Wikipedia:Maraton edycyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wikimaraton w National Museum of Women in the Arts w Waszyngtonie

Maraton edycyjny (z ang. edit-a-thon, wym. editaton, por. hackathon; także: wikimaraton) – wydarzenie, którego uczestnicy rozwijają artykuły w Wikipedii lub współtworzą inne projekty Wikimedia. Celem organizacji wikimaratonu jest rozwój treści projektów Wikimedia oraz zwiększenie grona osób je edytujących. Maratony są zwykle organizowane wokół określonego tematu lub z okazji innego wydarzenia (święta, rocznicy, wystawy). Czasami polegają na tworzeniu i rozwijaniu artykułów z listy zaproponowanej przez organizatorów, a czasem wybór tematów szczegółowych pozostawia się uczestnikom.

Maratony edycyjne są organizowane zazwyczaj przez organizacje ruchu Wikimedia (takie jak Stowarzyszenie Wikimedia Polska). Niektóre maratony odbywają się we współpracy z partnerami instytucjonalnymi: szkołami, uczelniami, instytucjami GLAM, organizacjami pozarządowymi, ale także instytucjami rządowymi, np. ambasadami. Większość wikimaratonów jest poświęconych Wikipedii lub Wikimedia Commons.

Maratony mogą przybierać formę jednorazowych, zwykle minimum 8-godzinnych spotkań w wybranym miejscu, spotkań cyklicznych, a także być organizowane częściowo jako spotkania i dalsza kontynuacja pracy on-line w formie rozproszonej. Elementem maratonu zwykle jest też wstępne szkolenie wprowadzające uczestników do projektów Wikimedia, choć nauka edytowania z zasady nie jest jedynym celem tych przedsięwzięć. Istotną ich cechą jest wciąganie nowych osób do współpracy nad określonymi zadaniami, tak aby osoby te mogły odczuć satysfakcję z ich wykonania i włączyć się w istniejącą społeczność projektów Wikimedia. Z tego względu uczestnikami maratonów powinni być również edytorzy projektów Wikimedia z dużym stażem i doświadczeniem.

Od kilku lat rozwijane są dobre praktyki organizacji wikimaratonów (dokumentowane na Meta-Wiki w formie learning patterns). Kładzie się nacisk na odpowiednie określenie grupy docelowej i mierzenie skuteczności (tzn. mierzenie, ile procent przeszkolonych uczestników kontynuowało edytowanie po wydarzeniu). Istnieją narzędzia ułatwiające obserwację wkładu uczestników w czasie wikimaratonu i przez dłuższy czas po nim.

Niepełna lista maratonów edycyjnych, które odbyły się w Polsce[edytuj | edytuj kod]

2018[edytuj | edytuj kod]

2017[edytuj | edytuj kod]

2016[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]