Wikipedia:Narzędzia/CzyWiesz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gadżet znacznie ułatwiający zgłaszanie artykułów do rubryki „Czy wiesz…” na stronie głównej.

Można go włączyć/wyłączyć w Gadżetach:

strona Preferencje > zakładka Gadżety > nagłówek Inne > linia zaczynająca się od CzyWiesz (między Poczekalnią a Wikidebugiem).

Numer aktualnej wersji: widoczny po wpisaniu w konsolę przeglądarki DYKnomination.about.version przy włączonym w preferencjach gadżecie.

Opis funkcji[edytuj | edytuj kod]

Podczas czytania artykułu pojawia się w menu po lewej stronie dodatkowy link Zgłoś do „Czy wiesz…”. Jego kliknięcie powoduje wyświetlenie formularza (podobnego do tego przy zgłaszaniu do Poczekalni), częściowo już wypełnionego – automatycznie wypełnione są następujące pola:

 • tytuł artykułu
 • liczba grafik w artykule
 • główny autor artykułu (lub użytkownik, który w ostatnich 10 dniach znacznie rozbudował artykuł)
 • data utworzenia/rozbudowy artykułu
 • podpis zgłaszającego.

Użytkownikowi pozostaje jedynie zaproponować pytanie. W przypadku autora i daty utworzenia/rozbudowy artykułu zawsze warto sprawdzić czy gadżet wprowadził prawidłowe dane, bo co komputer, to nie człowiek… i takie przypadki proszę zgłosić autorowi (mnie) w celu usprawnienia skryptu (→ Zgłaszanie błędów).

Użytkownik może również zaproponować grafikę, wybierając ją (spośród obecnych w artykule) w specjalnej galerii – czyt. za pomocą jednego kliknięcia. No dobra, trzech kliknięć.

Gadżet również może automatycznie powiadomić autora (trzeba zaznaczyć ptaszkiem pole „checkbox” przy autorze) oraz odpowiednie wikiprojekty tematyczne. Zgłoszenia do wikiprojektów zamieszczane są według wymagań poszczególnych wikiprojektów (a w razie braku konkretnych wymagań – domyślnie w sekcji „Czy wiesz” na stronie głównej Wikiprojektu). W sprawie zmian proszę o kontakt → patrz: Zgłaszanie błędów.

Jest też możliwość wstawienia dodatkowego komentarza, który pojawi się (w zgłoszeniu w Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje) pod tabelką z danymi artykułu, gdzie zwykle toczą się dyskusje o zgłoszeniu.

Przycisk „Zgłoś” powoduje zgłoszenie propozycji do Wikiprojektu Czy wiesz, ładny pasek postępu pokazuje… postęp na ładnym pasku.

UWAGA: Gadżet nie zmienia stanu edytowanej strony na liście obserwowanych: nie dodaje jej do obserwowanych, lecz jeśli była obserwowana to obserwowana wciąż zostanie.

Znane błędy[edytuj | edytuj kod]

 • Numerowanie nagłówka sekcji – nie jest to błąd, aczkolwiek niektórzy mogą to tak postrzegać. W tej edycji zostało dodane nowe zgłoszenie z numerem 8, przy czym zgłoszenie wyżej miało numer 9 i – na pierwszy rzut oka – wypadałoby, żeby nowe zgłoszenie miało numer nie 8, ale 10. Wyżej jednak widać, że w całym dniu 24 marca nie ma już zgłoszenia 4 i 5, a więc numeracja pozostałych powinna być poprawiona a nowe zgłoszenie otrzyma wtedy prawidłowo numer 8, czyli tak jak wstawił gadżet.
 • Przełom roku – podczas zgłaszania w styczniu artykułów z grudnia może być problem ze wstawieniem nowego zgłoszenia w błędnym miejscu (na górze listy)
 • sporadycznie zdarzały się błędy wstawienia propozycji z nagłówkiem undefined lub nie wstawienia szablonu do artykułu, ale nie zostało to jeszcze wyjaśnione

Kompatybilność[edytuj | edytuj kod]

Testowano pod przeglądarkami: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, Brave, Safari – wersje najnowsze na dzień: 22:57, 10 paź 2021 (CEST). Skórki: wektor, monobook (innych nie testowano ale powinny również działać).

Uwagi i znane problemy:

IE6: nie pojawia się link w menu (ale inne skrypty również nie działają),
IE8: przy rozdzielczości 1200×800 okienko formularza lubi pokazywać się gdzieś na dole ekranu, trzeba zjechać windą piętro niżej,

Zaawansowane[edytuj | edytuj kod]

Tryb debugowania:

Skrypt ma wbudowany tryb debugowania. Wystarczy uruchomić go z konsoli funkcją debug() (= DYKnomination.debug()). Spowoduje to:
 1. logowanie w konsoli przeglądarki przydatnych informacji,
 2. zgłoszenie strony nie do Wikiprojektu Czy wiesz lecz na stronę testową (brudnopis, piaskownica, zwał jak zwał), przez co nie trzeba cofać zmian przy sprawdzaniu funkcjonalności,
 3. ewentualne zgłaszanie autorom i wikiprojektom na odpowiednie strony testowe autorów i wikiprojektów.

Kod źródłowy:

Dostępny tutaj: MediaWiki:Gadget-CzyWiesz.js.

Wersja rozwojowa:

Dostępna tutaj: Wikipedysta:Kaligula/js/CzyWiesz.js.

Zgłaszanie błędów[edytuj | edytuj kod]

Pytania, skargi, wnioski, zażalenia – do mnie! → Kaligula (dyskusja)

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub błędów bardzo proszę od razu zajrzeć do konsoli przeglądarki (gdzie? → tu się dowiesz), skopiować to co tam się wyświetliło i wkleić gdzieś… może nie na Wikipedię, bo tego może być dużo, więc może do jakiegoś zewnętrznego serwisu (np. Pastebin), zapisać tam, wtedy powinien tam wygenerować się link do tego wklejonego tekstu – i przy zgłoszeniu błędu wystarczy mi wkleić tylko ten link (no i opisać błąd ;) ).

Informacje techniczne[edytuj | edytuj kod]

Podziękowania[edytuj | edytuj kod]

– dziękuję Kaligula (dyskusja) 15:27, 19 lis 2012 (CET)Odpowiedz[odpowiedz]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]