Skrót: WP:MWA 2019

Wikipedia:Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
18 lat Wikipedii
idziemy w stronę jakości

W 2013 roku pojawił się milionowy artykuł w polskojęzycznej Wikipedii. Mimo to stan liczebny największej encyklopedii świata wciąż się powiększa. Wraz z rozwojem tego dzieła coraz większy nacisk kładzie się nie tylko na ilość, lecz także na jakość obecnych w nim treści. Najlepiej opracowane i zaprezentowane artykuły i ilustracje otrzymują status „wyróżnionych”, czyli takich, które zostały odznaczone mianem Artykułu na medal, Dobrego artykułu, Listy na medal lub Ilustracji na medal. Niektóre z nich łączy także tytuł Grupy artykułów. Stanowią one swoistą wizytówkę Wikipedii. Obecnie jest 4731 wyróżnionych artykułów i 736 medalowych ilustracji.

W tegorocznym Miesiącu Wyróżnionego Artykułu tradycyjnie skupiamy się na powiększeniu liczby odznaczonych haseł, list i ilustracji. W tej edycji pragniemy również uczcić pamięć dwóch wikipedystów, których nie ma już z nami, a którzy znacznie przyczynili się do poprawy jakości polskiej Wikipedii: zmarłego w 2015 Piotra Krystiana Domaradzkiego (Belissariusa), twórcy około 1200 artykułów, w tym prawie 30 medalowych, opiekuna rubryki „Czy wiesz” oraz Krzysztofa Machockiego (Halibutta), autora około 7 tysięcy haseł po polsku, w tym 10 wyróżnionych, rzecznika Wikimedia Polska, wiki-szkoleniowca i opiekuna nowicjuszy, zmarłego w 2018 roku.

Akcja rozpoczęła się 1 września, a jej zakończenie przypadło na dzień 30 września. Po tej dacie wciąż możliwe było sprawdzanie zgłoszonych propozycji. Do 30 września przedstawiono 119 propozycji do przyznania bądź odebrania wyróżnienia, z czego 116 zgłoszeń zakończyło się powodzeniem (podsumowanie).

Nagrody

Nagrodami w konkursie będą gwiazdy i odznaczenia przyznawane za osiągnięcia wymienione poniżej. Do odznaczeń liczą się wszystkie wyróżnione hasła, ilustracje, listy na medal czy grupy artykułów, które zostaną zgłoszone do wyróżnienia w czasie trwania akcji (nawet jeśli wyróżnienie otrzymają później) oraz sprawdzenia haseł dokonane w czasie trwania Miesiąca Wyróżnionego Artykułu.

 • Przykład Użytkownik X 10 września zgłosił do medalu hasło A, a 30 września hasło B. Wyróżnienia przyznano 10 i 30 października. Uczestnik X 10 października uzyskał nagrodę Brązowego Halibutta, a 30 października – srebrnego Halibutta
 • Przykład Użytkownik Y uwielbia sprawdzać hasła do medalu. We wrześniu zrobił to dla 4 artykułów, a w październiku dla 3. Z tych 3 dwa zostały zgłoszone w czasie MWA, tak więc użytkownik Y zdobył Złotego Krukona

Nie przewidujemy innych nagród niż te odznaczenia, ale każdy, kto je otrzymał, będzie mógł otrzymać je w formie wydrukowanej. Na pamiątkę.

Uwaga, dodatkowo wszystkie hasła zdobywców Złotego, Srebrnego i Brązowego Halibutta zostaną wydrukowane, oprawione i przekazane rodzinie Krzysztofa Machockiego, czyli użytkownika Halibutta (jeśli uda się nawiązać kontakt z rodziną Belissariusa, wtedy to samo zrobimy z Belissariusami). Niech wiedzą, że choć tych użytkowników już z nami nie ma, kontynuujemy ich dzieło dzielenia się wiedzą.

Lista odznak
MWA Belissarius złoto.jpg
MWA Belissarius srebro.jpg
MWA Belissarius brąz.jpg
Złota/Srebrna/Brązowa Odznaka Belissariusa Belissarius znany był ze swojego zaangażowania w jakość Wikipedii. Dlatego patronuje tym, którzy włożą szczególnie dużo pracy w zgłaszanie, sprawdzanie i pisanie artykułów czy list. Trzy osoby, które zajmą najwyższe miejsca w klasyfikacji punktowej, otrzymają odpowiednio złotą, srebrną lub brązową Odznakę Belissariusa.

Jak przyznawane są punkty: Zastosowano zasadę podziału punktów według wagi odznaczenia – autor/zgłaszający otrzymuje:

 • 12 punktów, gdy artykuł zdobył status AnM lub LnM,
 • 8 punktów, gdy artykuł zdobył status DA,
 • 4 punkty, gdy ilustracja zdobyła status InM.

Za sprawdzenie propozycji bądź zgłoszenie hasła, które nie otrzymało wyróżnienia, uczestnik uzyskał jedną czwartą przedstawionych powyżej punktów.

Punkty na podstawie punktacji stosowanej w poprzednich latach.

MWA Halibutt złoto.jpg
MWA Halibutt srebro.jpg
MWA Halibutt brąz.jpg
Złoty/Srebrny/Brązowy Halibutt Wikipedysta Halibutt napisał niejedno wyróżnione hasło. Idź w jego ślady! Każdy główny autor (lub autorzy – współpraca zespołowa jest super!), który (lub która) doprowadzi do wyróżnienia odpowiednią liczbę haseł, otrzyma to odznaczenie.

Jaka to liczba?

 • Brązowy Halibutt: 1 AnM lub 1 LnM lub 2 DA
 • Srebrny Halibutt: 2 AnM lub 2 LnM lub 3 DA (lub 1 AnM i 2 DA)
 • Złoty Halibutt: 3 AnM lub 3 LnM lub 5 DA (lub 2 AnM/LnM i 2 DA lub 1 AnM i 3 DA) lub 1 grupa wyróżniona

(jeśli nie jesteś starym wiki-wyjadaczem i znawcą skrótów przypominam, że AnM to Artykuł na Medal, DA to Dobry Artykuł a LnM to Lista na Medal)

Jeśli nad hasłem pracowała więcej niż jedna osoba – liczy się ono do odznaki każdemu członkowi zespołu!

MWA Łańcuch złoto.jpg
MWA Łańcuch srebro.jpg
MWA Łańcuch brąz.jpg
Złoty/Srebrny/Brązowy Łańcuch Dla autorów i zgłaszających hasła wyróżnione, które są wzajemnie połączone linkami (czyli hasło A linkuje do hasła B, hasło B do hasła C, hasło C do hasła D itd.).

Złoty łańcuch: 5 haseł, Srebrny: 4 hasła, Brązowy: 3 hasła. Uwaga, zadanie można wykonywać zespołowo: jeśli wspólnie zgłosi się ciąg, obie osoby (lub cały zespół!) otrzymują odznaki. Uwaga 2: będzie nam znacznie łatwiej nie przegapić Waszych łańcuchów, jeśli zamieścicie je Tutaj.

MWA Dobry start.jpg Gwiazda na Dobry Początek Pierwsze koty za płoty! Ta odznaka powędruje do każdej osoby, która w ramach MWA po raz pierwszy doprowadziła do wyróżnienia hasło albo listę lub która podczas MWA otrzymała wyróżnienie za hasło lub listę, mając mniej niż 1000 edycji.
MWA Aparat złoto.jpg
MWA Aparat srebro.jpg
MWA Aparat brąz.jpg
Złoty/Srebrny/Brązowy Aparat Pstryk! Czy masz świetne oko i wiesz, jak ilustrować na medal? W takim razie ta odznaka jest dla Ciebie – dostaniesz ją złotą, srebrną i brązową za (odpowiednio) 6/4/2 ilustracji na medal w ramach Miesiąca Wyróżnionego Artykułu.
MWA Kanonier.jpg Odznaka Kanoniera Z hasła w Wikipedii wynika, że Powinność Kanoniera nie tylko być Bogoboynym, Cnotliwym, Obyczaynym, Hożym y odważnym, Lecz być sposobnym y sprawnym do naliżytego zażycia Każdego Działa, które iuż Onemu będzie oddane do czyn[n]ości. My mamy skromniejsze wymagania – kanon-ier powinien doprowadzić do wyróżnienia co najmniej jedno hasło z Kanonu Wikipedii.
MWA Poszukiwacz skarbów złoto.jpg
MWA Poszukiwacz skarbów srebro.jpg
MWA Poszukiwacz skarbów brąz.jpg
Złota/Srebrna/Brązowa odznaka Poszukiwacza Skarbów Umiesz wyłuskać złoto wśród miliona haseł Wikipedii? Wspaniale! W takim razie ta odznaka jest dla Ciebie – można ją dostać za zgłoszenie (z sukcesem!) do wyróżnienia 6/4/3 haseł innego autora, autorki.
MWA Krukon złoto.jpg
MWA Krukon srebro.jpg
MWA Krukon brąz.jpg
Złoty/Srebrny/Brązowy Kruk(on) Nie jesteś zwykłym mugolem. Twoje zdolności sprawdzania haseł i przeglądania ich pod kątem jakości są wręcz magiczne! Żaden błąd Ci nie umknie, choćby nawet założył pelerynę niewidkę. A ponieważ sprawdzanie haseł wymaga nie lada bystrości, więc jesteśmy pewni, że jesteś czarodziejem z Krukonów. Odznakę dostaniesz za sprawdzenie 6/4/2 haseł lub list zgłoszonych do wyróżnienia (uwaga, nie możemy sprawdzić, czy zrobiłeś/zrobiłaś to rzetelnie i czy faktycznie sprawdziłeś/-aś hasła, a nie tylko wpisałeś/-aś swój nick. Ale przecież odznaka „oszukana” nie ma żadnej wartości, dlatego ufamy, że jeśli wpisujesz swój nick jako sprawdzającego, to dlatego, że naprawdę rzetelnie przyłożyłeś/-aś się do zadania!

Piszemy i zgłaszamy artykuły

Sprawdzamy propozycje

Poprawiamy istniejące hasła

Piszemy nowe artykuły (robimy nowe ilustracje), dopracowujemy istniejące, a następnie nominujemy je do wyróżnienia Zapoznajemy się z treścią haseł, sprawdzamy ich poprawność i podpisujemy się za wyróżnieniem Poprawiamy dawniej wyróżnione artykuły, by spełniały aktualne oczekiwania stawiane wyróżnionym treściom

Jeżeli chcesz pisać artykuły (robić ilustracje) wysokiej jakości, zobacz, jak stworzyć:

Jeżeli chcesz pomóc w nadawaniu wyróżnień i sprawdzaniu propozycji, zobacz:

Jeżeli chcesz poprawiać dawniej wyróżnione artykuły, zobacz:

Uczestnicy

Wyróżnienia

Wpisanie się na listę jest symboliczne i pozwala na rozeznanie się w liczbie osób chętnych do współpracy; nie oznacza natomiast żadnego zobowiązania ani nie nakłada dodatkowych obowiązków.

Aby się dopisać, wejdź na tę stronę i wpisz swój nick na listę:

 1. Magalia
 2. Soldier of Wasteland
 3. Openbk
 4. Dreamcatcher25
 5. Kenraiz
 6. Ironupiwada
 7. LadyDaggy
 8. Zala
 9. Mike89
 10. Zsuetam
 11. Tom Ja
 12. mpn
 13. Pumpernikiel90
 14. Masur
 15. PawelNorbertStrzelecki
 16. Kobrabones
 17. aegis maelstrom δ
 18. Szoltys
 19. Pibwl
 20. KoverasLupus
 21. Jotjotem
 22. Pikador
Propozycje Kolejka Archiwum
Wikimedal POL.svg Go-next.svg Go-next-purple.svg Gnome-go-next.svg
Propozycja DA.svg Go-next.svg Go-next-purple.svg Gnome-go-next.svg
Propozycja LnM-2.svg Go-next.svg
Cscr-featuredtopic.svg Go-next.svg
Propozycja GnM1.svg Go-next.svg Go-next-purple.svg Commons-logo.svg
PL Wiki CzyWiesz ikona.svg Go-next.svg Go-next-purple.svg Gnome-go-next.svg
Four Award.svg


Dopracowywanie haseł do standardu wyróżnienia to ciężka praca :)

Artykuły i ilustracje wyróżnione bądź dopracowane w trakcie MWA

Poniżej wykaz artykułów odznaczonych lub poprawionych w czasie trwania akcji. Do dyskusji zgłoszonego bądź wyróżnionego hasła (ilustracji) dodawany jest szablon {{Wikipedia:Miesiąc Wyróżnionego Artykułu/info|rok=2019}}, który wygląda tak:

Wszystkie propozycje zgłoszone w ramach akcji znaleźć można na stronie zbiorczej.

Wyróżnione[edytuj | edytuj kod]

Artykuły na medal[edytuj | edytuj kod]

 1. Bielik (podany autor: Soldier of Wasteland; zgłoszone przez: Tebeuszek)
 2. Bitwa pod Bornholmem (1457) (zgłoszone przez: PawelNorbertStrzelecki)
 3. Bitwa pod Bornholmem (1460) (zgłoszone przez: PawelNorbertStrzelecki)
 4. Cetiozaurysk (zgłoszone przez: Mpn)
 5. HMS Minerva (1895) (zgłoszone przez: Zala)
 6. Humphrey Bogart (podany autor: Miszczunio; zgłoszone przez: Mike89)
 7. Modrzewnica pospolita (zgłoszone przez: Kenraiz)
 8. Niszczyciele typu Wicher (zgłoszone przez: Tebeuszek)
 9. ORP Burza (zgłoszone przez: Tebeuszek)
 10. Pacyfikacje „hubalowskie” (zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 11. Pęczyna błotna (zgłoszone przez: Kenraiz)
 12. Piwo (zgłoszone przez: Macedo)
 13. Psychoza (film) (zgłoszone przez: Mike89)
 14. Szpak maskareński (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)
 15. Tasznik pospolity (zgłoszone przez: Kenraiz)
 16. Zbrodnia w Ponarach (zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 17. Ziemia obiecana (film 1974) (zgłoszone przez: Ironupiwada)

Listy na medal[edytuj | edytuj kod]

 1. Dyskografia Emmanuela Moire’a (zgłoszone przez: Zsuetam)
 2. Dyskografia Emmy Marrone (zgłoszone przez: Zsuetam)
 3. Dyskografia Eweliny Flinty (zgłoszone przez: Zsuetam)
 4. Dyskografia Margaret (zgłoszone przez: Zsuetam)
 5. Dyskografia Soundgarden (zgłoszone przez: Mike89)
 6. Filmografia Grety Garbo (zgłoszone przez: Mike89)
 7. Honorowi obywatele Poznania (zgłoszone przez: Zsuetam)
 8. Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924 (zgłoszone przez: Szoltys)
 9. Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich 2010 (zgłoszone przez: Szoltys)
 10. Lista utworów Alice in Chains (zgłoszone przez: Mike89)

Dobre Artykuły[edytuj | edytuj kod]

 1. Akainacephalus (zgłoszone przez: Mpn)
 2. Aleksandr Pietrow (gubernator) (zgłoszone przez: PuchaczTrado)
 3. Anabisetia (zgłoszone przez: Mpn)
 4. Andriej Drukart (zgłoszone przez: PuchaczTrado)
 5. Atticus Finch (zgłoszone przez: Mike89)
 6. Barbara Ślizowska (zgłoszone przez: Zsuetam)
 7. Betsaida (zgłoszone przez: Jacek555)
 8. Castor (1917) (zgłoszone przez: Zala)
 9. Charonozaur (zgłoszone przez: Mpn)
 10. Cudowronka wielka (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)
 11. DeSoto 1961 (zgłoszone przez: Pibwl)
 12. DeSoto Firedome (zgłoszone przez: Pibwl)
 13. DeSoto Fireflite (zgłoszone przez: Pibwl)
 14. Dom Uphagena (zgłoszone przez: Gdarin)
 15. Droga śmierci Berezwecz-Taklinowo (podany autor: Waraciła; zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 16. Fukuizaur (zgłoszone przez: Mpn)
 17. Getto w Olkuszu (zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 18. Heros (1998) (zgłoszone przez: Pibwl)
 19. HMS Perseus (1944) (zgłoszone przez: PMG)
 20. HMS Pioneer (1944) (zgłoszone przez: PMG)
 21. HMS Unicorn (1941) (zgłoszone przez: PMG)
 22. Iwan Zauszkiewicz (zgłoszone przez: PuchaczTrado)
 23. Jigal Kohen-Orgad (zgłoszone przez: Andrzei111)
 24. Kopalnia Szarlej (podany autor: Gower; zgłoszone przez: Szoltys)
 25. Krakus (1919) (zgłoszone przez: Pibwl)
 26. Krążowniki ciężkie typu D (zgłoszone przez: PMG)
 27. Krążowniki lekkie typu FK (zgłoszone przez: PMG)
 28. Krążowniki lekkie typu Tenryū (zgłoszone przez: Pibwl)
 29. Krótki film o zabijaniu (zgłoszone przez: Ironupiwada)
 30. Krzysztof Ligęza (podany autor: Teflon94; zgłoszone przez: Szoltys)
 31. Krzysztof Zalewski (piosenkarz) (zgłoszone przez: King10)
 32. Lista lotniskowców warsztatowych Royal Navy (zgłoszone przez: PMG)
 33. Litwa na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 (zgłoszone przez: Szoltys)
 34. Lotniskowce typu Jade (zgłoszone przez: PMG)
 35. Lotniskowiec II (zgłoszone przez: PMG)
 36. Medalistki igrzysk olimpijskich w hokeju na lodzie (zgłoszone przez: Szoltys)
 37. Medaliści igrzysk olimpijskich w hokeju na lodzie (zgłoszone przez: Szoltys)
 38. Michał Wiśniewski (zgłoszone przez: Serecki)
 39. Mistrzostwa Świata w Snookerze 2019 (podany autor: Jazin; zgłoszone przez: Szoltys)
 40. Nikołaj Iwanienko (zgłoszone przez: PuchaczTrado)
 41. Nowa Fala (kino francuskie) (zgłoszone przez: Ironupiwada)
 42. Okręty podwodne typu IIB (zgłoszone przez: Matrek)
 43. Olorotytan (zgłoszone przez: Mpn)
 44. ORP Czajka (1966) (zgłoszone przez: Zala)
 45. ORP Zawzięty (1953) (zgłoszone przez: Zala)
 46. Oskar Veldeman (podany autor: Barcival; zgłoszone przez: Szoltys)
 47. Parasaurolophini (zgłoszone przez: Mpn)
 48. Podwójne życie Weroniki (zgłoszone przez: Ironupiwada)
 49. Pogrom w Kownie (zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 50. Pollux (1900) (zgłoszone przez: Zala)
 51. Powstanie iwienieckie (zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 52. Puchar Świata w skokach narciarskich 2001/2002 – Zakopane (podany autor: Fanmalysza; zgłoszone przez: Szoltys)
 53. PWS-15 (zgłoszone przez: Zala)
 54. PWS-3 (zgłoszone przez: Zala)
 55. Ring (film 1927) (zgłoszone przez: Mike89)
 56. Rudolf Reder (zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 57. Sap (album) (zgłoszone przez: Mike89)
 58. SM UC-37 (zgłoszone przez: Zala)
 59. SM UC-38 (zgłoszone przez: Zala)
 60. SM UC-39 (zgłoszone przez: Zala)
 61. Sygnał Wow! (zgłoszone przez: Aegis Maelstrom)
 62. Szkolne lata Toma Browna (podany autor: Offeliaa; zgłoszone przez: Zsuetam)
 63. Thomas Pesquet (zgłoszone przez: Aegis Maelstrom)
 64. U-1 (1935) (zgłoszone przez: Matrek)
 65. Unplugged (album Alice in Chains) (zgłoszone przez: Mike89)
 66. Wanda (1919) (zgłoszone przez: Pibwl)
 67. Wojciech Jerzy Has (zgłoszone przez: Ironupiwada)
 68. Wróbel blady (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)
 69. Wróbel cynamonowy (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)
 70. Wróbel cytrynowy (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)
 71. Wróbel popielaty (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)
 72. Wróbel pustynny (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)
 73. Wróbel siwogłowy (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)
 74. Wszystko na sprzedaż (zgłoszone przez: Ironupiwada)
 75. Wyzwolenie KL Warschau (zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 76. XXI Puchar Gordona Bennetta (balonowy) (zgłoszone przez: Jotjotem)
 77. XXII Puchar Gordona Bennetta (balonowy) (zgłoszone przez: Jotjotem)
 78. XXIII Puchar Gordona Bennetta (balonowy) (zgłoszone przez: Jotjotem)
 79. Zbrodnia w Dobromilu-Salinie (zgłoszone przez: Dreamcatcher25)
 80. Zbrodnie na pacjentach w Państwowym Zakładzie dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie (zgłoszone przez: Jacek555)
 81. Zofia Nakoneczna (zgłoszone przez: Nowy15)

Propozycja GnM1.svg Ilustracje na medal[edytuj | edytuj kod]

 1. Cerkiew św. Michała Archanioła w Bystrem (podany autor: Henryk Bielamowicz; zgłoszone przez: Jacek Halicki)
 2. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Zuzanny w Stolcu (zgłoszone przez: Jacek Halicki)
 3. Otrzymywanie obrazu w ECT (zgłoszone przez: WolfgangNihil)
 4. Ratusz w Dzierżoniowie (zgłoszone przez: Jacek Halicki)
 5. Ratusz w Lądku-Zdroju, (zgłoszone przez: Jacek Halicki)
 6. Rewolwer czarnoprochowy Uberti 1858 New Improved Navy .36 (zgłoszone przez: Jacek Halicki)
 7. RTON Śnieżne Kotły (zgłoszone przez: Jacek Halicki)
 8. Zamek w Bytowie. (podany autor: Poconaco; zgłoszone przez: Jacek Halicki)

Łańcuchy[edytuj | edytuj kod]

 1. fukuizaurolorotytancharonozaurParasaurolophini → fukuizaur (zgłoszone przez: Mpn)
 2. HMS Pioneer (1944)HMS Perseus (1944)Lista lotniskowców warsztatowych Royal NavyHMS Unicorn (1941) (zgłoszone przez: PMG)
 3. wróbel blady ←→ wróbel siwogłowywróbel cytrynowy (←→ wróbel cynamonowy)wróbel pustynny ←→ wróbel popielaty (zgłoszone przez: Soldier of Wasteland)