Wikipedia:Kawiarenka/Zasady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – zasady i regulaminy
Tu omawiamy kwestie związane z zasadami i regulaminami (Poczekalnia, głosowania, wyróżnienia), z prawami autorskimi itd. Zanim weźmiesz udział w dyskusji nad daną zasadą, zapoznaj się z filarami i głównymi zasadami.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:ZA, WP:BAR:ZA


Linki zewnętrzne a przypisy w artykułach o filmach[edytuj]

Pewnie to widział już niejeden wikipedysta, ale napiszę. Huh, nie, żebym jakoś był strasznie zbulwersowany, ale chodzi o jakość źródeł. A chodzi o serwis IMDB podawany podobnie jak filmweb i Filmpolski w linkach zewnętrznych. Dla niektórych osób, z tego co pamiętam, to był zabieg wystarczający, aby uznać artykuł jako uźródłowiony, bo wiadomo, na podstawie czego go pisano (chodzi o te katalogowe wpisy z infoboksem, obsadą i krótkim wstępem). Tak, tak, chodzi dokładnie o tę stronę. Jeśli i w przypadku innych filmów społeczność tego serwisu, hmm, humorystycznie podchodzi do konstruowania bazy danych, to lepiej, aby przypisami zaznaczyć, z czego się korzysta (skoro już są to jedyne źródła), a co się dokleja jako link zewnętrzny. Pewnie takich przypadków jest tam niewiele. Nie znaczy to jednak, że wikipedysta nie mógłby na ślepo przepisać, że ktoś w jakimś dajmy na to koreańskim dramacie obyczajowym odgrywał rolę samochodu. Może dziwnie brzmi, to co pisze, ale wejście na zalinkowaną stronę nieco więcej wyjaśni. Hedger z Castleton (dyskusja) 12:10, 12 wrz 2016 (CEST)

Co co, Maciek zdolny jest, to i Tupolewa zagrać potrafi. ;-) KamilK7 (dyskusja) 16:13, 12 wrz 2016 (CEST)
Te strony są tworzone przez społeczność, pod mniejszym lub większym nadzorem redakcyjnym. Ich wiarygodność jako źródeł jest niewielka, choć nie można powiedzieć że żadna. Odradzam stosowanie ich jako źródeł, ale zupełny zakaz byłby chyba przesadą. --Teukros (dyskusja) 18:12, 12 wrz 2016 (CEST)
Podobnie jak Teukros. Zakaz uźródławiania bazami filmowymi byłby wylaniem dziecka z kąpielą, tym bardziej, że znalezienie rzetelnych, czyli recenzowanych źródeł dla dużej części filmów lub dorobku aktorów jest wręcz niemożliwe. W bazie filmpolski.pl też znajdują się błędy, ale jednak nie wykluczamy tego serwisu jako nierzetelnego źródła. Ented (dyskusja) 12:15, 13 wrz 2016 (CEST)
@Teukros, @Ented ekhm, ale właśnie pisałem o konieczności dodania przypisu, że się z takiej bazy korzystało, a nie, żeby jej nie dodawać. Tu chodzi o to, aby wiedzieć, na podstawie którego źródła (obecnie najczęściej wiszą one tylko jako linki zewnętrzne) artykuł powstał :) Powyższy link już nie prowadzi w pole (żarty usunięto). Hedger z Castleton (dyskusja) 13:38, 13 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton. Aaaa nie, no tak, to oczywiste, zgadza się, jakoś się nie zrozumieliśmy :) Off-topic: Ale z Maćkiem wandalizm był nawet inteligentny. Ented (dyskusja) 20:02, 13 wrz 2016 (CEST)
Tam dalej się kotłuje, bo wątpię aby to zdjęcie pod tytułem było kadrem z filmu. Ocena wygląda na solidnie zaniżoną. Akurat z tej podstrony IMDb bym na Wikipedii nie korzystał. --Teukros (dyskusja) 20:32, 13 wrz 2016 (CEST)
Pozwolę sobie wyrazić swoją opinię, choć pewnie i tak nie odegra ona żadnego znaczenia. Jestem przeciwnikiem stosowania IMBD jako źródło, co dla niektórych nie jest żadną nowością. Po pierwsze absurdem jest dla mnie zgoda na artykuły katalogowe, które nic nie wnoszą (właściwie wystarczy tytuł filmu czy imię i nazwisko aktora oraz link do bazy - na tym można by zamknąć artykuł katalogowy). Jeżeli jednak jest na nie zgoda, to niezrozumiałe jest dla mnie, jaki jest problem ze znalezieniem maksymalnie 5 przypisów (w przypadku artykułu katalogowego oczywiście), które wystarczą do uźródłowienia całości takiego artykułu? Chyba nic innego, jak lenistwo przy tworzeniu artykułu, jak i przy jego uźródłowieniu. IMBD jest źródłem nierzetelnym, a przez wielu uważanym za cud, miód itd. Przykład: Jakiś czas temu miałem wojenkę z jednym z redaktorów odnośnie tego artykułu, wstawił on informację, że film jest współprodukcji niemieckiej, bo IMBD (cytuję wypowiedź kolegi: „jest największą i najbardziej zaufaną bazą danych, wszystkie inne portale się na jej wzorują...”). A ja znalazłem źródło, że IMBD jest w błędzie. @Hedger z Castleton „znalezienie rzetelnych, czyli recenzowanych źródeł dla dużej części filmów lub dorobku aktorów jest wręcz niemożliwe”. Nie jest to zgodne z prawdą. Rzetelnych źródeł, jest bardzo dużo, wystarczy popatrzeć czym dysponują na en wiki i zastanowić się, czy nie można tego wykorzystać na pl wiki. Pomijam, że wielu aktorów dysponuje własnymi stronami internetowymi, gdzie wymieniona jest filmografia, czasem też nagrody, jest to złe źródło? Mike210381 (dyskusja) 00:35, 14 wrz 2016 (CEST)
@Mike210381 Zgadzam się, że imdb jest tylko nieco bardziej wiarygodne niż fanowskie wiki, ale absolutnie nie zgadzam się, że łatwo znaleźć informacje o filmie w rzetelnych źródłach. Może o nowych superprodukcjach, ale skąd weźmiesz informacje o aktorach filmów wydanych przed narodzinami Internetu? W internecie starsze kino będzie raczej opisane w formie recenzji na blogach (nieakceptowalne źródło), a jeśli nawet film opisano w źródle drukowanym (powinien to być warunek ency) to raczej skupiono się tam na symbolice, artystycznej wizji i temu podobnych aspektach, zupełnie pomijając szereg kwestii technicznych czy pełną obsadę. PuchaczTrado (dyskusja) 05:46, 14 wrz 2016 (CEST)
@PuchaczTrado Jak to skąd? Pożyczasz kasetę, digitalizujesz, wrzucasz screeny listy płac do internetu, archiwizujesz i podajesz jako źródło. :-) A tak bardziej na serio, to wszędzie zdarzają się błędy, ważne, czy istnieje mechanizm korekty. Na IMDb istnieje, bo błąd został już poprawiony. KamilK7 (dyskusja) 09:29, 14 wrz 2016 (CEST)
@Mike210381 Nie sądzę, aby można było uznać strony aktorów jako lepsze źródło niż IMDb. Ich strony w ogóle nie podlegają recenzji, na IMDb jest przynajmniej dość sprawny mechanizm korekty. A błędy, to trafiają się również w recenzowanych artykułach naukowych. Wtedy, gdy nie da się na pierwszy rzut oka ocenić, która wersja jest właściwa, to na wikipedii podajemy obie z podaniem obu źródeł. Tutaj sugerowałbym postępować podobnie, ktoś podał coś, co twoim zdaniem jest nieprawdą i jako źródło IMDb? To albo poprawiasz to, jeśli twoje źródło jest o wiele bardziej wiarygodne, albo podajesz drugą wersję, jeśli wiarygodność źródła jest porównywalna. KamilK7 (dyskusja) 09:52, 14 wrz 2016 (CEST)
@KamilK7 nadal fotografie są wątpliwe moim zdaniem. A co do poprawy błędów i korekty, to zgoda, może z czasem poradzą sobie z nowym, kontrowersyjnym filmem. Ale co z radzieckim filmem z lat dwudziestych? Kto będzie tam poprawiał błędy? IMDB może mieć mechanizm korekty, ale my też mamy (WP:TOPOPRAW), a jednak powoływanie się na Wikipedię jest u nas słusznie zabronione. PuchaczTrado (dyskusja) 09:55, 14 wrz 2016 (CEST)
@PuchaczTrado Wikipedia słusznie nie może być źródłem, ale nie dlatego, że nasze mechanizmy są gorsze niż w niejednym źródle, które dopuszczamy, tylko dlatego, że byłaby źródłem dla samej siebie. A temat fotografii (czy tam ilustracji) był na wikipedii omawiany. Szanuję twoje zdanie, ale obecnie można je stosować. Wiem, że istnieje możliwość manipulacji, ponieważ programy graficzne potrafią wiele, ale zakładamy dobrą wolę. KamilK7 (dyskusja) 10:16, 14 wrz 2016 (CEST)
@PuchaczTrado Podałem powyżej link do angielskiej wersji wikiprojektu filmowego, gdzie podają listę wiarygodnych i rzetelnych źródeł. Czy ktoś ma wątpliwość, że American Film Institute nie jest wiarygodnym źródłem? Produkcje tam sięgają lat dwudziestych, zawierają pełną obsadę, informacje o ekipie produkcyjnej, a nawet opis fabuły. Kolejna strona: przykładowo tytuły filmów z 1968 roku. Takich źródeł jest masa, wystarczy chcieć znaleźć. To tylko dwa przykłady z tej listy... (nowsze filmy są gorzej opisane, ale starsze są opisane wręcz genialnie, nic tylko tworzyć artykuły :D). @KamilK7 mam na myśli oficjalne strony aktorów, których wiarygodność i rzetelność jest znacznie wyższa niż IMDb. Ciekawi mnie to, czy gdyby użyto źródło porównywalne z IMBd, a dotyczyłoby artykułu z zakresu biologii, medycyny czy nauk ścisłych, też taka dyskusja by się odbyła? Jestem przekonany, że nie, a co więcej, artykuł napisany tylko na podstawie takiego źródła szybko skończyłby żywot na wikipedii... Czy zasada weryfikowalności nie powinna tak samo dotyczyć artykułów filmowych, jak i tych „poważniejszych”? Mike210381 (dyskusja) 00:26, 15 wrz 2016 (CEST)
@Mike210381 Oczywiście, że dla wielu filmów istnieją źródła lepsze i wtedy należy je stosować, widzisz artykuł ze słabym źródłem, masz lepsze źródło, wstawiaj. Ale strony Amerykańskiego Instytutu Filmowego lub oskarowe nie rozwiązują problemów filmów podobnego typu jak wspomniane radzieckie z lat 20-stych. Owszem, dla opisu fabuły albo ocen filmuj znajdą się nawet książki, ale już dla znalezienia obsady takiego Шинель (1926), to nawet Rosjanie użyli IMDb (tyle, że zapisane po angielsku nazwiska poprawili z powrotem na rosyjskie). Ja teraz próbowałem znaleźć jakieś poważne źródło dla tej obsady i nie za bardzo mi to wyszło, owszem, były inne źródła, ale albo nie wyglądały bardziej wiarygodnie, albo pełnej obsady tam nie podawano. A co do chemii, czy biologii.. też nie jest tak pięknie. Zerknąłem sobie do kategorii chemia, i wlazłem na oślep w głąb kategorii, pierwszy artykuł, do którego dotarłem (flara) ma takie źródła: 1) podstrona działacza opozycyjnego, która się nie ładuje, 2) naszą wikipedię (!!!), 3) i podstronę Międzynarodowej Organizacji Morskiej, którą można by było uznać za wiarygodne źródło, ale po pierwsze dotyczy ona tylko jednego słowa z artykułu (COLREGS), a po drugie jest pusta (blank). ;-) KamilK7 (dyskusja) 09:05, 15 wrz 2016 (CEST)
@KamilK7 Już miałem się poddać. Proszę Cię, tu i tu masz źródła rzetelne i wiarygodne do podanego przez Ciebie tytułu. Strona Brytyjskiego Instytutu Filmowego zawiera bazę filmów nawet polskich. Problem polega na tym, że wielu „hurtowników” tworzących artykuły nie wstawia źródeł wcale i myślą, że IMBd w linkach zewnętrznych załatwi sprawę. I jest na to zgoda... Jestem przekonany, że można znaleźć źródła do praktycznie każdego filmu bez posługiwania się IMBd, co pokazałem na podstawie podanego przez Ciebie tytułu. Dlatego uważam, że IMBd, ani żadna inna społecznościowa baza filmowa nie powinna być traktowana jako źródło. Mike210381 (dyskusja) 00:42, 16 wrz 2016 (CEST)
@Mike210381 Wygląda na to, że masz rację. Ja teraz spróbowałem inny stary film Похождения Мюнхгаузена (Przygody barona Münchausena) i co prawda rosyjski tytuł bukwami nie załapał, ale już tłumaczenie na język angielski (The Adventures of Baron Munchausen) zwrócił ponad 500 tyś wywołań w wyszukiwarce BFI (a na stronie festiwalu 0). ;-) Na szczęście wpisanie samego "Munchausen" dało już tylko 16 rezultatów, pośród których ten z 1929 roku znalazłem. Problemem może być znalezienie właściwej pisowni, bo w tym wypadku ta poprawna (Münchausen) nie chwyta. Boję się tylko, co będzie przy filmach, których tytuł będzie się składał z samych pospolitych słów, bo ta wyszukiwarka BFI jest chyba skopana (jak wpiszesz kilka słów, to traktuje je jako lub i nie wiem, jak przedstawić, aby wyszukiwało tylko tytuły, w których występują wszystkie słowa. KamilK7 (dyskusja) 09:40, 16 wrz 2016 (CEST)
Można np. w tym IMDB poszukać przy filmie niepospolicie brzmiącego nazwiska i po nim szukać w innej bazie :) Jeśli można po nazwiskach. Hedger z Castleton (dyskusja) 09:51, 16 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton Tak, na stronie BFI działa, dziękuję. @Mike210381 Przyjrzałem się dokładniej podanym przez ciebie źródłom. Skoro oba są rzetelne, to dlaczego Еремеева w BFI jest zapisana jako Eremeeva, a na stronie festiwalu filmu niemego jako Yeremeyeva? Któreś z tych źródeł musi stosować nieprawidłowy angielski zapis nazwiska (IMDb podaje tak, jak BFI). KamilK7 (dyskusja) 10:31, 16 wrz 2016 (CEST)
@KamilK7 Raczej zapis transkrypcji nie ma znaczenia w podanych źródłach, i tak na pl wiki jest obowiązek ich zapisu w polskiej transkrypcji :) Mike210381 (dyskusja) 11:49, 16 wrz 2016 (CEST)
@Mike210381 Czyli, ponieważ nie ma zasad transkrypcji angielskiej wersji nazwisk rosyjskich na polski, to trzeba poszukać takich źródeł, w których jest zastosowana oryginalna pisownia. Wobec tego w przypadku obsady filmów takich jak Похождения Мюнхгаузена IMDb, BMI i inne nierosyjskie strony instytutów filmowych oraz strony oskarowe są nieprzydatne bez względu na ich rzetelność. Z opisów fabuły można korzystać. KamilK7 (dyskusja) 12:22, 16 wrz 2016 (CEST)
@KamilK7 z tego, co pamiętam dyskusję na temat zapisu transkrypcji, to nie ma to znaczenia, jaka jest użyta w źródle, ważne, aby w artykule była prawidłowa, czyli polska (PS. Nie pisz mi tytułów po rosyjsku, bo nic mi one nie mówią :P). Mike210381 (dyskusja) 12:51, 16 wrz 2016 (CEST)
@Mike210381 Właściwie to o transliteracje chodzi. Ale popatrz, że jak podasz te rzetelne źródła, które dałeś dla filmu Płaszcz, to nie masz źródeł dla polskiej imion i nazwisk. Zakażesz filmweb.pl, to zmusisz ludzi do szukania rosyjskich źródeł i transliteracji z normą ISO 9:2000. Jak myślisz, ilu z tym sobie poradzi poprawnie? Z przykrością muszę napisać, że mimo wszystko bardziej wierzę w transliterację na filmweb niż u przeciętnego IP-ka, który będzie u nas tworzył artykuł (oczywiście mogą się trafić wyjątki, ale problem tworzy przeciętna).
@KamilK7 masz rację chodziło mi o transliteracje. Z tego, co pamiętam to polską wikipedię obowiązują jej słownikowe zasady, dostępne między innymi na stronie sjp. Nie ma obowiązku uźródłowienia jej prawidłowości. Co do filmwebu, to z doświadczenia wiem, ze jedyną informacją jaką można nim uźródłowić jest data pl premiery i tytuł (są to informacje, którą dodają tylko redaktorzy na podstawie info od dystrybutora. Mike210381 (dyskusja) 13:54, 16 wrz 2016 (CEST)
@KamilK7 Nie ważne, czy zgodnie z normą, czy zgodnie ze słownikiem, ważne, że musisz mieć źródłowy zapis w cyrylicy dla obsady, czyli dla wspomnianych filmów radzieckich z lat dwudziestych dla obsady nadal rzetelnego źródła nie mamy, bo w słownikach (ani normach) nie ma reguł, w jaki sposób dokonać transliteracji słowa, które było oryginalnie w cyrylicy, ale ktoś już transliterował to na zapis angielski (i to używając nie wiadomo jakiego systemu). KamilK7 (dyskusja) 14:50, 16 wrz 2016 (CEST)
Z tego, co mi wiadomo, to chyba niekoniecznie musisz mieć zapis w cyrylicy jako źródło, ale mogę się mylić. Można popatrzeć z jakich źródeł korzystają na ru wiki w przypadku samych stron aktorów, np: tu. Wydaje mi się, że szukasz problemu tam, gdzie go nie ma ;) Mike210381 (dyskusja) 15:17, 16 wrz 2016 (CEST)
Dziękuję za zaangażowanie w dyskusję! Tu są dwie kwestie - jedna dot. rzetelności źródeł, a druga dot. braku przypisów. Na razie nie wiemy, na podstawie czego powstają pisane seryjnie artykuły o filmach (w których są tylko linki zewnętrzne - po 3-4), więc trzeba załatwić najpierw sprawę drugą z wymienionych, a pierwszą można przy okazji. @Mike210381 czy możesz wpisać znalezione bazy danych na stronę: Wikipedia:Biblioteka/Sztuka/Kinematografia#Publikacje dostępne online? Aha, przypisałeś mi słowa, których nie napisałem, ale nie szkodzi ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 09:32, 16 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton, przepraszam za pomyłkę, napisał to @Ented :), jutro się zajmę dopisaniem. Mike210381 (dyskusja) 11:49, 16 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton Niestety, pierwszy z wymienionych przez ciebie problemów, to problem ogólny, bo w WP:WER jest napisane "Źródła należy podać w postaci przypisów lub notatki bibliograficznej. I to niestety wszystko psuje. Ale.... może założę osobny wątek, aby coś z tym zrobić. Zobaczymy jaką opinię mają wikipedyści na ten temat. KamilK7 (dyskusja) 10:06, 16 wrz 2016 (CEST)
@KamilK7 Dlatego właśnie sygnalizuję, że nie wystarczy wpisać źródeł w linki zewnętrzne. Wpisanie źródła do sekcji 'Bibliografia' i wrzucenie pozostałych do linków zewnętrznych już byłoby pewnym rozwiązaniem ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 10:36, 16 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton Nic to nie da, przeniosą ci linki zewnętrzne do sekcji Bibliografia i dalej nie będziesz wiedzieć co z czego. Tylko przypisy rozwiązują problem. KamilK7 (dyskusja) 11:24, 16 wrz 2016 (CEST)
Ale ja piszę do was (nas), a nie do onych :D Hedger z Castleton (dyskusja) 11:33, 16 wrz 2016 (CEST)
Zależy od tego, co się wrzuci do tej sekcji Bibliografia, jeżeli IMBd, to z pewnością jestem przeciw. Jeżeli BFI, AFI, czy inną rzetelną i wiarygodną bazę, to jak najbardziej za. Myślę, że też nie będzie przy tym zapędów, do przerzucenia do LZ. Zresztą @Hedger z Castleton na dniach chcę się zająć obiecanym standardem, gdzie zamierzam o tym wspomnieć. Nie chcę podawać konkretnych wikipedystów, ale jeden z nich utworzył z 200 artykułów, gdzie nie ma źródeł (jest to ten sam, którego cytowałem odnośnie zachwalania IMBd) Problem braku źródeł jest dość sporym problemem. Mike210381 (dyskusja) 11:49, 16 wrz 2016 (CEST)
@Mike210381, jeśli ktoś korzystał przy pisaniu hasła z IMDB, to powinien wpisać IMDB - inaczej będzie tak, jak pisał @KamilK7, będzie nieuczciwe dopisywanie źródeł, z których się nie korzystało. Jak będzie wiadomo, ile haseł oparto na IMDB, to będzie się je weryfikować w innych źródłach :) Hedger z Castleton (dyskusja) 11:56, 16 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton obawiam się, że ta ilość będzie przerażająca i nikogo nic nie nauczy. Przenosząc IMBd z LZ do Bibliografii, utwierdzimy tylko wikipedystów, że jest to rzetelne i w 100% wiarygodne źródło (a odnoszę wrażenie, że wszyscy w tej dyskusji zgadzamy się, że tak nie jest). Nie zmieni to nastawienia do źródeł przy artykułach i nadal będą one powstawały w ten sam sposób, co powstają. Między innymi dlatego, też jestem przeciwny artykułom katalogowym... szersze podejście do tematu wymusza ich uźródłowienie (i nie wystarcza do tego baza). Wydaje mi się, że należałoby spróbować nawiązać dyskusję z „hurtownikami”, bo przecież wszystko, o czym teraz rozmawiam wynika z podstawowych zasad wikipedii, niestety też dotyczy to administratorów. Przekonanie do IMBd na pl wiki jest niestety bardzo silne... Mike210381 (dyskusja) 12:30, 16 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton "Ale ja piszę do was (nas), a nie do onych". Ja wprawdzie nie piszę o filmach, ale gdybym zaczął, to i tak stosowałbym przypisy, bo tak mi jest łatwiej (nawet, jeśli będę rozbudowywał artykuł po latach, to będę wiedział co z czego wziąłem). Mike210381 widzę, że też preferuje przypisy, u ciebie stosowane są obie metody, więc pewnie z łatwością dałoby się cię przekonać. Ale o onych zapominać nie można, bo też piszą. I w tym kontekście nie bardzo rozumiem cel tej dyskusji. Zasada, że to, z czego się korzystało ma być albo w przypisach, albo w bibliografii już jest, tylko nowi wikipedyści jej nie przestrzegają. Jak nawet ci się uda ich nakłonić, żeby linki dawali do bibliografii, to i tak prawie wszyscy dadzą ci tam wszystkie i będzie trzeba wszystkie przeglądać, aby sprawdzić artykuł. Dla mnie w sumie, to obojętne, czy dali Bibliografię, czy linki zewnętrzne, to kwestia techniczna raczej, a z weryfikacją tyle samo roboty. Dopiero wymaganie stosowania przypisów dla każdej nieoczywistej informacji ułatwia proces weryfikacji. @Mike210381 Jak ktoś utworzył 200 artykułów, gdzie nie ma źródeł, to trzeba dać mu info na stronie, aby uzupełnił, a jak nie zacznie tego robić w sensownym terminie, to poprosić, aby ktoś je skasował botem. ;-) Co do IMDb, jeśli duża część wikipedystów, w tym administratorzy, uważają, że jest to wiarygodne źródło, to tylko jedna rzecz może ich przekonać, że tak nie jest. Rzetelnie przygotowana statystyka na reprezentatywnej próbce opisanych tam losowo wybranych filmów i pokazanie, jaki odsetek zawierał błędne informacje. KamilK7 (dyskusja) 12:58, 16 wrz 2016 (CEST)
@KamilK7, wikipedysta, którego przykład podałem, jest na wikipedii 10 lat(!), czyli znacznie dłużej niż ja, nie chodzi o przekonanie nowych, bo z nowymi stosuję krótką piłkę i część z nich się szybko uczy. Co do IMBd, to wielu wikipedystów, wie o błędach, ale nie są dla nich one istotne. Fakt, błędów może tam nie być dużo, ale problem z niewiarygodnością polega na źródłach informacji zastosowanych na IMBd. Fajnie wyjaśnia to ta strona pomocy na en wiki [1]. Fakt, że mimo, co tam jest zapisane, to na en wiki i tak starają się unikać IMBd jak ognia, zwłaszcza przy produkcjach współczesnych. Mike210381 (dyskusja) 13:23, 16 wrz 2016 (CEST)
Jak będę mieć nieco więcej czasu, to napiszę indywidualnie do wikipedystyów tworzących seryjnie artykuły o filmach o tym problemie - ale to najszybciej w następnym tygodniu. Część nowych (z tego co zauważyłem), którzy na początku nie stosowali przypisów, już te przypisy dodają. Hedger z Castleton (dyskusja) 13:43, 16 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton postaram się jak najszybciej uzupełnić Wikipedia:Biblioteka/Sztuka/Kinematografia#Publikacje dostępne online, łatwiej będzie Ci do nich pisać :) Mike210381 (dyskusja) 13:54, 16 wrz 2016 (CEST)
@Hedger z Castleton Uzupełnione :) Mike210381 (dyskusja) 23:46, 17 wrz 2016 (CEST)

Publikowanie nazwisk redaktorów różnych serwisów recenzenckich[edytuj]

Niby temaat oczywisty. Pokazują swoje nazwiska na stronach więc chyba nie ma w tym nic dziwnego, ale czy na pewno? Nie chcę narazie nic zmieniać, ale upewnić się czy na pewno powinniśmy to robić. Kamil-b DYSKUSJA 21:23, 14 wrz 2016 (CEST)

 • Zgadza się, nie ma w tym nic dziwnego. --Teukros (dyskusja) 21:26, 14 wrz 2016 (CEST)
 • A pamiętasz może gdzie była opisywana ochrona danych osobowych na wikipedii bo pamiętam, że chyba widziałem tę stronę? Kamil-b DYSKUSJA 21:29, 14 wrz 2016 (CEST)
To tak jakby pozycję książkową pisać bez jej autora, bo ochrona danych osobowych... Prawda, że nie do pomyślenia. Oczywiście powinniśmy pisać autorów. Tournasol Demande-moi! 10:40, 15 wrz 2016 (CEST)
Mało tego: przypisy, w których nie ma nazwiska autora, powinny być z automatu uważane za podejrzane. Oczywiście czasem bywają wyjątki (oświadczenia, komunikaty prasowe), ale zasadniczo jeśli gdzieś pojawia się przypis do tekstu niepodpisanego przez autora imieniem i nazwiskiem, uważam, że wskazana jest w miarę możliwości zamiana tego tekstu na inny, podpisany. Dotyczy to w szczególności tekstów dziennikarskich na temat wydarzeń bieżących. (air)Wolf {D} 15:09, 15 wrz 2016 (CEST)
Tak trochę obok, ale jak dla mnie wyjątkowo jest to istotne. W hasłach zmarli w ..... 201. zostały swego czasu usunięte moje dodatki (w postaci autora nekrologu lub wiadomości o śmierci). Jest to karygodne, uważam te nagminne cytowania bez podania autora tekstu za niezgodne z przepisami prawa autorskiego i jako takie, naganne. — Paelius Ϡ 14:15, 17 wrz 2016 (CEST)

Wikipedia:Standardy artykułów/Nazwisko[edytuj]

Niedawno wziąłem udział w krótkiej ale pouczającej dla mnie dyskusji o tych zasadach Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Integrować? Nie integrować?. Napiszę zatem o moich wrażeniach dotyczących standardu artykułów o nazwiskach.

 1. Standard domaga się przypisu w definicji, co, o ile się orientuję, nie jest już rekomendowane.
 2. Reguły umieszczania w artykule listy osób noszących to nazwisko (w skrócie: gdy jest ich do 5, to w samym artykule, powyżej 5 w artykule zostawiamy 3, a reszta ma być na stronie ujednoznaczniającej) są dysfunkcjonalne:
  1. Wymuszają na stosującym się do standardu OR, bo jakoś musi wybrać 3 osoby z wielu, bez podanych kryteriów (zauważył to w Kawiarence @Ented).
  2. Prowokują osoby nieobeznane do ich łamania (i skutkują gryzieniem nowicjuszy przez wyjadaczy). Żeby to zrozumieć, spójrzmy na artykuły Abakanowicz i Dunajewski. Wyglądają bardzo podobnie, mają listy długości 3. Jednak dodanie czwartej osoby w haśle Abakanowicz jest zgodne ze standardem (bo na stronie Abakanowicz (ujednoznacznienie) są 3 osoby), a dodanie czwartego Dunajewskiego jest sprzeczne ze standardem (bo na stronie Dunajewski (ujednoznacznienie) jest więcej niż 5 osób). Skutek jest taki, że poprawność artykułu nie zależy tylko od jego treści i formy, ale także od zawartości innego artykułu. W efekcie osoba początkująca, która edytuje naśladując znalezione na Wikipedii przykładowe podobne artykuły, jest narażona na błąd i krytyczne uwagi.
 3. Cały standard jest napisany koślawym, trudnym do zrozumienia językiem.
 4. Na ironię zakrawa fakt, że w standardzie wskazane są dwa przykłady, z których Pospieszalski łamie standard, zawierając linki do 4 haseł osobowych, podczas gdy na stronie ujednoznaczniającej jest więcej niż 5 osób.

Gżdacz (dyskusja) 12:26, 19 wrz 2016 (CEST)

 • Czy ten standard jest w ogóle standardem? Kiedyś został zaakceptowany w jakimś gronie? Gdziekolwiek? Ad 1) Raczej jednak jest rekomendowane, bo istnieje mała szansa, że taka informacja pojawi się po raz wtóry w dalszej części artykułu – aczkolwiek dodatkowe informowanie, że akurat do tego potrzebne jest źródło to zbędny zabieg, skoro źródło musi być do wszystkiego; ad 2) IMHO potrzebna jest jakaś wersja {{Zobacz też}} w stylu Zobacz listę osób noszących to nazwisko, bez żadnego wymieniania ważnych i ważniejszych (chyba że ujednoznacznienie nie istnieje to wtedy trza wymieniać w artykule). Wostr (dyskusja) 21:19, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Standardy zgromadzone w tej kategorii to już bardziej historia niż żywa część Wikipedii. W latach 2006-2008 była moda na te standardy, natworzono ich, później poszły w niepamięć. Biorąc pod uwagę że nie widzę aby były linkowane w dyskusjach, całkiem możliwe że w ogóle wyszły z użycia. Pewnie trzeba by zadecydować co z nimi zrobić, przenieść do archiwum czy dać im drugi żywot. Tak czy inaczej zrobię tam podstawowe porządki, bo widzę że do kategorii trafiły jakieś prywatne brudnopisy, wewnętrzne regulacje wikiprojektów, a część standardów jest na pewno nieaktualnych, jak np. Wikipedia:Standardy artykułów/ptak. --Teukros (dyskusja) 21:52, 19 wrz 2016 (CEST)
  • Mnie właśnie @Pnapora pouczył [2], że to obowiązujący standard. Dlatego się nim zainteresowałem. Gżdacz (dyskusja) 22:01, 19 wrz 2016 (CEST)
  • @Teukros Niektóre standardy są używane. A to, że były tworzone przez wikiprojekty wynika wprost z tego, co napisano na stronie głównej tychże standardów (ewentualnie wśród uczestników wikiprojektów tematycznych). Aczkolwiek na pewno przydałoby się zweryfikować, które z nich są jeszcze aktualne, a które nie. Wostr (dyskusja) 22:34, 19 wrz 2016 (CEST)
   • @Teukros, @Wostr, @Gżdacz standard to standard i powinien być zmieniany lub usuwany na drodze dyskusji i głosowania. Oczywiście, że standardy się starzeją, a Wikipedia się rozwija. Przypominam szczególnie Wostrowi, że istnieje stosowany i używany standard artykułu chemicznego i przecież idąc drogą myślenia podaną w tej dyskusji, któryś z kolegów mógłby go po prostu skasować, nie znajdując podstaw do jego stosowania. Czy kolega Gżdacz uważa, że łatwiejszy dla początkującego Wikipedysty jest brak standardów nawet niedoskonałych (zawsze ku radości któregoś z kolegów delecjonistów można skasować jego hasło jako niezgodne z … (?). Zgodnie z tym tokiem myślenia (celowo podaję postacie trybunów ludowych ostatniego okresu) artykuł Mateusz Kijowski został tylko raz zgłoszony do DNU, a artykuł Adrian Zandberg, był co najmniej dwa razy usuwany (w tym dwa razy po DNU). Reasumując standardy przyjmujemy, zmieniamy czy rezygnujemy z nich po dyskusji i głosowaniu, w którym w mojej opinii (nie pamiętam szczegółowych zasad) powinny wziąć więcej niż 4 osoby. --Pnapora (dyskusja) 07:48, 20 wrz 2016 (CEST)
    • @Pnapora Nie uważam i nie stawiałem takiej tezy. Nie wiem, gdzie ją u mnie dostrzegłeś. Po prostu opisałem krytycznie stan istniejący i czekałem (i nadal czekam) na komentarze. Gżdacz (dyskusja) 09:09, 20 wrz 2016 (CEST)
    • @Pnapora Ja dobrze wiem, że jest standard artykułu chemicznego i nawet o tym standardzie myślałem pisząc o tym, że niektóre standardy są używane. Wiem też w jaki sposób został przyjęty – poprzez dyskusję w wikiprojekcie. Nie wiem natomiast w jaki sposób przyjęty został omawiany standard i dlatego się pytam: jeśli był przyjęty w drodze głosowania, dyskusji etc. to jest standardem, choć być może wymaga aktualizacji; jednak możliwe, że nie był nigdzie dyskutowany bądź głosowany w sposób, który pozwalałby na uznanie go za obowiązujący standard. Stąd mój wpis sugerujący, że trzeba zrobić porządek i sprawdzić: które standardy są rzeczywiście stosowanymi standardami, przyjętymi w akceptowalny sposób, a które standardami nie są. Wostr (dyskusja) 12:22, 20 wrz 2016 (CEST)
  @Wostr Mamy iaki sam stosunek do standaryzacji co łatwo zauważyć w artykułach o lekach. --Pnapora (dyskusja) 17:22, 20 wrz 2016 (CEST)
      • @Wostr Trafiłeś w sedno sprawy. O jakim "standardzie" w ogóle cała ta dyskusja? Co najmniej w (budzącej tu największe wątpliwości pod względem wymuszania uznaniowości) kwestii liczebności umieszczanych w tego typu artykułach osób noszących to nazwisko, zapis wprowadzony został trybem "psioswędnym", bez słowa komentarza, o jakiejkolwiek dyskusji na ten temat nie wspominając. Kwalifikuje się pod rewert i dyskutowany tu pseudoproblem znika ze skutkiem natychmiastowym:) --Alan ffm (dyskusja) 16:41, 20 wrz 2016 (CEST)
     • No to zawołam tego, który do obecnego dokumentu wprowadził wiele elementów, w tym regułę 3/5 osób: @Ffkapa, odezwij się. Gżdacz (dyskusja) 14:52, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Krótkie wyjaśnienie: zmiany wprowadzone kiedyś miały na celu próbę uporządkowania opisu nazwisk. Nazwanie ich standardem, o ile pamiętam było powodowane tym, że słowo to, czy też jego znaczenie w pewnym sensie wymusza, czy też prowokuje do stosowania. Gdybym napisał "zalecenia" to stosowalność tych "zaleceń" od razu była by dyskusyjna, bo przecież u nas każdy wie lepiej co jest słuszne a co nie i na zalecenia nie zważa. O tym, że standardy warto by przedyskutować nawet nie pomyślałem. Po pierwsze dlatego, że byłem wówczas na początku swej przygody z Wikipedią, po wtóre dlatego, że obserwacja aktywności kolegów "starych wyjadaczy" w tej tematyce, prowadziła do stwierdzenia, że temat ten nikogo nie interesuje. Skoro jednak, po chyba dwóch latach, konsensus osiągnąć próbujemy (co mnie cieszy) to spróbuję po kolei:
1. Przypis do pierwszego wystąpienia nazwiska jest konieczny, informacja ta już nigdzie dalej nie występuje, by więc była weryfikowalna musi być poparta źródłem.
2. Reguła umieszczania liczby osób noszących nazwisko jest konieczna i moim zdaniem prosta i oczywista. Priomo: artykuł o nazwisku to nie miejsce na umieszczanie "kilkunastopozycyjnych" spisów noszących nazwisko. Dlaczego trzy nazwiska - bo to dobrze, estetycznie wygląda w artykule. Jak wybrać tych trzech? Zarzut o braku kryteriów jest chybiony z tego powodu, że brak kryteriów jest sam w sobie kryterium. Jeśli bowiem twórca artykułu nie jest zmuszony analizować postaci inaczej niż poprzez posiadanie określonego nazwiska, to tak właśnie ułatwiamy pracę początkującym, tak tworzymy kryterium: wybór jest dowolny. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że nawet początkujący edytor nie uzna, ze wybór Adama Mickiewicza jest właściwszy od dowolnego innego Mickiewicza. Być może opis jest zawiły, ale to przecież można uzgodnić i zmienić, zachowując sens. Apropos Dunajewskiego. Artykuł jest źle napisany, nazwiska nie są szlacheckie lub nie i jako takie nie posiadają herbu. To przykład jakże częstego życzeniowego edytowania Wikipedii, jedni dodają swe nazwiska do herbów, inni herby do swych nazwisk... cóż poradzić na ludzką próżność.
3. Etymologia nazwiska nie jest historią tego nazwiska, jak gdzieś ktoś sugeruje, etymologia to próba objaśnienia jak, skąd ewentualnie w jaki sposób powstało i przekształcało się nazwisko. W takim opisie pojawiają się daty, jednak nie muszą one dotyczyć omawianego nazwiska, rzadko bowiem nazwisko pojawiało się w ostatecznej postaci. Natomiast pierwsza wzmianka o nazwisku - przynajmniej powinna dotyczyć omawianej formy nazwiska.
4. Pospieszalski łamie standard nie z winy twórcy standardu (że tak powiem). Niestety redaktorzy pisząc, zmieniając artykuły z automatu nadają im obowiązującą treść. Zarzut, ze artykuł ten łamie standard jest zarzutem do edytora który dopisał czwarte nazwisko - mając standard "w nosie", choć oczywiście można mieć pretensje do twórców dowolnego prawa, że są tacy którzy to prawo łamią, bo gdyby prawa nie było, to by nie było łamane... ale to chyba wykracza poza naszą dyskusję, choć brzmi interesująco.
Reasumując. Ustalmy prawo, ustalmy drogą dyskusji. Może nie jestem zbyt pracowitym edytorem, jednak nie chciałbym za czas jakiś po raz kolejny dowiedzieć się, że jak pisze klasyk: O jakim "standardzie" w ogóle cała ta dyskusja? Co najmniej w (budzącej tu największe wątpliwości pod względem wymuszania uznaniowości) kwestii liczebności umieszczanych w tego typu artykułach osób noszących to nazwisko, zapis wprowadzony został trybem "psioswędnym", bez słowa komentarza, o jakiejkolwiek dyskusji na ten temat nie wspominając. Kwalifikuje się pod rewert i dyskutowany tu pseudoproblem znika ze skutkiem natychmiastowym...największe wątpliwości, wymuszanie uznaniowości i nieistotny pseudoproblem znika... tylko co w zamian, ma kolega jakaś logiczną, rozsądną, mądrą alternatywę?, czy tylko buldożerem przez truskawki? Pozdrawiam. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 01:52, 21 wrz 2016 (CEST)
 • Ad 1) Nie znalazłem nigdzie informacji, że nie jest rekomendowane. Źródło nie jest konieczne, jeśli podana w streszczeniu informacja została podana wraz ze źródłem w dalszej części artykułu.
Ad 2) Jeśli jest to obowiązujący standard, to wymaga dopracowania, bo obecnie to jakiś mętlik jest. KamilK7 (dyskusja) 09:24, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Ad 1) Wiele razy widziałem głosy, że wstęp artykułu powinien streszczać całość, w której są przypisy na szczegółowe stwierdzenia, a sam tych przypisów lepiej żeby nie miał (przykład). W przypadku tego standardu żądanie źródła we wstępie dotyczy informacji o pierwszym wystąpieniu, którą ewidentnie powinniśmy podać także w sekcji Etymologia, która, zgodnie ze standardem, ma zawierać informacje o historii nazwiska. Gżdacz (dyskusja) 11:39, 20 wrz 2016 (CEST)
  • @Gżdacz Tak jest, gdy artykuł jest na tyle rozbudowany, że powielenie niektórych informacji z treści we wstępie nie będzie oznaczało, że te informacje występują w odstępie kilku(nastu) wierszy od siebie bądź ten w odpowiedniej sekcji miałoby się znaleźć jedno zdanie. Musi to wynikać ze zdrowego rozsądku: jeśli mamy sekcję Etymologia, gdzie jest kilka zdań o tym – wtedy w leadzie nie potrzebne są żadne przypisy do takiego zdania; ale jeśli mielibyśmy mieć sekcję Etymologia z jednym zdaniem, niemal identycznym jak w leadzie – dublowanie tych informacji jest zbędne, tworzenie sekcji z jednym zdaniem również i zdanie może się pojawić z przypisem na początku. Wostr (dyskusja) 12:28, 20 wrz 2016 (CEST)
Panowie! Ale nie można redagować encyklopedii, w której każdy standard może zostać zakwestionowany przez każdego i to w różny sposób. Musimy się trzymać pewnych ustaleń ponieważ nasza Wikipedia i tak już bardzo trudna dla nowych uczestników, stanie się niemożliwa do ogarnięcia nawet dla nas. Ale wracając do meritum, jeżeli ten standard trafił w to miejsce powiedzmy „drogą skróty” to może by warto go dopracować je do aktualnych wymagań. --Pnapora (dyskusja) 17:22, 20 wrz 2016 (CEST)
@Pnapora Czym innym jest kwestionować, a czym innym unieważniać. Ja kwestionuję z nadzieją wywołania dyskusji, ale nie unieważniam (bo nie mam takiego prawa). Kwestionowanie nie musi też mieć na celu ostatecznego unieważnienia - ja kwestionuję właśnie z nadzieją doprowadzenia do dopracowania i zostawienia po tym wszystkim lepszego standardu. Gżdacz (dyskusja) 21:01, 20 wrz 2016 (CEST)
@Gżdacz Jak najbardziej tak odebrałem Twoje wezwanie do dyskusji. Pluralis użyty w moim wezwaniu, jak mi się wydawało, w sposób jasny nie odnosił się do Twojej tezy tylko do kierunku w którym ta dyskusja najwyraźniej zmierza.--Pnapora (dyskusja) 22:25, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Jak wspomniano powyżej, problem z tym standardem (innych nie sprawdzałem) jest taki, że główna zmiana została dokonana w edycji z opisem: wskazówki dla uczestników projektu - propozycja. Przejrzałem strony dyskusji i nie znalazłem udokumentowania dla takiej zmiany a sama "propozycja" stała się de facto obowiązującą, pomimo, że tworzenie standardów jest opatrzone wyraźnym zastrzeżeniem: Standardy wypracowywane są w ramach dyskusji w szerokim gronie wikipedystów, ewentualnie wśród uczestników wikiprojektów tematycznych, a w dyskusji z grudnia 2013 wzięło udział 2 wikipedystów (i to głównie w sprawie kategoryzacji). Jednocześnie tu ukłon do Pnapory: Każde zalecenie z ważnych i dobrze umotywowanych względów może zostać zawieszone, poddane pod ponowną dyskusję i ewentualnie zmienione. Imo założenie tej dyskusji przez Gżdacza poprzez wskazanie, delikatnie mówiąc, niedociągnięć jest spełnieniem tego zapisu w praktyce. Zatem stwierdzenie, że ale nie można redagować encyklopedii, w której każdy standard może zostać zakwestionowany przez każdego i to w różny sposób. Musimy się trzymać pewnych ustaleń... jako argument w tej dyskusji (przy wskazaniu merytorycznych powodów przez Gżdacza) uważam za nietrafiony. Ented (dyskusja) 10:54, 21 wrz 2016 (CEST)

Biorąc pod uwagę, że aktualny standard pochodzi z "nieprawego łoża" i jest w dodatku ułomny, wypadłoby wypracować nowy, lepszy wariant i przyjąć go w sposób nie budzący zastrzeżeń proceduralnych. Gżdacz (dyskusja) 13:21, 21 wrz 2016 (CEST)

 • Ok, zrobiłem w standardach najpilniejsze porządki i przejrzałem jak sprawa wygląda. Standardy mają formalnie rangę zalecenia, z tym zastrzeżeniem że zgodnie z Wikipedia:Standardy artykułów do ich przyjęcia wystarczy dyskusja w wikiprojekcie tematycznym. Nie sądzę aby były jakieś wątpliwości co do tego, że - niezależnie, czy standard ma zostać przyjęty w dyskusji ogólnej, czy w wikiprojekcie - społeczność musi być o sprawie poinformowana. Z tego co widzę, różne standardy były różnie przyjmowane; są i takie, które po prostu utworzyła jedna osoba, bez jakiejkolwiek dyskusji i informowania kogokolwiek (np. Wikipedia:Standardy artykułów/styl w meblarstwie). Proponuję w związku z tym po kolei przejrzeć wszystkie standardy, i te które zostały przyjęte zupełnym prawem kaduka przenieść albo do archiwum, albo do brudnopisów ich twórców. --Teukros (dyskusja) 18:21, 22 wrz 2016 (CEST)
  • Dzięki! Ja sądzę, że warto jeszcze zerknąć, czy i jak te standardy funkcjonują w praktyce. Niewykluczone, że niektóre, mimo powstania prawem kaduka, jednak są stosowane i nie mają istotnych wad - te by można poddać jakiejś dyskusji/głosowaniu i utrzymać, zamiast usuwać. Z kolei mogą być też takie, które wprawdzie zostały przyjęte zgodnie z regułami, ale w praktyce w ogóle nie są stosowane, albo mają istotne wady - te trzeba by usunąć albo zmodyfikować. Ja ten standard odtyczący nazwisk wyciągnąłem nie z powodu złego pochodzenia, tylko wad użytkowych i sprzeczności z zakazem OR. Gżdacz (dyskusja) 18:51, 22 wrz 2016 (CEST)
  • Zmodyfikowałem trochę {{Zalecenie edycyjne}} i {{Propozycja zalecenia edycyjnego}}, aby uwzględniały kryteria encyklopedyczności i standardy artykułów (oraz dodawały odpowiednie kategorie automatycznie) – przy przeglądaniu warto byłoby za każdym razem dodać jeden z tych szablonów, aby nie było sytuacji, że mamy „gołą” stronę (bez szablonu) i czytelnik ma sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy jest to zasada, zalecenie, propozycja, czy coś innego. Wostr (dyskusja) 20:59, 22 wrz 2016 (CEST)
Zapewne nigdy nie pojmę zasad Wikipedii skoro zupełnie nie rozumiem o czy toczy się dyskusja. Mówicie na przykład, ze nie było dyskusji nad omawianym standardem, to proszę zerknąć w historię standardu, tam jest przynajmniej kilku autorów... to nie była dyskusja, uzgadnianie formy i treści, zatem co to było, kolejni autorzy (w tym jeden jak pamiętam administrator) tak dla fanu akceptowali płynące ze standardu informacje. Teraz okrągłym słowom o "pseudoproblemach" nie ma końca, dlaczego wówczas nikt nie wnioskował o "revert". Dziwię się uwadze o zbędnym uźródłowieniu informacji o pierwszym wystąpieniu nazwiska, bo "przecież wszystko musi być uźródłowione"... zapewne każdy nowicjusz na Wiki o tym dobrze wie, jasne i oczywiste a jak jest w praktyce to łatwo sprawdzić. Ponoć język jakim został przedmiotowy standard napisany to "jakiś mętlik"... no sorry, pomijam fakt, że krytyka jednak powinna być konstruktywna i coś wnosić do dyskusji, to dopasowanie się do poziomu odbiorcy, każdego odbiorcy, nie jest możliwe. Proponuje autorowi tego stwierdzenia lekturę dowolnego akapitu, dowolnej lektury z fizyki teoretycznej, tam dopiero napotka "mętlik". Może wówczas napotka również myśl taką, że znajomość tematu pomaga zrozumieć treść tekstu który się czyta... Akapit o "Znanych przedstawicielach" jest niejasny, tu zgoda, choć jak dobrze rozumiem zarzut o OR jest on jednak chybiony. Nikogo nie wnoszę by dyskryminować, nie podaję żadnych kryteriów wyboru, zresztą to już pisałem powyżej. Podanie jakichkolwiek kryteriów będzie dyskryminacją, zawsze! Zatem proszę, skoro jak jest - jest źle, napiszcie jak ma być, by było dobrze! Zatem co dalej? Kazimierz Paprocki (dyskusja) 01:59, 23 wrz 2016 (CEST)
  • @Ffkapa Po kolei: (1) Zasady wymagają publicznej (a zatem zaanonsowanej) dyskusji nad standardami, w szczególności po to, żeby (przynajmniej teoretycznie) wszystkie osoby zainteresowane i posiadające wiedzę mogły wypowiedzieć swoje zdanie. Gdy kilka osób w dużych odstępach czasu, nie komunikując się i nie rozmawiając dokonuje edycji, to warunek dania szansy wypowiedzi szerszemu gronu nie jest spełniony. (2) Nie chodzi o to, żeby w ogóle nie było przypisu, tylko o to, żeby on był gdzie indziej. Idealna jest sytuacja, gdy hasło jest mocno rozbudowane, wszystkie istotne informacje wraz z przypisami są w jego treści, a wstęp stanowi tylko ich podsumowanie/streszczenie i już nie zawiera przypisów. W tej sytuacji źle jest, jeśli standard wymusza inną strukturę. (3) Podtrzymuję tezę, że język jest koślawy i niejasny. Co znaczą zwroty "nazwisko ma odniesienie w dawnych rodach szlacheckich" albo "chwila pierwszego wystąpienia nazwiska"? (4) OR jest bezdyskusyjny. Posłużyłeś się wcześniej przykładem Mickiewiczów, pociągnijmy to dalej. Adam na pewno, standard wymaga jeszcze dwóch. Którzy to będą i na jakiej podstawie wybrani? Ty wybierzesz jeden zestaw, ja inny i będziemy się mogli w nieskończoność spierać i rewertować, bo w braku kryteriów mamy prywatną analizę przeciw prywatnej analizie. To także dlatego fundamenty Wikipedii wymagają do każdej rzeczy źródła, żeby każdy merytoryczny spór można było przeciąć. Dotyczy to także dokonywania selekcji. Gżdacz (dyskusja) 09:35, 23 wrz 2016 (CEST)
  • Zatem równiez po kolei: ad1. Zgadzam się w kwestii dyskusji, że powinna być publiczna. Prowokowanie dyskusji, nawet w taki sposób jak to zrobiłeś na dole strony nic nie da. Dlaczego? Bo przykładowo ja na stronę Kawiarenki nie zaglądam już nie wspominając o Twoim brudnopisie. Natomiast jako zainteresowany kwestiami nazwisk śledzę zmiany w stronach dotyczących tematu, dlatego bez trudu reaguję (bo widzę) na zmiany przykładowo standardu dotyczącego nazwisk. Czasu było mnóstwo i niestety tylko --Alan ffm wniósł istotny wkład w sam standard. Strona ta, o ile mi wiadomo, była dostępna i niezabezpieczona, każdy zainteresowany mógł ja edytować. Jak już wspomniałem, nikogo to nie interesowało, lub może zainteresowanie było nikłe. ad2. Rozumiem, że kością niezgody jest samo istnienie przypisu w, jak nazwałeś "streszczeniu". Przecież to nie problem, przenieśmy przypis w inne miejsce, można do sekcji Etymologia, tyle że sekcja ta znajduje się tylko odrobinę za "streszczeniem" co oznacza, że tę samą informację czytelnik zobaczy dwa razy, raz po raz. Można oczywiście pominąć pierwsze wystąpienie w "streszczeniu", no można. ad3. Tu trudno mi o komentarz, bo co mam Ci napisać? Użyłem polskich liter i polskich słów, niektóre być może rzadziej są obecnie używane w przywołanym znaczeniu, ale nadal są i znaczą co znaczą. Można oczywiście zastąpić słowa odniesienie czy chwila innymi słowy, ale czy trzeba? ad4. Zupełnie Cię nie rozumiem. Pociągnę Twój (choć z początku mój) przykład. Jest sobie Mickiewicz Adam i jeszcze dwóch Mickiewiczów i pytanie których wybrać. Odpowiedź jest niezwykle prosta. To miejsce w tym artykule o nazwisku Mickiewicz nie ma na celu klasyfikacji Mickiewiczów w jakikolwiek sposób, zatem wybór dowolnych dwóch kolejnych jest wyborem dobrym. Jeśli dobrze rozumiem zasady Wikipedii, to każdy opisany w niej Mickiewicz jest równie ważny i jest takim samym Znanym przedstawicielem, bo inaczej w Wikipedii by go nie było. Ostatnie zdanie które napisałeś, jak się domyślam (lecz tylko domyślam) lekko jest nie na temat, więc no comment. Pozdrawiam i pomimo wszystko dziękuję za wywołanie tematu. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 15:13, 23 wrz 2016 (CEST)
   • @Ffkapa Ad 1. Ależ można tę stronę gdzieś przenieść i wprost to zaproponowałem; publiczną dyskusję można też rozpocząć prezentując od razu przygotowaną na uboczu propozycję i nie ma w tym nic niestosownego. Ad 2. To drobiazg. Ad 3. Według słownika PWN odniesienie to nawiązanie do czegoś. Co zatem znaczy mieć nawiązanie do rodów szlacheckich? A ta chwila wystąpienie nazwiska: słowo chwila ma oznacza generalnie krótki przedział czasu (PWN), więc ta chwila pierwszego wystąpienia jest niezbyt szczęśliwym sformułowaniem. Ale to też drobiazg. Ad 4. Jeżeli wybór nie ma na celu jakiejkolwiek klasyfikacji Mickiewiczów, to skąd twoje wcześniej wyrażane przekonanie, że Adam bezapelacyjnie na niej będzie? Ja bym go natychmiast usunął. Ale najgorsze jest to, że Ty uważasz, że wybór nie ma na celu klasyfikacji, mnie to zakomunikowałeś, ale cała reszta świata będzie pewna, że jakaś myśl za tym stała i ci wybrańcy są jakoś ważniejsi. Jeśli każesz gimnazjalistom napisać tekścik o którymś z Jagiellonów, to masz jak w banku, że 90% będzie miało tekst o jednym z tych trzech na głównej stronie, a pozostałymi zainteresują się pojedyncze osoby. Chodzi o to, żeby tego uniknąć. Pozdrowienia, Gżdacz (dyskusja) 17:26, 23 wrz 2016 (CEST)
    • @Gżdacz Spoko, masz rację i generalnie zgłaszam samokrytykę, bo widzisz ja pomimo wszystko dostrzegam w tym co inni piszą jakieś wartości dobre, ty widzisz tylko pole do sporu. I nie mam pretensji do ad 1, ad 2 czy nawet ad 3 choć przeginasz, ale ad 4 jest z gatunku moja racja jest mojsza. Usunął byś Adama Mickiewicz - rozumiem, jakiś tam nieistotny poeta romantyk, znam osobiście Adama Mickiewicza, mojego sąsiada, człowieka z autyzmem, ale co tam pewnie jest fajniejszy od wieszcza... Napisz proszę, rozumiem wiesz jak, że wybór nie ma na celu klasyfikacji. Ja podjąłem próbę, odważ się i podejmij ją Ty! I nie decyduj za gimnazjalistów, to uwłacza ich inteligencji a tego Ci robić nie wolno. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 00:16, 24 wrz 2016 (CEST)
     • @Ffkapa Wydaje mi się, że tekst o usuwaniu Mickiewicza miał zobrazować fakt, że brak jakichkolwiek kryteriów wyboru = bardzo prawdopodobna wojna edycyjna właśnie z gatunku moja racja jest mojsza, w dodatku z racją po obu stronach. Uważam, że Twój pogląd, że brak kryteriów wyboru jest najprostszym rozwiązaniem nie przystaje do realiów. A w tych realiach, zdecydowana większość będzie doszukiwała się jakiegoś uzasadnienia wybrania danych przedstawicieli. Innego niż na chybił trafił. Wostr (dyskusja) 00:35, 24 wrz 2016 (CEST)
      • @Ffkapa Nie chcę się spierać, tylko Cię przekonać, że dokonywanie wyborów na zasadzie widzimisię piszącego jest złym pomysłem (na resztę spraw machnąłbym ręką). Bo rozwiązanie jest banalnie proste: nie ma źródła, nie ma wyboru. Czyli albo są wszyscy, ilu by ich nie było, albo nie ma żadnego (są na stronie ujednoznaczniającej, np. ustawieni alfabetycznie wedle imienia). I nie mogę za nic zrozumieć, czemu Cię boli usunięcie Adama, skoro każdy wybór jest dla Ciebie dobrym wyborem, jak deklarowałeś? Inteligencję gimnazjalistów bardzo sobie cenię i dlatego sądzę, że do każdego wyboru dorobią teorię, dlaczego właśnie ci trzej wybrani są ważniejsi od pozostałych. Gżdacz (dyskusja) 02:05, 24 wrz 2016 (CEST)
  • @Ffkapa Gdy pisałem "to jakiś mętlik" moje ad 2) było pod wpisem Gżdacza i było wiadomo o co chodzi, w międzyczasie pojawiły się inne wpisy i teraz rzeczywiście nie wiadomo, więc doprecyzuję. Chodzi o fragment "Lista osób noszących dane nazwisko. Jeżeli liczba „niebieskolinkowych” przedstawicieli nie przekracza 5. to umieszczamy ich w tym miejscu zgodnie z zaleceniami edycyjnymi dla stron ujednoznaczniających (hasło – półpauza – krótkie omówienie). Równolegle tworzymy lub dopracowujemy już istniejącą osobną stronę ujednoznaczniającą, gdzie umieszczamy również hasła o tej samej nazwie, lecz o innych znaczeniach, nie stanowiących nazwisk osób. Na stronie nazwiska zostawiamy trzech wybranych przedstawicieli, resztę przenosimy na stronę ujednoznaczniającą, która w przyszłości będzie aktualizowana. Odwołanie do strony ujednoznaczniającej umieszczamy na górze strony nazwiska (patrz przykłady)." Z niego wynika, że jak mam np. 5 nazwisk, to najpierw umieszczam je wszystkie w Znani przedstawiciele, równolegle tworzę stronę ujednoznaczniającą i daję tam te wszystkie 5 nazwisk + inne znaczenia, a z tych 5-ciu, które przed chwilą dałem do artykułu o nazwisku usuwam wybrane 2, tak, aby zostały 3. Na dodatek, jeśli miałbym powiedzmy trzech "niebieskolinkowych" i 24 "czerwonolinkowych", to mógłbym w tej sekcji artykułu o nazwisku dać wszystkich, ale gdyby ktoś jakieś artykuły o tych "czerwonolinkowych" napisał, to nagle sekcja przestałaby być zgodna ze standardem. Przypuszczam, że nie o to chodziło, ale tak to napisano i dlatego pozwoliłem sobie na użycie określenia "mętlik". Jednocześnie przepraszam, jeśli cię ono uraziło. KamilK7 (dyskusja) 10:35, 23 wrz 2016 (CEST)
  • Fragment który przywołałeś jest rzeczywiście nieco zawile napisany. Spróbuje jednak zrobić to co Ty powyżej i opisać ciąg przyczynowo skutkowy takiej definicji. Mam więc pięć nazwisk. Umieszczam je w sekcji Znani przedstawiciele, tworzę stronę ujednoznaczniającą i tam umieszczam całą piątkę, plus wszystko inne co na takiej stronie być powinno, czy też może. Ze standardu wynika, że na stronie mają zostać trzy nazwiska, usuwam zatem dwa i ... koniec edycji. No tak a co z przywołanymi czerwonolinkowymi. Ano nic. Po pierwsze czerwonolinkowych w dowolnym miejscu Wikipedii można umieszczać tylko wyjątkowo, przykładowo w opisie artykułu jakiegoś, gdy istnieje prawdopodobieństwo (zatem domniemanie encyklopedyczności), że ktoś napisze o takim jegomościu artykuł. Jeśli zatem standard przewiduje trzech niebieskolinkowych, już niebieskolinkowych to czy jest choćby odrobina logiki w tym, by do tych trzech stanowiących komplet, dokładać choć jednego czwartego który być może - nawet nie na pewno będzie kiedyś niebieskolinkowym? No ale są nowicjusze, ok są. Jednak uważam, że należy wierzyć w zdrowy rozsądek i inteligencję a gdyby to zawiodło, to jest jeszcze system zatwierdzania edycji przez redaktorów, którzy - rozumiem "będąc w temacie", najgrzeczniej jak potrafią takiemu początkującemu wytłumaczą co wolno a co nie. Przepraszać nie masz za co, cieszę się, ze temat zaistniał. Pozdrawiam. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 15:47, 23 wrz 2016 (CEST)
   • @Ffkapa Co do wpisywania 5-ciu do Znani przedstawiciele, robienia strony ujednoznaczniającej i przenoszenia tam dwu - po co takie zalecenie/standard? Jeśli ma być trzech w Znani przedstawiciele, to nie lepiej od razu w artykule dać trzech a na stronie ujednoznaczniającej od razu pięciu? Mniej roboty, a efekt ten sam. Co do czerwonych linków, to skąd wynika to, co wyżej napisałeś, że powinno się ich umieszczać tylko wyjątkowo? W Pomoc:Czerwone linki napisane jest coś, co rozumiem niemal przeciwnie. Omówmy problemy wynikające z tego zapisu w obecnych zaleceniach na na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że będę chciał stworzyć artykuł o nazwisku Barlow. Jako pierwszego przedstawiciela umieszczę tam zapewne Horacego Barlowa - wybitnego brytyjskiego neurofizjologa i psychofizyka wzroku - tu nie ma problemu, link jest niebieski, postać wybitna. Drugi Peter Barlow - matematyk i fizyk, twórca soczewki Barlowa, tablic matematycznych oraz oryginalnych prac z dziedziny teorii liczb - również nie stwarza problemów. Schody pojawiają się przy trzecim, ja zastanawiałbym się, czy powinien to być Thomas Geoffrey Barlow - ortopeda, który wymyślił manewr Barlowa - czy może Michael Barlow (astrofizyk) - który jest autoency, bo jest profesorem na całkiem znanym uniwersytecie i w dodatku odkrył w kosmosie coś zaskakującego: jony wodorku argonu (opinia, że argon nie może tworzyć związków chemicznych jest dość powszechna, choć mija się z prawdą). Obaj są jednak czerwonolinkowi, więc zgodnie z zaleceniami mi odpadają. A szkoda, bo szczególnie wpływ Thomasa Barlowa na obecną rzeczywistość jest większy niż pozostałych kandydatów. Joela Barlowa - dyplomaty, poety i filozofa, który napisał The Prospect of Peace, jednak o ile o wcześniej wymienionych panach słyszałem lub czytałem już wcześniej, to o istnieniu tego dowiedziałem się dopiero teraz, gdy szukałem posiadaczy tego nazwiska. Podobnie nie słyszałem wcześniej nic o kolejnych kandydatach. Fani muzyki pop grzmieć będą, że musi to być Gary Barlow - brytyjski pop piosenkarz i pianista. Wielu Katolików uzna za to, że z pewnością powinien to być święty Ambroży Edward Barlow męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich, którego relikwie znajdują się w opactwie Stanbrook pod Manchesterem. Przedstawiciele innych niż pop muzyki będą pewnie wspominać coś o Barriemore Barlow - brytyjskim perkusiście, który prawdopodobnie na szczęście dość szybko odpadnie z dyskusji na rzecz Johna Perryego Barlowa, gdyż ten drugi obok pisania tekstów piosenek był także poetą i eseistą. Amerykanie chętnie na tym miejscu widzieliby zapewne Sama Barlowa - pioniera na obszarach stanu Oregon, kluczową powstać w powstawaniu drogi Barlowa - odpadnie jednak ze względu na czerwony link i tym razem akurat mi żal nie będzie. Przedstawiciele sztuk pięknych nie odpuszczą łatwo Johna Noble Barlowa - brytyjskiego malarza pejzażysty. Słuchacze muzyki poważnej zapewne będą pewni, że na trzecim miejscu powinien być Samuel L. M. Barlow II - amerykański kompozytor i pianista oraz krytyk. Natomiast sportowcy, widząc imię nazwisko Sam Barlow, na pewno sobie przypomną sobie o pewnym rugbyście, jednak na szczęście pewnie sami w swoim gronie się pokłócą, czy bardziej wybitny nie był aby inny przedstawiciel tego sportu Michael Barlow - imiennik wspomnianego na początku tego wpisu profesora - a potem kłócących się sportowców wypunktujemy przypominając o czerwonych linkach. :-) Fani Heavy Metalu zaczną grzmieć, że miejsce to należne jest koniecznie Mattowi Barlowowi, a oni to głośni być potrafią i na dodatek uparci, więc argument o czerwonym linku obalą zapewne bardzo szybko tłumacząc odpowiedni artykuł z angielskiej wikipedii (sorki, byli szybsi niż myślałem). Obawiam się, że przedstawiciele wielu innych dziedzin także znajdą swoich kandydatów i liczne argumenty przemawiające na ich korzyść, pewien jestem natomiast jednego, ktokolwiek nie zostanie wybrany na to miejsce, to będzie WP:OR wstawiającego lub dyskutującej na ten temat grupy wikipedystów. Strach pomyśleć, co będzie miał zrobić ktoś, kto zaplanuje napisać artykuł o nazwisku Smith, ja nie planuję, nie jestem samobójcą. KamilK7 (dyskusja) 12:23, 26 wrz 2016 (CEST)
 • Nie rozumiem tej końcówki z twórczością własną i ogólnie słabo orientuję się w tych skrótach. Problem przedstawiłeś trafnie, choć przyjęte założenia są błędne. Jak już pisałem, istotą mojego wyboru trzech przedstawicieli, jest a może był, brak kryteriów. Taki w pełni demokratyczny w ramach Wikipedii wybór, skoro bohater artykułu ma na Wiki swój biogram, to jest równy pozostałym i tyle. Zatem kończąc spór (mam nadzieję), bo jesteśmy już kilka kroków dalej (znowu mam nadzieję), każdy wybór, każdej trójki byłby dla mnie dobry i każdy bym zaakceptował. I tylko to, może nieco nieudolnie, chciałem zaakcentować pisząc sporny tekst w standardzie o nazwisku. Pozdrawiam. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 15:41, 26 wrz 2016 (CEST)

Przyczynek do nowego standardu o nazwisku[edytuj]

W moim brudnopisie jest materiał do dyskusji. Zapraszam do edycji tam, albo można przenieść w dogodniejsze miejsce, jeśli ktoś ma sensowną propozycję. Gżdacz (dyskusja) 13:23, 23 wrz 2016 (CEST)

 • Luźne propozycje, bo temat mnie interesuje:
  1. formy żeńskie/panieńskie/mnogie tylko za źródłem;
  2. polskie/niemieckie/francuskie – będzie ciężko uzyskać jednomyślność :) wikipedyjnie-ściśle można np. pisać opierając się na źródle xxx nazwisko używane w XX wieku m.in. na terenie Polski/Niemiec/Francji w granicach z roku yyy. Ciężko. Ja zwykle nie stosowałem raczej formy polskie nazwisko, ale np. nazwisko używane w Polsce (wiem, że mało jednoznacznie);
  3. nie znani[według kogo?], ale encyklopedyczni T Załatwione Gżdacz (dyskusja) 17:42, 23 wrz 2016 (CEST)
  4. W innych kwestiach, WP:SU świetnie opisuje przeznaczenie i formę strony ujednoznaczniającej. Na stronie Artykuł o tytule niczym nazwisko (ujednoznacznienie) nie ma miejsca na wyliczanki encyklopedycznych postaci o danym nazwisku, jest tam miejsce na link do Artykuł o tytule niczym nazwisko (nazwisko) (co innego ujednoznacznienie o tytule składającym się z imienia i nazwiska). Minimalne nawet różnice w zapisie (tenże Kosciusko) sugerowałbym nie integrować, ale sumiennie wyliczać z sekcji Zobacz też strony ujednoznaczniającej lub strony docelowej (z opisem nazwiska; w tym przykładzie, tutaj: Kościuszko (nazwisko); nomen omen w ujednoznacznieniu Kościuszko mamy mnóstwo rzeczy, których tam być nie powinno, np. wszystkie wymienione tam obiekty geograficzne). DrPZDYSKUSJA 17:24, 23 wrz 2016 (CEST)

Ad 4. To ciężka sprawa, bo na podstawie sprawdzenia kilku losowych haseł widzę, że praktyka jest zupełnie odmienna o tego, co piszesz. Trzeba się liczyć ze stanem zastanym i oszacować, czy możliwa jest przebudowa wszystkiego, żeby postulowany przez Ciebie stan osiągnąć. IMHO lepszy jest standard suboptymalny, ale możliwy do osiągnięcia niż idealny ale niemożliwy. Gżdacz (dyskusja) 17:42, 23 wrz 2016 (CEST)

 • Masz rację, że praktyka jest odległa od opisanego ideału (zajmowałem się ujednoznacznieniami swego czasu), ale po to właśnie cała ta powyższa dyskusja, aby przyjąć jakieś rozwiązanie (suboptymalne) w odpowiedzi na zauważone nieścisłości :) Stron ujednoznaczniających mamy ponad 66 tys., ale tych z (nazwisko) w tytule niewiele więcej niż 100. Można uzus ocenić przede wszystkim na tej setce. DrPZDYSKUSJA 19:13, 23 wrz 2016 (CEST)
  • Obawiam się, że wiele (większość?) ujednoznacznień nazwiskowych albo stron funkcjonujących w tej roli nie ma członu (nazwisko), a często nie jest nawet oznakowana jako ujednoznacznienie, np. Kowalczyk, Bernoulli, Krupp, Danziger, Babenbergowie, Nguyễn, itp. Tak że 100 to raczej liczba bardzo niedoszacowana, a w dodatku brak łatwego sposobu odszukania tych nieoznakowanych ujednoznacznień. Gżdacz (dyskusja) 21:19, 23 wrz 2016 (CEST)
   • Kwestia tego, że SU nie nadaje się jako lista osób noszących dane nazwisko, to IMHO kolejny przykład braku rozróżnienia u nas tzw. set index istniejących w innych wiki. W każdym razie nie powinno być sytuacji jak obecnie, w której należy wybrać na podstawie własnego widzimisię X przedstawicieli osób noszących dane nazwisko i podać ich w artykule, stąd do wyboru są chyba cztery opcje: lista osób noszących dane nazwisko (1) na stronie ujednozn., (2) w artykule o nazwisku (3) na osobnej stronie (Lista encyklopedycznych osób noszących nazwisko X), (4) kategoria (Kategoria:Osoby noszące nazwisko X). IMHO opcje (1 2 Wostr (dyskusja) 01:12, 24 wrz 2016 (CEST)) i (4) mają chyba najmniej wad (np. nie powodują zapychania stron ujednoznaczniających dziesiątkami osób, nie wymagają tworzenia osobnych artykułów-list, z których aktualizacją będzie tak samo jak zawsze, czyli będą leżały zapomniane; kategorie mają za to taki plus, że wymagają najmniej pracy wokół nich). Wostr (dyskusja) 22:30, 23 wrz 2016 (CEST)
   • Do wypowiedzi Gżdacza: pozostaje kierować się składem kategorii Kategoria:Nazwiska, a chodziło mi raczej o to, że tytuł artykułu z członem (nazwisko) oznacza z dużym prawdopodobieństwem jednoczesne istnienie SU i możliwość sprawdzenia tych relacji. DrPZDYSKUSJA 08:11, 24 wrz 2016 (CEST)
   • Do wypowiedzi Wostra: opcja (1) moim zdaniem niedopuszczalna; z definicji SU wynika, że mamy mieć tam zbiór linków do haseł o tytułach jednakowo brzmiących a znaczących co innego; Kovvalski to inny ciąg znaków niż Jaś Kovvalski. Ale w Kovvalski (ujednoznacznienie) link do Kovvalski (nazwisko), gdzie znajdziemy listę encyklopedycznych osób o tym nazwisku, jest okej. DrPZDYSKUSJA 08:11, 24 wrz 2016 (CEST)

ad 1 Nazwisko. Warianty ortograficzne są nierealne, a również z definicji nie wyczerpią tematu, bo skąd wiadomo, ze nie istnieje inna jeszcze wersja?

ad 2 Etymologia. Skoro jest tytuł sekcji to nielogicznym jest dodawanie niezwiązanych z tytułem informacji.

ad 3 Demografia - kompletne nieporozumienie. Podajemy treści weryfikowalne zatem: jest możliwe podanie ilości wystąpień konkretnego nazwiska na podstawie pracy Rymuta i w pewnym przybliżeniu na podstawie strony " moi krewni". Jak niby autor artykułu miał by określić liczbę wystąpień w innych krajach, na jakiej podstawie? Weryfikowalność źródeł jest istotna w Wiki, w Polsce generalnie wystąpienia osób o danym nazwisku opisane są na podstawie bazy PESEL, w innych jeśli są, to na podstawie książek telefonicznych. Czy to jest tożsame? wątpię. Zatem skoro chcesz wystąpienia w innych krajach wstawić do standardu - podaj na jakiej podstawie to pisać, inaczej każdy wpis będzie sprzeczny ze standardem.

ad 4. Encyklopedyczni przedstawiciele i inne wykorzystania - sugestia by w tym miejscu umieścić link do ujednoznacznienia jest sprzeczna z praktyką i zdaje się zaleceniem umieszczania informacji do ujednoznacznienia na górze strony. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 00:57, 24 wrz 2016 (CEST)

ad 1. Brak to nie błąd - podaje się te, które się znalazło. Ktoś znajdzie dalsze, to dopisze. ad 2. Pomyślę. ad 3. Ponownie: podaje się te, które się udało ustalić, bo brak to nie błąd. W innych krajach dostępne są nie tylko książki telefoniczne. Np. w USA jest US Census Bureau, co jest istotne dla polskich nazwisk, biorąc pod uwagę liczebność Polonii w tym kraju. Co autor hasła znajdzie i poda za sensownym źródłem, będzie OK. ad 4. No to może trzeba zmienić praktykę. Od tego są standardy. Gżdacz (dyskusja) 01:36, 24 wrz 2016 (CEST)

 • ad 1. W zasadzie takie Twoje uzasadnienie mi odpowiada.
 • ad 2. ?
 • ad 3. Uważam, że powinniśmy ograniczyć się do Polski. I znowu, Twoje wnioski są ok., brak to nie błąd, całym sercem ok.
 • ad 4. Powyżej toczy się dyskusja. Już kiedyś próbowałem utworzyć "odnazwiskową" kategorię (Kategoryzacja nazwisk), więc drugi raz szkoda mi czasu. Listy z nazwiskami jako odrębne strony ujednoznaczniające wydają się logiczne, choć mamy przecież Noty biograficzne, więc wystarczył by link. Generalnie uważam, że jak pokazuje praktyka i tak ostatecznie nikomu nie będzie się chciało uzupełniać list, aktualizować spisów itd. Należy więc stworzyć taki mechanizm, który wprowadzi automatyzm. No ale kategorie są be, choć może kategoria (@DrPZ, @Wostr) Osoby noszące nazwisko X będzie ok. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 00:31, 25 wrz 2016 (CEST)
  • ad. 4. Śledziłem wówczas dyskusję :) więc wiem, że pomysł jest i będzie stracony, mimo że wyjątkowo praktyczny (wykorzystanie mechanizmu wiki do stałej aktualizacji listy). List i spisów raczej nikt fizycznie nie będzie aktualizował, więc może inne, wyjątkowo brzydkie rozwiązanie, wykorzystujące szablony typu {{Nazwy od}}, {{Występuje}}, w sekcji Zobacz też? Proponuję tylko jako mniejsze zło, bez krzty entuzjazmu. DrPZDYSKUSJA 10:25, 25 wrz 2016 (CEST)
   • ad. 4. To propozycje mam dwie. Albo zrezygnujmy zupełnie z sekcji Znani przedstawiciele zostawiając u góry strony link do ujednoznacznienia z listą przedstawicieli. Myślę, że jest to do przyjęcia, nie narusza zasad ujednoznaczniania, link na górze jest zauważalny a Znani przedstawiciele może nawet słabo pasują do artykułu o nazwisku. A rozwiązanie numer dwa, to wspomniana już kategoria Osoby noszące nazwisko X lub jakaś podobna. Wydaje się, że w chwili gdy funkcjonują kategorie typu Ludzie urodzeni w Bukownie, albo Urodzeni w 1941, nie powinno być problemu z proponowaną kategorią, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do urodzonych w którymś tam roku, ta nasza mogła by jakiś sens. Wówczas wyrzucamy sekcję Znani przedstawiciele a w sekcji Zobacz też dajemy link do Osoby noszące nazwisko X, a strony ujednoznaczniające z nazwiskami przerabiamy na takie które nie zawierają nazwisk a tylko link do kategorii wspomnianej. Zysk byłby podwójny, obecnie istnieją strony grupujące osobno mężczyzn o jakimś nazwisku i osobno kobiety, co już jest zupełną paranoją. Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 15:22, 25 wrz 2016 (CEST)
    • Podobnie jak DrPZ sądzę, że przejście pomysłu z kategoriami, mimo że moim zdaniem jest to najlepsza forma prezentacji tych treści, może mieć problemy z zaakceptowaniem przez społeczność. Choć mają o wiele większy sens niż kategorie Ludzie związani i Ludzie urodzeni (które to sensu IMHO w ogóle nie mają). Wostr (dyskusja) 16:19, 25 wrz 2016 (CEST)
    • Kategorie mi się podobają jako sposób ogarnięcia list tych osób, choć mają wadę: na SU o każdej osobie jest parę słów, na liście w kategorii nie ma nic oprócz tytułów stron i potencjalny szukający w zasadzie musi działać na ślepo. Częściowo załatwia to fukcja eksperymentalna "wyskakujące okienka", dzięki której po najechaniu myszką na link dostaje się podsumowanie strony linkowanej. Niestety, to nie działa w skórce mobilnej, zapewne blokuje osoby źle widzące używające czytnika ekranu i wymaga zalogowania i ustawienia w preferencjach (sporo tych problemów). Gżdacz (dyskusja) 18:39, 25 wrz 2016 (CEST)
  • Rzeczywiście na stronach ujednoznaczniających są krótkie opisy, choć praktyka pokazuje że różnie z tym bywa, ale fakt - opisy są. Załóżmy teraz, że mamy stronę kategorii i brak tam opisów. Otóż nie jest możliwe - z samej definicji, istnienie dwóch artykułów o tych samych nazwach. Jeśli jest dwóch Janów Kowalskich, to jeden z nich jest przykładowo Jan Kowalski (teolog) a drugi Jan Kowalski (pilot), zatem krótki opis jest także. No chyba że jest jeden Jan Kowalski, wówczas problemu nie ma, szukający znajdzie tylko tego jednego. Nie wydaje mi się, praktycznie podchodząc do problemu, by ktokolwiek kto szuka Kowalskiego robił to poprzez nasze - wikipedyjne strony ujednoznaczeń, dzisiaj to nawet nie jest wyszukiwarka Wikipedii, to Google. Jednak znanych przedstawicieli gdzieś trzeba umieścić, bo inaczej, pomimo standardów i tak wszyscy będą ich utykać w artykułach o nazwisku. Jestem za poszerzeniem dyskusji i przekonaniem reszty do kategorii, może zresztą ktoś będzie miał lepszy pomysł. Pozdrawiam. Kazimierz Paprocki (dyskusja) 21:59, 25 wrz 2016 (CEST)

Powtarzające się linki wewnętrzne[edytuj]

Pewnie większość doświadczonych wikipedystów uzna to pytanie za śmieszne, ale zastanawiam się, po co w wielu artykułach linki do ang (to się tyczy także linków do innych języków) powtarzają się po kilkanaście/kilkadziesiąt razy, często jedno pod drugim. Nie wystarczy raz podlinkować? Mógłbym się tym zająć, ale podejrzewam, że skoro tak jest od dawna, to pewnie zostało to kiedyś uzgodnione (mi o tym nie wiadomo). Sama kursywa jest już moim zdaniem wystarczającym wyróżnieniem dla wyrazu macierzystego pochodzącego z innego języka i niebieski kolorek nie jest potrzebny przy każdym takim linku:) Proszę o wyrozumiałość, ciągle się uczę.--Czytelnik Janek (dyskusja) 18:25, 1 paź 2016 (CEST)

Wszyscy wiemy, że nadmiar linków jest zły. Co więcej, niektóre linki nie powinny się pojawiać ani razu - te do rzeczy najoczywistszych albo niezwiązanych z tematem. Na pewno w pojedynczym akapicie wystarczy link jeden raz. Jego powtórzenie może być od biedy w następnym akapicie, ale lepiej w następnej sekcji (czyli za kolejnym śródtytułem). Tak więc możesz spokojnie kasować dublety. Beno @ 18:42, 1 paź 2016 (CEST)

 • Kiedyś była nieformalna, ale bardzo rygorystycznie przestrzegana zasada, że dany link wewn. może być w jednym artykule tylko raz - i np. często mówiono o tym na PaNM. To była oczywiście przesada i absurd i chyba (jak ufam) już nikt się tego nie trzyma. Link musi być po prostu tam, gdzie to istotne, nie można go powtarzać wiele razy, ale można tam, gdzie jest silny nacisk i w rozsądnych odległościach. Usuwać nadmiar - tak, świetnie: ale nie mechanicznie, tylko przemyślnie. Laforgue (niam) 18:54, 1 paź 2016 (CEST)
  • Bez przesady. Jeden link na każdą sekcję jest w porządku. Eurohunter (dyskusja) 19:06, 1 paź 2016 (CEST)
 • Kursywa nie ma jakiegoś super znaczenia, ważny jest parametr lang. I tu do wyboru jest szablon {{w języku}} i jego pochodne jak {{ang.}} albo {{j}}. Jakoś się przyjęło, że np. na początku artykułu stosuje się to pierwsze rozwiązanie (jeśli w ogóle, wciąż jest to pomijane przez dużą część użytkowników, którzy po prostu linkują do artykułu o języku zamiast stosować szablon), ale potem w treści w zupełności wystarcza użycie {{j}} i nielinkowanie do art. o języku (jest to nie tylko zbędne, ale i stwarzające więcej problemów niż nielinkowanie). Wostr (dyskusja) 19:32, 1 paź 2016 (CEST)
 • Przedmówcy mają rację. Podkreśliłbym jeszcze że czasem może być tak że danego pojęcia nie należy linkować ani razu (np gdy opisujemy zwierzę nie wydaje się zasadne linkować do artykułu centymetr. W biogramie raczej nie należy linkować do języków. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 00:52, 2 paź 2016 (CEST)
Dzięki za wyjaśnienie. Jakby co chodziło mi o taką np. sytuację (wersja artykułu sprzed mojej poprawy). Janek dyskusja
Tak, w takiej sytuacji nie należy linkować. Gdyby w artykule wirus komputerowy była sekcja lingwistyczna to wtedy taki link do artykułu język angielski byłby zasadny. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:49, 17 paź 2016 (CEST)

NPA czy prawo cytatu[edytuj]

@Omron uważa, że na Wikipedii możemy kopiować cudzą, chronioną prawnie pracę w ramach prawa cytatu. Uważam, że o niczym takim nie może być mowy, ale może są Wikipedyści lepiej obeznani w prawach autorskich niż ja. Sytuacja odnosi się do sekcji Historia artykułu Żuków (powiat zamojski) i publikacji (storna 366). PuchaczTrado (dyskusja) 10:40, 17 paź 2016 (CEST)

 • Nie widzę w tej sekcji edycji, spełniających wymogi prawa cytatu (m.in. cytat nie jest rozpoznawalny). Klasyczne NPA. 77.234.40.130 (dyskusja) 11:00, 17 paź 2016 (CEST)
 • To jest NPA. Z prawa cytatu powinniśmy korzystać bardzo oszczędnie i zawsze z oznaczeniem poprzez {{Cytat}} albo pokrewne. Ten fragment trzeba by przeredagować. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:45, 17 paź 2016 (CEST)