Wikipedia:Nabijacz licznika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kręcenie korbką arytmometru niekiedy przynosi chwilową ulgę w ostrych stanach choroby licznikowej

Nabijacz licznika – wikipedysta dotknięty chorobą licznikową (ang. editcountitis), przeceniający znaczenie licznika edycji, który jest najprostszą ilościową miarą wkładu wniesionego w rozwój Wikipedii.

Dla nabijających liczniki podstawowym kryterium oceny innych wikipedystów (a także samooceny) jest liczba edycji. Nabijacze liczników używają licznika edycji jako podstawowego argumentu za lub przeciw (najczęściej przeciw) w różnego typu głosowaniach, np. nad przyznawaniem uprawnień administratora.

Jednym z objawów nabijania licznika jest wybieranie prac prostych, mechanicznych, zamiast żmudnej, czasami bardzo potrzebnej dłubaniny nad jakością konkretnych haseł. Zdarza się, że taką pracę można byłoby wykonać za pomocą bota lub wykonywana praca nie jest niezbędna, aczkolwiek nie są to działania szkodliwe i często (np. masowe poprawianie literówek) pożądane.

Ubocznym skutkiem epidemii nabijania liczników, wynikającym z projekcji, jest posądzanie o takie działanie (inaczej: o nabijanie sobie liczników edycji) innych wikipedystów, także tych, którzy osiągają wysoki przyrost licznika z innych powodów, np. poprzez patrolowanie OZ lub w związku z przemyślanym i uzasadnionym wprowadzaniem masowych poprawek do dużej liczby artykułów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]