Wikipedia:Komitet Arbitrażowy/Wnioski o arbitraż/(13/2007) Piotr967 - Zboralski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wniosek o arbitraż w sprawie wikipedysty Zboralskiego

  • Wnoszę o rozpatrzenie zachowania wikipedysty Zboralskiego i uniemożliwienia mu edycji, gdyż łamią one podstawowe normy i Wiki i ogólne współżycia. Zboralski 10 XII o 14.55 nazwał wikipedystę Andrzeja19 faszystą (brunatne łapki mają jednoznaczny wydźwięk), skrajnym prawicowcem i namawiał innego usera do wspólnej akcji odwetowego usuwania edycji Andrzeja19 [1]. Po grzecznej interwencji admina [2] z 10 XII 17.26, który wytłumaczył mu czemu jest to naganna edycja, Zboralski powtórnie nazwał 11 XII o 17.28 wikipedystę Andrzeja19 "wandalem z brunatnymi łapkami", a dalej o nim: edycje rzeczonego wandala były już revertowane jako wandalizmy jednoznacznie nacechowane ideologią skrajnie prawicową [3], dodatkowo oskarżył interweniującego admina o podsłuchiwanie prywatnej korespondencji,działania jak "pewna instytucja", "bronienie wandala" [4]. Następnie Szwedzki o 17.52 próbował Zboralskiemu wyjaśnić o co chodzi [5], jednak Zboralski nie podjął żadnych prób wycofania się.

Za te ataki osobiste Zboralski został zablokowany na tydzień [6] przez Mmt. Od razu podjęto próbę namówienia blokującego do zmiany decyzji [7], kiedy tenże odmówił [8], to Roo72 odblokował Zboralskiego [9], na prośbę tegoż Zboralskiego motywowaną chęcią rozpoczęcia procedury RFC. Było to 11 XII. Do dziś, czyli do 17 XII Zboralski żadnej procedury nie wszczął, Andrzeja nie przeprosił, zero reakcji. Tak więc wygląda na to, że prośba o RFC była tylko oszustwem. Ponieważ na dzień dzisiejszy sytuacja jest taka, że tydzień po brutalnym, niesprowokowanym ataku osobistym, nazwaniu usera faszystą, namawianiem do usuwania edycji Andrzeja19, kolejnego nazwania faszystą, wandalem, skkrajnym prawicowcem, oskarżenia admina o przestepstwo (łamnie prawa), atakujący nie poniósł żadnych konsekwencji, zwracam się z wnioskiem o zablokowanie Zboralskiego za w/w ataki osobiste, a także za oszustwo przy prośbie o zdjęcie blokady z powodu RFC. Dodatkowo dodam, że Zboralski prowadzi spamowanie dyskusji [10], choć z tego się przynajmniej wycofał. Jednak z agresji i nietolerancji nie wycofał się. Chciałbym zwrócić uwagę, że apele ze strony Mmt i Szwedzkiego nie przyniosły efektu, uważam więc, że mediacja nie ma sensu w sytuacji, gdy Zboralski uważa, że w ramach swojej deklarowanej tolerancji może innych bezkarnie wyzywać. Próbowałem wyjaśnić sprawę ze zdejmującym blokadę [11], jednak po zbywającej i bezsensownej odpowiedzi Roo72 [12] uważam że wyczerpałem możność wyjaśniania. Zwracam też uwagę, że w regulaminie KA nie ma wymogu, by sprawę zgłaszał sam pokrzywdzony, uważam zresztą, że zachowanie Zboralskiego jest obraźliwe również dla mnie, jako wikipedysty. --Piotr967 podyskutujmy 08:53, 17 gru 2007 (CET) Dodatkowym powodem prośby o KA jest aktualne obrażanie wikipedystów na stronie usera Zboralskiego [13], gdzie wśród stworzonych przez Niego haseł lub haseł szczególnie Go interesujących są też linki do "czerwonych haseł" z dopiskiem ale skrajna prawica usunęła. Jest to obraźliwe/prowokacyjne albo wobec admina (jesli to był ek) albo wobec większego grona userów (jeśli przepadło na SdU). --Piotr967 podyskutujmy 17:57, 17 gru 2007 (CET)

Potwierdzenie

  • Powiadomiłem wikipedystę Zboralskiego: [14], również wikipedystę Andrzeja19, jako osobę być może zainteresowaną [15]

Stan rozpatrywania wniosku

Wniosek przyjęty i aktualnie rozpatrywany

Decyzja Komitetu Arbitrażowego

Komitet Arbitrażowy mimo braku sformalizowanej mediacji jednogłośnie postanowił przyjąć wniosek do rozpatrzenia. Prób nieformalnej mediacji było kilka, jednak zdaniem Komitetu nie widać szansy, aby konflikt mógł zostać rozwiązany bez zaangażowania KA. Na taką decyzję wpłynęły również konflikty wokół haseł z kręgu LGBT. Niejednokrotnie uciekano się tutaj w trakcie dyskusji do ataków osobistych i łamania netykiety.

W imieniu Komitetu Arbitrażowego, Pimke (dyskusja) 22:34, 21 gru 2007 (CET)

Werdykt Komitetu Arbitrażowego

Link do werdyktu: werdykt w sprawie konfliktów wokół tematyki LGBT