Wikipedia:Netykieta listy dyskusyjnej

Skrót: WP:NLD
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Na tej stronie podano główne zalecenia netykiety listy dyskusyjnej Wikipedii. Zastosowanie się do nich ułatwi nam życie oraz wzajemny kontakt i zrozumienie. Zalecenia nigdy nie były przegłosowane, więc mają charakter dobrowolny.

Konfiguracja[edytuj | edytuj kod]

Nie stosuj formatu HTML[edytuj | edytuj kod]

Nie stosuj formatu HTML. Wykorzystuj wyłącznie czysty tekst (plain text).

Ustaw prawidłową datę i godzinę[edytuj | edytuj kod]

Zanim zaczniesz pisać na listę, upewnij się, że masz ustawioną prawidłową datę i godzinę na swoim komputerze.

Data ta stanie się datą wysłania twojej wiadomości i jeśli będzie nieprawidłowa, może zagubić się w skrzynkach pocztowych innych użytkowników, trafiając np. między wiadomości sprzed roku.

Używaj poprawnego kodowania znaków[edytuj | edytuj kod]

W treści odpowiedzi stosuj polskie litery w standardzie ISO 8859-2 lub Unicode UTF-8.

Jeśli będziesz używał innego, część użytkowników może nie być w stanie odczytać twojej wiadomości, ponieważ polskie znaki diakrytyczne nie będą u nich wyświetlane lub będą wyświetlane błędnie.

Jeśli Twój program nie obsługuje wysyłania maili w żadnym z powyższych standardów lub nie potrafisz go skonfigurować, pisz po „polskawemu”, czyli używając „bezogonkowych” odpowiedników polskich liter.

Np. zamiast „żółw” napisz „zolw”. Będzie to czytelniejsze niż „Ěřρw” czy „&#124&#175&#113w”.

Odpowiedzi zaczynaj od Re:[edytuj | edytuj kod]

Skonfiguruj swój program tak, aby przy odpowiadaniu temat Twojej wiadomości zaczynał się od „Re:” a nie od „Odp:” albo innego tekstu.

Wątki[edytuj | edytuj kod]

Poprawnie zaczynaj nowe wątki[edytuj | edytuj kod]

Nie inicjuj nowego wątku przez naciśnięcie „Odpowiedz (Reply)” i zmianę pola „Temat (Subject)” wiadomości. Nowy wątek twórz na „czystej” wiadomości, z ewentualnym wkopiowaniem fragmentu innej inspirującej Cię wiadomości.

Trzymaj się tematu lub zacznij nowy wątek[edytuj | edytuj kod]

Odpowiadając nie zaczynaj nowego wątku, bo dyskusja zbacza z pierwotnego tematu i przestaje mieć cokolwiek z nim wspólnego.

Unikaj replik w rodzaju: „A przy okazji chcę zauważyć...”. Do tego celu posłuż się nowym wątkiem z nowym tytułem.

Cytowanie[edytuj | edytuj kod]

Oznaczaj cytaty[edytuj | edytuj kod]

Ustaw program pocztowy tak, aby przy odpowiedzi dodawał znak cytowania do tekstów napisanych przez poprzedników. Dzięki temu wiadomo, kto i co napisał.

Jako znak cytowania powszechnie jest używany znak „>”, i jest on szczególnie polecany. Jeśli masz inny ulubiony znak, używaj go - jakiekolwiek oznaczenie jest lepsze niż jego brak.

Tnij cytaty[edytuj | edytuj kod]

Tnij to, na co odpowiadasz; cytuj tylko to, co niezbędne, do czego odnosi się Twój komentarz. Zwłaszcza wytnij sygnaturkę na końcu. Ale zostaw cokolwiek żebyśmy wiedzieli na co odpowiadasz.

Odpowiadaj pod cytatem[edytuj | edytuj kod]

Odpowiadaj pod cytatem, a nie nad.

W języku polskim czytamy z góry na dół, tak więc logicznie rzecz biorąc odpowiedź powinna następować po tekście, na który odpowiadasz. Odwrotna kolejność zaburza naturalny układ tekstu i utrudnia śledzenie dyskusji.

Podaj kontekst[edytuj | edytuj kod]

Odpowiadając na kilka zagadnień zawartych w jednej wiadomości przeplataj swoje odpowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu, na który odpowiadasz.

Jeśli całą swoją odpowiedź wstawisz na koniec, trudniej będzie zrozumieć, do którego fragmentu wypowiedzi poprzednika się odnosisz.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Staraj się pisać poprawnie po polsku[edytuj | edytuj kod]

Stosuj zasady interpunkcji i ortografii, jeśli masz w swoim kliencie poczty słownik - używaj go. Oprócz listy tworzymy Wikipedię, która MUSI mieć teksty językowo bez zarzutu, i nie ma specjalnego powodu, aby lista była obok, ponad lub pod tym wymogiem, choć oczywiście rygoryzm listy jest mniejszy i wybaczymy potknięcia, pośpiech, stylizacje, a nawet dziwactwa.

Nie pisz nie na temat[edytuj | edytuj kod]

Nie pisz informacji niepotrzebnych, które nie wnoszą żadnych nowych treści.

Nie obrażaj innych[edytuj | edytuj kod]

Nie obrażaj i nie szydź z innych, tak uczestników listy, jak i ludzi w ogóle.

Nie oznacza to, że nie wolno Ci krytykować, ale staraj się krytykować poglądy i opinie, a nie osoby. Swoje zdanie wyrażaj w sposób kulturalny, nie uciekaj się do erystyki, nie używaj sformułowań niecenzuralnych, wulgarnych ani obscenicznych.

Jeśli nawet jesteś głęboko przekonany, że ktoś jest bęcwałem, chamem, chorym psychicznie, ćwokiem, debilem, głupcem, idiotą, kretynem, nieborakiem, palantem, szaleńcem, tumanem, trepem, wariatem (i mnóstwo innych - w tym obscenicznych - określeń, których nie użyłbyś w stosunku do siebie), co może być też obiektywną prawdą, to zachowaj tę opinię dla siebie.

Zarzuty popieraj dowodami[edytuj | edytuj kod]

Swoje zarzuty wobec innej osoby, wydarzenia, artykułu, etc. popieraj dowodami w postaci dokładnych linków (co, kto, gdzie, kiedy, adres), a nie mętnych ogólników.

Zapewni to merytoryczny charakter dyskusji oraz umożliwi innym (w tym także ewentualnym osobom bezpośrednio zainteresowanym) odniesienie się do zarzutów.

Podawaj linki[edytuj | edytuj kod]

Pisząc o jakiejś stronie podawaj zawsze linka do niej, czyli jej dokładny adres. Nie wystarczy napisać, że na stronie dyskusji artykułu Polska, ktoś coś zmienił.

Jeśli podasz dokładny adres, zaoszczędzisz wszystkim czytelnikom czasu, który musieliby poświęcić na szukanie go, a tym samym zwiększysz szanse na otrzymanie odpowiedzi i/lub odpowiednią reakcję czytelników listy.

Nie podawaj adresów e-mail w treści[edytuj | edytuj kod]

W treści wiadomości nie podawaj jawnie (tzn. w niezmienionej, podstawowej formie) żadnego adresu poczty elektronicznej.

Archiwa listy dyskusyjnej są publicznie dostępne w internecie, co oznacza, że mają do nich również dostęp tzw. żniwiarki internetowe (harvestery), które zbierają adresy e-mail do baz danych spamerów. Jeśli podasz adres e-mail innego użytkownika, może on przez to otrzymywać więcej reklam i innej niechcianej poczty.

Jeśli już musisz podać adres e-mail, zamień go tak, by miał postać nieczytelną (lub przynajmniej mniej czytelną) dla harvesterów – na przykład zmień „ktos@jakas.domena.pl” na „ktos(na)jakas.domena.pl”.

Jeśli Twój program pocztowy wstawia ten adres automatycznie we wrotce, to skonfiguruj go poprawnie. Użytkownicy Outlook Expressa nie mają takiej możliwości, dlatego powinni zastosować odpowiednią łatę.

Wskazówki pomocne przy realizacji powyższych zasad:

  • Przewodnik Mata do konfiguracji MS Outlook Expressa
  • Odpowiadając na jakąś wiadomość sprawdź, czy Twoja replika trafiła do tego samego wątku. Można to zrobić tutaj – należy wybrać odpowiedni miesiąc i sortowanie według wątku. Jeśli zdarzają się przypadki, gdy Twoje wiadomości nie dotarły do właściwego wątku, to zmień program pocztowy.