Wikipedia:Poużywaj sobie!/Wyniki konkursu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyniki konkursu Strona konkursu Jak wziąć udział? Regulamin Nagrody Komisja i Patroni Galeria Materiały konkursowe

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a także Jurorkom, które stanęły przed trudnym zadaniem wyłonienia nagrodzonych prac. Wybór okazał się na tyle nieoczywisty, że oprócz prac nagrodzonych zgodnie przewidywaniami konkursu, na niniejszej stronie wyróżniliśmy dodatkowo szczególnie ciekawe dzieła, których autorki i autorzy poza konkursem zostaną nagrodzeni dodatkowymi upominkami. Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi pokazaliśmy artystkom i artystom jak działa Wikimedia Commons – wspaniały zasób darmowych grafik, z których mogą korzystać do woli pod warunkiem wskazania źródła i zachowania zgodności licencji!

Nagrodzony cykl remiksów to prace Julii Wakuły

Za wyrafinowane, estetyczne rozwiązanie graficzne w ujęciu problemowym. Prace ujmują poczuciem humoru i zręczną grą z przyjętymi normami kulturowymi. Autorka afirmuje różnorodność i kwestionuje przyjęte wzorce, dotykając przy tym złożonej kwestii indywidualnego wyboru oraz ludzkich i nie-ludzkich relacji.
Prace urzekają zarówno od strony kompozycyjnej, graficznej, jak i zwracają uwagę widza na czujne, estetycznie otwarte podejście do tematów aktualnych, choć poniekąd i odwiecznych (w sferze plastycznej, jak i zaakcentowane mocnymi tytułami).

Nagrodzony pojedynczy remiks to praca Nieszki Skłodowskiej

Za stworzenie odrębnej, twórczej pracy, odbiegającej w warstwie estetycznej i merytorycznej nie tylko od plików składowych, ale też od ogólnie przyjętej konwencji kolażu czy fotomontażu. A także za wykorzystanie dużej liczby, bardzo różnorodnych zdjęć oraz dokładne wskazanie ich pochodzenia. Urzekające w formie, kompozycji, indywidualnym podejściu do technik kolażowych, a także do użytych źródeł. Wyraźny, autorski charakter pracy i nadanie nowych znaczeń wykorzystanym materiałom.

Wyróżnienie otrzymuje również cykl remiksów Magdaleny Zak

Za afirmację kobiety w kontekście ludowym. Umiejętne połączenie różnorodnych materiałów zdjęciowych (od zdjęć zdobień architektury, poprzez ilustracje z elementarza obrazkowego do reprodukcji dzieł sztuki) w spójny, interesujący obraz.
Za estetyczne i oryginalne stworzenie pracy o nowej, twórczej wartości.

A także pojedyncza praca Urszuli Mierzwy

Za przewrotne i estetyczne wykorzystanie zasobów Wikipedii.
Urocze, całościowo spójne i pełne dowcipu podejście do tematu, a także uważne i czujne użycie materiałów źródłowych.

Prace dodatkowo docenione przez Jurorki

Walentyna Shaiko

Za oryginalny, intrygujący, niepokorny, zaskakujący i przekraczający bezpieczne granice komfortu wyraz estetyczny. Niecodzienna, otwierająca oczy i umysł praca. Innowacyjne, indywidualne i osobliwe podejście do kolażu, wykorzystanie materiałów źródłowych. Dojrzała, intrygująca praca.

MammaMia91

Za klarowny i spójny wizualnie cykl komunikatów tekstowo-obrazowych, stymulujących do działania i wzmacniających poczucie sprawczości. Za swobodę graficznego opracowania kolażu i użycia go jako elementu kampanii wizualnej na rzecz wolności oraz literacki polot dopełniających poszczególne prace tytułów-sloganów. Za odmianę “wolności” przez różnorodne przypadki. Wizualnie jednomyślne, poruszające temat wolności i ciekawie, spójnie łączące typografię ze zdjęciami w społeczno-plakatowym charakterze.

Itsnohme

Za poczucie humoru, dystans i wskazanie innej, alternatywnej historii społecznej.
Rozczulająca, prosta, spójna technicznie i znaczeniowo praca, która przełamuje schematy myślowe.

Kokocollages

Za umiejętne połączenie subtelnej wizualności z mocnym i aktualnym przekazem politycznym. Za reinterpretację patriotyzmu i sugestię, jak mógłby wyglądać ceniący radość i piękno “matriotyzm”.
Konsekwentne w estetyce, poetyckie, wrażliwe, ale i stanowcze w swoim przekazie. Prace o bardzo dobrej kompozycji.

Anna Lach- Serediuk

Za przejrzyste, estetyczne ujęcie graficzne w plakatowym stylu, w którym wykorzystano połączenie biało-czarnych fotografii z liternictwem z obrazu Jadwigi Sawickiej. Za poetyckość słowno-wizualnych kalamburów, osładzających ponure aspekty codzienności.
Manifest słowa i koloru.

Agnieszka Kępa

Za konsekwentny i wysoki poziom estetyczny. Wykorzystanie wielu materiałów źródłowych i stworzenie niezwykle profesjonalnych kolaży.