Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Samuel Taylor Coleridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zasługuje na wyróżnienie (podobnie jak wyróżniony już wcześniej William Wordsworth). Gdarin dyskusja 16:53, 11 sty 2006 (CET)

Za

  1. Generalnie tak, po drobnych poprawkach opisanych w dyskusji. Polimerek 00:21, 14 sty 2006 (CET)
  2. Władysław Łoś 16:54, 15 sty 2006 (CET)
  3. Togo 11:52, 11 lut 2006 (CET)
  4. Dla laika wygląda OK Roo72 Dyskusja

Przeciw

Dyskusja

  1. Jestem słaby z historii ale wzbudza moją wątpliwość następujący fragment:
W grudniu 1793 roku, na fali rosnącej popularności nastrojów rewolucyjnych, wstąpił do wojska jako prosty szeregowiec w 15. Pułku Lekkich Dragonów pod przybranym nazwiskiem Silas Tomkyns Comberbacke.

Chodzi mi o to, że nie widzę logicznego związku między fascynacją rewolucją francuską i wstąpieniem do armii. Czy ta jednostka wojskowa to rewolucyjna jednostka francuska? Jeśli to jednostka brytyjska, to co to ma do rzeczy? Zdaje się, że Wielka Brytania nie była specjalnie zachwycona wybuchem Rewolucji Francuskiej. W każdym razie to wymaga wyjaśnienia jakiej armii była to jednostka.

W Krainie Jezior Coleridge uzależnił się od opium.

Nie rozumiem tego zdania. "Kraina Jezior" jest napisania pismem pochyłym co sugeruje, że tytuł jakiegoś utworu. Cały podrozdział jest zatytułowany tak samo, ale to nie wyjaśnia co to jest ta Kraina Jezior. Można się jednak domyślać, że to chyba raczej jakieś miejsce - zapewne jakaś popularna nazwa terenów, na których znajdował się Greta House - ale tego można się tylko domyślać - wymaga to jaśniejszego opisania. " Nether Stowey, kilkanaście kilometrów od Racedown," zupełnie nic nie mówi komuś, kto nie jest dokładnie obeznany z geografią Wyspy, zwłaszcza, że oba linki są na czerwono.

Świadoma stylizacja na średniowieczną balladę i przejęcie wyrazów i form gramatycznych z angielszczyzny renesansowej, sprawiły, że ten poemat o winie i pokucie do dziś uznany jest wielkie dzieło angielskiej literatury i poważny wkład w rozwój języka.

Brakuje określenia - przez kogo konkretnie jest uznany? warto się zastanowić nad lekką NPOVizacją tego fragmentu

W 1797 roku Coleridge rozpoczął pisanie pierwszej części kolejnego wielkiego utworu - Christabel. - w jakim sensie wielkiego? Może lepiej darować sobie ten przymiotnik w imię NPOV.

To w sumie wszystko. Ogólnie to drobiazgi - zwłaszcza jak na taki obszerny artykuł, ale prosiłbym je uwzględnić. Polimerek 00:21, 14 sty 2006 (CET)

1.W źródle, z którego korzystałem opisane jest to rzeczywiście dosyć mętnie. Natomiast w kilku internetowych angielskich encyklopediach znalazłem informację, że S.T.C. wstąpił do wojska po tym jak doznał miłosnego rozczarowania i popadł w długi. Wojsko było formą ucieczki i zapomnienia. To już znacznie bardziej trzyma się kupy, taką też wersję wprowadziłem do artykułu. Armia rzecz jasna była angielska, co też, mam nadzieję, że dosyć czytelnie, zaznaczyłem.
2.Pisownię poprawiłem. Natomiast nie wprowadzałem do artykułu żadnych informacji o Krainie Jezior, ale utworzyłem artykuł po tym tytułem (Kraina Jezior). Na razie to stubik, ale mam nadzieję, że ktoś bardziej kompetentny ode mnie w dziedzinie geografii kiedyś go rozszerzy.
3.Poprawione.
4. Usunięte.
--DaKa 15:03, 14 sty 2006 (CET)