Wikipedia:Osiemnastka polskiej Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiemnastka polskiej Wikipedii
5 października 2019 w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie
Wikipedia Geburtstagsgrafik.jpg

Drodzy twórcy i twórczynie, czytelniczki i czytelnicy największej na świecie encyklopedii internetowej!

W tym roku, 26 września, polska Wikipedia kończy 18 lat! Oznacza to, że istnieje już na tyle długo, że dla wielu z Was świat bez tej encyklopedii jest niewyobrażalny. Ba, dorosłość osiągają osoby, które takiego świata nie znają – Wikipedia była z nimi od zawsze. Warto to świętować! Również dlatego, że świętując osiemnastkę polskiej Wikipedii, świętujemy równocześnie to, jak bardzo przez lata dojrzała.

Założona przez lekarza medycyny i fizyka, rozbudowywana przez wolontariuszy i wolontariuszki strona internetowa stała się jednym z najważniejszych źródeł informacji. Od swojego pierwszego hasła (Reguła Titiusa-Bodego) do 1 532 230 artykułów, od projektu traktowanego nieufnie przez nauczycieli do narzędzia edukacyjnego, pomagającego uczyć pracy na źródłach i weryfikacji faktów, od kolekcji mediów tworzonej przez fotografów-amatorów do miejsca, w którym znaleźć można reprodukcje cyfrowe zasobów z najważniejszych polskich instytucji kultury. Wikipedia przeszła naprawdę długą drogę. W swoje osiemnaste urodziny jest faktycznie dorosłym projektem!

Świętujmy to razem! Zapraszamy Was w sobotę 5 października o godz. 15.00 do Faktycznego Domu Kultury w Warszawie (ul. Gałczyńskiego 12, opodal stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet), gdzie wspólnie z założycielami polskiej Wikipedii, Pawłem Jochymem (Ptj) i Krzysztofem Jasiutowiczem (Kpjas) zdmuchniemy świeczki na urodzinowym torcie. Posłuchamy osób, które pamiętają początki projektu i porozmawiamy z przedstawicielami instytucji kultury i nauki o tym, jak największe w internecie źródło wiedzy zmieniło świat. Co jeszcze? Wasze wsparcie (jako wolontariuszy, jako darczyńców, jako sprzymierzeńców) było dla Wikipedii największym prezentem przez te lata, dlatego na tej osiemnastce to goście dostaną małe podarunki!

Wydarzenie jest otwarte, wstęp wolny.