobrym tonie, zwłaszcza na forach dyskusyjnych), i nie odpowiedział na zadane pytanie. Tak też można próbować odwrócić uwagę od meritum sprawy. Przy okazji próbować zdyskredytować interlokutora. I oczywiście nie odpowiadać na niewygodne pytania. Ot, mała próbka socjotechniki. Electron   13:19, 5 sie 2015 (CEST)
  Chcąc operować słowem, trzeba mieć szacunek do języka (w tym m.in. do zapisu graficznego tegoż). Popełnianie błędów świadczy o braku szacunku do tegoż, należy to więc szczególnie piętnować u osób chcących operować słowem. Obniżanie standardów będzie skutkować upadkiem kultury języka, a tym samym degeneracją kultury (w tym przypadku: polskiej) in gremio. — Paelius Ϡ 17:20, 5 sie 2015 (CEST)
  Tyle, że my tutaj nie rozmawiamy o wierszu Jana Brzechwy Kwoka, ale o imionach Mozarta. Kolejny raz proszę o to, by nie zaciemniać tej dyskusji. Być może ktoś jeszcze zechce się do niej włączyć, więc dlaczego (i tak jest długa) miałby czytać rzeczy niezwiązane? Naprawdę dyskutowanie wymaga przede wszystkim szacunku dla rozmówców. W "realu" gdyby ktoś seplenił, "połykał słowa" czy się jąkał, też miałby być z tego powodu ignorowany? Błędy się zdarzają każdemu i właśnie dlatego najważniejszymi tutaj zakładkami są "edytuj". I mówi się: czym więcej, tym lepiej, nawet jeśli jesteś wandalem, to ktoś to poprawi, a ty się znudzisz, albo nauczysz. Chyba tutaj się nie mylę... ? --Mozarteus (dyskusja) 18:41, 5 sie 2015 (CEST)
  Masz rację i jej nie masz. Otóż przyznaję się bez bicia: nie jestem prof. Miodkiem i popełniam czasami błędy (także ortograficzne). Z czego nie jestem dumny ale nikt nie jest doskonały (jak mawiają Anglicy). Resztę wyłożył ci już k. Mozarteus, więc nie ma sensu tego powtarzać. Kto chciał - zrozumiał. Zakończmy już te żenujące wywody, które niepotrzebnie zacząłeś. Tym bardziej żenujące, że ciągnie je admin Wikipedii...
  Ad rem.: Ja uważam, że należy szanować naszą tradycję i stosować polskie formy, tam, gdzie jest to uzasadnione. A nie na upartego używać form obcych, nie przystających do naszych tradycji językowych. I nie stosowanych w innych sytuacjach (kto np. z Polaków używa w rozmowie formy nazwiska Jules Verne (Żuls Verne chyba, bo nie znam francuskiego i nie jestem nawet pewien jak to się po francusku poprawnie wymawia - dochodzi tu więc jeszcze niezamierzone kaleczenie form obcych, a nie wszyscy tak jak (przypuszczam) k. Paelius znają wszystkie języki świata)? Praktycznie nikt. I niech tak zostanie.). To zawsze wydaje się naciągane, dziwne i nie potrzebne. I powoduje tylko dezorientacje i chaos. Rzekłem. Electron   11:26, 6 sie 2015 (CEST)
  Akurat w tym przypadku (nazwiska "Jules Verne"), jak i w przypadku Masseneta wyboru w zasadzie nie ma, a to francuskie u czytasz jak i (z językiem w trąbkę, kto o tym wie, nic trudnego), zatem raczej coś w rodzaju: Żil Wern, Żil Masne (no żaden zapis mniej lub bardziej fonetyczny melodii języka nie odda, trzeba się osłuchać) i prywatnie Juliusz zamiast Jules Tobie w rzeczywistości wystarczy. Natomiast u Mozarta problem jest o wiele bardziej złożony, ale i tak czekam jeszcze na wypowiedzi. Może ktoś rzeczywiście jeszcze zechce głos zabrać? --Mozarteus (dyskusja) 12:45, 6 sie 2015 (CEST)
 • Moje stanowisko tutaj już się praktycznie zupełnie wyklarowało. Zatem, również żeby zakończyć niepotrzebne, niezwiązane z tematem dywagacje... Dziękuję wszystkim Wikipedystom, którzy dotychczas zabrali głos w tej dyskusji. Mimo, iż na początku byłem za zmianą powrotną na Wolfgang Amadeusz Mozart, obecnie jestem za tym, by tytuł artykułu pozostał bez zmian (Wolfgang Amadeus Mozart). Nadal nie zmieniło się u mnie to, że za najważniejsze pozycje literatury poświęconej kompozytorowi w języku polskim (którymi zresztą dysponuję) uważam monografię Alfreda Einsteina Mozart. – Człowiek i dzieło (Mozart: His Character, His Work ew. Mozart. Sein Charakter, sein Werk ) oraz dwutomowe dzieło Piotra Kamińskiego Tysiąc i jedna opera – obie wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (!) zatem przez wydawnictwo specjalistyczne z najlepszymi tradycjami muzycznymi w języku polskim. Pierwsza z tych pozycji (Einstein) używa imienia Amadeusz (polskie tłumaczenie: Adam Rieger) czyniąc to konsekwentnie, druga (Kamiński) – formy Amadé – okazjonalnie, przy przedstawieniu kompozytora, natomiast państwo Anna Maria i Leopold Mozartowie chrzcząc syna użyli imienia Theophilus. Drobniejsze pozycje pomijam. Natomiast do tytułu Wolfgang Amadeus Mozart przekonały mnie zarówno obecny stan artykułów poświęconych dziełom Mozarta, podwójne przenosiny (Andrzei111, Khan Tengri), ale przede wszystkim argumenty Paeliusa. Niejednorodność artykułów sugeruje, że rzeczywiście artykuły te były tworzone przez wielu autorów, często pewnie znających dzieła raczej ze źródeł pisanych niż ze słyszenia (o Czarodziejskim flecie, czy Weselu Figara mało kto nie słyszał, ale z kolei chyba mało kto słyszał same te opery, jeśli chodzi o redagujących Wikipedię), okazjonalnie, w wolnym czasie. Dodatkowo wszystko nam tu gmatwają pozycje płytowe (dostępne zachodnie przecież w sposób oczywisty mają Amadeusa, nie Amadeusza) i paru autorów polskojęzycznych piszących również Amadeus. Dlatego też nie chcąc tutaj ciągłych przenosin, jestem za wyżej wspomnianym brzmieniem tytułu biogramu (imion Mozarta). Jednak chcę zaznaczyć, że wymusi to nie tylko zmiany we wszystkich obecnych, ale i przyszłych artykułach odnoszących się do Mozarta, gdzie używane jest lub będzie imię Amadeusz i jego odmiana (deklinacja), co jest zadaniem dla bota nie tylko na teraz, ale również tak samo na przyszłość. Dlatego też proszę, by z tymi działaniami zaczekać co najmniej do końca przyszłego tygodnia, jeśli nie będzie żadnych głosów przeciwnych. Mam też nadzieję, że kogoś mogłem tutaj zainteresować i zachęcić do edytowania artykułów związanych z Mozartem na dłużej. Równocześnie sam obiecuję dostosować się do Wikipedii w całym tym temacie. Jeśli zaś chodzi o hasła poświęcone Bugenhagenowi, o których też tutaj dyskutowaliśmy, to chcę zauważyć, że moja wiedza tutaj jest zerowa i niczego tam nie edytuję. Zaznaczam jednak, że oczywiście doceniam wkład Sz. K. Paeliusa w artykuły Bugenhagenowi poświęcone. --Mozarteus (dyskusja) 18:20, 6 sie 2015 (CEST)
 • OK, a zatem jeżeli nie będzie wyraźnych merytorycznych głosów sprzeciwu to w przyszłym tygodniu przystąpię do półautomatycznego „sprzątania” - poprawienia linkowań. @Mozarteus - pisałeś, że poza Śmierć Wolfganga Amadeusza Mozarta "roboty jest znacznie więcej" - czy zatem jakieś jeszcze hasła wymagają zmiany nazwy? Andrzei111 (dyskusja) 13:20, 7 sie 2015 (CEST)
 • Właśnie po to była/(nadal jest) cała ta dyskusja... i się nie myliłem, jak widać, jeśli chodzi o przypuszczenie, że przeniosłeś to zupełnie bez uwzględnienia specyfiki przypadku. Jeśli coś będziesz miał zamiar jeszcze przenosić, to powinieneś (tak na przyszłość) wiedzieć, jakie to pociąga konsekwencje. Wywołań Wolfgang Amadeusz Mozart masz dość dużo, nie tylko dwa artykuły czy minus trzy bajty...
  Żeby to sprawdzić, wpisz najlepiej w tutejszą wyszukiwarkę (ewentualnie podaj botowi):

  Amadeusz Mozart

  Amadeusza Mozarta

  Amadeuszowi Mozartowi

  Amadeuszu Mozarcie

  Amadeuszem Mozartem

  i pamiętaj, że forma Wolfgang Amadeusz (bez Mozart) też może być używana. Wszystko w zarówno tutaj już istniejących, jak też i przyszłych artykułach, więc bot powinien to już mieć też w zadaniach stałych. I na pewno nie każdy Amadeusz to Amadeus, bo, jak już ustaliliśmy z Paeliusem, Amadeusz to także może być polskie imię. Ludzie (także ci naprawdę zorientowani w temacie) pewnie nagle zupełnie nie przestaną pisać Wolfgang Amadeusz Mozart, a oprócz Czarodziejskiego fletu, który i tak dokończę, inne opery (i nie tylko} nadal wymagają pracy. Proszę Cię również o to, byś przez ten przyszły tydzień jeszcze się wstrzymał (chyba, że rzeczywiście nie możesz). Napisałem moją długą wypowiedź celowo w czwartek, bo z doświadczenia wiem, że w weekend łatwiej usiąść przed komputerem, zatem, żeby już to właśnie na weekend było, ale niech pobędzie jeszcze przez cały kolejny tydzień i ewentualnie pozmieniasz wszystko dopiero w następnym, jeśli już zgłosiłeś się na ochotnika.
  --Mozarteus (dyskusja) 14:45, 7 sie 2015 (CEST)
 • Nie wiem jaką specyfikę tu widzisz. Wiadomo, że imiona odmieniają się przez przypadki i przy przebotowaniu trzeba to uwzględnić. Spoko, poczekam tydzień jeszcze Andrzei111 (dyskusja) 22:02, 7 sie 2015 (CEST)
 • To akurat, że nie wiesz, jest dla mnie oczywiste. Masz tutaj ponad pół tysiąca wywołań, kategorie, szablony, itp. Zaś przede wszystkim nie zmieni się tak łatwo przyzwyczajeń ludzi (dlatego też bot powinien sprawdzać to regularnie). Wiem, część z haseł poświęconych Mozartowi została dodana tutaj na zasadzie: nieważne, że nie widziałam/(nie widziałem), nieważne, że nie słyszałam/(nie słyszałem), no ale coś takiego przecież jest, to wypada do encyklopedii dodać – dowód na taką śmiałą tezę – Czarodziejski flet (KV 620). Jednak zamiast czekać do jakichś grantów, po prostu Czarodziejski flet mam tutaj niemal ukończony w brudnopisie (może nawet zbyt długi) na podstawie własnych źródeł i IMHO powinny być wystarczające. Teraz pracuję tylko nad podsumowaniem, dopracowaniem i uwierz mi, to bym pilnował się z tym Amadeusem (a trochę innych dzieł też napisał), naprawdę wymaga ogromnego skupienia. Jestem jednak za pozostawieniem tego wszystkiego jak jest, przecież i tak to ktoś pod tego Amadeusa przeniesie, argumentując na przykład, że tak ma PWN. Impas, nie da się zrobić nic. Zatem dalsza dyskusja żadnego sensu nie ma. Może kiedyś znajdzie się ktoś inny, komu mocniej będzie się chciało walczyć o tego Amadeusza, jeżeli zaś chodzi o mnie, to wolę jednak mieć spokój niż rację. --Mozarteus (dyskusja) 23:10, 7 sie 2015 (CEST)
Nie zapomnijcie zmienić tytuł filmu Formana :) Ulice też przejrzyjcie. Gdy ostatnio Kataryna et consortes kpili na TT z reformatorów polszczyzny na WP, trochę się wdałem w dyskusję, ale argumentów brakowało. Bronić tej decyzji nie będę, bo poza ogólnikami nie padł w powyższej dyskusji żaden poważny argument, aby zgermanizować tradycyjne w języku polskim i literaturze polskiej, a także w uzusie, imię kompozytora. Augurmm (dyskusja) 23:14, 7 sie 2015 (CEST)
Żeby to chociaż (re)germanizacja była. O Hoffmannie najczęściej widziałem też E. T. A. ;-) Film Formana ma (zdaje się) przyjęty tytuł, tym bardziej ulice (oj... dyskusja wyżej), ale – jak już powiedziałem: wolę jednak mieć spokój niż rację ;-) --Mozarteus (dyskusja) 23:24, 7 sie 2015 (CEST)
E.T.A., a film ma polski tytuł, a ulice oficjalne nazwy. — Paelius Ϡ 23:31, 7 sie 2015 (CEST)
Btw. Kiedyś germanizowano na siłę (i opór był, patrz: Września, wóz Drzymały, nie będzie Niemiec pluł... i dzieci nam germanił, potem co bardziej oporni wylatywali kominem, itp., itd.). Obecnie wystarczy tylko poczekać, a sami się zgermanizujemy i rozpuścimy w masie (podpierając się autorytetem naukowości). Dla świętego spokoju, bo tak jest wygodniej. Gorzkie to, ale jak się okazuje jednak jak najbardziej prawdziwe. Electron   00:05, 8 sie 2015 (CEST)
Przyzwalając na pisanie w Twoim stylu, na pewno wystarczy... Swoją drogą, jaką belkę trzeba mieć w oku, by nieomal w jednym zdaniu używać brzydkiego anglicyzmu (germanizmu) i cytować Rotę. — Paelius Ϡ 09:06, 8 sie 2015 (CEST)
@ Electron Teraz to już jesteś zupełnie obok, choć chciałeś zakończyć żenujące wywody, a tam, gdzie się jeszcze odnosisz do tematu, to nie tylko święty spokój – zawsze znajdzie się ktoś, kogo wkładem będzie jedynie przeniesienie, ale to przeniesie. --Mozarteus (dyskusja) 11:11, 8 sie 2015 (CEST)
@Paelius (do wpisu wyżej): To już takie moje luźne dywagacje. Zresztą Hoffmann to Wilhelm nawet, takie trzecie imię właściwie miał ;-) ale nie o tym. Najważniejsze jest chyba to, że – jak tyle razy powiedziałem – jestem już przecież za tytułem biogramu: Wolfgang Amadeus Mozart, no chyba Tobie o to chodziło, a że ta moja argumentacja inna niż Twoja... – potraktuj to jako drobny, nieistotny szczegół. Naprawdę niepotrzebnie tutaj chciałem rozgrzebywać tego Mozarta. Lepiej wszystko zostawić, jak było. Cieszę się natomiast, że Ciebie w jakiś sposób Mozartem zainteresowałem.
--Mozarteus (dyskusja) 11:11, 8 sie 2015 (CEST)
Biję się w piersi - jak widać plaga szerzy się wzdłuż i wszerz. Jest jednak "drobna" różnica między nami - co innego używać "makaronizmów" od czasu do czasu prywatnie, nawet na forum (z braku polskiego krótkiego zamiennika), a co innego popierać je "systemowo" w encyklopedii, podpierając się autorytetem "naukowości". I kto tu mąci "maluczkim" w główkach?... I na tym zakończę, bo to wołanie na puszczy. Electron   01:37, 10 sie 2015 (CEST)
Tym razem ja odbiegnę od tematu... @Paelius – uprzejmie proszę o nieodpowiadanie na wpis powyżej, któryś z Was niech rzeczywiście przestanie, a po naszej krótkiej wymianie zdań, mam nadzieję, że jesteś w stanie odpuścić. Nawet liczę na Ciebie. Jeszcze raz powtarzam, to dyskusja na temat imion Mozarta i wyboru ich na nagłówek biogramu. Zatem kolejny raz proszę – jeśli ktoś ma coś do powiedzenia na TEN temat, to będzie mile widziane, na inny – jednak mniej mile. Chcę mieć naprawdę jasność i te dwa tygodnie poświęcić na ukończenie Czarodziejskiego fletu, albo na choćby zbliżenie się do końca tej pracy. Czegoś innego już raczej i tak zrobić się nie da... :-( --Mozarteus (dyskusja) 07:46, 10 sie 2015 (CEST)
 • Agnieszka Nożyńska-Demianiuk w swojej książce: Wielcy kompozytorzy też używa imion: Wolfgang Amadeusz Mozart (IBIS, 2013), to tak na marginesie, ale tutaj, bo akurat Polka pisała, dodatkowo w XXI wieku (nawet dwa lata temu), a dzisiaj ta pozycja akurat wpadła mi w ręce. Nadal jednak jestem za wersją Wolfgang Amadeus Mozart z wyżej wymienionych powodów. --Mozarteus (dyskusja) 13:50, 10 sie 2015 (CEST)
  • A może Wolfgang Bogumił. r. 159.205.142.104 (dyskusja) 16:40, 10 sie 2015 (CEST)
   • A jak to będzie po polsku (oj gdyby to ktoś przetłumaczył – i wcale nie musi być Stanisławem Barańczakiem tłumaczącym Figara)? Chociaż w sumie ;-) gdyby Jan III Sobieski żył i panował sto lat później, to niewykluczone, że taką formę mielibyśmy jako obowiązującą dla świata ;-) Zresztą – przez te upały spowolniło mi reakcje, zatem (nieco się ochłodziło i) zobaczmy jak to mają prowincjonalne teatry: Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław i na przykład Rafał Olbińskilink tutaj. Dobrze, że chociaż Białystok trzyma światowy fason. Dalej więc jestem za Wolfgang Amadeus Mozart, bo może ktoś zainteresowany edytowaniem tutaj opery Mistrza będzie poznawał akurat w stolicy Podlasia... --Mozarteus (dyskusja) 19:55, 10 sie 2015 (CEST)
    • A czy czasem te prowincjonalne teatry nie tworzą polskiej tradycji? Co jeśli będzie to poznawał w Bydgoszczy, Bytomiu, Wrocławiu? --79.187.247.81 (dyskusja) 15:50, 12 sie 2015 (CEST)
     • Tak – tworzą, zwłaszcza polską tradycję operową, dlatego słowo: prowincjonalne pisane kursywą, jednak część teatrów jak Warszawa czy właśnie Białystok używają Wolfgang Amadeus Mozart, zatem, jak to powiedział Paelius: nie jest tak różowo. Tradycję w tym zakresie tworzy zresztą wszystko, co zostało po polsku w jakiś sposób zapisane. Oczywiście, można argumentować, że czymś dziwnym jest pisanie w taki sposób nazwiska, a tytułu po polsku, ale co ja na to poradzę? Nowoczesny Białystok aspiruje zresztą do roli międzynarodowego centrum muzycznego (Litwa, Białoruś i nie tylko, przecież i sam chór taki, który dałby radę wszędzie), więc może stąd (?), ale to i tak nadal szczegół, a nauka... kiedyś mówiło się tam po łacinie, dzisiaj po angielsku - i tak, i tak jest Amadeus. Najciekawszym przypadkiem jest jednak Wrocław, leżący przecież na naszych Kresach Zachodnich, czyli z ludnością napływową, ale z gośćmi z Niemiec, tam językiem wśród gości opery co najmniej równoprawnym jest właśnie niemiecki, a jednak mają Amadeusza (w Gdańsku zresztą Niemców też niemało). Odpowiadając zaś na drugie pytanie, powiem po prostu: nic. Jeśli ktoś będzie naprawdę zdeterminowany, to i tak znajdzie jeszcze silniejsze argumenty za tym Wolfgangiem Amadeuszem. Pisałem zresztą trochę wyżej, żeby ustalić pisownię: raz na zawsze, dodając zaraz: (a co najmniej do kolejnej większej dyskusji) [kursywa i pogrubienie nałożone teraz]. Sam mam tej dyskusji naprawdę już tutaj dosyć i jestem pewien, że i tak doszlibyśmy do pisowni, za którą obecnie jestem, bo i tak ludzie wolą dzisiaj iść na łatwiznę i "poznawać" Mozarta poprzez PWN, nie przez PWM, słuchać zachodnich nagrań, zamiast wybrać się "na żywo" do tej opery w Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi... Chcę jednak zostawić te moim zdaniem silne argumenty temu komuś, kto się Mozartem zechce tutaj zająć. Sam gdy dokończę zupełnie nowy Czarodziejski flet, to obiecałem dostosować się do reszty Wikipedii, a że dominuje tutaj postawa wiem, ale nie powiem i jeszcze znajdę milion utrudnień dla innych, a z drugiej strony swoista grafomania typu: nieważne, że nie jestem w temacie, ale edycje ponad wszystko, to pewnie dobrego z tego wyjdzie i u mnie niewiele. Mozarta kocham, ale od racji spokój naprawdę jest lepszy. W innych tematach, nawet tych muzycznych, operowych nasza polskojęzyczna wersja ma może hasła na ilość, ale nie na głębokość, więc pewnie znajdzie się coś i dla mnie. Żadnych zobowiązań wynikających tutaj z jakichś na przykład grantów nie mam, a jednak wystarczy spojrzeć jak dziś wygląda mój brudnopis. Chociaż wiem, jak już to wkleję, to znowu będę miał wiele porad w celu oczywiście tylko ulepszenia, więc szkoda, że nikt tego nie chciał ulepszać do dziś. --Mozarteus (dyskusja) 21:15, 12 sie 2015 (CEST)
 • Poprawione i przeniesione wszystkie kategorie i szablon związane z Mozartem (przy okazji również z Bachem). Poprawione wszystkie linkujące w przestrzeni głównej oraz każdorazowe występowanie obu imion i nazwiska we wszystkich przypadkach, o ile nie chodzi o nazwę ulicy. Takoż poprawiony Bach. Oczywiście coś mogło mi umknąć ale większość roboty jest wykonana. Poza przestrzeń główną zaglądałem w wyjątkowych przypadkach. Andrzei111 (dyskusja) 16:32, 16 sie 2015 (CEST)
  • Dzięki ;-) Miejmy nadzieję, że samorządowcy to u nas zauważą i zmienią sami, a w razie czego to przecież można o to do nich wystąpić, bo wydawnictwa i dyrektorzy prowincjonalnych (jak sobie pozwoliłem się o nich wyrazić) oper, (co tam, choćby i Ewa Michnik) raczej tu nie mają wyboru i zrobią to już na pewno. Zastanawiam się zresztą, czy i tytułów dzieł na oryginalne tutaj nie pozamieniać, bo teraz tak jakoś słabo to pasuje, no ale to już raczej temat na kolejną dłuższą dyskusję. --Mozarteus (dyskusja) 20:40, 16 sie 2015 (CEST)
   • @Mozarteus nie bądź tak złej myśli. Ta przejściowa moda na cudzoziemszczyznę skończy się na WP za kilka lat i będziemy wówczas tytuły haseł przywracać do języka polskiego. Opiera się owa moda na fałszywej przesłance, że w nauce przeważa obecnie odwrót od tradycyjnych imion i nazwisk. Występuje taka tendencja, rzeczywiście, ale u niektórych tylko autorów, a nie powszechnie. Równocześnie mamy silny trend do dalszego spolszczania. Na przykład w ostatnim przekładzie dzieł Cycerona Marek Tulliusz został głębiej spolszczony na Marka Tuliusza, wbrew dotychczasowej tradycji literackiej. Takich przykładów jest więcej a toczenie edycyjnych wojen z amatorami cudzoziemszczyzny mija się z pogodnym usposobieniem miłośników muzyki Amadeusza. Więc, parafrazując Belissariusa, dajmy se siana. Augurmm (dyskusja) 23:59, 17 sie 2015 (CEST)
    • @Augurmm Niżej odnoszę się do MET i Don Giovanniego, gdzie tytułową rolę śpiewa nasz niesamowity Mariusz Kwiecień i nie sposób nie odpowiedzieć i Tobie. Amerykańskie przedstawienie pokazuje, że Europa ma czego się uczyć, nawet, a może zwłaszcza (?), Salzburg i Mediolan, ale przecież i sama Praga poprzedniego Giovanniego miała o wiele ładniejszego (przede wszystkim wizualnie). Obawiam się jednak, że niczym nieuzasadniona moda na ekstremalne wygłupy w operze minie dużo szybciej, niż u nas ta na angielszczyznę. Szczególnie przy nietrzymaniu poziomu przez całe pokolenia (i starszych, i młodszych) kombinatowych anglonaukowców mogących zarzucić polszczyznę jeszcze naprawdę wieloma-wieloma takimi Amadeusami. Tylko ja już naprawdę nie protestuję. Swoje argumenty podałem. --Mozarteus (dyskusja) 07:25, 19 sie 2015 (CEST)
 • To kpina i paranoja, kpina z encyklopedii. Teatry operowe i ludzie teatru jeśli nie jest to na "eksport" (Warszawa, Kraków i ten nieszczęsny Białystok) mówią: AMADEUSZ. Argumenty wyżej są i dalej to zmieniać? Naukowcy to dzisiaj po angielsku częściej piszą niż po polsku, a po angielsku rzeczywiście jest Amadeus, tylko tutaj nie mamy wersji angielskiej. --Wajdeler (dyskusja) 10:20, 18 sie 2015 (CEST)
Miałem już się nie odzywać, ale trudno nie zauważyć, że to święte słowa. Electron   23:51, 18 sie 2015 (CEST)
Tym razem przecież mówisz na temat. Zaś jeśli chodzi o Kraków, to nie śmiałbym nazwać go prowincjonalnym ;-) jednak nawet w takiej obsadzie i u nich jest, jak jest ;-) Kwiecień zresztą i MET zrobili w NY z DG taki spektakl, że kto nie widział, niech żałuje, więc każdy jego występ, to naprawdę wydarzenie. Tylko argumenty nie trafiają. --Mozarteus (dyskusja) 06:50, 19 sie 2015 (CEST) Dodam jeszcze tylko, dla uzupełnienia, że i Szczecin też się dołącza do tych oper prowincjonalnych (wcześniej znalazłem tylko u nich: W.A.), choć to już absolutny zachód kraju (przynajmniej geograficznie). Zatem wśród samych ludzi opery naukowe anglozepsucie nie poczyniło jeszcze takiego spustoszenia. Można oczywiście mi zarzucać, że koncentruję się na operze i nic nie mówię o filharmoniach ;-) To prawda. Tutaj jednak raz, że mam lepsze rozeznanie, dwa, że filharmonie mają jednak innych odbiorców i tam muzyka jest ponad słowem. --Mozarteus (dyskusja) 08:30, 19 sie 2015 (CEST)
Tak na marginesie (aby znów nie użyć tego strasznego btw): o innych nie będę się wypowiadał, ale co do Szczecina: Szczecin (i Wrocław) to obecnie miasta w Polsce, które mówią na co dzień językiem najbardziej zbliżonym do polskiego języka literackiego (ot, taka powojenna prowincjonalna przypadłość ;), patrz -> tygiel językowy. Być może i moje skrzywienie językowe i wyczulenie na niepotrzebne wtrącanie form obcych (tam gdzie można z powodzeniem użyć polskiego, w miarę krótkiego odpowiednika) z tego właśnie się bierze, bo mieszkam na tym absolutnym zachodzie kraju (tak absolutnym, że jak się czasem rozpędzę i nie wyhamuję w porę, to mogę głęboko wdepnąć do kraju, językowo bliskiego, krajowi Wolfganga Amadeusza ;). A wiadomo co zachód to nie wschód. A obecnie tzw. centalna Polska leży jednak bardzo na wschodzie (wystarczy rzucić okiem na mapę naszego pięknego kraju) i z tego być może bierze się ta chorobliwa moda na cudzoziemszczyznę ;). Żeby nie było: lubię także wschodnie rubieże i ich niepowtarzalne klimaty. No dobrze, zakończę, bo znowu wyszło jakby nie całkiem na temat. Electron   11:44, 19 sie 2015 (CEST)
W Filharmonii Narodowej od przynajmniej 20 lat w programach widnieje Wolfgang Amadeus. Kiedyś była inna tradycja, w starych programach z lat 50. był Amadeusz a także Szopen :). Może zastosować dwie pisownie: obiegową i oryginalną, albo przekierowanie z Amadeusza na Amadeusa? W podręcznikach szkolnych dla podstawówki raczej Amadeusz, jest kilka piosenek oraz opowiastek-przygód o Amadeuszu - co oczywiście nie może być kryterium dla wikipedii, ale zaglądają tu często uczniowie i należałoby to im wyjaśnić, dlaczego jest inna pisownia.--|'''|''|'''|Rosewood (dyskusja) 19:54, 19 sie 2015 (CEST)
Rozumiem, że dyskusja rozrosła się już do ogromnych rozmiarów, ale... Takie przekierowanie oczywiście jest. Rozmawiamy o artykule głównym i tutaj argument z FN IMHO (tak, IMHO używam świadomie i nawet celowo) słabo trafiony. Ta filharmonia jest zwyczajnie nie tylko narodową, ale międzynarodową, tak samo jak i wspomniane już wielokrotnie wyżej opery w Warszawie czy Białymstoku. Ponadto to filharmonia ;-) a o tych też już się wypowiadałem. Cóż, właśnie dlatego wiem, że mimo głosów powyżej i chyba niesłabych argumentów zawsze znajdzie się ktoś, kto to przeniesie na tego Wolfganga Amadeusa Mozarta. --Mozarteus (dyskusja) 23:15, 19 sie 2015 (CEST)
Moim skromnym zdaniem należy kieorwać się utartym zwyczajem i zdrowym rozsądkiem. Zwyczajowo, najczęściej używama formą jest "Wolfgang Amadeusz". A i "Janie Sebastianie" należy pamiętać. Pamiętać też należy, że encyklopedię piszemy nie dla siebie, a dla NICH - czytelników znaczy się. Przeciętny czytelnik będzie się kierował raczej w swoich poszukiwaniach tą formą, którą zna ze słyszenia, pamięta z podręcznika, a raczej nie formy oryginalnej, używanej w Polsce z rzadka, a i to w literaturze fachowej. Ponadto odmiana imion w ich oryginalnej formie często nastręcza problemów i wygneneruje kolejne megabajty dyskusji - czy odmieniać, a jeśli tak, to jak. To, moim zdaniem, zupełnie zbędne i niepotrzebne, niewnoszące żadnej wartości dodanej. Ponadto zmiana takowa znów zeżre nasze zasoby - zamist pisać coś sensownego zajmiemy się porawianiem tysięcy linkowań, wyszukiwaniem w innych artykułach i poprawianiem na jedynie słuszne i naukowe zagraniczne wersje, tych obrzydliwych, nienaukowych i utrwalonych zwyczajem polskich wersji. Podsumowując - nie widzę celu ani sensu, ani wartości dodanej. Widzę za to komplikowanie, zbędny wysiłek i marnowanie czasu na, padon pour le mot, duperle. Pawel Niemczuk (dyskusja) 00:26, 21 sie 2015 (CEST)
Dla takich właśnie słabo wyrobionych czytelników stosuje się przekierowania. Właśnie po to, by uzmysłowić im, że popularne określenie jest nienaukowe i jako takie nie może w encyklopedii funkcjonować jako to lepsze, bardziej właściwe. — Paelius Ϡ 00:41, 21 sie 2015 (CEST)
Tylko, że tak ostro postawioną tezę ("Amadeusz" jest "nienaukowy") należałoby wpierw "naukowo" udowodnić, czego nie zrobiliście. Zamiast tego mamy w tym haśle fałszowanie źródeł. Np. przypis 1: Max Becker: Biografia ilustrowana – Wolfgang Amadeus Mozart. Warszawa: Muza SA, 2006, s. 18. ISBN 83-7319-911-X.. W rzeczywistości jest to Wolfgang Amadeusz Mozart: Biografia ilustrowana. Zmienianie tytułów publikacji, żeby udowodnić, że coś jest "naukowe", nie jest przekonujące. Augurmm (dyskusja) 01:09, 21 sie 2015 (CEST)
@Augurmm Dzięki, nawet na to nie zwróciłem uwagi, jak widać botem da się przebotować wszystko i to w zgodzie z nauką ;-)
@Paelius W imieniu tych słabo wyrobionych czytelników pytam, dlaczego jednak może funkcjonować zwłaszcza w Operze Krakowskiej z taką obsadą? Bo im jakoś tego nie umiałbym wytłumaczyć... a ponieważ jestem też za formą – Wolfgang Amadeus Mozart, to chyba powinienem. Jestem za tą formą tutaj z takich powodów, że, jak widać, można zmienić na Amadeusa wszystko, nawet źródła, ale napisać komuś dociekliwemu, że ja jednak wolę spokój, to chyba byłoby zbyt mało, a to przecież Ty do tego najmocniej cały czas przekonywałeś. Mam też tutaj okazję zapytać Ciebie, dlaczego niżej (Odmiana imion i nazwisk japońskich) jesteś już zdecydowanie przeciw temu, by "naukowcy" pisali byle jak? Przecież takie odmienianie-nieodmienianie japońskich nazwisk to też "w imię nauki" dążącej do tego, by i u nas ujednolicić pojęcia z tymi angielskimi... --Mozarteus (dyskusja) 07:00, 21 sie 2015 (CEST)
@Augurmm „Fałszowanie” to bardzo mocne słowo. Po prostu przy podmianie botem byłem niewystarczająco uważny, choć starałem się wszędzie pilnować by tytułów książek, czy też np. nazw ulic, nie zmieniać, tutaj nie zauważyłem, dziękuję za poprawkę Mozarteusie. Andrzei111 (dyskusja) 11:13, 21 sie 2015 (CEST)
 • W programie trwającej właśnie X Mozartiany w Gdańsku zapisano Amadeus...5.172.247.224 (dyskusja) 11:03, 21 sie 2015 (CEST)
  • Tylko właśnie do tego rodzaju eventów wyraźnie się tutaj odnosimy. Otóż czymś innym jest międzynarodowe wydarzenie, gdy ktoś... gdzieś..., czymś innym polska tradycja. To, że ktoś mówi przylukać, jeszcze nie znaczy tyle, byśmy normalnie przestali używać słów zobaczyć, obejrzeć, a do tego niestety to się sprowadza. Jeśli chodzi o to, co mówi Belissarius, to zabiera on głos stosunkowo (zbyt) rzadko, jednak obserwując wiele jego wypowiedzi w Wikipedii, trzeba przyznać, że praktycznie zawsze są one wyważone i trafne. Gdyby więc dzisiaj anglonaukowe kombinaty zaczęły śmielej używać tego Nicolaus Copernicus, to też mielibyśmy tutaj Mikołaja Kopernika zmieniać? Chyba tylko ze względu na takie wypowiedzi, jak Twoja. Tak zwana nauka dąży do tego, by wszystko teraz było po angielskiemu, kiedyś były makaronizmy, francuszczyzna, niemczyzna, teraz mamy kolejną modę. Jasne, czasami na Mozartianach i innych tego typu wydarzeniach chodzi bardzo wyraźnie o to, by impreza miała wymiar międzynarodowy. Tutaj, w polskojęzycznej Wikipedii obcokrajowcy są mile widziani, jednak pod warunkiem odpowiedniej znajomości języka polskiego, a bywa, że i stąd ludzie języka też się uczą (jeśli chodzi o mnie, to np. czeski i rosyjski jakoś od biedy ogarniam). Naprawdę tylko czekać jak Erazma z Rotterdamu zastąpimy jeszcze Erasmusem (nawet jest taki akademicki program)... Ręce opadają, kropka. --Mozarteus (dyskusja) 12:20, 21 sie 2015 (CEST)
 • Przywołany niejako do tablicy pragnę zauważyć, że nie tylko o nazwiska chodzi. Dlaczego używamy starożytnej i w polskiej kulturze obecnej nazwy miasta Akwizgran zamiast oryginalnego Aachen lub francuskiego Aix-la-Chapelle. Dlaczego Pekin, Nowy Jork, Lipsk, dlaczego Wyspy Tomasza i Książęca itp., itp., itd.? Bo tradycja. Jedynie w Azji zapaleńcom udało się wyrugować Bombaj, Kalkutę czy Rangun, a to pewnie tylko dlatego, że w Azji jakoś zbt się nie zasiedzieliśmy (czyli – dla ogółu – wsio rawno). Turcja przez stulecia walczyła z Europejczykami, by przestali używać nazwy Konstantynopol i w końcu jej się udało, ale tamta, tradycyjna nazwa, nadal istnieje w świadomości i kulturze europejskiej, utrwalone na zawsze. Reasumując: każdy naród ma prawo nazywać powszechnie znane rzeczy i ludzi tak, jak chce jego język i jak zacementowała to jego tradycja. Nie mam obowiązku nazywać Akwizgranu Aachen, bo Akwizgran istnieje w języku polskim od XVI wieku, a Aachen jedynie na nowożytnych mapach. Zupełnie tak samo, jak Niemcy mają prawo nazywać Wrocław Breslau, Szczecin Stettin czy Gdańsk Danzig... Belissarius (dyskusja) 17:24, 21 sie 2015 (CEST)
  Czym innym są nazwy miast, czym innym nazwiska. Nie mam ni krztyny wątpliwości, że polskie nazwy starych miast niemieckich, angielskich, amerykańskich (czy różnych innych) powinny pozostać w formie nie zmienionej. Na Wiki trzymamy się KSNG, która - poza wspomnianą przez Ciebie Azją - jest dość konserwatywna w swych działaniach, więc nie oczekiwałbym tu zmian. Inna sprawa jest z nazwiskami. Ja patrzę na to w taki sposób, że cieszy mnie, że w angielskiej wikipedii jest Władysław Jagiełło a nie Vladislav Jagiello. Wychodzę z założenia, że nazwiska powinniśmy zapisywać w takiej formie jaka jest w języku oryginalnym (z użyciem znaków odpowiednich dla danego języka), a w przypadku języków zapisanych w innych alfabetach niż łaciński - w odpowiedniej transliteracji, zgodnej z polskimi zasadami. Oczywiście są wyjątki, np. cała starożytność :) pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 14:23, 25 sie 2015 (CEST)
  Andrzeju, to bądź konsekwentny i zmień Desiderius Erasmus jak trzeba, ja niestety tego nie zrobię... --Mozarteus (dyskusja) 20:15, 25 sie 2015 (CEST)
  To miło, że enwiki jest w haśle Jagiełło polonocentryczna, ale to raczej błąd. Był on przecież po ojcu Litwinem, po matce Rusinem. Władcą Polski został dzięki małżeństwu. Według zasad stosowanych do Mozarta, powinien mieć chyba na enwiki lekcję litewską – wychowany jako Litwin był władcą Litwy. Tylko, że nie znana jest, o ile dobrze pamiętam, żadna lekcja polska czy litewska z epoki, są jedynie zapisy łacińskie i ruskie. Więc może powinien być pod hasłem z imieniem pochodzącym z oficjalnych zapisów dokumentowych po łacinie? Piszę to, aby uzmysłowić dyskutantom, że z imionami i nazwiskami historycznymi zawsze będzie kłopot i nie da się tego uregulować jakąś jedną zasadą. Augurmm (dyskusja) 18:51, 26 sie 2015 (CEST)
 • Gwoli uzupełnienia, to jeszcze na temat tego Gdańska tyle: Festiwal Mozartiana prezentuje utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta – żeby mieć jasność i pełniejszy obraz. Tylko to zapewne dla takich właśnie słabo wyrobionych i być może nawet [od] takich właśnie słabo wyrobionych... --Mozarteus (dyskusja) 23:20, 23 sie 2015 (CEST)

Dalej to samo? Poznański festiwal też poświęcony Wolfgangowi Amadeuszowi, nie Wolgangowi Amadeusowi Mozartowi. Skoro to polskojęzyczna Wikipedia dla polskojęzycznego czytelnika, to powyższe argumenty moim zdaniem wystarczają i jeśli jest jakikolwiek konsensus, to ja tu widzę tylko taki, by był WOLFGANG AMADEUSZ MOZART. I proszę się nie zgrywać. --Wajdeler (dyskusja) 20:29, 11 wrz 2015 (CEST)

 • Ablakok w mojej dyskusji (konkretnie tu) mówi, że wszystkie powojenne encyklopedie podają formę właśnie Amadeus, choć dodaje, że wszyscy mogą mieć rację, bo spora część właśnie teatrów w swoich programach, jak również literatura tematu używa imienia w polskim brzmieniu Amadeusz. Trudno zatem rozstrzygnąć to jednoznacznie, zresztą według niego: kwestia pewnie będzie wracać bumerangiem przy wielu innych nazwiskach, co wyżej już powiedziałem czy to sam, czy zrobili to inni. --Mozarteus (dyskusja) 10:35, 14 wrz 2015 (CEST)

Argumentów padło wiele, ale nic z tego... i tak jest jedyna słuszna forma. Jeśli Wikipedia ma pisać jak PWN, to raz, że należy wtedy zmienić wszystko, dwa, to nie ma sensu istnienia. Zamiast kombinować jak przerobić teksty, żeby nie było NPA, lepiej zakończyć ten projekt i wklepać do neta legalnie, w porozumieniu z nimi dzieła PWNu, nawet za to może i zapłacą, bo tutaj to rozwój dzięki wolontariuszom. --213.199.193.202 (dyskusja) 14:55, 13 paź 2015 (CEST)

 • Dzisiaj mamy imieniny Mozarta i... widzę, że długo nikt nie odpowiedział na kolejny wpis. Osobiście nie widzę problemu, jeżeli ktokolwiek uważa, że powinna być inna wersja, przecież może się zalogować/zarejestrować i zdobyć potrzebne uprawnienia, a następnie samodzielnie dokonać tych zmian. Oczekiwanie tego od innych mija się z celem, natomiast jeśli chodzi tutaj o mnie, to się już określiłem wyżej. Naprawdę czasami lepiej mieć tutaj spokój, by móc edytować coś, co nas interesuje. --Mozarteus (dyskusja) 17:40, 31 paź 2015 (CET)

Przeczytałem właśnie tę ścianę tekstu z ogromnym bólem serca. Ostatnimi czasy nosiłem się nawet z zamiarem, by tu się zarejestrować i by tłumaczyć artykuły. Widzę jednak, że to jest społeczność wroga. Jej członkowie prezentują wrogi mojemu sposób myślenia. Zastanawia mnie tylko jedno. Jeśli tak bardzo nie lubicie tych polskich nazw, to po co zajmować się edycją polskiej wikipedii'? Każdy z nas zna pewnie jakieś obce języki. Czy właśnie tam z Waszym misją, poglądami i poczuciem estetyki nie realizowalibyście się lepiej? --192.71.249.88 (dyskusja) 08:24, 16 paź 2015 (CEST)

 • Dawno tutaj nie zaglądałem... Tak, ściana tekstu, gdzie zapewne trudno już to normalnie czytać. Skoro jednak tekst jest nadal i jeśli się być może ostatecznie nie zniechęciłeś, to Ty też możesz zadziałać tam, gdzie trzeba, znaczy w ciele Wikipedii, nie na jej obrzeżach. Osobiście nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami. Papierowe encyklopedie mają Amadeus, opery piszą Amadeusz. Jednak nawet z bolszewikami jest tak, że niezależnie od sympatii/antypatii do ich państwa zostawiamy zastaną formę radziecki/sowiecki, a tutaj i tak zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał edytować tylko ten artykuł i będzie wiedział "lepiej", zamiast poprawić choćby jedno dzieło Mozarta, a niejedno poprawić jeszcze można. --Mozarteus (dyskusja) 15:32, 22 lis 2015 (CET)

Kategoria:Listy gubernatorów Stanów Zjednoczonych[edytuj kod]

Mamy w tej kategorii duży bałagan jeśli chodzi o nazewnictwo. Chcę ujednolicić artykuły do jednej formy. Proszę jednak o pomoc, bo nie jest oczywiste, w którą stronę. Obecnie mamy tam trzy formy:

 1. Gubernatorzy NazwaStanu
 2. Gubernatorzy stanu NazwaStanu
 3. Lista gubernatorów NazwaStanu

Początkowo byłem za formą pierwszą jako najprostszą, ale z uwagi stan Waszyngton (vs Waszyngton D.C) oraz na to, że niektóre terytoria miały gubernatorów w czasach przed tym zanim stały się stanami (Kalifornia, Floryda czy stany w Nowej Anglii), wydaje mi się, że jednak opcja druga jest najlepsza. Co sądzicie?

I jeszcze dodatkowe pytanie - Gubernatorzy Maryland‎ czy Marylandu? pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 20:44, 25 paź 2015 (CET)

Jako kategoria: "Kategoria:Gubernatorzy Alaski" i jako artykuł-lista: "Lista gubernatorów Alaski". Zaglądając do kategorii nadrzędnej Kategoria:Gubernatorzy to tak chyba jest w wszędzie (ale przejrzałem pobieżnie tylko). Kategoria:Gubernatorzy stanu Waszyngton zostawiłbym jak jest aby rozróżnić (o ile jest co rozróżniać w innych przypadkach). Co do odmiany niepolskich nazw, to jeśli jest ona możliwa należy ją zastosować (odmieniać); choć jakiś czas temu była dyskusja o jakichś odmianach niepolskich i zdania były podzielone (ale już nie pamiętam czego to dotyczyło). Stanko (dyskusja) 18:30, 27 paź 2015 (CET)
 • W tej kwestii przydałby się w ogóle większy porządek. Bo mamy np. Sekretarze stanu Stanów Zjednoczonych ale Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych. Myślę, że dobrze by było ujednolicić także tę kwestię. Co do meritum: optuję za pierwszą możliwością jako najprostszą. Co do Twoich, Andrzeju, wątpliwości to z tego co wiem formalny egzonim brzmi Dystrykt Kolumbii, więc byłoby "Gubernatorzy Dystryktu Kolumbii". Jeśli chodzi o kwestię fleksyjną – gdzieś należy to odmienić: jeśli zdecydujemy się na opcję pierwszą, powinna ona brzmieć: "Gubernatorzy Marylandu", zaś jeśli na drugą, to: "Gubernatorzy stanu Maryland". Z uszanowaniem, ptjackyll (zostaw wiadomość) 19:51, 27 paź 2015 (CET)
 • Jeśli idzie o sekretarzy to ja bym władował wszystko w jedno hasło – moim zdaniem nie ma potrzeby robić do tego osobnej listy; tylko trzeba ustalić jedną wersję nazewnictwa. Co do kwestii gubernatorów – Andrzeju napisz proszę ponownie swoje pierwsze zdanie z powyższego akapitu, gdyż w tym momencie jest ono niezrozumiałe (wygląda, jakby Ci zjadło część tekstu :-)). ptjackyll (zostaw wiadomość) 13:31, 29 paź 2015 (CET)
 • @ptjackyll Chyba zabrakło w mojej wypowiedzi słowa wcześniejszej. Odnosiłem się do mojej propozycji wypisanej na początku tej dyskusji. Po prostu uważam, że Gubernatorzy stanu NazwaStanu będzie bezpiecznym kompromisem pomiędzy jak najkrótszą formą, a jednoznacznością zapisu. Z kolei przy sekretarzach jeśli zostawiamy jedno hasło to raczej lepsza będzie forma sekretarz - bo to jest jednak opis funkcji i urzędu, zaś lista jest dodatkiem (owszem czasem przytłaczającym). Przy czym en. wiki i inne mają zwykle 2 hasła i jest problem czasem co dodać do interwiki. pozdr. Andrzei111 (dyskusja) 10:28, 3 lis 2015 (CET)
 • @Andrzei111 – wybacz, że drążę temat, ale dalej nie rozumiem. :) Cytuję: "(...) upieram się przy drugiej wersji z (tu jak rozumiem miało być to 'wcześniejszej') przede (tu chyba miało być 'przeze') mnie proponowanych, bo np: część czytelników pomyśli prędzej, że Gubernatorzy Nowego Jorku (miasta) (o czym pomyśli część użytkowników?), dlatego bezpieczniej i precyzyjniej (tu chyba brakuje słowa 'będzie') Gubernatorzy stanu Nowy Jork (no właśnie – dlaczego?). Dlatego prosiłem, żebyś napisał całe zdanie jeszcze raz. ptjackyll (zostaw wiadomość) 11:38, 3 lis 2015 (CET)
 • Moim zdanie wersja bez słowa stan jest korzystniejsza – prostsza i bardziej kompatybilna z kategoriami gubernatorów poza USA. Dodatkowo chciałbym zauważyć, że listy gubernatorów są wybitnie nieczytelne, zwłaszcza za sprawą ciemnoniebieskiego tła. PuchaczTrado (dyskusja) 10:48, 3 lis 2015 (CET)
 • OK. To jeszcze raz, mniej chaotycznie, argumenty dlaczego uważam opcję Gubernatorzy stanu NazwaStanu za najlepszą. 1. Jasno precyzuje, że chodzi o gubernatorów amerykańskich stanów, a nie np. kolonii brytyjskich czy hiszpańskiej Florydy i Kalifornii (którzy mają lub powinni mieć osobne hasła). 2. Dla czytelnika nieobytego z amerykańskim systemem podziału władzy, hasło Gubernatorzy Nowego Jorku, może dawać mylne wrażenie, że chodzi o jakichś (nieistniejących) gubernatorów miasta Nowy Jork, nie zaś stanu. 3. Co w szczególny sposób może być mylące przy stanie Waszyngton. @ptjackyll, @PuchaczTrado, @Stanko. Czy to was przekonuje, czy też ujednolicamy jednak do Gubernatorzy NazwaStanu (zawsze z odmianą, np. Marylandu). Andrzei111 (dyskusja) 11:49, 3 lis 2015 (CET)
W Kategoria:Gubernatorzy stanów Australii mamy opcje drugą, a tam też są stany. Do kategorii można dodać krótki opis, który będzie wyjaśniał, że chodzi o stan Nowy Jork, a nie o miasto. Z drugiej strony sensownym wyjściem byłoby posiadanie obu kategorii, tak, że „gubernator stanu xyz“ byłby podkategorią „gubernatora xyz-a“, obok „gubernatorów kolonialnych xyz-a“ (tak jak w Luizjanie). PuchaczTrado (dyskusja) 12:06, 3 lis 2015 (CET)
Zostawiłbym/pozamieniał na krótszy, tj. bez wyrazu "stanu", jeśli jest zupełnie zbędny, a to chyba dotyczy większości. Usuwaliśmy "gminy", "hrabstwa" i "stacje metra", więc jeśli ujednolicać dalej, to w tę stronę. Stanko (dyskusja) 12:12, 3 lis 2015 (CET)
O, dziękuję, teraz zrozumiałem o co chodziło. :) Moim zdaniem jednak prostsza wersja jest bez słowa stan (jak słusznie zauważyłeś nieamerykańscy gubernatorzy są nazwani gubernatorami kolonialnymi i moim zdaniem jest to prawidłowa nazwa). Jeśli chodzi o wprowadzanie w błąd – moim zdaniem nie jest to taki duży problem. Mamy wiele haseł, które mają niezrozumiałe tytuły i trzeba najpierw je kliknąć, by zorientować się czego dotyczy. Na podsumowanie dodam, że nie jest to kwestia za którą będę "umierał". :) Jeśli zrobimy uzgodnimy nazwy, ze słowem stan, to też będzie OK – byleby było ujednolicone. ptjackyll (zostaw wiadomość) 12:16, 3 lis 2015 (CET)
 • Podsumowanie: ewidentnie wszyscy, poza mną:), skłaniają się ku opcji nazwania haseł (i w konsekwencji kategorii) związanych z gubernatorami amerykańskich stanów w formie: Gubernatorzy NazwaStanu. Jeżeli nikt nie zgłosi sprzeciwu to w tym tygodniu rozpocznę przenoszenie haseł pod odpowiednie nazwy. Andrzei111 (dyskusja) 12:26, 3 lis 2015 (CET)

Afroamerykańska odmiana języka angielskiego → angielszczyzna afroamerykańska[edytuj kod]

Ostatnio chciałem napisać ten artykuł i zauważyłem, że on już istnieje, ale (moim zdaniem) pod złą nazwą. Nigdy nie spotkałem się z nazwą "Afroamerykańska odmiana języka angielskiego". Zazwyczaj spotykam się z angielskim odpowiednikiem czyli African American Vernacular English, a jedyny polski odpowiednik, który znam z opracowania naukowego to "angielszczyzna afroamerykańska" i tą nazwę podaje Black Lexicon: Leksyka angielszczyzny afroamerykańskiej. Nie chciałem przenosić sam, bo w sumie może ktoś posiada jakieś opracowania, które podają obecną nazwę Tashi dyskusja 21:37, 27 paź 2015 (CET)

Poprawiłem ortografię tu i w nielicznych artykułach, modyfikując też ten topic, bo afroamerykański pisze się bez dywizu. Beno @ 08:53, 6 lis 2015 (CET)
A co z nazewnictwem, o które pytałem? :) Tashi dyskusja 12:02, 7 lis 2015 (CET)

Ofiary prześladowań czy męczennicy[edytuj kod]

Chciałem zebrać do kupy kategorie związane z prześladowanymi z powodów religijnych i utworzyłem Kategoria:Ofiary prześladowań religijnych. Jako podkategorię dodałem Kategoria:Męczennicy. Zastanawia mnie teraz jak mają się do siebie Kategoria:Męczennicy protestanccy i Kategoria:Ofiary prześladowań antykatolickich. Nie mamy ani Kategoria:Męczennicy katoliccy, ani Kategoria:Ofiary prześladowań antyprotestanckich. Czy to są rzeczywiście różne kwestie, czy też warto by to jakoś ujednolicić? PuchaczTrado (dyskusja) 13:53, 2 lis 2015 (CET)

 • Męczennik (poj. teologiczne; mam tu na myśli chrześcijaństwo, bo inne to chyba raczej przybliżone tłumaczenia) musi mieć wolę przyjęcia męczeństwa, ofiara prześladowań (poj. społeczno-historyczne) niekoniecznie. W zasadzie "ofiary" wydają się bezpieczniejsze (zwłaszcza dla protestantów, gdzie brak jakichś szerszych martyrologiów) i pojemniejsze (zwłaszcza dla prawosławia, gdzie to jest oficjalny tytuł świętego). Laforgue (niam) 16:01, 2 lis 2015 (CET)
 • Anglikanizm to akurat właściwie protestantyzm tylko z nazwy. Laforgue'owi chodziło raczej o ruchy będące teologicznie różne od chrześcijaństwa rzymskiego. — Paelius Ϡ 14:43, 5 lis 2015 (CET)
 • poniekąd tak, jednak z anglikanizmu bezpośrednio wywodzi się metodyzm, z niego ruchy baptystyczne i zielonoświątkowe. co do meritum, sama ta księga powstała w czasach reformacji i jest owocem 25 lat pracy. opisuje prześladowania religijne i męczeństwo postaci związanych z protestantyzmem zaczynając choćby od Williama Tynadale'a. w ostatecznej wersji liczyło 2300 stron i 153 ilustracje. stąd potoczna nazwa "Księga męczenników" (pierwotny tytuł to "Acts and Monuments of the Church"). również Jean Crespin w dziele "Le Livre des martyrs" opisał prześladowania religijne. - John Belushi -- komentarz 15:04, 5 lis 2015 (CET)
 • O protestanckich ruchach poreformacyjnych się nie wypowiadam, bo nie mam wiedzy. Niemniej wydaje mi się (tu pewnie potrzebny byłby Albertus), że męczennik w rozumieniu kościoła rzymskiego jest pewnym tytułem (podobnie, choć mniej formalnie niż w prawosławiu), a nie po prostu określeniem osoby zmarłej za wiarę (jak u innych chrześcijańskich ruchów). — Paelius Ϡ 15:14, 5 lis 2015 (CET)
 • Ale to chyba w niczym nie przeszkadza, bo to są podpodpodkategorie kategorie męczenników. PuchaczTrado (dyskusja) 09:07, 3 lis 2015 (CET)
 • Tylko, że to jest kompletny POV. W owych "męczennikach chrześcijańskich" mamy zdaje się wyłącznie świętych katolickich, bez męczenników protestanckich czy prawosławnych. Patrzę na tych "hiszpańskich męczenników chrześcijańskich" i widzę wyłącznie katolickie ofiary wojny domowej, bez np. protestanckich ofiar inkwizycji. Hoa binh (dyskusja) 11:48, 5 lis 2015 (CET)
 • Męczennicy protestanccy są podkategorią męczenników chrześcijańskich, są nią również Kategoria:Nowomęczennicy rosyjscy (ale dlaczego nie pozostali prawosławni?), więc w kategorii męczenników chrześcijańskich są w jakiś sposób zawarte obie grupy o których wspomniałeś. Nie ma natomiast podkategorii Kategoria:Męczennicy katoliccy, która by wniosła pewien porządek do tej kategorii. Generalnie wydaje mi się, że mamy na plwiki po prostu znacznie mniej protestanckich męczenników od tych katolickich, stąd ciężko na nich trafić w innych podkategoriach. Co konkretnie uznajesz za POV? PuchaczTrado (dyskusja) 14:53, 5 lis 2015 (CET)
 • jak widać z tego wątku brakuje nam haseł dotyczących historii protestantyzmu poza najważniejszymi postaciami. nie mamy wspomnianych wyżej autorów jak John Foxe czy Jean Crespin, brakuje "Księgi męczenników" Foxe'a, a w samej kategorii brak spójności nazewnictwa. - John Belushi -- komentarz 15:37, 5 lis 2015 (CET)
 • chciałbym zauważyć, ze pojęcia męczennik i ofiara prześladowań to absolutnie są nawet zbliżone synonimy, więc nie powinny być mieszane. Męczeństwo to śmierć lub poważne cierpienia, a ofiarą prześladowań może być ktoś kogo wyrzucili ze studiów z powodu wiary, dyskryminowali w pracy, wyśmiewali, w więzieniu (uwięziony z innych przyczyn) nie zapewnili pożywienia zgodnego z wiarą (np. żydowi dawali wieprzowinę). Te wszystkie przypadki są prześladowaniami, ale nie da się osób tak potraktowanych nazwać męczennikiem. oczywiście każdy męczennik z automatu jest ofiara prześladowań, ale nie odwrotnie. --Piotr967 podyskutujmy 21:10, 5 lis 2015 (CET) P.S. No i czemu Kategoria:Ofiary prześladowań religijnych jest w kat. łamanie praw człowieka. To jest ahistoryczne. Koncepcja praw człowieka powstała dość niedawno, a wiele ofiar prześladowań religijnych żyło w czasach, gdy nie funkcjonowała, więc nie mogła być łamana. --Piotr967 podyskutujmy 21:14, 5 lis 2015 (CET)

Połogi czy Połohy? Krym[edytuj kod]

Aleksandr KrusserXx236 (dyskusja) 14:36, 2 lis 2015 (CET)

A czy Immanuel Kant urodził się i zmarł w Kaliningradzie? Raczej stosuje się ówczesne nazwy, a w 1919 ani ukraińskie nazewnictwo na Krymie nie obowiązywało, ani miejscowość nie nazywała się Połogi – Aleksandr Krusser zmarł w Ajtuganie. Aotearoa dyskusja 21:19, 3 lis 2015 (CET)
W artykule występowały obydwie formy.Xx236 (dyskusja) 10:28, 5 lis 2015 (CET)

Municipiu - gmina miejska?[edytuj kod]

W Rumunii jest rozróżnienie miast na Municipii i Orașe. Okręg Alba nazywa to Gminy miejskie i miasta:, (ale lista jest wspólna). W kilku innych okręgach występuje tylko słowo Miasta:. Poprawienie ponad 40 artykułów to duża praca.Xx236 (dyskusja) 10:40, 5 lis 2015 (CET)

Podobny problem - czy używamy słowa gradonaczalstwo ru:Градоначальство? Jeżeli tak, to chyba potrzebny jest taki artykuł, jeżeli nie, to trzeba zastąpić to słowo.Xx236 (dyskusja) 12:38, 9 lis 2015 (CET)

Pisownia nazw odznaczeń obcych[edytuj kod]

Jaka jest zasada pisowni nazw odznaczeń obcych? Przyjmuję, że w danym artykule nie ma polskojęzycznych źródeł wskazujących jak to zostało przyjęte. Czy wielkość liter w nazwie ma być zgodna z oryginałem, czy z polską zasadą ortograficzną, zgodnie z którą Wielką literą piszemy nazwy orderów i odznaczeń przy czym przyimki piszemy literą małą. Czy należy pozostawić cudzysłów? Sprawa dotyczy głównie odznaczeń o konstrukcji: Medal "za coś tam". Problem skutkuje tym, że w jednym artykule są różne wersje pisowni. Przykładowo radziecki Medal za Wyzwolenie Warszawy, oryginalnie Медаль «За освобождение Варшавы» - polskie hasło ma tytuł bez cudzysłowu, ale zgodnie z ww. regułą ortograficzną, w treści był zarówno wariant "za Wyzwolenie Warszawy", jak i "Za wyzwolenie Warszawy" (raz za jest małe a wyzwolenie duże, raz odwrotnie, z cudzysłowami). Inny przykład to radziecki Медаль «За боевые заслуги», istnieje hasło Medal Za Zasługi Bojowe, tytuł niezgodny ani z oryginałem ani z ww. regułą ortograficzną, w jego treści jeszcze inaczej - przynajmniej konsekwentnie - Medal "Za zasługi bojowe" (za wielką, zasługi małą, z cudzysłowem), a kategorie odznaczonych są aż dwie: Kategoria:Odznaczeni Medalem „Za zasługi bojowe”, druga - Kategoria:Odznaczeni Medalem Za Zasługi Bojowe. Bocianski (dyskusja) 01:07, 13 lis 2015 (CET)

Poważne pytanie i dobrze byłoby coś ustalić. Obawiam się jednak, że nie istnieje żadna uniwersalna reguła w tej kwestii. Nawet w stosunku do polskich nazw stosowanie dużych/małych lister jest dosyć zabałaganione - także w całkiem oficjalnych dokumentach. Jeśli dla odznaczeń zagranicznych dodatkowo opierać się na ich pierwotnych wersjach, to bałagan się może jeszcze bardziej pogłębić, bo będziemy mieli całą chmarę medali/Medali, orderów/Orderów, za/Za, zasług/Zasług itp. Na pierwszy rzut oka sądzę, że trzeba będzie przyjąć jakąś regułę konsensualnie, z całą świadomością, że może to okazać się w różnych przypadkach jakimś wyborem spośród różnych możliwych. Co sądzicie: Jakubkaja, Lowdownn, Andrzei111, Smat, Oleo, Kbigeo, a także - dla pewności - Beno? Wulfstan (dyskusja) 12:57, 13 lis 2015 (CET)
Nie dostałem pinga. Falerystyka to niezbyt moja branża, co prawda troszkę tam ostatnio edytowałem, ale to głównie zamiana cudzysłowów na prawidłowe. Chyba kluczowe w kwestii nazewnictwa jest to co mówią źródła. A jeśli nie mówią, to oczywiście obowiązują zasady polskiej ortografii. Andrzei111 (dyskusja) 12:38, 16 lis 2015 (CET)

Mustafa Najem[edytuj kod]

A jaka będzie forma przy transkrypcji z pasztuńskiego? Czy nie powinniśmy użyć właśnie tej formy, jeśli jest inna? Przecież nikt nie pisze "Edward Snoudien". --83.221.132.174 (dyskusja) 23:00, 17 lis 2015 (CET)

Kościół garnizonowy czy Kościół Garnizonowy?[edytuj kod]

Kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski w Olsztynie
Kościół Garnizonowy Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach Xx236 (dyskusja) 14:45, 18 lis 2015 (CET)

Ja bym używał garnizonowy, parafialny czy filialny. Jest to określenie niejako klasy obiektu a nie nazwa własna. Zwiadowca21 22:12, 22 lis 2015 (CET)

Ponadto tak na szybko analogiczna porada. Więc prawidłowo to "kościół garnizonowy pw. ..." itepe. Ency (replika?) 23:23, 22 lis 2015 (CET)
@Ency, tak dokładnie to Kościół garnizonowy kogośtam gdzieśtam bez "pw.". Zwiadowca21 18:46, 29 lis 2015 (CET)
To "pw." to nie ode mnie, ale z poradni językowej (vide zapodany przeze mnie odsyłacz) :-) . Ponadto pierwsza z brzegu witryna www parafii jak najbardziej zawiera określenie "pod wezwaniem". Ency (replika?) 19:47, 29 lis 2015 (CET)

Kategoria:Gmina Region Stołeczny Brukseli[edytuj kod]

Chyba Kategoria:Gmina Regionu Stołecznego Brukseli ? Xx236 (dyskusja) 08:59, 19 lis 2015 (CET)

A jak się ta gmina nazywa? Ja bym zrobił Kategoria:Region Stołeczny Brukseli. ~malarz pl PISZ 11:05, 19 lis 2015 (CET)
Chodzi właśnie o gminy w Regionie, Region nie jest gminą, tak przynajmniej rozumiem istniejące artykuły. Po francusku Catégorie:Commune de Bruxelles-Capitale. Xx236 (dyskusja) 11:39, 19 lis 2015 (CET)
OK. Teraz widzę. Tylko, że w "gminach RSB" (w całym drzewie) nie powinno być Brama Namur (bo nie jest gminą), a w RSB już tak. ~malarz pl PISZ 12:12, 19 lis 2015 (CET)

Międzynarodowe Biuro Miar i Wag czy na odwrót[edytuj kod]

Witam. Wygląda na to, że w różnych krajach stosowane jest różne tłumaczenie nazwy w kwestii kolejności wag i miar. Miary wymieniane są jako pierwsze chyba najczęściej w krajach byłego bloku wschodniego. Ale nie ma tu konsekwencji; w wielu fachowych publikacjach jest u nas na odwrót. Czy nie powinniśmy trzymać się tłumaczenia oryginalnej nazwy (obecnie nie mamy nawet przekierowania Międzynarodowe Biuro Wag i Miar)? Proszę o opinie. --Wiklol (Re:) 21:34, 22 lis 2015 (CET)

@Wiklol, jak dla mnie sprawa jest oczywista: uzus (por. [1] z [2]), literatura przedmiotu (tak metrologiczna, jak dotycząca na przykład organizacji międzynarodowych) i tradycja (patrz: PWN, ale też gum.gov.pl) przemawiają za Biurem Miar i Wag, nie za tłumaczeniem kolejności z francuskiego. Swoją drogą: to ciekawy przypadek. //Halibutt 01:28, 26 lis 2015 (CET)

Agnieszka Francuska[edytuj kod]

Czy nie powinna być francuska? @Michalbyz wykorzystał linki z innych artykułów, ale też nie jest pewien. Ciacho5 (dyskusja) 21:09, 25 lis 2015 (CET)

 • Na pewno nie Francuska. Nie jest to w tym wypadku przydomek (który pisalibyśmy wielką literą), ale określenie odmiejscowe. Niestety, jeśli chodzi o używanie określeń odmiejscowych przy władcach jest ogromnie wiele przypadków (głównie starszych), gdy w tytule hasła mamy Florisa Holenderskiego, Ermezyndę Luksemburską czy Ottona Sabaudzkiego, a nie Florisa (hrabiego Holandii), Ermezyndę (hrabinę Luksemburga), Ottona (hrabiego Sabaudii)... Wszak to ani nazwiska, ani przydomki. Ilość tego jest tak wielka, że wszelka myśl o zmianie przeraża (zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę linkujące) - nie wiedzieć, z której strony zacząć... Tu być może pasowałaby Agnieszka (królewna francuska), względnie Anna (cesarzowa bizantyńska).
   • W literaturze przedmiotu jest przyjęta forma Agnieszka z Francji Michalbyz (dyskusja) 22:59, 25 lis 2015 (CET)
   • Nie wiem, czy jest tego aż tak ogromnie wiele. Wszak z przydomkami polskich postaci historycznych już sobie poradziliśmy. Beno @ 03:33, 29 lis 2015 (CET)
    • Sporo piszę o książętach niemieckich. Jest tam tego masa. Grzegorz B. (dyskusja) 16:33, 29 lis 2015 (CET)

Bruce Peninsula[edytuj kod]

Powinno być Bruce (półwysep), Bruce'a (półwysep) (tak nazywane są artykuły w Kategoria:Półwyspy Kanady), czy tak jak jest teraz? Kenraiz (dyskusja) 20:47, 26 lis 2015 (CET)

 • Zacytuję Pomoc:Nazewnictwo geograficzne: Pewne spolszczenia dopuszczalne są też w przypadku innych nazw geograficznych – w przypadku nazw składających się z terminu rodzajowego (tzn. terminu geograficznego typu góry, morze, zatoka itp.) i terminu wyróżniającego można tłumaczyć termin rodzajowy. Jednak nie we wszystkich przypadkach taki termin można tłumaczyć. Terminu rodzajowego nie należy tłumaczyć w przypadkach:
gdy termin rodzajowy zapisywany jest łącznie z terminem wyróżniającym (np. nazwę jeziora Lake Peigneur można zapisać jako Jezioro Peigneur, natomiast nazwę Walensee można podać wyłącznie w zapisie oryginalnym);
gdy mamy do czynienia z tzw. fałszywym terminem rodzajowym (tzn., gdy termin rodzajowy wskazuje na inny rodzaj obiektu niż faktyczny, np. Isle of Purbeck w południowej Anglii jest półwyspem, a nie wyspą, zatem tłumaczenie „Wyspa Purbeck” byłoby niepoprawne);
gdy tłumaczenie może doprowadzić do powstania niekorzystnych form nazw, co wielokrotnie ma miejsce jeżeli termin wyróżniający jest przymiotnikiem lub dopełniaczem, np.: po przetłumaczeniu terminu rodzajowego w nazwie Geester See otrzymujemy formę „Jezioro Geester”, tymczasem nazwa oryginalna oznacza mniej więcej „Jezioro Geestyjskie”; po przetłumaczeniu nazwy „Jaskyňa mŕtvych netopierov” otrzymamy formę „Jaskinia mŕtvych netopierov”, która nie jest zbyt korzystna; po przetłumaczeniu nazwy „Lubanskaje wadaschowiszcza” otrzymamy formę „Zbiornik Lubanskaje”, która nie jest zbyt korzystna. Dlatego imo Półwysep Bruce'a podobnie jak Półwysep Akadiański z tej samej kategorii. Ented (dyskusja) 13:17, 27 lis 2015 (CET)

Wiktory[edytuj kod]

W haśle Antoni Gucwiński jest sekcje Odznaczenia, nagrody itp., a tam jako oddzielny punkt wpisano "Wiktor (1986, 1988)". Hasło o nagrodzie nazywa się w liczbie mnogiej: Wiktory, czy więc np. jak ktoś ma jedną tę nagrodę to powinno być Wiktor czy Wiktory. A w w/w przypadku Gucwińskiego? --Piotr967 podyskutujmy 00:53, 27 lis 2015 (CET)

Na stronie TVP jest także używany w liczbie pojedynczej. Tu i tu też jest takie użycie, więc chyba przyjęte są obie wersje --Felis domestica (dyskusja) 01:14, 27 lis 2015 (CET)

Vetus Latina[edytuj kod]

pytanie z zakresu ortografii łacińskiej: Vetus Latina czy Vetus latina? ja znacznie częściej spotykam się z tą pierwszą pisownią, choć na Wikipedii konsekwentnie do tytułu artykułu stosuję tą drugą. jednak przed zmianą wolałbym bym by wypowiedziały się osoby lepiej znające ortografię łacińską - John Belushi -- komentarz 12:04, 28 lis 2015 (CET)

Obie pisownie można uznać za poprawne, bo nie ma przyjętych przez wszystkich, oficjalnych zasad ortografii łacińskiej. W starożytności czy średniowieczu pisano przeważnie majuskułą lub minuskułą, nie odróżniając wielkości pojedynczych liter. W nowożytności powstały dwie szkoły pisania przymiotników od nazw własnych. W szkole niemieckiej przeważa pisanie wielką literą, w szkole anglosaskiej raczej małą. W Watykanie napisaliby dużą. W Polsce przeważa szkoła niemiecka, ale są też zwolennicy pisania małą literą i można znaleźć takie prace naukowe, gdzie będziemy mieli Vetus latina. Analogiczny problem mieliśmy przy Linqua Latina czy Linqua latina w haśle łacina. Zwolennicy poszczególnych szkół pisowni podnosili wielkie larum, gdy tymczasem trzeba tam napisać rozdział o tym, że nie ma jedynie słusznych, przyjętej powszechnie na świecie, zasad transkrypcji pisowni dzieł starożytnych czy średniowiecznych do współczesnych zasad ortografii lub interpunkcji. Nie ma, bo nie istnieje instytucja, która takie zasady mogłaby narzucić (nawet decyzje watykańskich komisji nie są przyjmowane przez wszystkich). Augurmm (dyskusja) 14:49, 28 lis 2015 (CET)

EDF Polska S.A. Oddział w Rybniku czy Elektrownia Rybnik?[edytuj kod]

Dwa dni temu pewien anonimowy użytkownik zalał "Zgłoś błąd" zgłoszeniami o ośmiu hutach i koksowniach. Ta sama osoba dokonała wcześniej tego zgłoszenia, które oznaczyłem jako odrzucone. Podobnie zrobił z kolejnymi zgłoszeniami, jednakże z innych powodów opisanych tutaj, @Felis domestica. Uzasadniając odrzucenie uznałem, że błędu nie ma, bo faktycznie EDF Polska S.A. Oddział w Rybniku to oficjalna nazwa obiektu, którego dotyczy hasło. W wyniku tego IP-ek zwrócił uwagę na kilka innych haseł (Koksownia Przyjaźń, Koksownia Dębieńsko, Koksownia Jadwiga, Koksownia Radlin, Huta im. T. Sendzimira, Huta Częstochowa, Huta Katowice, Huta Cedler), których nazwy nie odpowiadają tym oficjalnym. Przykładowo Elektrociepłownie Wybrzeże to obecnie EDF Polska S.A. Oddział Wybrzeże (źródło). Co z tym zrobić? Zostawić proste nazewnictwo tak jak jest (w takim wypadku trzeba byłoby przywrócić dawną nazwę Elektrowni Rybnik) czy przenieść kilka(naście) haseł, zostawiając przekierowania i wspominając w definicji o dawnej nazwie (bo o obecnych, bez względu na nazwy haseł, wspomnieć należy w definicjach i infoboksach)? RoodyAlien (dyskusja) 12:20, 30 lis 2015 (CET)

Ja z wygodnictwa optuje za tradycyjnymi nazwami. Jeżeli jednak miałby by zostać wprowadzone nazwy oficjalne to na pewno powinny być bez S.A. w nazwie. Therud (dyskusja) 12:22, 30 lis 2015 (CET)
 • Ja może nie tyle z wygodnictwa, co ze zgodności z dominującą nazwą. Mieszkałem w pobliżu Elektrowni Opole i nie kojarzę, by ktoś na nią mówił inaczej niż właśnie tak. Ani „PGE coś tam”, ani wcześniej „BOT coś tam”. Tak samo w lokalnych mediach. Odnoszę wrażenie, że o ile termin „Elektrownia Opole” jest jasny dla każdego, o tyle „PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Opole” już niekoniecznie. Pewnie cześć czytelników pomyślałaby, że to oddział jakiejś firmy, zlokalizowany na obszarze Elektrowni Opole (tak jak znajdujący się tam urząd pocztowy). Nie widzę zagrożenia w drugą stronę — kogoś kto pomyśli, że hasło „Elektrownia Opole” jest o innym bycie niż „PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Opole”.
Dochodzą dalsze względy praktyczne — jeśli nie zastosujemy nazwy „Elektrownia Opole”, to po każdej zmianie trzeba będzie przenosić artykuły, poprawiać przekierowania itd. A tak wystarczy zmienić dane w infoboksie i definicji. Poza tym dzięki „tradycyjnym” nazwom zostałaby zachowana konsekwencja w nazwach obiektów przemysłowych, co byłoby, moim zdaniem, ułatwieniem dla przeciętnego czytlenika.
W pewnym sensie zgadzam się z IP-kiem: „Elektrownia Rybnik” to nazwa obiektu przemysłowego. A „EDF Polska S.A. Oddział w Rybniku” to nazwa zarządzającej nim spółki, która być może jest także jej właścicielem, dzierżawcą czy czym tam. Z drugiej strony przy takim rozumowaniu poprawniej byłoby „Elektrownia w Rybniku”, co jednak prowadziłoby do niezręcznej sytuacji, gdzie np. „Elektrownię Opole” trzeba by przekierować na „Elektrownię w Brzeziu”. Widać to dobrze na przykładzie spółki „PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra”, opisanej w artykule Zespół Elektrowni Dolna Odra — spółka ta zarządza trzema obiektami: Elektrownia Dolna Odra, Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin.
Nota bene: Elektrownia Opole, Elektrownia Dolna Odra, Elektrownia Turów, Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Kozienice, Elektrociepłownia Kielce, Elektrociepłownia Rzeszów, Elektrociepłownia Gorzów, Elektrociepłownie w Bydgoszczy ale PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Lublin-Wrotków. Przykładów można mnożyć, ale w końcu powstaje pytanie o aktualność samych infoboksów: np. Elektrownia Łagisza nie ma wpisane w infoboskie, że to „TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna - Oddział Elektrownia Łagisza w Będzinie”. Michał G. Badura (dyskusja) 13:48, 30 lis 2015 (CET)

Rebelia Heiji (1160) itp.[edytuj kod]

W trakcie porządków po Archem doszedłem do haseł Rebelia Heiji (1160) i Rebelia Hōgen (1156). Usunięcie zbędnych dat to drobiazg, ale pytanie o najwłaściwsze nazwy. Tubielewicz pisze o "zamieszkach ery..." co jest dobrym opisem i sytuacji i terminu japońskiego. W tłumaczeniu Halla są "rozgrywki ery Hogen" co się na tytuł hasła nie nadaje. Innych polskojęzycznych nie mam pod ręką ale Cambridge History of Japan (czyli poważna pozycja) też mówi o Hogen/Heiji Disturbances, nie o "rebellion" co jest, historycznie patrząc, bzdurą (ciekawostka: żadne z dostępnych źródeł na EnWiki nie używa tytułowej "rebellion"). @Accomer, @Hoa binh i wszyscy inni, którzy mają książki koło siebie - wybaczcie, że nie wołam z imienia - prośba o pomoc--Felis domestica (dyskusja) 01:54, 1 gru 2015 (CET)