Skrót: WP:PA

Wikipedia:Prawa autorskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Celem Wikipedii jest dostarczanie informacji dostępnej dla wszystkich. Uregulowania prawne wymagają od nas, abyśmy przestrzegali prawa autorskiego. Informacje z Wikipedii będą wtedy ogólnie dostępne, a Wikipedia i tworzący ją wolontariusze unikną kłopotów z wymiarem sprawiedliwości.

Jeśli chcesz się dokładnie dowiedzieć, jak korzystać legalnie z materiałów zawartych w Wikipedii, zajrzyj do Pomoc:Kopiowanie poza Wikipedię.

Licencja Wikipedii

Do 15 czerwca 2009 Wikipedia była udostępniana na następujących zasadach:

Treść Wikipedii jest udostępniana w oparciu o licencję GNU Free Documentation Licence. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikacji treści artykułów Wikipedii zgodnie z zasadami Licencji GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.2 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation; nie zawiera Sekcji Niezmiennych, bez Tekstu na Przedniej Okładce i bez Tekstu na Tylnej Okładce.

Po 15 czerwca 2009 Wikipedia przeszła na licencję CC BY-SA 3.0:

Treść Wikipedii jest udostępniana w oparciu o licencję CC BY-SA 3.0. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikacji treści artykułów Wikipedii zgodnie z zasadami Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported lub dowolnej późniejszej wersji licencji opublikowanej przez Creative Commons, która zawiera te same elementy co niniejsza licencja.

Jednocześnie wszystkie teksty umieszczone w Wikipedii przed 15 czerwca 2009 są wciąż dostępne na poprzednich zasadach.

Zasadniczo oznacza to, że jakikolwiek tekst opublikowany w Wikipedii pozostanie na zawsze dostępny na zasadach copyleft i może być używany przez każdą osobę z obwarowaniami wyszczególnionymi poniżej, które zapewniają, że tekst ten pozostanie wolny.

Wikipedia zawiera również materiały tekstowe, dźwiękowe, graficzne, itp., które są objęte innymi licencjami niż GNU FDL i CC BY-SA (np: FAL), czy też należące do domeny publicznej, tj. gdy prawa autorskie do nich wygasły lub się ich zrzeczono. W takich przypadkach jest to wyraźnie zaznaczone, najczęściej w postaci jednego z szablonów wymienionych na stronie Wikipedia:Opisy licencji grafiki.

Obowiązki i prawa wikipedystów

Jeśli edytujesz polskojęzyczną Wikipedię, wszystko, co wpisujesz, jest objęte licencją CC BY-SA 3.0 i jednocześnie GNU FDL 1.3. Aby mieć do tego prawo:

  • musisz posiadać prawa autorskie do wpisanego tekstu (sam/-a go stworzyłeś/-aś), lub
  • tekst musi pochodzić ze źródła, które zezwala na objęcie treści tekstu licencją CC BY-SA i GNU FDL.

W pierwszym przypadku zachowujesz prawa do napisanego tekstu. Później możesz opublikować go gdzie indziej lub pod inną licencją, lecz nie możesz cofnąć licencji już udzielonej Wikipedii – ten tekst pozostanie na zawsze objęty licencją CC BY-SA i GNU FDL. W drugim przypadku musisz w odpowiednim miejscu umieścić informację o prawach autorskich i dołączyć do niego link zwrotny, jeśli jest to tekst dostępny w sieci. Jeśli użyłeś tekstu dostępnego gdzieś w sieci, w artykule najlepiej oznacz go poprzez użycie przypisie; jeśli zaś jednocześnie jesteś jego autorem, napisz jeszcze w dyskusji artykułu: „jestem autorem tekstu zamieszczonego na stronie [http://adres internetowy poza Wikipedią], użytego w tym artykule” a dodatkowo, jeśli to tylko możliwe, pod podanym adresem w sieci najlepiej umieść informację o tym, że świadomie wykorzystałeś go na licencji CC BY-SA/GNU FDL podczas edycji w Wikipedii.

Prawa autorskie muszą zawsze być odnotowane (z danymi właściciela praw i datą udzielenia pozwolenia), jednak ze względu na to, że naszym celem jest jak najszersza dystrybucja Wikipedii, zawsze treści oryginalne są preferowane od tekstów objętych cudzymi prawami autorskimi.

Nie zamieszczaj w Wikipedii treści, które mogą naruszać prawa autorskie innych osób! Tego typu postępowanie może poważnie zaszkodzić polskojęzycznej Wikipedii i spowodować w konsekwencji procesy sądowe. Jeśli masz wątpliwości co do statusu prawnego danego tekstu, grafiki lub danych dźwiękowych – dodaj zamiast nich te stworzone przez siebie. W szczególności, nie linkuj także do innych witryn, jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że mogą naruszać prawa autorskie innych osób.

Same informacje nie są objęte prawem autorskim, dlatego dozwolone jest wykorzystanie informacji zawartych w innych źródłach (np. drukowanej encyklopedii), przetworzenie ich w sposób twórczy i zamieszczenie w Wikipedii.

Prawa i obowiązki użytkowników polskojęzycznej Wikipedii

Jeśli użytkownik polskojęzycznej Wikipedii chce wykorzystać materiały w niej zawarte, może to zrobić zgodnie z CC BY-SA 3.0, czyli:

  • dzieła, w których są wykorzystane, muszą same być objęte licencją CC BY-SA 3.0
  • należy zaznaczyć informacje o pochodzeniu pobranego materiału z polskojęzycznej Wikipedii
  • należy podać listę autorów tych materiałów
  • należy umożliwić dostęp do „wolnej” treści pobranego materiału, czyli tekstu źródłowego. Zwykle wystarczy zamieszczenie linku do oryginalnego artykułu na http://pl.wikipedia.org.

Jak wyszukiwać przypadki naruszenia praw autorskich

 Osobna strona: Wikipedia:Patrolowanie NPA.

Co zrobić, jeśli znajdziesz przypadek naruszenia praw autorskich

Trzeba oznaczyć tę stronę za pomocą procedur opisanych na WP:NPA, ewentualnie podając szczegóły na stronie dyskusji danego artykułu. Jeśli chcesz, możesz też wysłać zapytanie o pozwolenie na publikację do autora tekstu/pliku (jeśli jest znany) – należy to zaznaczyć na WP:LNPA.

Niektóre przypadki podejrzenia naruszenia praw autorskich mogą być fałszywymi alarmami. Może się okazać, że treść zamieścił sam autor oryginalnego tekstu i nie występuje w tym przypadku naruszenie praw autorskich. Zawsze lepiej zostawić odpowiednią notkę o tym na stronie Dyskusji artykułu, aby zapobiec następnym fałszywym alarmom. Jeśli rzeczywiście doszło do naruszenia praw autorskich, któryś z administratorów usunie ten tekst i zamieści notatkę o tym na stronie Dyskusji. Jeśli zezwolenie zostanie później uzyskane od autora, będzie można odtworzyć tekst artykułu.

Jeśli zamieściłeś/-aś w Wikipedii tekst (lub plik), który wcześniej został gdzieś opublikowany (zwłaszcza w Internecie), zapoznaj się z procedurą zamieszczoną na stronie Pozwolenia na wykorzystanie.

W przypadkach osób nagminnie naruszających prawa autorskie po stosownym ostrzeżeniu możliwość edytowania Wikipedii przez tę osobę może zostać zablokowana.

Zobacz też

Linki zewnętrzne