Wikipedia:Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2023

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

W 2013 roku pojawił się milionowy artykuł w polskojęzycznej Wikipedii. Mimo to stan liczebny największej encyklopedii świata wciąż się powiększa. Wraz z rozwojem tego dzieła coraz większy nacisk kładzie się nie tylko na ilość, lecz także na jakość obecnych w nim treści. Najlepiej opracowane i zaprezentowane artykuły i ilustracje otrzymują status wyróżnionych, czyli takich, które zostały odznaczone mianem Artykułu na Medal, Dobrego Artykułu, Listy na Medal lub Ilustracji na Medal. Niektóre z nich łączy także tytuł Grupy Artykułów. Stanowią one swoistą wizytówkę Wikipedii. Liczba wyróżnionych artykułów wynosi 4825, natomiast medalowych ilustracji mamy 763.

W tegorocznym Miesiącu Wyróżnionego Artykułu tradycyjnie skupiamy się na powiększeniu liczby odznaczonych haseł, list i ilustracji. W tej edycji po raz kolejny pragniemy również uczcić pamięć dwóch wikipedystów, których nie ma już z nami, a którzy znacznie przyczynili się do poprawy jakości polskiej Wikipedii: zmarłego w 2015 Piotra Krystiana Domaradzkiego (Belissariusa), twórcy około 1200 artykułów, w tym prawie 30 medalowych, opiekuna rubryki „Czy wiesz” oraz Krzysztofa Machockiego (Halibutta), autora około 7 tysięcy haseł po polsku, w tym 10 wyróżnionych, rzecznika Wikimedia Polska, wiki-szkoleniowca i opiekuna nowicjuszy, zmarłego w 2018 roku.

Akcja rozpocznie się 1 września, a zakończy 30 września 2023. Biorą w niej udział wszystkie propozycje do wyróżnienia, nad którymi dyskusja rozpocznie lub zakończy się we wrześniu.