Skrót: WP:PAnM, WP:PANM

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Propozycje artykułów na medal w Wikipedii

NoWikimedal3.png

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 30 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli artykuł jest dobry, ale jeszcze nie na poziomie medalowym, rozważ umieszczenie go na stronie kandydatów do przyznania mu miana Dobrego Artykułu (zobacz porównanie wymagań). Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Obecnie na Stronie Głównej
Raciborowice Gorne aerial photograph 2015 P03.JPG
Raciborowice Górnewieś sołecka w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Warta Bolesławiecka, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Najstarsza wzmianka o Raciborowicach pochodzi z roku 1268. W miarę rozwoju wieś podzieliła się na Raciborowice Górne i Raciborowice Dolne. Przez kilka wieków wieś była lennem rodu von Zedlitz, następnie von Frankenberg. Po 1945 we wsi zamieszkali repatrianci z Ukrainy, Białorusi, Wileńszczyzny, reemigranci z Jugosławii i Francji oraz osadnicy z centralnej Polski. We wsi znajdują się trzy obiekty wpisane do rejestru zabytkówkościół św. Michała Archanioła, nieczynny cmentarz przy kościele oraz plebania. W miejscowości funkcjonuje klub sportowy Raciborowice oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi Raciborowice. Czytaj więcej…
Inne artykuły na medalJak wybieramy najlepsze?
Wyróżniona zawartość Wikipedii
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik zarejestrowany co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej od czasu pierwszego logowania.
 2. Artykuły oceniane są przez 30 dób.
 3. Artykuł dostaje medal, gdy:
  1. zostanie sprawdzony przez co najmniej trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego (głosy pacynek są nieważne),
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia (kryteria oceny), chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione.
 4. Od sprawdzających wymaga się rzetelnego przestudiowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny, w przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 7. Wszystkie zdjęcia powinny znajdować się na serwerze Commons.

Uwagi dodatkowe

Zgłaszanie
Przed zgłoszeniem artykułu zapoznaj się z tekstem Jak napisać doskonały artykuł, z którego dowiesz się, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego zapoznaj się z zasadami i zaleceniami edycyjnymi przyjętymi w Wikipedii.
Przy zgłaszaniu należy podać, kto zgłasza. Anonimowe zgłoszenia oraz nominacje przez Wikipedystów, niespelniających warunku stażowego, są usuwane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub nie spełniasz wymienionych w regulaminie kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do warsztatu PANDA.
Zalecenia dla dyskutujących
 1. Uwagi dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i pacynek nie są liczone, jednak zastrzeżenia zgłoszone z takich kont są uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu.
 2. Niezwiązane z jakością artykułu wypowiedzi są wykreślane.
 3. Zaleca się, by każde zastrzeżenie było podane w oddzielnym akapicie.
 4. Nie należy powtarzać zgłoszonych przez innych uczestników dyskusji uwag. Dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgłoszonego zastrzeżenia należy pisać pod zgłoszeniem stosując wcięcie.
 5. Rezultaty ocen i dyskusji rozpatrywane są przez opiekunów projektu.
Zakończenie dyskusji
 1. Na stronie dyskusji wypełnia się pola szablonu {{Dyskusja nad artykułem na medal}} przydzielającego kategorię tej stronie. Dzięki temu zakończone dyskusje można będzie odnaleźć w jednej z podkategorii w kategorii Dyskusje nad przyznaniem medalu/archiwum.
 2. Ze strony artykułu usuwa się informację o dyskusji nad przydzieleniem medalu i, jeżeli wniosek uznano za pozytywny, umieszcza się znak medalu.
 3. Na samej górze strony dyskusji artykułu wkleja się i wypełnia szablon PAnM.
 4. Ze strony propozycji do medalu usuwa się link do dyskusji nad nominacją, a na dole strony w sekcji 10 ostatnich rozstrzygnięć umieszcza się w odpowiedniej rubryce odsyłacz do artykułu.
 5. Na stronie w odpowiedniej sekcji Artykuły na medal dodaje się link do nowo mianowanego artykułu medalowego.
Opiekunowie
Polimerek, Myopic pattern, Lukasz Lukomski oraz Farary
Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do medalu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.


 • Na tej stronie – na górze sekcji Propozycje – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa}}.
 • W haśle, które chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|Anm}}.
 • Poinformuj głównych autorów artykułu o rozpoczęciu dyskusji nad przyznaniem medalu.
Każda kolejna nominacja hasła do medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|Anm|Numer}}.
ODŚWIEŻ

Propozycje

Pesach

Dyskusja trwa jeszcze 26 dni 20 godz. 23 min 25 s odśwież
Rozpoczęcie: 22 października 2016 10:10:02 Zakończenie: 21 listopada 2016 10:10:02


Uzasadnienie
W czerwcu 2016 artykuł został odznaczony jako DA. Od tego czasu przeglądałem źródła, wysłałem tekst do konsultacji przez lokalną gminę żydowską i nie dostałem żadnych negatywnych uwag. Myślę, że tekst wyczerpuje tematykę i jest zgodny z zasadami i może być oznaczony medalem. Jacek555 10:10, 22 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Nowy15 (dyskusja) 13:45, 25 paź 2016 (CEST)

Iron Man (film)

Dyskusja trwa jeszcze 22 dni 21 godz. 44 min 27 s odśwież
Rozpoczęcie: 18 października 2016 11:31:04 Zakończenie: 17 listopada 2016 11:31:04


Uzasadnienie
Wyczerpujący artykuł o filmie z 2008 roku, w przeważającej części mojego autorstwa. Zapraszam do dyskusji i czekam na Wasze cenne uwagi. Artykuł był już wcześniej zgłoszony do AnM, poprzednia dyskusja. Mike210381 (dyskusja) 11:31, 18 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Po przeczytaniu hasła w wersji polskiej i angielskiej odnoszę wrażenie, że polskie hasło jest dość ubogie. U nas „Zdjęcia i postprodukcja” to 1000 znaków. Na en jest sześć razy więcej tekstu na ten temat. Brakuje np. informacji o udziale Adiego Granova czy o 360-kilogramowej zbroi Ironmongera. O muzyce mamy dosłownie dwa zdania. Sądzę, że po delikatnej rozbudowie hasło mogłoby się nadawać na DA, lecz do medalu jeszcze daleko. (air)Wolf {D} 13:51, 18 paź 2016 (CEST)
  @Airwolf nie wiem czemu panuje tendencja do ciągłego porównywania artykułów do en wiki? Jeżeli będziemy mięli takie same zasady, to wtedy można porównywać, ale mamy inne, choćby co do uźródławiania fabuły, encyklopedyczności czy wagi. Nie zamierzam tak, jak poprzednicy przy Anm robić całkowitej zrzynki z artykułu na en wiki, bo widzę jaka tam jest treść. Druga kwestia, nie zgłosiłem tego artykułu do DA, więc jeżeli dostrzegasz istotne braki, aby artykuł spełniał wymogi AnM, to czekam na nie. W kwestii Adiego Granova, to wyjaśnij mi co w jego udziale jest istotnego? Fakt jest taki, że rysownicy Marvel Comics pracują przy wszystkich produkcjach zarówno Marvel Studios jak i Marvel Television tworząc szkice koncepcyjne. Odnośnie zbroi Iron Mongera, jesteśmy filmwebem, gdzie sadzimy ciekawostki, czy encyklopedią? Osobiście nie uważam tej informacji za encyklopedycznej. Nie zaprzeczam, że przy rozbudowie tego artykułu korzystałem z informacji na en wiki, ale starałem się je przesiać przez zasady pl wiki. Co do sekcji muzyka, rzeczywiście trochę można dodać informacji. Liczę na pomoc i konstruktywne sugestie, aby ten artykuł spełniał wymogi Anm, zresztą z mojej perspektywy (patrząc na to, że Ant-Man (film) otrzymał to wyróżnienie), nie brakuje mu jakoś wiele. Mike210381 (dyskusja) 21:59, 18 paź 2016 (CEST)
  To nie jest kwestia porównania do en. To jest kwestia porównania do wyróżnionego artykułu w innej wersji językowej. Gdyby Hiszpanie i Latynosi mieli artykuł na medal, porównywałbym do es. Udział Granova nie jest istotny ze względu na to, że to Granov, ale ze względu na to, że ważne jest, kto na potrzeby filmu zaprojektował Mk III. Zbroja Stane'a jest istotna nie dlatego, że ważyła 360 kilogramów, ale dlatego, że to był bardzo istotny i pracochłonny dla ekipy element filmu. Poza tym jeśli uważasz, że hasło zawiera wyłącznie informacje encyklopedyczne, to jak wyjaśnisz tak szczegółowy opis fabuły z drobnostkami w rodzaju „umieszcza stary reaktor w gablocie”. Sekcja z fabułą jest zdecydowanie najdłuższa w całym artykule, gdy przecież dla hasła w encyklopedii jest najmniej istotna. Tak więc albo trzeba znacząco rozbudować inne sekcje, aby zachować proporcje, albo trzeba radykalnie (o połowę?) skrócić opis fabuły. (air)Wolf {D} 22:23, 18 paź 2016 (CEST)
  @Airwolf Dodałem informacje, zarówno produkcyjne, na które zwróciłeś uwagę, jak rozbudowałem sekcję muzyka. Jakieś istotne braki w treści jeszcze dostrzegasz? (tak na marginesie, to co się dzieje ze starym reaktorem jest mimo wszystko istotne, ze względu na to, co się dzieje z nim później). Mike210381 (dyskusja) 23:11, 18 paź 2016 (CEST)
  No i powiedz tak szczerze: czy uważasz, że po dodaniu tych informacji artykuł stał się gorszy? Ale żeby nie było, że tylko narzekam. Skróciłem opis fabuły. Zyskałem prawie 400 znaków, nie usuwając żadnej istotnej informacji, jedynie te zdublowane czy mało istotne, jak to, że Rhodes rozmawiał z Tonym przez telefon czy że myśliwce, które przechwyciły Starka, to Raptory (to jest pierwszy przypadek w mojej wikikarierze, w którym usunąłem nazwę samolotu z artykułu – niech to będzie najlepszym dowodem, jak mało ważna jest ta informacja). (air)Wolf {D} 23:58, 18 paź 2016 (CEST)
  @Airwolf Nie uważam, aby stał się gorszy po dodaniu tych informacji, bo to zgłaszam artykuł do wyróżnienia, aby inni wskazał braki lub, jak to Ty zrobiłeś przeredagowali coś. Zresztą uzupełniłem też coś poza twoimi uwagami :) Czasami mam wątpliwości, co do istotnych informacji na en wiki, zwłaszcza, że sekcje produkcyjne u nich są rozlazłe (wpadłbyś na to, aby aż tyle napisać o produkcji krótkometrażówki? :D). MCU to jest kobyła, którą sam się zajmuje (nie to, że narzekam) i czasami dobrze jeżeli ktoś coś podpowie. Zgłoszenie Anm jest w tym najbardziej pomocne, ponieważ ten standard jest moim celem. Jeżeli dysponujesz trochę czasem, to chętnie Cię poproszę o uwagi i poprawki przy innych artykułach, zanim je również zgłoszę :)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. To jest uwaga natury bardziej ogólnej. Przed zgłoszeniem kandydatury medalowej wypada się upewnić, że przynajmniej w kluczowych nazwach własnych nie ma literówek i błędów ortograficznych. (air)Wolf {D} 12:02, 18 paź 2016 (CEST)
Dzięki za poprawkę, przeoczyłem Mike210381 (dyskusja) 12:23, 18 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Czy w sekcji „obsada” nie lepiej byłoby połączyć tabelę i zdjęcia? (air)Wolf {D} 12:02, 18 paź 2016 (CEST)
  Niespecjalnie podoba mi się ten pomysł, staram się, aby artykuły z MCU miały ten sam standard, przykładowo Anm: Ant-Man (film), poza tym niestety nie wszyscy aktorzy w głównej obsadzie mają pliki na commons, akurat w przypadku Iron Mana są do wszystkich, ale przykładowo w Ant-Manie już nie. Poza tym w filmach MCU od 2012 dochodzi dubbing, więc tabelka się rozszerza, dodanie zdjęcia do niej, nie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Jak już wspomniałem, że zależy mi, aby wszystkie artykuły filmowe z franczyzy MCU były skonstruowane w ten sam sposób. Mike210381 (dyskusja) 12:23, 18 paź 2016 (CEST)
  W porządku, akceptuję to wytłumaczenie. (air)Wolf {D} 13:14, 18 paź 2016 (CEST)
Poprawiono
Sprawdzone przez

Niecierpek gruczołowaty

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 7 godz. 44 min 53 s odśwież
Rozpoczęcie: 8 października 2016 21:31:30 Zakończenie: 7 listopada 2016 21:31:30


Uzasadnienie
Wyczerpujący artykuł (mimo, że nie przytłacza ogromem), oparty na kilku naukowych monografiach gatunku i nastu publikacjach naukowych. Rozmiarami odbiega trochę od innych artów medalowych o roślinach ponieważ gatunek ten opisywany jest głównie tylko w kontekście swej inwazyjności. Artykuł dobrze zilustrowany. Kenraiz (dyskusja) 21:31, 8 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. "Na podstawie tempa dotychczasowej inwazji ocenia się, że do 2015 będzie występował już wzdłuż wszystkich rzek w Europie Centralnej[7]" - szacunek z 1995 sięgnął 20 lat w przyszłość, ale to już stała się przeszłość. Czy są dane współczesne. Nie mam pomysłu, jak to zgrabnie przerobić (gdyby były, można by np. w stylu "pod koniec XX w. szacowano, że do 2015 r (...), ale na początku 2016 r. było wiadomo, że.../ale stało się tak już w 2010/ albo jeszcze inaczej - w zależności od danych), może lepiej wyrzucić mimo wszystko. Panek (dyskusja) 11:02, 10 paź 2016 (CEST)
  Usunąłem tę informację, faktycznie zamieszczenie jej było bez sensu. Nie mam źródeł by zweryfikować zawartą w niej prognozę. Kenraiz (dyskusja) 12:04, 10 paź 2016 (CEST)
 2. Mam wątpliwości, czy ten przechył na inwazyjność (skądinąd zrozumiały), jest dobry dla medalu. Teraz wygląda prawie tak, jakby w tych swoich Himalajach był mało ważny, ale z drugiej strony, zwalczany prawnie tylko w Polsce (gdzie indziej niby też jest, ale nie wiadomo na jakiej podstawie, np. być może na zasadzie inicjatyw społecznych). Rozumiem, że Braun-Blanquetowcy nie trafili do Himalajów, ale trochę brakuje jakiejkolwiek postaci fitosocjologii z ojczyzny. Podobno (sam wstawiam tu sobie "fakt") tam też potrafi robić jednogatunkowe asocjacje itd. To wszystko nie przeszkadza w Dobrym artykule, ale w AnM trochę tak. Panek (dyskusja) 11:12, 10 paź 2016 (CEST)
  W literaturze trudno znaleźć cokolwiek innego niż o inwazyjności. W niszowych publikacjach znalazłem informacje o uprawie, walorach ozdobnych, miododajności. Nawet o szczegółowe opisy morfologii ciężko, co zastanawia w kontekście istnienia bardzo podobnych gatunków z sekcji, wyróżnianych w Azji. Stan prawny uzupełniłem o info z USA. Dla Europy sprawa jest niejasna nawet dla autorów z europejskiego panelu EPPO (przypis 4 w artykule). O wyznawców fitosocjologii trudno poza Europą Centralną i danych z Azji w tym zakresie nie znam. Bardzo ciężko cośkolwiek wyszperać o ekologii gatunku w zasięgu rodzimym, co się dało - jest wyeksponowane na początku sekcji 'Ekologia'. Kenraiz (dyskusja) 12:04, 10 paź 2016 (CEST)
  Dotarłem do publikacji tłumaczącej to, czemu tak mało wiadomo o tym gatunku z obszaru naturalnego występowania (bo jest jednym z wielu nie mających tam żadnego znaczenia gatunków niecierpków) i dorzucającej garść informacji o gatunkach współwystępujących w Himalajach. Kenraiz (dyskusja) 13:27, 10 paź 2016 (CEST)
 3. Brakuje mi nieco informacji nt. Gatunku w Ameryce Płn. Art. Jest napisany z dość europocentrycznego punktu + informacje z naturalnego zasięgu wyst. Dasz radę w tej kwestii coś jeszcze dorzucić? D kuba (dyskusja) 11:37, 11 paź 2016 (CEST)
  W Ameryce nie poświęcają mu tyle uwagi, bo jest zdecydowanie mniejszym problemem niż w Europie (dodałem taką informację). Raczej dmuchają na zimne i zakazują obrotu gatunkiem, ale w kwestii ekologii i wpływu na siedliska odwołują się tylko do badań europejskich. Znalazłem jedną pracę tłumaczącą różnicę małą heterozygotycznością populacji amerykańskich, wciąż jeszcze występujących zwykle lokalnie i izolowanych. Zakładają, że po ich rozprzestrzenieniu się i wymianie genów nastąpi wybuch inwazji jak w Europie, ale taka hipoteza znalazła się tylko w streszczeniu pracy dyplomowej i nie dodałem tego do artu. Uzupełniłem info o siedliskach zajmowanych w Ameryce (są takie same jak w Europie). Kenraiz (dyskusja) 12:45, 11 paź 2016 (CEST)
  Ok, D kuba (dyskusja) 17:51, 11 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. D kuba (dyskusja) 17:51, 11 paź 2016 (CEST)
 2. Panek (dyskusja) 12:59, 23 paź 2016 (CEST)
 3. Nowy15 (dyskusja) 13:46, 25 paź 2016 (CEST)

HCP Z1

Dyskusja trwa jeszcze 10 dni 5 godz. 22 min 59 s odśwież
Rozpoczęcie: 5 października 2016 19:09:36 Zakończenie: 4 listopada 2016 19:09:36


Uzasadnienie

Artykuł o wagonach standardu Z1 produkowanych przez zakłady Cegielskiego. Niespełna rok temu dostarczono ostatnią sztukę i nie zanosi się na dalsze zamówienia, także temat jest już dosyć stabilny. Therud (dyskusja) 19:09, 5 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. W artykule brakuje informacji o pierwszym wagonie standardu Z1 typu 122A projektowanym w I połowie lat 70. Czy jesteś w stanie uzupełnić ten brak na podstawie źródeł, do których masz dostęp? Muri (dyskusja) 11:22, 17 paź 2016 (CEST)
  Nie kojarzę żadnego źródła w tym temacie. Mógłbyś nieco pomóc? Therud (dyskusja) 16:22, 17 paź 2016 (CEST)
  T Uzupełniłem. Muri (dyskusja) 17:03, 17 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Co jest takiego w informacji o użyciu wełny mineralnej do izolacji, że wsparta została 9 odnośnikami, a informacja o suszarkach w toaletach 10 odnośnikami? Niektóre informacje potwierdza wiele źródeł i w artykułach nie umieszczamy pełnych ich wykazów ponieważ prowadziłoby to do absurdalnych sytuacji. Wybieramy do zamieszczania w przypisach źródła kierując się kryterium ich wiarygodności, dostępności dla czytelnika i preferencją języka polskiego. Więcej niż 3 odnośniki wyglądają źle i stosowane są raczej w karykaturze Wikipedii. Kenraiz (dyskusja) 10:28, 6 paź 2016 (CEST)
  Nie ma źródła na to, że została użyta w każdej odmianie wagonu Z1, dlatego jest przypis dla każdego typu (152A, 154A itd.) osobno. Therud (dyskusja) 10:51, 6 paź 2016 (CEST)
Poprawiono
Sprawdzone przez

Alstom Konstal

Dyskusja trwa jeszcze 1 dzień 6 godz. 3 min 51 s odśwież
Rozpoczęcie: 26 września 2016 19:50:28 Zakończenie: 26 października 2016 19:50:28


Uzasadnienie

Artykuł o chorzowskim przedsiębiorstwie wytwarzającym tabor kolejowy. Jego historia sięga lat 60. XIX w. i opis okresu do końca lat 90. XX w. oparto głównie na monografii o tym producencie. XXI w. uźródłowiono innymi źródłami drukowanymi i internetowymi. Całość jest weryfikowalna, wszystkie linki w haśle zarchiwizowano, artykuł jest porządnie zilustrowany. Jedyne braki dotyczą zestawienia produkcji, ale skoro te luki występują nawet w monografii, to ich uzupełnienie w artykule na podstawie jakichś innych źródeł, o ile takowe w ogóle istnieją, prawdopodobnie graniczy z cudem. Zgłoszenie w ramach Roku transportu szynowego i kończącego się dziś Miesiąca Wyróżnionego Artykułu. Zapraszam do dyskusji. Muri (dyskusja) 19:50, 26 wrz 2016 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. "...a pozostałe 70% do banków niemieckich reprezentowanych przez Friedricha Flicka." - reprezentowanych przez tego dżentelmena, czy należących do niego? I co to za banki? W Art. Na medal możesz poszaleć ze szczegółami, do czego zachęcam:) D kuba (dyskusja) 15:01, 2 paź 2016 (CEST)
  Można szaleć, jeśli ma się źródła takich informacji. Napisałem tyle, ile podaje występująca w tym akapicie pozycja. Muri (dyskusja) 15:06, 2 paź 2016 (CEST)
 2. "...a także brał udział w produkcji pojazdów Coradia i Coradia LINT dla przewoźników zagranicznych." - wiadomo cos więcej o jakich przewoznikow chodzi? Niekonicznie z tego źródła. D kuba (dyskusja) 18:19, 2 paź 2016 (CEST)
  Pewnie wiadomo, ale czy jest to aż tak istotne? I tak wszystkich nie podamy, wybór rodziłby pytania czemu akurat te i zapewne większości z nich nie zwikizowalibyśmy. Określenie, że to przewoźnicy zagraniczni, w moim odczuciu w zupełności wystarcza. Daje informację, że te pojazdy w Polsce nie jeżdżą. Muri (dyskusja) 19:34, 2 paź 2016 (CEST)
  Tak, istotne. To ma być Artykuł na medal. Dlaczego mielibyśmy wszystkich nie podawać?? Może być tych przewoźników trzech, na przykład. W pierwszej cześci tego zzdania podałeś wszystkich odbiorców (bo nawet nie chodzi mi o przewoźników, a o odbiorców, jak miasta, czy kraje, do których trafiły), i nawet nie przeszło mi przez myśl, że jest to subiektywny wybór. D kuba (dyskusja) 21:15, 2 paź 2016 (CEST)
  Nie będzie ich trzech, będzie ich sporo więcej, o czym świadczy chociażby podane tam źródło i właśnie z tego powodu wolałbym uniknąć wyliczanki na dwie linijki. Muri (dyskusja) 21:24, 2 paź 2016 (CEST)
 3. Brakuje informacji nt dzialanosci przedsiebiorstwa w latach 2005-2012. D kuba (dyskusja) 18:21, 2 paź 2016 (CEST)
  Poszukam. Muri (dyskusja) 19:34, 2 paź 2016 (CEST)
  T Uzupełniłem co nieco w temacie zatrudnienia, inwestycji koncernu w zakład oraz jednego nietypowego zamówienia na podstawie prasy fachowej. Google nie zwraca nic ciekawego z okresu 2005-2012. Muri (dyskusja) 19:22, 19 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. Zjednoczone Towarzystwo Stali Śląskiej - czy ta nazwa pojawia się w źródle z przypisu nr 2? Też wg mnie do podlinkowania. D kuba (dyskusja) 14:05, 2 paź 2016 (CEST)
  Tak, występuje - nigdy nie piszę nic ponad to, co zawarto w źródle, z którego korzystam. Podlinkowano CSSC, bo ma linkujące. Muri (dyskusja) 14:17, 2 paź 2016 (CEST)
  Nie mam dostępu do tego źródła, więc pytam. W ogóle z tego źródła pochodzi spora ilość informacji. Prośba zatem do Ciebie o sprawdzenie raz jeszcze zgodności informacji z tym źródłem. D kuba (dyskusja) 15:01, 2 paź 2016 (CEST)
  Na pewno wszystko jest jak należy. Muri (dyskusja) 15:06, 2 paź 2016 (CEST)
  Wierzę, ale sprawdź pls raz jeszcze wszystkie informacje z tego źródła. Nie musisz dzisiaj, do końca głosowania jest jeszcze sporo czasu. D kuba (dyskusja) 18:24, 2 paź 2016 (CEST)
  Skoro wierzysz, to co ma nam dać to sprawdzenie? Wiem jak pracuję ze źródłami i wiem, że w artykule nie ma nic ponad to, co w nich zawarte. Chyba trochę szukasz dziury w całym. Muri (dyskusja) 19:34, 2 paź 2016 (CEST)
  Bo nie zakładam Twojej złej woli, tylko przy tak dużej ilości inf. z jedngo źródła, po prostu przeoczenie czegoś, lub napisanie z naruszeniem praw autorskich. Pół artykułu opiera się na tym jednym źródle. Tak, szukam dziury w całym, bo - powtórze się - to głosowanie nad medalem. OK, nie sprawdzaj, jak Ci się nie chce. Choć nie wiem czemu się tak upierasz. D kuba (dyskusja) 21:15, 2 paź 2016 (CEST)
  Również nie rozumiem czemu się upierasz akurat przy tym źródle. Tak samo jak nie masz tego źródła, tak również nie masz 99% innych książek i każdemu możesz zarzucić pisanie wbrew źródłu. Niczego nie pominąłem, niczego nie skopiowałem wprost, bo nie da się - tamtejszy styl daleko ma do encyklopedycznego. Przejrzyj historię hasła, zobaczysz jak powstawało i w jaki sposób dodaję informacje. Muri (dyskusja) 21:24, 2 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Linke-Hofmann-Busch - do podlinkowania. D kuba (dyskusja) 13:51, 2 paź 2016 (CEST)
  Nie ma takiej potrzeby. Obydwa wystąpienia są w zdaniach, w których mowa o GEC Alsthom, czyli dzisiejszym Alstomie. LHB Salzgitter to dzisiejsze Alstom Transport Deutschland, a nie mamy i raczej nigdy nie będziemy mieć takiego artykułu. Ba, nawet Alstom Transport nie mamy. Link do Alstomu na GEC Alsthom wystarczy, jest bardziej trafny. Muri (dyskusja) 14:06, 2 paź 2016 (CEST)
  OK, D kuba (dyskusja) 15:01, 2 paź 2016 (CEST)
 2. Brown Brothers & Company - to też. D kuba (dyskusja) 14:07, 2 paź 2016 (CEST)
  Podlinkowane za pomocą {{Link-interwiki}}. Muri (dyskusja) 14:17, 2 paź 2016 (CEST)
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Therud (dyskusja) 21:12, 19 paź 2016 (CEST)
 2. Kobrabones (dyskusja) 21:32, 19 paź 2016 (CEST)
 3. Flyz1 (dyskusja) 22:37, 24 paź 2016 (CEST)

Dyskusje przedłużone

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Dyskusja trwa jeszcze 16 dni 1 godz. 59 min 44 s odśwież
Rozpoczęcie: 11 września 2016 15:46:21 Zakończenie: 10 listopada 2016 15:46:21


Artykuł o pierwszoosobowej strzelaninie, która znacząco się wyróżnia wśród najpopularniejszych produkcji w tym gatunku. Gra nadal jest wspierana przez producenta (będę na bieżąco aktualizował artykuł), a społeczność graczy w przeciwieństwie do takich produkcji jak Battleborn, czy Evolve nie kurczy się i jest nawet większa teraz niż w momencie premiery. Wydaje mi się, że artykuł zawiera wszystkie najważniejsze informacje o grze. Niestety jedyne informacje o liczbie aktywnych graczy pochodzą z serwisu SteamCharts, a odnośnie sprzedaży z serwisu SteamSpy, a więc są nieoficjalne i dotyczą tylko wersji gry na Steam pomijając tą na Uplay, a także wersje konsolowe – z tego powodu nie dodałem ich do artykułu. Vebace [dyskusja] 15:46, 11 wrz 2016 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Za mało rozwinięty wątek postaci, tutaj nie ma głównego bohatera. Jak odblokuje postać jest filmik przedstawiającą ją/jego. Lispir (dyskusja) 12:02, 15 wrz 2016 (CEST)
  Dodałem informacje o filmikach i odblokowywaniu postaci oraz dodatków do broni za punkty rozgłosu. Mam dopisać, że nie ma głównego bohatera w grze wieloosobowej bez kampanii? Vebace [dyskusja] 14:50, 15 wrz 2016 (CEST)
 2. Brakuje krytyki ze na wygląd i inaczej działania na pokazach, niż to co jest teraz(syndrom WD). Na pewno któryś recenzji ma wywody na ten temat. Lispir (dyskusja) 12:02, 15 wrz 2016 (CEST)
  Dobry pomysł, dodałem. Vebace [dyskusja] 14:50, 15 wrz 2016 (CEST)
 3. Może coś jest jak Clancy mówił o tej grze, czy brał udział przy tworzeniu tej gry. Lispir (dyskusja) 12:02, 15 wrz 2016 (CEST)
  Clancy brał udział w produkcji niektórych gier (np. pierwszej części serii Rainbow Six gdzie część misji jest wprost zaczerpnięta z książki Tęcza Sześć), ale raczej nie w ostatnich latach. Zresztą Siege to produkcja bez kampanii i fabuły, a na dodatek Clancy zmarł ponad rok przed premierą gry. Vebace [dyskusja] 14:50, 15 wrz 2016 (CEST)
 4. Czy lidze są znane marki jak C9 czy NiP? Lispir (dyskusja) 12:02, 15 wrz 2016 (CEST)
  Nie, a przynajmniej ja nie znałem wcześniej czołowych drużyn R6S z innych gier. Vebace [dyskusja] 14:50, 15 wrz 2016 (CEST)
 5. Jako AnM to wydaje mi się, że chyba można tu opisać to bardziej szczegółowo (może warto byłoby zacząć od DA?) Czy gra ma fabułę w single playerze, nie widzę opisu przebiegu rozgrywki, jaki jest jej cel, co zyskujemy, co tracimy? W multi aktualny opis też wydaje się dość ogólny, można by śmiało poszerzyć o możliwościach w przebiegu, których ciężko szukać w innych grach tego typu, jak np. kolorowaniu broni, zabezpieczanie ścian, które można rozwalać, o dronach i skanerach, tym samym usunąć z treści "...i innego pomocnego osprzętu". Nie ma też nic o punktach i poziomach doświadczenia. To tak na szybko co pamiętam; naoglądałem się na Twichu, stąd te pytania :) Stanko (dyskusja) 14:31, 15 wrz 2016 (CEST)
 • W artykule jest napisane, że w grze jest tylko tryb treningowy i jedna misja fabularna. Mogę dopisać jej „fabułę”, czyli „Nastąpił biologiczny atak na uniwersytet, rząd wezwał Tęczę Sześć, oddziałowi udało się rozbroić dwie bomby podłożone przez terrorystów w budynku.” To jedna zdanie to cała fabuła, dopisać? :). Vebace [dyskusja] 16:24, 15 wrz 2016 (CEST)
 • Kolorowanie broni, to nic innego jak tzw. skórki, które występują w setkach gier. Element popularny i według mnie nieistotny, ale dodałem o nich informację, a także o innych elementach, które można kupić za kredyty. Vebace [dyskusja] 16:24, 15 wrz 2016 (CEST)
 • Rozbudowałem sekcję o „gadżetach”, ale wydaje mi się, że zaraz może ktoś mi zarzucić, że z Wikipedii robię '"Rainbow Six Wiki :) Vebace [dyskusja] 16:24, 15 wrz 2016 (CEST)
 • O punktach rozgłosu już było napisane, informację o poziomach właśnie dodałem. Vebace [dyskusja] 16:24, 15 wrz 2016 (CEST)
 1. Czy miałeś możliwość zapoznania się z recenzją z CD Action (01/2016, str.52)? Nie dysponuję tym numerem, ale jednak zgodnie z definicją AnM warto by choć zajrzeć do tego źródła. Matandun (dyskusja) 07:51, 19 wrz 2016 (CEST)
  T Załatwione Vebace [dyskusja] 15:04, 19 wrz 2016 (CEST)
 2. "a rzeczywista rozgrywka jest dynamiczna podobnie jak w serii Counter-Strike, czy Battlefield"
  Co dokładnie jest nie tak z tym fragmentem? Ogólnie chciałem przekazać to, że niektórzy zarzucili producentowi, że w trakcie E3 zaprezentował wyreżyserowany gameplay z rozgrywkę taktyczną, powolną, bardzo realistyczną; natomiast w 2015 roku okazało się, że gra będzie bardziej dynamiczna niż wynikało to z pierwszych zapowiedzi, że gracze będą musieli poruszać się chaotycznie tak jak w innych współczesnych strzelaninach, a sama gra będzie miała niewiele wspólnego z pierwszymi grami z serii Rainbow Six. W źródle autorzy materiału porównują grę do takich współczesnych produkcji jak: Battlefield, Left 4 Dead, Counter Strike, Call of Duty, czy Brink. Sam nie do końca zgadzam się z tą opinią, bo gra się zdecydowanie inaczej niż w większość „nowoczesnych” strzelanin, ale faktycznie gra na E3 był bardziej realistyczna niż to co otrzymaliśmy w grudniu zeszłego roku. Vebace [dyskusja] 13:35, 29 wrz 2016 (CEST)
  Warto o tym pamiętać, ze profesjonalny zawodnik jest innej lidzie niż recenzent, który nie poświeci tyle grze, by mieć poziom światowym, by recenzować grę. Uwaga trafna, bo R6 jest powolne na poziomach wyższych niż gracza, który pogra nie dużo i daje ocenę, a rozgrywka się zmienia z patchami, nowymi postaciami i nowymi technikami gry. Lispir (dyskusja) 02:33, 30 wrz 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Nie wiem czy jest to błąd, czy tylko zalecenie, ale wydaje mi się, że przy polskich publikacjach/stronach nie dajemy {{...|język = pl|...}}? Kamil-b DYSKUSJA 11:26, 22 wrz 2016 (CEST)
  Raczej nie jest to błąd, bo w dużej część artykułów wyróżnionych można znaleźć ten szablon z wpisanym parametrem „język = pl” i nigdy nie widziałem, aby ktoś twierdził, że należy to usunąć. Aczkolwiek z opisu w dokumentacji faktycznie wynika, że w przypadku polskich stron tego parametru się nie używa. Vebace [dyskusja] 13:59, 22 wrz 2016 (CEST)
Poprawiono
Prośba

@Farary proszę o przedłużenie. Stanko (dyskusja) 18:26, 14 paź 2016 (CEST)

Sprawdzone przez
 1. Emptywords (dyskusja) 01:58, 29 wrz 2016 (CEST)
 2. Solidne. Na marginesie, ostatnio jak miałem tu dać podpis to tak się zapatrzyłem na Twitchu, że zapomiałem, ty samym... Stanko (dyskusja) 20:36, 18 paź 2016 (CEST)
 3. Solidna robota. Sir Lothar (dyskusja) 09:35, 19 paź 2016 (CEST)

Bawolec

Dyskusja trwa jeszcze 8 dni 19 godz. 0 min 23 s odśwież
Rozpoczęcie: 4 września 2016 08:47:00 Zakończenie: 3 listopada 2016 08:47:00


Bawolec krowi
Uzasadnienie
Art powstał jako tłumaczenie medalowego en.wiki artu en:Hartebeest, które zakresem omawianej wiedzy pokrywa się z naszym bawolcem, a nie tylko z bawolcem krowim. Dostało DA Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Bawolec. Od tego czasu nieznacznie uzupełniono je, rozbudowuąc sekcję o rozmnażaniu. Mpn (dyskusja) 08:47, 4 wrz 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. "...może pochodzić od przestarzałego wyrazu hertebeest w języku afrikaans" - oznaczającego... ? D kuba (dyskusja) 14:21, 12 wrz 2016 (CEST)
  właściwie podana dalej etymologia stosuje się i do tej nazwy. Słowo to w afrikaans oznacza to samo, bawolca Mpn (dyskusja) 21:10, 12 wrz 2016 (CEST)
 2. W pierwszej po infoboksie grafice pojawia się nieprzetłumaczony bawolec Neumann’s hartebeest, D kuba (dyskusja) 15:13, 12 wrz 2016 (CEST)
  podałem nazwę naukową, poslkiej nie ma, bo to krzyżówka Mpn (dyskusja) 21:10, 12 wrz 2016 (CEST)
 3. "...niegdyś zasiedlał północną Afrykę od Maroka do Egiptu." - kiedy? jeśli przed wymarciem, może lepiej napisać po prostu: "...przed wymarciem zasiedlał..."?, D kuba (dyskusja) 15:20, 12 wrz 2016 (CEST)
  EDIT: to samo z A. b. caama, A. b. lelwel, A. b. major i A. b. tora, D kuba (dyskusja) 15:26, 12 wrz 2016 (CEST)
  zanim człowiek zaczął trzebić? Trudno to inaczej sformułować. Istniał czas taki, że zasięg był taki, tyle mówią te zdania. Myślę, że tak mozna zostawić Mpn (dyskusja) 12:23, 17 wrz 2016 (CEST)
 4. "Te dwa taksony są sobie filogenetycznie bliskie, rozdzieliły się przed 200 tysiącami lat" - na en.wiki w haśle Red hartebeest piszą o tym nieco bardziej szczegółowo wiążąc zdarzenie z ociepleniem, a potem z ochłodzeniem klimatu. Podparte jest to zresztą dobrze źródłem (tym samym co u nas). Myślę, że warto dodać link do artykułu w Proc Biol Sci - jest tam bezpłatny dostęp do pełnej wersji. D kuba (dyskusja) 15:54, 12 wrz 2016 (CEST)
  jest podlinkowany Mpn (dyskusja) 19:08, 29 wrz 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. " Z drugiej strony rozkład porodów wskazuje też na wpływ drapieżników, takich jak krokuta cętkowana z hienowatych[71]" - niezrozumiałe. D kuba (dyskusja) 21:08, 12 wrz 2016 (CEST)
  popr Mpn (dyskusja) 12:23, 17 wrz 2016 (CEST)
 2. "Okres między cielętami wynosi..." - może lepiej napisać "okres pomiędzy porodami lub kopulacjami? D kuba (dyskusja) 21:08, 12 wrz 2016 (CEST)
  popr Mpn (dyskusja) 12:23, 17 wrz 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Mononykus (dyskusja) 01:04, 12 wrz 2016 (CEST) Poprawiłem kilka literówek i dołożyłem nieco zaginionych kropek. Poza tym nie znalazłem innych błędów. Tekst stosunkowo ciężki w odbiorze i miejscami nieco zagmatwany, aczkolwiek nie mam zastrzeżeń w stosunku do stylu, a strona merytoryczna wydaje się być wyczerpana do cna. Świetna robota :)
 2. Zielonooki (dyskusja) 00:20, 21 wrz 2016 (CEST) Wspaniale opracowany artykuł z niezliczoną ilością przypisów. Z pewnością zasługuje na medal. Dokonałem minimalnych poprawek.
 3. D kuba (dyskusja) 15:02, 9 paź 2016 (CEST)
 4. Jacek555 10:03, 22 paź 2016 (CEST)

Weryfikacja medalu

Procedura weryfikacji medalu
 1. Artykuł do weryfikacji medalu może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PAnM,
 2. Należy podać przyczynę zgłoszenia,
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu medalu następuje po miesiącu od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji nie należy zdejmować szablonu medalu,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci medal, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić artykuł do warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce Nazwa wpisz tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.


 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie medalem.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/odbieranie}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|{{subst:PAGENAME}}/odbieranie|Anm}}.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez używania powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa 2/odbieranie}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa Numer/odbieranie|Anm}}.


Propozycje do weryfikacji

Pizystratydzi

Dyskusja trwa jeszcze 15 dni 20 godz. 15 min 45 s odśwież
Rozpoczęcie: 11 października 2016 10:02:22 Zakończenie: 10 listopada 2016 10:02:22Brak przypisów dyskwalifikuje medal. PuchaczTrado (dyskusja) 10:02, 11 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Obecne kryteria są niestety za odebraniem Hermod (dyskusja) 21:01, 11 paź 2016 (CEST)
 2. Niestety nie ma prawie w ogóle przypisów, a autor nie edytuje już od 6 lat. [1] --Kamil-b DYSKUSJA 20:10, 23 paź 2016 (CEST)
 3. Czy nie lepiej poprawić to hasło, uzupełniając przypisy? Znawców problematyki starożytnej wśród nas nie brakuje, więc sądzę, że chętni się znajdą. Anagram16 (dyskusja) 03.00. 25 paź 2016 (CEST)

10 ostatnich rozstrzygnięć

Hasła oznaczone jako AnM

Edward Flatau, Raciborowice Górne, Wyprawa Amundsena na biegun południowy, Linia kolejowa nr 283, Gorączka neutropeniczna

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia AnM

Iron Man 3, Thor (film), Thor: Mroczny świat, Captain America: Pierwsze starcie, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz