Wikipedia:Nazwa strony (ograniczenia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tytuły niektórych artykułów w Wikipedii są nieprawidłowe. Ma to związek z pewnymi ograniczeniami technicznymi w mechanizmie Wiki, gdzie tytuł artykułu jest jednocześnie nazwą strony, a także częścią jej adresu.

Kapitalizacja i znaki podkreśleń[edytuj kod]

Pierwsza litera nazwy strony (tytułu artykułu) jest automatycznie zamieniana na wielką. Z tego powodu np. artykuły na temat x86, iMac czy phpBB mają tytuły X86, IMac i PhpBB.

Za pomocą szablonu {{małą literą}} można poprawić nazwę artykułu po stronie przeglądarki internetowej.

Użycie szablonu {{małą literą}} z parametrem umożliwia też podmianę spacji na znaki podkreślenia, które w momencie tworzenia artykułu są automatycznie zmieniane na spacje. Przykładem jest mod_perl, który ma tytuł Mod perl.

Indeksy dolne i górne[edytuj kod]

Standardowo tytuł szablonu nie może zawierać indeksów dolnych ani górnych - 1997 XR2 ma tytuł 1997 XR2. Indeksów w tytule nie można też wstawić szablonem małą literą - należy do tego celu użyć magicznego słowa DISPLAYTITLE. Przykładowe wywołanie:

{{DISPLAYTITLE:1997 XR<sub>2</sub>}}

Znaki zabronione[edytuj kod]

W tytułach stron nie można używać następujących znaków specjalnych: # < > [ ] | { } _ . Dozwolony jednak jest znak / (ukośnik).

W przestrzeniach innych niż główna (Wikipedysta, Pomoc, Wikipedia, itd.) służy do tworzenia podstron. W głównej przestrzeni nazw nie da się tego robić, można zatem używać ukośnika w tytule, np. AC/DC.

W artykule, który w tytule powinien mieć jeden z tych znaków, należy na samym początku wstawić szablon {{tytuł|przykładowy tytuł}}, co spowoduje wyświetlenie komunikatu.

Lista artykułów podlegających tym ograniczeniom znajduje się tu: Specjalna:Linkujące/Szablon:Tytuł.

Zobacz też[edytuj kod]