Skrót: WP:PAnM, WP:PANM

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Propozycje artykułów na medal w Wikipedii

NoWikimedal3.png

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 30 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli artykuł jest dobry, ale jeszcze nie na poziomie medalowym, rozważ umieszczenie go na stronie kandydatów do przyznania mu miana dobrego artykułu (zobacz porównanie wymagań). Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Obecnie na stronie głównej
Elasmosaurus2.jpg
Elasmozaurrodzaj plezjozaura żyjącego w Ameryce Północnej w kampanie, około 80,5 miliona lat temu. Pierwszy okaz odkryto w 1867 roku w Kansas nieopodal Fort Wallace, wysłano go do amerykańskiego paleontologa Edwarda Cope'a, który na jego podstawie wyróżnił nowy rodzaj i gatunek. Elasmozaur miał 10,3 m długości. Cechowało go opływowe ciało o wiosłowatych kończynach, krótki ogon, niewielka głowa na końcu niezwykle długiej szyi, osiągającej 7,1 m długości. Wraz ze swym krewnym Albertonectes należał do najbardziej długoszyich zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły, miał też najwięcej kręgów szyjnych - 72. Czaszka była smukła, trójkątna, na przedzie miała duże, przypominające kły zęby, z tyłu zęby były mniejsze. Odkryto tylko jeden niekompletny szkielet elasmozaura. Składa się on z niepełnej czaszki, kręgosłupa, obręczy kończyn piersiowej i miednicznej. Obecnie wyróżnia się pojedynczy gatunek, inne zaliczane dawniej do omawianego rodzaju uznaje się za niepewne bądź też przeniesiono je do innych rodzajów. Czytaj więcej…
Wyróżniona zawartość Wikipedii
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik zarejestrowany co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej od czasu pierwszego logowania.
 2. Artykuły oceniane są przez 30 dób.
 3. Artykuł dostaje medal, gdy:
  1. zostanie sprawdzony przez co najmniej trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego (głosy pacynek są nieważne),
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia (kryteria oceny), chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione.
 4. Od sprawdzających wymaga się rzetelnego przestudiowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny, w przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 7. Wszystkie zdjęcia powinny znajdować się na serwerze Commons.

Uwagi dodatkowe

Zgłaszanie
Przed zgłoszeniem artykułu zapoznaj się z tekstem Jak napisać doskonały artykuł, z którego dowiesz się, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego zapoznaj się z zasadami i zaleceniami edycyjnymi przyjętymi w Wikipedii.
Przy zgłaszaniu należy podać, kto zgłasza. Anonimowe zgłoszenia oraz nominacje przez Wikipedystów, niespełniających warunku stażowego, są usuwane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub nie spełniasz wymienionych w regulaminie kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do warsztatu PANDA.
Zalecenia dla dyskutujących
 1. Uwagi dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i pacynek nie są liczone, jednak zastrzeżenia zgłoszone z takich kont są uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu.
 2. Niezwiązane z jakością artykułu wypowiedzi są wykreślane.
 3. Zaleca się, by każde zastrzeżenie było podane w oddzielnym akapicie.
 4. Nie należy powtarzać zgłoszonych przez innych uczestników dyskusji uwag. Dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgłoszonego zastrzeżenia należy pisać pod zgłoszeniem stosując wcięcie.
 5. Rezultaty ocen i dyskusji rozpatrywane są przez opiekunów projektu.
Zakończenie dyskusji
 1. Na stronie dyskusji wypełnia się pola szablonu {{Dyskusja nad artykułem na medal}} przydzielającego kategorię tej stronie. Dzięki temu zakończone dyskusje można będzie odnaleźć w jednej z podkategorii w kategorii Dyskusje nad przyznaniem medalu/archiwum.
 2. Ze strony artykułu usuwa się informację o dyskusji nad przydzieleniem medalu i, jeżeli wniosek uznano za pozytywny, umieszcza się znak medalu.
 3. Na samej górze strony dyskusji artykułu wkleja się i wypełnia szablon PAnM.
 4. Ze strony propozycji do medalu usuwa się link do dyskusji nad nominacją, a na dole strony w sekcji 10 ostatnich rozstrzygnięć umieszcza się w odpowiedniej rubryce odsyłacz do artykułu.
 5. Na stronie w odpowiedniej sekcji Artykuły na medal dodaje się link do nowo mianowanego artykułu medalowego.
Opiekunowie
Polimerek, Myopic pattern, Lukasz Lukomski, Farary oraz Jacek555

Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do medalu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.

 • Na tej stronie – na górze sekcji Propozycje – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa}}.
 • W haśle, które chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|Anm}}.
 • Poinformuj głównych autorów artykułu o rozpoczęciu dyskusji nad przyznaniem medalu.
Każda kolejna nominacja hasła do medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|Anm|Numer}}.

ODŚWIEŻ

Propozycje

Louis de Funès

Dyskusja trwa jeszcze 29 dni 18 godz. 0 min 19 s odśwież
Rozpoczęcie: 14 listopada 2018 12:55:35 Zakończenie: 14 grudnia 2018 12:55:35


Hasło poświęcone jednemu z najwybitniejszych komików w historii kinematografii francuskiej. Artykuł obszerny, opisujący cały przekrój kariery aktorskiej de Funèsa, jego życie prywatne, poglądy polityczne jak i spuściznę. Hasło (mimo że częściowo tłumaczone z francuskiej Wiki), znacznie bardziej rozbudowane w oparciu o dostępne materiały książkowe. Artykuł ponad pół roku temu otrzymał status DA (dyskusja). Podczas dyskusji pojawiło się kilka uwag, które zostały uwzględnione. Mike89 (dyskusja) 12:55, 14 lis 2018 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Solaris Trollino

Dyskusja trwa jeszcze 28 dni 1 godz. 42 min 24 s odśwież
Rozpoczęcie: 12 listopada 2018 20:37:40 Zakończenie: 12 grudnia 2018 20:37:40


Uzasadnienie

Artykuł szeroko opisuje rodzinę trolejbusów polskiej produkcji. Opisana jest geneza, historia powstawania i zmian konstrukcji rodziny, sprzedaż, eksploatacja, a także konstrukcja pojazdów. Całość oparta w większości na publikacjach naukowych, a także portalach branżowych (o czym nie było źródeł typowo naukowych). Zachęcam do sprawdzania i z góry dziękuję za wpisanie :) Michozord (dyskusja) 20:37, 12 lis 2018 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
 1. Artykuł jest polskocentryczny - do Polski trafiło kilkanaście procent Trollino, a opis eksploatacji w Polsce stanowi 2/3 treści całego opisu eksploatacji. Therud (dyskusja) 09:25, 14 lis 2018 (CET)
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Pierwsze i ostatnie kolumny tabel nie powinny być nagłówkami (ciemniejsze szare tło) tylko zwykłymi komórkami. Therud (dyskusja) 09:23, 14 lis 2018 (CET)
Poprawiono
Sprawdzone przez

Dilofozaur

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 17 godz. 44 min 39 s odśwież
Rozpoczęcie: 29 października 2018 12:39:55 Zakończenie: 28 listopada 2018 12:39:55


Uzasadnienie
Solidne tłumaczenie medalowego hasła z EnWiki i prawdopodobnie najlepsze polskojęzyczne źródło na temat tegoż rodzaju. Głównym autorem jest Mpn. Zapraszam do dyskusji! Kobrabones (dyskusja) 12:39, 29 paź 2018 (CET)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. @Mpn W artykule jest zdanie: "Odkrył on nowy szkielet około 402,3 km na południe od znalezisk z 1942" Ponieważ odkrywca wrócił do miasta, gdzie znaleziono poprzednie okazy, to zapewne jest tu problem z jednostką lub położeniem przecinka. Drugi problem to podanie bardzo precyzyjnej wartości poprzedzonej słowem "około". Domyślam się, że to wynik tłumaczenia. Proponuję zmienić na "ok. 40/400 czegośtam" – precyzja i tak nie ma żadnego znaczenia, skoro nie jest podany kierunek, ani dokładna lokalizacja pierwotnego znaleziska. Kenraiz (dyskusja) 19:59, 5 lis 2018 (CET)
  About a quarter mile south of the original find I found a fourth skeleton Istotnie coś się musiało pokopać porządnie przy przeliczaniu. Poprawiłem na te ćwierć mili Mpn (dyskusja) 17:09, 6 lis 2018 (CET)
 2. Z powodu porozbijania pewnych informacji o odkryciu pierwszych skamieniałości między dwa pierwsze akapity sekcji "Historia odkryć" bardzo niejasno wygląda zestawienie informacji ze zdań: "Navajo Jesse Williams zabrał trzech członków ekspedycji do skamieniałych kości, które znalazł w 1940" (...) "Epitet gatunkowy upamiętnia Johna Wetherilla, radnego Navajo, którego Welles opisał jako odkrywcę, przyjaciela naukowców i zaufanego handlarza. Krewny Wetherilla, Milton, jako pierwszy poinformował członków ekspedycji o skamieniałościach." Kenraiz (dyskusja) 19:59, 5 lis 2018 (CET)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Dyskusje przedłużone

Poncjusz z Cimiez

Dyskusja trwa jeszcze 7 dni 21 godz. 35 min 7 s odśwież
Rozpoczęcie: 23 września 2018 17:30:23 Zakończenie: 22 listopada 2018 17:30:23


Uzasadnienie

Michael Tav (dyskusja) 17:30, 23 wrz 2018 (CEST) Artykuł podaje całość aktualnej wiedzy na temat tej postaci i wszystkie aspekty jego kultu. Bibliografia kompletna, linki do wszystkich źródeł, pełne zilustrowanie. Jedynym artykułem na medal o świętym katolickim jest Deusdedit z Canterbury i to tylko tłumaczenie. Poncjusz jest bardziej wyczerpujący i to polski wkład (inne wersje językowe to ledwie zalążki). Jest to zarazem pierwsza publikacja po polsku o tym nieznanym dotąd w Polsce świętym.

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Nie można zapisać informacji w encyklopedii w formie: "Demon zamieszkujący świątynię krzyknął przez usta pogańskiego kapłana". Trzeba napisać raczej: "Według przekazu mający zamieszkiwać w świątyni demon krzyknął (...)". Kenraiz (dyskusja) 18:26, 23 wrz 2018 (CEST)
  Słusznie, ale nie chciałem mnożyć tego zastrzeżenia, skoro w pierwszym akapicie zaznaczyłem, że źródłem informacji o życiu jest cytowany żywot. Dla jasności poprawiam. Zrobione Michael Tav (dyskusja) 20:22, 23 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. Cesarz Aleksander Sewer włączył dwudziestoletniego Poncjusza, wówczas żołnierza, w miejsce jego zmarłego ojca, w skład senatu, w którym zasiadał przez około dwadzieścia lat. kto zasiadał? Podmiotem zdania jest cesarz Mpn (dyskusja) 07:20, 29 wrz 2018 (CEST)
  Racja. Zrobione Michael Tav (dyskusja) 09:40, 30 wrz 2018 (CEST)
 2. W roku 2018 trwają prace konserwatorskie po co to? Mpn (dyskusja) 18:58, 23 paź 2018 (CEST)
  To najważniejszy kościół pod jego wezwaniem, dlatego cały długi akapit omawia historię opactwa, więc wypadało zakończyć zdaniem o teraźniejszym stanie. Michael Tav (dyskusja) 09:48, 24 paź 2018 (CEST)
  Super. Tylko że stan teraźniejszy jest obecnie inny, niż kiedy pisałem to pytanie. Mamy informacje o pracach i spodziewanym czasie zakończenia. Skoro remont ma się skończyć w 2019, to przedtem musiał trwać Mpn (dyskusja) 19:23, 24 paź 2018 (CEST)
  W poprzednim zdaniu jest tylko mowa o zamknięciu kościoła, z czego nie musi wynikać remont (może być planowana rozbiórka albo malownicze ruiny), zatem pisanie w następnym tylko o zakończeniu remontu nie dawałoby ciągłości. I nie wiem kiedy się zaczął, napisałem tylko to o czym mówią podane w przypisach do tego zdania źródła. Ale można poprawić wedle gustu i tak za pół roku problem się rozwiąże. Michael Tav (dyskusja) 14:52, 25 paź 2018 (CEST)
 3. Benedyktyni z opactwa w Novalesa, do którego należała dolina Ubaye, gdzie Poncjusz prowadził misję ewangelizacyjną, zbudowali kościół pod jego wezwaniem we wsi Drolha (obecny z XIII wieku, klasztor benedyktyński jakoby istniał tam w już VI stuleciu dziwnie jakoś Mpn (dyskusja) 19:23, 24 paź 2018 (CEST)
  T Poprawione Michael Tav (dyskusja) 14:52, 25 paź 2018 (CEST)
 4. niedaleko lotniska Cannes - Mandelieu a nie niedaleko lotniska Cannes-Mandelieu? Mpn (dyskusja) 19:25, 24 paź 2018 (CEST)
  Na enwiki jest „Cannes – Mandelieu”, na fr „Cannes-Mandelieu”, na de „Cannes - Mandelieu”, a na it „Cannes Mandelieu”. Wedle gustu. Michael Tav (dyskusja) 14:14, 25 paź 2018 (CEST)
  nie jestem pewien, czyt wedle gustu, bo w języku polskim takiego zapisu nie stosujemy Mpn (dyskusja) 07:10, 28 paź 2018 (CET)
  To niech będzie jak tu i w zapisie angielskim jako obowiązującym w lotnictwie, przy okazji poprawiłem nazwę drugiego lotniska T Poprawione Michael Tav (dyskusja) 14:13, 30 paź 2018 (CET)
 5. Martyrologium Romanum wymienia go pod datą 14 maja[78], tak jak i Martyrologium Usuardi[79], gdy jest czczony tam w niektórych kościołach. Mpn (dyskusja) 19:27, 24 paź 2018 (CEST)
  T Poprawione Michael Tav (dyskusja) 14:52, 25 paź 2018 (CEST)
 6. Jego relikwie zostały umieszczone rozumiem, że Poncjusza, ale podmiotem poprzedniego zdania by inny święty, więc może się mylić Mpn (dyskusja) 07:10, 28 paź 2018 (CET)
  słusznie T Poprawione
 7. W XIV wieku biskup Equilio, Pietro de' Natali w Catalogus Sanctorum et gestorum eorum (określając go biskupem)[21], a w XV stuleciu Nicolaas Clopper jr. z klasztoru augustianów w Eindhoven w swej kronice historii świata Florarium Temporum i karmelita z Ferrary Johannes Bonadies[122] oraz dokumenty z klasztoru kartuzów w Kolonii i Brukseli Mpn (dyskusja) 17:49, 30 paź 2018 (CET)
  T Poprawione Michael Tav (dyskusja) 09:37, 5 lis 2018 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. Kilka akapitów nie zakończonych przypisem:
 1. „W Langwedocji wspomnienie liturgiczne św. Poncjusza było obchodzone od X wieku 11 maja. W nowym kalendarzu liturgicznym archidiecezja Montpellier przeniosła jego wspomnienie na 14 maja. Diecezje langwedockie, tak jak prowansalskie, otrzymały w średniowieczu Oficjum i Mszę o św. Poncjuszu, rangi rytu półzdwojonego, zawierające modlitwy własne”
 2. „Zwana była też Sant Ponç de Fontejau, a obecnie istnieje w tym mieście nowa kaplica pod tym wezwaniem.”
 3. „Majorka i Królestwo Neapolu należały przez jakiś czas w średniowieczu do Korony Aragonii, toteż i tam pamięć o św. Poncjuszu pozostawała w kręgu oddziaływania kultury katalońskiej.”
 4. cały akapit: „Od imienia św. Poncjusza pochodzą nazwy miejscowości: Saint-Pons (Alpy Górnej Prowansji) ...”
 5. „Poza Prowansją, Langwedocją i Katalonią św. Poncjusz z Cimiez był bardzo mało znany.” Jacek555 07:08, 23 paź 2018 (CEST)
  Zrobione, ostatnie zdanie usunąłem jako zbędny truizm. Michael Tav (dyskusja) 15:52, 23 paź 2018 (CEST)
  Nie nazwałbym tego truizmem, wręcz bardzo istotnym zapisem (może w innej formie typu: Kult św. Poncjusza z Cimiez ma w zasadzie charakter lokalny, ograniczony głównie do terenów Prowansji, Langwedocji i Katalonii). — Paelius Ϡ 17:18, 3 lis 2018 (CET)
  Zgadzam się, ale był to wniosek ogólny z całej literatury (o żadnym innym miejscu nikt nie wspomina), próbowałem ją znów przeczesać by znaleźć wymagany przypis, ale to czasochłonne. Pozostaje więc na razie czytelnikom wyciągnięcie go. Michael Tav (dyskusja) 09:37, 5 lis 2018 (CET)
  Nikt nie mówił, że pisanie AnM jest mało czasochłonne. Napisanie dobrego AnM to często lata (jak nie dziesiątki lat) pracy. — Paelius Ϡ 18:26, 11 lis 2018 (CET)
  Oczywiście, dziesiątki lat może trwać szukanie w literaturze światowej zdania, którego nikt nie napisał. Michael Tav (dyskusja) 14:59, 13 lis 2018 (CET)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Kobrabones (dyskusja) 18:08, 20 paź 2018 (CEST)
 2. Jacek555 17:28, 23 paź 2018 (CEST)
 3. Tom Ja (dyskusja) 22:34, 23 paź 2018 (CEST)

Weryfikacja medalu

Procedura weryfikacji medalu
 1. Artykuł do weryfikacji medalu może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PAnM,
 2. Należy podać przyczynę zgłoszenia,
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu medalu następuje po miesiącu od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji nie należy zdejmować szablonu medalu,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci medal, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić artykuł do warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce Nazwa wpisz tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.

 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie medalem.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/odbieranie}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|{{subst:PAGENAME}}/odbieranie|Anm}}.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez używania powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa 2/odbieranie}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa Numer/odbieranie|Anm}}.


Propozycje do weryfikacji

10 ostatnich rozstrzygnięć

Hasła oznaczone jako AnM

Rak gruczołu krokowego, Fairey Fulmar, Elasmozaur, Spencer Tracy, Gnieźnik sercowaty

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia AnM

Pancerniki typu Fuji, Mao Zedong, Reinhard Heydrich, Metabolizm, Torpeda

Hasła, którym odebrano oznaczenie AnM