Przejdź do zawartości

Wikipedia:Prosimy nie gryźć nowicjuszy

Skrót: WP:NGN, WP:PNGN
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wikipedia:NGN)

Wikipedia staje się lepsza nie tylko dzięki ciężkiej pracy bardziej zaangażowanych wikipedystów, lecz również często przez anonimowy wkład wielu zaciekawionych nowicjuszy. Wszyscy z nas byli kiedyś nowicjuszami, nawet ci ostrożni czy mający wystarczająco dużo szczęścia, by zachowywać się właściwie, stosując zalecenia edycyjne, a wielu z nas uznawało się za nowicjuszy nawet po kilku miesiącach (czy nawet latach) wkładu w polską Wikipedię.

Bycie nowym to bycie potencjalnym wikipedystą, co stanowi ogólne dobro dla całego projektu. Musimy traktować nowicjuszy z uprzejmością i cierpliwością – nic nie odstrasza potencjalnie przydatnego edytora szybciej niż wrogość czy zamknięty elitarny krąg. Wielu nowicjuszom brakuje ogólnego pojęcia, czym się zajmujemy i to często ich zniechęca.

Prosimy nie gryźć nowicjuszy

[edytuj | edytuj kod]
  • Zrozum, że są oni potrzebni i wartościowi dla wspólnoty. Przez wspieranie nowych edytorów poprawiamy różnorodność wiedzy, opinii i pomysłów na Wikipedię, podnosimy jej wartość i zachowujemy jej neutralność i integralność jako źródła.
  • Jeśli stwierdzisz, że nowicjusz popełnił błąd, na przykład zapomniał pogrubić tytuły czy nie zrobił przydatnych odnośników, spróbuj poprawić to sam. Nie zarzucaj mu złej woli. Pamiętaj, że to miejsce, w którym każdy może coś poprawić, zatem odpowiedzialność wymaga właściwej korekty, a nie krytyki czy nadzorowania innych.
  • Jeżeli sądzisz, że uwaga do nowicjusza jest jednak naprawdę potrzebna, spróbuj ją sformułować w możliwie pomocnym duchu. Zacznij od przedstawienia się na jego stronie dyskusji, by dać im odczuć, że są tu mile widziani, później określ swoje uwagi, może wspomnij również o rzeczach, które Ci się *podobały*. Jeśli tego nie potrafisz, może lepiej zachować milczenie.
  • Pamiętaj, że i Ty masz za sobą etap nowicjusza. Wspomnij ten czas i pierwsze kontakty z innymi wikipedystami, a wobec nowych użytkowników kieruj się zasadą nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe.
  • Jeśli zaś zauważysz, że ktoś zbyt ostro potraktował nowicjusza, wówczas możesz wstawić temu, kto pogryzł nowicjusza, szablon {{NGN}}

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]