Skrót: WP:KP

Wikipedia:Komitet powitalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Do połowy 2016 roku wikipedyści witali nowicjuszy, wstawiając im na stronę dyskusji dowolnie wybraną „witajkę”, szablon, który daje garść wskazówek przydatnych na początku edytowania. Od połowy 2016 automatyczną witajkę rozsyła bot. To jednak nie oznacza, że ludzie nie biorą już udziału w witaniu. Pod witajką bot wstawia podpis wikipedysty i w ten sposób wiadomość nadal wygląda na wysłaną przez człowieka. Pewne grupy nie otrzymują automatycznej witajki i trzeba ich witać ręcznie.

Dlaczego witamy? Powitanie jest objawem naszej kultury, a tym możemy zachęcić wiele osób zajmujących się ciekawymi rzeczami do pozostania z nami na dłużej. Nowych trzeba zachęcać do współpracy. Niektóre osoby czują się dużo lepiej, mogąc poczuć, że ktoś ich zauważył. Zobacz też Wikipedia:Prosimy nie gryźć nowicjuszy.

Ty również możesz mieć wkład w liczbę osób rozwijających Wikipedię. Jeżeli chcesz witać nowych użytkowników, poproś tutaj o dopisanie do listy.

Jak powitać nowego wikipedystę[edytuj | edytuj kod]

Wchodząc na stronę Specjalna:Log/newusers, znajdujesz listę osób, które się ostatnio zarejestrowały. Niebieski link edycje informuje o tym, że użytkownik dokonał jakichś edycji. Warto wtedy prześledzić, jakie to były edycje i odpowiednio sformułować powitanie, lub, co niestety się często zdarza, użyć upomnienia.

Jak znaleźć nowicjusza[edytuj | edytuj kod]

Czerwone linki w ostatnich zmianach

Jeżeli chcesz aktywnie uczestniczyć w powitaniach, korzystaj ze specjalnej strony Ostatnie zmiany, aby wyszukiwać czerwone linki dyskusji wikipedystów.

Wyszukiwanie poprzez newusers

Zerknij też na Specjalna:Log/newusers Przed powitaniem sprawdzaj czy mają min. 1 edycję – na powyższej stronie link edycja podświetlony jest wtedy na niebiesko. Sprawdzanie wkładu nowych użytkowników jest ważne, aby ewentualnie na początek udzielić im porad czy konkretnej pomocy. Czasami też może być to wandal, któremu zamiast powitania należy wstawić jeden z szablonów typu test.

Jaki szablon wstawić[edytuj | edytuj kod]

Szablon Witam cię

Szablon utworzony w czerwcu 2009 i pozwalający w dużo większym stopniu niż starsze dopisywać własną treść powitania. Ma formę normalnego tekstu z maksymalnym ograniczeniem linków, a z przodu jest miejsce na uwagi lub powitanie, wstawione przez witającego.

Szablon Witaj

Pierwszy szablon, jaki został stworzony do witania nowicjuszy. Na początku zaleca się wstawiać uwagi do wikipedysty, a na końcu podpisać.

Szablon Witaj4 i Witaj5

W styczniu 2008 pojawił się szablon {{Witaj4}}, który skupia się na najważniejszych zasadach Wikipedii i jednocześnie nie zalewa nowego redaktora masą linków. W lutym 2008 opublikowany został nowy szablon {{Witaj5}}, nieco obszerniejszy od poprzedniego.

Szablon indywidualny

Możesz, jeśli chcesz utworzyć swój indywidualny szablon do witania użytkowników. W takim przypadku utwórz go na swojej podstronie (Wikipedysta:Twój nick/powitanie) Nie zapomnij w nim jednak dać ważnych linków do stron pomocy i zasad Wikipedii. Dobrze by było, gdyby się w nim znalazł chociaż jeden link odnoszący się do społeczności wikipedystów i sposobów komunikacji, by dana osoba mogła szybko się z nami zapoznać.

Szablony w językach obcych

Użytkownicy, którym konta w naszej Wikipedii zostały utworzone automatycznie, w ramach konta uniwersalnego, nie otrzymują automatycznej witajki. Czasami takie osoby piszą na swoich stronach użytkownika, że nie znają języka polskiego. Powinniśmy im wstawić witajkę ręcznie, wybierając jedną z następujących: {{welcome}}, {{bienvenue}}, {{witaj-ru}}.
Takich wikipedystów zaleca się szukać w następujący sposób: wikipedyści, którzy zaczynają witać i ci, którzy witają tylko od czasu do czasu, powinni sprawdzić ostatnie logi automatycznego tworzenia kont 2–3 dni wstecz. Osoby, które witają w miarę systematycznie, powinny sprawdzać logi do ostatniej witajki. Taki system pozwoli przywitać znacznie więcej osób (może nawet wszystkie), które zasługują na otrzymanie szablonu welcome lub podobnego.

To popraw

Podobny jest {{to popraw}}, który co prawda nie służy do witania, ale też wstawiamy go przeważnie nowym.

Są jeszcze inne szablony do zastosowania na dyskusji wikipedysty.

Niezarejestrowanych też witamy[edytuj | edytuj kod]

Do podziękowania niezarejestrowanemu użytkownikowi za pożyteczny wkład służy szablon {{anonim}}.

O czym warto pamiętać[edytuj | edytuj kod]

  • gdy wstawiasz szablon, użyj prefiksu subst: oraz po "|" wpisz swój nick, np.: {{subst:welcome|Twój nick}}.
  • Pamiętaj o Wikietykiecie.
  • Warto przejrzeć dorobek nowego wikipedysty i dopisać kilka uwag czy dokładniejszych porad pod szablonem.
  • Wszyscy wikipedyści, którzy zarejestrowali konto uniwersalne przez polskojęzyczną Wikipedię, mają od razu na swojej stronie dyskusji skopiowaną treść szablonu {{automatyczna witajka}} z podpisem z listy podpisów automatycznej witajki.