Skrót: WP:LNPA

Wikipedia:Lista NPA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wypisane tu są artykuły, których zawartość budzi wątpliwości co do praw autorskich. Artykuły podejrzewane o naruszenie praw autorskich nazywane są w skrócie NPA. Pliki o niejasnym statusie prawnym zebrane są tutaj.

Informacje jak postępować przy wstawianiu informacji o artykułach naruszających prawa autorskie oraz o dalszym postępowaniu znajdziesz na stronie Wikipedia:Strony podejrzane o naruszenie praw autorskich. Pamiętaj o szablonach wstawianych do artykułów.

Co robimy z poniższymi przypadkami?[edytuj]

Najpierw wysyłamy do serwisu zapytanie o prawa autorskie i zgodę na wykorzystanie. Można skorzystać z szablonów na tej stronie.

Jeżeli zostanie uzyskana zgoda na wykorzystanie nie tylko tekstu do konkretnego artykułu, ale do zasobów, które jeszcze w Wikipedii się nie znajdują, możesz zamieścić tę zgodę na stronie Pomoc:Pozwolenia na wykorzystanie/uzyskane zgody.

Artykuły lub ich fragmenty, będące kopiami z portali znajdujących się na stronie Pomoc:Pozwolenia na wykorzystanie/brak zgody kasujemy w trybie ekspresowym.

Wikipedia:Korzystają z Wikipedii - lista podmiotów korzystających z zasobów Wikipedii.

Kod do wstawiania nowego zgłoszenia:

=== [[Nazwa strony]] ===
* źródło: (adres strony)
* zapytanie: (wysłane/niewysłane)
* komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: (wstawiony/niewstawiony/autorem jest IP)
* uwagi: (fragment tekstu/inne)

Artykuły podejrzane o NPA[edytuj]

Metoda pull-off[edytuj]

Podobieństwo jest - ale tylko częściowe. Może wynika z faktu, że i autor rzeczonej strony jaki i studenci z ZIMB PW zrzynali z tego samego źródła, czyli odpowiednich norm PN. @ZIMB PW - co wy na to? Polimerek (dyskusja)
 • Jeżeli jest to zrzynane z norm, to też będzie NPA. Tyle, ze NPA nie tylko w Wikipedii Ankry (dyskusja) 18:19, 15 lis 2017 (CET)
 • Może i częściowe, ale jest to ewidentnie skopiowane i nieznacznie przeredagowane. Biorąc pod uwagę zanik aktywności od czerwca, szansa na szybką reakcję jest znikoma. Przeniosłem do brudnopisu autora/ów. Michał Sobkowski dyskusja 20:29, 15 lis 2017 (CET)

Jacek Kurek[edytuj]

 • źródło: http://www.mediummundi.pl/sesje.php
 • zapytanie: niewysłane
 • komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: autorem jest IP
 • uwagi: cały artykuł budzi wątpliwości co do NPA i POV

Toksykoinfekcja[edytuj]

Harmonijka ustna[edytuj]

 • źródło: Wierzcholski S., Harmonijka i blues, Wydawnictwo "Midi-Max", Wrocław 1993, s. 7. ISBN: 83-901640-1-9
 • skopiowana cała część dotycząca historii eoliny.

Jaworze Jasienica[edytuj]

 • źródło: kolejcieszyn.pl
 • zapytanie: (niewysłane)
 • komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: autorem jest IP
 • uwagi: Wikipedysta:Augiasz twierdzi w Dyskusja wikipedysty:stok, że tekst tego artykułu, oraz kilku innych, został skopiowany z jego strony [1] Tekst na wiki skopiowany z naszej strony i po drobnych modyfikacjach wstawiony przez kogoś jako własny (uczynił to niejaki 178.183.136.101, który żywcem kopiuje opisy z naszej strony). Do tego toczy wojnę edycyjną mającą na celu zamieszczenie linku do tej strony w LZ. StoK (dyskusja) 16:32, 6 mar 2017 (CET)
  Już nie toczy :) Faktem jest jednak, że większość opisów kolejowych stacji i przystanków Śląska Cieszyńskiego na wiki pochodzi z portalu Koleje Śląska Cieszyńskiego (http://kolejcieszyn.pl), którego jestem współautorem, a na wiki przeszła tylko drobne pudrowanie, żeby nie było podejrzeń o kopiuj-wklej. Wiem że to walka z wiatrakami, więc wystarczy nam odnośnik do naszej strony jako źródła materiałów. --augiasz pytania? 16:52, 6 mar 2017 (CET)

Maria Nurowska[edytuj]

 • źródło: (http://www.publio.pl/maria-nurowska,a2623.html)
 • uwagi: Cała sekcja „Życiorys” została skopiowana z podanego wyżej źródła. Ponieważ w tym źródle nie ma żadnych odsyłaczy do źródeł wcześniejszych, bardziej wiarygodnych, przytoczone fakty nie są rzetelnie potwierdzone.

Akt (teatr)[edytuj]

 • źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/10640,,,,akt,haslo.html
 • zapytanie: niewysłane
 • komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: autorem jest IP
 • uwagi: połowa z kilkuzdaniowego hasła, wprowadzone przez IP w 2008 ([2]), znalezione przypadkiem podczas weryfikacji nieprzejrzanych (zgłoszenie NPA na stronie - także IP). Do przerobienia, ale do kompletnie nie moja działka :) Grzegorz B. (dyskusja) 13:17, 5 mar 2017 (CET)

[[3]][edytuj]

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnie[edytuj]

 • źródło: Włodzimierz Łęcki Województwo poznańskie 1967
 • zapytanie: brak (recydywista)
 • komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: Specjalna:Diff/48144905
 • uwagi: napisałem główną część artykułu (Architektura i wyposażenie) na nowo z innych źródeł. Bonvol zostaw wiadomość 21:48, 10 sty 2017 (CET)

Eparchia Kairu (chaldejska)[edytuj]

Melchicka archieparchia Aleksandrii[edytuj]

Ormiańskokatolicka eparchia Aleksandrii[edytuj]

Koptyjska eparchia aleksandryjska[edytuj]

Eparchia Sauhadżu[edytuj]

Melchicka archieparchia Aleksandrii[edytuj]

Bydło domowe[edytuj]

 • źródło: http://geografia.na6.pl/chow-zwierzat-gospodarskich
 • zapytanie: (niewysłane - autor: IP)
 • komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: autorem jest IP
 • uwagi: skopiowany lub nieznacznie zmodyfikowany tekst wskazanego źródła trafił do całej sekcji „Typy i charakter hodowli” (np. "W grupie krajów o wysokiej produkcji mięsa na 1 mieszkańca znajdują się kraje dysponujące dużymi obszarami pastwisk naturalnych, na których prowadzą hodowlę typu ekstensywnego (Australia, Argentyna, Kanada), jak również prowadzące hodowle intensywną, często zasilaną importem zbóż i komponentów paszowych (Dania, Holandia, Belgia oraz wielki eksport zbóż - Francja). Ponadto dobre efekty przeciętne osiągają kraje prowadzące na różnych obszarach oba typy hodowli (Stany Zjednoczone, Kolumbia, nowa Zelandia, Irlandia)..." Jacek555 10:13, 4 gru 2016 (CET)

Magis (katolicki ruch młodzieżowy)[edytuj]

Skoro są wątpliwości, kto skopiował, to przeniosłem ten krzyczący szablon na stronę dyskusji hasła. Michał Sobkowski dyskusja 18:35, 6 sie 2016 (CEST)

Masakry więzienne NKWD 1941[edytuj]

  • Została przywrócona wersja sprzed lutego 2016 - z obszernymi cytatami z komunikatów prokuratorskich IPN, które jako dokument urzędowy nie są objęte prawem autorskim. I po problemie NPA. A artykuł istotnie prosi się od doredagowanie, w tym w oparciu właśnie o powołany powyżej Aneks do informacji o działalności IPN. Andros64 (dyskusja) 17:47, 16 maj 2016 (CEST)
  • Łoj boziu, bozicku... Przy okazji tej edycji usunąłeś też całą masę poprawek wprowadzonych w międzyczasie, usunąłeś mnóstwo uźródłowionej treści, pociachałeś kategorie... Jestem pewien, że jest lepszy sposób na poprawę tego hasła niż cofanie zmian o pół roku. Zwłaszcza, że problemu to nie rozwiązuje. Natomiast co do treści nieobjętych autorskim prawem majątkowym, nadal obowiązują tzw. niezbywalne prawa autorskie, czyli na przykład prawo do związku autora z dziełem (podpis! przypis!). Poczekajmy może aż wypowie się ktoś lepiej znający się na prawie autorskim. @Polimerek? @Tar Lócesilion? //Halibutt 23:16, 16 maj 2016 (CEST)
Z IPN jest ten problem, że to zarazem urząd państwowy mający uprawnienia śledcze (w zakresie np. prowadzonych spraw lustracyjnych i ścigania zbrodni na narodzie polskim) i jednocześnie instytut naukowy. W zakresie prowadzonych śledztw i postępowań lustracyjnych i ich opisu - produkcje IPN są IMHO informacją publiczną i dokumentami urzędowymi. Dokumenty urzędowe są prawnie tzw. "nieutworami", to znaczy całkowicie nie są przedmiotem prawa autorskiego (art 4. p.a) - czyli nie ma w stosunku do nich ani majątkowych ani osobistych praw autorskich. Ten cytowany fragment wygląda na wyjęty z właśnie takiego suchego, urzędowego opisu postępowań prokuratorskich IPN i ogólnego opisu urzędowych działań IPN, także IMHO jest dokumentem urzędowym i NPA tu nie ma. Nie znaczy to jednak, że wszystkie publikacje IPN mają taki charakter, bowiem jak już pisałem IPN prowadzi też działalność naukową i popularnonaukową. Prace naukowe i popularnonaukowe IPN są utworami i podlegają ochronie prawno-autorskiej na normalnych zasadach. Polimerek (dyskusja) 00:18, 17 maj 2016 (CEST)

II wojna kappelska[edytuj]

 • źródło: http://www.hls-dhs-dss.ch/textes/d/D8903.php
 • zapytanie: niewysłane
 • komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: niewstawiony
 • uwagi: W dyskusji nad usunięciem IP podniósł, że tekst prawdopodobnie został przetłumaczony z [4]. Do wyjaśnienia także rozbudowa dokonana przez IP. --Teukros (dyskusja) 19:12, 18 gru 2015 (CET)
  • Zarzut całkowicie chybiony. Wstawienie szablonu NPA uważam za całkowicie nieuzasadnione. Już w dyskusji nad usunięciem zauważono, że artykuł przeszedł przez tyle rąk, że raczej trudno mówić o naruszeniu PA, chyba, że wszyscy działali w zmowie ;-) . Również porównanie objętości tekstu źródłowego z artem świadczy dobitnie, że o żadnym naruszeniu PA mowy być nie może, a jeżeli chodzi o tłumaczenie, to jedynymi prawami autorskimi, jakie mogą być naruszone, są moje własne jako tłumacza tekstu na język polski. Zwracam też uwagę, że kwestionowana strona www znajduje się w zaledwie jednym z pięciu przypisów, jakie znajdują się obecnie w artykule. 213.192.80.182 (dyskusja) 20:57, 18 gru 2015 (CET)

Artykuły podejrzane o NPA ze źródeł drukowanych[edytuj]