Skrót: WP:PAnM, WP:PANM

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Propozycje artykułów na medal w Wikipedii

NoWikimedal3.png

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 30 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli artykuł jest dobry, ale jeszcze nie na poziomie medalowym, rozważ umieszczenie go na stronie kandydatów do przyznania mu miana dobrego artykułu (zobacz porównanie wymagań). Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Obecnie na stronie głównej
Herb Poznania.png
Honorowi obywatele Poznania – lista osób, którym Rada Miasta Poznania przyznała „Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania” – szczególny tytuł otrzymywany za wyjątkowe zasługi dla Polski oraz Poznania. Wyróżnione tytułem osoby otrzymują dyplom, kwiaty oraz statuetkę. Historycznie, od pierwszego przyznanego wyróżnienia, za honorowanie osób odpowiedzialna była Rada Miejska Poznania. Pierwsze tytuły po przywróceniu w Polsce demokratycznego samorządu przyznawano wyłącznie na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14 ustawy o samorządzie terytorialnym. Miejscowe zasady przyznawania tytułu regulowane były natomiast uchwałą Rady Miasta Poznania I kadencji nr XXX/172/91 z dnia 4 czerwca 1991 roku. Pierwszym „Honorowym Obywatelem Miasta Poznania” po odzyskaniu niepodległości był Ignacy Jan Paderewski, któremu tytuł ten przyznano w styczniu 1920 roku. Do 2019 roku tytuł przyznano 36 osobom, a wśród wyróżnionych znalazło się 8 kobiet oraz 28 mężczyzn. Jedynymi uhonorowanymi osobami pochodzącymi spoza Polski zostali Margaret Thatcher oraz Árpád Göncz. Czytaj więcej…
Wyróżniona zawartość Wikipedii
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik zarejestrowany co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej od czasu pierwszego logowania.
 2. Artykuły oceniane są przez 30 dób.
 3. Artykuł dostaje medal, gdy:
  1. zostanie sprawdzony przez co najmniej trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego (głosy pacynek są nieważne),
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia (kryteria oceny), chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione.
 4. Od sprawdzających wymaga się rzetelnego przestudiowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny, w przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 7. Wszystkie zdjęcia powinny znajdować się na serwerze Commons.

Uwagi dodatkowe

Zgłaszanie
Przed zgłoszeniem artykułu zapoznaj się z tekstem Jak napisać doskonały artykuł, z którego dowiesz się, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego zapoznaj się z zasadami i zaleceniami edycyjnymi przyjętymi w Wikipedii.
Przy zgłaszaniu należy podać, kto zgłasza. Anonimowe zgłoszenia oraz nominacje przez Wikipedystów, niespełniających warunku stażowego, są usuwane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub nie spełniasz wymienionych w regulaminie kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do warsztatu PANDA.
Zalecenia dla dyskutujących
 1. Uwagi dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i pacynek nie są liczone, jednak zastrzeżenia zgłoszone z takich kont są uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu.
 2. Niezwiązane z jakością artykułu wypowiedzi są wykreślane.
 3. Zaleca się, by każde zastrzeżenie było podane w oddzielnym akapicie.
 4. Nie należy powtarzać zgłoszonych przez innych uczestników dyskusji uwag. Dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zgłoszonego zastrzeżenia należy pisać pod zgłoszeniem stosując wcięcie.
 5. Rezultaty ocen i dyskusji rozpatrywane są przez opiekunów projektu.
Zakończenie dyskusji
 1. Na stronie dyskusji wypełnia się pola szablonu {{Dyskusja nad artykułem na medal}} przydzielającego kategorię tej stronie. Dzięki temu zakończone dyskusje można będzie odnaleźć w jednej z podkategorii w kategorii Dyskusje nad przyznaniem medalu/archiwum.
 2. Ze strony artykułu usuwa się informację o dyskusji nad przydzieleniem medalu i, jeżeli wniosek uznano za pozytywny, umieszcza się znak medalu.
 3. Na samej górze strony dyskusji artykułu wkleja się i wypełnia szablon PAnM.
 4. Ze strony propozycji do medalu usuwa się link do dyskusji nad nominacją, a na dole strony w sekcji 10 ostatnich rozstrzygnięć umieszcza się w odpowiedniej rubryce odsyłacz do artykułu.
 5. Na stronie w odpowiedniej sekcji Artykuły na medal dodaje się link do nowo mianowanego artykułu medalowego.
Opiekunowie
Polimerek, Myopic pattern, Lukasz Lukomski, Farary oraz Jacek555

Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do medalu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.

 • Na tej stronie – na górze sekcji Propozycje – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa}}.
 • W haśle, które chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|Anm}}.
 • Poinformuj głównych autorów artykułu o rozpoczęciu dyskusji nad przyznaniem medalu.
Każda kolejna nominacja hasła do medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|Anm|Numer}}.

ODŚWIEŻ

Propozycje

Kopalnia Szarlej

Dyskusja trwa jeszcze 27 dni 23 godz. 58 min 48 s odśwież
Rozpoczęcie: 10 grudnia 2019 20:27:17 Zakończenie: 9 stycznia 2020 20:27:17


Uzasadnienie
Solidnie opracowany artykuł poświęcony jednej z największych kopalń galmanu w Europie. Prawdopodobnie jest to najlepsze źródło informacji na temat kopalni. Hasło jest solidnie uźródłowione, a podczas głosowania do DA nie stwierdzono poważniejszych uchybień. Autorem hasła jest: Gower. Zapraszam do dyskusji! Kobrabones (dyskusja) 20:27, 10 gru 2019 (CET)
Uwagi merytoryczne
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez

Arenysaurus

Dyskusja trwa jeszcze 16 dni 13 godz. 21 min 17 s odśwież
Rozpoczęcie: 29 listopada 2019 09:49:46 Zakończenie: 29 grudnia 2019 09:49:46


Uzasadnienie
Artykuł opisuje rodzaj dinozaura kaczodziobego, bliskiego krewnego parazaurolofa. Zaczyna opis od krótkiej historii osadzającej znalezisko w kontekście badań dinozaurów kaczodziobych, zwłaszcza bliskich krewnych Arenysaurus i europejskich przedstawicieli tej grupy. Przechodzi następnie do opisu anatomii zwierzęcia, poświęcając szczególnie dużo uwagi czaszce, w tym badaniom poświęconym uchu i nerwom czaszkowym zwierzęcia (co w przypadku stwora sprzed kilkudziesięciu milionów lat nie jest sprawą prostą ani powszechną). W dalszym ciągu prezentuje systematykę rodzaju, ukazując odmienne stanowiska za pomocą kladogramów. Na koniec podejmuje kwestie paleogeografii i paleoekologii, w tym problemu pojawienia się hadrozaurydów-lambeozaurynów na wyspach Archipelagu Europejskiego. Korzysta przy tym z licznych publikacji naukowych, uźrodławiających każdą podaną w artykule informację. Ilustrują go grafiki, w tym zdjęcie znalezionych kości czaszki, rekonstrukcja zwierzęcia (do której jestem średnio przekonany, ale to mój OR) oraz dla porównania przedstawienia spokrewnionych zwierząt. Został już zgłoszony i pozytywnie zweryfikowany w CW przez użytkowników @Boston9, @Kenraiz, @Nowy15. Mpn (dyskusja) 09:49, 29 lis 2019 (CET)
Uwagi merytoryczne
Uwagi do stylu (język, struktura)
 1. Dwie drobne uwagi. (...) przy czym tylko Pararhabdodon jest szeroko akceptowanym hadrozaurydem z Półwyspu Iberyjskiego. Co do dokładnie znaczy? Linkowane hasło niestety tego nie wyjaśnia. Bardzo długie zdanie zaczynające się od słów: Cruzado-Caballero i inni wymieniają: z ornitopodów niezidentyfikowane bliżej pozostałości kaczodziobych.. wymaga przeredagowania lub przynajmniej wprowadzenia średników. Boston9 (dyskusja) 22:17, 1 gru 2019 (CET)
  to znaczy, że szeroko akceptuje się w środowisku specjalistów, że P. jest członkiem rodziny Hadrosauridae z Płw. Iberyjskiego. Co do innych taksonów nie ma już takiej pewności wśród badaczy. Zdanie podzieliłem średnikami. Mpn (dyskusja) 12:41, 2 gru 2019 (CET)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
 1. Boston9 (dyskusja) 22:17, 1 gru 2019 (CET) Gratuluję.
 2. PiotrMig (dyskusja) 15:53, 4 gru 2019 (CET)

Dyskusje przedłużone

Rodzanice

Dyskusja trwa jeszcze 16 dni 19 godz. 46 min 3 s odśwież
Rozpoczęcie: 30 października 2019 16:14:32 Zakończenie: 29 grudnia 2019 16:14:32


Uzasadnienie
Nowy artykuł uzupełniony o informacje i dobre źródła. Sławobóg (dyskusja) 16:14, 30 paź 2019 (CET)
Uwagi merytoryczne
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
 1. Niepełne noty bibliograficzne – trzeba by uzupełnić wydawcę, wskazane też miejsce wydania. Kenraiz (dyskusja) 19:05, 30 paź 2019 (CET)
 2. Epos o Królewiczu Marku nie powinien być uźródłowiony gołym linkiem do wikiźródeł, ale pełną notą bibliograficzną publikacji, z której pochodzi z parametrem url wskazującym tekst zamieszczony na wikiźrodłach. Kenraiz (dyskusja) 19:05, 30 paź 2019 (CET)
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
 1. Emptywords (dyskusja) 10:56, 27 lis 2019 (CET)

Terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu

Dyskusja trwa jeszcze 11 dni 12 godz. 9 min 58 s odśwież
Rozpoczęcie: 25 października 2019 09:38:27 Zakończenie: 24 grudnia 2019 09:38:27


Uzasadnienie
Jedno z najobszerniejszych, dostępnych omówień zagadnienia. M1llx (dyskusja) 09:38, 25 paź 2019 (CEST)
Uwagi merytoryczne
 1. Artykuł zaczyna się akapitem definiującym Spektrum zaburzeń autystycznych. To logiczne i typowe... dla tradycyjnych publikacji na papierze. W hipertekstowej encyklopedii należy unikać w różnych artykułach opisywania zagadnień, którym poświęcony jest odrębny artykuł. Czytelnik może jednym kliknięciem sprawdzić czego dotyczy opisana w artykule terapia, natomiast definiowanie spektrum autyzmu w różnych artykułach grozi problemami interpretacyjnymi w przypadku rozbieżności, wystąpienia różnic w aktualizacji informacji etc. Po rekomendowanym usunięciu pierwszego akapitu zgodnie ze standardami Wikipedii należałoby zdefiniować czym jest "Spektrum zaburzeń autystycznych" (oddziaływania mające na celu...), a potem dopiero streścić jej cechy i zakres (...ma charakter kompleksowy i interdyscyplinarny). Kenraiz (dyskusja) 23:19, 28 paź 2019 (CET)
  • Poprawiłem. Definicję ASD wyrzuciłem całkowicie, a informacje o symptomach przerzuciłem do kolejnego (teraz pierwszego) akapitu. M1llx (dyskusja)
 2. Wśród ekspertów, zależnie od potrzeby i możliwości, mogą znaleźć się: psychologowie, pracownicy socjalni, logopatolodzy, terapeuci zajęciowi, psychiatrzy, pediatrzy rozwojowi lub neurolodzy. a gdzie psychiatrzy dzieci i młodzieży? Psychiatrzy naprawdę rzadko autyzm diagnozują Mpn (dyskusja) 19:21, 30 paź 2019 (CET)
  • Dodałem „Wśród ekspertów, specjalizujących się w pracy z dziećmi, zależnie od potrzeby i możliwości, mogą znaleźć się...” jako, że to będzie dotyczyć wszystkich z tej listy, a nie tylko psychiatrów. M1llx (dyskusja)
  no właśnie psychiatrzy nie specjalizują się w pracy z dziećmi Mpn (dyskusja) 19:27, 20 lis 2019 (CET)
  Poprawiłem. M1llx (dyskusja)
 3. nadpobudliwość tzn. nadpobudliwość jako objaw czy ADHD jako dgn? Mpn (dyskusja) 19:30, 30 paź 2019 (CET)
  • Tutaj autorzy nie sprecyzowali (niemal dokładny cytat). Prawdopodobnie chodzi o symptomy (co nie wyklucza diagnozy). M1llx (dyskusja)
 4. opieka wytchnieniowa - imo na wspominanie o wprowadzanym i niedziałającym jeszcze programie rządowego nie ma miejsca w takim artykule. Czy art będzie wspominać o wszystkich takich programach we wszystkich krajach? Mpn (dyskusja) 19:33, 20 lis 2019 (CET)
 5. Farmakoterapię (leki przeciwpsychotyczne) czy tylko leki przeciwpsychotyczne? Mpn (dyskusja) 12:23, 21 lis 2019 (CET)
 6. Częstym problemem towarzyszącym osobom autystycznym jest [[Zaburzenia lękowe|lęk]], lęk a zaburzenia lękowe to 2 różne sprawy. Mpn (dyskusja) 12:27, 21 lis 2019 (CET)
 7. Leki powinny być używane w porozumieniu z pediatrą lub psychiatrą, który ma doświadczenie w terapii autyzmu lub w medycynie snu dziecięcego jw, w Polsce psychiatrzy się tym nie zajmują Mpn (dyskusja) 12:34, 21 lis 2019 (CET)
Uwagi do stylu (język, struktura)
 1. W artykule pojawiają się w różnych miejscach znaki [!]. Nie trafiłem na ich objaśnienie, a ponieważ to nie standardowy znak typograficzny proponowałbym raczej odstąpienie od jego stosowania. W Wikipedii unikamy wytłuszczania lub podkreślania wybranych fraz. Jeżeli są obiektywne powody do hierarchizacji i wartościowania informacji to lepiej to zaznaczyć w treści lub wyszczególnić takie informacje jako bardziej istotne od innych (ze źródłem wskazującym na źródło takiego wartościowania). Kenraiz (dyskusja) 23:04, 28 paź 2019 (CET)
  • Zmieniłem znak na indeks górny i dodałem wyjaśnienie w dwóch miejscach. Jeśli nadal wygląda to źle, to mogę zmienić na tekst, choć wolałbym nie powtarzać tej samej formułki (np. „interwencja potencjalnie niebezpieczna lub związana z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych”) przy kilkunastu ocenionych metodach. Jestem otwarty na propozycje jak to poprawić. M1llx (dyskusja)
 2. Interwencje psychospołeczne powinny adresować osiowe problemy związane z deficytami społecznymi i w komunikacji oraz zawierać strategie to jest poprawnie napisane? Mpn (dyskusja) 19:35, 20 lis 2019 (CET)
Uwagi do uźródłowienia
 1. Ponieważ streszczenie z definicji jest treściwą syntezą artykułu, to nie ma sensu zamieszczać długich list przypisów potwierdzających zawarte w nim informacje – źródła wskazane są w artykule tam, gdzie konkretne informacje są podane. Odnośniki do źródeł w pierwszym akapicie stosowane są tylko, gdy jakaś ogólna opinia/informacja dot. zagadnienia nie jest zawarta w szczegółowej części artykułu. Kenraiz (dyskusja) 23:04, 28 paź 2019 (CET)
 2. zastanawiam się nad stosowaniem jako źródła researchautism Mpn (dyskusja) 19:39, 20 lis 2019 (CET)
  • Zależało mi, żeby oprócz źródeł stricte naukowych zamieść też te łatwo dostępne i bardziej przystępne dla szerszej publiczności. Poza tym, myślę, że te raporty/przeglądy (jak NSP) zwiększają neutralność artykułu. M1llx (dyskusja)
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
 1. Co z linkami interwiki? Z tego co widzę, temat ma stronę na Wikidanych, vide d:Q3333688. Nie dodaję, bo nie mam pewności czy to na pewno to. --Teukros (dyskusja) 19:41, 4 lis 2019 (CET)
  • Chyba nie umiem w wikidane, bo choć dodałem hasło, to nie wyświetla pod artykułem nic. M1llx (dyskusja)
   • Interwiki wyświetlają się po lewej stronie hasła, pod napisem "W innych językach". Z tego co widzę zostały dodane prawidłowo, należy więc uznać sprawę za załatwioną. --Teukros (dyskusja) 17:25, 7 lis 2019 (CET)
Sprawdzone przez
 1. Birke (dyskusja) 01:20, 24 lis 2019 (CET)

Weryfikacja medalu

Procedura weryfikacji medalu
 1. Artykuł do weryfikacji medalu może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PAnM,
 2. Należy podać przyczynę zgłoszenia,
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu medalu następuje po miesiącu od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji nie należy zdejmować szablonu medalu,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci medal, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić artykuł do warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce Nazwa wpisz tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.

 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie medalem.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa/odbieranie}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|{{subst:PAGENAME}}/odbieranie|Anm}}.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji medalu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez używania powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Nazwa 2/odbieranie}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa Numer/odbieranie|Anm}}.


Propozycje do weryfikacji

Schrapnellmine 35

Dyskusja trwa jeszcze 9 dni 22 godz. 53 min 54 s odśwież
Rozpoczęcie: 22 listopada 2019 19:22:23 Zakończenie: 22 grudnia 2019 19:22:23


Uzasadnienie

Artykuł na medal sprzed 12 lat. Znajdują się w nim sekcje bez źródeł, co wyklucza by był medalowym artykułem. Lukasz2 (dyskusja) 19:22, 22 lis 2019 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Moje tłumaczenie sprzed lat. Faktycznie nie przystaje już do dzisiejszych standardów. PMG (dyskusja) 10:08, 25 lis 2019 (CET)
 2. Niestety, ale nie spełnia obecnych kryteriów AnM. Boston9 (dyskusja) 08:58, 30 lis 2019 (CET)

10 ostatnich rozstrzygnięć

Hasła oznaczone jako AnM

Bitwa pod Bornholmem (1457), Bitwa pod Bornholmem (1460), Cetiozaurysk, Humphrey Bogart, Piwo, Tenryū (1918), Niszczyciele typu Wicher, ORP Burza Bielik,

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia AnM

Blasisaurus, Krzysztof Ligęza, Platon

Hasła, którym odebrano oznaczenie AnM