Wikipedia:Powiadomienia

Skrót: WP:ECHO
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Omówienie narzędzia Powiadomienia (ang.).

Powiadomienia – usługa skonstruowana do jednolitego informowania użytkowników o nowych działaniach w Wikipedii. Oznajmia użytkownikowi o nowych wiadomościach na jego stronie dyskusji, o rewertach, wzmiankowaniu o nim i o nowych linkach. W założeniu ma wesprzeć listę obserwowanych. Zespół pracowników Wikimedia Foundation opracował to narzędzie (wcześniej nazywane „Echo”), by pomóc użytkownikom we wnoszeniu bardziej produktywnego wkładu w serwisach MediaWiki. Powiadomienia zostały włączone najpierw w anglojęzycznej Wikipedii (30 kwietnia 2013) po etapie testów na mediawiki.org. Więcej informacji znajdziesz w tym poście na blog.wikimedia.org (ang.).

Co sądzisz o powiadomieniach?

Zachęcamy do wzięcia udziału w tej dyskusji (ang.).

Sprawdź ustawienia

By dostosować powiadomienia, które otrzymujesz, odwiedź zakładkę Powiadomień w swoich Preferencjach. Wskazówki, jak używać tego narzędzia, znajdziesz w FAQ i na MediaWiki.org (ang.).

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Powiadomienia informują cię o nowych zdarzeniach w Wikipedii dotyczących ciebie – i dają ci możliwość szybkiej reakcji

W pierwszej wersji opracowano zestaw powiadomień mających służyć zarówno nowym, jak i doświadczonym użytkownikom. Są to:

  • wiadomości na stronie dyskusji: kiedy zostanie dodana wiadomość na stronie dyskusji użytkownika. To powiadomienie zastępuje wcześniejszy komunikat na pomarańczowym pasku Masz jedną wiadomość (ostatnia zmiana);
  • wzmiankowanie: kiedy strona danego użytkownika zostanie podlinkowana w podpisanym komentarzu (nie działa w artykułach)[a];
  • podziękowanie: małe „dziękuję” za edycję;
  • linki do artykułów: kiedy w artykule zostanie dodany link do artykułu utworzonego przez użytkownika;
  • rewerty: kiedy edycja autorstwa użytkownika zostanie zrewertowana;
  • uprawnienia użytkownika: kiedy zostaną zmienione uprawnienia użytkownika;
  • powitanie: kiedy użytkownik założy nowe konto;

Powiadomienia obecnie nie obsługują powiadomień związanych z wersjami przejrzanymi artykułów, w tym informacji o akceptacji lub odrzuceniu danej wersji.

Pracownicy Wikimedia Foundation opracowali także osobne powiadomienia witające użytkowników, którzy właśnie utworzyli konto i zapraszające ich do rozpoczęcia edytowania.

Powiadomienia pojawiają się w rozwijanym oknie widocznym wszystkim zarejestrowanym użytkownikom; możliwe jest także otrzymanie wiadomości e-mail (jest to określone w Preferencjach). Specjalna strona archiwalna pozwala odnaleźć wszystkie ostatnie powiadomienia w jednym miejscu.

Po pierwszym etapie wdrażania Powiadomień planowane jest opracowanie kilku nowych funkcji, zaproponowanych w komentarzach użytkowników. Pracownicy WMF przewidują, że to narzędzie będzie integralną częścią przyszłego systemu komunikacji, do którego dołączy Flow.

Będzie funkcjonowała lista kont użytkowników, których działania nie będą uwzględniane w Powiadomieniach. Inni użytkownicy będą mogli indywidualnie modyfikować te ustawienia na Specjalna:Moja strona/Echo-whitelist.

Skomentuj[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli chcesz skomentować obecnie działające funkcje lub masz sugestie co do nowych, napisz o tym na stronie dyskusji tej strony.

Jeżeli chcesz zgłosić błąd programu (buga), napisz o tym na stronie dyskusji tej strony lub na Phabricatorze (ang.) (pamiętaj o załączeniu informacji o swoim systemie operacyjnym i wersji przeglądarki, ponadto o załączeniu zrzutu ekranu lub adresu URL strony, na której wystąpił problem).

  1. Działa to w sytuacji, kiedy podlinkujemy stronę użytkownika (np. [[wikipedysta:Ktoś]] lub [[wikipedysta:Ktoś|Ktoś]] lub [[user:Ktoś]] lub {{re|Ktoś}}), a niżej, w tej samej edycji podpiszemy się (umieścimy cztery tyldy).