Wikipedia:Narzędzia

Skrót: WP:N
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Strona ta ma za zadanie zbierać skrypty, które rozszerzają funkcjonalność serwisu Wikipedii. Poniżej znajdą się linki do instrukcji instalacji oraz obsługi poszczególnych skryptów. Bardziej szczegółowe objaśnienia, dotyczące dostosowywania wyglądu i funkcje Wikipedii, znajdują się na stronie Pomoc:Personalizacja, a w szczególności w sekcji „Parę pytań i odpowiedzi”.

Aby móc zainstalować sobie narzędzia ułatwiające działanie w Wikipedii, trzeba najpierw utworzyć sobie konto.

Dostępne narzędzia

Dostępne jako Gadżety

Gadżety można włączać w preferencjach. Informacje techniczne na temat gadżetów są dostępne na stronie Specjalna:Gadżety.

Nazwa (link) Autor Skórki[1] Skrótowy opis i uwagi
DelReqHandler Lampak Dodaje przyciski [zostaw] [usuń] [brak wyniku] koło zgłoszeń w Poczekalni, pozwalając na obsłużenie ich jednym kliknięciem.
disFixer Matma Rex monobook, vector disFixer to narzędzie pozwalające na łatwą poprawę linków do ujednoznacznień i przekierowań.
Dynamiczne adresy IP Beau Skrypt wyświetla ramkę z informacją, że dany użytkownik posiada dynamiczny adres IP (na stronach zakładania blokady, wkładu oraz dyskusji).
EditHysteria ChP94, Beau Skrypt wyświetla pod tytułem strony informacje o ostatnich autorach.
HotCat TheDJ, Leafnode Szybka edycja kategorii – dodawanie, usuwanie, modyfikacja. Podpowiadanie nazw kategorii przy szybkiej edycji.
Kolorowanie i zamiana nicków Beau Skrypt pozwala na kolorowanie (przyporządkowanie stylu) i podmianę nicków. Standardowo koloruje nicki administratorów, botów oraz stewardów.
LiveRC Educa33e, TiChou, Leafnode Narzędzie do patrolowania ostatnich zmian w czasie rzeczywistym. Podgląd zmian, rewerty, monitorowanie rewertowanych użytkowników i dużo więcej.
Na Commons! Żbiczek monobook, vector Udostępnia dodatkowe przyciski do oznaczania plików do przeniesienia na Commons, NPA lub też plików bez źródła.
Navigation popups Lupin Po najechaniu na link pojawia się menu z dodatkowymi opcjami i podglądem artykułu.
Odpowiedzi z linkami Nux monobook, vector Dodaje linki do edycji strony dyskusji przy ksywce wikipedysty (szczególnie przydatne, jeśli ktoś nie ma takiego linka). Po kliknięciu w takiego linka automatycznie wstawiany jest tytuł nowej sekcji, a pod spodem link do strony, na której się było (wraz z odniesieniem do konkretnej sekcji). Ponadto nazwy uniwersalnych botów są tłumaczone na nazwy ich operatorów, dzięki czemu odpowiada się od razu operatorowi bota. Dodawany jest też link umożliwiający sprawdzenie IP w bazie whois.
Pokaż zakładki pod artykułem Nux monobook Kopiuje zakładki akcji (dyskusja, edycja, historia itd.) z nad okna artykułu (i innej otwartej strony) pod to okno.
Przenieś do brudnopisu Beau vector, monobook Skrypt umożliwiający szybkie przenoszenie stron z przestrzeni głównej do brudnopisu autora.
QuickEditCounter ChP94 Wyświetla pod tytułem na stronie użytkownika oraz na stronie dyskusji tego użytkownika informację o liczbie wykonanych przez niego edycji.
refTools Mr.Z-man, Holek Dodaje przycisk „cytuj” do paska edycji pozwalający na szybkie wypełnienie i dodanie najczęściej wykorzystywanych szablonów cytowania.
Schowaj menu boczne Nux monobook, vector Prosty skrypt, który dodaje link, umożliwiający schowanie całego menu bocznego. Co to daje? Jakieś 150px więcej na edytowanie i czytanie artykułów.
Sprzątanie kodu Nux ++ monobook, vector Narzędzie poprawia m.in. przekierowania, sprząta różnego rodzaju wikilinki i porządkuje szablony. Tego typu zmiany należy dokonywać zasadniczo przy okazji innej edycji (przy okazji, nie zamiast).
wikEd Cacycle, opieka na pl: Leafnode Modyfikacja okna edycji artykułów – kolorowanie składni, wklejanie tekstu z Worda i Excela, paski narzędzi do edycji.
Wyszukiwanie i zamiana Zocky
Nux
monobook, vector Ułatwia masowe poprawianie artykułu oraz znalezienie określonego miejsca do edycji w długim tekście. Działa we wszystkich nowych wersjach przeglądarek.
CzyWiesz Kaligula vector, powinny inne też Ułatwia zgłaszanie artykułów do Czywiesza. Działa podobnie jak skrypt do zgłaszania do Poczekalni. Szczegółowe informacje o kompatybilności na stronie opisu.
Ciemny Wektor Msz2001 wektor,

wektor 2022, minerva

Ciemny motyw Wikipedii dla skórki Wektor (klasycznej i nowej) oraz skórki dla wersji mobilnej.
Fixed top bar.css Nux vector 2022 Style dla V22, w szczególności przypięty nagłówek i pasek boczny. Zmiany również m.in. dla ToC.
interwiki-langlist Msz2001 Rozszerzenie dla szablonu {{link-interwiki}}, które wyświetla wyskakującą listę języków przy czerwonych linkach, stworzonych z użyciem tego szablonu.
Zgłoś do wyróżnienia Msz2001 Ułatwia zgłaszanie artykułów do przyznania lub weryfikacji wyróżnień: Artykuł na Medal, Lista na Medal oraz Dobry Artykuł
Pending Changes Helper Nux; Beau; Matma Rex Pomocnik przeglądania artykułów Wikipedii. Otwiera pierwsze 5 stron do przejrzenia i potem kolejne 5. Na stronie z wkładem użytkownika(-czki) stara się otworzyć unikatowe strony.
wstaw-link-interwiki Msz2001 wszystkie Wspomaga wstawianie szablonu {{Link-interwiki}} w miejsce czerwonych linków

Pozostałe narzędzia

Nazwa (link) Autor Skórki[1] Skrótowy opis i uwagi
MojeJęzyki Lampak monobook, vector MojeJęzyki jest skryptem, którego zadaniem jest pogrubianie i przenoszenie na górę listy zdefiniowanych przez użytkownika linków interwiki. Ma to na celu ułatwić przemieszczanie się pomiędzy wersjami Wikipedii w znanych przez siebie językach.
QuickEK Howcheng
ChP94
monobook Ułatwia wstawianie szablonu {{ek}}. Dodaje dwa przyciski: „Błyskawiczne kasowanie” i „Ekspresowe kasowanie”, które umożliwia także podanie powodu „EKnięcia” artykułu.
Snookerowe sny Nux monobook, vector Snookerowe sny, to pasek narzędziowy przeznaczony dla fanów snookera, zrodzony w okresie międzyturniejowym :). Pasek aktywuje się odpowiednią ikonką...
WikiMiniAtlas Dschwen Przeglądarka mapowa Wikipedii – umożliwia odszukiwanie artykułów Wikipedii, o ile mają podane współrzędne geograficzne, podobnie jak przegląda się atlas geograficzny.
Wstawianie tagów XML (HTML, MediaWiki) Nux monobook, vector Ułatwia wstawianie tagów HTML oraz MediaWiki (np. przypisy „ref”) do tekstu artykułu. Pełną funkcjonalność posiada w Firefoksie gdzie wstawienie dowolnego krótkiego tagu sprowadza się do 3 szybkich kliknięć na klawiaturze.
Wyraźniejszy podgląd zmian ToSter vector, monobook Podczas porównywania wersji artykułu dokonane zmiany zaznaczane są w bardziej jaskrawy sposób niż domyślnie.
Otwieracz nieprzejrzanych edycji HaRRy[LP] vector Dodaje na każdej stronie specjalnej z wkładem użytkownika link umożliwiający otwarcie 10 pierwszych, unikatowych, zdezaktualizowanych stron, w których dany użytkownik dokonał edycji.
Dodatkowe opisy zmian Bulwersator monobook, vector Dodanie nowych opisów zmian oraz powiązanie z nimi tekstu dopisywanego do strony (przydatne w ZB), łatwo dodać ich jeszcze więcej
Dodatkowe przyciski opisu edycji Skalee vector, prawdopodobnie monobook Ułatwione dodawanie opisów zmian, narzędzie podobne do wyżej wymienionego autorstwa Bulwersatora; nieco inne możliwości (porównaj)
Czas ostatniej edycji Beau vector, monobook Skrypt wyświetlający pod tytułem na stronie dowolnego użytkownika lub jego dyskusji (oraz stron podrzędnych) informację o czasie ostatniej edycji.
Raporty konserwacyjne kategorii Beau vector, monobook, modern Skrypt rozszerzający niektóre strony specjalne z raportami konserwacyjnymi na temat kategorii.
Wstawianie szablonów informacyjnych Beau vector, monobook Skrypt umożliwiający szybkie wstawienie wcześniej przygotowanych wiadomości do dyskusji innego wikipedysty.
Ukrywanie edycji botów na zakładce historii Matma Rex, Vinne2 wszystkie Wstawia link umożliwiający ukrycie edycji wykonanych przez boty na zakładce historii (dowolnej strony).
myNotepad Vinne2 wszystkie Prosty, podręczny ukrywalny notatnik, dynamicznie zmieniany rozmiar, autozapis zawartości (local storage) na bieżąco co umożliwia natychmiastowe odczytanie nowej zawartości w równolegle otwartej karcie/oknie przeglądarki, jak również po zamknięciu przeglądarki.
Zlicz linkujące Skalee prawdopodobnie wszystkie Prosta zliczarka linkujących do artykułu.
QR Code Skalee prawdopodobnie wszystkie Wyświetla QR Code z URL-em do artykułu w panelu po lewej, a także w stopce wersji do druku.
watchCat Kaligula wszystkie Na stronie kategorii zaznacza 1) strony znajdujące się na Liście Obserwowanych oraz 2) ich stan wersji przejrzanych i 3) czy nastąpiła zmiana od ostatniej wizyty. W pełni konfigurowalny (obszerny opis na początku skryptu).
Rozbudowa własnego paska narzędziowego Sławek Borewicz; narzędzie na zasadzie „zrób to sam” prawdopodobnie wszystkie Skrypt rozszerzający możliwości własnego paska edycji (WikiEditor 2010).
Gadżet do dokładnego wyświetlania zabezpieczeń strony Zamkorus, źródło części kodu Vector Jak sama nazwa wskazuje gadżet wyświetla w szczegółowy sposób poziomy zabezpieczeń strony. Dokładny opis i prezentacja działania na stronie gadżetu.
ciemny motyw Zamkorus vector, monobook i minerva Ciemny motyw, nie dokończony, ale kompatybilny z Vectorem i Monobookiem
ref z klawiatury Msz2001 prawdopodobnie wszystkie Skrypt, który umożliwia wstawianie przypisów za pomocą skrótów klawiszowych. Działa z edytorem kodu źródłowego.
WikilinQs Nux wszystkie Wspomaga wspomaganie wstawiania linków interwiki :) (ułatwia odnalezienie odpowiednich Q-id)

Niedziałające

Nazwa (link) Autor Skórki[1] Skrótowy opis i uwagi
QuickEdit ASM, poprawki Leafnode Umożliwia edycję poszczególnych sekcji artykułu bez konieczności przeładowywania strony. Po kliknięciu linku „QuickEdit” znajdującego się obok „zwykłego edit”, zamiast treści sekcji pojawia się okienko edycji.
CoffeeScript dla MediaWiki Skalee prawdopodobnie wszystkie Wspomaga tworzenie skryptów użytkownika/narzędzi/gadżetów w języku CoffeeScript.
Anti-Vandal Tool Lupin, parę dodatków ChP94 Odświeżana automatycznie lista ostatnich zmian bazująca na RSS. Przydatna także dla osób niebędących adminami.

Ogólna instrukcja instalacji

Do instalacji większości narzędzi możemy użyć jednej z dwóch metod. Narzędzia mogą zostać włączone na zakładce Gadżety w preferencjach. Jest to metoda nowa i łatwiejsza, jednak nie wszystkie narzędzia możemy zainstalować w ten sposób. Metoda druga, edycja stron zawierających skrypty i style użytkownika, jest starsza i trudniejsza, ale dzięki niej możemy wprowadzić dowolne modyfikacje, wybrać dowolne skrypty i ustawić opcje konfiguracyjne narzędzi. Obie metody można łączyć, część narzędzi włączać poprzez preferencje, część poprzez edycję stron.

Skrypty ładowane domyślnie
Nazwa
skórki
Podstrony
JavaScript
(.js)
Arkusz stylów
(.css)
Globalne (na Meta) global.js global.css
Wszystkie skórki
(lokalnie)
common.js common.css
Wybrana skórka
(przekierowanie)
skin.js skin.css
Wektor 2022
(domyślna)
vector-2022.js vector-2022.css
Wektor 2010 vector.js vector.css
Minerva (mobilna) minerva.js minerva.css
Książka monobook.js monobook.css
Timeless timeless.js timeless.css

Zmiany w pliku JavaScript

W większości przypadków powinny wystarczyć poniższe trzy kroki:

  • KROK 1. Otwórz swoją podstronę o nazwie common.js.
  • KROK 2. Przejdź do jej edycji (klikając na zakładkę „edytuj”) i wklej treść skryptu (całą lub podany przez autora fragment).
  • KROK 3. Odśwież pamięć przeglądarki (zobacz jak to zrobić).

Zmiany w CSS

Czasem mogą być konieczne dodatkowe zmiany w swoim arkuszu stylów (CSS). Należy wówczas wykonać kroki podobne do poprzednich:

  • KROK 1. Otwórz swoją podstronę o nazwie common.css.
  • KROK 2. Przejdź do jej edycji (klikając na zakładkę „edytuj”) i wklej treść podanego przez autora fragmentu arkusza stylów.
  • KROK 3. Odśwież pamięć przeglądarki (zobacz jak to zrobić).

Tworzenie gadżetów

Narzędzia dla programistów i programistek gadżetów:

Ogólniejsze porady:

Dostępne skrypty i narzędzia zewnętrzne

W tej sekcji znajdziesz skrypty i programy zewnętrzne (oraz porady dotyczące korzystania z nich), które mogą pomóc ci w edytowaniu Wikipedii.

Programy i wtyczki do programów

Tworzenie szablonów

Skrypty autorstwa Kpjasa, napisane w Ruby. Uwaga: Generowanie szablonów poniżej roku 50 n.e. jest niezalecane.

Tworzenie grafik

Inne

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Skrypty dostosowane lub testowane na wymienionych.