Skrót: WP:PAnM, WP:PANM

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przyznawanie medalu

Propozycje artykułów na medal w Wikipedii

NoWikimedal3.png

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 30 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli artykuł jest dobry, ale jeszcze nie na poziomie medalowym, rozważ umieszczenie go na stronie kandydatów do przyznania mu miana Dobrego Artykułu. Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Obecnie na Stronie Głównej
Dworzec gdański 1944.png
Powstańcze natarcia na Dworzec Gdański – kilkukrotne próby zdobycia stołecznego Dworca Gdańskiego podjęte przez żołnierzy Armii Krajowej podczas powstania warszawskiego 1944 roku. Dworzec wraz z zespołem sąsiednich obiektów tworzył jeden z najsilniejszych ośrodków niemieckiego oporu w północnej części Warszawy. Na skutek niepowodzenia polskich ataków w godzinie „W” dworzec wraz z linią kolei obwodowej stworzyły swoistą barierę oddzielającą oddziały AK na Starym Mieście od powstańczego Żoliborza. Polskie dowództwo od pierwszych dni powstania zamierzało wywalczyć korytarz między obiema dzielnicami, lecz przystąpienie do poważniejszych działań zaczepnych okazało się możliwe dopiero po przybyciu na Żoliborz blisko 900 żołnierzy AK z Puszczy Kampinoskiej. Dwa nocne natarcia, przeprowadzone 20/21 sierpnia i 21/22 sierpnia, zakończyły się jednak całkowitą porażką z powodu przewagi ogniowej nieprzyjaciela oraz błędów popełnionych przez polskie dowództwo przy planowaniu i organizacji natarcia. Oddziały AK poniosły wówczas ciężkie straty, sięgające około 500–600 zabitych i rannych. Czytaj więcej…
Inne artykuły na medalJak wybieramy najlepsze?
Wyróżniona zawartość Wikipedii
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik zarejestrowany co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej od czasu pierwszego logowania.
 2. Artykuły oceniane są przez 30 dób.
 3. Artykuł dostaje medal, gdy:
  1. zostanie sprawdzony przez co najmniej trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego (głosy pacynek są nieważne),
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia, chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione.
 4. Od sprawdzających wymaga się rzetelnego przestudiowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny, w przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 7. Wszystkie zdjęcia powinny znajdować się na serwerze Commons.

Uwagi dodatkowe

Zgłaszanie
Przed zgłoszeniem artykułu zapoznaj się z tekstem Jak napisać doskonały artykuł, z którego dowiesz się, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego zapoznaj się z zasadami i zaleceniami edycyjnymi przyjętymi w Wikipedii.
Przy zgłaszaniu należy podać, kto zgłasza. Anonimowe zgłoszenia oraz nominacje przez Wikipedystów, niespelniających warunku stażowego, są usuwane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub nie spełniasz wymienionych w regulaminie kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do warsztatu PANDA.
Zalecenia dla dyskutujących
 1. Uwagi dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i pacynek nie są liczone, jednak zastrzeżenia zgłoszone z takich kont są uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu.
 2. Niezwiązane z jakością artykułu wypowiedzi są wykreślane.
 3. Zaleca się, by każde zastrzeżenie było podane w oddzielnym akapicie.
 4. Nie należy powtarzać zgłoszonych przez innych uczestników dyskusji uwag. Dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgłoszonego zastrzeżenia należy pisać pod zgłoszeniem stosując wcięcie.
 5. Rezultaty ocen i dyskusji rozpatrywane są przez opiekunów projektu.
Zakończenie dyskusji
 1. Na stronie dyskusji wypełnia się pola szablonu {{Dyskusja nad artykułem na medal}} przydzielającego kategorię tej stronie. Dzięki temu zakończone dyskusje można będzie odnaleźć w jednej z podkategorii w kategorii Dyskusje nad przyznaniem medalu/archiwum.
 2. Ze strony artykułu usuwa się informację o dyskusji nad przydzieleniem medalu i, jeżeli wniosek uznano za pozytywny, umieszcza się znak medalu.
 3. Na samej górze strony dyskusji artykułu wkleja się i wypełnia szablon PAnM.
 4. Ze strony propozycji do medalu usuwa się link do dyskusji nad nominacją, a na dole strony w sekcji 10 ostatnich rozstrzygnięć umieszcza się w odpowiedniej rubryce odsyłacz do artykułu.
 5. Na stronie w odpowiedniej sekcji Artykuły na medal dodaje się link do nowo mianowanego artykułu medalowego.
Opiekunowie
Polimerek, Myopic pattern, Lukasz Lukomski oraz Farary
Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do medalu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.


 • Na tej stronie – na górze sekcji Propozycje – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa}}.
 • W haśle, które chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|Anm}}.
 • Poinformuj głównych autorów artykułu o rozpoczęciu dyskusji nad przyznaniem medalu.
Każda kolejna nominacja hasła do medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|Anm|Numer}}.
ODŚWIEŻ

Propozycje

Kuchnia rosyjska

Dyskusja trwa jeszcze 22 dni 7 godz. 23 min 5 s odśwież
Rozpoczęcie: 1 października 2015 20:03:04 Zakończenie: 31 października 2015 20:03:04


Uzasadnienie
Status dobrego artykułu uzyskany w lipcu 2015. Od tego czasu artykuł gruntownie rozbudowany i zilustrowany. Dużo pracy

Hermod (dyskusja) 20:03, 1 paź 2015 (CEST)

Komentarz
 1. Hortensja wyraża wątpliwość, czy wolno mi głosować, jako „współautorce” artykułu, więc wyjaśniam, że to Ona jest jego jedyną autorką. Ja starałam się tylko pomóc w zilustrowaniu – zgodnie z Jej koncepcją – małej części tekstu. Mam wrażenie, że nie powinnam być „za karę” pozbawiona prawa głosu – to do Hortensji należą wszystkie prawa autorskie (do satysfakcji z AnM). W wydawnictwach np. tłumacz, grafik albo redaktor techniczny nie jest uznawany za współautora i „wolno mu” opiniować dzieło – zna je od podszewki. Pozdrawiam--Joanna (dyskusja) 05:56, 3 paź 2015 (CEST)
 2. Dobry, rozbudowany, uźródłowiony artykuł o kuchni rosyjskiej... czy aby na pewno? IMO jest to raczej artykuł o KUCHNI FEDERACJI ROSYJSKIEJ, a to chyba nie to samo. Fakt zapożyczenia przez etnicznych Rosjan potraw innych narodowości nie stanowi iż potrawy te stały się potrawami rosyjskimi. Szaszłyk bądź kebab, tak popularne w Polsce, moglibyśmy w tym ujęciu uznać za produkty kuchni polskiej, a tak przecież nie jest. Belissarius (dyskusja) 06:11, 4 paź 2015 (CEST)
  Kuchnia rosyjska = kuchnia praktykowana przez rodowitych (autochtonicznych) Rosjan (Ruski) [1]. W oficjalnym języku polskim mamy jedynie termin Rosjanie na określenie rodowitych i nierodowitych mieszkańców FR, stąd pewne nieścisłości. Kuchnia Federacji Rosyjskiej = kuchnie 176 różnych narodowości i wspólnot etnicznych tu mieszkających, z których każda wykształciła własne tradycje kulinarne, wzajemnie się przenikające. Kuchniom FR poświęcony został ostatni rozdział w artykule. Potrawy zapożyczone od innych narodowości czy grup etnicznych, jedynie weszły do repertuaru kuchni rosyjskiej, im poświęcony został również osobny rozdział, a ich oryginalne pochodzenie zostało zawsze wyraźnie zaznaczone w artykule, aby uniknąć zarzutu uzurpacji. Kebaby i szaszłyki, weszły do repertuaru kuchni polskiej, ale ich pochodzenie jest niepolskie. Włoska pizza zadomowiła się w wielu krajach. W Rosji, ze względu na olbrzymi obszar, okres ZSRR i wieloetniczność, tych potraw zapożyczonych jest więcej. W kuchni holenderskiej spotkamy potrawy indonezyjskie za sprawą powiązań historycznych. Mam nadzieję, że w miarę udało mi się wyjaśnić te zawiłości potraw zapożyczonych. Hortensja (dyskusja) 17:46, 4 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Periodyzacja kuleje. Wymienione okresy nie zgadzają się z historią Rusi i Rosji. Okres moskiewski np. winien odnosić się wyłącznie do czasów Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, zaś okres staroruski może odnosić się do Rusi Kijowskiej, która z Rosją nic wspólnego nie miała. Belissarius (dyskusja) 06:30, 4 paź 2015 (CEST)
  Przepraszam, że do tej pory nie odpisałam, ale w dalszym ciągu jestem na etapie zbierania i przetwarzania informacji, aby, taką mam nadzieję, poprawić zgłoszone przez Ciebie zastrzeżenia. Hortensja (dyskusja) 18:32, 6 paź 2015 (CEST)
  Spokojnie, mamy dużo czasu. Po prostu musisz oddzielić Ruś Kijowską, która po najeździe mongolskim przestała istnieć, od Wielkiego Księstwa Moskiewskiego (też uzależnionego od chanów, ale które ostatecznie zdołało się wyzwolić i zacząć budować własną potęgę). Kijów i Moskwa były wcześniej opanowane przez Waregów, a więc Skandynawów, z tym, że podczas gdy na Rusi wpływy te były przejściowe, to w Moskwie okazały się nadzwyczaj silne (dynastia Rurykowiczów) i tu też należy szukać źródeł tradycji kulinarnych późniejszej Rosji. Poszukaj, a znajdziesz. Belissarius (dyskusja) 07:18, 7 paź 2015 (CEST)
  W periodyzacji coś trzeba będzie pokombinować ze Wszechrosją. Wszyscy Rusini nie mogą zostać. Panek (dyskusja) 17:50, 7 paź 2015 (CEST)
  Poprawiłam na kuchnię wszechrosyjską. Obie nazwy są używane: kuchnia wszystkich Rusinów i kuchnia wszechrosyjska. Hortensja (dyskusja) 21:51, 8 paź 2015 (CEST)
  Pytanie, przez kogo są używane. Podałaś źródło rosyjsko- i anglojęzyczne. Tam mogą mieć All-Russian, ale ja mówię o tradycji polskojęzycznej. Nie jestem rusycystą, ale mam wrażenie, że o ile pojęcia Wszechruś i Wszechrosja się pojawiają w polskich tekstach w kontekście imperialnym (łącznie z Cerkwią Wszechrusi, dla której Moskwa to Trzeci Rzym i nie powinno być cerkwi autokefalicznych), o tyle pojęcie wszyscy Rusini nie ma charakteru terminu, i równie dobrze może odnosić się do czasów wareskich, a nie konkretnie do okresu supremacji Moskwy nad "Małą Rosją", Polską itd. i panslawizmu. Panek (dyskusja) 23:00, 8 paź 2015 (CEST)
  • Jeżeli chodzi o tradycję polskojęzyczną, to występuje określenie trójjedyny rosyjski naród, np. używa tego terminu Eugeniusz Mironowicz i Oleg Łatyszonek, Łukasz Jasina. Aczkolwiek przymiotnik wszechrosyjski też występuje w słowniku polskim. Zmienię na kuchnię trójjedynego narodu rosyjskiego. Czy to miałeś na myśli? Hortensja (dyskusja) 23:46, 8 paź 2015 (CEST)
   • Ja nawet nie wiem, czy mam to na myśli – nie kojarzę w tej chwili, jak w polskiej historiografii mówi się o Rosji między wojnami napoleońskimi a rewolucjami, poza tym, że raczej nie "okres wszystkich Rusinów" (wciąż tak zostało we wstępie). Rosja dziewiętnastowieczna? Rosja przedrewolucyjna? Rosja imperialna? To chyba też nie do końca to. Przydałby się ktoś z lepszą od mojej znajomością terminologii historycznej... Panek (dyskusja) 08:52, 9 paź 2015 (CEST)
  Osadziłam lepiej na tle historycznym kuchnię staroruską i staromoskiewską. Reszta następnym razem. Hortensja (dyskusja) 21:51, 8 paź 2015 (CEST)
 2. Szampan. Ta nazwa jest zastrzeżona dla kilku winnic w Szampanii. „Sowietskoje Szampanskoje” to wino musujące. Zresztą pod koniec ZSRR, w wyniku francuskich protestów, zmieniono nazwę na „Sowietskoje Igristoje”. Belissarius (dyskusja) 05:58, 4 paź 2015 (CEST)
  Co prawda materiał źródłowy nie precyzuje czy chodzi o radziecki szampan czy prawdziwy francuski szampan, ale biorąc pod uwagę, że jest to materiał rosyjski Russia Beyond The Headlines, zapewne chodzi o Советское шампанское, więc doprecyzowałam. Link do szampana pozostał w haśle, bo jest tam wzmiankowany radziecki szampan, natomiast hasła bezpośredniego jeszcze nie mamy na pl.wiki. Hortensja (dyskusja) 15:59, 4 paź 2015 (CEST)
 3. Głód. Wymieniono kilka lat czy okresów głodu, podczas gdy na wsi rosyjskiej był to stan niemal permanentny, wyłączywszy krótki okres na przełomie XIX i XX wieku, który po „rozkułaczeniu” przez bolszewików znikł aż do końca lat 90. XX wieku. Kuchnia bojarów, arystokracji czy wierchuszki partyjnej to inna kuchnia, raczej mało-rosyjska. Belissarius (dyskusja) 06:18, 4 paź 2015 (CEST)
  W żadnym z materiałów źródłowych, z których korzystałam, a były to materiały po angielsku, amerykańskie, a nie radzieckie czy rosyjskie, nie napisano, że na wsi rosyjskiej głód był stanem prawie permanentnym, nie ma więc takiego stwierdzenia w haśle. Jeżeli masz materiał źródłowy, który podaje taką informację, to proszę podaj mi go i wprowadzę informację do hasła. Wymieniłam jedynie największe klęski głodu oraz trudności w zaopatrzeniu w niektórych latach, o których wspomniano w materiałach źródłowych. Co do drugiej Twojej uwagi, to, jak zostało zaznaczone już na samym wstępie do hasła: Tradycyjna kuchnia rosyjska występowała w szerokich wariantach, od kuchni chłopskiej aż do kuchni carskiej. Bojarzy, arystokracja czy wierchuszka partyjna, to też byli Rosjanie. Opisując starałam się wyraźnie zaznaczyć, co gościło na stołach chłopskich, a co na stołach klasy średniej i wyższej, aby uniknąć nieporozumień. Zresztą taki sam podział dotyczy też np. kuchni holenderskiej, jedni jedli trzy razy dziennie ziemniaki z rozwodnionym sosem musztardowym albo nawet bez sosu, a inni kraby, sery, winogrona, dziczyznę, a nawet mięsko ptaków śpiewających. W każdym kraju mamy do czynienia z kuchnią elit i kuchnią ludzi ubogich. Hortensja (dyskusja) 16:50, 4 paź 2015 (CEST)
  Dodam, że w haśle jest jedno zdanie, które mówi, że wystąpienie klęski głodu nieustannie zagrażało ludziom i dotyczy dawnej Rusi. Hortensja (dyskusja) 21:51, 8 paź 2015 (CEST)
 4. Czy aby na pewno "berries" ma oznaczać "leśne borówki"? Nie wątpię, że w dużej mierze chodzi o borówki: czarną, czerwoną, bagienną i żurawinę, ale brak malin, jeżyn, poziomek czy porzeczek wydaje mi się podejrzany. W moim dialekcie o wiele lepiej byłoby to określić zbiorczo jako jagody, ale aby uniknąć różnic w dialektach, może po prostu zmienić na owoce leśne? Panek (dyskusja) 17:43, 7 paź 2015 (CEST)
  Zmieniłam na leśne owoce. W innych rozdziałach pisze o nich wszystkich szczegółowo. Hortensja (dyskusja) 19:11, 7 paź 2015 (CEST)
 5. Rzut oka na nieuźródłowioną rosyjską i lepiej uźródłowioną angielską wersję artykułów o dewolaju wskazuje, że sprawa jego pochodzenia i w ogóle popularności w różnych czasach nie jest taka prosta. Panek (dyskusja) 20:04, 7 paź 2015 (CEST)
  Trudna sprawa. Zmieniłam w zdaniu, że Marie-Antoine Carême jest prawdopodobnie "ojcem" kotleta de volaille. Moje poszukiwania nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto wymyślił kiedyś dewolaja. Według Adama Gesslera był nim Antonin Careme. Hortensja (dyskusja) 23:24, 8 paź 2015 (CEST)
 6. W procesie tym wyróżnia się sześć następujących okresów: (...). Lepsze byłoby według kogo proces ten dzielony jest na 6 okresów. Konkretne nazwiska i konkretne prace, w których tak jest. To że są 2 przypisy do tej informacji wg mnie jest trochę za słabe. Bo są to źródła niebędące literaturą naukową. Proponuję jeszcze poszperać w tej sprawie w artykułach naukowych z zakresu kulturoznawstwa. Enstropia 09:29, 9 paź 2015 (CEST)
 7. Uwagi do sekcji Okres staroruski:
  Ulubioną potrawą był pieróg - czyją? I co na to wskazuje?
  • Przydałoby się rozwinąć myśl o potrawach postnych i świątecznych i na czym polega różnica. Co stanowi jedzenie postne (konkretne dania) i świąteczne. Oraz jakie nakazy w tym względzie dają religie Rosjan.
  Czerwone mięso było mało popularne, jeżeli już, to jedzono - stylistyczne
  • dlaczego było zakazane mięso z królika i cielęcina? Enstropia 09:41, 9 paź 2015 (CEST)
 8. Uwagi do sekcji Okres (staro)moskiewski:
  Okres kuchni staromoskiewskiej obejmuje XVII wiek odnosi się do scentralizowanego państwa moskiewskiego - kropka? I? Nie wiem co powinno być między tymi zdaniami, ale widać, że coś tu nie gra.
  W tym czasie na stole pojawiły się także nowe, bardziej wymyślne potrawy postne - jakie konkretnie?
  Posiłki bojarów i elity składały się z wyszukanych potraw w obfitych ilościach, szczególnie podczas dni świątecznych - należałoby rozwinąć kwestię kuchni bogaczy w takim stopniu, w jakim jest opisana kuchnia biedoty. Enstropia 09:56, 9 paź 2015 (CEST)
 9. Sekcja Kuchnia za panowania Piotra Wielkiego i Katarzyny Wielkiej - nadal utrzymywał się podział na biednych i bogatych, prawda? A może słówko o tym, że biedni jedli nadal to samo co wcześniej? A może jednak coś nowego jedli? Enstropia 10:11, 9 paź 2015 (CEST)
 10. Uwagi do sekcji Kuchnia trójjedynego narodu rosyjskiego:
  W 1861 ukazała się książka kucharska a wcześniej nie było książek kucharskich? Czy jest to pierwsza książka kucharska?
  Już w 1873 Lew Tołstoj zwrócił uwagę na głód panujący w okolicach Samary, gdzie mieściła się jego posiadłość - I Tołstoj zauważył głód w 1873 roku i napisał o tym w 1892 (19 lat!)? Coś może w tym czasie robił na ten temat? Może coś z tym zrobił? Czy zwyczajnie to zauważył? I dlaczego "już w 1873 roku"? Przecież głód tam był przez kilka wieków.
  kiedy nowe dobre zbiory przywróciły sytuację do normalności - styl do poprawy. Enstropia 10:18, 9 paź 2015 (CEST)
  Ad uwagi Enstropia. Postaram się, ale to potrwa, poszerzyć o okresach historycznych w kuchni rosyjskiej i uwzględnić wszystkie Twoje uwagi, ale pamiętaj proszę, że jestem ograniczona materiałami źródłowymi i jeżeli czegoś nie ma w źródłach, to nie jestem w stanie danej kwestii rozwinąć. Opracowań na temat sztuki kulinarnej na poziomie uniwersyteckim generalnie nie ma. Nie wymagaj proszę ode mnie rzeczy niemożliwych. Hortensja (dyskusja) 12:07, 9 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. Zastanawiam się, czy jest potrzebna wstawka o anglojęzycznych skojarzeniach z kaszą. Wydaje mi się, że chodzi tu trywialnie o to, ze w angielskim istnieje słowiańskie zapożyczenie en:kasha odnoszące się do kaszy gryczanej, więc anglojęzycznemu czytelnikowi trzeba na enwiki wytłumaczyć, że "kasza" w językach słowiańskich może oznaczać różne porridge. Dla polskojęzycznego czytelnika to informacja zbędna i w ogóle mało czytelna. Panek (dyskusja) 10:56, 9 paź 2015 (CEST)
  Zostawiłabym, bo nieznajomość tego faktu prowadzi do nieporozumień. Hortensja (dyskusja) 12:07, 9 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Wstęp stanowczo zbyt długi; ponadto we wstępie (szczególnie w artykule medalowym) nie należy zamieszczać przypisów. Wstęp, wraz z infoboksem, to skrót dla tych, którym nie będzie chciało się czytać całego artykułu. Sugeruję utworzyć rozdział „Wprowadzenie” i tam włożyć tę treść. Belissarius (dyskusja) 06:24, 4 paź 2015 (CEST)
  Zgodnie z Twoją sugestią „odchudziłam” wstęp i usunęłam przypisy, a informacje przeniosłam do rozdziału Wprowadzenie. Hortensja (dyskusja) 15:26, 4 paź 2015 (CEST)
  Teraz artykuł ma dwie sekcje wprowadzające. Proponuję z 'Wprowadzenia' wyodrębnić końcową sekcję 'Kuchnia rosyjska w kulturze', a resztę umieścić pod nagłówkiem 'Zasięg kuchni rosyjskiej' (czy jakoś tak). Kenraiz (dyskusja) 17:40, 7 paź 2015 (CEST)
  Sekcję wyodrębniłam. Co prawda w tym momencie jest krótka, ale powycinam porozrzucane po haśle informacje na ten temat i umieszczę w tej sekcji. Informacje zawarte we Wprowadzeniu umieściłam w odpowiednich rozdziałach, a to co się powtarzało pominęłam. W ten sposób Wprowadzenie zniknęło. Mamy tylko wstęp jako proste streszczenie najważniejszych wiadomości, które są podane bez przypisów, bo ich rozwinięcie znajduje się w dalszej części artykułu i tam zostały podane przypisy. Hortensja (dyskusja) 21:51, 8 paź 2015 (CEST)~
 2. A to już nie linkujemy do artykółów o składnikach i do państw? Enstropia 09:58, 9 paź 2015 (CEST)
  Nie wiem, co masz dokładnie na myśli? O jakie linkowanie Ci chodzi? Gdzie brakuje linkowania? Hortensja (dyskusja) 12:07, 9 paź 2015 (CEST)
Poprawiono
 1. Wstęp, nazewnictwo (radziecki szampan, owoce leśne i kuchnia wszechrosyjska), osadzenie w historii kuchni staroruskiej i staromoskiewskiej. Hortensja (dyskusja) 21:51, 8 paź 2015 (CEST)
Sprawdzone przez
 1. Moim zdaniem artykuł był już od dawna więcej niż dobry --Joanna (dyskusja) 06:21, 2 paź 2015 (CEST)
 2. Więcej zastrzeżeń nie mam. Podpisuję się z satysfakcją. Belissarius (dyskusja) 17:16, 4 paź 2015 (CEST)

Krokodyle

Dyskusja trwa jeszcze 19 dni 6 godz. 14 min 57 s odśwież
Rozpoczęcie: 28 września 2015 18:54:56 Zakończenie: 28 października 2015 18:54:56


Uzasadnienie
art zgłoszony bardzo niedawno do DA z uzasadnieniem Art stanowi tłumaczenie en:Crocodilia (FA). Wbrew swoim zwyczajom na en.wiki nawet napisali cokolwiek na temat anatomii. Poza tym temat jest naprawdę interesujący, myślę, że nie tylko dla zoofilów miłośników zwierząt :-), gdzie padła sugestia rozpatrywania artu od razu jako kandydata do medalu. Mpn (dyskusja) 18:54, 28 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Zdjęcie podpisane "Krokodyl nilowy zdolny jest do wysokiego chodu..." to krokodyl kubański - do zmiany zdjęcie lub podpis--Felis domestica (dyskusja) 05:47, 3 paź 2015 (CEST)
  racja, popr Mpn (dyskusja) 07:35, 3 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. Artykuł z całą masą literówek (już częściowo poprawione) ale przed zgłoszeniem dobrze eliminować widoczne błędy. Niestety artykuł jest „tylko kalką” z angielskiej wersji i chyba zbyt dosłownie przetłumaczony. Czy tych przecinków nie jest zbyt dużo ? Uzasadnienie zgłoszenia i żartobliwe odwołanie się do pewnej zaburzenia seksualnego a także czynu zabronionego chyba niestosowne. Hermod (dyskusja) 17:21, 29 wrz 2015 (CEST)
  A o które przecinki jest za dużo? Mpn (dyskusja) 18:41, 29 wrz 2015 (CEST) PS A słyszałeś określenie bibliofil, teofil? Akurat wtedy zaburzenia żadnego nie miałem na myśli. Nie miałem intencji nikogo obrażać.
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Grupa Kampinos

Dyskusja trwa jeszcze 18 dni 5 godz. 38 min 29 s odśwież
Rozpoczęcie: 27 września 2015 18:18:28 Zakończenie: 27 października 2015 18:18:28


W ciągu ostatniego roku udało się doprowadzić do poziomu medalowego cztery artykuły nt. najważniejszych bitew Grupy AK „Kampinos”. Teraz chciałbym poddać pod głosowanie niedawno rozbudowane hasło o samym zgrupowaniu. Jest ono dobrze uźródłowione, a przy jego tworzeniu wykorzystano wszystkie najważniejsze pozycje książkowe nt. historii VIII Rejonu Obwodu „Obroża” oraz Grupy „Kampinos” plus wiele opracowań o charakterze ogólnym lub bardziej wycinkowym. Hasło jest też całkiem nieźle zilustrowane, choć z żalem muszę odnotować, że nie mamy na commons żadnych zdjęć cmentarza i pomnika w Wierszach. Zapraszam do głosowania i dyskusji.Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:18, 27 wrz 2015 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Hermod (dyskusja) 22:16, 7 paź 2015 (CEST)

Katowice (stacja kolejowa)

Dyskusja trwa jeszcze 9 dni 0 godz. 51 min 38 s odśwież
Rozpoczęcie: 18 września 2015 13:31:37 Zakończenie: 18 października 2015 13:31:37


Uzasadnienie
Artykuł przedstawia jedną z głównych stacji w Polsce. Hasło to starałem się opisać wielowątkowo (w tym infrastrukturę towarzysząca, połączenia pasażerskie, itd.). Został on opisany na podstawie wielu wiarygodnych źródeł, w oparciu o DA dotyczące stacji, a także zalecenia edycyjne. MacQtosh (dyskusja) 13:31, 18 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. W infoboxie jest 6 linii, a w szablonach nawigacyjnych na dole 7. Zgaduje, że z szablonów na dole trzeba usunąć ostatnią. Therud (dyskusja) 13:41, 18 wrz 2015 (CEST)
  Zrobione Omawiana linia w Atlasie... widnieje jako bocznica, natomiast brak jej w wykazach PKP PLK. Usunąłem ją. MacQtosh (dyskusja) 16:44, 18 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. W nazwach i treści artykułów raczej unika się form prawnych przedsiębiorstw. Proponuję zamianę zapisów typu PKP SA na spółka/przedsiębiorstwo PKP. Muri (dyskusja) 21:16, 18 wrz 2015 (CEST)
  Zrobione MacQtosh (dyskusja) 11:40, 22 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Therud (dyskusja) 19:55, 18 wrz 2015 (CEST)
 2. The Polish (query) 01:22, 20 wrz 2015 (CEST)
 3. Muri (dyskusja) 14:01, 22 wrz 2015 (CEST)

Bunt na HMS Bounty

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 8 września 2015 12:55:05 Zakończenie: 8 października 2015 12:55:05


Uzasadnienie
Wzorowe tłumaczenie medalowego artykułu z EnWiki, dodatkowo wzbogacone o polskie źródła. Jest to prawdopodobnie najlepsze polskojęzyczne źródło informacji dotyczące tematu. Głównym autorem hasła jest Belissarius. Zapraszam do dyskusji! Kobrabones (dyskusja) 12:55, 8 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. W sekcji "Odniesienia w kulturze" na pierwszym miejscu opisane są filmy. Proponuję poukładać informacje w sekcji w układzie mniej więcej chronologicznym, bowiem miało to przełożenie na postrzeganie całej historii. Zacząć należałoby od romantyków. Potem wzmiankowana jest powieść Verne'a, ale nic innego, a to na bazie powieści powstawać zaczęły późniejsze filmy. Kenraiz (dyskusja) 16:32, 8 wrz 2015 (CEST)
  Zrobione... przynajmniej tak mi się zdaje. :) Belissarius (dyskusja) 19:46, 8 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. W tym opisie: "okazał się leniwym, brudnym pijaczyną" może przydałby się cudzysłów? Tremendo (dyskusja) 15:12, 8 wrz 2015 (CEST)
  Zrobione Belissarius (dyskusja) 19:09, 8 wrz 2015 (CEST)
 2. Zważywszy na fabułę i zgrabną formę czyta się tak podejrzanie dobrze, że skupiłem się na tropieniu zwrotów niezbyt pasujących do encyklopedii. Rzuciło mi się w oczy w zasadzie jednak tylko to: zniknęli roztapiając się w brytyjskim społeczeństwie. Zamieniłbym to na: O dalszych losach X, Y,Z brak danych. Kenraiz (dyskusja) 16:32, 8 wrz 2015 (CEST)
  Zrobione Belissarius (dyskusja) 19:08, 8 wrz 2015 (CEST)
 3. Odwołania w tekście do pani Alexander proponuję uzupełnić o imię, bo inaczej do zwroty typu zdaniem Alexander ani chybi będą modyfikowane na zdaniem Alexandra. Sam miałem ochotę. Kenraiz (dyskusja) 16:32, 8 wrz 2015 (CEST)
  Czy mógłbyś wskazać sekcję, bo szukam i nie mogę znaleźć... Belissarius (dyskusja) 19:08, 8 wrz 2015 (CEST)
  Nieaktualne, znalazłem. Belissarius (dyskusja) 19:51, 8 wrz 2015 (CEST)
  Zrobione Znalazłem i zmieniłem jeszcze jedno miejsce. Kenraiz (dyskusja) 19:53, 8 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Kenraiz (dyskusja) 19:53, 8 wrz 2015 (CEST)
 2. Tremendo (dyskusja) 19:59, 8 wrz 2015 (CEST)
 3. --Mozarteus (dyskusja) 08:57, 15 wrz 2015 (CEST)
 4. Panek (dyskusja) 10:29, 16 wrz 2015 (CEST)

Dyskusje przedłużone

Wojna o panowanie w Ameryce Północnej 1754-1763

Dyskusja trwa jeszcze 14 dni 9 godz. 54 min 49 s odśwież
Rozpoczęcie: 25 sierpnia 2015 05:53:48 Zakończenie: 24 października 2015 05:53:48


Artykuł obszerny, opatrzony wyczerpująco przypisami. Nie został, w najmniejszym nawet stopniu, oparty na artykule z obcojęzycznej Wikipedii. Czy zasługuje na wyróżnienie? Oceńcie sami. Belissarius (dyskusja) 05:53, 25 sie 2015 (CEST)

Tekst ewentualnej zajawki
George Washington podczas wyprawy Braddocka

Wojna o panowanie w Ameryce Północnej – ostatnie, rozstrzygające starcie wieloletniego konfliktu pomiędzy Wielką Brytanią a Francją o dominację w Ameryce Północnej. Wojna ta była jedną z pośrednich przyczyn, a zarazem częścią szerszego konfliktu międzynarodowego toczonego głównie w Europie, a zwanego wojną siedmioletnią. Nim do niej doszło obie potęgi kolonialne stoczyły ze sobą kilka wcześniejszych wojen związanych ze stanem posiadania w Ameryce Północnej. W żadnej z nich ani Brytyjczycy ani Francuzi nie zdołali osiągnąć zdecydowanej przewagi. Dopiero przerwanie przez Royal Navy linii komunikacyjnych między Francją a jej posiadłościami zamorskimi oraz zdobycie Quebecu i Montrealu, zakończyło panowanie francuskie w dzisiejszej Kanadzie.

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Pomijając wymyśloną na potrzeby artykułu nazwę konfliktu, będąca przejawem twórczości własnej, brakuje sekcji o tym, jak konflikt określano w historiografii anglosaskiej i francuskiej (na innych Wikipediach są takie sekcje). Kmicic (dyskusja) 17:53, 25 wrz 2015 (CEST)
 2. Kiedy Wielka Brytanie wypowiedziała wojnę Francji? Wydaje się to dość istotną informacją której nie odnalazłem w tekście. PuchaczTrado (dyskusja) 15:53, 1 paź 2015 (CEST)
 3. Podsumowanie jest dosyć długie. Może warto by się ograniczyć do bezpośrednich następstw wojny i nawiązaniu do francuskiego wsparcia wojny o niepodległość, bez rozbudowanej historii z cłami, o której zainteresowany czytelnik może zapewne przeczytać w innym miejscu. PuchaczTrado (dyskusja) 15:53, 1 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. W artykule są jeszcze cytaty zaczerpnięte ze źródeł pierwotnych (gazety, wspomnienia), a artykuły na Wikipedii należy opierać na opracowaniach, na co przy innej okazji zwracał uwagę Leszek Jańczuk [2]. Kmicic (dyskusja) 17:53, 25 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. (Ta sekcja jakoś wypadła, więc ją dodałem) Styl tekstu odbiega od encyklopedyczności. Na przykład fragment: Ich najbardziej znanym wyczynem była rzeź załogi Fortu William Henry. Teraz przyszedł czas na zemstę[112][113]. Brzmi to jak jakaś powieść. Był tam też Benedict Arnold – młody człowiek, który w roku 1775 stał za plecami Allena[90] – nie wiem co to za przenośnia i czy ta informacja jest w ogóle warta do dodania, mi nic nie mówi o omawianym konflikcie.PuchaczTrado (dyskusja) 15:53, 1 paź 2015 (CEST)
 2. Podział na sekcje – są one moim zdaniem zatytułowane za mało konkretnie, może trochę pomogłyby przy nich nawiasy z datami jeśli nie można bardziej precyzyjnie zatytułować fazy wojny. Podtytuł Sukcesy nie nadaje się do Wikipedii, bo wojenne sukcesy jednych to porażki innych, a Wikipedia powinna być neutralna. Generalnie trochę razi pisanie głównie z perspektywy Brytyjczyków, ale podejrzewam, że to już wina użytych źródeł. PuchaczTrado (dyskusja) 15:53, 1 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki w neutralności
 1. Czy w jakiejkolowiek polskiej książce wojnę francusko-indiańską nazywa się wojną o kolonie amerykańskie? Kmicic (dyskusja) 20:39, 1 wrz 2015 (CEST)
  I to ma być brak w neutralności? „Wojna z Francuzami i Indianami”, czy „wojna francusko-indiańska”, co napisałem powyżej, to kalka z ang. „French and Indian War” i przedstawia wyłącznie anglosaski, szowinistyczny punkt widzenia, bezmyślnie powielany przez polskich autorów (niezorientowanemu polskiemu czytelnikowi zdający się sugerować, że była to wojna Polaków z Francuzami i Indianami, lub że była to wojna Francuzów z Indianami). Zaproponowany przeze mnie tytuł jest neutralny i oddaje istotę tego konfliktu, który legł u podstaw przyczyn przyszłej rewolucji amerykańskiej. Belissarius (dyskusja) 04:15, 2 wrz 2015 (CEST)
  Czyli wymyśliłeś sobie własne określenie na wojnę francusko-indiańską. Usuwanie prawidłowej nazwy tego konfliktu z przypisami [3] niczego nie zmienia. Przy okazji dlaczego usunąłeś linki [4]? W angielskiej Wikipedii są hasła o Lawrence'e i Kompanii. Kmicic (dyskusja) 13:52, 2 wrz 2015 (CEST)
  Niczego nie wymyśliłem, bo nie było żadnej wojny francusko-indiańskiej, to raz. Powtarzam, że we wprowadzeniu nie stosuje się przypisów, to dwa. Hasło Kompania Ohio jest podlinkowana nieco wyżej, to trzy. Belissarius (dyskusja) 17:35, 2 wrz 2015 (CEST)
  To który polski historyk używa określenia "wojna o kolenie amerykańskie"? Wojny francusko-indiańskiej nie było? Przytoczone przeze mnie prace wskazują, że jednak była. Na angielskiej Wikipedii są wyraźne zasady, że nazwy haseł mają bazować na wiarygodnych opracowaniach [5]. Na polskiej widzę wolną Amerykankę. Kmicic (dyskusja) 20:54, 2 wrz 2015 (CEST)
 • Bez komentarza... Belissarius (dyskusja) 22:46, 2 wrz 2015 (CEST)
  • A niestety powinien być. Twoje postępowanie trąci WP:OR na kilometr. — Paelius Ϡ 00:58, 3 wrz 2015 (CEST)
Czemu? Czy dlatego, że nie powielam błędów innych? Philip Jenkins (Historia Stanów Zjednoczonych, Kraków 2009, ISBN 978-83-233-2830-8, s. 42) nazywa ten konflikt wojną angielsko-francuską. Z kolei Jan Baszkiewicz (Historia Francji, Wrocław 1978, s. 338) wojną o panowanie w Ameryce Północnej. Czyli każdy inaczej. Z pewnością jednak nie była to wojna francusko-indiańska, o czym pisze Paweł Zaremba, ale jemu, jako Amerykaninowi, można to wybaczyć, natomiast Zofia Libiszowska pisze „...konfliktu wojennego pamiętnego w Ameryce jako wojna francusko-indiańska, a przez historyków zwanego wojną siedmioletnią”. A więc w Ameryce, nie w Europie, prawda? Belissarius (dyskusja) 01:38, 3 wrz 2015 (CEST)
Imo by uniknąć or należy co najmniej zrobić sekcyjkę lub po prostu 1-3 zdania o nazewnictwie w różnych publikacjach, albo jakąś adnotację. (Co dla skonfudowanego czytelnika też będzie przydatne). A czemu np. wersja Baszkiewicza, jakby nieco podobna do fr. nazwy, jest zła? 83.6.34.161 (dyskusja) 02:04, 3 wrz 2015 (CEST)
Wojna francusko-indiańska także w: Wojciech Lipoński: Humanistyczna encyklopedia sportu. 1987, s. 132, takoż w periodyku naukowym "Zdrowie Publiczne" 2002 s. 368, oraz Bogdan Grzeloński, Izabela Rusinowa: Polacy w wojnach amerykańskich, 1775-1783, 1861-1865. 1973, s. 20. Rzadziej wojna z Franuzami i Indianami np. w: Stanisław Mierzeński: Amerykanie. 1966, s. 491. Wojna o kolonie amerykańskie: tylko Wikipedia. Kmicic (dyskusja) 02:11, 3 wrz 2015 (CEST)

Wojna o panowanie... u Baszkiewicza. Autor Historii Francji nie stosuje tego jako nazwy własnej. Tytuł podrodziału brzmi "Wojna siedmioletnia", a cały fragment brzmi tak:

W Ameryce Północnej latem 1754 r. wybuchły walki na tle przynależności doliny Ohio: wojsko francuskie pognębiło tu oddziały milicji stanu Wirginia z młodym Jerzym Waszyngtonem. Spowodowało to wybuch wojny o panowanie nad Ameryką Północną: po stronie Francuzów wystąpiły prawie wszystkie plemiona indiańskie (prócz Irokezów); Anglicy mieli za to znakomite oddziały straży leśnej (rangers), prototyp formacji komandosów. Wojna nie była jeszcze wypowiedziana, ale w Ameryce walki toczyły się już na rozwiniętym froncie.

Jeśli nawet uznać ją za nazwę własną, to jest nazwą mniejszościową, bo większość badaczy nazywa ten konflikt wojną francusko-indiańską. Nazwa Baszkiewicza co najwyżej może być nazwą subsydiarną! Podobnie jak "wojna indiańska" Zinsa (Historia Kanady, s. 66), ale ten używa to w kontekście nazwy własnej. Naprawdę nie wiem w czym problem. Początek hasła ma wyglądać tak: Wojna indiańsko-francuska (przypis), w literaturze także jako wojna z Francuzami i Indianami (przypis), wojna indiańska (przypis). Kmicic (dyskusja) 02:28, 3 wrz 2015 (CEST)

PS. Patrząc na dyskusję, sekcja o nazwie konfliktu byłaby wskazana. Wystarczy pozbierać ten materiał powyżej. Kmicic (dyskusja) 02:34, 3 wrz 2015 (CEST)

Soraski, że będę złośliwy, ale Humanistyczna encyklopedia sportu i "Zdrowie publiczne" mają jednak mniejszą powagę od Baszkiewicza. Istotne jest tu mniej to, czy jest to nazwa własna, a bardziej to, że anglosaskiej Baszkiewicz nie używa. Obecna wydaje się satysfakcjonująca, a używanie zwrotów rodzaju "ma wyglądać" jest niegrzeczne. 83.6.34.161 (dyskusja) 02:38, 3 wrz 2015 (CEST)
To jest baaaaardzo istotne, czy to jest nazwa własna - a nie jest. Poza tym bądźmy poważni. Libiszowska i Rusinowa w sprawach amerykańskich mają o wiele większy dorobek od Baszkiewicza, a Lipiński, autor Humanistycznej encyklopedii sportu, to też nie jest anonimowe nazwisko. Praktycznie cała polska literatura naukowa używa jednego określenia na tej konflikt, ale zamiast tego wyrywa się z kontekstu frazę z książki Baszkiewicza. Kmicic (dyskusja) 02:48, 3 wrz 2015 (CEST)
 • Bo nie jest anglosaska. Nie jesteśmy Anglikami ani Amerykanami, więc dla nas nie jest to wojna francusko-indiańska. Fraza Baszkiwicza jest do przyjęcia. Myślę, że to zamyka dyskusję, tym więcej, że sekcja Nazwa konfliktu została do artykułu dodana. Podobna sekcja znajduje się w niemieckojęzycznym artykule de:Siebenjähriger Krieg in Nordamerika, gdzie również podkreśla się rozbieżność nazw i proponuje nazwę własną, ergo my też nie musimy być na anglosaskim pasku, który narzuca swoją, „jedynie słuszną”, nazwę konfliktu. Tu można sprawę zamknąć. Belissarius (dyskusja) 19:28, 3 wrz 2015 (CEST)
  Wybacz Belissariusie, ale ta sekcja jest jednym wielkim Twoim OR-em i nadaje się tylko do usunięcia. — Paelius Ϡ 10:48, 4 wrz 2015 (CEST)
Zrobione Belissarius (dyskusja) 20:27, 4 wrz 2015 (CEST)
Upór, aby ignorować polską literaturę naukową kosztem własnego widzimisię, jest zadziwiający. Kmicic (dyskusja) 17:51, 10 wrz 2015 (CEST)
 • Trudno dyskutować z kimś, kto odrzuca wszelkie argumenty trzymając się nielogicznej – z polskiego punktu widzenia – nazwy konfliktu. Tzw. „wojny francusko-indiańskiej” nie było, bo być nie mogło, chyba że mowa o spaleniu Fortu Detroit w 1712 roku, a więc wiele lat przed omawianym tu konfliktem. Belissarius (dyskusja) 17:57, 12 wrz 2015 (CEST)
  • Uznałeś wersję z polskiej literatury naukowej za nielogiczną, wyrwałeś przypadkowe zdanie z Historii Francji, robiąc z tego nową, niespotykaną w polskiej literaturze nazwę własną. Inaczej mówiąc, łamiesz zasadę WP:NOR. Może polskie nazwy są niefortunne, nieprecyzyjne, nacechowane anglocentryzmem albo frankocentryzmem, ale są takie, a nie inne. Kmicic (dyskusja) 15:31, 14 wrz 2015 (CEST)
 • Polskie nazwy nie są „nacechowane anglocentryzmem albo frankocentryzmem”, one są odzwierciedleniem wyłącznie anglosaskiego punktu widzenia, kropka. Nie dotyczy to rzecz jasna wszystkich. PWN Leksykon: wojsko, wojna, broń, Warszawa, PWN 2001, ISBN 83-01-13506-9, s. 309-310 pisze tylko o wojnie siedmioletniej, wspominając jedynie o „francusko-angielskiej wojnie w Ameryce”, podobnie jak w dziele N. Fergusona Imperium, Kraków, Wydawnictwo Literackie 2013, ISBN 978-83-08-04861-0, gdzie na s. 118 czytamy o amerykańskich osadnikach zgłaszających się „gremialnie do walki przeciw Francuzom i sprzymierzonych z nimi Indianom podczas wojny siedmioletniej”. Tak więc nazewnictwo odnośnie tego konfliktu bywa różne, a powoływanie się na źródła medyczne czy sportowe jest wręcz śmieszne, podobnie jak na dwie autorki, które o historii wojskowości mają raczej blade pojęcie. Proszę przestać tę jałową dyskusję, która do niczego dobrego nie prowadzi. Belissarius (dyskusja) 19:42, 14 wrz 2015 (CEST)
  • Wojny indiańskie u prof. Zinsa są jednak przejęte z historiografii francuskiej lub frankofońskiej. Dyskredytowanie prof. Libiszowskiej i prof. Rusinowej, niebranie pod uwagę prof. Lipońskiego i recenzowanego czasopisma naukowego, gdzie znajduja się artykuły z zakresu historii medycyny... U Fergusona to nie jest nazwa własna. PWN Leksykon, podobnie jak Baszkiewicz, zawiera konflikt pod szerszym określeniem wojny siedmioletniej. W sumie nie ma sensu prowadzić dalej dyskusji, bo twierdzisz, że polscy historycy się nie znają, i dasz bardziej adekwatną nazwę, a ja mówię, może i nazwa bardziej adekwatna, ale WP:NOR. Olewając tę zasadę, jutro ktoś powie, że wojny napoleońskie to pierwsza wojna światowa, I wojna światowa stanie się II wojną światową, II wojna - III, a zimna wojna - IV. W sumie się nie zdziwię. Kmicic (dyskusja) 19:55, 14 wrz 2015 (CEST)
   • A czy ten konflikt ma w ogóle w historiografii polskiej jakąś ugruntowaną nazwę własną? Dlaczego wojna indiańska? W historiografii francuskiej lub frankofońskiej konflikt ten to najczęściej Guerre de la Conquête (np. s.7-8). Wracając do historiografii polskiej. Emanuel Rostworowski (Historia powszechna. XVIII wiek, PWN) opisuje w rozdziale „Wojny kolonialne i wojna siedmioletnia (1739–1763)” m.in. działania wojenne na kontynencie północnoamerykańskim rozgrywających się w ramach wojny siedmioletniej. Nie pada żadna nazwa własna na określenie walk w Ameryce. W encyklopedii szkolnej (Historia, WSiP 1993) pod hasłem wojna siedmioletnia mamy ogólne określenie walk prowadzonych m.in. w Ameryce Północnej jako wojna angielsko-francuska w koloniach. Mam też przed sobą popularnonaukowy Quebec 1759 autorstwa Jarosława Wojtczaka (Bellona 2000). Tytuł jednego z rozdziałów książki to Wojna z Francuzami i Indianami, ale na s. 110 czytamy „20 maja Wielka Brytania oficjalnie rzuciła Francji wyzwanie, rozpoczynając angielsko-francuski okres wojny siedmioletniej (1756–1763). Do historii Ameryki weszła ona pod nazwą wojny z Francuzami i Indianami (French and Indian War)”. Więcej określenia tego nie używa. O bitwie na Równinie Abrahama pisze: „starcie, które w praktyce zadecydowało o losach angielsko-francuskiej rywalizacji o panowanie nad Ameryką Północną” (s. 175) oraz na s. 180: „w listopadzie 1762 r. rozpoczęły się w Paryżu rokowania pokojowe. Zakończono je 10 lutego 1763 r. podpisaniem traktatu pokojowego, który zakończył wojnę siedmioletnią i cykl wojen o panowanie w Ameryce Północnej”. Na koniec, Zofia Libiszowska jest też autorką biografii Ludwika XV (Ossolineum). Nie mam dostępu do tej pozycji, ale nie sądzę, aby autorka pisała, że władca francuski prowadził w Kanadzie wojnę z Francuzami i Indianami. Tytułem hasła jest jedno ze spotykanych ogólnych określeń konfliktu. Zurbanski (dyskusja) 23:13, 14 wrz 2015 (CEST)
 • Pewnie, że jest nazwa własna. Wojna francusko-indiańska; informacja ta z odnośnikami do opracowań została usunięta z artykułu przez Belissariusa [6]. Nazwa także w: Wojciech Lipoński: Humanistyczna encyklopedia sportu. 1987, s. 132, takoż w periodyku naukowym "Zdrowie Publiczne" 2002 s. 368, oraz Bogdan Grzeloński, Izabela Rusinowa: Polacy w wojnach amerykańskich, 1775-1783, 1861-1865. 1973, s. 20. Można dorzucić tu jeszcze M. Chrobry: Informator Polonii świata, 1993, s. 600; R. Buczek, Almanach Polonii kanadyjskiej, 1985, s. 32. Rzadziej wojna z Franuzami i Indianami np. w: Stanisław Mierzeński: Amerykanie. 1966, s. 491. Sporadzycznie "wojna indiańska", jak u Zinsa (Historia Kanady, s. 66) albo francusko-indiańska wojna z Anglikami (E. Nowicka, I. Rusinowa, Wigwamy, rezerwaty, slumsy, 1988, s. 111), ale tu mam wątpliwości, czy to jest w charakterze nazwy własnej. Pojawia się też Wojna między Anglią i Francją o kolonie francuskie w Kanadzie w okresie wojny siedmioletniej 1756-1763, ale tylko jako opis bibliograficzny Kmicic (dyskusja) 23:41, 14 wrz 2015 (CEST)
  • Wojna francusko-indiańska jest jednym z wariantów kilku określeń konfliktu używanych w literaturze. Nie ma więc jednego, konkretnego i ogólnie przyjętego terminu stanowiącego nazwę własną (Przykładem takiej ogólnie przyjętej nazwy może być np. „wojna siedmioletnia” czy „wojna o ucho Jenkinsa”). W przypadku tej wojny można powiedzieć, że ilu autorów tyle określeń. Konflikt nie doczekał się jeszcze całościowego opracowania w języku polskim. Nawet we wspomnianym wyżej Quebeku 1759 autor używa terminu „wojna z Francuzami i Indianami” z zastrzeżeniem „Do historii Ameryki weszła ona pod nazwą wojny z Francuzami i Indianami (French and Indian War)”. Inni historycy, nie opisując bezpośrednio dziejów konfliktu, ale opierając się na historiografii anglosaskiej przyjmują ten lub inny stosowany tam wariant. Jeszcze inni autorzy stosują określenie ogólne. Takie rozwiązanie, jako tytuł hasła, za Janem Baszkiewiczem zaproponował Belissarius. Moim zdaniem słusznie. Pewnym rozwiązaniem mogłoby być utworzenie w haśle odpowiedniej sekcji, z odpowiednimi odnośnikami, w której znalazłyby się wszystkie spotykane warianty określenia konfliktu występujące w literaturze przedmiotu, wzorem odpowiednich sekcji w angielskiej, niemieckiej czy rosyjskiej wersji językowej. Zurbanski (dyskusja) 19:44, 15 wrz 2015 (CEST)
 • Przecież u Baszkiewicza to nie jest nazwa własna, tylko fraza wyrwana z kontekstu... Nazwa hasła ma być nazwą dominującą w polskiej literaturze naukowej, a nie nazwa wymyślona przez Belissariusa (Wojna o kolonie amerykańskiej) albo zwrot z jednej książki, który Belissariusowi się spodobał, aby był nazwą hasła (Wojna o panowanie w Ameryce Północnej). Na angielskiej Wikipedii przestrzegają zasady WP:NOR, w polskiej - jak widzę - nie, co odbija się na jakości haseł i wymyślaniu własnego nazewnictwa, często nigdzie indziej niespotykanego. Zgodnie z zasadami Wikipedii: Nieważne skąd się wzięła nazwa konfliktu w polskiej literaturze naukowej, ważna jaka jest używana i takiej używamy. Zgodnie z zasadami polskiej Wikipedii: jak nazwa przyjęta w polskiej literaturze naukowej nam się nie pododba, tym gorzej dla nazwy. Kmicic (dyskusja) 20:30, 15 wrz 2015 (CEST)
  • Nieprawda. Nazwy te są. Usunięte zostały natomiast odnośniki, których we wprowadzeniach do artykułów nie należy stosować, co zresztą próbowałem – okazuje się bezskutecznie – Kmicicowi wytłumaczyć. Belissarius (dyskusja) 02:30, 15 wrz 2015 (CEST)
 • Problem w tym, że takiej jednej, ogólnie przyjętej nazwy własnej na ten konflikt w języku polskim nie ma. Wojna indiańska, wojna z Francuzami i Indianami, wojna indiańsko-francuska itd. za historiografią anglosaską – którą z tych nazw wybrać i jakim kluczem się przy tym kierować? Właściwie każdy autor używa własnego wariantu, więc dlaczego ogólne określenie Jana Baszkiewicza jest gorsze od pozostałych? Tym bardziej, że oddaje istotę tego konfliktu. Podobnego określenia używa także Jarosław Wojtczak, o czym pisałem wyżej. Poza tym nie jest to nazwa wymyślona przez Belissariusa, a jedynie, jak sam pisze, przez niego przyjęta za Baszkiewiczem. Zurbanski (dyskusja) 21:05, 15 wrz 2015 (CEST)
  • 1) Skąd właściwie wiadomo, że to nie jest u Baszkiewicza nazwa własna? Czytam sobie własne hasełko nazwa własna i nie potrafię sobie na to pytanie odpowiedzieć. Równie dobrze można by wywodzić, że jest jakimś strasznym OR-em, że to nie jest tam nazwa własna. 2) Obyczaje panujące na enwiki, gdzie wręcz bada się ilościowo wystąpienia w GB czy wyszukiwarkach są delikatnie mówiąc śmieszne i poza tym nigdzie nie są stosowane, uznać je należy za OR w najczystszej postaci i, co najważniejsze, kpinę z metodologii nauki. Podobnie nie jest dobrą praktyką twoje kartkowanie Googlebooks, by odnaleźć nazwy rzekomo dominujące (i to chyba właśnie ilościowo - wprawdzie w pięciu źr. na krzyż), posługując się nawet Encyklopedią Sportu (już się tu ujawnię, jako nieco złośliwy ipek piszący wyżej :)). Poprawna praca ze źródłami jest czynnością o wiele bardziej złożoną i krytyczną, o czym jako historycy pewnie dobrze wiecie, bo przecież mieliście metodologię na studiach: naszym drogowskazem nie powinny być obskuranckie, ochlokratyczne praktyki z en, ale Jerzy Topolski. O tym, do czego prowadzi praktyka z enwiki, niech świadczy dzisiejszy wpis Piotrusa na DNU hasła muzyka teatralna - sapienti sat. Laforgue (niam) 20:53, 15 wrz 2015 (CEST)
 • 1) Z kontekstu, powyżej wstawiłem cały fragment z Baszkiewicza. Przekleję jeszcze raz: W Ameryce Północnej latem 1754 r. wybuchły walki na tle przynależności doliny Ohio: wojsko francuskie pognębiło tu oddziały milicji stanu Wirginia z młodym Jerzym Waszyngtonem. Spowodowało to wybuch wojny o panowanie nad Ameryką Północną: po stronie Francuzów wystąpiły prawie wszystkie plemiona indiańskie (prócz Irokezów); Anglicy mieli za to znakomite oddziały straży leśnej (rangers), prototyp formacji komandosów. Wojna nie była jeszcze wypowiedziana, ale w Ameryce walki toczyły się już na rozwiniętym froncie.. Wstawiłem linki, aby pokazać mechanizm, tworzenia "nazw własnych" w tym przypadku. 2) W polskiej historiografii na temat Ameryki Północnej Libiszowska i Rusinowa to są poważne nazwiska. Oprócz tego wskazałem prof. Zinsa, autora Historii Kanady. W zasadzie na tym powinno się skończyć dyskusję, ale te nazwy są be, bo się nie podobały Belissariusowi, o czym dawał mi znać w dyskusji. Autorem tej Encyklopedii Sportu jest prof. Lipoński, specjalista bardziej od Wysp Brytyjskich. Na pewno jest to poważniejsze opracowanie od PWN-owskiej leksykonu czy Bellonowskiego HaBeka. Na początku Belissarius w ogóle nie był zainteresowany nazwą stosowaną w literaturze naukowej, upierając się przy "wojnie o kolonie amerykańskiej", którą sam zaproponował. Zabawne są trochę te zarzuty o anglocentryzm polskiej literatury naukowej, gdy w bibliografii hasła żadnych prac z kręgu francuskiego i frankofońskiego nie widzę. Masz rację Laforgue: na angielskiej Wikipedii przesadzają w ilościowym podejściu, ostatnio sam musiałem wyjaśniać, dlaczego Czesław Miłosz nie jest najlepszym autorem przy omawianiu przydomku Bolesława Chrobrego. Ręce mi opadły. Myślę sobie, że lepsze to od fantastycznych nazw wymyślanych na polskiej Wikipedii. Kmicic (dyskusja) 21:27, 15 wrz 2015 (CEST)
 • Cała dyskusja, dotycząca tak naprawdę nie merytorycznej wartości artykułu a jego nazwy, którą Kmicic usilnie stara się (wbrew rozsądkowi) przekształcić w „wojnę francusko-indiańską” mija się de facto z celem, jakim było przedstawienie konfliktu angielsko-francuskiego, a te wymogi artykuł – wobec braku zgłaszania zastrzeżeń – spełnia. Uważam, że na tym można sprawę zamknąć. Belissarius (dyskusja) 06:55, 23 wrz 2015 (CEST)
  • Nie staram się nic przekształcać, tylko wyjaśniam, jaka nazwa dominuje w polskiej literaturze przedmiotu. Wyrwana z kontekstu fraza udaje nazwę własną. WP:OR jak nic. Kmicic (dyskusja) 17:53, 25 wrz 2015 (CEST)
  • Popieram rozwiązanie Belissariusa, wszystkie nazwy zostały wzięte pod uwagę, nazwa wybrana na tytuł artykułu na pewno nie wprowadza nikogo w błąd, za to nie jest odtwórczą angielską kalką, których i tak pełno w naszej wikipedii. Jeżeli ukażą się nowe źródła wyjaśniające tę kwestię zawsze można zaktualizować. Mam nadzieje, że tego naprawdę wartościowego artykułu nie ominie wyróżnienie. Tremendo (dyskusja) 12:06, 23 wrz 2015 (CEST)
   • WP:NOR i WP:NPOV totalnie leżą. Jeżeli nazwa stosowana w literaturze przedmiotu nam się nie podoba, tym gorzej dla literatury przedmiotu, bo wymyślimy sobie własną - to jest naruszenie fundamentalnych zasad Wikipedii. Kmicic (dyskusja) 17:53, 25 wrz 2015 (CEST)
 • Imć panie @Kmicic: w tym miejscu już trzykrotnie podnosiłeś tę kwestię i chyba wystarczy, tym bardziej, że dowiedziono, że w literaturze przedmiotu (nawiasem mówiąc nie znam żadnej polskiej pozycji dotyczącej tylko tego zagadnienia) występuje wiele nazw. Nie ma nic złego w tym, że wybrana została nieanglojęzyczna nazwa w miejsce oszukańczej, szowinistycznej kalki. Już dość tych ataków i rzucana na prawo i lewo OR-ami i POV-ami, bo i tak nic nie osiągniesz. Jeśli masz nadal chęć walczyć rozpocznij dyskusję w kawiarence, nie tutaj. Bo tu z pewnością nie uzyskasz nic. Belissarius (dyskusja) 05:58, 29 wrz 2015 (CEST)
  • Nie rozumiem po co używać słów "walka", "nic nie osiągniesz" i traktować sprawę bardzo personalnie. Jak sam przyznajesz nie chciałeś widzieć w tytule artykułu oszukańczej, szowinistycznej kalki, zdanie polskiej literatury przedmiotu musi ustąpić. Klasyczny WP:POV. Kmicic (dyskusja) 10:14, 29 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Abstrahując od tego, czy tytuł jest OR-em czy też nie, chciałbym zwrócić uwagę, iż przedziały liczbowe – w tym lata – rozdzielamy półpauzą a nie dywizem. PuchaczTrado (dyskusja) 15:53, 1 paź 2015 (CEST)
  Zrobione Belissarius (dyskusja) 21:54, 4 paź 2015 (CEST)
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:29, 25 sie 2015 (CEST) Swoje uwagi zgłosiłem w dyskusji w CzW, wszystkie zostały uwzględnione.
 2. Tremendo (dyskusja) 22:18, 9 wrz 2015 (CEST)

Weryfikacja medalu

Procedura weryfikacji medalu
 1. Artykuł do weryfikacji medalu może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PAnM,
 2. Należy podać przyczynę zgłoszenia,
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu medalu następuje po miesiącu od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji nie należy zdejmować szablonu medalu,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci medal, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić artykuł do warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce Nazwa wpisz tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.


 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie medalem.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/odbieranie}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|{{subst:PAGENAME}}/odbieranie|Anm}}.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez używania powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa 2/odbieranie}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa Numer/odbieranie|Anm}}.


Propozycje do weryfikacji

Garnizon Radom

Dyskusja trwa jeszcze 22 dni 1 godz. 20 min 45 s odśwież
Rozpoczęcie: 1 października 2015 14:00:44 Zakończenie: 31 października 2015 14:00:44


Uzasadnienie

Niby jest 40 przypisów. Niestety w rzeczywistości całe potężne akapity pozbawione są jakiegokolwiek przypisu, a gdy zagłębić się w ich treść widzimy jakieś dziwaczne strony internetowe (zwiedzajradomiokolice.republika.pl, opisana jako NewPage), przed chwilą, zanim wywaliłem, w przypisach widniały także odnośniki do... Wikipedii. Nie, to nie jest zdecydowanie Artykuł na Medal. Hoa binh (dyskusja) 14:00, 1 paź 2015 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Lacrosse

Dyskusja trwa jeszcze 21 dni 23 godz. 39 min 55 s odśwież
Rozpoczęcie: 1 października 2015 12:19:54 Zakończenie: 31 października 2015 12:19:54


Uzasadnienie

Istny dramat. Sporych rozmiarów artykuł z kilkoma niesformatowanymi linkami zewnętrznymi jako źródłami. Był wśród nich także odnośnik do Wikipedii, ale już go usunąłem. Treść wyjątkowo słaba, a już szczytem jest akapit składający się z samych linków zewnętrznych. Kompromitacja, a nie Artykuł na Medal. Hoa binh (dyskusja) 12:19, 1 paź 2015 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

HMS Royal Oak (1916)

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 4 godz. 29 min 10 s odśwież
Rozpoczęcie: 22 września 2015 17:09:09 Zakończenie: 22 października 2015 17:09:09


Uzasadnienie
Artykuł dość stary, oceniony w czasach gdy nie istniały jeszcze tak wyśrubowane wymagania wobec kandydatów do medalu jak dziś. Móje podstawowe zarzuty wobec tego artykułu to niewłaściwa kompozycja oraz ubogość treści. Sekcja opisująca działania okrętu podczas I wojny światowej to zaledwie kilka linijek które mozna zamknąć w jednym fragmencie: "wystrzelił łącznie 38 pocisków 381 mm i 84 pocisków 152 mm", nieco zaledwie wiecej to okres miedzywojenny, lwią za to część artykułu zajmuje opis niemieckiego ataku na Scapa Flow i zatopienia Royal Oak. W ten sposob z jednej strony, artykuł nie spełnia wymagań merytorycznych, z drugiej zaś strony wymagań kompozycyjnych. Opis wszystkiego co działo sie przed 2 wś, zdecydowanie jest zbyt ubogi jak na artykuł medalowy, a opis zatopienia okretu zdecydowanie zbyt obszerny w stosunku do reszty artykułu i wykraczający w pewnej mierze poza przedmiot artykułu. Dla lepszego zobrazowania problemu, prosze sobie wyobrazić że część artykułu poświęcona zatopieniu okrętu jest napisana objętościowo i merytorycznie proporcjonalnie do pozostałych sekcji, i ten artykuł nie będzie spełniał nawet wymagań DA.

Artykuł ten jest moim zdaniem żywym dowodem na to, że artykuły medalowe na en:wiki, rzadko spełniają wymagania AnM w polskiej wersji Wikipedii

Na osobny komentarz zasługuje sekcja o zatopieniu Royal Oak. Ta sekcja jest dobrze napisana i podoba mi się. Tyle że jak wspomniałem wyżej, wykracza nieco poza przedmiot artykułu o Royal Oak, zwłąszcza wobec szczupłości pozostałej treści artykułu. Dlatego uważam że ta sekcja powinna być wyprowadzona z tego artykułu, zastąpiona w nim notatka proporcjonalną do stopnia szczegółowości pozostałych sekcji, natomaist samemu atakowi na Scapa Flow powinien być poswięcony osobny artykuł, z wykorzystaniem treści tej wyprowadzonej sekcji. Nawet myślę o napisaniu osobnego artykułu na ten temat, z wykorzystaniem tej sekcji, niestety mimo wieloletniego doświadczenia w Wiki, nie mam zielonego pojęcia, jak wyprowadzić tą sekcję z artykułu, bez naruszania praw autorskich PMG i innych kolegów którzy poświęcili swoj czas i wysiłek dla napisania artykułu o Royal Oak. --Matrek (dyskusja) 17:09, 22 wrz 2015 (CEST)


Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. PMG (dyskusja) 18:10, 23 wrz 2015 (CEST) W pełni zgadzam się, że obecnie można by dyskutować czy jest to DA czy nie - ale na pewno nie jest to medal. Co do medali na en.wiki - tam też jest wersja z 2007 roku, ale ma dwa razy więcej przypisów. Od tego czasu Operation Majestic Titan bardzo wyśrubowało standardy i obecnie jest tak że to nasze medale są w większości kopiami tych z en wiki. Bo mamy to samo. Podsumowując - medal usunąć, o ile ktoś się nie podejmie naprawy. PMG (dyskusja) 18:10, 23 wrz 2015 (CEST)
  • Bądźmy szczerzy, odkąd stałeś się niestety rzadkim gościem w pl, nie ma komu pisac o wielkich okrętach na porządnym poziomie. Generalnie, już niemal nikt nie pisze u nas o okrętach. Nikt więc nie poprawi tego artykułu. --Matrek (dyskusja) 21:44, 23 wrz 2015 (CEST)

Nakajima J1N

Dyskusja trwa jeszcze 2 dni 23 godz. 2 min 31 s odśwież
Rozpoczęcie: 12 września 2015 11:42:30 Zakończenie: 12 października 2015 11:42:30


Medal z 2006 roku. Brak przypisów bibliograficznych zgodnie z zasadą WP:WER dyskwalifikuje artykuł jako medalowy. Sirmann (dyskusja) 09:42, 12 wrz 2015 (CEST)

Weryfikowany artykuł ma Medal, a nie DA. The Orbwiki107 (dyskusja) 11:28, 12 wrz 2015 (CEST) Zgłoszenie poprawione. Sirmann (dyskusja) 11:42, 12 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. Bibliografia żenująco uboga i na dodatek ułożona niezgodnie z obowiązującymi zasadami (szablon {{cytuj książkę). Przypisów jakichkolwiek brak. Belissarius (dyskusja) 01:57, 26 wrz 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Braki uźródłowienia dyskredytują ten artykuł jako AnM. Bezwzględnie odebrać. Belissarius (dyskusja) 01:58, 26 wrz 2015 (CEST)

10 ostatnich rozstrzygnięć

Hasła oznaczone jako AnM

Borówka czarna, English Electric EL.100, Widłogłówka, Powstańcze natarcia na Dworzec Gdański, Company of Heroes: Kompania braci

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia AnM

Proteus (gra komputerowa), Wymiennik płaszczowo-rurowy, Birger Ruud, Konkurs Piosenki Eurowizji 2015