Wikipedia:Komitet Arbitrażowy/Wnioski o arbitraż/(14/2009) Grzegorz Wysocki - Warschauer, Andrzej19 i Wulfstan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wniosek o arbitraż w sprawie umieszczania informacji o opiece Wikiprojektu LGBT nad hasłem

 • Wniosek dotyczy usuwania ze strony dyskusji hasła informacji o opiece Wikiprojektu LGBT nad treścią hasła. Dotyczy to następujących edycji: [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7] oraz tego szablonu: {{Wikiprojekt:LGBT/info}}.
 • Strony sporu: zgłaszający Grzegorz Wysocki vs. Warschauer, Andrzej19 i Wulfstan.
 • Argumentacja: Wstawiany w dyskusji szablon informuje, że w danym haśle Wikiprojekt LGBT podjął się opieki merytorycznej w granicach swoich kompetencji, czyli nad informacjami dotyczącymi spraw odmienności seksualnej, kultury queer itp. Oznaczane w ten sposób hasło było, lub będzie rozwijane (uściślane) pod tym kątem. Dzięki szablonowi można łatwo trafić do Wikiprojektu i zgłosić ewentualne wątpliwości, nieścisłości itp. Jest to szczególnie istotne w hasłach biograficznych, ponieważ informacje na temat orientacji seksualnej muszą być rygorystycznie uźródłowione (co nota bene, postulowali wcześniej kategorycznie moi adwersarze). Szablon ułatwia też komunikację, zapraszając zainteresowanych tą tematyką wikipedystów do współpracy.
  Moim zdaniem usuwanie szablonu godzi w podstawową wolność do zajmowania się przez wikipedystę (lub grupę wikipedystów) dowolnym tematem, w którym czują się kompetentni. Andrzej19 usiłuje przy tym ograniczyć aktywność Wikiprojektu LGBT tylko do działaczy na rzecz LGBT, powołując się na wydumaną "naturę rzeczy" i jakiś "statut" wikiprojektów (vide). Konkluzja z argumentacji Andrzeja19 jest następująca: "niech Wikiprojekt LGBT nie zajmuje się LGBT".
 • Tryb zgłoszenia Podjąłem decyzję o natychmiastowym zgłoszeniu do KA z trzech powodów:
  • wspomniane rewerty godzą w podstawowe zasady edytowania Wikipedii,
  • decyzja w tej sprawie jest "zero-jedynkowa", tzn. mamy prawo wstawić szablon czy nie,
  • spór wynikł w kontekście wcześniejszych dyskusji nad kategoryzacją hasła Jerzy Zawieyski, w którym strony nie doszły do porozumienia i okopały się na z góry upatrzonych pozycjach (trwają dyskusje po obydwu stronach, jak sprawę rozegrać).

-- Grzegorz Wysocki 相撲 (NAPISZ) 17:42, 16 sie 2009 (CEST)

PS. Przy okazji wniosku: "Wikiprojekt:Informatyka/info" -- Grzegorz Wysocki 相撲 (NAPISZ) 23:35, 20 sie 2009 (CEST)

Potwierdzenie

Status wniosku

 • Wniosek odrzucony

Decyzja Komitetu Arbitrażowego

Komitet Arbitrażowy postanowił odrzucić wniosek. Arbitrzy uznali, że spór przedstawiony w niniejszej sprawie nie ma charakteru personalnego, lecz jest on merytoryczny. Należy zwrócić uwagę, że właściwym krokiem postępowania w przypadku takiego sporu jest rozpoczęcie dyskusji w szerszym gronie wikipedystów, np. w Kawiarence. Nadto Komitet Arbitrażowy pragnie przypomnieć, że nie został powołany celem zastąpienia społeczności w formułowaniu zaleceń edycyjnych. Natomiast w sprawie wojen edycyjnych należy zgłaszać się do administratorów.

Za przyjęciem wniosku nie głosował żaden z arbitrów, 8 było przeciw, 1 arbiter wstrzymał się od głosu. W imieniu Komitetu Arbitrażowego, Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 14:55, 22 sie 2009 (CEST)