Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Artykuł ważny chyba dla każdego Polaka. Jego stan nie dał mi spokoju więc poświęciłem kilka dni na pracę nad nim. Myślę, że treść artykułu wyczerpuje temat. Proszę o analizę treści - starałem się nie popaść w zbytnią pompatyczność. Krytyka mile widziana, na rocznicę odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza myślę, że ten artykuł powinien mieć medal. Grzegorz Petka [Dyskusja] 19:11, 18 wrz 2008 (CEST)
  • Głosy za:
  1. Delimata (dyskusja) 22:01, 19 wrz 2008 (CEST) Moim zdaniem hasło na medal zasługuje.
  2. kićor (dyskusja) 23:43, 22 wrz 2008 (CEST) Nie moja tematyka, długo się przekonywałem... Ale hasło naprawdę bardzo dobre.
  3. adik7swiony (dyskusja) 19:44, 23 wrz 2008 (CEST) hasło jak najbardziej pozytywnie napisane...
  4. Trismegistos (dyskusja) 22:03, 29 wrz 2008 (CEST) Bravo Grzegorzu! Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy... :-)
  5. --Witold1977 (dyskusja) 21:59, 3 paź 2008 (CEST) jak najbardziej na medal
  6. belissarius (dyskusja) 06:31, 4 paź 2008 (CEST) Jestem jak najbardziej  Za z jedną malutką uwagą: w drugim zdaniu wprowadzenia podałbym c o to takiego w ogóle jest (pomnik chwały i pamięci oręża?), skąd wziął się pomysł, na czym się twórcy wzorowali.
  7. harum don't use 22:09, 9 paź 2008 (CEST)
  8. Plywak dysk. 20:55, 10 paź 2008 (CEST) niezła robota.
  9.  Za Porządnie napisany artykuł. Kargul1965 (dyskusja) 18:38, 11 paź 2008 (CEST)
  • Głosy przeciw:

duch Qblika seansik? 16:59, 24 wrz 2008 (CEST) Nieśmiało tu. Zgodnie z uzasadnieniem autora, jest to bardzo ważny artykuł, więc sądzę, że poprzeczka powinna postawiona być wysoko. Wycofanie głosu przeciw. duch Qblika seansik? 21:13, 26 wrz 2008 (CEST)

  • Dyskusja:
  • Zastanawiam się nad treścią tablic. Z jednej strony można podejść do tego jak do cytatu, którego nie należy wikizować, a z drugiej takie wikilinki do bitew historycznych to świetna lekcja patriotyzmu. Może ktoś chciałby wypowiedzieć się w tej kwestii? Delimata (dyskusja) 19:36, 18 wrz 2008 (CEST) Na razie wikizuję. Jeśli ktoś jest przeciw to można zrewertować. Delimata (dyskusja) 20:45, 18 wrz 2008 (CEST)
  • Tablice ok. Mohgą zostać. Za to cytaty z kazań czy tam homilli, są imo zbędne. Wsyatrczy wzmianka, że były, z grubsza o czym i tyle. Masur juhu? 22:36, 18 wrz 2008 (CEST)
    • Te dwa cytaty z homilii są w/g mnie stosunkowo ciekawe. Odnoszą się bezpośrednio do przedmiotu artykułu. Nie są to jakieś długie cytaty. Raczej wzmianki - pierwsza z ceremonii 2 listopada 1925, a druga, gdy po raz pierwszy papież był w tym miejscu. Zobaczmy, co powiedzą inni. Usunąć zawsze można :-) Grzegorz Petka [Dyskusja] 23:11, 18 wrz 2008 (CEST)
  • Streszczenie jak na tak długi artykuł jest trochę przykrótkie. Ciężko z tego będzie nawet zrobić tekst na stronę główną. Polimerek (dyskusja) 23:48, 18 wrz 2008 (CEST)
  • W artykule znajduje się fragment "Za taką działalność głosiło aresztowanie na Pawiaku, albo wywiezienie do Oświęcimia .. " - Czy okupant wymierzał kary tylko w tych dwóch miejscach? Czy może jest pogłos propagandy. StoK (dyskusja) 13:41, 20 wrz 2008 (CEST)
    • Faktycznie wywózki z Pawiaka były do różnych obozów, nie tylko Oświęcimia. Nieprawidłowo użyłem "albo", co może właśnie sugerować alternatywę, a w źródle są także podane "inne obozy". Dzięki - poprawione, Grzegorz Petka [Dyskusja] 14:10, 20 wrz 2008 (CEST)
  • Brakuje mi rozdziału "Warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza" o tym jakie jednostki wystawiają i w przeszłości wystawiały wartę pod GNŻ. Przydałyby się też informacje o tym jakie jednostki wystawiają wartę przed GNŻ podczas świąt np. 3 maja i 11 listopada pod grobem wystawia wartę min. Kompania Reprezentacyjna KSP z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie [1].Mieciu K Whassup? 18:36, 21 wrz 2008 (CEST)
    • Pod GNŻ wystawia też wartę Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej, nie potrafię tylko dojść czy ta kompania jest przypisana do Komendy Głównej SG czy też każdy Oddział SG ma swoją kompanię reprezentacyjną? Może trzeba będzie zadzwonić do komendy Głównej SG? Mieciu K Whassup? 19:17, 21 wrz 2008 (CEST)
      • Racja - ważna uwaga. Uzupełniłem zarówno o Policję, jak i Straż Graniczną. Co do zaś sekcji "Warty przed..." i jakie jednostki tam ją wystawiały - jeszcze poszukam. Ja wiem, ze to w zasadzie jedna i ta sama (KRWP) tylko za każdym razem inaczej się nazywała - obecnie "Batalion Reprezentacyjny". Podobnie jak ze zmianami wart w święta. Kiedyś przecież nawet Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe (w których służyłem) wystawiały swoją kompanię reprezentacyjną. Teraz tylko dwa okręgi, żandarmeria, lotnicy, marynarze. Jeszcze to postaram się spenetrować, bo nie chcę pisać na pałę z głowy ;-) Dzięki, Grzegorz Petka [Dyskusja] 19:22, 21 wrz 2008 (CEST)

Uwagi zgłoszone przez Wikipedystę duch Qblika

  • Głównym zarzutem dla mnie jest to, że mimo swojej długości hasło raczej nie wyczerpuje tematu i ma złą strukturę nie pozwalającą szybko znaleźć informacji. Przeglądając same nagłówki narzuca mi się myśl, że prawidłowy tytuł hasła to raczej "Historia Grobu Nieznanego Żołnierza", i gdyby taki był tytuł, to myślę, że zagłosowałbym za. Ale historia to nie wszystko. Trudno znaleźć informację na temat architektury (Obecnie podsekcja "Wykonanie pomnika", i chyba dotyczy tylko przeszłości), na temat wart(owników) (brak mi odpowiedzi na podstawowe pytania: Czy warta stoi 24 godziny na dobę, 365 dni w roku? Czy stoi, czy chodzi? Ilu jest wartowników? Jak często się zmieniają? Kto może zostać wartownikiem? Czy potrzebny jest do tego specjalny trening i ile trwa? Czy umundurowanie wartowników jest w jakiś sposób specjalne?, itp.) Nie chcę się czepiać, ale nigdy przed grobem nie byłem, nie widziałem i nie wiem, a uważam, że z medalowego hasła powinienem się takich rzeczy dowiedzieć. Innymi słowy jest to dla mnie dobry artykuł: zgodnie z zasadami, zaleceniami edycyjnymi i w miarę szeroko, choć niekoniecznie wyczerpująco opisuje temat. Dobry, ale nie medalowy.
    Dziękuję za Twoje uwagi. Dodałem sekcję Posterunek warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza, bo to faktycznie ważna sprawa, a czy informacje o architekturze trudno znaleźć. Myślę, że opis jest szczegółowy - zarówno przedwojenny, jak i obecny. Grzegorz Petka [Dyskusja] 19:47, 24 wrz 2008 (CEST)
  • Dodam jeszcze, że istnieją całe długie sekcje bez pojedynczego przypisu (np. Transportacja zwłok...), co moim zdaniem nie może być akceptowalne w haśle medalowym. (WP:WER)
    Wskaż może, w którym miejscu Twoim zdaniem niezbędne są przypisy, a wstawię je tam. Grzegorz Petka [Dyskusja] 19:47, 24 wrz 2008 (CEST)
  • W WIEM jest zdanie: "Prochy nieznanego żołnierza odznaczono Orderem Virtuti Militari.", którego odpowiednika nie widzę w artykule. Dobrze byłoby dać link do Apelu Poległych. Czy należy go pisać małą, czy dużą literą? 83.5.248.247 (dyskusja) 08:57, 4 paź 2008 (CEST)
    Szczerze mówiąc nie spotkałem się w literaturze przeze mnie używanej, jakoby prochy nieznanego żołnierza otrzymały Virtuti Militari. Sam GNŻ - jako obiekt też nie jest odznaczony. W kategoriach symbolicznych na tylnych kratach umieszczony jest Virtuti Militari, ale o rzekomym odznaczeniu n/n żołnierza nie ma informacji. Encyklopedia PWN - papierowe wydanie milczy na ten temat, podobnie, jak i tu [2]. Apel poległych podlinkowany - małymi literami zgodnie z [3] Grzegorz Petka [Dyskusja] 12:31, 4 paź 2008 (CEST)
    W źródłach internetowych jest podobnie jak w papierowych. Wątpię by autorom informacji na stronach [4], [5] i [6] umknęła informacja tej rangi co oficjalne odznaczenie tym krzyżem. Przy różnych uroczystościach okolicznościowe dekoracje [7] nawiązują jednak do odznaczenia i stąd mogła się zrodzić pomyłka. Informacja w "Wiem" jest nieuźródłowiona a inne źródła takie jak listy odznaczonych dostępne w internecie jej nie potwierdzają. Brak niesprawdzonych i niepewnych informacji moim zdaniem dobrze świadczy o jakości hasła. Delimata (dyskusja) 16:26, 4 paź 2008 (CEST)
  • Czy na pewno "transportacja zwłok", a nie po prostu "transport zwłok"? Trochę to brzmi jak udziwnienie stylistyczne. 83.5.248.247 (dyskusja) 09:05, 4 paź 2008 (CEST)
    [8] Delimata (dyskusja) 10:02, 4 paź 2008 (CEST)
    Transportacja jest używane zwyczajowo właśnie do transportacji zwłok. Czasami, zamiennie używane jest eksportacja. Wyrazy może sprawiają wrażenie trochę dziwnych, ale to pewnie z powodu takiego, że są niezbyt często używane. Grzegorz Petka [Dyskusja] 12:31, 4 paź 2008 (CEST)

We wstępie mamy kwiatki językowe - "Pierwszy na świecie Grób Nieznanego Żołnierza w Paryżu w 1920." - brak orzeczenia; " "Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest oddanie hołdu wszystkim, którzy oddali życie za ojczyznę i należy do narodowych imponderabiliów, symbolizujących największe poświęcenie." - co należy do imponderabiliów? Kwiatki merytoryczne - w sekcji Projekt Komitetu Uczczenia Poległych 1914–1921 mowa jest o 3 tys. złotych (Grabski się w grobie przewraca, zresztą to nie byłaby wygórowana kwota). Kupa literówek. Do tgo coś mi chodzi po głowie, że ów żołnierz nieznany pochowany na pl. Saskim był Żydem (antropometria w 1925 r. jeszcze nie była w modzie). Picus viridis Odpowiedz zoilowi 22:42, 4 paź 2008 (CEST)

Z tym Paryżem to wikilink był odwrotny - zlikwidowałem go zresztą, bo ta czerwień raziła. Zdania poprawione. 3 tysiące złotych polskich - cóż - Pani Hübner-Wojciechowska podaje taką kwotę. Nie podaje jednak w którym momencie jej brakowało, ani jaki był cały budżet. Być może to było już po wprowadzeniu złotego w 1924, a może to uproszenie, które zastosowała autorka książki - tego nie wiadomo. Literówki - przeczytałem ten artykuł już tyle i niestety - nie widzę tej kupy. Prośba - jeśli widzisz literówkę, to popraw. Już zresztą niezawodna Ludmiła sprawdzała. Natomiast czy nn żołnierz był Żydem, to w żadnym miejscu tego nie spotkałem. Nic nie znalazłem, jakoby takie ustalenia czyniono na miejscu ekshumacji - pewnie ktoś tam snuł różne przypuszczenia. Grzegorz Petka [Dyskusja] 23:52, 4 paź 2008 (CEST)
A co to był "Polski Biały Krzyż"? Picus viridis Odpowiedz zoilowi 00:21, 18 paź 2008 (CEST)
Polski Biały Krzyż to taka organizacja. Widzę, że wprowadziłeś poprawki w tym artykule. Dziękuję Ci za to. Niektóre Twoje poprawki stoją w sprzeczności z literaturą - w szczególności z książką J. Hübner-Wojciechowskiej. Pisze ona wprost, to co zacytowałem w przypisie: Po reformie w 1924 r. 1 złp = 1800 marek polskich (...). Nazwa ministerstwa: Inicjatywa o takim rozmiarze spotkała się z zainteresowaniem ze strony ówczesnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, (...), Hübner-Wojciechowskiej podaje: dokładnie jako Departament Kultury i Sztuki w Ministerstwie Oświecenia Publicznego. Grzegorz Petka [Dyskusja] 00:48, 18 paź 2008 (CEST)