Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/WikiWarszawa 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.


WPE logo Dobiszewski.svg

Projekt WikiWarszawa to cykl warsztatów dla nauczycieli i uczniów XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Dobiszewskiego. To kolejna edycja wikiwarsztatów dla młodzieży licealnej organizowanych wspólnie przez Wikimedia Polska i Stowarzyszenie Otwarte, poprzednia edycja odbyła się w 2015 roku.

Celem spotkań jest przekazanie wiedzy na temat świadomego i krytycznego korzystania ze źródeł — w tym z Wikipedii, a także podstaw prawa autorskiego i podstawowych informacji na temat redagowania i współtworzenia haseł największej encyklopedii świata. Końcowym efektem projektu będą nowe hasła varsavianistyczne w Wikipedii stworzone wspólnie przez uczniów i nauczycieli pod opieką aktywnych wikipedystów.

Czy tego chcemy czy nie, uczniowie korzystają z Wikipedii. Jednak z aktywnego tworzenia haseł i dzielenia się swoją wiedzą ze wszystkimi mogą odnieść o wiele większą korzyść, niż z biernego kopiowania jej treści w pracach domowych. Tworzenie haseł największej encyklopedii świata wymaga opanowania tego samego warsztatu, co pisanie prac naukowych. Dołącz do nas z grupą swoich uczniów i wspólnie nauczcie się wykorzystywać Wikipedię w edukacji.

W ramach warsztatów wspólnie będziemy pracować nad hasłami na tematy varsavianistyczne. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in.: czym Wikipedia jest, a czym nie jest, jak odróżnić dobre źródła od złych, czym są wolne licencje i otwarte zasoby edukacyjne, jakie zdjęcia można legalnie udostępniać na Facebooku, czym jest weryfikowalność i jak podaje się przypisy bibliograficzne oraz czym jest encyklopedyczność i co powinno mieć swoje hasło w encyklopedii, a co nie.