Wikipedia:Lektury wikipedysty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tworzenie Wikipedii trudno porównać z jakimiś innymi doświadczeniami, więc trudno określić "jak powinno się ją robić". Niemniej jednak warto zerknąć do niektórych pozycji - może da się coś w nich znaleźć, co pozwoli nam lepiej działać w projekcie.

Na tej stronie zamieszczamy lektury, które z różnych względów polecalibyśmy sobie wzajemnie jako wikipedystom. Chodzi oczywiście nie o każdą książkę, bo dużo jest pozycji wartych przeczytania, ale o te, które są związane z wiki, wolnym oprogramowaniem, tworzeniem leksykonów i innymi zagadnieniami, które mogą odnosić się do wolnej encyklopedii, którą każdy może edytować.

Dodając nową pozycję - napisz dlaczego jest warta przeczytania w środowisku wikipedystów.

  1. Eric Raymond, "Katedra i bazar" - esej dotyczący tego, jak tworzone są produkty otwartego oprogramowania, co jest korzystnego w tworzeniu bez z góry określonego planu (tekst w j. ang, polskie tłumaczenie)
  2. Don Tapscott, Anthony D. Williams, "Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko", Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008, ISBN 978-83-60807-23-1 - pozycja dotyczy kwestii współpracy między dużymi i mniejszymi firmami w oparciu o otwarte zasoby, omawiając przy okazji podstawy sukcesu takich projektów jak Wikipedia czy Linux. Warta przejrzenia nie tyle ze względu na jakieś rewolucyjne tezy, ale z tego powodu, że skoro duże firmy jak IBM zwracają się w kierunku otwartej współpracy, przyjmując model wikinomii, to nie ma sensu dowodzić "profesjonalizmu" XIX-wiecznych czy XX-wiecznych metod działania (co nie oznacza, że należy je zupełnie ignorować).
  3. Lawrence Lessig , "Wolna kultura. W jaki sposób wielkie media wykorzystują technologię i prawo, aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność" - książka dotycząca ruchu wolnej kultury, napisana przez założyciela Creative Commons, rozdziały odnoszą się do idei wolnej kultury, ewolucji praw autorskich i problemu wolnych licencji. (oryginał w j.angielskim, polskie tłumaczenie)
  4. Sam Williams, "W obronie wolności" - książka opowiada o narodzinach ruchu Wolnego Oprogramowania (Free Software), z którego idei wypączkował zarówno ruch otwartego oprogramowania (Open Source) jak i ruch wolnej kultury, a także o Richardzie Stallmanie, programiście-wizjonerze, liderze tego ruchu (angielski oryginał, polskie tłumaczenie, recenzja po polsku)
  5. Janusz Barta, Ryszard Markiewicz, "Oprogramowanie open source w świetle prawa: między własnością a wolnością", Kantor Wydawniczy "Zakamycze", Kraków 2005 - szczegółowe opracowanie dotyczące funkcjonowania otwartych źródeł i wolnych licencji przede wszystkim w polskich realiach prawa. Szczególną uwagę autorzy poświęcają analizie treści wolnych licencji (w tym GFDL, GPL, BSDL) i konsekwencjom ich stosowania.
  6. Zapowiedź świata post-copyright - pokazuje w jaki sposób kultura może się rozwijać w świecie, w którym majątkowe prawa autorskie by nie istniały
  7. Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce - kolejna pozycja Lawrenca Lessiga (cc-by-nc); wersja po angielsku do ściągnięcia

Bez przekładu na j. polski[edytuj | edytuj kod]

  1. en:Wikipedia - The Missing Manual - może warto byłoby tę pozycję przejrzeć i spróbować napisać po polsku jakiś dobry "manual"
  2. Psychological Aspects of Cyberspace: Theory, Research, Applications - do sprawdzenia - jest fragment dot. Wikipedii
  3. Karl Fogel, "Producing Open Source Software: How to Run a Successful Free Software Project" - książka przedstawia dosłownie wszystkie aspekty prowadzenia otwartego projektu, głównie informatycznego, ale wiele kwestii dotyczy wszelkich projektów internetowych - częściowo przetłumaczony jest rozdział o zarządzaniu ochotnikami i kilka innych, ale polskie tłumaczenie na razie nie rozwija się dalej - chętni mile widziani =} (recenzja po polsku)
  4. Keith Aoki, James Boyle, Jennifer Jenkins, "Tales from the Public Domain: Bound by law?" - amerykański komiks opowiadający o systemie prawa autorskiego napisany przez prawników z Centrum Domeny Publicznej Uniwersytetu Duke, więc treść wiarygodna, a forma bardzo przystępna; polskie tłumaczenie w powijakach, ale to może nawet byłaby super rzecz żeby była wydrukowana na Wikimanię, zwłaszcza jeśli jakiś prawnik pomyślałby jak załatwić problem rozbieżności prawa w USA i w Polsce - chętni też mile widzani
  5. James Boyle, "The Public Domain: Enclosing the Commons of the Mind" - wyważona książka na temat korzyści i zagrożeń wynikających z regulacji prawnoautorskich, autor (jeden z tych naukowców z Duke) widzi nie tylko ich minusy, ale jest za mocnym ograniczeniem prawa autorskiego, żeby nie niszczyło domeny publicznej i proponuje coś w rodzaju "ekologii kultury" (cultural environmentalism); poziom wysoki, ale łatwy do przyswojenia bez wiedzy prawniczej, bo rozważa idee i omawia zasady prawne, a nie szermuje paragrafami.
  6. Michele Boldrin, David K. Levine, "Against Intellectual Monopoly" - dzieło dwóch naukowców (ekonomistów) silnie sprzeciwiających się idei monopolów intelektualnych, w tym prawnoautorskich, zawiera wiele interesujących i szczegółowych analiz z bardzo różnych dziedzin życia, ale w związku z przekonaniami autorów styl czasem odbiega od publikacji popularnonaukowej w kierunku manifestu; poza kilkoma passusami prezentującymi teorie ekonomiczne w postaci wzorów również nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
  7. Keith Curtis, "After the Software Wars" - były pracownik Microsoftu opowiada o świetlanych perspektywach wolnego oprogramowania, rzecz napisana z pasją i głównie dla niezorientowanego w kulisach informatyki czytelnika, dużo w niej ilustracji i dość zrozumiałych przykładów, nie jest żadną "spowiedzią grzesznika", po prostu pokazuje że dotychczasowe metody rozwoju oprogramowania stały się nieefektywne i przebrzmiałe, można sobie darować tylko słabą końcówkę, gdzie miesza się fantastyka naukowa z krytyką amerykańskiej sceny politycznej.
  8. Martti Karjalainen, Large-scale migration to an open source office suite: An innovation adoption study in Finland - praca doktorska na temat migracji na oprogramowanie Open Source w fińskim Ministerstwie Sprawiedliwości. Może się przydać w kontekście negocjacji z polskimi instytucjami w celu uwalniania zasobów - praca jest pisana (od strony teoretycznej) w kontekście wdrażania innowacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]