Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Ligustr pospolity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ligustr pospolity[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie
Artykuł stycznia w wikiprojekcie botanicznym. Rozwinięty w oparciu o blisko setkę źródeł opisuje wszelkie zagadnienia dotyczące gatunku. Nie trafiłem na ślad żadnej monografii gatunku i jestem niemal pewien, że przynajmniej w języku polskim to najbardziej wszechstronne i obszerne kompendium wiedzy o tej roślinie. Autorzy obecnej wersji to niżej podpisany i Wikipedysta:Pisum, w pewnym stopniu także Selso. Kenraiz (dyskusja) 13:28, 18 sty 2015 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne[edytuj | edytuj kod]

  1. Znakomity kandydat do miana AnM. Moją uwagę zwróciły też starannie dobrane ilustracje. Autorzy, odnieście się proszę tylko do tych dwóch zdań w różnych miejscach - nie zgadzają się ze sobą: Nasiona mogą być przechowywane przez wiele lat bez szkody dla ich żywotności (niektórzy autorzy dopuszczają ich przechowywanie jednak przez maksymalnie dwa lata i Nasiona nie tworzą trwałego banku nasion – zachowują zdolność do kiełkowania tylko przez rok. Zmniejszyć kategoryczność drugiego cytatu? Dopisać rok w pierwszym? Jeśli masz jeszcze dostęp do źródeł, rozwiązanie tej sytuacji nie powinno sprawić trudności. Bonvol zostaw wiadomość 21:39, 27 sty 2015 (CET)
    Nasiona w glebie nie zachowują żywotności dłużej niż 1 rok, ale przechowywane mogą być w temperaturze poniżej 0°C przez dwa lub wiele lat (w zależności od autora) – tu nie ma sprzeczności. W warunkach naturalnych w pierwszym roku przerywany jest zawsze okres spoczynku, nasiona odpowiednio schłodzone cały czas tkwią w anabiozie. Kenraiz (dyskusja) 22:46, 27 sty 2015 (CET)
    OK Bonvol zostaw wiadomość 18:32, 28 sty 2015 (CET)
  2. Czy flamandzkie bydło jakoś się różni od innego, skoro bezkarnie żywi się ligustrem? Panek (dyskusja) 20:06, 28 sty 2015 (CET)
    Jest w ogóle problem ze scaleniem informacji o właściwościach toksycznych, bo są bardzo różne, po sprzeczne. Nasi autorzy piszą o działaniu toksycznym, licznych przypadkach śmierci, udokumentowane w publikacjach znalazłem jednak pojedyncze, a są i autorzy piszący, że w zasadzie nie sposób tym się poważnie zatruć. O działaniu toksycznym na bydło pisze Mowszowicz, inny autor pisze, że ligustr bydło zjada. Być może oba źródła mają rację – zwierzęta żyjące wolno lub pasące się wolno potrafią spożyć spore dawki toksycznych roślin, ale równoważą je nieszkodliwymi. Być może bydło flamandzkie tylko trochę zgryza ligustr... Tak czy siak źródła tak stanowią, a mi, wikipedyście, nie wolno dokonać wyboru o przyznaniu racji jednemu z nich ani też pisać w artykule domysłów o przyczynach tej sprzeczności. Kenraiz (dyskusja) 20:41, 28 sty 2015 (CET)
    Wiem, wiem. Takie są zasady, i - niestety - mają dużo sensu. Panek (dyskusja) 08:48, 29 sty 2015 (CET)
  3. Jestem laikiem w sferze botaniki i przeczytałem art. tylko pod kątem ogólnych zasad i układu treści. Wiem, że toksyczność owocow opisana jest w >Cechy fitochemiczne< jednak czy w >Morfologia, owoce< nie powinna być krótka informacja - niejadalne, trujące czy coś w tym stylu tak, by już na tym etapie było to jasno określone? --Blueye (dyskusja) 08:59, 31 sty 2015 (CET)
    Morfologia opisuje budowę zewnętrzną roślin. Gdybyśmy zaczęli dodawać dodatkowe informacje przy opisie owoców (właściwości toksyczne, tudzież np.: terminy owocowania, sposób rozprzestrzeniania, gatunki nimi odżywiające się) i analogicznie postąpili przy pozostałych organach, to mielibyśmy w artykule tylko ten jeden rozdział.... Kenraiz (dyskusja) 09:05, 31 sty 2015 (CET)

Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)[edytuj | edytuj kod]

  1. W wielu miejscach znajdują się określenia geograficzne, np. Europa południowa. Tymczasem znalazłem tu taką informację:
    Na to, że chodzi o nazwę własną, wskazuje też szyk wyrazów – przymiotnik po rzeczowniku, por. np. Europa Zachodnia, ale zachodnia Europa. (...), czyli że należy pisać albo południowa Europa, albo Europa Południowa. Bonvol zostaw wiadomość 21:45, 27 sty 2015 (CET)
    Dzięki za tę uwagę – postaram się zapamiętać tę różnicę. Oczywiście zawsze przy opisach zasięgów chodzi o zachodnią Europę, południowo-wschodnią Azję itp. Zamienianie tych określeń na linki do regionów polityczno-kulturowych zawsze mnie mierziło, bo one mają określone granice mniej lub bardziej nieadekwatne do rozmieszczenia opisywanych taksonów. Odpowiednio zmieniłem w artykule wszystkie tego typu informacje. Kenraiz (dyskusja) 22:46, 27 sty 2015 (CET)
    Załatwione Bonvol zostaw wiadomość 18:32, 28 sty 2015 (CET)

Dostrzeżone braki uźródłowienia[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone braki w neutralności[edytuj | edytuj kod]

Dostrzeżone błędy techniczne[edytuj | edytuj kod]

  1. "... mieszańca z L. ovalifolium 'Aureum', który nosi nazwę L. × vicaryi Rehder J. Arnold Arbor. 28: 256 1947[75][76]." - tutaj chyba się zaplątała nazwa referencji, którą najlepiej byłoby przerobić na przypis (albo dać komentarz). BTW popatrzcie jeszcze proszę po nazwach łacińskich w przypisach i przeróbcie je na italiki.Tebeuszek (dyskusja) 20:21, 31 sty 2015 (CET)
    To pełne cytowanie nazwy taksonu – po autorze podane są informacje o miejscu i czasie opublikowania diagnozy taksonomicznej. Kenraiz (dyskusja) 20:59, 31 sty 2015 (CET)

Poprawiono[edytuj | edytuj kod]

Sprawdzone przez[edytuj | edytuj kod]

  1. Bonvol zostaw wiadomość 18:32, 28 sty 2015 (CET)
  2. Panek (dyskusja) 08:48, 29 sty 2015 (CET)
  3. Kobrabones (dyskusja) 20:26, 29 sty 2015 (CET)
  4. Blueye (dyskusja) 08:59, 31 sty 2015 (CET)
  5. Tebeuszek (dyskusja) 20:21, 31 sty 2015 (CET)