Artykuł na medal
Skrót: WP:PAnM, WP:PANM

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Propozycje artykułów na medal w Wikipedii

NoWikimedal3.png

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 30 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli artykuł jest dobry, ale jeszcze nie na poziomie medalowym, rozważ umieszczenie go na stronie kandydatów do przyznania mu miana dobrego artykułu (zobacz porównanie wymagań). Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Obecnie na stronie głównej
Necropsittacus borbonicus.png
Papuga rodrigueska – gatunek wymarłego ptaka z rodziny papug wschodnich, endemicznego dla maskareńskiej wyspy Rodrigues. Nie jest jasne, z jakim gatunkiem była najbliżej spokrewniona, ale podobnie jak inne maskareńskie papugi umieszczana jest w plemieniu Psittaculini. Papuga rodrigueska miała zielone upierzenie, głowa i dziób były stosunkowo duże, zaś ogon długi. Dokładny jej rozmiar jest nieznany, możliwe, że osiągały około 50 cm długości. Była to największa papuga na wyspie Rodrigues, do tego miała największą głowę spośród wszystkich maskareńskich papug. Możliwe, że przypominały papugi wielkodziobe. Przed odkryciem odwiedzały również wysepki u południowych wybrzeży Rodrigues, które były wolne od szczurów; żywiły się nasionami krzewów Fernelia buxifolia. Gatunek znany jest z subfosylnych szczątków i doniesień z czasów historycznych. Po raz ostatni została wspomniana w 1761 roku i najprawdopodobniej wymarła niedługo potem, najpewniej wskutek drapieżnictwa ze strony szczurów, wycinki lasów i polowań. Czytaj więcej…
Wyróżniona zawartość Wikipedii
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik zarejestrowany co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej od czasu pierwszego logowania.
 2. Artykuły oceniane są przez 30 dób.
 3. Artykuł dostaje medal, gdy:
  1. zostanie sprawdzony przez co najmniej trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego (głosy pacynek są nieważne),
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia (kryteria oceny), chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione.
 4. Od sprawdzających wymaga się rzetelnego przestudiowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny, w przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 7. Wszystkie zdjęcia powinny znajdować się na serwerze Commons.

Uwagi dodatkowe

Zgłaszanie
Przed zgłoszeniem artykułu zapoznaj się z tekstem Jak napisać doskonały artykuł, z którego dowiesz się, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego zapoznaj się z zasadami i zaleceniami edycyjnymi przyjętymi w Wikipedii.
Przy zgłaszaniu należy podać, kto zgłasza. Anonimowe zgłoszenia oraz nominacje przez Wikipedystów, niespełniających warunku stażowego, są usuwane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub nie spełniasz wymienionych w regulaminie kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do warsztatu PANDA.
Zalecenia dla dyskutujących
 1. Uwagi dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i pacynek nie są liczone, jednak zastrzeżenia zgłoszone z takich kont są uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu.
 2. Niezwiązane z jakością artykułu wypowiedzi są wykreślane.
 3. Zaleca się, by każde zastrzeżenie było podane w oddzielnym akapicie.
 4. Nie należy powtarzać zgłoszonych przez innych uczestników dyskusji uwag. Dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgłoszonego zastrzeżenia należy pisać pod zgłoszeniem stosując wcięcie.
 5. Rezultaty ocen i dyskusji rozpatrywane są przez opiekunów projektu.
Zakończenie dyskusji
 1. Na stronie dyskusji wypełnia się pola szablonu {{Dyskusja nad artykułem na medal}} przydzielającego kategorię tej stronie. Dzięki temu zakończone dyskusje można będzie odnaleźć w jednej z podkategorii w kategorii Dyskusje nad przyznaniem medalu/archiwum.
 2. Ze strony artykułu usuwa się informację o dyskusji nad przydzieleniem medalu i, jeżeli wniosek uznano za pozytywny, umieszcza się znak medalu.
 3. Na samej górze strony dyskusji artykułu wkleja się i wypełnia szablon PAnM.
 4. Ze strony propozycji do medalu usuwa się link do dyskusji nad nominacją, a na dole strony w sekcji 10 ostatnich rozstrzygnięć umieszcza się w odpowiedniej rubryce odsyłacz do artykułu.
 5. Na stronie w odpowiedniej sekcji Artykuły na medal dodaje się link do nowo mianowanego artykułu medalowego.
Opiekunowie
Polimerek, Myopic pattern, Lukasz Lukomski, Farary oraz Jacek555

Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do medalu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.

 • Na tej stronie – na górze sekcji Propozycje – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa}}.
 • W haśle, które chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|Anm}}.
 • Poinformuj głównych autorów artykułu o rozpoczęciu dyskusji nad przyznaniem medalu.
Każda kolejna nominacja hasła do medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|Anm|Numer}}.

ODŚWIEŻ

Propozycje

Poncjusz z Cimiez

Dyskusja trwa jeszcze 29 dni 1 godz. 56 min 13 s odśwież
Rozpoczęcie: 23 września 2018 17:30:23 Zakończenie: 23 października 2018 17:30:23


Uzasadnienie

Michael Tav (dyskusja) 17:30, 23 wrz 2018 (CEST) Artykuł podaje całość aktualnej wiedzy na temat tej postaci i wszystkie aspekty jego kultu. Bibliografia kompletna, linki do wszystkich źródeł, pełne zilustrowanie. Jedynym artykułem na medal o świętym katolickim jest Deusdedit z Canterbury i to tylko tłumaczenie. Poncjusz jest bardziej wyczerpujący i to polski wkład (inne wersje językowe to ledwie zalążki). Jest to zarazem pierwsza publikacja po polsku o tym nieznanym dotąd w Polsce świętym.

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Nie można zapisać informacji w encyklopedii w formie: "Demon zamieszkujący świątynię krzyknął przez usta pogańskiego kapłana". Trzeba napisać raczej: "Według przekazu mający zamieszkiwać w świątyni demon krzyknął (...)". Kenraiz (dyskusja) 18:26, 23 wrz 2018 (CEST)
Słusznie, ale nie chciałem mnożyć tego zastrzeżenia, skoro w pierwszym akapicie zaznaczyłem, że źródłem informacji o życiu jest cytowany żywot. Dla jasności poprawiam. Zrobione Michael Tav (dyskusja) 20:22, 23 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Fairey Fulmar

Dyskusja trwa jeszcze 24 dni 7 godz. 13 min 5 s odśwież
Rozpoczęcie: 18 września 2018 22:47:15 Zakończenie: 18 października 2018 22:47:15


Uzasadnienie

Rozbudowany i przeredagowany w części historii powstania i konstrukcji Dobry Artykuł o brytyjskim myśliwcu pokładowym z II w.ś. Obecnie zawiera wszystkie istotne informacje i w zasadzie wyczerpujący opis tematu (oczywiście jak na artykuł encyklopedyczny, a nie monografię). Wykorzystano i porównano wszystkie szerzej znane źródła (samolot nie należy popularnych) Pibwl ←« 22:47, 18 wrz 2018 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
 1. Od czasu zgłoszenia, jeszcze trochę uzupełnień dotyczących tym razem głównie służby (pozostawionej w zasadniczym zrębie z DA), i poprawek stylistycznych. Pibwl ←« 12:43, 24 wrz 2018 (CEST)
Sprawdzone przez
 1. PMG (dyskusja) 16:49, 19 wrz 2018 (CEST)
 2. Brakuje ostatnich lat użytkowania i wycofania ale jednak za. Hermod (dyskusja) 23:40, 22 wrz 2018 (CEST)
  To wynikało pośrednio z treści, że po 1943 roku je wycofano z zadań operacyjnych, ale doprecyzowałem i przy okazji uzupełniłem [1] Pibwl ←« 18:05, 23 wrz 2018 (CEST)
 3. Kenraiz (dyskusja) 10:30, 24 wrz 2018 (CEST)

Metabolizm

Dyskusja trwa jeszcze 18 dni 9 godz. 30 min 54 s odśwież
Rozpoczęcie: 13 września 2018 01:05:04 Zakończenie: 13 października 2018 01:05:04


Uzasadnienie

Kolejny artykuł DA, który z powodzeniem może ubiegać się o nominację medalową, jest bardzo solidnie uźródłowiony, a autor napewno wiedział co robi.Lukasz2 (dyskusja) 01:05, 13 wrz 2018 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Każdemu rodzajowi reakcji [enzymatycznej - doprecyzowane po mojej edycji] przyporządkowany jest określony koenzym – wynikałoby z tego, że zawsze koenzym. Zresztą aktualnie wychodzi na to, że koenzymy to jedno, a kofaktory to drugie, bo w osobnej sekcji, podczas gdy jakby koenzymy mieszczą się w kategorii kofaktorów.
 2. Elektrolity dostają się do komórek i wydostają z nich poprzez kanały tworzone przez białka błony komórkowej zwane kanałami jonowymi. Przykładowo, napięcie mięśniowe zależne jest od przepływu jonów wapnia, sodu i potasu przez owe kanały i tubule T (wpuklenia w błonie komórkowej włókien mięśniowych przyspieszające rozprzestrzenianie się impulsów elektrycznych) – przez kanały i tubule T? A w tubulach T to przepływ przez kanały. Powinno być raczej ... przez owe kanały w błonie komórkowej, tubule można sobie podarować.
 3. W metabolizmie zwierząt reakcje te prowadzą do rozkładu cząstek organicznych do prostych związków, najczęściej dwutlenku węgla i wody, z uwolnieniem energii. i w kolejnym akapicie: Najpowszechniejszy schemat reakcji katabolicznych w organizmach zwierząt można podzielić na trzy główne etapy.... <- a nie można by to uogólnić na właściwie wszystkie organizmy eukariotyczne przeprowadzające oddychanie tlenowe, nie tylko zwierzęta? *1. oczywiście po przeredagowaniu fragmentu, gdzie pojawia się układ pokarmowy 2. u pewnych bakterii też podobnie to wygląda, ale generalnie u nich jest więcej innych opcji)
 4. W sekcji Energia ze związków nieorganicznych: (...)Mogą one używać wodoru, zredukowanych związków siarki (jonów S2-, siarkowodoru i tiosiarczanów S2O32-), jonów żelaza (II) Fe2+ lub amoniaku jako źródła potencjału redukcyjnego i czerpać energię z utleniania tych związków kosztem akceptorów takich jak tlen czy azotyny. Te mikrobiologiczne procesy mają ogromne znaczenie w globalnych cyklach biogeochemicznych, takich jak acetogeneza, nitryfikacja i denitryfikacja; od ich przebiegu zależy także żyzność gleb. <– w tej sekcji denitryfikacja nie może stać obok nitryfikacji, to odwrotny proces i mikroorganizmy przeprowadzające ją muszą siłą rzeczy działać w inny sposób niż powyżej przedstawiony. Te nitryfikujące sobie przeprowadzają chemosyntezę, a bakterie denitryfikujące to przykład organizmu przeprowadzającego oddychanie beztlenowe (nie mylić z fermentacją). Mają cykl Krebsa, łańcuch oddechowy, ale jak nie ma tlenu, to ostatecznym akceptorem elektronów są u nich azotany. Właśnie tego zagadnienia o oddychaniu beztlenowym brakuje w artykule. Macedo (dyskusja) 23:04, 19 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. liczne martwe linki zewn. Gdarin dyskusja 08:26, 14 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
Dyskusja

Reinhard Heydrich

Dyskusja trwa jeszcze 18 dni 9 godz. 7 min 58 s odśwież
Rozpoczęcie: 13 września 2018 00:42:08 Zakończenie: 13 października 2018 00:42:08


Uzasadnienie

Hasło uzyskało status dobrego artykułu i w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie by poszło o krok dalej. Jakiś czas temu czytałem hasło i zrobiło na mnie dobre wrażenie. Sądzę że od tego czasu także zostało co nieco poprawione. Lukasz2 (dyskusja) 00:42, 13 wrz 2018 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Artykuł Ok ale nawet nie ma śladu zgłoszenia do Medalu, musiałem to zrobić sam. Konieczny szablon do do zgłoszenia Hermod (dyskusja) 22:14, 17 wrz 2018 (CEST).

Mao Zedong

Dyskusja trwa jeszcze 18 dni 8 godz. 56 min 2 s odśwież
Rozpoczęcie: 13 września 2018 00:30:12 Zakończenie: 13 października 2018 00:30:12


Uzasadnienie

Wydaje się że artykkuł spełnia wszelkie standardy, jest dobrze opatrzony przypisami i posiada obszerną bbliografię, ponadto bardzo przyjemnie się go czyta,ę błędów merytorycznych nie znalazłem za stylistykę i literówki ręczył nie będę. Lukasz2 (dyskusja) 00:30, 13 wrz 2018 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. Rzucam okiem: „Na polecenie Mao, by nie powstrzymywać nadmiernej przemocy, publicznie osądzonych posiadaczy ziemskich tłuczono na śmierć na miejscu, lub zachowywano do późniejszej egzekucji” - brzmi jak zdanie z translatora. Ironupiwada (dyskusja) 16:05, 14 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. Medalowe hasło nie powinno posiadać „uźródłowienia” w postaci wybitnie żenującego wstępu historycznego do wydanego kilka lat temu równie żenującego wznowienia Czerwonej Książeczki (jej wydawca wydał też nielegalnie Mein Kampf, za co zdaje się miał sprawę), z drugiej strony zaś nie zachowującej obiektywizmu twórczości Jung Chan. Jedna strona wynosi Mao na piedestał, druga robi z niego najgorszego potwora w dziejach. Hoa binh (dyskusja) 08:46, 13 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1.  Przeciw. Artykuł w obecnej formie jest głównie autorstwa user:TonyMontana37, który miał trzy zwyczaje: tłumaczył bez zaznaczania, że to tłumaczenia (udało się go skłonić, że by zaznaczał); tłumaczył niechlujnie; pomijał fragmenty, które świadczyły negatywnie o lewicowych postaciach jak Mao, Zhou Enlai itp. (naruszają POV). Jak zaczęliśmy mu zwracać uwagę (zob. np. Dyskusja wikipedysty:TonyMontana37#Mao Zedong) to się w końcu obraził i sobie poszedł. Artykuły (poza tymi wyrzuconymi do brudnopisu, lub zrewertowanymi za NPA) pozostały, ale należałoby je ze źródłami w ręku przeczesać literka po literce. Mrówcza robota, za którą może się kiedyś wezmę, ale na razie mięknę na samą myśl. W każdym razie nic z rzeczy, które tłumaczył, nie powinno być nominowane bez bardzo dokładnego sprawdzenia. PS. Wyrywkowe sprawdzenie, przypis nr 105 - podana książka, Pantsov & Levine na s. 80 oczywiście nie zawiera informacji, które rzekomo uźródławia--Felis domestica (dyskusja) 01:45, 13 wrz 2018 (CEST)

Spencer Tracy

Dyskusja trwa jeszcze 11 dni 23 godz. 21 min 0 s odśwież
Rozpoczęcie: 6 września 2018 14:55:10 Zakończenie: 6 października 2018 14:55:10


Artykuł przedstawiający Spencera Tracy’ego, jednego z najwybitniejszych aktorów okresu „Złotej Ery Hollywood”. W sierpniu ubiegłego roku bez większych problemów otrzymał status DA (dyskusja). Był także przez ponad dwa tygodnie w Pandzie, gdzie wszelkie zgłoszone uwagi zostały uwzględnione. Od tego czasu nieco go rozbudowałem, zaktualizowałem i dodałem kilka nowych grafik. Mike89 (dyskusja) 14:55, 6 wrz 2018 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Pancerniki typu Fuji

Dyskusja trwa jeszcze 5 dni 6 godz. 15 min 38 s odśwież
Rozpoczęcie: 30 sierpnia 2018 21:49:48 Zakończenie: 29 września 2018 21:49:48


Uzasadnienie
Solidne tłumaczenie medalowego hasła z EnWiki i prawdopodobnie najlepsze polskojęzyczne źródło na temat tego typu pancerników. Głównym autorem hasła jest: Felis domestica. Zapraszam do dyskusji! Kobrabones (dyskusja) 21:49, 30 sie 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. "Maszyny miały moc 10 000 ihp przy ciągu naturalnym[11] i 13 500 ihp (10 100 kW) przy zastosowaniu ciągu wymuszonego," - ciag naturalny i ciag wymuszony, O ile istnieja takie pojecia, to powinny chyba miec czerwone linki? Jednostka mocy "ihp"? --Matrek (dyskusja) 00:48, 31 sie 2018 (CEST)
  1. Pytasz o to ihp, które jest podlinkowane do Koń mechaniczny, w którym jest informacja Dawniej spotykana była też jednostka ihp (z ang. indicated horse power) oznaczająca teoretyczną moc silnika parowego, nie uwzględniającą oporów ruchu samego silnika i dalszych przekładni.. O to ihp pytasz? No to nie wiem co to znaczy. PMG (dyskusja) 09:45, 31 sie 2018 (CEST)
  Istnieją i są tak popularne, że nikt nie wyjaśnia co to, a wszyscy używają :D Powinny być objaśnione w (bezźródłowym, ofaktowanym) artykule ciąg kominowy, no ale, jak to z pojęciami podstawowymi na PlWiki, nie są :( Pogmeram za jakimś podręcznikiem do budowy maszyn parowych, może coś znajdę...--Felis domestica (dyskusja) 20:20, 1 wrz 2018 (CEST)
 2. Podobnie tytaj: "lecz japońskie okręty posiadały tej samej grubości, lecz doskonalszy pancerz Harveya w miejsce pancerza złożonego." - Pancerz zlozony? Jesli to specjalistyczne pojecie, to powinien byc czerwony link. I chyba "nie posiadaly"(?) --Matrek (dyskusja) 00:55, 31 sie 2018 (CEST)
  T Załatwione Żelazno-stalowy, tzw. typ compound. Podałem źródło na tłumaczenie w uwadze.--Felis domestica (dyskusja) 20:20, 1 wrz 2018 (CEST)
 3. Czy to literówka ? "japońskie pociski kal. 203 i 152 mm nie wyrządziły wielkich szkód Rosjanom" A skąd pociski 203 mm przy ataku na port Artur? Hermod (dyskusja) 22:24, 31 sie 2018 (CEST)
  Z krążowników - w skład atakującej floty wchodziło ich 9, co najmniej 3 (Kasaagi, Chitose i Takasago) miały działa 203 mm. Doprecyzuję--Felis domestica (dyskusja) 13:27, 1 wrz 2018 (CEST) Dodałem info o krążownikach i doprecyzowałem, że pancerniki strzelały do baterii z dział głównych. Chyba T Załatwione? --Felis domestica (dyskusja) 20:20, 1 wrz 2018 (CEST)
  Ok, ale mam jeszcze dwie drobne uwagi. W artykule stosowana jest jednostka "ludzi" i "marynarzy". Oczywiście jest to tożsame ale czy w przypadku okrętu nie lepiej użyć jednak "marynarzy". Druga sprawa, zatoniecie Fuji, w angielskiej wersji jest "capsized" i nic więcej. Nie ma "sank" ani "sunk", a może jest to celowe bo może on się przewrócił (do góry dnem ?) ale kadłub był jeszcze na powierzchni ?. W porcie jest to bardzo możliwe. Czy "przewrócił się" jest jednoznaczne z "zatonął" tego nie wiem. To są oczywiście "drobne wytyki" ale na medal wszystko powinno być wyjaśnione. Hermod (dyskusja) 21:04, 2 wrz 2018 (CEST)
 4. @Felis domestica Odkąd w sierpniu 2015 artykuł uzyskał DA nie został jakkolwiek rozbudowany, nie zostały tez dodane jakiekolwiek nowe informacje. Zdaniem Kobrabonesa tak, ale czy Ty jako jego autor, uważasz ze teraz zasługuje na AnM? --Matrek (dyskusja) 20:09, 2 wrz 2018 (CEST)
  Ja mam w ogóle problem z medalami, a konkretnie z "wyczerpaniem tematu" w przypadku jakichkolwiek artykułów, dlatego sam nigdy powyżej DA nie zgłaszam. Wskazywałem Kobrabonesowi, że to tłumaczenie, którego nie jestem w pełni w stanie zweryfikować (nie mam prac Langerera); specjalnego parcia na medal nie mam, nie wycofuję zgłoszenia, skoro @Kobrabones je założył (za co mu dotąd nie podziękowałem, co niniejszym czynię :) ), bo to dobra okazja, by parę osób jeszcze raz to uważnie przeczytało i poprawiło/uzupełniło/skierowało do uzupełnienia. Nie jest taka dyskusja większym marnowaniem czasu Wikipedystów niż inne, które się tu toczą ;) A przynajmniej mam taką nadzieję :D --Felis domestica (dyskusja) 08:48, 3 wrz 2018 (CEST)
 5. Moim zdaniem artykuł na poziomie DA. Przedstawia wszystkie chyba ważne fakty o typie, nie wchodząc jednak w szczegółowe rozważania. Przy braku japońskojęzycznych źródeł ciężko mówić o wyczerpaniu tematu. Nie idźmy drogą do obniżania poprzeczki medalowej. PuchaczTrado (dyskusja) 08:19, 4 wrz 2018 (CEST)
 6. Na DA zagłosowałbym od ręki. Z Medalem trochę się waham. Nie wymagam japońskojęzycznych źródeł (wiem że pod koniec II wojny światowej wszystkie archiwa japońskie zostały spalone, więc np. o "Yamato" bardzo ciężko jest cokolwiek znaleźć, więc przypuszczam że w przypadku innych okrętów może też być problem ze źródłami). PMG (dyskusja) 10:25, 6 wrz 2018 (CEST)
  • Pamiętaj, że przez źródła na Wikipedii rozumiemy opracowania. Takie oczywiście w Japonii powstają, niezależnie od obecności lub nie źródeł pierwotnych (tu też byłbym mocno sceptyczny, w końcu nie wszystko od razu trafiało do archiwów, źródła typu memuarystycznego na przykład prawdopodobnie nie znajdowały się tam). PuchaczTrado (dyskusja) 10:31, 6 wrz 2018 (CEST)
   • Osobiście nie skupiałbym sie tylko na japonskich opracowaniach. W końcu najpowszechniej chyba szanowana na świecie monografia wspomnianego tu Yamato, zostala napisana przez Polaka, ktory spedzil w tym celu jakis czas w Japonii (do kupienia w j. angielskim na amazon.com). Moim zdaniem jednak ten artykuł jest w sam raz na DA, ale chyba po prostu zbyt ubogi merytorycznie na AnM. --Matrek (dyskusja) 14:31, 6 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Rak gruczołu krokowego

Dyskusja trwa jeszcze 4 dni 8 godz. 8 min 37 s odśwież
Rozpoczęcie: 29 sierpnia 2018 23:42:47 Zakończenie: 28 września 2018 23:42:47


Uzasadnienie

Artykuł napisany przez Rybulo7, który specjalizuje się w medalowych hasłach z zakresu onkologii. Pozwala to mieć dużą dozę pewności że hasło zostało należycie rozbudowane w oparciu o solidne źródła (kilkaset przypisów).Lukasz2 (dyskusja) 23:42, 29 sie 2018 (CEST)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Salicyna (dyskusja) 09:29, 3 wrz 2018 (CEST)
 2. Birke (dyskusja) 22:59, 14 wrz 2018 (CEST)
 3. Henry39 (dyskusja) 23:32, 14 wrz 2018 (CEST)
 4. Hermod (dyskusja) 23:01, 15 wrz 2018 (CEST)

Dyskusje przedłużone

Torpeda

Dyskusja trwa jeszcze 27 dni 13 godz. 38 min 55 s odśwież
Rozpoczęcie: 23 sierpnia 2018 05:13:05 Zakończenie: 22 października 2018 05:13:05


Uzasadnienie
Artykuł utworzony po raz pierwszy przez @Pibwl {pierwsza edycja 2003-10-01), który w ciągu ostatnich miesięcy bardzo mocno przebudowałem i rozbudowałem. Artykuł przekrojowy, przedstawiający istotę, historię rozwoju, ogólna konstrukcje i podstawowe zagadnienia z zakresu torpedy jako samodzielnego systemu broni. Dobrze uźródłowiony i kompletny.
Jednocześnie jest to artykuł linkowany na dziś przez 1664 inne artykuły, a tylko w ciągu ostatnich 60 dni otwierany był 2391 razy. Także osobiście, jako piszący artykuły o okrętach, wiem jak bardzo wysokiej jakości i kompletny przynajmniej w ogólnej warstwie artykuł na ten temat jest potrzebny. Także dlatego, że przy braku opracowań w języku polskim na ten temat (brak nawet monografii), jest to jedyne znane mi opracowanie o torpedach dostępne dla większości czytelników polskojęzycznych. On sam zawiera 581 linków do innych artykułów pl:wiki. Mam nadzieję że się spodoba. - Matrek (dyskusja) 05:13, 23 sie 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 • Ogólnie artykuł ten nie nadaje się do uznania za medalowy - co najwyżej za DA - gdyż koncentruje się na aspektach technicznych, ukrywając pomiędzy nimi historię zastosowania torped. Czytelnik szukający systematyki "wojny torpedowej" zmuszony będzie przeszukiwać cały artykuł (że tak powiem: "torpeda po torpedzie"). 77.65.110.126 (dyskusja) 15:25, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  NIe ma czegos takiego jak "systematyka wojny torpedowej", a opis "wojny torpedowej" nadaje sie na inny artykul". Myslalem o opisie najwazniejszych atakow torpedowych, ale po pierwsze artykul rozoslby sie o co najmniej 15-25%, po drugie ich wybor bylby POV. --Matrek (dyskusja) 06:27, 25 sie 2018 (CEST)
  Osobiście dostrzegam elementy systematyki wojny torpedowej (czyli znaczenia konkretnych konstrukcji torpedowych i systemów ich wykorzystywania na decyzje rządów i admiralicji o podjęciu zbrojeń, konstrukcji określonych okrętów lub zaniechaniu) w tym artykule, np. w zdaniach: "Japońska strategia zakładała ... poprzez serię operacji ... aż do osiągnięcia stanu równowagi ... przeprowadzenie decydującej walnej bitwy... część tej strategii uzależniona była od torped" albo "połowy lat 30. XX wieku, w Stanach Zjednoczonych pozbawiono wyrzutni torpedowych pancerniki, krążowniki ... chęć zaoszczędzenia ... w związku z ograniczeniami traktatowymi – ... zmniejszenia ryzyka dla okrętów podczas pojedynków artyleryjskich. Wyjątkiem ... krążowniki lekkie typu Omaha" czy "ostatniej wojny .... trwała technologiczna batalia między okrętami podwodnymi i ich torpedami, a jednostkami nawodnymi wspieranymi przez statki powietrzne ... okręty podwodne zaczęły być postrzegane jako najlepszy środek zwalczania innych jednostek tej samej klasy. W scenerii zimnej wojny rywalizacja ta nabrała strategicznego charakteru". Brakuje mi jednak umieszczenia ich w osobnym rozdziale. Czytelnik taki jak ja zajrzy do opisów środków technicznych, napędu i systemu naprowadzania, ale zamiast "hydrodynamiki torpedy w wodzie" czy "wpływ warstwy granicznej na sprawność ruchu" bardziej jest zainteresowany decyzjami admirałów i generałów, a nawet monarchów, prezydentów i premierów o rozpoczęciu wojny, szukaniu sojuszników, podjęciu operacji, zezłomowaniu okrętów lub zmianie strategii ze względu na posiadane torpedy lub wiedzę, że takie a nie inne torpedy ma nieprzyjaciel. Te informacje czasami artykule są - ale bez usystematyzowania. IP. (ps. styl "ostatnia wojna" też razi) 77.65.110.126 (dyskusja) 15:23, 28 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Nie nazwałbym tego w takim razie systematyką wojny torpedowej. Jeśli dobrze Cię rozumiem chodzi Ci bardziej o sztukę operacyjną z elementami strategii. Szczerze mówiąc, gdybym miał choć jedno źródło opisujące to w sposób skonsolidowany, być może poświęciłbym mu rozdział. Niestety nie zetknąłem się z żadnym źródłem zajmującym się tym tematem. Mam informacje o tym, ale w wielu źródłach - czyli fragmentaryczne. Tu o Niemcach, tam o Amerykanach, jeszcze inne źródło podaje Francuzach, tam o Japończykach, itd. Mam sporo źródeł na temat wojny torpedowej, i naprawdę orientuję się co znajduje się na rynku wydawniczym, i ten temat nie został dotąd nigdzie opracowany kompleksowo. Zebranie tego wszystkiego do kupy w jednym artykule, wymagałoby pracy badawczej. Z dużym prawdopodobieństwem byłbym pierwszym autorem na świecie, który zrobiłby coś takiego. Nie śmiem się równać z Friedmanem, Polmarem, Rősslerem, Gorszkowem i innymi, a ten temat jest materiałem na co najmniej doktorat. To byłaby praca naprawdę naukowa. Nie mogę tego zrobić w Wikipedii, bo wpisałoby się to moim zdaniem w definicję OR. Nie wspominając już o tym, jak zmieścić zmieniające się w czasie światowe poglądy na sposób prowadzenia wojny torpedowej w jednym rozdziale. A jeszcze trzeba by to wszystko umieścić w ramach doktryny Mahana. To nie do zrobienia w tym artykule i pewno za daleko wykraczające poza temat artykułu, bo "wojna torpedowa" (jakkolwiek to brzmi), to nie torpeda. --Matrek (dyskusja) 17:51, 28 sie 2018 (CEST)
  Nie jest "pracą badawczą" przepisanie informacji z różnych źródeł (opracowań) i połączenie ich w jeden tekst - to nie jest OR. Jest to oczywiście trudne, ale jak chce się mieć medal - konieczne jest włożenie w artykuł wyjątkowej pracy. I jeszcze raz powtórzę: styl, styl, styl - to uniemożliwia przyznanie DA. Pierwsze akapity to nie informacja ani jej skrót, tylko "próba sprzedaży" czytelnikom produktu. Pozdrawiam, IP. 77.65.110.126 (dyskusja) 15:48, 3 wrze 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Jak najbardziej jest, zwłaszcza jeśli robisz to jako pierwszy - jest to nawet jedna z technik w metodologii badań naukowych. I nie chodzi bynajmniej o "przepisywanie" (to ostatnie to plagiat), lecz o dobór informacji ze źródeł w celu opisania rzeczywistości i odpowiednie ich skomponowanie. Istotą tej sekcji jest z jednej strony wprowadzenie w temat, z drugiej zaś uświadomienie że od 100 lat torpedy są najefektywniejszą amunicją w wojnie morskiej, co jest faktem encyklopedycznym. Inaczej mówiąc - aby posłużyć się tą samą poetyką - torpedy sprzedają się same. --Matrek (dyskusja) 05:28, 8 wrz 2018 (CEST)
 • Ponadto dla czytelników używających jednego z 1600 linków do hasła "torpeda" nie uzyska prostej odpowiedzi na podstawowe pytania o torpedę, ale jest zmuszony do męczącego przebijania się przez nagromadzone dane techniczne. 77.65.110.126 (dyskusja) 15:25, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Ten artykul przestawia historie rozwoju torped i latwe do znalezienia podstawowe aspekty techniczne. Nie jest jego rola opisywanie szczegolow. Mam opisać zasady hydrodynamiki torpedy w wodzie? Czy wpływ warstwy granicznej na sprawność ruchu torpedy? Ma przedstawić jedynie co to jest torpeda, i jak się rozwiała. Nie zgadzam się że nie znajdzie tu odpowiedzi na podstawowe pytania - przeciwnie. Ale Wikipedia to też nie bryk, podający w punktach dla gimnazjalistów. --Matrek (dyskusja)
 • Zdanie: "Z racji obszerności tematu jednak, wyrzutnie torpedowe omówione zostały w odrębnym artykule." - poza nieencyklopedycznością stylu - mogłoby być podsumowaniem problemu tego bardzo obszernego artykułu. Nagromadzenie danych sugeruje rozbicie artykułu na kilka artykułów odrębnych z pozostawieniem podstawowych informacji w artykule "torpeda" 77.65.110.126 (dyskusja) 15:25, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Wtedy nie byłby to artykuł medalowy, bo taki ma być kompletny. Jeszcze raz - Wikipedia to nie bryk, ani ściąga. Zwłaszcza w sytuacji opisywania przedmiotu w którym brak jest jakiekolwiek polskiej literatury - ani naukowej, ani nawet popularnonaukowej, i wyłącznie polskojezyczny czytelnik w praktyce nie ma żadnych innych źródeł, z których mógłby się czegoś dowiedzieć na ten temat. Żadnych. Przeczyta albo tutaj, albo nauczy się angielskiego. A i zagranicznych książek traktujących na temat kompleksowo jest mało. Moge podać przypis. "Z racji obszerności..." wykreśliłem. --Matrek (dyskusja) 06:27, 25 sie 2018 (CEST)
 • W wstępie do rozdziału "Ochrona przeciwtorpedowa" brak oznaczenia, jakich lat (czasów) dotyczą omówione eksperymenty i zagadnienia morskiej sztuki wojennej. 77.65.110.126 (dyskusja) 15:25, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Tam nie ma żadnej sztuki wojennej, zostało tylko napisane, że nawet atak na pancernik ma szanse powadzenia przy zastosowaniu 3 okrętów torpedowych. Owszem jest - informacja o pierwszych testach francuskich, znajduje sie zaraz w następnym zdaniu po informacji pierwszych torpedach Whiteheada i w nawiązaniu do nich. Jest wiec wiec jednoznacznie kiedy miały miejsce pierwsze testy francuskie. Tak, czy inaczej nie ma to najmniejszego znaczenia, bo istotą tego zdania jest to co wynikło z tych testów, a nie jest ważne w jakim miesiącu i roku się odbyły. To nie jest artykuł o francuskich testach. Z tego samego założenia wyszedł też autor zdania stanowiącego źródło tej informacji, który również napisał However, early trials by the French navy... - nie wdając sie w rozważania na temat daty, bo to nie jest istotne w świetle tego artykułu. Odnoszę wrażenie, że w swoich zarzutach z jednej strony narzekasz na zbyt dużą ilość informacji, a z drugiej strony domagasz się ich jeszcze więcej. --Matrek (dyskusja) 06:27, 25 sie 2018 (CEST)
  Moglbys sie zalogowac odpowiadajac? Raz ze to nieladnie nie podpisywac sie, - trudno w takiej sytuacji odpowiedziec, dwa ze prawo glosu maja redaktorzy z minimum 100 edycjami. --Matrek (dyskusja) 18:39, 23 sie 2018 (CEST)
  Nie mogę - konto zlikwidowane. Nie założę nowego tylko do tej dyskusji - jeżeli artykuł który ja uważam za nadający się po poprawkach do DA uznany zostanie za AnM, to trudno. Zgoda, nie mam "prawa głosu" - proszę moje uwagi potraktować jedynie jako propozycje zwykłego czytelnika do dyskusji albo zignorować. Swoją drogą: nie wiem w czym to utrudnia poprawienie artykułu - to była moja jedyna intencja (bo to bardzo fajny materiał na świetny artykuł jest, mnóstwo wykonanej pracy), nie wchodzenie w przepychanki słowne. Szacunek, IP. 77.65.110.126(dyskusja) 11:59, 24 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Osoba to pisząca nie głosuje, tylko zgłasza uwagi, a tego regulamin nie zabrania. Choć rzeczywiście podpis 4 tyldami jako IPek byłby mile widziany. D kuba (dyskusja) 20:51, 24 sie 2018 (CEST)
  @D kuba Ścisłe rzecz biorąc, od zmian kilka lat temu w trybie przyznawania AnM/DA, nikt w tych dyskusjach nie głosuje. A jednak wymóg stażowy i wiążącego się z tym logowania się ma jakieś swoje uzasadnienie, prawda? Ono przestaje istnieć przy braku głosowań? --Matrek (dyskusja) 05:35, 8 wrz 2018 (CEST)
  No tak, sprawdzamy a nie głosujemy. No ale jest jednak różnica pomiędzy wymogiem zalogowania i minimalnej liczby edycji w celu rzetelnego sprawdzenia artykułu a takim wymogiem przy samym tylko zgłaszaniu uwag, które mają nota bene zwiększyć jakość artykułu. Logiczne. D kuba (dyskusja) 14:13, 8 wrz 2018 (CEST)
 1. Rozdział Torpeda#Perspektywa
  1. Drugi akapit powtarza część informacji z pierwszego innymi słowami.
  2. Zdanie "Torpedy położyły kres erze ironcladów" linkuje do naszego okręt pancerny, ale źródło jest angielskojęzyczne, a (medalowy!) en:Ironclad ma zupełnie inną definicję "An ironclad is a steam-propelled warship protected by iron or steel armor plates used in the early part of the second half of the 19th century", która czyni tezę zdania fałszywą. Trzeba dokładnie sprawdzić, co autor zdania w źródle miał na myśli.
   • To jest niestety problem naszego artykułu "Okręt pancerny". Kilka miesięcy temu miałem dyskusje na ten temat z autorem tego artykułu, i nie doszliśmy do porozumienia. Moim zdaniem również ironclad to nie jest "ogólnie okręt mający pancerz. Obejmuje klasy okrętów takie, jak m.in. pancernik i krążownik.", ale nie chciałem doprowadzić do wojny edycyjnej. Całkowicie zgadzam się zarówno z Tobą jak i z tezami artykułu en:ironclad. I dokładnie to rozumienie ironclada miał na myśli autor mojego źródła. --Matrek (dyskusja) 21:29, 12 wrz 2018 (CEST)
    • Ale co Ty czy ja uważamy, jest bez znaczenia. Ważne, żeby wiedzieć, co miał autor źródła na myśli pisząc ironclad. Bo jeśli mamy na myśli okręty budowane do 1865 czy 1875 roku, to teza, że torpedy położyły kres ich istnieniu wydaje się lekko przesadzona. Zresztą ed:Ironclad pisze "There is no clearly defined end to the ironclad, besides the transition from wood hulls to all-metal. Ironclads continued to be used in World War I. Towards the end of the 19th century, the descriptions 'battleship' and 'armored cruiser' came to replace the term 'ironclad'." Ja to rozumiem tak, że następowała ewolucja konstrukcji okrętów pancernych, przy czym ogólny termin "ironclad" powoli wyszedł z użycia, zastąpiony przez określenia wykształconych z ironcladów kilku klas okrętów. Teza, że to torpeda za tym stała wydaje sie wątpliwa. Gżdacz (dyskusja) 21:50, 12 wrz 2018 (CEST)
     • Dokładnie autor książki poświęconej historii torped napisał: "The torpedo was the great leveller of the age of ironclad", i jak wyżej napisałeś, jest bez znaczenia co Ty czy ja uważamy, i co się wydaje. Inny autor z kolei, który cała książkę poświęcił historii pancerników, duże znaczenie przyznaje chilijskiej wojnie domowej na początku lat 90. XIX, kiedy torpedo boats jednej strony zatopiły ironclady drugiej strony bratobójczego konfliktu. Trudno mi zacytowąc, bo to cały tekst na 54 stronach rozdziału. Ta dyskusja to jednak nie miejsce na merytoryczną dyskusję, zmieniłem więc to zdanie w taki sposób: "Torpedy były jednym z ważniejszych czynników, które położyły kres erze ironcladów", aby nie brnąć dalej. Teraz jest lepiej? T Poprawione --Matrek (dyskusja) 00:09, 13 wrz 2018 (CEST)
  3. Zdanie "Mimo inwestycji w działa wielkiego kalibru i rozwój opancerzenia, obok straty trzech brytyjskich krążowników liniowych w bitwie jutlandzkiej (co nota bene było rezultatem nieprawidłowego obchodzenia się amunicją), z wszystkich drednotów – pancerników i krążowników liniowych – jedynie HMS „Hood” oraz „Kirishima” zastały zatopione wyłącznie przez ciężkie działa" miesza czasy i miejsca tak strasznie, że nie sposób zrozumieć o co chodzi. W dodatku teza mówi "nie ciężkie działa", a to nie oznacza koniecznie "torpedy". To zdanie (po przeróbkach) nadawałoby się do artykułu o zmierzchu artylerii morskiej wielkich kalibrów, ale nie do artykułu o torpedach.
   • Cóż, wyciągnąłeś to zdanie z kontekstu. A kontekst znajduje się w dwóch kolejnych zdaniach, zaraz po tym które zacytowałeś - ciężkie działa są w stanie uszkodzić dysponujący możliwością manewru pancernik w ruchu na pełnym morzu, ale nie zatopić go. W pojedynkę, jest w stanie zrobić to tylko torpeda. koniecznie torpeda - wbrew temu co piszesz. Żaden inny rodzaj amunicji oprócz torpedy nie jest w stanie samodzielnie zatopić pancernika w ruchu. I przykłady potwierdzające te tezę, z zaznaczeniem że z wszystkich zatopionych pancerników, jedynie HMS „Hood” oraz „Kirishima” zastały zatopione wyłącznie przez ciężkie działa oraz Roma przez bombę lotniczą. Usunąłem wstawkę "nota bene" z nawiasem, aby uczynić to zdanie mniej złożonym. P.S., tylko proszę - uprzedzając - nie podawaj przykładu Arizony w Pearl Harbor. W artykule jest napisane jasno, ze chodzi o pancerniki w ruchu na pełnym morzu. A nie nieruchome stojące przy nabrzeżu. Generalnie chodzi o to, że oprócz pancerza pancerniki to okręty o ogromnym zapasie pływalności, w efekcie nawet przebicie pancerza przez pocisk artyleryjski czy bombę lotniczą, nic nie daje. No chyba ze jak Hood, czy Roma pancernik ma pecha i zostanie trafiony w komórę amunicyjną, co całkowicie go rozerwie. Natomiast torpeda zawsze uderza poniżej linii wodnej, w najczulsze miejsce każdej jednostki pływającej. --Matrek (dyskusja) 00:37, 13 wrz 2018 (CEST)
  4. Zdanie "O ile podczas wojny rosyjsko-japońskiej na początku XX wieku torpedy nie zatopiły żadnego okrętu, kolejne dekady dowiodły że torpedy są bronią wiodącą w konflikcie morskim". Rozumiem, że tak mówi źródło, ale naprawdę nie ma żadnego, które mówiłoby inaczej? A dla pełności obrazu należałoby je też zacytować. Na przykład w bitwie o Atlantyk użytkownicy bomb głębinowych różnych typów pokonali użytkowników torped. Gżdacz (dyskusja) 18:53, 12 wrz 2018 (CEST)
   • A w Wojnie na Pacyfiku odwrotnie - użytkownicy torped pokonali użytkowników bomb głębinowych :) Na dodatek, prawie nikt już dziś na świecie nie używa bomb głębinowych, a to torpedy przejęły zadania tych pierwszych. --Matrek (dyskusja) 19:00, 12 wrz 2018 (CEST)
    • Więc zapewne merytorycznie poprawne zdanie byłoby "są jedną z wiodących broni". Nikt takiego nigdzie nie formułuje? Bo realia przeczą absolutnej dominacji torped: okręty były i są systematycznie uzbrajane w inne bronie przeciwokrętowe. Gżdacz (dyskusja) 19:16, 12 wrz 2018 (CEST)
     • Ale przecież z definicji dominacja - czy jak napisałem "wiodącą" - nie oznacza że to jedyny środek, lecz że własnie dominujący, wiodacy. Ale dobrze, postaram się pogrzebać w jeszcze innych źródłach i dołożyć coś tutaj --Matrek (dyskusja) 20:17, 12 wrz 2018 (CEST)
     • Dysponuję książkami Kenneth P. Werrell: The evolution of the cruise missile. Wyd. drugie. Washington, D.C: Air University, Air University Press. OCLC 12022079. oraz Richard K. Betts: Cruise Missile: Technology, Strategy and Politics. Brookings Inst Press, February 1982. ISBN 0-8157-0931-5.. Kilka dni zajęło mi przejrzenie ich. Nie ma w nich ani jednej informacji choćby sugerującej, że pociski manewrujące, skutecznie rywalizują z torpedami, o miano wiodącej broni przeciw okrętowej. I podczas gdy pociski manewrujące nie są w stanie zatopić okrętu podwodnego, torpeda jest w stanie zatopić jednostki każdej klasy morskiej. Dodatkowo, znacznie trudniej jest zwalczać torpedy niż zwalczać pociski manewrujące. W związku więc z faktem, iż nie jestem w stanie podąć poważnego źródła zaprzeczającego tezie o wiodącej dziś roli torped wśród środków zwalczania jednostek morskich, czy też podważajacego tę tezę, pozostawiam ten fragment niezmieniony. Zrobione --Matrek (dyskusja) 20:43, 16 wrz 2018 (CEST)
 2. Rozdział Torpeda#Torpedy samobieżne Whiteheada najpierw podaje 6 kg trotylu w głowicy, by dwa zdania później mówić o 6 kg czarnego prochu. Gżdacz (dyskusja) 18:53, 12 wrz 2018 (CEST)
  • Zrobione Dwa różne źródła podawały różne informacje, a że nie pisałem tego fragmentu na raz w całości, nie wychwyciłem różnicy. Dzięki za zwrócenie uwagi.--Matrek (dyskusja) 19:23, 12 wrz 2018 (CEST)
 3. Rozdział Torpeda#Wczesne konstrukcje. Fulton prezentuje i testuje swój wynalazek w Anglii, po czym nagle Kongres Stanów Zjednoczonych wyasygnowuje 5000 dolarów na dalsze badania. O co chodzi? Gżdacz (dyskusja) 18:53, 12 wrz 2018 (CEST)
  • Gdzieś uleciał kawałek tekstu, lub ktoś go usunął T Poprawione --Matrek (dyskusja) 19:51, 12 wrz 2018 (CEST)
 4. Rozdział Torpeda#Torpeda Howella najpierw jest mowa o rozpędzaniu koła zamachowego turbiną parową, ale potem mowa jest o "tłokach maszyny parowej". To jak to było: turbina czy maszyna parowa? Gżdacz (dyskusja) 18:53, 12 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 • "Mimo podejmowanych przez wielu wynalazców wysiłków zmierzających do konstrukcji broni tego rodzaju, pierwszym konstruktorem któremu około połowy XIX wieku udało się opracować skutecznie działający pocisk tego rodzaju był Robert Whitehead." Dlaczego "mimo"? 77.65.110.126 (dyskusja) 09:34, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Mimo że wielu próbowało, udało się to tylko Whiteheadowi --Matrek (dyskusja) 19:54, 28 sie 2018 (CEST)
 • "Zapoczątkowany przez torpedę Whiteheada gwałtowny rozwój tej broni, zintensyfikowany został podczas wojen światowych w pierwszej połowie XX wieku, gdy napęd spalinowy po raz pierwszy na skalę przemysłową zaczęto zastępować napędem elektrycznym" Czy tu jedno wynika/jest następstwem/jest istotne dla drugiego? 77.65.110.126 (dyskusja) 09:34, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  T Poprawione Zmieniłem szyk zdania, teraz powinno być lepiej. --Matrek (dyskusja) 19:54, 28 sie 2018 (CEST)
 • "Podczas pierwszej i II wojny światowej, ofiarami torped padały okręty wszystkich klas morskich, w tym największe kiedykolwiek zbudowane i najsilniej opancerzone okręty liniowe i lotniskowce" Czy to jest styl encyklopedyczny? 77.65.110.126 (dyskusja) 09:34, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Czy z tego zdania nie wynika, że lotniskowce były najsilniej opancerzonymi okrętami w historii? Może nie, ale i tak proponuje je przerobić. PuchaczTrado (dyskusja) 10:55, 30 sie 2018 (CEST)
  T Poprawione. --Matrek (dyskusja) 20:19, 2 wrz 2018 (CEST)
 • "torpedy niemal pokonały Wielką Brytanię podczas pierwszego konfliktu światowego w Europie, oraz doprowadziły do upadku imperium japońskiego podczas wojny na Pacyfiku" To na pewno nie jest styl encyklopedyczny. 77.65.110.126 (dyskusja) 09:34, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  Zrobione Taka poetyka zamyka pole do dyskusji, ale nie zgadzając się z nią, dokonałem pewnych zmian, aby jej polemiki już nie kontynuować. --Matrek (dyskusja) 07:26, 8 wrz 2018 (CEST)
 • Cały rozdział "Perspektywa" powinien zostać synchronizowany ze wstępem po zmianie stylu na encyklopedyczny. 77.65.110.126 (dyskusja) 15:25, 23 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
 • Proponuję zmieniać styl na encyklopedyczny wg schematu: zamiast "To przez torpedy Winston Churchill stwierdził, że podczas całej II wojny światowej jedynym zagrożeniem, którego naprawdę się obawiał była ofensywa niemieckich u-bootów na Atlantyku" etc. wpisać: "Znaczenie torped dla rozstrzygnięcia II Wojny światowej podkreślił W. Churchill określając ofensywę niemieckiej floty podwodnej podczas bitwy o Atlantyk jedynym zagrożeniem, którego naprawdę się obawiał". (dyskusja) 11:59, 24 sie 2018‎ (CEST) (uzup.podpisu Jacek555 08:40, 22 wrz 2018 (CEST))
  T Poprawione Dokonałem pewnych zmian w tej sekcji, jednak Twój przykład, to moim zdaniem styl podręcznika i wypracowania szkolnego, a nie encyklopedii czy opracowania naukowego. --Matrek (dyskusja) 06:34, 8 wrz 2018 (CEST)
 • W definicji zdanie "Podczas pierwszej i II wojny światowej". Albo liczby rzymskie albo słowa, ale nie miesznka. Gżdacz (dyskusja) 18:53, 12 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Birke (dyskusja) 00:26, 12 wrz 2018 (CEST)

Weryfikacja medalu

Procedura weryfikacji medalu
 1. Artykuł do weryfikacji medalu może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PAnM,
 2. Należy podać przyczynę zgłoszenia,
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu medalu następuje po miesiącu od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji nie należy zdejmować szablonu medalu,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci medal, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić artykuł do warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce Nazwa wpisz tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.

 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie medalem.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/odbieranie}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|{{subst:PAGENAME}}/odbieranie|Anm}}.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez używania powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa 2/odbieranie}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa Numer/odbieranie|Anm}}.


Propozycje do weryfikacji

10 ostatnich rozstrzygnięć

Hasła oznaczone jako AnM

Radziecka szkoła montażu, Papuga rodrigueska, Ekspedycja Franklina (1845), Hieronim Wietor, Obóz zagłady w Bełżcu

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia AnM

Kanał (film), Ród Levych z Pomorza

Hasła, którym odebrano oznaczenie AnM

Historia Polski (do 1138), Mieszko I, Taśma filmowa 35 mm