Pomoc:Kopiowanie wewnątrz Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Licencja Wikipedii wymaga, by przy kopiowaniu treści wewnątrz Wikipedii (często w przypadku integracji i podziałów artykułów) podać źródło i autora (autorów). W większości wypadków można to rozwiązać podając w opisie zmian w edycji wykorzystującej skopiowany materiał, że materiał ten pochodzi z konkretnej strony na Wikipedii (np. „materiał z artykułu X autorstwa Wikipedysta:12345”). W przypadku tłumaczeń bądź kopiowania (np. z angielskiej Wikipedii) z innych projektów Wikipedii (np. z polskiego Wikisource), należy wyraźnie zaznaczyć, jaki artykuł jest tłumaczony (np. „tłumaczenie z en:Article X” lub przynajmniej jeśli dodany jest link interwiki, „tłumaczenie z angielskiej Wikipedii”), a na stronie dyskusji artykułu wstawić szablon {{Przetłumaczony}} (zgodnie z dokumentacją).

Kiedy nie trzeba podawać autorów[edytuj | edytuj kod]

  • Nie trzeba podawać autorów w przypadku kopiowania drobnych, technicznych fragmentów (np. źródeł, szablonów, formuł matematycznych, prostych list, i podobnych treści nie stanowiących samodzielnego utworu według prawa autorskiego).
  • Nie trzeba podawać autorów, jeśli jest się jedynym autorem kopiowanego tekstu (już umieszczonego na Wikipedii).
  • Przy kopiowaniu cytatów należy oczywiście podać autora cytatu, ale nie trzeba podawać autora-wikipedysty, który ten cytat umieścił w Wikipedii (lub w projekcie siostrzanym, np. w Wikicytatach).

Uwaga: w zdecydowanej większości przypadków nie wolno kopiować do Wikipedii treści z innych źródeł (nie objętych wolnymi licencjami). Takie treści są chronione prawem autorskim (ang. copyright) zgodnie z ustawą.

Przykłady prawidłowego opisu zmian[edytuj | edytuj kod]

Wydzielanie części tekstu do oddzielnego artykułu[edytuj | edytuj kod]

Łączenie tekstów[edytuj | edytuj kod]

  • Artyukuł Nea Erithrea zostało zastąpione treścią z artykułu Nea Erythraia - w tym wypadku lepsze byłoby zgłoszenie zastępowanej wersji Nea Erithrea do usunięcia za pomocą szablonu {{ek}} i przeniesienie artykułu. Przy wklejaniu tekstu podano jednak w opisie zmian listę autorów – zobacz opis zmian tej edycji.
 Zobacz więcej w artykule Pomoc:Jak unikać podejrzeń o NPA, w sekcji Łączenie tekstów.

Kopiowanie z innego języka[edytuj | edytuj kod]

Jeśli Twój artykuł jest przetłumaczoną kopią z Wikipedii w innym języku, użyj szablonu {{Przetłumaczony}}, którego użycie jest również objaśnione w informacji o tłumaczeniu artykułów.

 Zobacz więcej w artykule Pomoc:Jak unikać podejrzeń o NPA, w sekcji Tłumaczenie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]