Wikipedia:Komitet Arbitrażowy/Wnioski o arbitraż/(16/2010) Plogi - DingirXul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wniosek o arbitraż w sprawie Plogi-DingirXul

Wysoki Komitecie! Użytkownik DingirXul w mojej ocenie działa na niekorzyść projektu. Zdecydowałem się napisać ten wniosek, ponieważ nie widzę innej możliwości rozwiązania zaistniałej sytuacji. Myślę, że mediacja nie zmniejszyłaby problemu, z uwagi na to, że nie jest to spór stricte personalny. Wniosek dotyczy jak już wspomniałem działania na niekorzyść projektu.

DingirXul był już karany przez Wysoki Komitet więc argumenty zawarte we wniosku dotyczą wyłącznie czasu po nałożonej blokadzie.

Wikipedysta DingirXul nie jest osobą otwartą na dyskusję i niekulturalnie odpowiadającą na pytania. Na przyzwoicie sformułowane i nie mające celu ośmieszenia pytanie DingirXul odpowiedział Wikipedyście Maestro mówiąc kolokwialnie i nie owijając w bawełnę po chamsku i niekulturalnie. Sugerowanie problemów osobistych i używanie sformułowania nie pozdrawiam jest nieprzyzwoite i niedopuszczalne.

DingirXul niezbyt przyjemnie i ironicznie oraz drwiąco potraktował Wikipedystę PS.. DingirXul nie przyjmuje do wiadomości uwag kierowanych pod jego adresem, tylko odpowiada po części niemerytorycznie mówiąc o adwokatu. Powyższy diff to dowód na to, że DingirXul nie chce słuchać argumentów innych osób, nie pozwala zwrócić sobie uwagi.

Wiktoryn poprosił o wyjaśnienia dotyczące edycji w haśle Reghina i pośrednio Purple (album Closterkeller). DingirXul wprawdzie odpowiedział ale niektóre zdania były, nazwijmy to, nieciekawe, że przytoczę kilka z nich: rozumiem że dumny jesteś ze swojego stanowiska w komarze, ale to że zobowiązuje cie ono do marnowania czasu w celu wyjaśnienia takich rzeczy to jest dla mnie dziwne; łaskawie udziela odpowiedzi: udzielę ci odpowiedzi bo zaraz pewnie pobiegniesz na skargę; oraz drwi z Wysokiego Komitetu: a podobno zasady dla wszystkich są takie same, ale czego się spodziewać po członku komitetu, który co rusz wykracza poza swoje kompetencje, a jego członkowie tak jak ty edytują co i jak im się podoba, nie pomyślałeś nawet o tym żeby przekazać sprawę komuś innemu w celu uniknięcia oczywistego konfliktu .

DingirXul zniechęca nowicjuszy do dalszego edytowania poprzez używanie niezbyt przyjemnych sarkazmów typu to jest polskojęzyczna Wikipedia jeżeli jeszcze tego nie wiesz.

A oto kolejny przykład pogardliwego traktowania nowicjuszy. Pod szablonem, który wydawałoby się, ma miło i przyjemnie przywitać nowicjusza, znajdziemy arogancki komentarz: to jest polskojęzyczna Wikipedia jeśli nie zauważyłeś, poza tym jeśli się nie podpisujesz to nie spodziewaj się odpowiedzi.

Chciałbym również Wysokiemu Komitetowi przedstawić ostatni już przykład w moim wniosku - DingirXul został już za to zablokowany na 24h, jednak wniosek zacząłem pisać przed blokadą, więc uznaję za stosowne napisanie o tym. Otóż użytkowniczka Magalia kulturalnie poprosiła o wyjaśnienia dotyczące tej edycji. DingorXul odpowiedział Magalii w sposób skandaliczny. Pozwolę sobie przytoczyć dwa dość przykre zdania z wypowiedzi DingirXula: zasad którymi tak się podniecacie w tym pożal się boże komitecie arbitrażowym oraz zawsze możesz zapytać członków wszechwiedzącego komitetu arbitrażowego na pewno udzielą ci satysfakcjonującej odpowiedzi.

Chciałbym zwrócić uwagę na to, iż użytkownik DingirXul działa w mojej ocenie na niekorzyść projektu. Wskazane przeze mnie przykłady to dowód na to, że DingirXul zniechęca (niestety z pewnością czasami skutecznie) nowicjuszy do edytowania w Wikipedii.

Jednocześnie nie można zapominać o ilości dobrej pracy jaką zrobił DingirXul w Wikipedii. Ta dobra robota w żaden sposób nie zrekompensuje tylu potencjalnych nowych userów (i zarejestrowanych, i IPeków), którzy nie zaczęli na dobre edytować w Wikipedii a już z niej odeszli za sprawą DingirXula.

Z uwagi na powyższe, wnoszę Wysoki Komitet aby zablokował DingirXula na okres taki sam, co Roo72 - 18 miesięcy. DingirXul był już wielokrotnie blokowany i żadna z tych blokad nie przyniosła skutku. Nie sądzę więc aby np. miesięczna blokada w czymkolwiek pomogła.

Serdecznie pozdrawiam, Plogi Dyskusja 22:40, 12 sie 2010 (CEST)

Potwierdzenie

Decyzja Komitetu Arbitrażowego

Komitet Arbitrażowy postanowił odrzucić wniosek. Zgodnie z zapisami polityki arbitrażu, mającej status zasady, zakres działań Komitetu Arbitrażowego został określony w sposób wyczerpujący. Wniosek nie wskazuje na zaistnienie którejkolwiek z sytuacji wymienionych w sekcji kształtującej zakres działań. W szczególności między stronami nie można dostrzec konfliktu personalnego, który miałby miejsce w ramach polskojęzycznej Wikipedii. Co najwyżej można mówić o sporze prowadzonym na kanale IRC (Komitet uzyskał w tym zakresie logi, które pozostaną niejawne), jednak nie został on przeniesiony w przestrzeń projektu. Komitet Arbitrażowy wskazuje również, że brak jest podstaw do podejmowania działań z urzędu, jak również do zajmowania się wnioskiem złożonym przez użytkownika de facto wyłącznie na rzecz innych osób. Powyższe nie znajduje oparcia w obowiązujących zasadach polityki arbitrażu i nie mieści się w kompetencjach Komitetu.

Komitet przypomina nadto, że konsekwencje wobec wikipedysty używającego w stosunku do innych osób inwektyw bądź też w inny sposób rażąco naruszającego wikietykiety powinny być wyciągane przez administratorów projektu. Dostrzeżone przez osobę trzecią uchybienia tego rodzaju mogą być zgłaszane na różne sposoby. Z kolei wulgarne ataki na IRC-u powinny spotykać się z właściwą reakcją operatorów danego kanału.

Za przyjęciem wniosku głosowała 1 osoba, 5 było przeciw, 1 wstrzymała się od głosu. 2 arbitrów nie wzięło udziału w głosowaniu, składając oświadczenia o wyłączeniu się z postępowania arbitrażowego w tej sprawie. W imieniu Komitetu Arbitrażowego, Elfhelm (dyskusja) 19:25, 17 sie 2010 (CEST)

Oświadczenia arbitrów
  • Przed dwoma miesiącami nałożyłem na DingirXula miesięczną blokadę. W przypadku przyjęcia wniosku przez Komitet istnieje prawdopodobieństwo objęcia zakresem sprawy również tego wydarzenia, w związku z czym, chcąc uniknąć występowania w podwójnej roli, wyłączam się z postępowania arbitrażowego. (...) Wiktoryn
  • Ze względu na to, że dokonywałam interwencji administracyjnej w sprawie DingirXula, a następnie, w wyniku tej interwencji, byłam stroną w złożonym przez DingirXula wniosku do Komitetu Arbitrażowego, wyłączam się z postępowania arbitrażowego w tej sprawie. Magalia